Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 460
113
A kedvezőbb széljárást kihasználva, a New York-London távot egy brit, tengerészeti Phantom II nyerte 5 óra 11 perccel

Amit ugye a Concorde 3 óra alatt tudott, menetrendszerűen, utántöltés nélkül, Mach2-t tartva utánégető használata nélkül*.

*manapság "szupercirkálva" :cool:
És kènyelmesen, kitünö ellátással...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 460
113
Concordhoz egy anekdóta...
Valamikor a 80-as évek elején lehetett, nem emlèkszem már minden rèszletre....
A bankból, ahol dolgoztam( nem itthon...)akkor, 150 mio(?) dollárt kellett New Yorkba utalnunk. Magasak voltak akkor a kamatok ès akkoriban egy ilyen átutalâs akár egy hètig is eltartott, föleg mert az utalâs nem a dollár számlánkat vezetö bankhoz ment.
A bank kiâllitott egy csekket (draft), fönököm felült a Concordra és szemèlyesen vitte a bankba, igy az egèsz tranzakció ugyanazon a napon lezajlott, kamatveszteség nèlkül. Estère vissza is jött. :)
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 431
10 129
113
271239801_465701454925862_4530705938302706517_n.jpg


Tokió( legalábbis amennyi ráfért belőle a képre, hát nem kicsi :) )
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Egy német feltett egy videót a youtubera, ahogy a Bugattijâval a GPS szerint 417km-el megy az A2-en, reggel 4.30-kor.
Olaszba velünk régen volt olyan hogy mi mentünk 180-al a külsőbe, a belsőn meg olyan gyorsan ment el mellettünk valaki hogy azt sem láttuk milyen kocsi, később olvastam hogy megfogtak egy lambót az olasz rendőrök (aki épp akkor , azon a szakaszon ment mint mi, csak nyilván előttünk járt már) aki átlag 348-as utazósebességgel közlekedett :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Az tényleg csodabogár, arckönyvem nekem is van.
Rühellem.

Pár éve kolegákkal minden nappalos hétfőn elmentünk munka után enni.
Egyik alkalommal leültünk, és mindenki facebookolni kezdett. :confused:

Mondtam nekik kajálni dumálni jöttünk.
Nem azt a szart matatni.
Persze csináltak csoportképet. Nem írta ki a nevem.
Azt mondták nem is létezem:D
 
M

molnibalage

Guest
Rühellem.

Pár éve kolegákkal minden nappalos hétfőn elmentünk munka után enni.
Egyik alkalommal leültünk, és mindenki facebookolni kezdett. :confused:

Mondtam nekik kajálni dumálni jöttünk.
Nem azt a szart matatni.
Persze csináltak csoportképet. Nem írta ki a nevem.
Azt mondták nem is létezem:D
Attól, mert van FB fiókod nem kell annak élni.
Nekem is van, kb. az ismerősökkel való kapcsolattartás és pár csoport követése és a videóim megosztása miatt van.
Hogy mivel lehet ott elbaszni az időt, soha nem értettem. Megnézem van-e új adás az IDDQD blogon, esetleg feldob valamelyik repülős csoportból valamit - hiába nem követem őket mégis bedobja - és ennyi.

Hogy mi a francnak venném elő sörözés közben, amikor még otthon is alkalomszerű....
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Attól, mert van FB fiókod nem kell annak élni.
Nekem is van, kb. az ismerősökkel való kapcsolattartás és pár csoport követése és a videóim megosztása miatt van.
Hogy mivel lehet ott elbaszni az időt, soha nem értettem. Megnézem van-e új adás az IDDQD blogon, esetleg feldob valamelyik repülős csoportból valamit - hiába nem követem őket mégis bedobja - és ennyi.

Hogy mi a francnak venném elő sörözés közben, amikor még otthon is alkalomszerű....
Vannak akik függővé válnak.
Volt olyan kolegám aki bent napi több órát, konkréten elbújva, görgeti a semmit. És küldözgeti át a többieknek a szerinte vicces videókat. :rolleyes:

De a feleségemre is volt rászóltam, amikor a kocsiban mellettem nézi melyik régi ismerősünk, mit csinál, kivel, hol. :rolleyes:


Ha bennevan az ember 1-2 csoportban ok.
Onnan jönnem érdekes videók, tudnivalók. Ok.

De, hogy az ismerősöm(akit nem láttam 9 éve) mit eszik vaasárnap ebédre, az engem kurva nem érint meg.
És ahogy néztem az értelmes tartalom elenyésző.
Akivel meg akarom tartani a kapcsolatot azzal face nélkül is megy.
 
M

molnibalage

Guest
Vannak akik függővé válnak.
Volt olyan kolegám aki bent napi több órát, konkréten elbújva, görgeti a semmit. És küldözgeti át a többieknek a szerinte vicces videókat. :rolleyes:

De a feleségemre is volt rászóltam, amikor a kocsiban mellettem nézi melyik régi ismerősünk, mit csinál, kivel, hol. :rolleyes:


Ha bennevan az ember 1-2 csoportban ok.
Onnan jönnem érdekes videók, tudnivalók. Ok.

De, hogy az ismerősöm(akit nem láttam 9 éve) mit eszik vaasárnap ebédre, az engem kurva nem érint meg.
És ahogy néztem az értelmes tartalom elenyésző.
Akivel meg akarom tartani a kapcsolatot azzal face nélkül is megy.
Én az üzenőfalamra érdekes / saját tartalmat szoktam kitenni, de ebből kb. havi 1, ha van.
3+ év után cseréltek profilképet, kb. ennyire érdekelt...
Ha már készült CV-hez új kép, akkor feltettem...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 702
113
A német az" alemann" magyarosított verziója, amelyik szintén germán törzs volt.

Nem, szláv jövevényszó. Nyemeckij, ami ‘némát’ jelent, t.i. nem értették a nyelvüket, ‘nem tudtak beszélni’.

A latin nyelvekben különböző törzsek nevének átvétele, pl. alemanni, teuton (utóbbiból van a teutsche, deutsche).
 
W

Wilson

Guest

Megszűnt a kommunikáció, fogytán az élelem és az ivóvíz​

2022-01-18T203338Z 2136864471 RC2T1S9XZXOO RTRMADP 3 TONGA-VOLCA


Talán estére sikerül megtisztítani a nemzetközi repülőtér kifutópályáját, de péntek előtt nem érkeznek meg a segélyszállító külföldi hajók a katasztrófa sújtotta szigetországba. A külvilággal az összeköttetést jelentő tenger alatti távközlési kábelt legalább egy hónapba telik megjavítani, addig nincs net és mobil szolgáltatás.

A hétvégén tört ki Tonga főszigetétől 30 kilométerre egy tenger alatti vulkán, amely nyomán szökőár indult el a Csendes-óceánon. A kitörésre jól jellemző, hogy majdnem 17 kilométeres magasságig törtek fel gőzök és gázok, éjszakai sötétségbe borítva a szigetcsoportot. Műholdas felvételek tanúsága szerint a tűzhányó kürtője összeomlott, és ezzel eltűnt a vízszint fölötti, látható részének jelentős hányada. Szakértők szerint a mostani kitörés volt az elmúlt 30 legerőteljesebb vulkanikus tevékenysége, amelyet csak a Fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán 1991-es kitöréséhez lehet hasonlítani.

A szökőár helyenként 15 méter magas volt, azonban a közösségi médiában keringő felvételek kisebb, de annál pusztítóbb cunamit mutatnak. A 7News ausztrál televízió által közreadott összeállításban látható, amint a tengerpartról kocsikkal menekülnek az emberek, méterekkel nyomukban a hullámokkal. A viszonylag alacsony tengerszint feletti magasságban lévő szigeteken szinte átfolyt a tengervíz, hatalmas pusztítást hagyva maga mögött.


Az alábbi videót Új-Zéland tongai főbiztosságának épületéből vették fel, és látható, amint a víz elborítja a sziget egyik szegények lakta negyedét. Olyanokat ért a csapás, akiknek nincs hova menekülniük.


Siaosi Sovaleni tongai miniszterelnök hivatala szerint Mango szigetén, ahol nagyjából ötvenen laknak, megsemmisült minden lakóépület. Fonoifua szigetén mindössze két épület maradt meg, és Namukán is kiterjedt pusztítás nyomait lehet látni a légi felvételeken. Mivel nem sikerült minden egyes lakott szigetre eljutni, a helyi hatóságok az ausztrál és az új-zélandi légierő felderítőgépeinek felvételei alapján igyekeznek felmérni a károkat.
A kormányfői hivatal tájékoztatása szerint 15 méteres szökőár söpört végig a Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai tűzhányóhoz közelebb fekvő Ha'apai szigetcsoporton, ahová Mango és Nomuka is tartozik, illetve Tongatapu, a legnagyobb sziget nyugati partvidékén. A katasztrófa sújtotta térségekben élő és a szigetek magaslataira menekült embereket átmeneti szálláshelyekre evakuálják.
Curtis Tu'ihalangingie, Tonga nagykövethelyettese Ausztráliában a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy az új-zélandi légierő által készített felvételek riasztó állapotokat mutatnak Mango és Atata szigeteken.

Az emberek pánikba estek, menekültek, és eközben megsérültek. Lehetnek még további halálos áldozatok is, és mi csak imádkozhatunk, hogy ne így legyen
– mondta a diplomata. Az első hivatalos tongai közlemény szerint hárman vesztették életüket, köztük egy brit asszony, Angela Glover, aki évek óta a szigeten élt és működtetett egy kutyamenhelyet. Amikor a cunami elérte a partokat, éppen az állatokat igyekezett menteni – ekkor elsöpörték a hullámok.

A munkások a vulkánkitörés által kiváltott hullámok okozta olajszennyezést takarítják

A munkások a vulkánkitörés által kiváltott hullámok okozta olajszennyezést takarítják
Fotó: Pilar Olivares / Reuters

A legnagyobb gondok: nincs elég ivóvíz, rossz a levegő, nem lesz élelem​

Tonga 170 szigetből áll, ám ezek közül csak 36 lakott, ezeken mintegy 100 ember él. Az emberek többsége földműveléssel és háztájival is foglalkozik, így az alapvető élelmiszerek egy jelentős részét megtermelik – például vanília, banán, tarógyökér, manióka, kókuszdió, kávécserje –, a többit importálják. A vulkánkitörés nyomán azonban jelenleg a szigeteket 5-10 centiméter vastagon beborítja a vulkáni hamu, amelytől ha nem szabadulnak meg gyorsan, akkor tönkreteheti a termés egészét. Ráadásul a robbanás nyomán kén-dioxid és nitrogén-dioxid került a levegőbe, amely felemelkedve és vízzel, oxigénnel elegyedve savas esőt hozhat a térségbe.

A helyiek többsége felfogott esővizet is iszik, azonban ezekbe a tárolókba is hamu került, amely mérgező anyagokat tartalmaz, tehát ihatatlan ez a víztartalék. A helyi vezetés ezért még vasárnap arra szólította fel a lakosságot, hogy viseljen maszkot, és lehetőleg csak palackozott vizet fogyasszon. A levegőben még mindig lebeg a vulkáni hamu, aminek a belégzése komoly légúti panaszokhoz vezethet. Szakértők szerint a kitörésnek hosszan tartó hatásai lesznek a helyi korallzátonyokra, partvidékekre és a térség halászati övezeteire, átmenetileg akár el is tűnhetnek az eddig halászott fajok, ami élelmezési gondokat eredményezhet.

Vastag hamu fedi a szigetország fő repülőterének, a Fua'amotu nemzetközi repülőtérnek a kifutópályáját, amely, bár sértetlen maradt, a hamu miatt továbbra sem használható, és ez komoly akadályt jelent a segélyszállítmányok célba juttatása szempontjából. A hosszú kifutópályát a helyi mentőalakulatok és önkéntesek igyekeznek megtisztítani a hamutól, azonban a munka a vártnál lassabban halad, mert csak kézi eszközökkel dolgoznak, de így is remélik, hogy a légikikötő szerda este már fogadhat gépeket.

Úton a segítség, a segélyekkel megpakolt hadihajók elindultak​

Ausztrália és Új-Zéland is bejelentette, hogy olyan, segélyekkel és speciális mentőfelszereléssel megpakolt hadihajók indultak Tongára, amelyek jelentős mennyiségű ivóvizet, a károk felmérésében jártas szakembereket, különleges búváregységeket és egy gyorsan felállítható tengervíz-sótalanító telepet is szállítanak. Ez utóbbi képes naponta 70 ezer liter friss ivóvizet előállítani. A 2-3000 kilométeres tengeri út után a hadihajók vélhetően pénteken érik el Tongát. Az ENSZ is jelezte, hogy kész segélyt vinni a szigetekre, amint megerősítik, hogy a legnagyobb tengeri kikötők készek fogadni a teherhajókat és a világszervezet munkatársait.

Még legalább egy hónapig nem lesz telefon és internet​

A vulkánkitörés miatt Tongát a külvilággal összekötő különleges tenger alatti távközlési kábel két helyen is eltört. A szigeteken nincs net, és a mobilok sem működnek. Az új-zélandi külügyminisztérium közleménye szerint az amerikai SubCom nevű kábelszolgáltató, amely a Csendes-óceán mélyén lefektetett mintegy 50 ezer kilométer hosszúságú távközlési kábelrendszer karbantartásáért felelős, azt ígérte, hogy azonnal szerelőhajót indít a térségbe, hogy mielőbb megkezdődjön az eltört kábel helyreállítása, amely legalább négy hetet vesz majd igénybe.

Tonga a szombati vulkánkitörés óta gyakorlatilag el van vágva a külvilágtól. A szigeteken kívül élő, dolgozó tongaiak képtelenek elérni szeretteiket, és híreket sem tudnak szerezni róluk. A külvilágot csak a fővárosban, Nuku'alofában lévő néhány nagykövetség tudta tájékoztatni, műholdas telefonokkal. A helyi mobilszolgáltató most azzal próbálkozik, hogy egy gyenge 2G-s rendszert állítson fel, amely korlátozott hang- és sms-szolgáltatást biztosítana, viszont nem fedi le az összes szigetet.

Az óceániai Polinéziában található szigetállamban nem ez az első alkalom, hogy nincs kapcsolat a világ többi részével. 2019-ben a katasztrofális időjárási körülmények miatt egyszer már megsérült ugyanez a tenger alatti kábel, ennek eredményeként – átmenetileg – megszűnt a szigeteken az internet és a mobilszolgáltatás.

(Borítókép: A munkások a vulkánkitörés által kiváltott hullámok okozta olajszennyezést takarítják 2022. január 18-án. Fotó: Pilar Olivares / Reuters)

 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 028
66 480
113
Attól, mert van FB fiókod nem kell annak élni.
Nekem is van, kb. az ismerősökkel való kapcsolattartás és pár csoport követése és a videóim megosztása miatt van.
Hogy mivel lehet ott elbaszni az időt, soha nem értettem. Megnézem van-e új adás az IDDQD blogon, esetleg feldob valamelyik repülős csoportból valamit - hiába nem követem őket mégis bedobja - és ennyi.

Hogy mi a francnak venném elő sörözés közben, amikor még otthon is alkalomszerű....

Vannak akik függővé válnak.
Volt olyan kolegám aki bent napi több órát, konkréten elbújva, görgeti a semmit. És küldözgeti át a többieknek a szerinte vicces videókat. :rolleyes:

De a feleségemre is volt rászóltam, amikor a kocsiban mellettem nézi melyik régi ismerősünk, mit csinál, kivel, hol. :rolleyes:


Ha bennevan az ember 1-2 csoportban ok.
Onnan jönnem érdekes videók, tudnivalók. Ok.

De, hogy az ismerősöm(akit nem láttam 9 éve) mit eszik vaasárnap ebédre, az engem kurva nem érint meg.
És ahogy néztem az értelmes tartalom elenyésző.
Akivel meg akarom tartani a kapcsolatot azzal face nélkül is megy.
Ugye tudjátok, hogy itt nagyjából ugyanazt csináljátok(csináljuk mind), csak más témák felé fordulva? :rolleyes:
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Ugye tudjátok, hogy itt nagyjából ugyanazt csináljátok(csináljuk mind), csak más témák felé fordulva? :rolleyes:
Igen. És nem.

Nekem a fórumozás nem ment rá a társas kapcsolataimra.

Nem ment rá a munkám minőségére,munkaidőmre.

Utazás közben, vagy most a szüneteimben írok olvasok.

És azt ha facén valaki felrak valami érdekes számára fontos dolgot.
Pl elutazik izlandra és ott fotózkodik egy vulkánnal legyen.

De kit érdekel ha este songokut vacsizott.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani and Pogány