Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Akkor most jön a bagatelizálási fázis! Jó lesz ez! :rolleyes:
Kevés hulladék????
Csernobilban és Fukusimában "csak" egy aktív atomerőmű aktív fűtőelemeit érintette. Nem 80-100 év összes elhasznált fűtőelemét
Mégis volt némi kár, ugye?
Maradjunk annyiban, hogy nem véletlenül nincs még kitűzve a végleges fűtőelem lerakó helye. És nem is látok rá reális esélyt, hogy meglesz.
Csernobilban és fukusimában is emberi tényező miatt lett baj, fukusimában egyszerűen nem számoltak akkora hullámmal ami jött, lényegesen kisebbre volt méretezve a biztonság. Fukusimában nem is történt volna semmi ha a primer körben a szivattyú nem áll le, komolyabb nukleáris katasztrófa meg nem történt volna, mivel a nagy hőmérséklet leszabályozza a termelődő neutronszámot --> soha nem lesz egy hűtetlen atomreaktor atombomba.
Amúgy azt nem értem, hogy miért nem töltötték fel mint az utolsó esélyként Bór-os vízzel a reaktort.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Jaj Uram kérdem én, hanyadjára már megint..

Valaki űberződ számolja már ki, hogy mennyibe kerülne ellátni az országot megújuló energiával, de úgy, hogy azon a ködös december 17.-kén is legyen áram, amikor már két hete nem fújt normális erejű szél, öt napja nem sütött a nap, de leesett 45 centi hó. Mennyibe lenne így az, hogy menjen az Izaura tv, legyen Facebook, kinyisson a Tesco, működjön a gázkonvektorok elektromos keringető szivattyúja.
Meglehet oldani, de akkor jó sokat kell tejelni a ucte országoknak az importért ;):D
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Csernobilban és fukusimában is emberi tényező miatt lett baj, fukusimában egyszerűen nem számoltak akkora hullámmal ami jött, lényegesen kisebbre volt méretezve a biztonság. Fukusimában nem is történt volna semmi ha a primer körben a szivattyú nem áll le, komolyabb nukleáris katasztrófa meg nem történt volna, mivel a nagy hőmérséklet leszabályozza a termelődő neutronszámot --> soha nem lesz egy hűtetlen atomreaktor atombomba.
Amúgy azt nem értem, hogy miért nem töltötték fel mint az utolsó esélyként Bór-os vízzel a reaktort.
Tudod, te, hogy mi a reláció analízis? Mert itt választanék egy B-t.
Kiváló, hogy tudod, hogy mi ment félre Csernobilban meg Fukusimában. De ezt a hozzászólásodat mihez kötnéd leginkább? :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
De ezt a hozzászólásodat mihez kötnéd leginkább?
Csak átfutottam az utóbbi pár oldalt és emlékeim szrint te hoztad fel mind csernobilt mind fukusimát, hogy azok veszélyesek, fukusimához pont te írhattad, hogy mekkora gáz volt a nagy hullám (ha nem te voltál bocs).
Személyes véleményem, hogy csernobil már nem annyira veszélyes mint ahogy azt az ukránok felfújják a nagy segélypénzekért, amiket szépen saját zsebbe utána lefölöznek.
Fűtőelem tárolása meg a világ legegyszerűbb dolga, leegyszerűsítve egy földalatti bezárt sóbánya tárnája kell aztán elfelejted, mire észbekapsz, hogy jé volt itt egy anyagtároló már el is múlt a pár ezer év.

Másokhoz a kérdésem: a "kiégett" fűtőanyagot miért nem lehet újra dúsítani centrifugával? Vagyis egy cella nagyjából ~4%-ra van dúsítva egy "kiégett" pedig ~2% körül van.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Csak átfutottam az utóbbi pár oldalt és emlékeim szrint te hoztad fel mind csernobilt mind fukusimát, hogy azok veszélyesek, fukusimához pont te írhattad, hogy mekkora gáz volt a nagy hullám (ha nem te voltál bocs).
Személyes véleményem, hogy csernobil már nem annyira veszélyes mint ahogy azt az ukránok felfújják a nagy segélypénzekért, amiket szépen saját zsebbe utána lefölöznek.
Fűtőelem tárolása meg a világ legegyszerűbb dolga, leegyszerűsítve egy földalatti bezárt sóbánya tárnája kell aztán elfelejted, mire észbekapsz, hogy jé volt itt egy anyagtároló már el is múlt a pár ezer év.

Másokhoz a kérdésem: a "kiégett" fűtőanyagot miért nem lehet újra dúsítani centrifugával? Vagyis egy cella nagyjából ~4%-ra van dúsítva egy "kiégett" pedig ~2% körül van.
Lehet jó pénzért újra dúsítani , és szaporítóreaktorban gyorsneutronnal átalakítani újból üzemanyaggá . Ami mégis keletkezik valami használhatatlan ( mert keletkezik ) azt az oroszok megoldják , ennyi új üzemanyag rendelés után , a nagy Urálban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szép kis termés lett itt.
Amúgy a 4. genes atomerőművek a 3. genesek hulladékával működnek. Zárt üzemanyag ciklusnak hívják. 80%-os újrahasznosítást lehet így elérni. ;)
De szerintem ez is le volt már itt írva, meg minden egyéb. Engem nagyon zavar ha valaki nem olvassa el az előzményeket. :hadonaszos:
Az a baj, hogy ez rajtunk nem sokat fog segíteni. Jelenleg még csak Kínában építettek meg belőle 1-et, tesztelni.
Szerintem évtizedek lesznek, mire el fognak ezek terjedni. Mi letettük a voksunkat a 3+ generáció mellett. Magyarán nálunk csak nőni fog a hulladék mennyisége. Ahhoz, hogy a 4. generációt etetni tudd, ahhoz még kell némi átalakítás is, ami megint csak pénz. Ráadásul szerintem a 4. generációs erőművet birtokló országok először a saját hulladékaikat fogják feldolgozni... :rolleyes::p
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Csak átfutottam az utóbbi pár oldalt és emlékeim szrint te hoztad fel mind csernobilt mind fukusimát, hogy azok veszélyesek, fukusimához pont te írhattad, hogy mekkora gáz volt a nagy hullám (ha nem te voltál bocs).
Személyes véleményem, hogy csernobil már nem annyira veszélyes mint ahogy azt az ukránok felfújják a nagy segélypénzekért, amiket szépen saját zsebbe utána lefölöznek.
Fűtőelem tárolása meg a világ legegyszerűbb dolga, leegyszerűsítve egy földalatti bezárt sóbánya tárnája kell aztán elfelejted, mire észbekapsz, hogy jé volt itt egy anyagtároló már el is múlt a pár ezer év.

Másokhoz a kérdésem: a "kiégett" fűtőanyagot miért nem lehet újra dúsítani centrifugával? Vagyis egy cella nagyjából ~4%-ra van dúsítva egy "kiégett" pedig ~2% körül van.
Én összesen ennyit írtam:
Csernobilban és Fukusimában "csak" egy aktív atomerőmű aktív fűtőelemeit érintette. Nem 80-100 év összes elhasznált fűtőelemét
Mégis volt némi kár, ugye?
Maradjunk annyiban, hogy nem véletlenül nincs még kitűzve a végleges fűtőelem lerakó helye. És nem is látok rá reális esélyt, hogy meglesz.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Lehet jó pénzért újra dúsítani , és szaporítóreaktorban gyorsneutronnal átalakítani újból üzemanyaggá . Ami mégis keletkezik valami használhatatlan ( mert keletkezik ) azt az oroszok megoldják , ennyi új üzemanyag rendelés után , a nagy Urálban.
Tenyésztő reaktorok ugyebár plutónium gyártására vannak, az instabil anyag pedig az U239 amiből Np majd Pu lesz.
Az "újradúsítás" szerintem ugyan annyiba kerül mint a sima bányászott uránérc használhatóra dúsítása ha tényleg lehetséges a "kiégett" elemeket dúsítani.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Tenyésztő reaktorok ugyebár plutónium gyártására vannak, az instabil anyag pedig az U239 amiből Np majd Pu lesz.
Az "újradúsítás" szerintem ugyan annyiba kerül mint a sima bányászott uránérc használhatóra dúsítása ha tényleg lehetséges a "kiégett" elemeket dúsítani.

Ha jól emlékszem rengeteg atombombát leszereltek és abból gyártották az üzemanyagot az erőműveknek a közelmúltig. Szóval anyagilag nem volt értelme az újradúsításnak. De valaki biztos jobban tudja.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Ha jól emlékszem rengeteg atombombát leszereltek és abból gyártották az üzemanyagot az erőműveknek a közelmúltig. Szóval anyagilag nem volt értelme az újradúsításnak. De valaki biztos jobban tudja.
Van olyan erőmű ami a 80-90%-os dúsított uránt kezelni tudja?
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Tenyésztő reaktorok ugyebár plutónium gyártására vannak, az instabil anyag pedig az U239 amiből Np majd Pu lesz.
Az "újradúsítás" szerintem ugyan annyiba kerül mint a sima bányászott uránérc használhatóra dúsítása ha tényleg lehetséges a "kiégett" elemeket dúsítani.
Az ugyan annyiba kerül - nem ugyan annyi , az uránérc dúsításra való előkészítése hosszú és drága művelet - a kiégett elem kémiailag legalább tiszta ( bár mag kémiailag nem)

Gyorsneutronos reaktorok
Az atomerőművekben 50-100keV energiájú gyorsneutronokat is lehet használni. Az ilyen reaktorokban általában nincs moderátor, és nagyon hatékonyan lehet 239Pu hasadóanyagot gyártani, amelyet fűtőanyagként lehet később alkalmazni. Héliummal vagy folyékony nátriummal hűtik őket, és meglehetősen kis méretben elkészíthetők, ezáltal ideálisak például tengeralattjárókban történő felhasználásra. A Franciaországban 1985-től 1997-ig működő SUPERPHENIX például ilyen gyorsneutronos reaktorral rendelkező atomerőmű volt. Egy hasonló, bár nem teljesen azonos szaporítóreaktor (a fűtőanyagot önmaga termeli) 1981-től működik az oroszországi Szverdlovszk-ban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az elhasznált fűtőelemeket nem elviszik az oroszok? Vagy valamit keverek?

Tenyésztő reaktorok ugyebár plutónium gyártására vannak, az instabil anyag pedig az U239 amiből Np majd Pu lesz.
Az "újradúsítás" szerintem ugyan annyiba kerül mint a sima bányászott uránérc használhatóra dúsítása ha tényleg lehetséges a "kiégett" elemeket dúsítani.

Ha jól emlékszem rengeteg atombombát leszereltek és abból gyártották az üzemanyagot az erőműveknek a közelmúltig. Szóval anyagilag nem volt értelme az újradúsításnak. De valaki biztos jobban tudja.
Tényleg csak olvassátok el a hivatalos tanulmányt.
Ettől nem lesztek atomerőmű szakemberek, de tök érthetően le vannak benne írva opciók Magyarországra nézve.
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Az ugyan annyiba kerül - nem ugyan annyi , az uránérc dúsításra való előkészítése hosszú és drága művelet - a kiégett elem kémiailag legalább tiszta ( bár mag kémiailag nem)

Gyorsneutronos reaktorok
Az atomerőművekben 50-100keV energiájú gyorsneutronokat is lehet használni. Az ilyen reaktorokban általában nincs moderátor, és nagyon hatékonyan lehet 239Pu hasadóanyagot gyártani, amelyet fűtőanyagként lehet később alkalmazni. Héliummal vagy folyékony nátriummal hűtik őket, és meglehetősen kis méretben elkészíthetők, ezáltal ideálisak például tengeralattjárókban történő felhasználásra. A Franciaországban 1985-től 1997-ig működő SUPERPHENIX például ilyen gyorsneutronos reaktorral rendelkező atomerőmű volt. Egy hasonló, bár nem teljesen azonos szaporítóreaktor (a fűtőanyagot önmaga termeli) 1981-től működik az oroszországi Szverdlovszk-ban.
Gyorsreaktort vágom, mondjuk az nem erőmű mert főként Pu termelésre van.
Nem dúsítják vissza arra ~4%-ra hanem egyszerűen Pu-t gyártanak belőle, és azt hasznosítják erre jutottam a neten barangolva, remélem te is erről akartál meggyőzni csak én nem vettem a lapot :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Gyorsreaktort vágom, mondjuk az nem erőmű mert főként Pu termelésre van.
Nem dúsítják vissza arra ~4%-ra hanem egyszerűen Pu-t gyártanak belőle, és azt hasznosítják erre jutottam a neten barangolva, remélem te is erről akartál meggyőzni csak én nem vettem a lapot :)

A BN-800 már kereskedelmi célra áramot termelő reaktor (a BN-1200 is az lesz), ami éppen a plutóniumot (is) hasznosítja.

https://www.rosatom.ru/en/rosatom-g...nstruction/modern-reactors-of-russian-design/

https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/32/015/32015175.pdf

https://nuklearia.de/wp-content/uploads/2015/08/Atomenergoproekt_BN-800_NPP.pdf

És a jövőben várható az ilyen reaktorok terjedése.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Van olyan erőmű ami a 80-90%-os dúsított uránt kezelni tudja?
http://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/fuel-recycling/plutonium.aspx
Tudtommal nincs, de a nukleáris fegyverekből a Pu-t tudtommal elég komolyan felhasználták egyes erőműveknél, ami a leszerelés egyik pozitív mellékhatása volt.

(A link szerint és úgy látom, hogy ez azért lehetséges, mert nutronbefogással az üzemanyag ciklus során Pu keletkezik, tehát lényegében az életciklus során amúgy is keletkező anyagot teszik a reaktorba. Persze kis aránnyal, megfelelő módon elhelyezve. Erre való a reaktorfizikus, aki megmondja, hogy hova kell tenni és mennyit.)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
.
Mindenesetre neked elkelne egy rövidebb digitális szünet, vagy egy kiadós dug@s!
Tényleg 2 hozzádszólásom után elkezdesz személyeskedni? A nickemmel? AHAHAHAHA
Beszéljünk csúnyán? Van értelme?
Tudod, egy értelmes vitában a kulturált vitapartner úgy kezdi a mondatot, hogy "szerintem". Nem úgy, ahogy te "számokkal dobálózva" gyakorlatilag lehozod a Shinai hegyről a kőtáblát, és "Gyertek kövessetek!".
Miközben csak egy olyan alapvető dolgot felejtettél ki a számításból, hogy a kivitelezés költségeibe nem vetted bele a rádióaktív hulladék lerakásához szükséges lerakók megépítését, és üzemeltetését.
Ez azt hiszem nem elhanyagolható, ugye?

Tudod mit? Én is azt mondom, hogy épüljön meg Paks2! De te miért nem tudod elfogadni, hogy egyeseknek nem fér bele az a mértékű rizikó, amit az atomerőművekkel együtt jár. A németek is ilyenek. Ott hoztak egy felelős döntést. Hogy később erre költeni kell? Megoldják.
De úgy mindenkit elküldeni a F@szb@, hogy órákon keresztül csépled a szart olyan számításokkal és okoskodásokkal, amiről fingod sincs!
Hát minimum megmosolyogtató.
És az a durva, hogy nem is a TE hibád. Egyszerűen az "illetékes elvtársak" (felekezettől és párthovatartozástól függetlenül) nem hajlandóak olyan kalkulációkat, szerződéseket, hatástanulmányt nyilvánosságra hozni, ami tartalmaz MINDEN szóba jöhető költséget és kockázatot.
Mert ha megtennék, akkor minimum a társadalom fele azt mondaná, hogy: NANEEEE!!!
Ők meg mehetnének vissza a balettba ugrálni. Mert ugyebár a mostani atomenergetikai iparágban dolgozó embereknek mi lenne a sorsa, ha nem épülne meg Paks2?

Szóval csúnyán be lettél ültetve a hintába. Kb. annyira, mint az egyszeri jobb, meg baloldali szavazó, akit sikerült a politikai elitnek egymás ellen fordítani!

Szépen keresd csak vissza az utóbbi időkben posztolt fórumbejegyzéseidet, és olvasd vissza. Lehet hogy baromi sok okos dolgot összeszedsz, és utána jársz, de akinek egy iciri picirit is eltérő a véleménye, azzal minősíthetetlen hangnemben kommunikálsz.

Miközben :

Na ismét berakok egy ki számítást:
Volt ez a hír:
http://greenfo.hu/hirek/2019/03/05/pakson-atadtak-a-legnagyobb-hazai-naperomuvet
A megadott adatokból egy kis számolás:
20000 ember ellátása került 9 milliárdba, 74000 panelba és 51 hektár földterületbe.
5 millió ember (kb. ennyit lát majd el Paks 2) ellátása kerülne 2250 milliárdba, 18500000 panelbe és 12750 hektár földbe. És még mindig ott tartanánk, hogy éjjelente és telente vennénk az áramot a szomszédos országoktól, mindaddig, amíg ők is meg nem őrülnek és átállnak napelemre.
18,5 millió panel kb. hány tonnát nyomhat?
Különféle adatok szerint kb. 20 kg csak a napelemek súlya, ebben nincs benne a tartószerkezet, kábelezés, stb.
Vagyis csak a napelemek összesen 370000 tonnát nyomnának. Ennyi hulladék keletkezik 30 év alatt.
Csakhogy amíg Paks 2 minimum 60 évig fog működni (de valószínű, hogy lesz majd annak is üzemidőhosszabbítása és akár 100 évig is működik majd), a napelemfarm maximum 30-ig. Így mindent minimum kettővel meg kell szorozni.
Vagyis minimum 4500 milliárd forintba kerül a napelem, 37 millió panelt kell legyártani, felszerelni, majd újrahasznosítani.
Összesen csak napelemből 740000 tonna hulladék lesz.
És akkor Paksról:
http://www.paks2.hu/hu/Dokumentumta... kiégett kazetták kezelése és elhelyezése.pdf
60 évnyi működés alatt Paks 2-ben ennyi hulladék fog keletkezni:
Kis aktivitású: 3 360 m3
Közepes aktivitású: 480 m3
Nagy aktivitású: 60 m3.
Nagyméretű, nem reprocesszálható (karbantartás / javítás során képződő): 600 m3
Cementezett bepárlási maradék: 2400 m3
Cementezett ioncserélő gyanta 960 m3
Cementezett iszap 60 m3.
Ennyi hulladék keletkezik 60 év alatt, miközben ellátja olcsó energiával a fél országot.
Szerinted ez nem kezelhető mennyiség? Vagy olyan drága lenne a kezelése?
Egyébként a Paksi 11 forintos áramárban még az is benne van, hogy Bátaapátiba hulladéklerakót építenek. Na szólj, hogy mennyi pénzt tesznek félre a napelemek hulladékkezelésére.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem tudom miért kell még mindig ezzel a zoomer, önmagát degradáló egyénnel foglalkozni, bár a melléktermékként összehozott atomerőműves okosodás hasznos volt.

Dobjátok ignore-ra ti is, szebb lesz a napotok :)
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11