Érdekes cikk és az ukrán tapasztalatok újszerű megközelítése. Habár francia média, így természetesen a Caesar dicséretét sem kerülheti el, érdekesség benne, hogy a tapasztalatok szerint a tűzfeladatok legnagyobb részét 10-20 km lőtávolságok között oldják meg, kiemelve, hogy többnyire a 122 és 105 mm-es kaliberű lövegek hatóterületén belül. Ezen apropóból támogatnának az ukránok egy 105 mm-es Caesar típusú önjáró löveget (feltételezem a 105 LG1 löveg csövével).
Based on feedback from Ukraine, it appears that a 105 mm Caesar mounted on a 4X4 vehicle would enable most artillery support missions to be carried out...
meta-defense.fr
Ezen kaliberek logisztikájának egyszerűbb mivoltán kívül nem árt megjegyezni, hogy a saját csapatokra kisebb veszélyt jelent a tűztámogatás során, ha azokat a csapatok biztonsági határának sávjához közel lövik. Nyilván olcsóbbak is. Habár a NATO-n belül a 105-ös amolyan mostohagyerek szerepet tölt be és csak speciális esetekben alkalmazzák, számos videó jelent már meg azok hasznosságáról. Az orosz és más hadseregek esetében a zl szint közvetlen támogató kalibere maradt a 122-es, így nagyon gyakori a front mindkét oldalán.
Ebbe a gondolatmenetbe akár illeszkedik is az elmúlt 2 hónap egyik felfedezése is, hogy ezen a téren kaptak segítséget az orosz tüzérek a fronton (saját, esetleg más forrásból), ahol megjelentek a régi 122 mm-es D74 ágyútarackok.
Artillery units of the Russian invasion army are using D-74 122mm guns, which were adopted by the Soviet army in the 1950s
mil.in.ua
A tapasztalatok alapján érdemes lenne elgondolkodni a magyar vezetésnek, hogy beilleszthető lenne-e a magyar zl-ak harcrendi elemei közé valamilyen formában. Nagyon egyszerű, megbízható és olcsó eszközök nagyban növelnék egy könnyű vagy területvédelmi zl tűzerejét.