Vontatott és önjáró lövegek, lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 826
82 336
113
Rheinmetall brings new L58 Extended Range Charge technology to the U.S. Army...

2022_09_01_extended_range_charge.png
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 639
11 755
113
Ez meg mi a fene!?

UVZ-Uralvagonzavod-starts-serial-production-of-Arctic-articulated-self-propelled-artillery-gun-Magno.jpg


Ruszki Bronco ágyúval! :D


Nekem tetszik, ahol mindig mínuszok röpködnek, sokszor viharos széllel oda mégsem lehet egy vontatott löveget küldeni. Szerintem még legénységi szállás is van benne
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 667
34 427
113
W

Wilson

Guest

Francia 155 mm-es TRF1 tarackokat szállítanak Ukrajnába - francia sajtó....​



A francia sajtó arról számolt be, hogy Ukrajna 155 mm-es TRF1-es vontatott tarackokat kap.


A L'Opinion című francia lap forrásai szerint az ukrán hadsereg TRF1-es tarackokat kap, amelyeket kivontak a francia hadseregből.

9900276473-956dc12711-o.jpg



A francia 155 mm-es TRF1 tarackot a GIAT cég gyártotta 1984 és 1993 között.


Screenshot-1-12-1536x832.jpg

A francia hadsereg 155 mm-es TRF1 tarackja. 2013-as év. USA. Fotó: Amerikai Védelmi Minisztérium


Önállóan 8 km/h sebességgel tud mozogni és félautomata töltéssel rendelkezik.


Ezt a francia tüzérségi fegyvert először a "Satory" fegyverkiállításon mutatták be 1979-ben.


A francia hadseregben a 155 mm-es "Modele 50" tarackot váltotta fel.


A lőszer szállítását és szállítását egy "Renault TRM 10000" teherautó végezte. A 7 fős tüzérségi szélyzeten kívül ez az autó 48 lövedéket tud szállítani.


A TRF1 tarack hatótávolsága hagyományos lövedékekkel 24 kilométer, aktív-reaktív lövedékekkel pedig 30 kilométer.


Állítások szerint a tarack tüzelési sebessége percenként 6 lövés.


31983103114-64727f4044-o-1536x1083.jpg

155 mm-es TRF1 tarackhoz a francia hadsereg "Renault TRM 10000" teherautó. 2009 év. Franciaország. Fotó: MILINME MYJPO
A TRF1 helyettesítésére Franciaország a CAESAR önjáró tüzérségi berendezéseket választotta.


Nyílt forrásból származó adatok szerint 105 TRF1 tarack került a francia hadseregbe.


2016-ban még 12 db TRF1 tarack állt szolgálatban, a többit kivonták tárolásra.



(Ezek a fegyverek már nem szolgálnak a hadseregben, kivéve néhányat egy Dzsibutiban állomásozó ezredben. A készlet hiányában egy bróker – az S2M-Equipment (korábban Omat) cég – vásárolta meg őket Montlouis-sur-Loire-ban, Indre-et-Loire-ban. Tőle vásárolták meg az ukránok a TRF1-t.)

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 315
43 568
113
BAE System újra indíthatja a M777 lövegek gyártását, mert az ukrajnai "sikerek" után egyre többen kopogtatnak náluk, hogy vennének belőlük.
Közép-Európából is érdeklődnek és ha mindből lesz megrendelés, az közel 500 löveget jelentene. A nagy mennyiség miatt "lengyel gyanús" nekem a dolog! :D
30-36 hónapon belül tudnának nekikezdeni a gyártásnak, de kell új titánium beszállító, mert az oroszok kiestek...
Az ukránok orosz titánbúl készült ágyúkkal lövik az oroszokat. :p

 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000 and Wilson

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 826
82 336
113
BAE System újra indíthatja a M777 lövegek gyártását, mert az ukrajnai "sikerek" után egyre többen kopogtatnak náluk, hogy vennének belőlük.
Közép-Európából is érdeklődnek és ha mindből lesz megrendelés, az közel 500 löveget jelentene. A nagy mennyiség miatt "lengyel gyanús" nekem a dolog! :D
30-36 hónapon belül tudnának nekikezdeni a gyártásnak, de kell új titánium beszállító, mert az oroszok kiestek...
Az ukránok orosz titánbúl készült ágyúkkal lövik az oroszokat. :p

Kb ugyanez magyarul.

És angolul.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
W

Wilson

Guest

Örményország indiai kerekes önjáró fegyvereket MARG 155 - BR vásárol....​


Örményország megállapodást kötött az indiai Kalyani Strategic System védelmi vállalattal az önjáró tüzérség lövegek vásárlására vonatkozó szerződésről.

Erről az indiai Business Standard című kiadvány számolt be .

Médiaforrások szerint Örményország MARG 155-BR kerekes önjáró tüzérségi rendszereket vásárol.

A megállapodás összege 155 millió dollár. Az önjáró lövegeket a következő három éven belül kell leszállítani. A megrendelt tarackok számát nem hozzák nyilvánosságra.

FhLriH2VsAAzECb-1024x499-1.jpg


Kerekes 155 mm-es önjáró löveg MaRG 155-BR


A MaRG 115-BR egy 155 mm-es, 39 kaliberes csőhosszúságú, önjáró löveg.


A hordotójárműként az indiai TATA gyártó 18 tonnás 4x4-es platformját használják.

A bejelentett telepítési idő nappal 1,5 perc éjszaka 2 perc.

Szállítható lőszer - 18 db.

ulh_image.jpg


Bharat ULH

Az önjáró tarack tüzérségi részét a Bharat ULH vontatott taracktól kölcsönözték, amely az M777 indiai analógja. A hagyományos 155 mm-es lövedékek a gyártó által bejelentett lőtávolsága 24,7 km,.


A hadsereg korábban beszámolt Örményország és India között a "Pinaka"MLRS és a Swatchi tüzérségi radarok szállításáról szóló megállapodásokról.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány
W

Wilson

Guest
Még mielőtt valaki nekem esne nem azért raktam be ide azt a cikket mert az ukri hírekkel akarom szennyezni ezt a topikot , azért raktam be ide ezt a cikket mert fontos információk vannak benne a nyugati tüzérségi eszközök ukrajnai alkalmazásával kapcsolatban felmerülő problémákról és azok megoldásáról...

(ha esetleg van erre alkalmasabb topik @Terminator kérlek tedd át oda, ha esetleg nincs lehet érdemes lenne létrehozni a harckocsik harctéri alkalmazásának mintájára egy a Tüzérség harctéri alkalmazása című topikot)...



A tüzérség meghibásodik Ukrajnában. A Pentagon számára ez kezd problémává válni.


A nyugati gyártmányú tüzérségi darabok, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.

A nyugati gyártmányú tüzérségi eszközök, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.Associated Press


Az ukrán katonák naponta több ezer lövedéket lőnek ki, ami arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy a határon túl, Lengyelországban kicseréljék a lövegcsöveket.

WASHINGTON - Az ukrán csapatok naponta több ezer tüzérségi lőszert lőnek ki orosz célpontokra, az Egyesült Államok és szövetségesei által szállított csúcstechnológiájú ágyúkkal. Ezek a fegyverek azonban a hónapokig tartó túlhasználat után megsérülnek, illetve megsemmisülnek a harcban, és az amerikai és ukrán tisztviselők szerint tucatjával vitték el őket a harctérről javításra.

Az amerikai védelmi tisztviselők és Ukrajna védelmi igényeit jól ismerők szerint a Kijevnek adományozott mintegy 350 nyugati gyártmányú ágyú egyharmada folyamatosan üzemen kívül van.

Az akár 20 láb hosszú és több ezer font súlyú lövegek csövének cseréje meghaladja a terepen lévő katonák képességeit, ezért a Pentagon európai parancsnoksága számára prioritássá vált, amely Lengyelországban felállított egy javító létesítményt.

A nyugati gyártmányú tüzérségi lövegek mentőövet jelentettek az ukrán katonáknak, amikor saját, szovjet korabeli ágyúikhoz fogytán volt a lőszer, és a lövegek hadrendben tartása ugyanolyan fontos lett Ukrajna szövetségesei számára, mint az, hogy elegendő lőszerrel lássák el őket.

A fegyverek lengyelországi javítására irányuló erőfeszítések, amelyekről korábban nem számoltak be, az elmúlt hónapokban kezdődtek. Az ukrán fegyverek állapota szigorúan titkos ügy az amerikai katonai tisztviselők körében, akik nem voltak hajlandóak a program részleteinek megvitatására.

"Minden képességgel, amelyet Ukrajnának adunk, és azokkal, amelyeket szövetségeseink és partnereink adnak, azon dolgozunk, hogy biztosítsuk, hogy megfelelő karbantartási fenntartási csomagokkal rendelkezzenek, amelyek idővel támogatják ezeket a képességeket" - mondta Daniel Day parancsnok-helyettes, az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője egy nyilatkozatban.

Amikor Ukrajna 152 milliméter átmérőjű tüzérségi lövedékeket kilövő szovjet korabeli ágyúinak lőszere röviddel az invázió után fogytán lett, a 155 milliméteres lövedékeket kilövő, NATO-szabvány szerinti ágyúk Ukrajna legfontosabb fegyverei közé kerültek, tekintettel a Kijev partnereinek hatalmas készleteire a kompatibilis lövedékekből.

A Pentagon 142 darab M777-es löveggel felszerelt ágyút küldött Ukrajnának, ami körülbelül nyolc zászlóalj felszerelésére elegendő - derül ki az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek legfrissebb összegzéséből. Az ukrán csapatok arra használták ezeket, hogy 155 milliméteres lövedékekből álló sortüzekkel támadják az ellenséges csapatokat és, hogy kis mennyiségű precíziós irányítású lövedékkel célba vegyék a parancsnoki állásokat, és még kisebb páncéltörő aknamezőket is elhelyezzenek.

Oroszország és Ukrajna egyaránt nehezen tudta kielégíteni a fronton a tüzérségi lőszerek iránti igényt. Oroszország Észak-Koreához fordult lőszerért, Ukrajna pedig több lövedéket kért szövetségeseitől.

Az Egyesült Államok több százezer darab 155 milliméteres lőszert szállított Ukrajnának, hogy a második világháború óta a legnagyobb tüzérségi harchoz az európai kontinensen, és vállalta, hogy összesen közel egymillió lövedéket biztosít saját készleteiből és a magániparból.

Az ukrán erők az Egyesült Államokon kívül más országoktól is kaptak 155 milliméteres lövedékeket. E lövedékek és hajtóanyagtöltetek némelyikét nem vizsgálták meg bizonyos tarackok és lövegekben való használatra, és az ukrán katonák a harcban tapasztalták, hogy némelyikük gyorsabban elhasználhatja a csöveket - közölték amerikai katonai tisztviselők.

Miután a sérült tarackok megérkeznek Lengyelországba, a karbantartó személyzet kicserélheti a csöveket és elvégezheti az egyéb javításokat. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy szeretnék ezeket a karbantartó helyeket közelebb vinni a frontvonalhoz, hogy a lövegeket hamarabb vissza lehessen adni a harcba - mondták az amerikai tisztviselők és mások.

Az ágyúkkal kapcsolatos munkálatokat az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága felügyeli Stuttgartban, Németországban, de hamarosan egy új parancsnokság alá kerülhetnek, amely az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére összpontosít.

"Nem teljesen meglepő, hogy karbantartási problémák vannak ezekkel a fegyverekkel" - mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. "Nem kaptak teljes kiképzési csomagot hozzájuk, aztán bedobták őket a harcba, így rengeteg elhasználódás várható".

Az Ukrajnának átadott nyugati tüzérségi fegyverek - rakétavetők és tarackok formájában - merőben eltérő karbantartási igényűek. Az előbbiek közül a HIMARS járművek kevés munkát igényelnek ahhoz, hogy folyamatosan kilőjék a lőszereiket, amelyeket előre feltöltött csövekből álló kapszulák tartalmaznak. A tarackok azonban lényegében nagy tűzfegyverek, amelyeket újra kell tölteni lőszerrel - egyenként körülbelül 90 font súlyú lövedékekkel - és sok száz vagy ezer alkalommal kell kilőni, ami végül megviseli az ágyú belső alkatrészeit.

A tüzérségi párbajok jellege, amelyekben az ukrán legénységek gyakran rendkívül nagy távolságból tüzelnek, hogy megnehezítsék az orosz ellentámadásokat, további terhelést jelent az ágyúknak. Az ehhez szükséges nagyobb hajtóanyagtöltetek sokkal több hőt termelnek, és az ágyúcsövek gyorsabb elhasználódását okozhatják.

A problémák egy része részben a löveg kialakítására vezethető vissza. A főként titánból épített, az acélnál könnyebb, de ugyanolyan erős fegyver könnyebben mozgatható a harctéren és gyorsabban felállítható, mint a korábbi lövegek - ez egyértelmű előny volt az Egyesült Államok számára, amikor a 2000-es évek elején elkezdte használni az M777-est Irakban és Afganisztánban.

Ezekben a háborúkban, ellentétben Ukrajnával, az M777-est általában kis mennyiségű lövedék kilövésére használták a csapatok támogatására.

Az Egyesült Államok azonban öt évvel ezelőtt, az Iszlám Állam legyőzésére indított hadjárat során bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet az ukrajnai M777-es tarackokkal.

2017-ben a Camp Lejeune-i tengerészgyalogos tüzérségi üteg négy M777-es löveggel Szíriába települt, és öt hónap alatt több mint 23 000 lövést adott le 155 milliméteres lőszerrel a Rakkában folytatott harci műveletek támogatására - ez közel 55-szöröse annak, amit egy ilyen méretű tipikus üteg egy év békeidős kiképzés során általában kilőne.

Ennek eredményeképpen az üteg három ágyúját a bevetés során bekövetkezett túlzott elhasználódás miatt ki kellett szerelni, és Kuvaitban tartalékban tartott lövegekkel helyettesítették őket.

Amikor az egyik tarack elromlott, a többiek egyszerűen többet lőttek, és ezt a lehetőséget az ukránok naponta kénytelenek választani.


 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Még mielőtt valaki nekem esne nem azért raktam be ide azt a cikket mert az ukri hírekkel akarom szennyezni ezt a topikot , azért raktam be ide ezt a cikket mert fontos információk vannak benne a nyugati tüzérségi eszközök ukrajnai alkalmazásával kapcsolatban felmerülő problémákról és azok megoldásáról...

(ha esetleg van erre alkalmasabb topik @Terminator kérlek tedd át oda, ha esetleg nincs lehet érdemes lenne létrehozni a harckocsik harctéri alkalmazásának mintájára egy a Tüzérség harctéri alkalmazása című topikot)...



A tüzérség meghibásodik Ukrajnában. A Pentagon számára ez kezd problémává válni.


A nyugati gyártmányú tüzérségi darabok, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.

A nyugati gyártmányú tüzérségi eszközök, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.Associated Press


Az ukrán katonák naponta több ezer lövedéket lőnek ki, ami arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy a határon túl, Lengyelországban kicseréljék a lövegcsöveket.

WASHINGTON - Az ukrán csapatok naponta több ezer tüzérségi lőszert lőnek ki orosz célpontokra, az Egyesült Államok és szövetségesei által szállított csúcstechnológiájú ágyúkkal. Ezek a fegyverek azonban a hónapokig tartó túlhasználat után megsérülnek, illetve megsemmisülnek a harcban, és az amerikai és ukrán tisztviselők szerint tucatjával vitték el őket a harctérről javításra.

Az amerikai védelmi tisztviselők és Ukrajna védelmi igényeit jól ismerők szerint a Kijevnek adományozott mintegy 350 nyugati gyártmányú ágyú egyharmada folyamatosan üzemen kívül van.

Az akár 20 láb hosszú és több ezer font súlyú lövegek csövének cseréje meghaladja a terepen lévő katonák képességeit, ezért a Pentagon európai parancsnoksága számára prioritássá vált, amely Lengyelországban felállított egy javító létesítményt.

A nyugati gyártmányú tüzérségi lövegek mentőövet jelentettek az ukrán katonáknak, amikor saját, szovjet korabeli ágyúikhoz fogytán volt a lőszer, és a lövegek hadrendben tartása ugyanolyan fontos lett Ukrajna szövetségesei számára, mint az, hogy elegendő lőszerrel lássák el őket.

A fegyverek lengyelországi javítására irányuló erőfeszítések, amelyekről korábban nem számoltak be, az elmúlt hónapokban kezdődtek. Az ukrán fegyverek állapota szigorúan titkos ügy az amerikai katonai tisztviselők körében, akik nem voltak hajlandóak a program részleteinek megvitatására.

"Minden képességgel, amelyet Ukrajnának adunk, és azokkal, amelyeket szövetségeseink és partnereink adnak, azon dolgozunk, hogy biztosítsuk, hogy megfelelő karbantartási fenntartási csomagokkal rendelkezzenek, amelyek idővel támogatják ezeket a képességeket" - mondta Daniel Day parancsnok-helyettes, az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője egy nyilatkozatban.

Amikor Ukrajna 152 milliméter átmérőjű tüzérségi lövedékeket kilövő szovjet korabeli ágyúinak lőszere röviddel az invázió után fogytán lett, a 155 milliméteres lövedékeket kilövő, NATO-szabvány szerinti ágyúk Ukrajna legfontosabb fegyverei közé kerültek, tekintettel a Kijev partnereinek hatalmas készleteire a kompatibilis lövedékekből.

A Pentagon 142 darab M777-es löveggel felszerelt ágyút küldött Ukrajnának, ami körülbelül nyolc zászlóalj felszerelésére elegendő - derül ki az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek legfrissebb összegzéséből. Az ukrán csapatok arra használták ezeket, hogy 155 milliméteres lövedékekből álló sortüzekkel támadják az ellenséges csapatokat és, hogy kis mennyiségű precíziós irányítású lövedékkel célba vegyék a parancsnoki állásokat, és még kisebb páncéltörő aknamezőket is elhelyezzenek.

Oroszország és Ukrajna egyaránt nehezen tudta kielégíteni a fronton a tüzérségi lőszerek iránti igényt. Oroszország Észak-Koreához fordult lőszerért, Ukrajna pedig több lövedéket kért szövetségeseitől.

Az Egyesült Államok több százezer darab 155 milliméteres lőszert szállított Ukrajnának, hogy a második világháború óta a legnagyobb tüzérségi harchoz az európai kontinensen, és vállalta, hogy összesen közel egymillió lövedéket biztosít saját készleteiből és a magániparból.

Az ukrán erők az Egyesült Államokon kívül más országoktól is kaptak 155 milliméteres lövedékeket. E lövedékek és hajtóanyagtöltetek némelyikét nem vizsgálták meg bizonyos tarackok és lövegekben való használatra, és az ukrán katonák a harcban tapasztalták, hogy némelyikük gyorsabban elhasználhatja a csöveket - közölték amerikai katonai tisztviselők.

Miután a sérült tarackok megérkeznek Lengyelországba, a karbantartó személyzet kicserélheti a csöveket és elvégezheti az egyéb javításokat. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy szeretnék ezeket a karbantartó helyeket közelebb vinni a frontvonalhoz, hogy a lövegeket hamarabb vissza lehessen adni a harcba - mondták az amerikai tisztviselők és mások.

Az ágyúkkal kapcsolatos munkálatokat az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága felügyeli Stuttgartban, Németországban, de hamarosan egy új parancsnokság alá kerülhetnek, amely az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére összpontosít.

"Nem teljesen meglepő, hogy karbantartási problémák vannak ezekkel a fegyverekkel" - mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. "Nem kaptak teljes kiképzési csomagot hozzájuk, aztán bedobták őket a harcba, így rengeteg elhasználódás várható".

Az Ukrajnának átadott nyugati tüzérségi fegyverek - rakétavetők és tarackok formájában - merőben eltérő karbantartási igényűek. Az előbbiek közül a HIMARS járművek kevés munkát igényelnek ahhoz, hogy folyamatosan kilőjék a lőszereiket, amelyeket előre feltöltött csövekből álló kapszulák tartalmaznak. A tarackok azonban lényegében nagy tűzfegyverek, amelyeket újra kell tölteni lőszerrel - egyenként körülbelül 90 font súlyú lövedékekkel - és sok száz vagy ezer alkalommal kell kilőni, ami végül megviseli az ágyú belső alkatrészeit.

A tüzérségi párbajok jellege, amelyekben az ukrán legénységek gyakran rendkívül nagy távolságból tüzelnek, hogy megnehezítsék az orosz ellentámadásokat, további terhelést jelent az ágyúknak. Az ehhez szükséges nagyobb hajtóanyagtöltetek sokkal több hőt termelnek, és az ágyúcsövek gyorsabb elhasználódását okozhatják.

A problémák egy része részben a löveg kialakítására vezethető vissza. A főként titánból épített, az acélnál könnyebb, de ugyanolyan erős fegyver könnyebben mozgatható a harctéren és gyorsabban felállítható, mint a korábbi lövegek - ez egyértelmű előny volt az Egyesült Államok számára, amikor a 2000-es évek elején elkezdte használni az M777-est Irakban és Afganisztánban.

Ezekben a háborúkban, ellentétben Ukrajnával, az M777-est általában kis mennyiségű lövedék kilövésére használták a csapatok támogatására.

Az Egyesült Államok azonban öt évvel ezelőtt, az Iszlám Állam legyőzésére indított hadjárat során bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet az ukrajnai M777-es tarackokkal.

2017-ben a Camp Lejeune-i tengerészgyalogos tüzérségi üteg négy M777-es löveggel Szíriába települt, és öt hónap alatt több mint 23 000 lövést adott le 155 milliméteres lőszerrel a Rakkában folytatott harci műveletek támogatására - ez közel 55-szöröse annak, amit egy ilyen méretű tipikus üteg egy év békeidős kiképzés során általában kilőne.

Ennek eredményeképpen az üteg három ágyúját a bevetés során bekövetkezett túlzott elhasználódás miatt ki kellett szerelni, és Kuvaitban tartalékban tartott lövegekkel helyettesítették őket.

Amikor az egyik tarack elromlott, a többiek egyszerűen többet lőttek, és ezt a lehetőséget az ukránok naponta kénytelenek választani.


Ez fasza csak ezt már tudjuk, kíváncsi lennék egy összehasonlításra a régi szovjet fegyverekkel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 667
34 427
113
Még mielőtt valaki nekem esne nem azért raktam be ide azt a cikket mert az ukri hírekkel akarom szennyezni ezt a topikot , azért raktam be ide ezt a cikket mert fontos információk vannak benne a nyugati tüzérségi eszközök ukrajnai alkalmazásával kapcsolatban felmerülő problémákról és azok megoldásáról...

(ha esetleg van erre alkalmasabb topik @Terminator kérlek tedd át oda, ha esetleg nincs lehet érdemes lenne létrehozni a harckocsik harctéri alkalmazásának mintájára egy a Tüzérség harctéri alkalmazása című topikot)...



A tüzérség meghibásodik Ukrajnában. A Pentagon számára ez kezd problémává válni.


A nyugati gyártmányú tüzérségi darabok, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.

A nyugati gyártmányú tüzérségi eszközök, például a Pentagon által küldött M777-esek mentőövet adtak az ukrán katonáknak.Associated Press


Az ukrán katonák naponta több ezer lövedéket lőnek ki, ami arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy a határon túl, Lengyelországban kicseréljék a lövegcsöveket.

WASHINGTON - Az ukrán csapatok naponta több ezer tüzérségi lőszert lőnek ki orosz célpontokra, az Egyesült Államok és szövetségesei által szállított csúcstechnológiájú ágyúkkal. Ezek a fegyverek azonban a hónapokig tartó túlhasználat után megsérülnek, illetve megsemmisülnek a harcban, és az amerikai és ukrán tisztviselők szerint tucatjával vitték el őket a harctérről javításra.

Az amerikai védelmi tisztviselők és Ukrajna védelmi igényeit jól ismerők szerint a Kijevnek adományozott mintegy 350 nyugati gyártmányú ágyú egyharmada folyamatosan üzemen kívül van.

Az akár 20 láb hosszú és több ezer font súlyú lövegek csövének cseréje meghaladja a terepen lévő katonák képességeit, ezért a Pentagon európai parancsnoksága számára prioritássá vált, amely Lengyelországban felállított egy javító létesítményt.

A nyugati gyártmányú tüzérségi lövegek mentőövet jelentettek az ukrán katonáknak, amikor saját, szovjet korabeli ágyúikhoz fogytán volt a lőszer, és a lövegek hadrendben tartása ugyanolyan fontos lett Ukrajna szövetségesei számára, mint az, hogy elegendő lőszerrel lássák el őket.

A fegyverek lengyelországi javítására irányuló erőfeszítések, amelyekről korábban nem számoltak be, az elmúlt hónapokban kezdődtek. Az ukrán fegyverek állapota szigorúan titkos ügy az amerikai katonai tisztviselők körében, akik nem voltak hajlandóak a program részleteinek megvitatására.

"Minden képességgel, amelyet Ukrajnának adunk, és azokkal, amelyeket szövetségeseink és partnereink adnak, azon dolgozunk, hogy biztosítsuk, hogy megfelelő karbantartási fenntartási csomagokkal rendelkezzenek, amelyek idővel támogatják ezeket a képességeket" - mondta Daniel Day parancsnok-helyettes, az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője egy nyilatkozatban.

Amikor Ukrajna 152 milliméter átmérőjű tüzérségi lövedékeket kilövő szovjet korabeli ágyúinak lőszere röviddel az invázió után fogytán lett, a 155 milliméteres lövedékeket kilövő, NATO-szabvány szerinti ágyúk Ukrajna legfontosabb fegyverei közé kerültek, tekintettel a Kijev partnereinek hatalmas készleteire a kompatibilis lövedékekből.

A Pentagon 142 darab M777-es löveggel felszerelt ágyút küldött Ukrajnának, ami körülbelül nyolc zászlóalj felszerelésére elegendő - derül ki az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek legfrissebb összegzéséből. Az ukrán csapatok arra használták ezeket, hogy 155 milliméteres lövedékekből álló sortüzekkel támadják az ellenséges csapatokat és, hogy kis mennyiségű precíziós irányítású lövedékkel célba vegyék a parancsnoki állásokat, és még kisebb páncéltörő aknamezőket is elhelyezzenek.

Oroszország és Ukrajna egyaránt nehezen tudta kielégíteni a fronton a tüzérségi lőszerek iránti igényt. Oroszország Észak-Koreához fordult lőszerért, Ukrajna pedig több lövedéket kért szövetségeseitől.

Az Egyesült Államok több százezer darab 155 milliméteres lőszert szállított Ukrajnának, hogy a második világháború óta a legnagyobb tüzérségi harchoz az európai kontinensen, és vállalta, hogy összesen közel egymillió lövedéket biztosít saját készleteiből és a magániparból.

Az ukrán erők az Egyesült Államokon kívül más országoktól is kaptak 155 milliméteres lövedékeket. E lövedékek és hajtóanyagtöltetek némelyikét nem vizsgálták meg bizonyos tarackok és lövegekben való használatra, és az ukrán katonák a harcban tapasztalták, hogy némelyikük gyorsabban elhasználhatja a csöveket - közölték amerikai katonai tisztviselők.

Miután a sérült tarackok megérkeznek Lengyelországba, a karbantartó személyzet kicserélheti a csöveket és elvégezheti az egyéb javításokat. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy szeretnék ezeket a karbantartó helyeket közelebb vinni a frontvonalhoz, hogy a lövegeket hamarabb vissza lehessen adni a harcba - mondták az amerikai tisztviselők és mások.

Az ágyúkkal kapcsolatos munkálatokat az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága felügyeli Stuttgartban, Németországban, de hamarosan egy új parancsnokság alá kerülhetnek, amely az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére összpontosít.

"Nem teljesen meglepő, hogy karbantartási problémák vannak ezekkel a fegyverekkel" - mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. "Nem kaptak teljes kiképzési csomagot hozzájuk, aztán bedobták őket a harcba, így rengeteg elhasználódás várható".

Az Ukrajnának átadott nyugati tüzérségi fegyverek - rakétavetők és tarackok formájában - merőben eltérő karbantartási igényűek. Az előbbiek közül a HIMARS járművek kevés munkát igényelnek ahhoz, hogy folyamatosan kilőjék a lőszereiket, amelyeket előre feltöltött csövekből álló kapszulák tartalmaznak. A tarackok azonban lényegében nagy tűzfegyverek, amelyeket újra kell tölteni lőszerrel - egyenként körülbelül 90 font súlyú lövedékekkel - és sok száz vagy ezer alkalommal kell kilőni, ami végül megviseli az ágyú belső alkatrészeit.

A tüzérségi párbajok jellege, amelyekben az ukrán legénységek gyakran rendkívül nagy távolságból tüzelnek, hogy megnehezítsék az orosz ellentámadásokat, további terhelést jelent az ágyúknak. Az ehhez szükséges nagyobb hajtóanyagtöltetek sokkal több hőt termelnek, és az ágyúcsövek gyorsabb elhasználódását okozhatják.

A problémák egy része részben a löveg kialakítására vezethető vissza. A főként titánból épített, az acélnál könnyebb, de ugyanolyan erős fegyver könnyebben mozgatható a harctéren és gyorsabban felállítható, mint a korábbi lövegek - ez egyértelmű előny volt az Egyesült Államok számára, amikor a 2000-es évek elején elkezdte használni az M777-est Irakban és Afganisztánban.

Ezekben a háborúkban, ellentétben Ukrajnával, az M777-est általában kis mennyiségű lövedék kilövésére használták a csapatok támogatására.

Az Egyesült Államok azonban öt évvel ezelőtt, az Iszlám Állam legyőzésére indított hadjárat során bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet az ukrajnai M777-es tarackokkal.

2017-ben a Camp Lejeune-i tengerészgyalogos tüzérségi üteg négy M777-es löveggel Szíriába települt, és öt hónap alatt több mint 23 000 lövést adott le 155 milliméteres lőszerrel a Rakkában folytatott harci műveletek támogatására - ez közel 55-szöröse annak, amit egy ilyen méretű tipikus üteg egy év békeidős kiképzés során általában kilőne.

Ennek eredményeképpen az üteg három ágyúját a bevetés során bekövetkezett túlzott elhasználódás miatt ki kellett szerelni, és Kuvaitban tartalékban tartott lövegekkel helyettesítették őket.

Amikor az egyik tarack elromlott, a többiek egyszerűen többet lőttek, és ezt a lehetőséget az ukránok naponta kénytelenek választani.


Nincs ebben semmi extra.A löveget használják,és a cső elhasználódik.Ennyi.HIMARS egy rakétatüzér eszköz,aminek nincs többszörhasználatos csöve-nincs cső,ami elhasználódjon.Xedszere irom,búrok vittek magukkal tartalék csöveket,és tábori javitő/karbantartó eszközöket a bozótba,amivel Angola mélyén is tudtak csőcserét,karbantartást csinálni.Ukránoknak meg nincs ilyen a nyugati teknyikához.
M777 meg egy légideszant löveg,ennek minden előnyével és hátrányával.
Ennyi a truváj.