A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Mintha egy határozott fordulat állt volna be a PR-ban. Eddig Maróth Gáspárunkkal és az első katonánkkal együtt mindenki arról áradozott, hogy milyen dinamikusan nő az állomány, az új technika bevonzotta a fiatalokat.
Most meg mintha ki lenne adva a dd-pk úrnak, hogy valahányszor valahol a médiának megszólal, ezt a kevés a jelentkező és szigorú az alkalmasság dolgot kötelező elmondania, hogy érezze a közönség, hogy van még hely.

Vajon tényleg fordulat állt be a toborzásban vagy a toborzás marketingjében állt be csak fordulat? (Én eddig is annak a híve voltam, hogy ne akarjuk belemagyarázni, hogy ha 20 év alatt van egy nekünk szükséges alkalmas újonc mennyiség, akkor 2 év alatt is simán összeszedjük ugyan azt a mennyiséget, mert pusztán beleölünk mindent. Minimum 10 év kell, hogy alkalmas létszám mennyiség összejöjjön, egyszerűen a hadseregnél pláne felértékelődik, hogy motivált-e az állomány vagy csak bejöttek 1-2 évre a plusz pontokért meg a hirtelen ide irányítottak minden munkanélkülit.
Tudom, hogy mindenki azt szeretné, ha itt pánik vásárlás lenne és ha kell, kötéllel fognánk össze hozzá a személyzetet, de ezzel nem fogjuk tudni ellensúlyozni azt, hogy a szomszéd országok olyanokból válogathatnak, akik egész életükben fontolgatták ezt a döntést, legalább érdeklődtek, olvasgattak fegyverek iránt.

Csak egy érdekesség! Nem rég beszéltem egy ismerősömmel az új repülőgépekről. Annyit mondott, hogy régen megszállottja volt a témának, de már jó ideje kigyógyult belőle. A Raptor paramétereit elég mélyen ismerte, de az F-35-ösről meg a SZU-57-esről semmit nem hallott, azt sem tudta, hogy Romániában még repülnek a MIG-21-esek, meg hogy 40 éves F-16-osokra cserélik őket.
Azóta szinte naponta beszélünk ilyesmiről és küldök neki cikkeket is. Egyszerűen el volt fojtva a társadalomban, hogy erről a témáról egyáltalán gondolkodjon. Nézzétek el nekem a szkepticizmusomat, hogy 2 meg 5 év alatt nem lehet kinőni, mintha mi sem történt volna. A legrosszabb lenne, szerintem, ha a jövő tisztjei testnevelésből felmentek közül kerülnének ki és úgy vezetnénk vissza szigorúbb alkalmassági követelményt, és ha nem esik ki a rendszerből, akkor az alkalmatlan is fog fentebb lépni a ranglétrán; ezek mutatnának majd példát a jóval erősebb szelektáláson átesetteknek.



Tényleg drága lenne az üzemeltetése. Szerintem nekünk első sorban a megkezdett úton kellene tovább menni. És @Szittya is elmondta, hogy hk ügyében ma még szó szerint építkezünk. Óriási baj lesz az a lengyel tankgyártásnak, hogy ők így kezelik a beszerzéseiket.

Úgy gondolom, minden alakulat parancsnoka tökéletesen tisztában van a létszámgondokkal. A toborzás nehézségeivel, a magtartás problémájával. Valahogy ott áll a Honvédség és a HM felső vezetése a Rubicon folyó partján, az alacsony illetmények tekintetében, de képtelen azon a folyón átkelni. Elindult a haderőfejlesztés, aminek nagyszerű nehéztechnika megvásárlása az eddigi hozadéka, aminek mindenki örül. Elkezdődött a katonai infrastruktúra felújítása is. Azonban úgy látom, ehhez a világszínvonalú technikához és létszámkövetelményhez, továbbra sem akarjuk hozzátenni a megfelelő katonai emberanyagot, létszámot. Mert egyszerűen képtelenek megemelni normális mértékben az illetményeket. Mindennek a kulcsa ez, szerintem. Nem tudom ki miben dönt fent, de nem akarom elhinni hogy nem érzik a megfelelő súllyal ezt a problémát. Elképzelni nem tudom, ha ilyen erős ez a gond, miért nem osztják kicsit másképp a költségvetését a HM-nek és miért nem költenek többet illetményekre. Én örülök hogy a tatai dandár parancsnoka nyíltan merte vállalni, hogy beszél a létszámgondokról és nem a hurráoptimizmust tolja ebben a kérdésben. Lépni kellene az illetményke tekintetében, jelentős aktív és tartalékos létszámbővítésben, vagy itt is nekünk Mohács kell ? Ez vonatkozik a tartalékos katonákra is, természetesen, az aktívak mellett. Az ő éves anyagi megbecsülésük is elég zsenge, mondhatni nem motiváló tényező.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Egy másik interjú Lőrincz Gábor dandártábornokkal a toborzás nehézségeiről

Kevés a jelentkező és annak is csak a fele alkalmas.
650 Ft/nap/fő-ből kell megoldani egy katona egy napi étkezését?
Szerintem a kevés jelentkezőt azért hangsúlyozzák ki, mert az új technika beérkezésével, egyre nagyobb a létszám igény. Amik ezután jönnek, már arra is képezni kell/kellene a kezelő személyzetet.
Az illetmény sem emelkedett meg túlságosan, és a határunk mentén dúló háború sem biztos, hogy ösztönzőleg hat.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
518
1 002
93
Mintha egy határozott fordulat állt volna be a PR-ban. Eddig Maróth Gáspárunkkal és az első katonánkkal együtt mindenki arról áradozott, hogy milyen dinamikusan nő az állomány, az új technika bevonzotta a fiatalokat.
Most meg mintha ki lenne adva a dd-pk úrnak, hogy valahányszor valahol a médiának megszólal, ezt a kevés a jelentkező és szigorú az alkalmasság dolgot kötelező elmondania, hogy érezze a közönség, hogy van még hely.

Vajon tényleg fordulat állt be a toborzásban vagy a toborzás marketingjében állt be csak fordulat? (Én eddig is annak a híve voltam, hogy ne akarjuk belemagyarázni, hogy ha 20 év alatt van egy nekünk szükséges alkalmas újonc mennyiség, akkor 2 év alatt is simán összeszedjük ugyan azt a mennyiséget, mert pusztán beleölünk mindent. Minimum 10 év kell, hogy alkalmas létszám mennyiség összejöjjön, egyszerűen a hadseregnél pláne felértékelődik, hogy motivált-e az állomány vagy csak bejöttek 1-2 évre a plusz pontokért meg a hirtelen ide irányítottak minden munkanélkülit.
Tudom, hogy mindenki azt szeretné, ha itt pánik vásárlás lenne és ha kell, kötéllel fognánk össze hozzá a személyzetet, de ezzel nem fogjuk tudni ellensúlyozni azt, hogy a szomszéd országok olyanokból válogathatnak, akik egész életükben fontolgatták ezt a döntést, legalább érdeklődtek, olvasgattak fegyverek iránt.

Csak egy érdekesség! Nem rég beszéltem egy ismerősömmel az új repülőgépekről. Annyit mondott, hogy régen megszállottja volt a témának, de már jó ideje kigyógyult belőle. A Raptor paramétereit elég mélyen ismerte, de az F-35-ösről meg a SZU-57-esről semmit nem hallott, azt sem tudta, hogy Romániában még repülnek a MIG-21-esek, meg hogy 40 éves F-16-osokra cserélik őket.
Azóta szinte naponta beszélünk ilyesmiről és küldök neki cikkeket is. Egyszerűen el volt fojtva a társadalomban, hogy erről a témáról egyáltalán gondolkodjon. Nézzétek el nekem a szkepticizmusomat, hogy 2 meg 5 év alatt nem lehet kinőni, mintha mi sem történt volna. A legrosszabb lenne, szerintem, ha a jövő tisztjei testnevelésből felmentek közül kerülnének ki és úgy vezetnénk vissza szigorúbb alkalmassági követelményt, és ha nem esik ki a rendszerből, akkor az alkalmatlan is fog fentebb lépni a ranglétrán; ezek mutatnának majd példát a jóval erősebb szelektáláson átesetteknek.



Tényleg drága lenne az üzemeltetése. Szerintem nekünk első sorban a megkezdett úton kellene tovább menni. És @Szittya is elmondta, hogy hk ügyében ma még szó szerint építkezünk. Óriási baj lesz az a lengyel tankgyártásnak, hogy ők így kezelik a beszerzéseiket.
A Lenegyelek részben jól, részben nem! Valóban logisztikai rémálom lesz a Challenger nekik. Viszont számunkra mivel a Leo mellett tettük le a voksunkat az a 75db csere nagy ugrás lett volna és nincs logisztikai rémálom egy A5-A6 könnyen hozható A7+-rá! Még az A4 is rengeteg fő alkatrészben egyezik. Mivel nincs személyzet a teljes állományra,ezért egy része menne konzervre. BTR kérdés nehéz úgy,mert sok van belőle,de aki látott már Fuchsot közelről esetleg ismeri a technikát a BTR hajtáslánca egy ropi hozzá képest erőről ne is beszéljünk. Tudom, most jön a fegyverzet fika 14.5mm stb. A 30mm eket megtartanám. Arról nem is beszélve,ha Marder jönne helyette egy pár db…. Űr sebességű ugrás lenne. Egyszerűen értse meg mindeki nem szívesen ülnek bele a srácok a szovjet cuccokba! Toborzásban is sokat segít a jobb technika. A srácok is látják a neten könnyen lerobbanó 72-es tornyokat szerinted milyen érzés van bennük. Panzerfaust 3 vs RPG ne is beszéljünk sorolhatnék sokmindent egyszerűen a honvédség nagy része elavult. Itt van volt az alkalom olcsón esetleg más pénzén modernizálni. Lehet később mindenből új, de ez nagy politikai hiba es nincs nagy logisztikai rémálom…. Lengyelek részben jól csinálják és mások is. Nem vagyok Ukri barát még véletlenül sem láttuk mit művelnek Kárpátalján viszont ugrani kell a Szovjet technikákról azt mondani se akarom amikor 3 ponton süllyedt el gyakorlaton annyira szar állapotban voltak….
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 477
113
A Lenegyelek részben jól, részben nem! Valóban logisztikai rémálom lesz a Challenger nekik. Viszont számunkra mivel a Leo mellett tettük le a voksunkat az a 75db csere nagy ugrás lett volna és nincs logisztikai rémálom egy A5-A6 könnyen hozható A7+-rá! Még az A4 is rengeteg fő alkatrészben egyezik. Mivel nincs személyzet a teljes állományra,ezért egy része menne konzervre. BTR kérdés nehéz úgy,mert sok van belőle,de aki látott már Fuchsot közelről esetleg ismeri a technikát a BTR hajtáslánca egy ropi hozzá képest erőről ne is beszéljünk. Tudom, most jön a fegyverzet fika 14.5mm stb. A 30mm eket megtartanám. Arról nem is beszélve,ha Marder jönne helyette egy pár db…. Űr sebességű ugrás lenne. Egyszerűen értse meg mindeki nem szívesen ülnek bele a srácok a szovjet cuccokba! Toborzásban is sokat segít a jobb technika. A srácok is látják a neten könnyen lerobbanó 72-es tornyokat szerinted milyen érzés van bennük. Panzerfaust 3 vs RPG ne is beszéljünk sorolhatnék sokmindent egyszerűen a honvédség nagy része elavult. Itt van volt az alkalom olcsón esetleg más pénzén modernizálni. Lehet később mindenből új, de ez nagy politikai hiba es nincs nagy logisztikai rémálom…. Lengyelek részben jól csinálják és mások is. Nem vagyok Ukri barát még véletlenül sem láttuk mit művelnek Kárpátalján viszont ugrani kell a Szovjet technikákról azt mondani se akarom amikor 3 ponton süllyedt el gyakorlaton annyira szar állapotban voltak….
A7V-re fogsz tudni A4-A5-A6-ot modernizálni. Az A7+ új gyártású volt eddig minden esetben(katari és a mi megrendelésünk).
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 075
113
A Lenegyelek részben jól, részben nem! Valóban logisztikai rémálom lesz a Challenger nekik. Viszont számunkra mivel a Leo mellett tettük le a voksunkat az a 75db csere nagy ugrás lett volna és nincs logisztikai rémálom egy A5-A6 könnyen hozható A7+-rá! Még az A4 is rengeteg fő alkatrészben egyezik. Mivel nincs személyzet a teljes állományra,ezért egy része menne konzervre. BTR kérdés nehéz úgy,mert sok van belőle,de aki látott már Fuchsot közelről esetleg ismeri a technikát a BTR hajtáslánca egy ropi hozzá képest erőről ne is beszéljünk. Tudom, most jön a fegyverzet fika 14.5mm stb. A 30mm eket megtartanám. Arról nem is beszélve,ha Marder jönne helyette egy pár db…. Űr sebességű ugrás lenne. Egyszerűen értse meg mindeki nem szívesen ülnek bele a srácok a szovjet cuccokba! Toborzásban is sokat segít a jobb technika. A srácok is látják a neten könnyen lerobbanó 72-es tornyokat szerinted milyen érzés van bennük. Panzerfaust 3 vs RPG ne is beszéljünk sorolhatnék sokmindent egyszerűen a honvédség nagy része elavult. Itt van volt az alkalom olcsón esetleg más pénzén modernizálni. Lehet később mindenből új, de ez nagy politikai hiba es nincs nagy logisztikai rémálom…. Lengyelek részben jól csinálják és mások is. Nem vagyok Ukri barát még véletlenül sem láttuk mit művelnek Kárpátalján viszont ugrani kell a Szovjet technikákról azt mondani se akarom amikor 3 ponton süllyedt el gyakorlaton annyira szar állapotban voltak….
Valószinűleg még most is rossz az aktív katona - irodista arány. Ezen kellene még javitani és a forrásokat az alakulatoknak, az aktív katonáknak adni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Üdv, erről a műholdas dologról honnan lehet részletesen tájékozódni?

Az űrtávközlésben terjeszkedne a 4iG – Jöhet az első nemzetközi akvizíció


A 4iG és két leányvállalata, a Hungaro DigiTel és a CarpathiaSat előzetes megállapodást kötött a SpaceCommal, hogy irányító többségi tulajdont szerezzenek az izraeli társaságban. A tel-avivi tőzsdén jegyzett SpaceCom négy geoszinkron műholdjával globális lefedettséggel rendelkező műhold üzemeltető és szolgáltató vállalat, amely Magyarországon és a régióban AMOS 3 műholdján keresztül biztosítja szolgáltatásait. A társaság átvilágítását követően az ügylet sikeres lezárásának feltétele, hogy a SpaceCom közgyűlése és az izraeli Kommunikációs Minisztérium is jóváhagyja a tulajdonszerzést. A tranzakció becsült értéke 65 millió dollár.

Globális szolgáltatót vehet a 4iG
A SpaceCom négy geoszinkron műholdból álló flottát tulajdonol, illetve üzemeltet különböző orbitális pozíciókban (AMOS 3, AMOS 4, AMOS 7 és AMOS 17)

amos3-460658.jpg


A tranzakciót nem csak cégcsoportunk növekedésében gondolom meghatározónak, hiszen egy olyan megállapodást készítünk elő, amely Magyarország számára is új kapukat nyithat az űriparban, illetve az űrtávközlés területén.” – mondta a mai bejelentést követően Jászai Gellért, a társaság elnök-vezérigazgatója.

„A SpaceCom évtizedes technológiai tapasztalata, innovatív megoldásai, globális piacismerete, valamint szakembergárdája nagymértékű támogatást biztosíthat a CarpathiaSatnak az első magyar kereskedelmi műhold fejlesztéséhez, illetve pályára állításához. Így az akvizíció a tudástranszfer, valamint a nemzetközi stratégiai együttműködések kialakítása szempontjából is fontos lépés számunkra – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Mintha egy határozott fordulat állt volna be a PR-ban. Eddig Maróth Gáspárunkkal és az első katonánkkal együtt mindenki arról áradozott, hogy milyen dinamikusan nő az állomány, az új technika bevonzotta a fiatalokat.
Most meg mintha ki lenne adva a dd-pk úrnak, hogy valahányszor valahol a médiának megszólal, ezt a kevés a jelentkező és szigorú az alkalmasság dolgot kötelező elmondania, hogy érezze a közönség, hogy van még hely.

Vajon tényleg fordulat állt be a toborzásban vagy a toborzás marketingjében állt be csak fordulat? (Én eddig is annak a híve voltam, hogy ne akarjuk belemagyarázni, hogy ha 20 év alatt van egy nekünk szükséges alkalmas újonc mennyiség, akkor 2 év alatt is simán összeszedjük ugyan azt a mennyiséget, mert pusztán beleölünk mindent. Minimum 10 év kell, hogy alkalmas létszám mennyiség összejöjjön, egyszerűen a hadseregnél pláne felértékelődik, hogy motivált-e az állomány vagy csak bejöttek 1-2 évre a plusz pontokért meg a hirtelen ide irányítottak minden munkanélkülit.
Tudom, hogy mindenki azt szeretné, ha itt pánik vásárlás lenne és ha kell, kötéllel fognánk össze hozzá a személyzetet, de ezzel nem fogjuk tudni ellensúlyozni azt, hogy a szomszéd országok olyanokból válogathatnak, akik egész életükben fontolgatták ezt a döntést, legalább érdeklődtek, olvasgattak fegyverek iránt.

Csak egy érdekesség! Nem rég beszéltem egy ismerősömmel az új repülőgépekről. Annyit mondott, hogy régen megszállottja volt a témának, de már jó ideje kigyógyult belőle. A Raptor paramétereit elég mélyen ismerte, de az F-35-ösről meg a SZU-57-esről semmit nem hallott, azt sem tudta, hogy Romániában még repülnek a MIG-21-esek, meg hogy 40 éves F-16-osokra cserélik őket.
Azóta szinte naponta beszélünk ilyesmiről és küldök neki cikkeket is. Egyszerűen el volt fojtva a társadalomban, hogy erről a témáról egyáltalán gondolkodjon. Nézzétek el nekem a szkepticizmusomat, hogy 2 meg 5 év alatt nem lehet kinőni, mintha mi sem történt volna. A legrosszabb lenne, szerintem, ha a jövő tisztjei testnevelésből felmentek közül kerülnének ki és úgy vezetnénk vissza szigorúbb alkalmassági követelményt, és ha nem esik ki a rendszerből, akkor az alkalmatlan is fog fentebb lépni a ranglétrán; ezek mutatnának majd példát a jóval erősebb szelektáláson átesetteknek.



Tényleg drága lenne az üzemeltetése. Szerintem nekünk első sorban a megkezdett úton kellene tovább menni. És @Szittya is elmondta, hogy hk ügyében ma még szó szerint építkezünk. Óriási baj lesz az a lengyel tankgyártásnak, hogy ők így kezelik a beszerzéseiket.
Meg akarják (és fogják is) hosszabbítani a veszélyhelyzetet. Szerinted mi lehet az oka?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Azt meg felejtsétek már el, hogy számonkéritek a katonákon az alacsony illetményeket. Nem a katona dönti el, hogy mennyit keres hanem a politikusok. Itt volt az alkalom változtatni, de nem volt rá társadalmi igény.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 230
93
2013-ban sajtos/tejfölös tészta esetén csak egy fajta feltétet lehetett rá választani. A dunai árvízkor, Győrújfalunál a napi ellátmány fél kg kenyér, egy vákumcsomagolt szalámi, és egyetlen darab paprika volt. Ha a civilek nem adnak enni, akkor elájultunk volna a 18 órás homokzsákolás közben.
Sajtos-tejfölös tésztára milyen feltét kell még? Te már vagy egy válogatós...
(Ne sértődj meg, a nagy árvizeknél én is ott voltam csak más színű egyenruhában.)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Úgy gondolom, minden alakulat parancsnoka tökéletesen tisztában van a létszámgondokkal. A toborzás nehézségeivel, a magtartás problémájával. Valahogy ott áll a Honvédség és a HM felső vezetése a Rubicon folyó partján, az alacsony illetmények tekintetében, de képtelen azon a folyón átkelni. Elindult a haderőfejlesztés, aminek nagyszerű nehéztechnika megvásárlása az eddigi hozadéka, aminek mindenki örül. Elkezdődött a katonai infrastruktúra felújítása is. Azonban úgy látom, ehhez a világszínvonalú technikához és létszámkövetelményhez, továbbra sem akarjuk hozzátenni a megfelelő katonai emberanyagot, létszámot. Mert egyszerűen képtelenek megemelni normális mértékben az illetményeket. Mindennek a kulcsa ez, szerintem. Nem tudom ki miben dönt fent, de nem akarom elhinni hogy nem érzik a megfelelő súllyal ezt a problémát. Elképzelni nem tudom, ha ilyen erős ez a gond, miért nem osztják kicsit másképp a költségvetését a HM-nek és miért nem költenek többet illetményekre. Én örülök hogy a tatai dandár parancsnoka nyíltan merte vállalni, hogy beszél a létszámgondokról és nem a hurráoptimizmust tolja ebben a kérdésben. Lépni kellene az illetményke tekintetében, jelentős aktív és tartalékos létszámbővítésben, vagy itt is nekünk Mohács kell ? Ez vonatkozik a tartalékos katonákra is, természetesen, az aktívak mellett. Az ő éves anyagi megbecsülésük is elég zsenge, mondhatni nem motiváló tényező.
Ez sajnos csak az egyik ok. Amíg a társadalomban il felfogásokban nem történik valami csekélyke változás (nem drasztikus) addig sajnos mindig lesz szabad hely. Hiába a pénz.
Ha pár éven belül sikerülne lépni ez ügyben is, akkor talán jó eséllyel változás is beállhat a létszámproblémákban. Továbbá nem csak a honvédség létszám helyzetét kénne javítani hanem a rendvédelem il tűzoltók helyzetét is. Mert az igazi országvédelmet ezek összessége adja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ez sajnos csak az egyik ok. Amíg a társadalomban il felfogásokban nem történik valami csekélyke változás (nem drasztikus) addig sajnos mindig lesz szabad hely. Hiába a pénz.
Ha pár éven belül sikerülne lépni ez ügyben is, akkor talán jó eséllyel változás is beállhat a létszámproblémákban. Továbbá nem csak a honvédség létszám helyzetét kénne javítani hanem a rendvédelem il tűzoltók helyzetét is. Mert az igazi országvédelmet ezek összessége adja.
Nem lehet leszerelni és lassan már a a túl sok vagy túl kevés napfényes órák száma is veszelyhelyzetet indokol.