Korszerűsítésekre kerül sor, még akkor is, ha a hatékony rendszerek (csöves, rakéta és aknavető) esetében a Jövő Közvetett Tűzrendszerének nem minden projektje valósulhat meg. A rendszer beszerzését két változatban tervezik 2031-ig. A gépesített dandárokba tervezett 108 KMW 2000 önjáró, Leopard alvázra szerelt, a Rheinmetall 155 mm-es L/52 fegyverrendszerével felszerelt, KMW 2000 típusú önjáró lövegek élettartama 2040 utánra is meghosszabbodik. A hatótávolságot a jelenlegi 40-ről 75 km-re kell növelni, pontos hatásfokkal, főként a lőszertípusok továbbfejlesztésével, valamint a nagyobb gáznyomású hajtótöltetekkel. A jelenlegi intézkedések a 155 mm-es HE robbanótöltet (DM121), 2024-től a lézervezérlésű 155 mm-es Vulcano precíziós lőszerek és 2026-tól a precíz korrekciós gyújtószerkezetek. Körülbelül 2031-ig 108 új csöves fegyverrendszer Rad érkezik a hadosztályok tüzérezredeihez és a gyalogsági dandárokhoz, szintén 75-100 km-es hatótávolsággal.
A 38 közepes tüzérségi rakétarendszer II (MARS) közül húszat az Európai Jövő Tűzvezető Rendszerrel (European Future Control System) harcértékben növelték; a fennmaradó MARS-okat 2022-ig átalakítják. Az egyenként 28 darab AT-2 aknát tartalmazó aknavető rakétákat páncéltörő aknákat lőnek ki akár 38 km-es hatótávolságra, valamint a GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) Unitary rakétákat pont- és kis területű célpontok ellen 15-85 km-es hatótávolságra, tíz méternél kisebb pontosságú repesz- és rombolóhatással. A hatótávolság 300 km-re történő növelését tervezik. Ezt a jövőben a rakétákat és/vagy rakétákat használó, nagy hatótávolságú közvetett tűzrendszerrel kell biztosítani. A megoldás a MARS II és a rakéták korszerűsítése vagy újak beszerzése lenne.
Napjainkban a német tüzérség három effektort vet be: a Tampella 120 mm-es simacsövű aknavetőt, amely az 1960-as évek végéről származik, és amelyet vagy a Wolf, a G-Wagen alapú 4×4-es vontat, vagy a régi M113-as lánctalpas járművekre szerelnek; a PzH 2000 155/52 mm-es önjáró lánctalpas haubicát; és az MLRS többrakétás rakétavetőt (MARS-II a német hadseregben). Míg az előbbi lecserélésre szorul, addig a két utóbbi rendszer félidős frissítést kap, amely főként az elektronika és a szoftver javítását, valamint az elavult rendszerek pótlását célozza.
"Jelenleg a hadseregünk csak dandárszinten vet be tüzérségi egységeket - mondta Schmidt ezredes -, míg a jövőben egy hadosztályos tüzérségi elemet tervezünk.
A hatótávolság nyilvánvalóan kérdéses; az előadó bemutatott egy diát, amely összefüggésbe hozta a kaliber és a szórás mértékét, és kiemelte, hogy a 155 mm-es kaliberű szabványos lövedékkel a maximális pontosság 15 km-es távolságon érhető el, minél nagyobb a kaliber, annál kisebb a szórás nagyobb távolságon. A Bundeswehrnek azonban nem áll szándékában nagyobb kaliberű lövedéket használni. "Ahhoz, hogy egy 155 mm-es löveggel 70 km-t érjünk el, és nagy pontosságot érjünk el, egy kaliber alatti lövedékre, egy kis lőszertartalékra és egy irányítókészletre van szükség, ahogyan azt a Vulcano lövedéknél is tették. A csúcstöltetét a PzH 2000-ben lehet használni, a jóváhagyott működési határokon belül maradva" - állítja. Az elérhető hatótávolságok a követelmények legalacsonyabb értéke lesz, de a német tiszt szerint a 3 és 100 km közötti hatótávolságok lefedése a fegyverrendszer módosítását, valamint egy új moduláris hajtóanyagtöltet-rendszert igényelne. "Ez megnöveli egy ilyen lőszercsalád költségeit, így azok nem sokkal maradnak el a rakétákétól" - húzta alá Schmidt ezredes. Ez utóbbi lehetővé teszi a legegyszerűbben nagy távolságok elérését, mivel a gyorsulási időt nem korlátozza a cső hossza. Megemlítette, hogy az ipar kutatást végez egy 60 kaliberű 155 mm-es csőre vonatkozóan; "ezt egy kutatási és technológiai tanulmányon keresztül támogatjuk, de az időkeret és a költségvetés nem teszi lehetővé a párhuzamos fejlesztést", ezért nem lesz lehetőség ilyen ágyú alkalmazására a kerekes közepes hatótávolságú rendszeren. Az Európai Közös Közvetett Tüzérségi Rendszer programmal kapcsolatban nem tettek megjegyzést.
A német ipar már dolgozik a Bundeswehr követelményeinek teljesítésén; a legfrissebb információk szerint a Rheinmetallnak a közelmúltban bemutatott új HX3-as teherautóján alapuló rendszert kellene javasolnia, míg a Krauss-Maffei Wegmann évekkel ezelőtt kifejlesztett egy Boxer-alapú megoldást, amelyet valószínűleg az új követelményekhez igazítanak. "Mindkettő pilóta nélküli autonóm toronnyal rendelkezik majd. A Boxeren alapuló megoldás magasabb védelmi szintet biztosít, míg a teherautó-alapú megoldás jobb kilátást biztosít a személyzet számára. Egy másik különbség az életciklusköltségekben lesz. Mindezeket a szempontokat egy verseny során fogják értékelni" - mondta Schmidt ezredes. Az EDR On-Line úgy értesült, hogy az RfP-t 2022-ben kell kiadni.
Schmidt ezredes szerint a Bundeswehr célja 120 új kerekes, közepes hatótávolságú, kerekes haubitz beszerzése.
A hadosztályos tüzérség további 30 többszörös rakétaindítású rakétarendszerrel is erősödni fog, amelyek a jelenleg szolgálatban lévő 38MLRS lánctalpas rendszert egészítik ki. "Itt is keressük a kerekes rendszert, és két éven belül elkezdünk dolgozni a nagy hatótávolságú kérdésen" - mondta Schmidt ezredes a Defence IQ Future Artillery Conference hallgatóságának. Részleteket tehát nem árult el a kilövőgép és a lőszerek típusát illetően.
www.doppeladler.com