Az európai NATO-országok tudatában vannak saját tüzérségi lövedékkészleteik elégtelen szintjének és a termelési képességeik leromlásának. A nyugati kormányok erőfeszítéseket tesznek a helyzet korrigálása érdekében már 2023-ban.
A Wall Street Journal elemezte a NATO arzenálját és az Ukrajnának nyújtott segítség kilátásait .
A WSJ újságírói számításai szerint Ukrajna havonta mintegy 40 000 155 mm-es tüzérségi lövedéket használ fel, és
egész Európa gyártási kapacitása ma már évente 300 000 darab.
Az Európában az európai tüzérségi lövedékek több mint 30%-át előállító Czechoslovak Group AS tulajdonosa a következőképpen értékelte a helyzetet: "Az
európai gyártólétesítmények rendkívül nem megfelelőek ."
Német kormánytisztviselők a WSJ-nek azt mondták, hogy a Bundeswehr fegyvertárában jelenleg elegendő lőszer van ahhoz, hogy orosz invázió esetén csak két hét háborút bírjon ki. Az előírások szerint azonban legalább 30 napra elegendőnek kell lenniük. Németországnak 20 milliárd eurót kell befektetnie, hogy elérje ezt a számot, de 2023-ra csak 1 milliárd eurót terveztek.
A Német Szövetségi Köztársaság kancellárjának kabinetfőnöke, Wolfgang Schmidt elmondta, hogy a német védelmi ipar a tömeggyártásból átállt a drága, felsőkategóriás fegyverek kis tételekben történő gyártására.
Ezzel egyidejűleg Németország beruházást tervez a szovjet kaliberű (122 és 152 mm-es) héjak gyártásának újraindításába az egyik romániai vállalkozásban. Ugyanebben az üzemben kezdik meg a NATO-kaliberű lőszerek gyártását is. A projektet 2023. január végéig mutatják be.
A norvég Nammo konszern 2023-ban tízszeresére kívánja növelni a tüzérségi lőszer gyártását.
A Csehszlovák Csoport a 155 mm-es lövedékek gyártását jövőre megkétszerezi, 100 000 darabra.
A BAE Systems PLC 2,4 milliárd font értékű szerződést írt alá lőszer szállítására Nagy-Britanniába.
Emlékeztetjük Önöket, hogy a közelmúltban vált ismertté
, hogy az elején már 152 mm-es ukrán gyártású héjak találhatók.
A WSJ szerint az ukrán védelmi erők naponta akár 6000 különböző kaliberű lövedéket használnak fel.
Країни НАТО усвідомлюють недостатній рівень власних запасів артилерійських снарядів та деградацію виробничих можливостей. Західні уряди вживають зусилля, щоб вже у 2023-ому році виправити ситуацію.Ситуацію із забезпеченням арсеналів НАТО та перспективу допомоги України проаналізувало видання...
mil-in-ua.translate.goog