Minden ami Bundeswehr (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 634
42 044
113
A THAAD mag az Arrow 3 nem ugyanaz a kategória. A THAAD SRBM és MRBM ellen hatásos, az Arrow 3 ICBM ellen lett fejlesztve.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 317
8 358
113
A hidegindítási képességhez több mint 100 százalékos teljes felszereltségre van szükség

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

Az akkori központi kijelentések ma is érvényesek, például a hidegindítási képességet és a teljes felszereltséget a Bundeswehr mai politikai vezetése és katonai vezetése is megköveteli.

Az ukrajnai háború hatása a szükséges teljes felszerelésre már ma is látható. Az Olaf Scholz kancellár által február végén a Bundestagban bejelentett "A Bundeswehr különleges eszközei", valamint a Bundeswehr éves költségvetésének emelése finanszírozást biztosít korábban nem finanszírozott fegyverkezési projektek megvalósítására, valamint a már tervezett vagy folyamatban lévő programok felgyorsítására vagy mennyiségi növelésére. Kiemelkedő példa erre a Tornado utóda vagy a Puma gyalogsági harcjármű második szériája.

Még ha ez döntő lépést jelent is a szükséges hidegindítási képesség elérése felé, kritikusan meg kell kérdőjelezni, különösen az ukrajnai fejlemények fényében, hogy ez elegendő-e. Választ kell adni arra a kérdésre, hogy mennyi személyi és anyagi "teljes felszerelésre" van ténylegesen szükség a fegyveres erők hidegindítási képesség szempontjából megkövetelt magas műveleti képességéhez. A teljes felszereltség a hidegindítási képesség értelmében 100 százalékos feltöltöttséget jelent anyaggal és személyzettel, vagy ennél többet?

Az ötlet azért merül fel, mert a személyzet és az anyagok rendelkezésre állása állandó ingadozásoknak van kitéve. A sérülések, a tanfolyamokon való részvétel és egyéb hiányzások azt jelentik, hogy a csapatok gyakorlatilag soha nem tudnak teljes létszámban gyakorolni és bevetésre indulni. Emiatt a személyzet átütemezésére van szükség ahhoz, hogy a teljesen feltöltött mikroegységeket akcióba lehessen küldeni. A haderő kohéziója óriási mértékben szenved attól, hogy a személyi állomány megüresedése miatt a folyamatosan fontos képességeket - amelyeket a támogató erők és a megfelelően felszerelt harci erők biztosítanak - nem lehet integrálni a kiképzésekbe és gyakorlatokba. A "gyakorolj, ahogyan harcolsz" elve ezért üres frázissá válik.

Hasonló kihívások merülnek fel az anyagokkal kapcsolatban is: a tervezett és nem tervezett karbantartási intézkedések, valamint a kivonások rendszeresen biztosítják, hogy a tényleges anyagszükséglet és a ténylegesen rendelkezésre álló anyagkészlet között jelentős eltérések vannak. Például a hadsereg fele jelenleg hadianyag nélkül van, mert a keleti szárnyon lévő NATO-csatarendszerek és a VJTF-erők számára nagy mennyiségű felszerelést kell átadni. Az egyes harckocsizászlóaljak ezért csak néhány harckocsival fognak rendelkezni.

Még ha a Bundeswehr a jövőben pragmatikusabban határozná is meg az anyagok hadrafoghatóságát, és nem minden elromlott mutató vezetne egy jármű kivonásához, akkor is reális feltételezni, hogy a teljes felszerelés csak papíron - vagy jobb esetben a digitális bizonyító SAP-ban - létezik majd. Szakértők szerint a Bundeswehr beszerzési hivatalának felhasználásért felelős illetékesei abból indulnak ki, hogy a szükséges javítási intézkedések mintegy 30 százalékkal csökkentik a haderőnél rendelkezésre álló anyagmennyiséget. Egy páncélos vagy páncélos gyalogos zászlóalj példáján ez azt jelenti, hogy még teljes felszerelés esetén is csak két harci századdal a háromból kettővel lennének bevethetőek. Feltételezhető, hogy ez nem felel meg a szükséges hidegindítási képességnek. A csapatvezetők így már a kezdetektől fogva minden tartalékot nélkülöznének.

Ha valaki komolyan gondolja a Bundeswehr hidegindítási képességét és műveleti készenlétét, akkor logikusan 30 százalék körüli anyagi tartalékot kell követelnie. Ez az egyetlen módja annak, hogy a szükséges karbantartási és korszerűsítési intézkedéseket anélkül kompenzálják, hogy automatikusan veszélyeztetnék a műveleti készenlétet.

A végsőkig következetesen végiggondolt hidegindítási képesség teljes felszereltségi szintet igényel, ami körülbelül 130 százalékos anyagmennyiséget jelent, valamint egy bizonyos személyzeti tartalékot, amelyet még meg kell határozni. Bármi más csak magasabb szintű "rendelkezésre állás-menedzsment" lenne.

Különösen a hadseregnek kell fokoznia a játékát, amikor nagyszabású felszerelésekről van szó. Míg a fegyveres erők más ágaiban - például a haditengerészetnél - a jövőbeni rotációs karbantartási időket már a fegyverkezési projekt kezdetén határozottan kiszámítják, addig a hadseregben erre alig kerül sor.

Kisebb léptékben, a személyes felszerelésekkel már sok esetben hasonló eljárást követnek. A fegyveres erők itt is jóval több anyagot tartanak raktáron, mint az aktív katonák, mert köztudott, hogy például a sisakokat néhány évente össze kell gyűjteni, ellenőrizni és szükség esetén javítani kell. Minden bizonnyal minden érintett számára elképzelhetetlen lenne, ha a katonák mintegy negyedének négyévente több hónapig sisak nélkül kellene szolgálnia, de a hadsereg nagyméretű felszerelései esetében ez még teljes felszereltség esetén is mindennapos lenne.

Bár a hadsereg vezetése az összekapcsolt fegyverek csatájáról beszél, amelyben minden fegyverrendszer és csapattípus fogaskerék funkciót tölt be a szárazföldi erők fogaskerekében, mégis visszariad attól, hogy egész dandárokat jelentsen a politikusoknak, ha azok egyes elemei nem működőképesek. Ha például egy dandárban nincs elég működőképes páncélozott gyalogsági harcjármű - függetlenül attól, hogy ez anyagi vagy személyi okokra vezethető vissza -, akkor nem törlik automatikusan a nyilvántartásból. Aligha lehet hidegindítási képességről beszélni, ha egy hadosztály csak a teljesen kiképzett és felszerelt egységek egy részével rendelkezik. Ez a hatás azonban elkerülhetetlenül bekövetkezik, ha nincs állandóan rendelkezésre álló, teljes körű, nagyméretű felszerelés a kiképzéshez és a gyakorlatokhoz.

A szükséges hidegindítási képességhez tehát többre van szükség, mint a 100 százalékos feltöltöttség értelmében vett teljes berendezésre; szükség van egy keringő tartalékra is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 194
81 073
113
A hidegindítási képességhez több mint 100 százalékos teljes felszereltségre van szükség

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

Az akkori központi kijelentések ma is érvényesek, például a hidegindítási képességet és a teljes felszereltséget a Bundeswehr mai politikai vezetése és katonai vezetése is megköveteli.

Az ukrajnai háború hatása a szükséges teljes felszerelésre már ma is látható. Az Olaf Scholz kancellár által február végén a Bundestagban bejelentett "A Bundeswehr különleges eszközei", valamint a Bundeswehr éves költségvetésének emelése finanszírozást biztosít korábban nem finanszírozott fegyverkezési projektek megvalósítására, valamint a már tervezett vagy folyamatban lévő programok felgyorsítására vagy mennyiségi növelésére. Kiemelkedő példa erre a Tornado utóda vagy a Puma gyalogsági harcjármű második szériája.

Még ha ez döntő lépést jelent is a szükséges hidegindítási képesség elérése felé, kritikusan meg kell kérdőjelezni, különösen az ukrajnai fejlemények fényében, hogy ez elegendő-e. Választ kell adni arra a kérdésre, hogy mennyi személyi és anyagi "teljes felszerelésre" van ténylegesen szükség a fegyveres erők hidegindítási képesség szempontjából megkövetelt magas műveleti képességéhez. A teljes felszereltség a hidegindítási képesség értelmében 100 százalékos feltöltöttséget jelent anyaggal és személyzettel, vagy ennél többet?

Az ötlet azért merül fel, mert a személyzet és az anyagok rendelkezésre állása állandó ingadozásoknak van kitéve. A sérülések, a tanfolyamokon való részvétel és egyéb hiányzások azt jelentik, hogy a csapatok gyakorlatilag soha nem tudnak teljes létszámban gyakorolni és bevetésre indulni. Emiatt a személyzet átütemezésére van szükség ahhoz, hogy a teljesen feltöltött mikroegységeket akcióba lehessen küldeni. A haderő kohéziója óriási mértékben szenved attól, hogy a személyi állomány megüresedése miatt a folyamatosan fontos képességeket - amelyeket a támogató erők és a megfelelően felszerelt harci erők biztosítanak - nem lehet integrálni a kiképzésekbe és gyakorlatokba. A "gyakorolj, ahogyan harcolsz" elve ezért üres frázissá válik.

Hasonló kihívások merülnek fel az anyagokkal kapcsolatban is: a tervezett és nem tervezett karbantartási intézkedések, valamint a kivonások rendszeresen biztosítják, hogy a tényleges anyagszükséglet és a ténylegesen rendelkezésre álló anyagkészlet között jelentős eltérések vannak. Például a hadsereg fele jelenleg hadianyag nélkül van, mert a keleti szárnyon lévő NATO-csatarendszerek és a VJTF-erők számára nagy mennyiségű felszerelést kell átadni. Az egyes harckocsizászlóaljak ezért csak néhány harckocsival fognak rendelkezni.

Még ha a Bundeswehr a jövőben pragmatikusabban határozná is meg az anyagok hadrafoghatóságát, és nem minden elromlott mutató vezetne egy jármű kivonásához, akkor is reális feltételezni, hogy a teljes felszerelés csak papíron - vagy jobb esetben a digitális bizonyító SAP-ban - létezik majd. Szakértők szerint a Bundeswehr beszerzési hivatalának felhasználásért felelős illetékesei abból indulnak ki, hogy a szükséges javítási intézkedések mintegy 30 százalékkal csökkentik a haderőnél rendelkezésre álló anyagmennyiséget. Egy páncélos vagy páncélos gyalogos zászlóalj példáján ez azt jelenti, hogy még teljes felszerelés esetén is csak két harci századdal a háromból kettővel lennének bevethetőek. Feltételezhető, hogy ez nem felel meg a szükséges hidegindítási képességnek. A csapatvezetők így már a kezdetektől fogva minden tartalékot nélkülöznének.

Ha valaki komolyan gondolja a Bundeswehr hidegindítási képességét és műveleti készenlétét, akkor logikusan 30 százalék körüli anyagi tartalékot kell követelnie. Ez az egyetlen módja annak, hogy a szükséges karbantartási és korszerűsítési intézkedéseket anélkül kompenzálják, hogy automatikusan veszélyeztetnék a műveleti készenlétet.

A végsőkig következetesen végiggondolt hidegindítási képesség teljes felszereltségi szintet igényel, ami körülbelül 130 százalékos anyagmennyiséget jelent, valamint egy bizonyos személyzeti tartalékot, amelyet még meg kell határozni. Bármi más csak magasabb szintű "rendelkezésre állás-menedzsment" lenne.

Különösen a hadseregnek kell fokoznia a játékát, amikor nagyszabású felszerelésekről van szó. Míg a fegyveres erők más ágaiban - például a haditengerészetnél - a jövőbeni rotációs karbantartási időket már a fegyverkezési projekt kezdetén határozottan kiszámítják, addig a hadseregben erre alig kerül sor.

Kisebb léptékben, a személyes felszerelésekkel már sok esetben hasonló eljárást követnek. A fegyveres erők itt is jóval több anyagot tartanak raktáron, mint az aktív katonák, mert köztudott, hogy például a sisakokat néhány évente össze kell gyűjteni, ellenőrizni és szükség esetén javítani kell. Minden bizonnyal minden érintett számára elképzelhetetlen lenne, ha a katonák mintegy negyedének négyévente több hónapig sisak nélkül kellene szolgálnia, de a hadsereg nagyméretű felszerelései esetében ez még teljes felszereltség esetén is mindennapos lenne.

Bár a hadsereg vezetése az összekapcsolt fegyverek csatájáról beszél, amelyben minden fegyverrendszer és csapattípus fogaskerék funkciót tölt be a szárazföldi erők fogaskerekében, mégis visszariad attól, hogy egész dandárokat jelentsen a politikusoknak, ha azok egyes elemei nem működőképesek. Ha például egy dandárban nincs elég működőképes páncélozott gyalogsági harcjármű - függetlenül attól, hogy ez anyagi vagy személyi okokra vezethető vissza -, akkor nem törlik automatikusan a nyilvántartásból. Aligha lehet hidegindítási képességről beszélni, ha egy hadosztály csak a teljesen kiképzett és felszerelt egységek egy részével rendelkezik. Ez a hatás azonban elkerülhetetlenül bekövetkezik, ha nincs állandóan rendelkezésre álló, teljes körű, nagyméretű felszerelés a kiképzéshez és a gyakorlatokhoz.

A szükséges hidegindítási képességhez tehát többre van szükség, mint a 100 százalékos feltöltöttség értelmében vett teljes berendezésre; szükség van egy keringő tartalékra is.
Link lemaradt...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 042
113
A hidegindítási képességhez több mint 100 százalékos teljes felszereltségre van szükség

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

2021 májusában a szövetségi védelmi minisztérium közzétette "A jövő Bundeswehrének sarokkövei" című dokumentumot, amelyet Annegret Kramp-Karrenbauer akkori védelmi miniszter és Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr megbízott főfelügyelője írt alá. A cél az volt, hogy az akkor érzékelt geopolitikai biztonsági helyzet összefüggésében javaslatokat tegyenek a Bundeswehr műveleti felkészültségének növelésére.

"A magas szintű műveleti készenlét még békeidőben is elengedhetetlen" - áll a dokumentumban. Ezért a Bundeswehr hidegindítási képességét követelték meg a nemzeti és szövetségi védelem keretein belüli feladatok teljesítéséhez. Ennek elérése érdekében a dokumentum "a lehető legjobban begyakorolt harci egységek és támogató erők", valamint teljes felszereltségű alakulatokat követelt, "amelyek úgy vannak felépítve, kiképezve és anyagilag felszerelve", hogy hosszú figyelmeztetési idő nélkül bevethetők legyenek.

Az akkori központi kijelentések ma is érvényesek, például a hidegindítási képességet és a teljes felszereltséget a Bundeswehr mai politikai vezetése és katonai vezetése is megköveteli.

Az ukrajnai háború hatása a szükséges teljes felszerelésre már ma is látható. Az Olaf Scholz kancellár által február végén a Bundestagban bejelentett "A Bundeswehr különleges eszközei", valamint a Bundeswehr éves költségvetésének emelése finanszírozást biztosít korábban nem finanszírozott fegyverkezési projektek megvalósítására, valamint a már tervezett vagy folyamatban lévő programok felgyorsítására vagy mennyiségi növelésére. Kiemelkedő példa erre a Tornado utóda vagy a Puma gyalogsági harcjármű második szériája.

Még ha ez döntő lépést jelent is a szükséges hidegindítási képesség elérése felé, kritikusan meg kell kérdőjelezni, különösen az ukrajnai fejlemények fényében, hogy ez elegendő-e. Választ kell adni arra a kérdésre, hogy mennyi személyi és anyagi "teljes felszerelésre" van ténylegesen szükség a fegyveres erők hidegindítási képesség szempontjából megkövetelt magas műveleti képességéhez. A teljes felszereltség a hidegindítási képesség értelmében 100 százalékos feltöltöttséget jelent anyaggal és személyzettel, vagy ennél többet?

Az ötlet azért merül fel, mert a személyzet és az anyagok rendelkezésre állása állandó ingadozásoknak van kitéve. A sérülések, a tanfolyamokon való részvétel és egyéb hiányzások azt jelentik, hogy a csapatok gyakorlatilag soha nem tudnak teljes létszámban gyakorolni és bevetésre indulni. Emiatt a személyzet átütemezésére van szükség ahhoz, hogy a teljesen feltöltött mikroegységeket akcióba lehessen küldeni. A haderő kohéziója óriási mértékben szenved attól, hogy a személyi állomány megüresedése miatt a folyamatosan fontos képességeket - amelyeket a támogató erők és a megfelelően felszerelt harci erők biztosítanak - nem lehet integrálni a kiképzésekbe és gyakorlatokba. A "gyakorolj, ahogyan harcolsz" elve ezért üres frázissá válik.

Hasonló kihívások merülnek fel az anyagokkal kapcsolatban is: a tervezett és nem tervezett karbantartási intézkedések, valamint a kivonások rendszeresen biztosítják, hogy a tényleges anyagszükséglet és a ténylegesen rendelkezésre álló anyagkészlet között jelentős eltérések vannak. Például a hadsereg fele jelenleg hadianyag nélkül van, mert a keleti szárnyon lévő NATO-csatarendszerek és a VJTF-erők számára nagy mennyiségű felszerelést kell átadni. Az egyes harckocsizászlóaljak ezért csak néhány harckocsival fognak rendelkezni.

Még ha a Bundeswehr a jövőben pragmatikusabban határozná is meg az anyagok hadrafoghatóságát, és nem minden elromlott mutató vezetne egy jármű kivonásához, akkor is reális feltételezni, hogy a teljes felszerelés csak papíron - vagy jobb esetben a digitális bizonyító SAP-ban - létezik majd. Szakértők szerint a Bundeswehr beszerzési hivatalának felhasználásért felelős illetékesei abból indulnak ki, hogy a szükséges javítási intézkedések mintegy 30 százalékkal csökkentik a haderőnél rendelkezésre álló anyagmennyiséget. Egy páncélos vagy páncélos gyalogos zászlóalj példáján ez azt jelenti, hogy még teljes felszerelés esetén is csak két harci századdal a háromból kettővel lennének bevethetőek. Feltételezhető, hogy ez nem felel meg a szükséges hidegindítási képességnek. A csapatvezetők így már a kezdetektől fogva minden tartalékot nélkülöznének.

Ha valaki komolyan gondolja a Bundeswehr hidegindítási képességét és műveleti készenlétét, akkor logikusan 30 százalék körüli anyagi tartalékot kell követelnie. Ez az egyetlen módja annak, hogy a szükséges karbantartási és korszerűsítési intézkedéseket anélkül kompenzálják, hogy automatikusan veszélyeztetnék a műveleti készenlétet.

A végsőkig következetesen végiggondolt hidegindítási képesség teljes felszereltségi szintet igényel, ami körülbelül 130 százalékos anyagmennyiséget jelent, valamint egy bizonyos személyzeti tartalékot, amelyet még meg kell határozni. Bármi más csak magasabb szintű "rendelkezésre állás-menedzsment" lenne.

Különösen a hadseregnek kell fokoznia a játékát, amikor nagyszabású felszerelésekről van szó. Míg a fegyveres erők más ágaiban - például a haditengerészetnél - a jövőbeni rotációs karbantartási időket már a fegyverkezési projekt kezdetén határozottan kiszámítják, addig a hadseregben erre alig kerül sor.

Kisebb léptékben, a személyes felszerelésekkel már sok esetben hasonló eljárást követnek. A fegyveres erők itt is jóval több anyagot tartanak raktáron, mint az aktív katonák, mert köztudott, hogy például a sisakokat néhány évente össze kell gyűjteni, ellenőrizni és szükség esetén javítani kell. Minden bizonnyal minden érintett számára elképzelhetetlen lenne, ha a katonák mintegy negyedének négyévente több hónapig sisak nélkül kellene szolgálnia, de a hadsereg nagyméretű felszerelései esetében ez még teljes felszereltség esetén is mindennapos lenne.

Bár a hadsereg vezetése az összekapcsolt fegyverek csatájáról beszél, amelyben minden fegyverrendszer és csapattípus fogaskerék funkciót tölt be a szárazföldi erők fogaskerekében, mégis visszariad attól, hogy egész dandárokat jelentsen a politikusoknak, ha azok egyes elemei nem működőképesek. Ha például egy dandárban nincs elég működőképes páncélozott gyalogsági harcjármű - függetlenül attól, hogy ez anyagi vagy személyi okokra vezethető vissza -, akkor nem törlik automatikusan a nyilvántartásból. Aligha lehet hidegindítási képességről beszélni, ha egy hadosztály csak a teljesen kiképzett és felszerelt egységek egy részével rendelkezik. Ez a hatás azonban elkerülhetetlenül bekövetkezik, ha nincs állandóan rendelkezésre álló, teljes körű, nagyméretű felszerelés a kiképzéshez és a gyakorlatokhoz.

A szükséges hidegindítási képességhez tehát többre van szükség, mint a 100 százalékos feltöltöttség értelmében vett teljes berendezésre; szükség van egy keringő tartalékra is.
@dudi figyelmébe ajánlanám.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 430
84 328
113
@dudi figyelmébe ajánlanám.
Ajánlhatod, nem arról beszél amiről ti. Ti azt találtátok ki, hogy ha 100 fő egy század akkor legyen benne teszm azt 120 fő, hogy folyton ott legyen 100, de ez agyrém. Anyagi készletből pedig eddig is kellett volna raktáron lenni, csak a BW annyira alulfinanszírozott volt, hogy a gépek fele a telephelyen állt a kannibalizáció miatt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 042
113
Ajánlhatod, nem arról beszél amiről ti. Ti azt találtátok ki, hogy ha 100 fő egy század akkor legyen benne teszm azt 120 fő, hogy folyton ott legyen 100, de ez agyrém. Anyagi készletből pedig eddig is kellett volna raktáron lenni, csak a BW annyira alulfinanszírozott volt, hogy a gépek fele a telephelyen állt a kannibalizáció miatt.
Pont nem a személyi állományra gondoltam, hanem a tárgyira a magasröptű minek tartalék Leopard eszmefuttatásodat felidezve, bár már akkor meg lett ez törve.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 317
8 358
113
A Boxeren lévő Joint Fire Support Teams heavy (JFSTsw) a Thales-től kapja a Panoramic Above Armour Gimbalt (PAAG) a megfigyeléshez és a célpontok felderítéséhez. A vállalat közölte, hogy az ARTEC, a JFSTsw fejlesztésének fővállalkozója a Thales-t négy PAAG szállítására szerződtette. A rendszereket a Thales UK fogja gyártani.

A panoráma látórendszer egy-egy csatornával rendelkezik egy hőkamerához és egy nagy felbontású nappali színes kamerához, amely lehetővé teszi a célpontok azonosítását méretüktől függően, akár négy kilométeres hatótávolságban is - írja a Thales. Az optika kardántengelyes rögzítése egy 360 fokos forgótányéron lehetővé teszi a jármű körüli teljes félgömb lefedését. A lézeres távolságmérővel a célpontok és tereppontok távolsága tíz kilométeres távolságig meghatározható. A PAAG több mint egy méter magasra emelhető egy árbocra, hogy a látómezőt kiterjessze anélkül, hogy a járművet és személyzetét kitenné az ellenséges látómezőnek.

A legénységet a célpontok felderítésében egy ATD (Assisted Target Detection) rendszer, a célpontok követésében pedig egy AVT (Automatic Video Tracking) rendszer segíti. A rendszerek a PAAG-ba vannak integrálva, és közvetlenül együttműködnek a tüzérség parancsnoki és fegyverzetbeállítási rendszerével.

Az elektronikus megfigyelőrendszert teljes egészében a Boxer védett kabinjából működtetik. A Thales szerint a JFST-k robusztus DRI (Detection, Recognition, Identification) képességet kapnak, amely nagy hatótávolsággal rendelkezik, és mozgásban, nappal és éjszaka is használható.

2021 decemberében az OCCAR megállapodott az ARTEC-kel, hogy a Német Fegyveres Erők megbízásából kifejleszt egy JFSTsw prototípust - jelentette az S&T. A prototípus egy-egy föld-föld és levegő-föld feladatokat ellátó járműből áll, és a jelenlegi tervek szerint a sorozatbeszerzéshez időben leszállítják, hogy 2023-ban megkezdődhessen az üzembe helyezés. 2027-ig további kilenc JFSTw (18 jármű) áll majd a haderő rendelkezésére.

Gerhard Heiming

@Terminator megnyugtatására: https://soldat-und-technik.de/2022/...er-beobachtung-und-aufklaerung-im-jfst-boxer/
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 492
59 942
113
Február 27-èn Scholtz bejelentette, hogy a Bundeswehr kapjon 100 mrd euró rendkivüli vagyont, amivel felkészithetö a jövö kihivâsaira.Ez a 100 mrd, levonva az áfát és az inflâciót, reál értkben kb 65 mrd eur.
Elkezdödött a politikai huzavona a tervröl.
A zöld vörösek a parlamentben és azon kivül, szeretnék a tervet leâllitani. A CDUCSU is mindenbe bele akar szólni, mert a tervhez módositani kellene a nèmet alaptörvényt, ami csak 2/3 többséggel lehetsèges. Egyidejüleg a katonâk és lobbik is bejelentették elképzeléseiket. Szóval áll a bál...
Nem ismert, mit nyujtott be rèszletesen a BW föparancsnoka Zorn március 23-i megbeszèlésen Scholtzzal.
Viszont a következö opciókat âllitottâk ujsâgirók eddig össze:
  • 50 db F-35, a Tornâdok lecserélésère, 15 mrd eur
  • 5 uj korvett a tengerészetnek 2 mrd eur
  • új nehéz helikopter mint a H-47 Chinook, 5 mrd eur.
  • 4 új tankhajó, 2mrd eur
  • uj drónok, tipus, darabszám, költség ismeretlen
  • digitâlis kommunikâciós eszközök, legalâbb 3 mrd eur.
  • elégséges alkatrész és löszer tartalèk, 20 mrd eur.
  • Személyes felszerelés, sisakok, védömellények, éjjeli lâtóeszközök.., 10 mrd eur.
  • Iron Dome Arrow 3, 2mrd eur, vagy THAAD, amit 2018ban a dzaudiaknak 15 mrd usd-èrt adtak, tehât a 2 mrd eur minden esetre alulbecsült
  • A létszâm növelése 2025-ig 183k föröl 203k före , legalâbb 3 mrd eur ( évente?)
  • Uj kaszârnyák, règiek felujjitâsa, 10-12 mrd eur legalâbb
  • polgári védelem költségei, jelenleg ismeretlen mèg
Mindez tulajdonképpen csak a jelenlegi hiânyossâgok kiküszöbölése, nem pedig a képességek bövitése.
Remèlhetöleg a koblenzi központi beszerzèsi hivatal kèpes lesz a beszerzèdek zökkenömentes lebonyolitâsára, amire sajnos a múlt tapasztalatok alapján kevés a remény.
hagyjuk magunkat meglepni... :)
( Tichys Einblick)
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 492
59 942
113
Eberhard Zorn, a Bundeswehr parancsnoka ( Generalinspekteur der Bundeswehr) azzal szâmol, hogy a Bundeswehr 2025-ig egy teljesen modernizâlt, 15000 nöböl és férfiböl âlló hadosztâlyt tud a NATO rendelkezésére bocsájtani. Nem kapkodja el....
Szerinte Ukrajnában egy hosszasan elhúzódó partizánhâború várható.
( Die Welt)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 194
81 073
113
Eberhard Zorn, a Bundeswehr parancsnoka ( Generalinspekteur der Bundeswehr) azzal szâmol, hogy a Bundeswehr 2025-ig egy teljesen modernizâlt, 15000 nöböl és férfiböl âlló hadosztâlyt tud a NATO rendelkezésére bocsájtani. Nem kapkodja el....
Szerinte Ukrajnában egy hosszasan elhúzódó partizánhâború várható.
( Die Welt)

Hogyan viszonyul ez az eddigi felajánlásaikhoz? Mit és mikorra ígértek a VJTF-be és NATO-nak 2023-ra, 2028-ra?
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
3 584
19 057
113
Szerintem ez az ami alapból a vjtf 2027-be ment volna
27-re a tüzérségük teljes felpimpelését tokkal-vonóval, mindenből újjal,modernel tervezték.
Legalább is ilyesmit mondtak nekem a németek,mikor beszélgettem velük tavaly a Bakony-ban.
Árat, büdzsét nem mondtak, csak hogy a programban vannak mert öregek az eszközeik.
 
S

speziale

Guest
27-re a tüzérségük teljes felpimpelését tokkal-vonóval, mindenből újjal,modernel tervezték.
Legalább is ilyesmit mondtak nekem a németek,mikor beszélgettem velük tavaly a Bakony-ban.
Árat, büdzsét nem mondtak, csak hogy a programban vannak mert öregek az eszközeik.
Ez azért érdekes mert a pzh2000-sek alig vannak 20 évesek. Úgy tudom egyébként hogy van valami új, talán a3 konfig belőle…ez anno a norvég tender kapcsán jött elő hogy oda még nem azt vitték
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
3 584
19 057
113
Ez azért érdekes mert a pzh2000-sek alig vannak 20 évesek. Úgy tudom egyébként hogy van valami új, talán a3 konfig belőle…ez anno a norvég tender kapcsán jött elő hogy oda még nem azt vitték
Készletezve mi van azt passzolom, de hajtják a gépeiket, kopnak rendesen. Gyakorlatoznak gazdagon velük.
Meg ugye nekik alapból a fapados volt. Hozzánk is a full alap verzióval jöttek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 317
8 358
113
A szövetségi védelmi minisztérium elrendelte, hogy a Bundeswehr minden katonáját teljes mértékben fel kell szerelni a "110 literes hátizsákrendszerrel", amely egy 110 literes nagy hátizsákból, valamint egy kisebb, 30 literes bevetési hátizsákból és több csomagtartóból áll. Eberhard Zorn tábornok, a Bundeswehr főfelügyelője a Die Weltnek adott mai interjújában közvetve megerősítette ezt. "Most úgy döntöttem, hogy 220 000 hátizsákot vásárolunk a szabadpiacon, olajzöld színben" - mondta Zorn az interjúban. Az eredeti terv az volt, hogy csak bizonyos csapategységeket szerelnek fel a rendszerrel; a többi csapat számára egy új 60 literes hátizsákrendszert kellett volna vásárolni, amely a jelenleg használt harci hátizsákot váltja fel. Most azonban az egész csapatot felszerelik a 110 literes hátizsákrendszerrel.

Zorn állításával ellentétben, miszerint ez a KSK hátizsákrendszer, a Berghaus KSK hátizsákjairól van szó, hanem a svéd SnigelDesign AB gyártó modelljeiről.

A 110 literes hátizsákrendszer egy 110 literes hátizsákból, egy operatív hátizsákból és hat csomagtartóból (két darab 8, 20 és 40 literes csomagtartó) áll. A packlinerek vízálló zsákok, amelyek inlinerként a hátizsákban vagy az oldalzsebekben hordhatók.

Az új hátizsákrendszer egy nagy fő hátizsákból és egy 30 literes betét hátizsákból áll. Mindkét hátizsákot elölről és felülről tölthetőnek tervezték, így mind felülről, mind elölről tölthető. A fő hátizsák oldalsó zsebei levehetők, és szükség esetén külön-külön vagy vészhelyzeti hátizsákként kombinálva is használhatók.

A csapatok körében "daypack" vagy "daypack" néven is ismert vészhelyzeti hátizsák térfogata 30 liter, és a fő rendszerhez is csatlakoztatható, vagy külön hátizsákként is hordható. A moduláris oldalzsebek a fő- és a bevetési hátizsákkal is kombinálhatók.

Részletek innen.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 317
8 358
113
Eberhard Zorn, a Bundeswehr parancsnoka ( Generalinspekteur der Bundeswehr) azzal szâmol, hogy a Bundeswehr 2025-ig egy teljesen modernizâlt, 15000 nöböl és férfiböl âlló hadosztâlyt tud a NATO rendelkezésére bocsájtani. Nem kapkodja el....
Szerinte Ukrajnában egy hosszasan elhúzódó partizánhâború várható.
( Die Welt)
Bocsát....;)
Szerintem ez az ami alapból a vjtf 2027-be ment volna
Szerintem is. Ez volt a felajánlás és a tervezett:
Zielvorstellung-Heer-zur-Division-2027-in-vereinfachter-Darstellung.jpg

A 2. középső lépcsőfokozatú hadosztály harci csapatai

A 2. köztes lépcsőben a gépesített hadosztály magját három nemzeti harcoló dandár alkotja majd. A hadosztálynak két páncélos gyalogos és egy páncélos dandár lesz alárendelve, amelyek mindegyike négy harcoló zászlóaljból áll. A harcoló csapatok közé tartoznak a hadsereg gyalogos és páncélos csapatai. A páncélos csapatok páncélos gyalogsági és páncélos egységekből állnak. A páncélos gyalogsági dandárok két páncélos gyalogsági zászlóaljból, valamint egy harckocsizászlóaljból és egy vadászzászlóaljból állnak. A páncélos dandár viszont két harckocsizászlóaljból, valamint egy páncélos gyalogos zászlóaljból és egy vadászzászlóaljból áll.

A hadosztály fő fegyverrendszerei - a jelenlegi tervek szerint - a Leopard 2 harckocsi, a Puma gyalogsági harcjármű "Level 1" változatban (S1), valamint a GTK Boxer különböző típusai. Jelenleg azonban még messze nem minden rendszer van a laktanyaudvaron, és a hiányzó rendszerek utánpótlása még nem biztosított.
Der-Aufwuchs-des-Heeres-im-F%C3%A4higkeitsprofil-bis-2031.jpg


A PzH-nak még utánanézek.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 317
8 358
113
Korszerűsítésekre kerül sor, még akkor is, ha a hatékony rendszerek (csöves, rakéta és aknavető) esetében a Jövő Közvetett Tűzrendszerének nem minden projektje valósulhat meg. A rendszer beszerzését két változatban tervezik 2031-ig. A gépesített dandárokba tervezett 108 KMW 2000 önjáró, Leopard alvázra szerelt, a Rheinmetall 155 mm-es L/52 fegyverrendszerével felszerelt, KMW 2000 típusú önjáró lövegek élettartama 2040 utánra is meghosszabbodik. A hatótávolságot a jelenlegi 40-ről 75 km-re kell növelni, pontos hatásfokkal, főként a lőszertípusok továbbfejlesztésével, valamint a nagyobb gáznyomású hajtótöltetekkel. A jelenlegi intézkedések a 155 mm-es HE robbanótöltet (DM121), 2024-től a lézervezérlésű 155 mm-es Vulcano precíziós lőszerek és 2026-tól a precíz korrekciós gyújtószerkezetek. Körülbelül 2031-ig 108 új csöves fegyverrendszer Rad érkezik a hadosztályok tüzérezredeihez és a gyalogsági dandárokhoz, szintén 75-100 km-es hatótávolsággal.

A 38 közepes tüzérségi rakétarendszer II (MARS) közül húszat az Európai Jövő Tűzvezető Rendszerrel (European Future Control System) harcértékben növelték; a fennmaradó MARS-okat 2022-ig átalakítják. Az egyenként 28 darab AT-2 aknát tartalmazó aknavető rakétákat páncéltörő aknákat lőnek ki akár 38 km-es hatótávolságra, valamint a GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) Unitary rakétákat pont- és kis területű célpontok ellen 15-85 km-es hatótávolságra, tíz méternél kisebb pontosságú repesz- és rombolóhatással. A hatótávolság 300 km-re történő növelését tervezik. Ezt a jövőben a rakétákat és/vagy rakétákat használó, nagy hatótávolságú közvetett tűzrendszerrel kell biztosítani. A megoldás a MARS II és a rakéták korszerűsítése vagy újak beszerzése lenne.

Napjainkban a német tüzérség három effektort vet be: a Tampella 120 mm-es simacsövű aknavetőt, amely az 1960-as évek végéről származik, és amelyet vagy a Wolf, a G-Wagen alapú 4×4-es vontat, vagy a régi M113-as lánctalpas járművekre szerelnek; a PzH 2000 155/52 mm-es önjáró lánctalpas haubicát; és az MLRS többrakétás rakétavetőt (MARS-II a német hadseregben). Míg az előbbi lecserélésre szorul, addig a két utóbbi rendszer félidős frissítést kap, amely főként az elektronika és a szoftver javítását, valamint az elavult rendszerek pótlását célozza.

"Jelenleg a hadseregünk csak dandárszinten vet be tüzérségi egységeket - mondta Schmidt ezredes -, míg a jövőben egy hadosztályos tüzérségi elemet tervezünk.

A hatótávolság nyilvánvalóan kérdéses; az előadó bemutatott egy diát, amely összefüggésbe hozta a kaliber és a szórás mértékét, és kiemelte, hogy a 155 mm-es kaliberű szabványos lövedékkel a maximális pontosság 15 km-es távolságon érhető el, minél nagyobb a kaliber, annál kisebb a szórás nagyobb távolságon. A Bundeswehrnek azonban nem áll szándékában nagyobb kaliberű lövedéket használni. "Ahhoz, hogy egy 155 mm-es löveggel 70 km-t érjünk el, és nagy pontosságot érjünk el, egy kaliber alatti lövedékre, egy kis lőszertartalékra és egy irányítókészletre van szükség, ahogyan azt a Vulcano lövedéknél is tették. A csúcstöltetét a PzH 2000-ben lehet használni, a jóváhagyott működési határokon belül maradva" - állítja. Az elérhető hatótávolságok a követelmények legalacsonyabb értéke lesz, de a német tiszt szerint a 3 és 100 km közötti hatótávolságok lefedése a fegyverrendszer módosítását, valamint egy új moduláris hajtóanyagtöltet-rendszert igényelne. "Ez megnöveli egy ilyen lőszercsalád költségeit, így azok nem sokkal maradnak el a rakétákétól" - húzta alá Schmidt ezredes. Ez utóbbi lehetővé teszi a legegyszerűbben nagy távolságok elérését, mivel a gyorsulási időt nem korlátozza a cső hossza. Megemlítette, hogy az ipar kutatást végez egy 60 kaliberű 155 mm-es csőre vonatkozóan; "ezt egy kutatási és technológiai tanulmányon keresztül támogatjuk, de az időkeret és a költségvetés nem teszi lehetővé a párhuzamos fejlesztést", ezért nem lesz lehetőség ilyen ágyú alkalmazására a kerekes közepes hatótávolságú rendszeren. Az Európai Közös Közvetett Tüzérségi Rendszer programmal kapcsolatban nem tettek megjegyzést.

A német ipar már dolgozik a Bundeswehr követelményeinek teljesítésén; a legfrissebb információk szerint a Rheinmetallnak a közelmúltban bemutatott új HX3-as teherautóján alapuló rendszert kellene javasolnia, míg a Krauss-Maffei Wegmann évekkel ezelőtt kifejlesztett egy Boxer-alapú megoldást, amelyet valószínűleg az új követelményekhez igazítanak. "Mindkettő pilóta nélküli autonóm toronnyal rendelkezik majd. A Boxeren alapuló megoldás magasabb védelmi szintet biztosít, míg a teherautó-alapú megoldás jobb kilátást biztosít a személyzet számára. Egy másik különbség az életciklusköltségekben lesz. Mindezeket a szempontokat egy verseny során fogják értékelni" - mondta Schmidt ezredes. Az EDR On-Line úgy értesült, hogy az RfP-t 2022-ben kell kiadni.

Schmidt ezredes szerint a Bundeswehr célja 120 új kerekes, közepes hatótávolságú, kerekes haubitz beszerzése.

A hadosztályos tüzérség további 30 többszörös rakétaindítású rakétarendszerrel is erősödni fog, amelyek a jelenleg szolgálatban lévő 38MLRS lánctalpas rendszert egészítik ki. "Itt is keressük a kerekes rendszert, és két éven belül elkezdünk dolgozni a nagy hatótávolságú kérdésen" - mondta Schmidt ezredes a Defence IQ Future Artillery Conference hallgatóságának. Részleteket tehát nem árult el a kilövőgép és a lőszerek típusát illetően.