Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Meglepően értelmes cikk...

Miért meglepő, hogy magasak az árak az árampiacon?

...július elsején mégsem történik meg a háztáji napelemes rendszerek elszámolására vonatkozó szaldó/bruttó rendszerváltás? ...a háztetőre napelem telepítése elérhető divattá vált, ami ellen, vagy aminek a módosítása érdekében csak nagyon határozottan lehetett volna fellépni. És ez lám, nem sikerült.
...
Úgy látom, a legfőbb problémát az jelentette, hogy a háztartási méretű napelemes kiserőművek létesítése bekerült a lakásfelújítási támogatási körbe anélkül, hogy ennek a hatásait igazán felmérték, felbecsülték volna. A gond az, hogy nem, vagy nem teljesen jól mérhették fel az igényt, és mivel az utolsó pillanatig nagy volt az igény az 50 százalékos támogatásra, az ilyen projektek adminisztrációs átfutási ideje pedig gyakran 3-6 hónapot is igénybe vesz, a már folyamatban lévő ügyintézésre július 1-jével nem merték rázárni az ajtót. Akkor se, ha így, mostanra túl lett katalizálva a helyzet.
...
- Akkor se, ha ebből baj lesz? Mármint abból, hogy a szakpolitika, a szabályozás mégsem merte meglépni a szükségest, így tovább nyílik az olló a szabályozásban, a kiegyenlítésben, az energiatárolásban a szükséges és a rendelkezésre álló potenciálok között. Én úgy látom, hogy most gyáván kint hagyják a szellemet a palackból, pedig tudható, hogy ez a hálózati rendszer így, ebben a formában már nem bír el sokkal többet.
...
Elgondolkodtató, hogy most már 80 eurós is tud lenni az áramtőzsdén a megawattóránkénti ár, miközben egy éve még 50 euró körül billegtünk, és elemzők szerint a 100 eurós egységár is benne van a helyzetben. Ahogy a megújulók egyre nagyobb arányban lépnek be az áramtermelő rendszerbe, és ahogyan a fogyasztók egyre inkább változtatnak a szokásaikon, úgy megy ezzel az drágulással együtt a kiegyenlítő áram ára is - egyre csak feljebb. Ebből aztán az következik, hogy mi megvesszük a fogyasztónak az áramot egyfajta, rá jellemző fogyasztási görbe alapján, ám az attól való bármiféle eltérés iszonyatos mértékű plusz költségeket indukál.
...
Más tételek is vannak, például a szén-dioxid-kvóta ára, ami szintén fölfelé lépked. De nem úgy, ahogyan az elmúlt bő egy évtizedben megtanulták az áraikba beépíteni az ágazati szereplők, mert senki nem tudja megmondani, hogy miért lett ilyen meredek ez a görbe is. A következménye ennek viszont az, hogy drasztikus tempóban válnak gazdaságtalanná és üzletileg fenntarthatatlanná a szénerőművek, amelyeknek bejelentik a bezárását, és így minden beruházás a zöldenergiára fordítódik. Ami viszont még több és nagyobb terhet pakol a hálózatokra, további költségeket a fogyasztóra.
Igen, olvastam reggel. Ami nem meglepő, hogy a napi.hu próbálta arrafelé nyomni a riportot, hogy azorban... a pasi meg elég elegánsan kitért, és eléggé egyértelművé tette, hogy ez nem magyar, hanem európai probléma.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Reggel kaptam egy gyönyörű hirdetést (lásd mellékelt ábra) amire voltam olyan hülye, hogy reagáltam, de mire elküldtem Molninak a linket, hogy kíváncsi leszek meddig marad fent a kommentem már törölték is :D

mtPMYmd.png


~ez volt az írás:
1. majd úgyhagyod a kocsit, hogy éjjel világítsa :D
2. Nem baj, de legalább drága volt, ha haszontalan is.
3. Lásd 2. pont
4. Lásd 2. és 3. pont
 
W

Wilson

Guest

Magyarország is részt venne a Bajorországba tervezett szivattyús energiatároló megépítésében; a magyar állami részvétel lehetőségéről tárgyalt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Max Aicher csoport tulajdonosával 2021. július 10-én – tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-t közleményben.

A Bajorország déli részében tervezett 450 megawatt teljesítményű, elektromos energia közvetett tárolására szolgáló szivattyús tároló építésében való magyar állami részvétel lehetőségéről tárgyalt Palkovics László a Max Aicher csoport, ezen belül az Ózdi Acélművek tulajdonosával. A közlemény kiemeli: az időjárásfüggő megújuló energiaforrások és az atomerőmű éjszakai teljesítményének tárolása rendkívül fontos, hiszen környezeti és versenyképességi szempontból is előnyt jelent az adott pillanatban fel nem használt energia tárolása és későbbi felhasználása. A gravitációs elven működő erőművek magas hatásfokkal képesek az energia tárolására, ilyen erőmű azonban Magyarországon nem építhető megfelelő domborzati viszonyok híján, ezért is kiemelt jelentőségű a Max Aicher csoport ajánlata, amely alapján az építendő erőműben a magyar állam jelentős tulajdonrészt szerezhet.

A magyar kormány a Max Aicher csoporttal több évre visszamenő korrekt üzleti viszonyt ápol, ezt mutatja az Ózdi Acélműben korábban szerzett 20 százalékos tulajdonrész és az ózdi fejlesztésekben (mint például az építés alatt álló közös ipari park) való részvétel is – emlékeztetnek a közleményben. Az üzleti együttműködés következő eleme lehet a szivattyús energiatároló közös építése, amely nemcsak környezeti szempontból, de a bajor-magyar viszonyok, valamint az európai együttműködés szempontjából is rendkívüli lehetőség – közölte az ITM.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
999
1 572
93
Ha jól értelmezem, akkor sok új atomerőmű épül majd az EU határára.

 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Ha jól értelmezem, akkor sok új atomerőmű épül majd az EU határára.

Nem, semmi értelme nem lenne.
A griden belül a termelők elosztásának is értelmesnek kell lennie.
Mert ez olyan, mint a hurkolt csővezeték hálózat.
Ha egy helyen távol a fogyasztóktól vannak a termelők és az elvételi pontok messze, akkor igen durva csővezetékek = HV áramvezetékek kellenének és még így is torzulna a hálózat a feszültséget nézve.

De ez az, ami igazából azt jelentené nem sötétzöld szemmel nézve, hogy ATOMERŐMŐ. MOST. ÉS MINDIG.
 
W

Wilson

Guest

Az osztrák kutatók szerint Paksnál reális esély van egy pusztító földrengésre, ezért nem alkalmas atomerőmű telepítésére​



Az osztrák környezetvédelmi hatóság által felkért szakértők az MVM Paks II. Zrt. által a paksi bővítés előkészítése során készült földtani kutatás adatait elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a Paksi Atomerőmű és a tervezett Paks II. atomerőmű telephelye a magyar szabályozás és a nemzetközi ajánlások alapján nem alkalmas atomerőmű létesítésére, írja az Átlátszó.

Dr. Kurt Deckerrel, a bécsi egyetem geológusa azt mondta a lapnak, hogy lényeges különbségeket találtak a földtani kutatási jelentés és az abból készült telephelybiztonsági jelentés között. A törésvonal szerinte jelenleg is aktív és kapabilis, így reális esély van egy pusztító földrengésre Paksnál.
Az, hogy Paks törésvonalon fekszik, 2017-ben derült ki, de akkor azt mondták, nem kapabilis a törésvonal. A Földtani Zárójelentésből 20-30 súlyos földrengésről találtak bizonyítékot, amelyek mindegyike dokumentáltan az elmúlt 30 ezer évben történt a paksi régióban. Ez földtani értelemben nagyon nagy földrengéssűrűség.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 841
113

Az osztrák kutatók szerint Paksnál reális esély van egy pusztító földrengésre, ezért nem alkalmas atomerőmű telepítésére​



Az osztrák környezetvédelmi hatóság által felkért szakértők az MVM Paks II. Zrt. által a paksi bővítés előkészítése során készült földtani kutatás adatait elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a Paksi Atomerőmű és a tervezett Paks II. atomerőmű telephelye a magyar szabályozás és a nemzetközi ajánlások alapján nem alkalmas atomerőmű létesítésére, írja az Átlátszó.

Dr. Kurt Deckerrel, a bécsi egyetem geológusa azt mondta a lapnak, hogy lényeges különbségeket találtak a földtani kutatási jelentés és az abból készült telephelybiztonsági jelentés között. A törésvonal szerinte jelenleg is aktív és kapabilis, így reális esély van egy pusztító földrengésre Paksnál.
Az, hogy Paks törésvonalon fekszik, 2017-ben derült ki, de akkor azt mondták, nem kapabilis a törésvonal. A Földtani Zárójelentésből 20-30 súlyos földrengésről találtak bizonyítékot, amelyek mindegyike dokumentáltan az elmúlt 30 ezer évben történt a paksi régióban. Ez földtani értelemben nagyon nagy földrengéssűrűség.
És földrengésre méretezni és építeni 2021-ben az osztrák sötétzöldek szerint nem lehet...

Meg ideje lenne a földrengések között is különbséget tenni, mert mozog a föld vagy elfolyik a felszín nem mindegy.
 
W

Wilson

Guest
És földrengésre méretezni és építeni 2021-ben az osztrák sötétzöldek szerint nem lehet...

Meg ideje lenne a földrengések között is különbséget tenni, mert mozog a föld vagy elfolyik a felszín nem mindegy.
Igen ez bennem is megfogalmazódott mivel szerintem az, hogy Paks 2-t egy adott erősségű földrengésre méretezzék a 21.században nem egy megoldhatatlan dolog....
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 140
113

Az osztrák kutatók szerint Paksnál reális esély van egy pusztító földrengésre, ezért nem alkalmas atomerőmű telepítésére​



Az osztrák környezetvédelmi hatóság által felkért szakértők az MVM Paks II. Zrt. által a paksi bővítés előkészítése során készült földtani kutatás adatait elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a Paksi Atomerőmű és a tervezett Paks II. atomerőmű telephelye a magyar szabályozás és a nemzetközi ajánlások alapján nem alkalmas atomerőmű létesítésére, írja az Átlátszó.

Dr. Kurt Deckerrel, a bécsi egyetem geológusa azt mondta a lapnak, hogy lényeges különbségeket találtak a földtani kutatási jelentés és az abból készült telephelybiztonsági jelentés között. A törésvonal szerinte jelenleg is aktív és kapabilis, így reális esély van egy pusztító földrengésre Paksnál.
Az, hogy Paks törésvonalon fekszik, 2017-ben derült ki, de akkor azt mondták, nem kapabilis a törésvonal. A Földtani Zárójelentésből 20-30 súlyos földrengésről találtak bizonyítékot, amelyek mindegyike dokumentáltan az elmúlt 30 ezer évben történt a paksi régióban. Ez földtani értelemben nagyon nagy földrengéssűrűség.

Ezt a veretes marhaságot kitárgyaltuk már párszor. Az osztrákoknál sokkal valószínűbbek, sokkal sűrűbben fordulnak elő a földrengések, mint nálunk. Inkább aggódjanak a saját vízerőműveik miatt.

Paks II sokszorosan földrengésállóbb lesz, mint Paks I és annak a valószínűsége, hogy pont az atomerőmű alatt pattan ki egy méretezésnél és a biztonsági ráhagyásnál nagyobb földrengés még a teljes engedélyezési élettartam alatt is 1:100.000-hez nagyságrendű kockázat.

Valóján az atomerőművek eleve igen masszív, földrengésálló szerkezetek:
A 2011-es japán baleset is azt mutatta, hogy egy jóval a tervezési alap feletti, a történelmi feljegyzések kezdete óta a világ 3.-4. legerősebb, 9,1-es magnitúdójú földrengését az összes japán atomerőmű sérülés nélkül kibírta és rendben leálltak. A földrengéssel érintett 14 blokkot magában foglaló partvidéken a felszíni talajgyorsulás 0,30 és 0,55 g között volt. A Fukusima Daiicsi atomerőműnél: 0,517 g a 3. blokknál, 0,44 g a 6. blokknál. Két, 13 és 49 km mélységű 6,6-os és 7,0-s utórengés pedig pont Fukusima közelében volt áprilisban és júliusban és azok sem okoztak további kárt a szökőár által már megrongált erőműben.
A Niigataken Csuetsu-Oki földrengés ugyan csak 6,6–os magnitúdójú volt, de a közelsége és a kis mélysége miatt a Kasiwazaki-Kariwa atomerőműnél 0,68 g maximális vízszintes gyorsulást okozott a reaktorépületek alaplemezén. Ez több mint kétszerese volt az ottani blokkok tervezési alapját képező gyorsulásának. A földrengést az érdemi erőművi berendezések és szerkezetek sérülés nélkül elviselték.
Az örményországi Metsamor erőműben Paks-I blokkjainak testvérei, VVER-440-es blokkok üzemeltek, amikor az 1988-as spitaki, különösen kis mélységű és nagyon pusztító földrengés során az erőmű jóval a tervezési alapon túli, 0,7 g talajgyorsulást bírt ki gond nélkül.

Az 1997-es megerősítés után már Paks I. is elméletileg nagy biztonsággal kibírja a 0,25 g gyorsulással járó földrengést. Paks I vígan üzemelget Paks-II-nél kb. 10-szer kisebb energiájú, 10-szer nagyobb vakószínűségű és kb. 30%-kal kisebb talajgyorsulású földrengés állóságával. A megépítésekor még ennyit sem tudott Paks-I és 1:10.000-hez szintre szorított kockázathoz ez is elég volt. De az osztákoknak most jutott eszükbe aggódni az e téren sokkal robosztusabb Paks-II miatt.

Paks II 0,2 g alatt még leállás nélkül tovább tud működni és sérülésmentesen, üzembiztosan, rövid időn belül indíthatóan elviseli a 0,34 g talajgyorsulást. Ez esetben a méretezési alap a Richter-skála 6,4-es (MSK-64 skála szerint 8-as), közvetlen közelben kipattanó, kis-közepes mélységű földrengés. Néhány km-nél nagyobb mélységben és néhány 10 km távolságban ugyanez a maximális talajgyorsulás már akár 7,5 - 9,0 magnitúdójú földrengésekhez is tartozhat. Paksnál már a nagyon közeli (10 km-en belüli), kis-közepes mélységű 6,4-es rengés esélye is kevesebb, mint 1:100.000-hez évente.
De ennek a méretezésnek is csak kisebb fontosságú szerkezetek és segédberendezések a szűk keresztmetszete. Gyakorlatilag ugyanilyen, VVER-1200/513 blokkokkal épül a földrengésveszélyesebb török Akkuyuban erőmű, ami 0,39 g-t visel el sérülésmentesen. Paks II talajgyorsulás méretezésében 40% az előírt tartalék, azaz valójában minden berendezésnek 0,48 g-t kell kibírnia ahhoz, hogy a 0,34 g-nek való ellenállás kellően biztos legyen. Ilyen talajgyorsulást okozó rengés esélye már kevesebb, mint 1:1.000.000-hoz évente. Maguknak a reaktoroknak és a primer kör kritikus elemeinek pedig a 0,62 g-t is ki kell bírnia. A biztonsági ráhagyással is számolva a primer kör pedig még 0,87 g-nél sem sérül, ha az erőmű hozza a tervezési értékeket. Ennek az esélye Paksnál lényegében megbecsülhetetlenül kicsi. Földtörténeti leptékű időtartam alatt fordulna elő egyszer.

Amúgy ezek a zöld idióta osztrákok azt hiszik, hogy a világon mindenki hülye, csak ők a helikopter. Mert Pakshoz képest csak kb. azonos (legfeljebb csak kicsivel kevésbé veszélyes), vagy földrengésveszélyesebb helyeken épülnek ilyen VVER-1200-es blokkokkal erőművek. Régebbi, jóval kevésbé földrengésálló, VVER blokkos, üzemelő erőműből pedig aztán tényleg elég sok van. Ez a legelterjedtebb reaktor család a világon. 15 ország, 32 erőművének, 124 VVER reaktoráról van szó, ami már megépült, vagy építés/tervezés alatt van. Nyilván mindenki futóbolod, csak az osztrák sötétzöldek tudják a tutit, akik még a sját majdnem 100%-ban kész atomerőművüket sem fejezték be.
 
M

molnibalage

Guest
Az összes osztrák "környezetvédő" tehet egy szívességet és csináljon magából komposztot. Kb. ennyit érnek ők. Ennyi hasznuk még lehet.
Kevés sunyibb banda van ezeknél.

Persze azok akik az I.vh és az Anschluss után is kétszer képesek voltak a világ számára eljátszani az ártatlan bárányt...
... meg a Rába is csak magától habzott.

Ezektők, nem is várok mást.
Ez a "környezetévdelem osztrák módra".

És igen, most biztosan rasszista vagyok egyesek szemében.
De ezt az osztrák politikára értem.
Bár egy olyan országban, ahol AP-re F-5 után EF Ty. vettek, ott nincs kétségem a belföldi sunyiságról sem.
Annyi difi van, hogy nem nyögték 1955 után a komcsikat ezért jobban élnek. De fejben nagy bajok vannak ott is sokaknál.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Az összes osztrák "környezetvédő" tehet egy szívességet és csináljon magából komposztot. Kb. ennyit érnek ők. Ennyi hasznuk még lehet.
Kevés sunyibb banda van ezeknél.

Persze azok akik az I.vh és az Anschluss után is kétszer képesek voltak a világ számára eljátszani az ártatlan bárányt...
... meg a Rába is csak magától habzott.

Ezektők, nem is várok mást.
Ez a "környezetévdelem osztrák módra".

És igen, most biztosan rasszista vagyok egyesek szemében.
De ezt az osztrák politikára értem.
Bár egy olyan országban, ahol AP-re F-5 után EF Ty. vettek, ott nincs kétségem a belföldi sunyiságról sem.
Annyi difi van, hogy nem nyögték 1955 után a komcsikat ezért jobban élnek. De fejben nagy bajok vannak ott is sokaknál.
Nem kell ehhez oda át menni , idehaza is bőven van a sötétződ idiótákból !
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem az első eset amikor az osztrákok üzleti érdekből sötétzöldeskednek.
~12 éve még a magyar libatenyésztőket próbálták lejáratni kamuvideókkal, de ugyanabban az évben a Rábán átjövő bőripari szennyel nem volt bajuk.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
És igen, most biztosan rasszista vagyok egyesek szemében.
De ezt az osztrák politikára értem.
Bár egy olyan országban, ahol AP-re F-5 után EF Ty. vettek, ott nincs kétségem a belföldi sunyiságról sem.
Annyi difi van, hogy nem nyögték 1955 után a komcsikat ezért jobban élnek. De fejben nagy bajok vannak ott is sokaknál.

Nyersanyag, nyersanyag és nyersanyag.
Ha mélyről kell visszajönnöd akkor ásványkincsekkel a legkönnyebb.
Nézd meg a velünk együtt szopó csehek szép nagy szén és vasércbányákon ülve hova jutottak.

Osztrákok már jóval korábban elkezdték a kiárusítást a Nyugat-Német iparnak így az iparosodási szakasz is hamarabb lezajlott, mire mi megszabadultunk a kommunizmus szellemétől ők már gyakorlatilag integrálódtak a német ipari komplexumba.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Meglepően értelmes cikk...

Miért meglepő, hogy magasak az árak az árampiacon?

...július elsején mégsem történik meg a háztáji napelemes rendszerek elszámolására vonatkozó szaldó/bruttó rendszerváltás? ...a háztetőre napelem telepítése elérhető divattá vált, ami ellen, vagy aminek a módosítása érdekében csak nagyon határozottan lehetett volna fellépni. És ez lám, nem sikerült.
...
Úgy látom, a legfőbb problémát az jelentette, hogy a háztartási méretű napelemes kiserőművek létesítése bekerült a lakásfelújítási támogatási körbe anélkül, hogy ennek a hatásait igazán felmérték, felbecsülték volna. A gond az, hogy nem, vagy nem teljesen jól mérhették fel az igényt, és mivel az utolsó pillanatig nagy volt az igény az 50 százalékos támogatásra, az ilyen projektek adminisztrációs átfutási ideje pedig gyakran 3-6 hónapot is igénybe vesz, a már folyamatban lévő ügyintézésre július 1-jével nem merték rázárni az ajtót. Akkor se, ha így, mostanra túl lett katalizálva a helyzet.
...
- Akkor se, ha ebből baj lesz? Mármint abból, hogy a szakpolitika, a szabályozás mégsem merte meglépni a szükségest, így tovább nyílik az olló a szabályozásban, a kiegyenlítésben, az energiatárolásban a szükséges és a rendelkezésre álló potenciálok között. Én úgy látom, hogy most gyáván kint hagyják a szellemet a palackból, pedig tudható, hogy ez a hálózati rendszer így, ebben a formában már nem bír el sokkal többet.
...
Elgondolkodtató, hogy most már 80 eurós is tud lenni az áramtőzsdén a megawattóránkénti ár, miközben egy éve még 50 euró körül billegtünk, és elemzők szerint a 100 eurós egységár is benne van a helyzetben. Ahogy a megújulók egyre nagyobb arányban lépnek be az áramtermelő rendszerbe, és ahogyan a fogyasztók egyre inkább változtatnak a szokásaikon, úgy megy ezzel az drágulással együtt a kiegyenlítő áram ára is - egyre csak feljebb. Ebből aztán az következik, hogy mi megvesszük a fogyasztónak az áramot egyfajta, rá jellemző fogyasztási görbe alapján, ám az attól való bármiféle eltérés iszonyatos mértékű plusz költségeket indukál.
...
Más tételek is vannak, például a szén-dioxid-kvóta ára, ami szintén fölfelé lépked. De nem úgy, ahogyan az elmúlt bő egy évtizedben megtanulták az áraikba beépíteni az ágazati szereplők, mert senki nem tudja megmondani, hogy miért lett ilyen meredek ez a görbe is. A következménye ennek viszont az, hogy drasztikus tempóban válnak gazdaságtalanná és üzletileg fenntarthatatlanná a szénerőművek, amelyeknek bejelentik a bezárását, és így minden beruházás a zöldenergiára fordítódik. Ami viszont még több és nagyobb terhet pakol a hálózatokra, további költségeket a fogyasztóra.
Ne húzzák rá a szakmára, a szakma előre szólt, pár tanárom nem egyszer volt bent a minisztériumban (fejlesztési és mekh), hogy "ebbű baj lesz more",
Gondolom Csomait (azthiszem első diplomája BME villamosmérnöki) is azért küldték el és rakták helyére a közgazdászt, mert értett valamihez, az utódja meg számokat lát + kinevezésekor ezt mondotta vala:
"A klímabarát megújuló energiaforrásokra épülő decentralizált energiatermelés, az elektromos közlekedés felfutása, az emelkedő életszínvonallal növekedő villamosenergia-igény folyamatos kiszolgálása, vagy az energiatárolás területén várható technológiai fejlesztések új megközelítést igényelnek az iparág szereplőitől” – mondta el kinevezése után Biczók András. „A dinamikusan változó energiapiac szereplőivel és a szabályozó hatóságokkal proaktívan együttműködve mindent meg kell tennünk azért, hogy az ország versenyképességének egyik pillére, a megfelelő minőségű és mennyiségű villamos energia folyamatosan és biztonságosan rendelkezésre álljon” – tette hozzá az új vezérigazgató."
Egyik mondatával üti a másikat.
Látszik azóta haldoklik az energetika amióta több bent a közgazdász mint mérnök....
 
M

molnibalage

Guest
Nyersanyag, nyersanyag és nyersanyag.
Ha mélyről kell visszajönnöd akkor ásványkincsekkel a legkönnyebb.
Nézd meg a velünk együtt szopó csehek szép nagy szén és vasércbányákon ülve hova jutottak.

Osztrákok már jóval korábban elkezdték a kiárusítást a Nyugat-Német iparnak így az iparosodási szakasz is hamarabb lezajlott, mire mi megszabadultunk a kommunizmus szellemétől ők már gyakorlatilag integrálódtak a német ipari komplexumba.
Hú, ez ebben a formában nem igaz.
Lehetne akármennyi vasérc és szén itthon, ha minőségi acélt nem gyártasz és azzal terméket, akkor a seggtörlésre jók ezek.
A japán acélipar tudtommal fogalommá vált, pedig neki egyik sincs. De még energiahordozója sem. Csak a minőségi termék, az a hozzáadott értk.

Amikor 2010-ben is a csehekhez mentünk HRSG ajánlatért, akkor az nem azért volt, mert nekik van vasért és szén.
A szürkeállomány és az ipar is ott volt ezekhez.

Ha holnap Mo-n megtalálnák a világ no.1 titán lelőhelyét mire mennénk vele?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Ne húzzák rá a szakmára, a szakma előre szólt, pár tanárom nem egyszer volt bent a minisztériumban (fejlesztési és mekh), hogy "ebbű baj lesz more",
Gondolom Csomait (azthiszem első diplomája BME villamosmérnöki) is azért küldték el és rakták helyére a közgazdászt, mert értett valamihez, az utódja meg számokat lát + kinevezésekor ezt mondotta vala:
"A klímabarát megújuló energiaforrásokra épülő decentralizált energiatermelés, az elektromos közlekedés felfutása, az emelkedő életszínvonallal növekedő villamosenergia-igény folyamatos kiszolgálása, vagy az energiatárolás területén várható technológiai fejlesztések új megközelítést igényelnek az iparág szereplőitől” – mondta el kinevezése után Biczók András. „A dinamikusan változó energiapiac szereplőivel és a szabályozó hatóságokkal proaktívan együttműködve mindent meg kell tennünk azért, hogy az ország versenyképességének egyik pillére, a megfelelő minőségű és mennyiségű villamos energia folyamatosan és biztonságosan rendelkezésre álljon” – tette hozzá az új vezérigazgató."
Egyik mondatával üti a másikat.
Látszik azóta haldoklik az energetika amióta több bent a közgazdász mint mérnök....
Nálunk a cégnél rendszeresen készülnek megvalósíthatósági tanulmányok, amikben foglalkoznak a megtérüléssel meg a naperőművek jövőjével. Más részleg csinálja, egy villamosmérnök-közgazdász van közöttük, a többiek mind humán valami. Engem is megtaláltak valami közmű kérdéssel, mondtam hogy nincsen rá időm, de azért végig kellett ülnöm egy-két szeánszot, megkérdeztem tőlük hogy de miért jó ez az országnak? Zöld és olcsó! Jó, de ha nem süt a nap, (értem én hogy kiröhögtük L.Simon Lászlót, és sem szeretem mióta láttam közelebbről mennyire hajlik a kezéből a pénz a zsebébe, de hát a éjjel tényleg nem süt), honnan lesz áram! Gázmotor, energiatároló! Jó de az elöbbi drága, az utóbbi meg még drágább, meg nincs is... Válasz: fel fogják találni az olcsó tárolást.
És hogy térül meg? Hát kötelező átvenni! Jó, de nem magánmegrendelőnek készül a tanulmány, az országnak hogy térül meg? Itt már láttam hogy ki fogok maradni ebből a melóból, pedig csak az telephely vízcsat kapcsolatára kellett volna költséget becsülnöm.
Ez a napalemesdi egy teljes pénzlenyulás az állam zsebéből magánzsebbe, van ilyen, lesz is még ilyen, de legalább akik csinálják legyenek már magukhoz becsületesek, és maguknak vallják be: jó a biznisz, de a közösségnek semmi haszna nincsen belőle. Örülök hogy van aki meggazdagott belőle az én/mi kárunkra, csak ne dicsekedjenek vele. És még a termőföldet is széjjel basszák.
Megjegyzem, mikor parkolók fölé árnyékolónak napelemet raknak, az tetszik. Mindenhol ott vannak már ezek a randa napelem parkok, pfaj, minden domb oldalán, hegy oldalakban. Már szőlőt is láttam kivágni érte, hihetetlen.