Világtörténelem és kultúra

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nem bagetelizalok el semmit, de te a tényekkel vitatkozol nem velem.Tehát nézzük a tényeket:

A tudománynak és a civilizációnak köszönhetően átlagban kb kétszer olyan hosszú egy átlagos magyar ember élettartama mint a középkorban? A válasz igen.

És akkor még a nagyon nagy méretű gyermek és csecsemő halandóságról nem is beszéltem.

Azért a középkor mert akkor volt a vallás és az egyház a "delelőjén"
Ezért mondtam, hogy nem vagy-vagy kérdés. De nem kell az egyiket a másik rovására túltolni és kizárólagosságot adni neki.
A higiénia nem tudomány-vallás kérdése.

Meg azért pl. a civilizációs betegségekre a reakciót, eléggé ignoráltad. :p

Az atombomba bevetéséhez mi a frász köze van a tudománynak?
Csak annyiban hoztam fel -és nem akarom túlmisztifikálni- hogy az atomtechnológia jó, hasznos; de ott a morális oldala, hogy szabad, illetve lehet e visszaélni vele. Ez meg már magán a tudományon túlmutató kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Csak annyiban hoztam fel -és nem akarom túlmisztifikálni- hogy az atomtechnológia jó, hasznos; de ott a morális oldala, hogy szabad, illetve lehet e visszaélni vele. Ez meg már magán a tudományon túlmutató kérdés.
Ja igen, visszaolvastam a kontextust. Többek közt arra gondoltam, hogy a tesztelések során milyen maradandóan káros rombolásokat vittek véghez, vagy vajon hány ember lett áldozata a kísérleteknek? Persze ezt nem csak az atombombára lehet ráhúzni, ugyan úgy a biológiai, vagy vegyi fegyverekre is. Meg egy csomó más dologra.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 532
113
Kéztörő eszköz, amelyet katolikus papok találtak ki a 15. században. Segítségével a papok eltörték az eretnekségbe keveredett tudósok, művészek és szobrászok kezét.....

Nekem azért vannak kétségeim....
Az egyik szitokszó ma pl. az inkvizíció. Főleg a kőkemény spanyol.
Jahj, milyen kegyetlenek voltak....
Közben elfelejtjük, hogy:
1. Az inkvizíció tartott bírósági tárgyalást
2. Az ítélet nem volt meg előre, volt akiket elengedtek
3. A bűnbánat (a bűn beismerése, megtagadása) alapvetően mentesített a legsúlyosabb büntetés alól (halál büntetés)
4. Az inkvizíciós igazságszolgáltatás sokszor nem csak vallási ügyekben járt el. Súlyos köztörvényes esetekben (gyilkosság) is eljárt.
5. A "sötét katolikus egyház" például nem ismerte el a mágiát vagy a boszorkányságot. Ennek megfelelően nem is ítéltek el ilyenért senkit...
6. Az inkvizíció működése során talán 10,000 körüli halottat produkált 100 éves időtávon...

Ezzel szemben a németektől eredő reformáció (visszazsidósodás) elég "szép" eredményeket produkált. Ez a német-angolszász vonalon meghonosodott eszme a "felvilágosodás" idején tartott boszorkány pereket, ahol nagyrészt gyógyítókat és orvosokat végeztek ki.
Tárgyalás nem volt, csak Istenítélet, ami egy olyan próbából állt amiben ha nem haltál meg, akkor kivégeztek...
Ennek a szemüvegén keresztül érdemes nézni szerintem az agyonszídott spanyol+olasz inkvizíció tevékenységét...
Tudjátok, történelmi kontextus!

(Amúgy a boszorkányperekről volt egy jó videó a wun wun csatornán, de most nem találom. Letiltották/letörölték valószínűleg)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 934
30 731
113
Kéztörő eszköz, amelyet katolikus papok találtak ki a 15. században. Segítségével a papok eltörték az eretnekségbe keveredett tudósok, művészek és szobrászok kezét.....

6455759_900.jpg
El kéne ma is ez az oltásellenesek ellen. :eek: ;)
Szerintem a képen látható eszköz az egyik bizonyítéka annak, hogy a vallásnak tényleg semmi keresnivalója nincs a tudomány közelében.....:)
Ezért nem értem, hogy miért folyik a tapsikolás a tudomány dogmatikussá válása, ergo vallásiasulása idején.
A fajelméletet csak a nácik tartották tudománynak.....
Aha... Az eugenika ma is elterjedt nézet a felsőbb körökben, holmi kiválasztottsággal és küldetéstudattal körítve. :rolleyes:
 
W

Wilson

Guest
Ezért mondtam, hogy nem vagy-vagy kérdés. De nem kell az egyiket a másik rovására túltolni és kizárólagosságot adni neki.
A higiénia nem tudomány-vallás kérdése.

Meg azért pl. a civilizációs betegségekre a reakciót, eléggé ignoráltad. :p
Miért ignoráltam, elismertem, hogy léteznek, de hozzáteszem a civilizációs betegségek a középkorban is léteztek.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nagyon hiányolom a ruha rekonstrukciókat. Alig találni a neten olyan képeket, ahol amúgy tetőtől talpig megmaradt múmiák felszerelését viselő alakok láthatók. Pl a Tarim-medencei múmiákról. Egy mozgás közbeni videó meg egyenesen csak álom.
Ötzi jégemberről viszont van játékfilm.
Ha jól láttam a Tamüriszos kazah filmben, a helyi eről még 4000 év múlva is ugyanolyan öltönyben robogtak a pusztában, mit amilyen a tarimi múmián van.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nekem azért vannak kétségeim....
Az egyik szitokszó ma pl. az inkvizíció. Főleg a kőkemény spanyol.
Jahj, milyen kegyetlenek voltak....
Közben elfelejtjük, hogy:
1. Az inkvizíció tartott bírósági tárgyalást
2. Az ítélet nem volt meg előre, volt akiket elengedtek
3. A bűnbánat (a bűn beismerése, megtagadása) alapvetően mentesített a legsúlyosabb büntetés alól (halál büntetés)
4. Az inkvizíciós igazságszolgáltatás sokszor nem csak vallási ügyekben járt el. Súlyos köztörvényes esetekben (gyilkosság) is eljárt.
5. A "sötét katolikus egyház" például nem ismerte el a mágiát vagy a boszorkányságot. Ennek megfelelően nem is ítéltek el ilyenért senkit...
6. Az inkvizíció működése során talán 10,000 körüli halottat produkált 100 éves időtávon...

Ezzel szemben a németektől eredő reformáció (visszazsidósodás) elég "szép" eredményeket produkált. Ez a német-angolszász vonalon meghonosodott eszme a "felvilágosodás" idején tartott boszorkány pereket, ahol nagyrészt gyógyítókat és orvosokat végeztek ki.
Tárgyalás nem volt, csak Istenítélet, ami egy olyan próbából állt amiben ha nem haltál meg, akkor kivégeztek...
Ennek a szemüvegén keresztül érdemes nézni szerintem az agyonszídott spanyol+olasz inkvizíció tevékenységét...
Tudjátok, történelmi kontextus!

(Amúgy a boszorkányperekről volt egy jó videó a wun wun csatornán, de most nem találom. Letiltották/letörölték valószínűleg)
Ezt a visszazsidósodást meg honnan vetted? Luther jobban utálta a zsidókat, mint Hitler. És ennek minden prédikációjában hangot is adott.
 
W

Wilson

Guest
Csak nem azt akarod mondani, hogy majdhogynem semmiben nem fejlődtünk? :D
Nem, hanem azt akarom mondani, hogy mivel a tudománynak/civilizációnak köszönhetően átlagosan kétszer annyi a várható élettartam egy embernek mint a középkorban a civilizációs betegségek jobban elterjedtek most mint akkor,de a civilizációs betegségek nagy részét a középkorral ellentétben tudjuk kezelni, gyógyítani
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nem, hanem azt akarom mondani, hogy mivel a tudománynak/civilizációnak köszönhetően átlagosan kétszer annyi a várható élettartam egy embernek mint a középkorban a civilizációs betegségek jobban elterjedtek most mint akkor,de a civilizációs betegségek nagy részét a középkorral ellentétben tudjuk kezelni, gyógyítani
A faszt. -Hogy klasszikus idézzek. Nagy részét? Pl. Az IBD nem gyógyítható. Számos lelki betegség nem gyógyítható. stb. Jó, a rák gyógyításában sokat fejlődött a technológia, bár nem mindenható. Kezelni persze sok minden kezelhető valamilyen szinten.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 934
30 731
113
A faszt. -Hogy klasszikus idézzek. Nagy részét? Pl. Az IBD nem gyógyítható. Számos lelki betegség nem gyógyítható. stb. Jó, a rák gyógyításában sokat fejlődött a technológia, bár nem mindenható. Kezelni persze sok minden kezelhető valamilyen szinten.
Ha gyógyítani nem is tudják, de a gyógyszerfüggést elő tudják idézni.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
W

Wilson

Guest
Nekem azért vannak kétségeim....
Az egyik szitokszó ma pl. az inkvizíció. Főleg a kőkemény spanyol.
Jahj, milyen kegyetlenek voltak....
Közben elfelejtjük, hogy:
1. Az inkvizíció tartott bírósági tárgyalást
2. Az ítélet nem volt meg előre, volt akiket elengedtek
3. A bűnbánat (a bűn beismerése, megtagadása) alapvetően mentesített a legsúlyosabb büntetés alól (halál büntetés)
4. Az inkvizíciós igazságszolgáltatás sokszor nem csak vallási ügyekben járt el. Súlyos köztörvényes esetekben (gyilkosság) is eljárt.
5. A "sötét katolikus egyház" például nem ismerte el a mágiát vagy a boszorkányságot. Ennek megfelelően nem is ítéltek el ilyenért senkit...
6. Az inkvizíció működése során talán 10,000 körüli halottat produkált 100 éves időtávon...

Ezzel szemben a németektől eredő reformáció (visszazsidósodás) elég "szép" eredményeket produkált. Ez a német-angolszász vonalon meghonosodott eszme a "felvilágosodás" idején tartott boszorkány pereket, ahol nagyrészt gyógyítókat és orvosokat végeztek ki.
Tárgyalás nem volt, csak Istenítélet, ami egy olyan próbából állt amiben ha nem haltál meg, akkor kivégeztek...
Ennek a szemüvegén keresztül érdemes nézni szerintem az agyonszídott spanyol+olasz inkvizíció tevékenységét...
Tudjátok, történelmi kontextus!

(Amúgy a boszorkányperekről volt egy jó videó a wun wun csatornán, de most nem találom. Letiltották/letörölték valószínűleg)
Én nem szeretném személy szerint egy középkori inkvizíciós bíróság eljárását elszenvedni....:)

Az én vezér elvemet a vallásról/egyházról ez az idézet foglalja össze a legjobban...

"Én nem tartom sokra a vallást. Túl sok vakbuzgó őrült lázálmát nevezték már a vallás nevében Isten akaratának. A szentséget az igaz tettekben és a védtelenek melletti bátor kiállásban találod."

Mennyei Királyság
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
W

Wilson

Guest
A faszt. -Hogy klasszikus idézzek. Nagy részét? Pl. Az IBD nem gyógyítható. Számos lelki betegség nem gyógyítható. stb. Jó, a rák gyógyításában sokat fejlődött a technológia, bár nem mindenható. Kezelni persze sok minden kezelhető valamilyen szinten.
Dehogyisnem, nézd meg most milyen hatásfokkal kezelik illetve gyógyítják most a rákot és milyen hatásfokkal a középkorban, vagy nézzük például a szív és érrendszeri betegségeket....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ha gyógyítani nem is tudják, de a gyógyszerfüggést elő tudják idézni.
Nem, azt nem lehet elvitatni, hogy így vagy úgy de sok esetben életben tudják tartani a beteget, nem hal bele; az más kérdés, hogy milyen az életminőség, de azért még mindig jobb, mint megmurdelni.
Persze az meg külön gondolat menet lehetne, hogy civilizációs vívmánnyal azt gyógyítjuk, ami a "civilizáció"-nak köszönhetünk. (sarkítva)
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby