[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Nyugi helyzetben beülésnél persze, de éles helyzetben nem feltétlenül van lehetőség ülésrend szerint beszállni.
Annyit gyakoroltuk, hogy már automatikus volt a sorrend. Mire a géphez értünk, már a jó sorrenben voltunk. A BMP ben egy oldalon maximum 4 ember ült, de elég sokszor csak 3. Vagyis magadon kívül max 3 embert kellett megjegyezni. :D

Én a jobb hátsó ajtót kezeltem. Beszálláskor én értem a géphez először. Nyitottam az ajtót, majd oldalról biztosítottam a beszállást. Utánam jött először a géppuskás, majd még 1 vagy 2 ember. Én szálltam be utoljára, és zártam az ajtót.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
találtam egy érdekeset:

https://web.archive.org/web/2012050...esources/content-pdfs/brochures_uk/AMAP-B.pdf

a Puma oldalsó páncélzata úgy épül fel, hogy van a külső ERA blokk, alatta az amap-b páncélzat, és az alatt az alap HHS páncélteknő

a fenti pdf azért érdekes, mert azt írja, hogy az amap-b medium önmagában véd a 30mm-es gépágyú ellen....és azt is tudjuk, hogy az ERA blokkok önamgukban szintén megfogják a 30mm-es gépágyú lőszert....ez alapján elég durva a Puma oldalvédelme....
Azért a lynx sem szórakozásból 50 t környéki. Olyanok mint te és gépész társaid biztosan meg tudnák határozni, hogy mekkora a súlya a pumának a meghajtás és egyéb nem héjhoz tartozó alkatrésze nélkül mert akkor abból lehetne következtetni a lynx védettségére is!
A német páncél minősége és anyagszerkezete szerintem mindkét cégnél hasonló már csak az ugyanolyan filozófiájuk miatt is.
 
S

speziale

Guest
Azért a lynx sem szórakozásból 50 t környéki. Olyanok mint te és gépész társaid biztosan meg tudnák határozni, hogy mekkora a súlya a pumának a meghajtás és egyéb nem héjhoz tartozó alkatrésze nélkül mert akkor abból lehetne következtetni a lynx védettségére is!
A német páncél minősége és anyagszerkezete szerintem mindkét cégnél hasonló már csak az ugyanolyan filozófiájuk miatt is.

ezen már párszor átrágtuk magunkat....és sokaknak nem tetszett az eredmény...

de a Puma nem csak ebben sokkal jobb...hanem olyanokban is, hogy az RCT toronyban a személyzettől elszeparáltan hordja a lőszerét blow out panelekkel, vagy a hull-on kívül elhelyezett (legénységtől elszeparált) üzemanyag
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 477
113
ezen már párszor átrágtuk magunkat....és sokaknak nem tetszett az eredmény...

de a Puma nem csak ebben sokkal jobb...hanem olyanokban is, hogy az RCT toronyban a személyzettől elszeparáltan hordja a lőszerét blow out panelekkel, vagy a hull-on kívül elhelyezett (legénységtől elszeparált) üzemanyag
De legalább hasonló a két gép jelenlegi hadrafoghatósága. :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
de a Puma nem csak ebben sokkal jobb...hanem olyanokban is, hogy az RCT toronyban a személyzettől elszeparáltan hordja a lőszerét blow out panelekkel, vagy a hull-on kívül elhelyezett (legénységtől elszeparált) üzemanyag
Ez a Lynxre is mind igaz.
A lőszer el van szeparálva a legénységtől és az üzemanyag is hátul van a jármű hátulján lévő két "kockában".
Puma tapasztalatai alapján született a Lynx - miért is lenne másként?!
 
  • Tetszik
Reactions: Giskard
S

speziale

Guest
Ez a Lynxre is mind igaz.
A lőszer el van szeparálva a legénységtől és az üzemanyag is hátul van a jármű hátulján lévő két "kockában".
Puma tapasztalatai alapján született a Lynx - miért is lenne másként?!

hol hátul?
mert nem hiszem, hogy ott ahol azok a hűtőrácsok vannak, ott üzemanyagtartály van:

718--lynx-tit.jpg
 
S

speziale

Guest
tényleg emberes a torony, de el van szeparálva legénység és a lőszer.
Pl. a CV9040-nél nincs...

az Abrams teknőjében lévő lőszertárolókat is próbálták elég biztonságosra csinálni...de azért ha nem volt muszály nem nagyon raktak oda lőszert ;)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
hol hátul?
mert nem hiszem, hogy ott ahol azok a hűtőrácsok vannak, ott üzemanyagtartály van:

718--lynx-tit.jpg
Mindenesetre a küzdőtéren kívül van az üzemanyag:

"A jármű tervezése során kiemelt szempont volt a személyzet védelme, így a jármű kialakítása is ezt tükrözi. A belső tüzek megakadályozása érdekében csak a tartalék üzemanyagtartály kapott a motortérben helyet; az üzemanyag-mennyiség legnagyobb része a harcjármű páncéltestén kívül helyezkedik el. Magasnyomású hidraulikavezetékek, a hűtő- és a kipufogórendszer csövei, illetve az elektromos vezetékek nagy része is a lánctalp felett, a küzdőtértől elkülönített páncélozott részben halad, így ezek sérülése nem okozhat személyi sérülést."
(A Haditechnika cikksorozat alapján írt wiki-cikkemből idézve.)

ERA nincs rajta, de lesz Strikeshield, ami talán még jobb is...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
az Abrams teknőjében lévő lőszertárolókat is próbálták elég biztonságosra csinálni...de azért ha nem volt muszály nem nagyon raktak oda lőszert ;)
Oké, de arra 125mm-essel lövöldöztek! ;)
IFV-től max 30mm-es elleni védelem az elvárt illetve az APS vagy az ERA védjen a ATGM meg RPG ellen.

Ha harckocsi ágyúval lőnek rá, akkor kb. tök mindegy hogy hol van a lőszer: az APFSDS átmegy rajta mint a kés a vajon, de talán még 125 mm-es HE is kicsinálja a Lnyxet vagy Pumát.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Szittya
S

speziale

Guest
Mindenesetre a küzdőtéren kívül van az üzemanyag:

"A jármű tervezése során kiemelt szempont volt a személyzet védelme, így a jármű kialakítása is ezt tükrözi. A belső tüzek megakadályozása érdekében csak a tartalék üzemanyagtartály kapott a motortérben helyet; az üzemanyag-mennyiség legnagyobb része a harcjármű páncéltestén kívül helyezkedik el. Magasnyomású hidraulikavezetékek, a hűtő- és a kipufogórendszer csövei, illetve az elektromos vezetékek nagy része is a lánctalp felett, a küzdőtértől elkülönített páncélozott részben halad, így ezek sérülése nem okozhat személyi sérülést."
(A Haditechnika cikksorozat alapján írt wiki-cikkemből idézve.)

ERA nincs rajta, de lesz Strikeshield, ami talán még jobb is...

bocs, de azért egy általad szerkesztett wikipedia forrást had ne fogadjak már el szentírásnak....és sok mindenről meggyőzhető vagyok, ha van rá forrás....
legalább valami metszetrajz, amin látszik az üzemanyag elhelyezése....

mondjuk valami ilyesmi:

http://www.panzergrenadierbataillon52.de/imgdb/data/media/34/puma_schnitt.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
bocs, de azért egy általad szerkesztett wikipedia forrást had ne fogadjak már el szentírásnak....és sok mindenről meggyőzhető vagyok, ha van rá forrás....
legalább valami metszetrajz, amin látszik az üzemanyag elhelyezése....

mondjuk valami ilyesmi:

http://www.panzergrenadierbataillon52.de/imgdb/data/media/34/puma_schnitt.jpg
A Hadtechnika cikk a forrás! Ezeket nem én találom ki!
 
H

Hummen23

Guest
ezen már párszor átrágtuk magunkat....és sokaknak nem tetszett az eredmény...

de a Puma nem csak ebben sokkal jobb...hanem olyanokban is, hogy az RCT toronyban a személyzettől elszeparáltan hordja a lőszerét blow out panelekkel, vagy a hull-on kívül elhelyezett (legénységtől elszeparált) üzemanyag
A lynxben hol van az üzemagyag, hidraulikus csövek...? Hát a hull-on kívül.
Mi nem is akartunk rct tornyot, mert a filozófiánk szerint szükség lehet a prizmákon keresztül szemlélni a harcjármű környezetét.
 
S

speziale

Guest
Oké, de arra 125mm-essel lövöldöztek! ;)
IFV-től max 30mm-es elleni védelem az elvárt illetve az APS vagy az ERA védjen a ATGM meg RPG ellen.

Ha harckocsi ágyúval lőnek rá, akkor kb. tök mindegy hogy hol van a lőszer: az APFSDS átmegy rajta mint a kés a vajon, de talán még 125 mm-es HE is kicsinálja a Lnyxet vagy Pumát.

az az atgm ami be tudja robbantani a hk-ban a lőszert, az ugyanúgy be tudja az IFV-ben is...

és az egy dolog, hogy egy 125mm bármelyik IFV-n átmegy, de az nem szükségszerű, hogy ettől még mindenki meghaljon benne...márpedig ha robban a lőszer akkor az lesz
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
az az atgm ami be tudja robbantani a hk-ban a lőszert, az ugyanúgy be tudja az IFV-ben is...

és az egy dolog, hogy egy 125mm bármelyik IFV-n átmegy, de az nem szükségszerű, hogy ettől még mindenki meghaljon benne...márpedig ha robban a lőszer akkor az lesz
A lőszer blow out paneles elválasztott rekeszekben van. Nem mondom, hogy olyan mintha csak a toronyban lenne, de nem is robban fel olyan könnyen.
 
S

speziale

Guest
ERA nincs rajta, de lesz Strikeshield, ami talán még jobb is...

ezen is már párszor átrágtuk magunkat....a strikeshield nem véd KE lőszer ellen (mármint nyilván az APS része, mert a passzív páncélként funkcionáló része az nyilván véd valamennyire)...persze marketing anyagokban leírják, hogy képessé tehető majd....

de szerintem ez is csak a nagy kaliberre vonatkozik....ennek okát nem nehéz belátni, elég megnézni mekkora egy 30mm-es apfsds és egy 120mm-es...továbbá amíg utóbbiból egyszerre 1 jön, addig gépágyú lövedékből sorozat....