Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 631
5 394
113
  • Tetszik
Reactions: bel and hana

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
  • Tetszik
Reactions: hendrick

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Ha gyorsan akarsz lépni, akkor meglévő technológiát kell választani. Olyat, ami már működik az EU -ban, és megfelel az előírásoknak.
Lehet ujra kellene tervezni. Mennyi PV tervezett a kormány 2030 ra? Az a 4-6 GW beépített teljesítmény azt jelentené, hogy arra a napi 4 órára amíg csúcson termelnek a panelok. Az összes hazai erőművet le kell állítani, majd ahogy megy le a nap visszaindítani. Ez ugye műszaki okokból lehetetlen.
Bár én már olvastam 10GW is. Lehet ez 2040 cél.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 631
5 394
113
Lehet ujra kellene tervezni. Mennyi PV tervezett a kormány 2030 ra? Az a 4-6 GW beépített teljesítmény azt jelentené, hogy arra a napi 4 órára amíg csúcson termelnek a panelok. Az összes hazai erőművet le kell állítani, majd ahogy megy le a nap visszaindítani. Ez ugye műszaki okokból lehetetlen.
Bár én már olvastam 10GW is. Lehet ez 2040 cél.
Ekkora megújuló teljesítmény csak akkor működhet, ha tároljuk az energiát. @ogretankHU írta korábban, hogy az új napelem parkokhoz már akkumlátort is telepítenek. Nem tudom, hogy ez mennyire általános.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
SMR reaktorok ez lesz a jövő vagy a Thorium reaktor.
10 évvel ezelőtt a britek ugyanezen töprengtek, hivatalos bizottsága vizsgálta az opciót, és arra jutottak, hogy rövid és középtávon nem opció, de hosszú távon lehet benne valami. Ma újra le kéne futtatni ugyanezt mert azóta van egy halom új tapasztalat. Nem tudom ki emlékszik már arra a szép videóra ahol elmagyarázták, hogy a thorium bevonása nélkül az energiaellátásba nagyon nagy bajok lesznek, mert tüzelőanyag hiány lesz belátható időn belül, kapacitásproblémák vannak.

Atomenergia biztos, azon belül körül kell nézni mit érdemes ma elkezdeni.


 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Ekkora megújuló teljesítmény csak akkor működhet, ha tároljuk az energiát. @ogretankHU írta korábban, hogy az új napelem parkokhoz már akkumlátort is telepítenek. Nem tudom, hogy ez mennyire általános.
Kötelező?
Egyébként nem szeretem a napelem parkokat. De elfogadom.
Ne a termőföldön vagy az erdő helyén legyen, hanem a háztetőtőkön ipari csarnokok tetején parkolok fölött. De ha olcsóbban akarod, az áramot ez van.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Ha jól emlékszem, akkor ez a felhőátvonulások kisimítására jó csak...
Kövesd a pénzt.
a rugalmasan elérhető energiaforrások és nem az alaperőművek azok, amik meghatározzák a tőzsdei áralakulást.

Bizonyára nem független az általános árkörnyezet alakulásától, hogy 2021. december 18-án a hazai szabályozóenergia-piacon egy erőmű közel 10 millió forint/megawattóra ajánlati árat adott, amit rövid időre igénybe is vett a rendszerirányító.

Ha jön egy nem várt felhő az drága lehet.
Nem a "te" problémádat akarja megoldani hanem a sajátját. + beléphet a szabályozóenergia-piacra.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
Azért túlzásokba ne essünk. Áram hiány nem lenne uránt sok helyről lehet venni nem csak az oroszoktól… csak hát ugye az drágább…
Amit egyesek nem tudnak megfizetni.
De amúgy korábban én is ezt írtam.
Csak ameddig nincs új forrás, akkor addig hiány lesz.

Ugy ezt te sem gondolod komolyan?
Mennyi idő egy gázerőmű megépítése, ha a politika mellé áll? Eltörlőd az összes bürokratikus akadályt?
2,5 év alsó hangon.
Feltételezed, hogy az USA hülye, és 0 készlete van. Meg, hogy nem a belpolitikának rendelődik alá a kül, a szenátor, képviselő, kormányzó, az elnök mind mind választást akar nyerni. Ha kell a szenet is zöldre festik.
Nagyjából az egész világban zajló események engem arról győznek meg, hogy hataloméhes kretének vezetik az országok többségét, akik semmihez nem értenek és semmi más nem érdekli őlket, csak a hatalom megtartása. Az a kevés értelmes húzás, ami történik csak a megtartás miatt van és az értelmes tanácsadólk egy részének ajánlása helyenként át megy.

Nézz már körül, hogy energetikailag mi megy és milyen balfasz ideológiai alapú döntések mennek mindenhol
 
M

molnibalage

Guest

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 631
5 394
113
Nekem ez volt belőle a legérdekesebb:

"A mostani blokkok működtetése mennyire lehetséges az oroszok nélkül?

Az üzemeltetéshez, a karbantartáshoz és az alkatrész-ellátáshoz nem kellenek az oroszok, egyedül az üzemanyag-ellátáshoz. Pillanatnyilag két évre elegendők a fűtőelemkészletek."
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Bubu bocs

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Én 3000 kilowattórás rendszerről olvastam. Ez egy 500 kW-os napelem park teljes napi termelését tudja tárolni.
Sose térül meg egy 500-as parkon ! @gafzhu nak van igaza a napi ingadozások kisimítására jók csak az még rentábilis is ! Lehet egyszer majd lesz olyan akku technológia ami megfizethető és használható lesz legalább a park üzemidejének feléig !
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Egy fontos tévedés van a cikkben - illetve valószínűleg amikor az interjú készült akkor még nem hangzott el - a finnek nem gondolkodnak rajta, eldöntötték, hogy nem kap engedélyt az erőmű. (a cikk ma jelent meg, az interjú nem tudom mikori, de már két napja bejelentették)
A Roszatom a finn államtól nem kap engedélyt az atomerőmű megépítésére.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 654
7 164
113
Sötétzöld ártalmasságra tökéletes példa:
Californiában bezáratják az atomerőművet, de kevés a delej, ezért a fosszilist átnevezik "speciális"-ra illetve a nagyfogyasztóknak járatni kell a saját vészáramforrásukat csúcsidőben.
Tehát csak ártottak, de papíron jóemberkedtek:
Az egész jó, de beidőzítettem.
 
  • Vicces
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Sötétzöld ártalmasságra tökéletes példa:
Californiában bezáratják az atomerőművet, de kevés a delej, ezért a fosszilist átnevezik "speciális"-ra illetve a nagyfogyasztóknak járatni kell a saját vészáramforrásukat csúcsidőben.
Tehát csak ártottak, de papíron jóemberkedtek:
Az egész jó, de beidőzítettem.
Atombiztos - Hárfás Zsolt blogja nálam felkerült a szarfaszúak listájára.
Jeleztem neki, hogy a kérdező kommentek kimoderlálása helyett esetleg válaszolhatna főleg, hogy én megtettem volna, ha 2 percen belül nem ment volna a törlés. Még azon kommentjeimet is törlte, ahol azt támasztottam alá, hogy miér jó az atomenergia.

Ez valaha műszaki jellegű oldalból is full propaganda fos lett.
Gratuálok NER, ennyi telik ezektől a gyökerektől.

A legbüdösbunkóbb rákosista hozzáállás. "Aki kicsit is nincs velünk, az ellenünk van" mentalitás.