Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Lényegében majdnem. Ugyanis nagyon sokáig a legfejlettebb lőszer amit exportra adtak az oroszok az a 3BM42-es volt.
Valamikor előtúrtam egy ilyen orosz export összesítőt a 2000-s évekből, ott 40,000 db 3BM42-es eladásáról írtak ha jól emlékszem.

magyarázd el kérlek: az oroszok csak export miatt csinálnak WHA-t, mégis a legutoló WHA amit exportáltak az a 3bm42...azóta csak 3 generációnyi WHA nyíl készült amiből nem exportáltak....logikus....

ráadásul súlyos tévedésben is vagy...3bm32-t is exportáltak, sőt az indiaiaknak eladták a licensz jogát is

A franciák csak az emirátusokra tudták rásózni a Leclercet, kb. 400 darabot. Persze a szándék biztosan az volt, hogy ennél többet is kipőrgetnek.
És igen, a franciák annyira telibeszarták a WHA fejlesztést, hogy a német DM43-ast egyszerűen átvették (OFL 120 F1), miközben saját maguknak DU lőszerből 2 generációt fejlesztettek eddig! (utóbbi az OFL 120 F2)

megint alapvető tévedésben vagy...az F1 után ott volt az F1b és a legújabb fejlesztés, a SHARD szintén WHA...
ráadásul én úgy tudom, hogy az F2-ből biztonsági problémák miatt végül csak egy kis széria készült

továbbá ott is tévedsz, hogy a DU lőszer ne lenne elérhető exportra...kaptak a törökök, Kuwait meg talán Izrael is...sőt Tajvannak is felájanlottak, de ők végül a KEW-I-t (DM43), választották

https://newint.org/features/2007/11/01/the-facts

Igazából továbbra sem sikerült megérteni amit írtam, ebből fakad a későbbi hibás levezetésed.

aha...nézd csak mit találtam:

"According to Paul J. Hazel (in his book "Armor: Materials, Theory, and design") DU is less usefull against reactive armor due to the physical properties of material"

továbbá az általad állandóan hivatkozott longrod kalkultárorban is ha a DU-t átáálítom WHA-ra minden más változatlansága mellett 6%-kal nagyobb perforation limit jön ki

továbbá a below-the-turret blog szerzője is azt állítja, hogy a WHA jobb a modern páncélok ellen mint a DU...

szóval ha mindenki szembe jön, akkor nem biztos, hogy te haladsz a jó irányba....

Hát pedig nem...
Pl. Az L23-as az wolfram-nikkel-réz ötvözet ami 17400 kg/köbméter, csak nem figyeltél, hogy én nem ezzel számoltam, hanem már a modernebb anyaggal, azzal amiből az L23A1 készült ami wolfram-nikkel-vas ötvözet és 18600 kg/köbméter akárcsak a szegényített urán ötvözetek.
Részletes leírás a WNC ötvözetekre:
Részletes leírás a WNV ötvözetre:

Pontosan azokat az adatokat látod amiket én megadtam!
És ezek az adatok megegyeznek a brit L23/L23A1-es lövedék adataival.
(Mivel az angolok már nem használják így nyílvános róla elég sok minden, az anyagösszetétele is!
Az angolok is uránra váltottak az L23A1 után)

Én elhiszem, hogy az elmúlt 30 évben ezen a téren is volt fejlődés, de én még mindig úgy látom, hogy nagy nehezen sikerült elérniük a DU ötvözetek sűrűségét és a keménységük kb. 60-70%-át. Ellenben nem önélezők a WHA-k. (tudtommal) E mellet másodlagos gyújtóhatásuk sincs, ellenben a DU-nak van.


A DU+titánt az ősidőkben használták az USA-ban....
De a későbbiek nem abból készültek. Már a szovjet 3BM32 is UNT ötvözetű volt, ami Urán-Nikkel-Cink ötvözet.
Az UNT egy korrózió álló ötvözet ami akár 640 HB-t is tud.

jaj istenem...nagy a baj...

1) az USA-ban (legalább) a 80-as években a staballoy ötvözetet használták...írtam, hogy utána váltottak a modernem stakalloy-ra...azt, hogy pontosan mikor azt nem tudom...
2) jó volna tudna, hogy pontosan hogyan is áll össze ez az UNT ötvözet...mert ugye U(raniaum)-N(ickel)-...és hát a zinc valahogy nem illik ide...

de a legfőbb gond az, hogy megint össze-vissza kavarod a dolgokat...

beraktam egy tanulmányt egy modern WHA ötvözet készítéséről, amiben láthatod, hogy a megmunkálási fázisokban hogyan változik a tulajdonsága...és láthatod, hogy ugyanaz a WHA ötvözet lehet 32 meg 46 HRC keménységű is....nyilván az, hogy milyenre csinálják az a felhasználás céljától függ...

erre te mit csinálsz? idecitálsz egy ősrégi WHA ötvözetet, majd egy civil piacra dolgozó cég honlapján talált adatok alapján mondod meg, hogy mennyi a keménysége...nyilván más felhasználásban gondolom nem lehet keményeb...aha...

a DU esetében meg pont ellenkező irányba játszod el ugyanezt...láthattad az általam betett forrásban, hogy az U-Ti (staballoy) ötvözet keménysége is lehet 32 vagy 52 HRC is...csak éppen ha megnézed a táblázatban az 52 HRC keménységű ötvözet egyéb tulajdonságait rögötn kiderül, hogy az apfsds-nek nem annyira jó....

de méginkább szembetűnő a dolog, ha a stakalloy-ról betett forrást vizsgálod...amiben láthatod, hogy miközben a sima urán-vanádium ötvözet akár 55 HRC-re is keménythető (570 bhn), addig a stakalloy urán-vanádium-niobium ötvözetet csak 38-46 hrc-ig keményítik...na vajon miért? miért tökölnek még a niobium hozzáadásával ha a vanádiummal is ilyen remek keménység érhető el....

szóval lehet, hogy az UNT-t is fel lehet keméynateni akár 600 bhn-ig (bár erre semmi forrást nem adtál), csak az éppen nem lesz túl jó apfsds-nek....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
ráadásul súlyos tévedésben is vagy...3bm32-t is exportáltak, sőt az indiaiaknak eladták a licensz jogát is

Tudtommal a 3BM42-őt (WHA) gyártják licencben.
Azért jó lenne egy hiteles forrás a 3BM32-re...

megint alapvető tévedésben vagy...az F1 után ott volt az F1b és a legújabb fejlesztés, a SHARD szintén WHA...
ráadásul én úgy tudom, hogy az F2-ből biztonsági problémák miatt végül csak egy kis széria készült

továbbá ott is tévedsz, hogy a DU lőszer ne lenne elérhető exportra...kaptak a törökök, Kuwait meg talán Izrael is...sőt Tajvannak is felájanlottak, de ők végül a KEW-I-t (DM43), választották

https://newint.org/features/2007/11/01/the-facts

Ezt a sok marhaságot egy olyan cikkből szededd ami:
"úgy gondolja, azt sugalja stb...." Ez lóf@sz. Már ne haragudj.
Ellenben ami tény, hogy soha senkinek a nyílvános export katalógusában nem volt DU harckocsi lőszer, Tajvan is legutóbb a WHA-t kapta amiről megjegyezték, hogy csak annyit tud, mint az M829-es....
Az úgy gondolom meg azt sugalja helyet a tény az, hogy a DU-t nem exportálják.
A másik tény az, hogy mindenki DU-t szeretne ha lenne rá lehetősége, miközben arról győzködsz, hogy a WHA jobb....
Nem érzed a nyílvánvaló problémát? :rolleyes:

jaj istenem...nagy a baj...

Nagy bizony. Másodjára sem sikerült megérteni az eredeti hozzászólásomat....
Lásd lentebb.
továbbá az általad állandóan hivatkozott longrod kalkultárorban is ha a DU-t átáálítom WHA-ra minden más változatlansága mellett 6%-kal nagyobb perforation limit jön ki
És ezért nem érted ezt a dolgot. Olvass már figyelmesebben....

Igazából nekem mindegy miről mit hiszel, vagy mit gondolsz, de a tény az, hogy aki teheti DU-t használ, és akinek van nem adja el. ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113

Nagyjából 3 percig néztem.
Van az elején egy pontatlanság, ugyanis nem a 70's években nyugaton találták fel a reaktív páncélt, hanem a 60's években a szovjetunióban.
És a kivándorló zsidók vitték a tudást nyugatra.
Erről tettem is be anyagot valamikor. Ezt:

A miért nem robban fel a reaktív páncél nagy tűzre?
Mert a robbanóanyag elég nem pedig felrobban nagy tűzre, ugyanis a tervezés során a napalm biztos kialakítás is szempont volt.
Ugyan így csak jóval 1.2 km/s fölötti becsapódásokra robban be a robbanóanyag, ezért nem működik el minden szir szar találatára.
A Kontakt-5 esetén a tornyon pl. lefúvópaneles páncéldobozban van a nehéz ERA, ez gátolja a robbanás esetleges külső hatásait. (Ne tegyen kárt a harckocsi saját magában)
51657148a93bbe718ca0c883240024eb.gif
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Nagyjából 3 percig néztem.
Van az elején egy pontatlanság, ugyanis nem a 70's években nyugaton találták fel a reaktív páncélt, hanem a 60's években a szovjetunióban.
És a kivándorló zsidók vitték a tudást nyugatra.
Erről tettem is be anyagot valamikor. Ezt:

A miért nem robban fel a reaktív páncél nagy tűzre?
Mert a robbanóanyag elég nem pedig felrobban nagy tűzre, ugyanis a tervezés során a napalm biztos kialakítás is szempont volt.
Ugyan így csak jóval 1.2 km/s fölötti becsapódásokra robban be a robbanóanyag, ezért nem működik el minden szir szar találatára.
A Kontakt-5 esetén a tornyon pl. lefúvópaneles páncéldobozban van a nehéz ERA, ez gátolja a robbanás esetleges külső hatásait. (Ne tegyen kárt a harckocsi saját magában)
51657148a93bbe718ca0c883240024eb.gif
Azoknak, akiknek tl;dw; a közel negyed óra kevesebb, mint 1 percben:

azért nem robban fel, mert úgy tervezték, hogy ne robbanjon fel könnyen, mert sok olyan behatás érheti, ami gond lenne, ha elműködtetné: pl. tűz, géppuska találat, stb.
 
S

speziale

Guest
Akkor mégis Miért találták fel a Britek a DU-t, ha annyira szuper a WHA ?

hát van ám erre is pár kézenfekvő magyarázat...

pl.: a DU sokkal olcsóbb mint a WHA...továbbá a huzagolt csövű ágyú alacsonyabb kezdősebessége jobban illik a DU lövedékhez
 
S

speziale

Guest
Nagyjából 3 percig néztem.
Van az elején egy pontatlanság, ugyanis nem a 70's években nyugaton találták fel a reaktív páncélt, hanem a 60's években a szovjetunióban.

Természetesen itt is alapvető tévedésben vagy...

a szovjetek valóban korán el kezdtek foglalkozni az ERA-val, csak éppen szarra sem jutottak...

A mai formájában ismert ERA kitalálása az bizony a németekhez kötődik, méghozzá egy bizonyos Dr. Manfred Held-hez

neki több szabadalma is van a témában 1970-ből (German patent 2053345) és 1974-ből (German patent 2008156)

"While not having any success in persuading Germany or other NATO members to adopt his developments, things changed when Dr. Held came back to Israel in 1974 for further research following the Yom-Kippur War. After he presented his invention to a delegation of the IDF, the Israeli government issued Rafael to develop a type of ERA for series production."

és ebből lett a Blazer ERA aztán...
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 473
13 275
113
hát van ám erre is pár kézenfekvő magyarázat...

pl.: a DU sokkal olcsóbb mint a WHA...továbbá a huzagolt csövű ágyú alacsonyabb kezdősebessége jobban illik a DU lövedékhez

De Angliában hány atomerőmű van ? És Kanadából importálták a hulladékatomot, ami lassú, időigényes volt, de megérte kísérletezni vele.

Mind a mai napig használnak a Britek DU lőszert.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
Nagyjából 3 percig néztem.
Van az elején egy pontatlanság, ugyanis nem a 70's években nyugaton találták fel a reaktív páncélt, hanem a 60's években a szovjetunióban.
És a kivándorló zsidók vitték a tudást nyugatra.
Erről tettem is be anyagot valamikor. Ezt:

A miért nem robban fel a reaktív páncél nagy tűzre?
Mert a robbanóanyag elég nem pedig felrobban nagy tűzre, ugyanis a tervezés során a napalm biztos kialakítás is szempont volt.
Ugyan így csak jóval 1.2 km/s fölötti becsapódásokra robban be a robbanóanyag, ezért nem működik el minden szir szar találatára.
A Kontakt-5 esetén a tornyon pl. lefúvópaneles páncéldobozban van a nehéz ERA, ez gátolja a robbanás esetleges külső hatásait. (Ne tegyen kárt a harckocsi saját magában)
51657148a93bbe718ca0c883240024eb.gif
Mi az a lefujós panel?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Természetesen itt is alapvető tévedésben vagy...

a szovjetek valóban korán el kezdtek foglalkozni az ERA-val, csak éppen szarra sem jutottak...

Azért a linket legalább megnézhetnéd....
Igaz a szovjetek nem szabadalmaztattak (nyílvánosan) szimplán csak egy teljesen működő páncélt csináltak meg a 60's években.... :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Mi az a lefujós panel?

Csinálnak egy páncéldobozt, a tetejét gyöngített pontokkal rögzítik így amikor felrobban a dobozban valami, akkor a nyomás a gyöngített ponton letépi a lemezt és a teljes nyomás ezen az úton távozik a szabadba.
Ilyen megoldás az AMX-30-as lőszertárolója, az M1 és a Leclerc lőszertárolója, vagy éppen a Kontakt-5 reaktív páncél torony elemei.
Utóbbinak a célja az, hogy maga a tank ne sérüljön a nagy erejű robbanástól. Ugyanis a kontakt 5-ben van két asszimetrikus súlypontú lemez, amik között robbanóanyag van.
Amikor a kumulatív sugár eléri a robbanó anyagot, akkor az szétlöki a lemezeket amik távolodnak meg kicsit el is csavarodnak egymáshoz képest, így nyíró erőt hozva létre.
Mivel a lemezek sebessége nagy, így nem akarják, hogy neki repüljön valaminek a tankon és kárt tegyen benne, ezért egy páncél dobozban van az egész.
De az energiának valahova távozni kell, így azt a doboz tetejét a túlnyomásssal lelökve felfelé vezetik ki.
Szóval az energia/túlnyomás ott kimegy, a két szétrepülő lemez meg bent marad a dobozban.
Képen látod a Kontakt-5-öt felülről:
t-80u_212_of_342.jpg

A csavarral rögzített részeken távozik a túlnyomás.

Ez pedig a svéd kiértékelés a hatékonyságáról:
395894_original.jpg
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Bár technikailag nem harckocsi, de beteszem ide is a K21 kompozít páncélelemei képet:
EngVOkOWEAMSs5n



Elég ígéretesnek tűnik, hiszen (gondolom főleg ezek miatt) mindössze 26 tonna a jármű, pedig szemből ellenáll az orosz 30 mm, körkörösen pedig a 14,5 mm -es lövedékeknek, mindezt úgy, hogy 3+9 főt szállít, 40 mm -es gépágyút és 2 IPTR -es, automatatöltős toronnyal rendelkezik, szóval elég rendesen meg van pakolva más dolgokkal is.

Valami hátránya lehet ennek a páncélmegoldásnak, ami miatt más (még?) nem használja?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
Bár technikailag nem harckocsi, de beteszem ide is a K21 kompozít páncélelemei képet:
EngVOkOWEAMSs5n



Elég ígéretesnek tűnik, hiszen (gondolom főleg ezek miatt) mindössze 26 tonna a jármű, pedig szemből ellenáll az orosz 30 mm, körkörösen pedig a 14,5 mm -es lövedékeknek, mindezt úgy, hogy 3+9 főt szállít, 40 mm -es gépágyút és 2 IPTR -es, automatatöltős toronnyal rendelkezik, szóval elég rendesen meg van pakolva más dolgokkal is.

Valami hátránya lehet ennek a páncélmegoldásnak, ami miatt más (még?) nem használja?

az AS21 meg 42 tonna gumi lánctalppal...szóval normális védelemhez ez is felhízik ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Lenne egy kérdésem? Miért nem csinálják azt, hogy az ERA téglákat több rétegben rakják fel a harckocsi páncéljára? Nem lenne hatékony mondjuk a rácspáncélra is ERA téglákat rakni? Például arra ami a harckocsi tornya felett van.
Mert nehéz és sok helyet foglal.
 
  • Tetszik
Reactions: bel