Minden ami Bundeswehr (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 691
55 500
113
Korszerűsítésekre kerül sor, még akkor is, ha a hatékony rendszerek (csöves, rakéta és aknavető) esetében a Jövő Közvetett Tűzrendszerének nem minden projektje valósulhat meg. A rendszer beszerzését két változatban tervezik 2031-ig. A gépesített dandárokba tervezett 108 KMW 2000 önjáró, Leopard alvázra szerelt, a Rheinmetall 155 mm-es L/52 fegyverrendszerével felszerelt, KMW 2000 típusú önjáró lövegek élettartama 2040 utánra is meghosszabbodik. A hatótávolságot a jelenlegi 40-ről 75 km-re kell növelni, pontos hatásfokkal, főként a lőszertípusok továbbfejlesztésével, valamint a nagyobb gáznyomású hajtótöltetekkel. A jelenlegi intézkedések a 155 mm-es HE robbanótöltet (DM121), 2024-től a lézervezérlésű 155 mm-es Vulcano precíziós lőszerek és 2026-tól a precíz korrekciós gyújtószerkezetek. Körülbelül 2031-ig 108 új csöves fegyverrendszer Rad érkezik a hadosztályok tüzérezredeihez és a gyalogsági dandárokhoz, szintén 75-100 km-es hatótávolsággal.

A 38 közepes tüzérségi rakétarendszer II (MARS) közül húszat az Európai Jövő Tűzvezető Rendszerrel (European Future Control System) harcértékben növelték; a fennmaradó MARS-okat 2022-ig átalakítják. Az egyenként 28 darab AT-2 aknát tartalmazó aknavető rakétákat páncéltörő aknákat lőnek ki akár 38 km-es hatótávolságra, valamint a GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) Unitary rakétákat pont- és kis területű célpontok ellen 15-85 km-es hatótávolságra, tíz méternél kisebb pontosságú repesz- és rombolóhatással. A hatótávolság 300 km-re történő növelését tervezik. Ezt a jövőben a rakétákat és/vagy rakétákat használó, nagy hatótávolságú közvetett tűzrendszerrel kell biztosítani. A megoldás a MARS II és a rakéták korszerűsítése vagy újak beszerzése lenne.

Napjainkban a német tüzérség három effektort vet be: a Tampella 120 mm-es simacsövű aknavetőt, amely az 1960-as évek végéről származik, és amelyet vagy a Wolf, a G-Wagen alapú 4×4-es vontat, vagy a régi M113-as lánctalpas járművekre szerelnek; a PzH 2000 155/52 mm-es önjáró lánctalpas haubicát; és az MLRS többrakétás rakétavetőt (MARS-II a német hadseregben). Míg az előbbi lecserélésre szorul, addig a két utóbbi rendszer félidős frissítést kap, amely főként az elektronika és a szoftver javítását, valamint az elavult rendszerek pótlását célozza.

"Jelenleg a hadseregünk csak dandárszinten vet be tüzérségi egységeket - mondta Schmidt ezredes -, míg a jövőben egy hadosztályos tüzérségi elemet tervezünk.

A hatótávolság nyilvánvalóan kérdéses; az előadó bemutatott egy diát, amely összefüggésbe hozta a kaliber és a szórás mértékét, és kiemelte, hogy a 155 mm-es kaliberű szabványos lövedékkel a maximális pontosság 15 km-es távolságon érhető el, minél nagyobb a kaliber, annál kisebb a szórás nagyobb távolságon. A Bundeswehrnek azonban nem áll szándékában nagyobb kaliberű lövedéket használni. "Ahhoz, hogy egy 155 mm-es löveggel 70 km-t érjünk el, és nagy pontosságot érjünk el, egy kaliber alatti lövedékre, egy kis lőszertartalékra és egy irányítókészletre van szükség, ahogyan azt a Vulcano lövedéknél is tették. A csúcstöltetét a PzH 2000-ben lehet használni, a jóváhagyott működési határokon belül maradva" - állítja. Az elérhető hatótávolságok a követelmények legalacsonyabb értéke lesz, de a német tiszt szerint a 3 és 100 km közötti hatótávolságok lefedése a fegyverrendszer módosítását, valamint egy új moduláris hajtóanyagtöltet-rendszert igényelne. "Ez megnöveli egy ilyen lőszercsalád költségeit, így azok nem sokkal maradnak el a rakétákétól" - húzta alá Schmidt ezredes. Ez utóbbi lehetővé teszi a legegyszerűbben nagy távolságok elérését, mivel a gyorsulási időt nem korlátozza a cső hossza. Megemlítette, hogy az ipar kutatást végez egy 60 kaliberű 155 mm-es csőre vonatkozóan; "ezt egy kutatási és technológiai tanulmányon keresztül támogatjuk, de az időkeret és a költségvetés nem teszi lehetővé a párhuzamos fejlesztést", ezért nem lesz lehetőség ilyen ágyú alkalmazására a kerekes közepes hatótávolságú rendszeren. Az Európai Közös Közvetett Tüzérségi Rendszer programmal kapcsolatban nem tettek megjegyzést.

A német ipar már dolgozik a Bundeswehr követelményeinek teljesítésén; a legfrissebb információk szerint a Rheinmetallnak a közelmúltban bemutatott új HX3-as teherautóján alapuló rendszert kellene javasolnia, míg a Krauss-Maffei Wegmann évekkel ezelőtt kifejlesztett egy Boxer-alapú megoldást, amelyet valószínűleg az új követelményekhez igazítanak. "Mindkettő pilóta nélküli autonóm toronnyal rendelkezik majd. A Boxeren alapuló megoldás magasabb védelmi szintet biztosít, míg a teherautó-alapú megoldás jobb kilátást biztosít a személyzet számára. Egy másik különbség az életciklusköltségekben lesz. Mindezeket a szempontokat egy verseny során fogják értékelni" - mondta Schmidt ezredes. Az EDR On-Line úgy értesült, hogy az RfP-t 2022-ben kell kiadni.

Schmidt ezredes szerint a Bundeswehr célja 120 új kerekes, közepes hatótávolságú, kerekes haubitz beszerzése.

A hadosztályos tüzérség további 30 többszörös rakétaindítású rakétarendszerrel is erősödni fog, amelyek a jelenleg szolgálatban lévő 38MLRS lánctalpas rendszert egészítik ki. "Itt is keressük a kerekes rendszert, és két éven belül elkezdünk dolgozni a nagy hatótávolságú kérdésen" - mondta Schmidt ezredes a Defence IQ Future Artillery Conference hallgatóságának. Részleteket tehát nem árult el a kilövőgép és a lőszerek típusát illetően.

2031-ig?
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 217
27 748
113
Német parlament védelmi bizottsága jóváhagyta 140 Heron TP fegyveres drón megvásárlását Izraeltől, 165 millió dollár értékű szerződés keretében.
A drónokat várhatóan két éven belül leszállítják, közülük 60-at képzési célokra, a maradék 80-at pedig „operatív bevetésre” használnak.
Németország evvel a döntésével először szerez be fegyveres drónokat.

 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Német parlament védelmi bizottsága jóváhagyta 140 Heron TP fegyveres drón megvásárlását Izraeltől, 165 millió dollár értékű szerződés keretében.
A drónokat várhatóan két éven belül leszállítják, közülük 60-at képzési célokra, a maradék 80-at pedig „operatív bevetésre” használnak.
Németország evvel a döntésével először szerez be fegyveres drónokat.

Kb 1 millió dodó egy Heron Tp-ért?? Azonnal vennünk kell 10-et...!!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 550
46 564
113
Német parlament védelmi bizottsága jóváhagyta 140 Heron TP fegyveres drón megvásárlását Izraeltől, 165 millió dollár értékű szerződés keretében.
A drónokat várhatóan két éven belül leszállítják, közülük 60-at képzési célokra, a maradék 80-at pedig „operatív bevetésre” használnak.
Németország evvel a döntésével először szerez be fegyveres drónokat.

Valaki itt valamit nagyon félreértett ebben az ügyben.... :rolleyes:
Minimum egyel arrébb csúszott a tizedesvessző!
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
A Bundeswehr 305 000 MOBAST védőmellényt szerez be
Bundeswehr támadófegyver-rendszer: bírósági döntés elhalasztva
A Bundeswehr le akarja cserélni a jelenlegi rohamfegyvereket, és 2017-ben mintegy 120 000 új rohamfegyverre írt ki pályázatot. A szerződés odaítélése azonban jelenleg felfüggesztésre került, mivel a végül sikertelen ajánlattevő, a C.G. Haenel fellebbezést nyújtott be a düsseldorfi felsőbb tartományi bírósághoz (OLG) a szövetségi kartellhivatal 1. közbeszerzési kamarájának határozata ellen.

A március elejére kitűzött meghallgatási időpont után eredetileg mára hirdették meg az OLG döntését. Tegnap azonban a düsseldorfi felsőbb tartományi bíróság elhalasztotta a döntést a Bundeswehr rohamfegyver-rendszerének ügyében, és helyette április végére tűzte ki az új szóbeli tárgyalást. A Bundeswehr új támadófegyverének beszerzési folyamata, amely már több éve tart, így elhúzódik.

"Az újraindítás oka a tényállásban a szóbeli eljárás lezárása után bekövetkezett lényeges változás" - írja sajtóközleményében az észak-rajna-vesztfáliai igazságügyi minisztérium. "Az alperes a Szövetségi Szabadalmi Bíróság előtt folyamatban lévő szabadalom-megszüntetési perben már nem védi meg teljes egészében a szabadalmát, hanem a szabadalomból levezetett kombinációs igény védelmére szorítkozott. Ez a kombinált követelés nem volt az alperes vizsgálatának és a szóbeli tárgyaláson folytatott vita tárgya. Ez újból felveti a szabadalom fennmaradási prognózisának kérdését is" - írja továbbá az OLG. Úgy tűnik, hogy a bíróság részéről további tisztázásra van szükség a Heckler & Koch és a C.G. Haenel közötti különböző szabadalmi viták tekintetében.

Miután a türingiai fegyvergyártó C.G. Haenel eredetileg az MK556-ossal került ki győztesként egy összehasonlító versenyből, a Bundeswehr 2020 őszén visszavonta az odaítélési döntést. A döntés hátterében a Haenel által elkövetett szabadalomsértések álltak, közölte a BMVg egy akkori közleményében. Ennek eredményeként a Bundeswehr 2021. március elején úgy döntött, hogy a G36 utódjaként a HK416 A8-at vezeti be, amely a hírek szerint a versenyben az erősebb, de egyben drágább puska volt.

A türingiai vállalat fellebbezett a döntés ellen a szövetségi közbeszerzési kamaránál, majd a düsseldorfi felsőbb tartományi bíróságnál.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 691
55 500
113
A Bundeswehr 305 000 MOBAST védőmellényt szerez be
Bundeswehr támadófegyver-rendszer: bírósági döntés elhalasztva
A Bundeswehr le akarja cserélni a jelenlegi rohamfegyvereket, és 2017-ben mintegy 120 000 új rohamfegyverre írt ki pályázatot. A szerződés odaítélése azonban jelenleg felfüggesztésre került, mivel a végül sikertelen ajánlattevő, a C.G. Haenel fellebbezést nyújtott be a düsseldorfi felsőbb tartományi bírósághoz (OLG) a szövetségi kartellhivatal 1. közbeszerzési kamarájának határozata ellen.

A március elejére kitűzött meghallgatási időpont után eredetileg mára hirdették meg az OLG döntését. Tegnap azonban a düsseldorfi felsőbb tartományi bíróság elhalasztotta a döntést a Bundeswehr rohamfegyver-rendszerének ügyében, és helyette április végére tűzte ki az új szóbeli tárgyalást. A Bundeswehr új támadófegyverének beszerzési folyamata, amely már több éve tart, így elhúzódik.

"Az újraindítás oka a tényállásban a szóbeli eljárás lezárása után bekövetkezett lényeges változás" - írja sajtóközleményében az észak-rajna-vesztfáliai igazságügyi minisztérium. "Az alperes a Szövetségi Szabadalmi Bíróság előtt folyamatban lévő szabadalom-megszüntetési perben már nem védi meg teljes egészében a szabadalmát, hanem a szabadalomból levezetett kombinációs igény védelmére szorítkozott. Ez a kombinált követelés nem volt az alperes vizsgálatának és a szóbeli tárgyaláson folytatott vita tárgya. Ez újból felveti a szabadalom fennmaradási prognózisának kérdését is" - írja továbbá az OLG. Úgy tűnik, hogy a bíróság részéről további tisztázásra van szükség a Heckler & Koch és a C.G. Haenel közötti különböző szabadalmi viták tekintetében.

Miután a türingiai fegyvergyártó C.G. Haenel eredetileg az MK556-ossal került ki győztesként egy összehasonlító versenyből, a Bundeswehr 2020 őszén visszavonta az odaítélési döntést. A döntés hátterében a Haenel által elkövetett szabadalomsértések álltak, közölte a BMVg egy akkori közleményében. Ennek eredményeként a Bundeswehr 2021. március elején úgy döntött, hogy a G36 utódjaként a HK416 A8-at vezeti be, amely a hírek szerint a versenyben az erősebb, de egyben drágább puska volt.

A türingiai vállalat fellebbezett a döntés ellen a szövetségi közbeszerzési kamaránál, majd a düsseldorfi felsőbb tartományi bíróságnál.
Ez jól mutatja a nèmet beszerzési mizériát.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
Google fordítóval...

Heer légvédelmi képességet akar kiépíteni a tüzérségen belül...

"A hadsereg elképzelése az, hogy újjáépítse saját képességeit, amelyek csak a csapatok közeli védelmét szolgálják a levegőből származó fenyegetésekkel szemben. A szándék azonban nem a hadsereg légelhárító haderejének újjáépítése, hanem ennek a képességnek a leendő tüzér zászlóaljakba való integrálása, ahogy Alfons Mais altábornagy, a hadsereg felügyelője tegnap a Förderkreis Deutsches Heer parlamenti estje keretében bemutatta. eV. Közlése szerint a honvédség a jövőben bővíteni kívánja a tüzérséget, és négyről kilencre kívánja növelni a zászlóaljak számát."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
Google fordítóval...

Heer légvédelmi képességet akar kiépíteni a tüzérségen belül...

"A hadsereg elképzelése az, hogy újjáépítse saját képességeit, amelyek csak a csapatok közeli védelmét szolgálják a levegőből származó fenyegetésekkel szemben. A szándék azonban nem a hadsereg légelhárító haderejének újjáépítése, hanem ennek a képességnek a leendő tüzér zászlóaljakba való integrálása, ahogy Alfons Mais altábornagy, a hadsereg felügyelője tegnap a Förderkreis Deutsches Heer parlamenti estje keretében bemutatta. eV. Közlése szerint a honvédség a jövőben bővíteni kívánja a tüzérséget, és négyről kilencre kívánja növelni a zászlóaljak számát."

Alfons Mais altábornagy, a német hadsereg vezérkari főnökének teljes beszéde

"Hölgyeim és Uraim

Kedves elnök úr, kedves Wolfgang, kedves elnökségi tagok, először is szeretném nagyon megköszönni, hogy végre sikerült - ahogy említette - ismét ilyen környezetben megtartani egy jelenléti eseményt, és hogy ez lehetőséget ad arra, hogy egy olyan időszakban beszéljek Önökhöz, amikor Európa jövője néhány kilométerre innen válaszúthoz érkezett. Mindannyian érezzük a nyomást, hogy cselekedjünk, változtassunk, alkalmazkodjunk és döntsünk.

Ezért nagyon jó, hogy ismét egy személyes eseményen és az azt követő megbeszéléseken cserélhetünk eszmét.

Szerettem volna azonban, ha ez az esemény nem egy fegyveres konfliktus, egy európai háború benyomása alatt zajlik, amelynek képeit mindannyian nehezen viseljük.

Utoljára 2021 júniusában beszéltem önökkel ezen a helyen, harminc méterre innen, egy tájékoztató ebéden. Az üzenetek, amelyeket ma el kell küldenem, az ukrajnai események ellenére valójában csak kis mértékben változtak.

Alapvetően a hadsereg 2014 óta többé-kevésbé világosan megfogalmazza ezeket az üzeneteket.

De önkritikusan be kell ismernünk, hogy nem hatoltunk eléggé az üzeneteinkkel.

A hadsereg vezérkari főnöke számára egyrészt az a kihívás, hogy a politikai környezetben értékelje csapatai teljesítményét az aktuális műveleti kötelezettségek során Malitól Észak-Irakig és Litvániáig.

Másrészt azonban, hogy rámutassunk a hiányosságokra a nemzeti és szövetségi védelem küldetése tekintetében.

Ez egy vékony határvonal, és az is marad, és szeretném itt, beszédem legelején világosan kijelenteni, hogy mennyire büszke vagyok a csapataim teljesítményére, amelyet minden egyes nap nyújtanak. Most töltöttem négy napot Maliban, és elmondhatom Önöknek, hogy a hadsereg katonái kiváló munkát végeznek a képességeikhez mérten. Mindannyian büszkék lehetünk arra, amit ezek a csapatok elérnek.

Mindazonáltal mindannyiunknak önkritikusan szemügyre kell vennünk, hogy 2014 óta nem sikerült megfelelően felkészítenünk a Bundeswehr szárazföldi erőit a már küszöbön álló konfliktusra.

Ez nagyon keserű felismerés egy olyan felügyelő számára, aki 62 000 katona élén áll, és közel 80 000 katonát foglalkoztató szárazföldi erőkkel is rendelkezik.

Nem akarok azonban visszatekinteni, ami megtörtént, megtörtént, és ami nem történt meg, az nem történt meg; inkább a jövővel akarok foglalkozni. Mert most ez a közös feladatunk, hogy javítsuk országunk és polgáraink biztonságát.

Jelenleg nap mint nap tanúi vagyunk az Ukrajna elleni orosz agressziós háborúnak.

A polgári infrastruktúra óriási pusztításának és a polgári lakosság elleni háborús bűncselekményeknek vagyunk tanúi.

A 2014 óta tartó nyolcéves harci szünet után az Ukrajna elleni orosz agressziós háború folytatását látjuk. Szándékosan mondom, hogy folytatás!

Visszatekintve, most már sokkal tisztábban látjuk azt, amit sokan közülünk korábban nem akartak beismerni, vagy kollektíven elfojtottak.

Most már túlságosan is nyilvánvaló, hogy Oroszország egy bizonyos Putyin elnök vezetésével minden eszközzel megpróbálja helyreállítani az 1990-es években elbukott birodalmat.

Ez az agressziós háború kétségtelenül fordulópontot jelent biztonság- és védelmi politikánkban.

Meg fogja változtatni Európát, meg fogja változtatni Németországot, meg fogja változtatni a társadalmat, a Bundeswehrünket és természetesen a hadseregünket is.

Számunkra, katonák számára 2022. február 24-e olyan jelentős dátum lehet, mint a berlini fal leomlása, amely a hidegháború végét jelentette, vagy 9/11, amely a globális terrorizmus elleni küzdelembe és Afganisztánba vezetett minket 20 évre.

Az a nap és az azóta történt események szomorúan bizonyítják, hogy a Bundeswehr koncepcionális átirányítása a nemzetközi válságkezelés, valamint a nemzeti és szövetségi védelem közötti jobb egyensúly felé a helyes megközelítés volt: a 2016-os fehér könyv.

Most azonban ezt a megközelítést is kellő következetességgel kell végrehajtani.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
Február 27-i beszédében a szövetségi kancellár Németországot békehatalomként pozícionálta, amely igényt tart a saját maga által meghatározott katonai erőre Európában és Európa számára.

Ez a megfogalmazott állítás magas. Ez nemzetközileg is érzékelhető, és magas önkötelezettséget jelent.

A 2014 óta propagált paradigmaváltás a tényszerűség normatív ereje révén vált valósággá:

Egy lehetséges ellenfél potenciálja kezd védelmi erőfeszítéseink mércéjévé válni.

Viselkedésével Oroszország kijelentette, hogy ellenfele értékeinknek, és megkérdőjelezte a világrendet.

Oroszország indítékainak nem kell megfelelniük a mi világképünknek, és nem is kell megfelelniük. És nem szabad úgy festeni a világot, ahogyan nekünk tetszik! Nyugodtan és felhőtlen szemmel kell elemeznünk, és partnereinkkel együtt a "legrosszabb forgatókönyvekre" is fel kell készülnie védhető demokráciánknak.

Mi, a német hadsereg, ebben a vitában mindig is azt az álláspontot képviseltük, hogy az orosz elnök szándéka számunkra másodlagos.

A kérdés számunkra soha nem az volt, hogy "Mit akar?", hanem mindig az, hogy "Mit tehetne?".

Amikor 2020 novemberében, szintén a Förderkreis Heer rendezvényén a "hadra fogható" és a "hadra kész" kifejezéseket bevezettük a vitába, mint a felkészültségünk mércéjét, nem csak helyeslésre és megértésre találtunk. Ez időközben megváltozhatott.

Számomra a hadrafoghatóság egyértelmű katonai terminológiája mögött egy ütőképes Bundeswehr rejtőzik, egy olyan hadsereg, amely bevetésre kész, és amely képes országa és a szövetség sikeres védelmére, valamint jelentős mértékben hozzájárul a szövetségben az elrettentéshez, hogy megakadályozza a háború átterjedését a NATO területére. És nem csak a mostanira gondolok.

Az ukrajnai háború véleményem szerint három megfigyelést tesz lehetővé a mai napig:

1. A szárazföldi erők kulcsfontosságúak. Minden katonai konfliktusban, legalábbis az európai kontinensen, szó szerint "háborút eldöntő". A szárazföldi erők természetesen mindig fontosak egy ellenőr szempontjából, de az ország- és szövetségvédelmi forgatókönyvekben másképp fontosak.

(A) Relevancia

Minden este egy szörnyű szárazföldi háború képeit látjuk a tévében. Időigényes, kitartó, egymásba fonódó, veszteségekkel teli.

Látunk kegyetlen támadókat és önfeláldozó védőket, akik a támadó és a lakosság közé állnak.

Egyrészt el kell viselnünk a szándékos háborús bűncselekmények képeit, másrészt viszont látjuk a védők próbálkozásait is, például a humanitárius folyosók biztosítására.

Pontosan ebben a stratégiai védelmi helyzetben válik világossá a terek megtartásának és visszafoglalásának - visszafoglalásának - és az ezzel járó lakossági támogatásnak a kiemelkedő jelentősége.

Ezt csak olyan szárazföldi erőkkel lehet megtenni, amelyek bevetésre készek, mert ott harcolnak, ahol az emberek élnek. Ez különböztet meg minket a légierőtől és a haditengerészettől. Ennek előfeltétele egy hatékony hadsereg.

Ugyanakkor, és ez számomra nagyon fontos, egy szárazföldi konfliktus csak akkor lehet sikeres, ha egy közös, többdimenziós műveleti parancsnokságba ágyazódik - ezt nevezzük "jointness"-nek.

(B) Sokféleség


A nemzeti és szövetségi védelem forgatókönyveiben a sebesség és a tömeg különösen fontos.

A sebességet hidegindítási képességnek nevezzük. A tömeg tekintetében dandárokról és hadosztályokról beszélünk. Az Orosz Föderáció közel 150 000 fős szárazföldi haderő összevonása és az ukrán határon történő felvonulásuk megmutatta, hogy a hadsereget már a háború kitörése előtt is politikai célokra használják. És egy dolgot világosan megmutatnak nekünk: az elmúlt két és fél évtized nemzetközi válságkezelésben szerzett tapasztalataink a századok és zászlóaljak bevetésével a nemzeti és szövetségi védelem forgatókönyvében lényegében irrelevánsak.

Az Afganisztánban tapasztalt szakaszos és százados harcokat felváltják a dandár- és hadosztályszintű mozgó műveletek, amelyekben több ezer férfi és nő vesz részt egységes parancsnokság alatt, egyetlen küldetésben.

Ezen túlmenően a műveleti hatékonyságot nem csak hosszú felkészülési időszak után kell elérni, hanem a csapatok egy része számára a kezdetektől fogva.

Német dandárjaink és hadosztályaink a szövetségi keretben jelenthetik a különbséget.

A NATO európai pillérén belül ezek biztosítják a szükséges időt ahhoz, hogy erősítést hozzanak át az Atlanti-óceánon. Hadd emlékeztessem Önöket, hogy január óta az USA 33 000 katonáról 100 000-re növelte európai jelenlétét. Három hónapon belül - de - anélkül, hogy ezzel párhuzamosan támadás érte volna a NATO területét, vagy az Atlanti-óceánon harcoltak volna. Próbálja meg elképzelni, mennyi időt venne igénybe, ha az Atlanti-óceánon átvezető útvonalak veszélybe kerülnének.

A NATO és az Orosz Föderáció közötti együttműködés korábbi feltételezései és alapjai többé-kevésbé elavulttá váltak. Feltételezhető, hogy a Szövetség keleti szövetségi határán több szövetségi erő lesz. Ezt legutóbb a NATO kormányfői tették világossá március 24-i brüsszeli találkozójukon.

A NATO júniusi csúcstalálkozójára a stratégiai koncepció további kiigazításait jelentették be.

Németország jelentősen növekvő hozzájárulása nélkül, különösen szárazföldi erőinek jelentős növelése nélkül Európa hiteles elrettentése és védelme lehetetlen lesz megszervezni. Már a hidegháborúban is óriási méreteket öltött a belső német határon történő haderőbeállítás. Akkoriban a (nyugat)német hadsereg önmagában tizenkét hadosztályból állt 36 aktív dandárral és hat honvéddandárral, kiegészítésként pedig a területi hadsereggel. Ma ennek körülbelül 25%-át tesszük ki.

Három német hadosztálynak és nyolc dandárnak azonban, hidegen és nagy intenzitású harcra készen, részben túlerőben lévő ellenféllel szemben kell sikerrel járnia a következő években a több mint 80 millió lakosú, újraegyesített Németországnak!

A jelenlegi és az előrelátható jövőbeni fenyegetések fényében ez a legkevesebb, ami elvárható Európa legnagyobb gazdaságától.

A NATO-partnerek nagy elvárásokat támasztanak Németországgal mint partnerrel szemben a nyári NATO-csúcstalálkozón.

Sajnos szárazföldi erőink jelenlegi képességei még mindig túl kicsik ahhoz, hogy hosszú távon megállják a helyüket a nagy intenzitású harcokban.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
2.) Ez vezet el a második észrevételemhez a jelenlegi ukrajnai válsággal kapcsolatban:

Csak együtt erősek.

Ez az 1. DEU/NLD hadtest mottója. És ez nem csak politikai és stratégiai szinten igaz, amint azt megfigyelhetjük, hanem világossá teszi azt is, hogy Európa védelmét csak szövetségeseinkkel együtt tudjuk megoldani.

A Bundeswehr még a hidegháború idején sem volt abban a helyzetben, hogy egyedül megvédje Németországot. Ahogyan a Szövetségi Köztársaság a szövetségesei támogatásától függött, hogy az elrettentő potenciált magasan tartsa, hogy ne legyen konfliktus a Varsói Szerződéssel, úgy most a NATO-övezet keleti szárnyán lévő szövetségeseink is a mi szolidaritásunkra vannak utalva.

A "történelem végének" és az örökkévalónak tűnő békének a hitében hazánkban és Európában sokan elhallgattak egy, ha nem a legfontosabb tanulságot:

A demokráciánkat és az értékeinket minden nap meg kell védeni, nem csak belülről, ahogy azt ma reggel az esseni razzia során láthattuk, hanem kívülről is!

A teljes mértékben felszerelt, kiképzett és szervezett fegyveres erők az állam külső biztonságának alapvető eszközei.

Ennek biztosítása nem kizárólag a fegyveres erők feladata, hanem az egész állam politikai felelőssége, ahogyan azt alaptörvényünk 87a. cikke röviden megfogalmazza.

Hölgyeim és uraim, ezen a ponton két katonai kifejezéssel szeretném szembesíteni Önöket, amelyeket az egységek értékelésére használunk: ezek a kifejezések a harci erő és a küldetés értéke!

Ha harci hatékonyságról beszélünk, ez egy mennyiségi paraméter! Leírja a kemény tényeket: az anyagi felszerelés minőségét és mennyiségét, valamint az egységek személyi állományát.

Ezt követi a csapatok logisztikai hatósugara! Egy haderő harci hatékonyságát az erőforrások elosztásával lehet befolyásolni! Erre a pontra később még visszatérünk.