Világtörténelem és kultúra

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Szerintem a képen látható eszköz az egyik bizonyítéka annak, hogy a vallásnak tényleg semmi keresnivalója nincs a tudomány közelében.....:)
Ami röhejes kijelentés, tekintve, hogy igen sok tudós szerzetes, vagy pap volt és az oktatás évszázadokon keresztül egyházi intézményekben folyt; sőt mi több, régen a teológia és a tudomány nem volt elválasztva és mindenki tanult mindent.

Ma meg pont a tudomány hirdet ki embereket eretneknek (lásd járványtopic), vagy épp a "tudomány felkentjének" tartó egyének vinnének hátra fejbe lőni embereket egyes topicocban. -Hogy csak a fórum belterjében maradjunk.
 
W

Wilson

Guest
Ami röhejes kijelentés, tekintve, hogy igen sok tudós szerzetes, vagy pap volt és az oktatás évszázadokon keresztül egyházi intézményekben folyt; sőt mi több, régen a teológia és a tudomány nem volt elválasztva és mindenki tanult mindent.

Ma meg pont a tudomány hirdet ki embereket eretneknek (lásd járványtopic), vagy épp a "tudomány felkentjének" tartó egyének vinnének hátra fejbe lőni embereket egyes topicocban. -Hogy csak a fórum belterjében maradjunk.
Nem röhejes kijelentés szerintem mert amit az inkvizítorok tettek azt a vallás nevében tették.....
 
M

molnibalage

Guest
Ami röhejes kijelentés, tekintve, hogy igen sok tudós szerzetes, vagy pap volt és az oktatás évszázadokon keresztül egyházi intézményekben folyt; sőt mi több, régen a teológia és a tudomány nem volt elválasztva és mindenki tanult mindent.

Ma meg pont a tudomány hirdet ki embereket eretneknek (lásd járványtopic), vagy épp a "tudomány felkentjének" tartó egyének vinnének hátra fejbe lőni embereket egyes topicocban. -Hogy csak a fórum belterjében maradjunk.
Neked is sikerült félreérteni...

Amikor világi kérdésekben teológiai alapon formálnak véleményt vagy kb. a mesekönyvre való hivatkozás, meg "a válasz Jézus Krisztus", akkor én lefordulok a székről.

Az, hogy valamiféle oktatás zajlott, az azért volt, mert az egyház érdekében állt.

Vagy ahogy pl. Lengyelországban egyesek a vallásra hivatkozba pofáznak bele mindenbe.

jó lenne már végre szétválasztani az államot és egyházat, ami valójában egy sajátos képződmény, mert inkább lehet egy gigacégként kezelni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A vallás több millió embert ölt és nyomorított meg,és a vallás nevében az egyház nagyon sokáig gátolta a tudomány fejlődését....
És a tudomány? A tudomány nevében mennyien haltak meg? Atombomba és társai? Kísérletek? Tudományos fajelmélet? Szocio-darvinizmus? Lehet belemenni pöcsméregetésbe, de semmi értelme. Az emberi hülyeség az emberi hülyeség, ha a vallás, ha a tudomány örve alatt is művelik.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Az, hogy valamiféle oktatás zajlott, az azért volt, mert az egyház érdekében állt.
Jé, hát nem azért, hogy hülyén tartsa az embereket? Pedig sokáig ez volt a mantra. :)
És nem csak valamiféle oktatás zajlott, hanem talán a legmagasabb szintű oktatás zajlott, még valós egyházi iskolákban zajlott. Sőt, még a kommunizmusban is mérce volt a kevés meghagyott egyházi iskola.

Amikor világi kérdésekben teológiai alapon formálnak véleményt vagy kb. a mesekönyvre való hivatkozás, meg "a válasz Jézus Krisztus", akkor én lefordulok a székről.
Mert nem ismered. Nem gond. Nem élted meg, nem értetted meg. Ezzel alapvetően semmi probléma nincs. Van ilyen, meg olyan vélemény.
Vagy ahogy pl. Lengyelországban egyesek a vallásra hivatkozba pofáznak bele mindenbe.
Mint például mibe?

jó lenne már végre szétválasztani az államot és egyházat, ami valójában egy sajátos képződmény, mert inkább lehet egy gigacégként kezelni.
Mivel nem van a vallás és csókolom, hanem több felekezet van, kisebbtől a nagyobbig; így mitől gigacég.
Persze, annyiban egyet értek, hogy ilyen alapon jó lenne, ha a "giga cégek" nem játszanának állami szerepet és nem az államon felett állnak, de hát ez még magán, profitorientált cégek esetében sem sikerül és mégis vannak, akik az egyháztól félnek.
 
W

Wilson

Guest
És a tudomány? A tudomány nevében mennyien haltak meg? Atombomba és társai? Kísérletek? Tudományos fajelmélet? Szocio-darvinizmus? Lehet belemenni pöcsméregetésbe, de semmi értelme. Az emberi hülyeség az emberi hülyeség, ha a vallás, ha a tudomány örve alatt is művelik.
A "kérdés_ nem ez volt hanem az, hogy a vallásnak van-e helye a tudomány közelében és erről nekem az a véleményem, hogy nincs.

A náci "tudományos fajelméletnek" semmi közze nem volt a tudományhoz.

De ha nekem személy szerint mérleget kellene vonnon, hogy az emberiség miből profitált jobban a tudományból vagy a vallásból/egyházból akkor egyértelműen azt mondanám, hogy a tudományból.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A "kérdés_ nem ez volt hanem az, hogy a vallásnak van-e helye a tudomány közelében és erről nekem az a véleményem, hogy nem.

A náci "tudományos fajelméletnek" semmi közze nem volt a tudományhoz.

De ha nekem személy szerint mérleget kellene vonnon, hogy az emberiség miből profitált jobban a tudományból vagy a vallásból/egyházból akkor egyértelműen azt mondanám, hogy a tudományból.
Ja persze, így utólag... de a fajelmélet nem csak a "nácikhoz" kötődik.
Igen, van helye.
Jaja, mennyivel is jobban élünk. Éljen a színtiszta tudomány és a ráépülő civilizáció.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7
W

Wilson

Guest
Ma simán bele lehet halni.
És a civilizációs betegségekkel mi van? Nem épp a civilizáció (a tudományos civilizáció) hozadéka?
Igen? Tehát szerinted,simán bele lehet halni egy olyan baktérium fertőzésbe amit antibiotikumokkal gond nélkül tudunk gyógyítani?

A civilizációs betegségek léteznek,de szerinted mi a jobb 35-40 évesen (szerencsés esetben) nagy valószínűséggel meghalni valami banális betegségben vagy azért mert elvisz egy járvány,vagy a tudománynak/civilizációnak köszönhetően 75 évig élni?

75 év egy magyar férfi születéskor várható élettartama Budapesten 2020-ban
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Igen? Tehát szerinted,simán bele lehet halni egy olyan baktérium fertőzésbe amit antibiotikumokkal gond nélkül tudunk gyógyítani?

A civilizációs betegségek léteznek,de szerinted mi a jobb 35-40 évesen (szerencsés esetben) nagy valószínűséggel meghalni valami banális betegségben vagy azért mert elvisz egy járvány,vagy a tudománynak/civilizációnak köszönhetően 75 évig élni?

75 év egy magyar férfi születéskor várható élettartama Budapesten 2020-ban
Ne forgasd ki, nem ezt mondtam. Azt mondtam, hogy ma is meg lehet halni és nem azt, hogy mindenki meg is hal. Ahogy ma is meglehet halni kórházban, vérmérgezésbe. Egyszerűen nem gyógyítható minden.

Régen sem halt meg mindenki 35-40 évesen. Akkor is voltak idős emberek, sőt még vagyoni helyzet sem volt annyira meghatározó, mivel 100 év körüli kolddusokról is lehet olvasni az anyakönyvekben. Nyilván, sok mindent tudunk kezelni, de az milyen hülyeség már úgy beállítani, sugallni, hogy régen szinte mindenki meghalt 35-40 évesen... ráadásul a legjobb eredményt kiemelve jelen korunkból, miközben mondjuk Borsodban meg 70 év a várható élettartam. Az országos átlag meg 72,86 év. Ami azért jó néhány százalékos eltérés.
Ma nem vihet el a járvány? Pont most jössz ezzel? Komolyan? A civilizációs betegséget elbagatelizálni meg meghökkendő, mikor csak IBD-ben 20-onpár ezrek érintettek az országban, ami meg egyértelműen modern kori betegségegyüttes.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nem mondtam egy szóval sem,hogy a tudomány vagy azok képviselői fedhetetlenek vagy tökéletesek lettek volna, én azt mondtam, hogy szerintem a vallás/egyház és a tudomány közzül a tudománynak volt nagyobb haszna az emberiségre nézve.
Szerintem nem vagy-vagy. Mondom, nem pöcsméregetés. Mindennek meg van a maga helye ebben a Világban. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ja és egyébként Magyarországon az átlagéletkor férfiaknál 41 év. (csak érdekesség képen, és ebben ugye nincsenek benne az abortáltak.)
 
M

molnibalage

Guest
A II. vh óta mikor volt országok között úgy háború, hogy valóban hadiállapot is volt hivatalosan közöttük, amit valódi fegyverszünet és békeszerződés követett?
 
M

molnibalage

Guest
És a tudomány? A tudomány nevében mennyien haltak meg? Atombomba és társai? Kísérletek? Tudományos fajelmélet? Szocio-darvinizmus? Lehet belemenni pöcsméregetésbe, de semmi értelme. Az emberi hülyeség az emberi hülyeség, ha a vallás, ha a tudomány örve alatt is művelik.
Az atombomba bevetéséhez mi a frász köze van a tudománynak?
Bocsánat, de ez most fájt...
 
W

Wilson

Guest
Ne forgasd ki, nem ezt mondtam. Azt mondtam, hogy ma is meg lehet halni és nem azt, hogy mindenki meg is hal. Ahogy ma is meglehet halni kórházban, vérmérgezésbe. Egyszerűen nem gyógyítható minden.

Régen sem halt meg mindenki 35-40 évesen. Akkor is voltak idős emberek, sőt még vagyoni helyzet sem volt annyira meghatározó, mivel 100 év körüli kolddusokról is lehet olvasni az anyakönyvekben. Nyilván, sok mindent tudunk kezelni, de az milyen hülyeség már úgy beállítani, sugallni, hogy régen szinte mindenki meghalt 35-40 évesen... ráadásul a legjobb eredményt kiemelve jelen korunkból, miközben mondjuk Borsodban meg 70 év a várható élettartam. Az országos átlag meg 72,86 év. Ami azért jó néhány százalékos eltérés.
Ma nem vihet el a járvány? Pont most jössz ezzel? Komolyan? A civilizációs betegséget elbagatelizálni meg meghökkendő, mikor csak IBD-ben 20-onpár ezrek érintettek az országban, ami meg egyértelműen modern kori betegségegyüttes.
Nem bagetelizalok el semmit, de te a tényekkel vitatkozol nem velem.Tehát nézzük a tényeket:

A tudománynak és a civilizációnak köszönhetően átlagban kb kétszer olyan hosszú egy átlagos magyar ember élettartama mint a középkorban? A válasz igen.

És akkor még a nagyon nagy méretű gyermek és csecsemő halandóságról nem is beszéltem.

Azért a középkor mert akkor volt a vallás és az egyház a "delelőjén"