A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 880
91 440
113
Értem: Az a fontos, hogy kik a hibásak lerohadni a hadsereget. Ez kvázi azért faszság, mert 1X éve már ua. ülnek a trónon. 2018-ig egy kapavágást sem tettek, viszont 2010-16 között a maradék képesség egy része is elveszett, lerohadt. Aztán indult a Zrinyi méghozzá az utolsó pillanatban, de elpozicionálták a fejlesztést abban az értelemben,hogy mindenféle prototípust rendeltünk szinte, és ezek leszállítása, csapatpróbája,hadrendbe állítása és gyermekbetegségek leküzdése hosszú évek, ráadásul még hozzájuk a harcászatot is ki kell találni, és be kell gyakorolni. Nos közben van mellettünk egy háború, ahol két olyan fél van, akik közül egyik sem barátunk, és mindketten állig fel vannak fegyverezve. Akár akarjuk, akár nem mi leszünk a keleti bástya, a románokkal, bolgárokkal, szlovákokkal, lengyelekkel a NATO-nak, itt állomásozó európai és amerikai csapatokkal. Az elképzelések eddig félig-meddig sikerültek. Pld. a csehek és a szlovákok nem kérnek prototípus KF41-et, hanem a hollandok és svédek által kipróbált (rendfenntartóként is szolgált) CV90 modernizált változatát választották. A Bren fegyverekről anno azt mondták, hogy még exportra is jut, nos még a mi katonáinknak sem jut minden egységben és leáll majd a gyártása (mert drágálják, lesz majd Gestamen, vmikor - aminek még tervezése, protoi, csapat előprobái is gyerekcipőben járnak). Lesz majd persze második gripen század is talán, de még az első radarmodernizációjával is csúszúnk forráshiány miatt. Fegyverzet minimális gyakorlatilag nincs semmiből egy javadalmazásnyi csak az AIM-9L-ből Lesz majd egyetlen nehézdandárunk 1 zlj tank, 1 zlj önjáró löveg, de ez is 2030 táján lesz harcképes, tehát 8 év múlva. És akkor ismét proto teherautós tüzérség, ismét proto 8 kerekes jármű stb.. Addig meg mi lesz??
A nemzetköti helyzet fokozódik elvtársak. Két lehetőség van: 1 - nincs veszélyhelyzet akkora (csak az állampárt meghírdetett 6-ot, hogy leplezze, hogy miután ellopta illetve eltékozolta a források egy részét, a politikáját meg nem türi tovább az unió (a lopást) ezért nem ad nekik pénz (honnan lesz forrás a seregre???) - 2 van veszélyhezet, tehát hadrafogható fegyverzet kéne, nem pedig jövőidős cuccok, de erre sincs forrás.. (Sz.B.) bejelenthetett honvédelmi alapból mit veszünk, nos ez apropénz, többet szort ki a választások előtt az állampárt. Mielőtt gyurcsányozni kezd a posztolok nagy része, hogy bezzeg Ők legyatyásitották,meg eladnák, meg nem is vennének fegyvert, meg stb. - fikciókkal és propaganda helyett vegyék észre, hogy másfél évtizede már a jelen párt van hatalon, van olyan gyerek jó sok az országban aki még nem élt demokráciában 13 éves lesz, lassan vége az általnos iskolájának, és a helyi putyin van uralmon..
Először is a Zrinyihez fogható hadiioari és haderőfejlesztési terv még nem zajlott itthon.

A sebességében a háború tükrében sztem konszenzus van, hogy lassú. De ha a térség haderőfejlesztéseihez nézzük, akkor egyértelműen pozitiv a mérleg és relativ gyors.

De nézzük a számokat.

1. Rendeltünk 36 helit. A térségben még a felét sem rendelte semelyik ország. Extrában kaptunk egy fullban exportra termelő gyárat. Ez sztem teljesen hasznos beszerzés. Persze ez alatt is ment a nyünnyögés nem jó kamera van rajta, nem lesz légiutántöltés, aztán mindet cáfolta az élet.

Ami itt kritika az alkalmazott fegyverzet lassú rendszeresítése. És nem elsősorban a Spike-ra gondolok, mert ott az integráció elhúzodik. A nem irányított rakéták használatának csúszása.


2. Leopard
A legjobb európai tankot vettük. Rajtunk kívül senki sem vett semmit, csak a lengyelek, mki a ruszki vasakat rozsdátlanítja, már aki nem passzolta le az összeset az ukroknak.

Itt a mennyiség lehet kritika, de ha dupla ennyit rendelünk, akkor sem lenne itt ma több.

3. Lynx
A mennyiség és a hadiipari üzlet is top, a legjobb beszerzés. Fejlesztési potenciál itthon.

Az hogy nem a 90es évek kifutó CV90esét valasztottuk, inkább jó döntés. Itt a csehszlovákok stratégiai hibát követtek el, de legyen az ő bajuk.

4.Gripen
Itt jogosnak érzem a kritikát. Lassan updateljük a gépeket és fegyverzet is lassan érkezik. De legalább mindkettő zajlik és top fegyvereket szerzünk be. A bővítés is egyértelműen jó hír, itt az állandó kérdés mikor....

5. A Bren gyártását nem áll le. 200 ezer darabra szól a licensz. Még 2026 ban is fogjuk gyártani.


Van vészhelyzet a szomszédban zajlik a háború. De ettől még a stratégia maradt, csak finomítanak rajta. Mivel NATO tagok vagyunk, nincs miért kapkodni. Illetve nem is lenne hova. Tudsz vkiről, aki február óta beszerzett nagyobb mennyiséget? Nem papíron szerződésre, hanem fizikai vasakra gondolok. Kelet - Europa, még a lengyelek is, max. leadott egy csomó nehézfegyvert, lőszert. Tehát augusztusra gyengültek a kepességeik év elejéhez képest. Jó ez átmeneti, de akkor is.


Állandóan mantrázod ezt a forráshhiányt.,pedig sosem költöttünk ennyit a seregre. Bárhol vágnak csak itt nem. Persze ahhoz képest hogy nulláról indultunk lehet forráshiánynak nézni, de azért lássunk már a pályán és a realitásokat figyelembe véve kérjünk számon vmit.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 037
113
Először is a Zrinyihez fogható hadiioari és haderőfejlesztési terv még nem zajlott itthon.

A sebességében a háború tükrében sztem konszenzus van, hogy lassú. De ha a térség haderőfejlesztéseihez nézzük, akkor egyértelműen pozitiv a mérleg és relativ gyors.

De nézzük a számokat.

1. Rendeltünk 36 helit. A térségben még a felét sem rendelte semelyik ország. Extrában kaptunk egy fullban exportra termelő gyárat. Ez sztem teljesen hasznos beszerzés. Persze ez alatt is ment a nyünnyögés nem jó kamera van rajta, nem lesz légiutántöltés, aztán mindet cáfolta az élet.

Ami itt kritika az alkalmazott fegyverzet lassú rendszeresítése. És nem elsősorban a Spike-ra gondolok, mert ott az integráció elhúzodik. A nem irányított rakéták használatának csúszása.


2. Leopard
A legjobb európai tankot vettük. Rajtunk kívül senki sem vett semmit, csak a lengyelek, mki a ruszki vasakat rozsdátlanítja, már aki nem passzolta le az összeset az ukroknak.

Itt a mennyiség lehet kritika, de ha dupla ennyit rendelünk, akkor sem lenne itt ma több.

3. Lynx
A mennyiség és a hadiipari üzlet is top, a legjobb beszerzés. Fejlesztési potenciál itthon.

Az hogy nem a 90es évek kifutó CV90esét valasztottuk, inkább jó döntés. Itt a csehszlovákok stratégiai hibát követtek el, de legyen az ő bajuk.

4.Gripen
Itt jogosnak érzem a kritikát. Lassan updateljük a gépeket és fegyverzet is lassan érkezik. De legalább mindkettő zajlik és top fegyvereket szerzünk be. A bővítés is egyértelműen jó hír, itt az állandó kérdés mikor....

5. A Bren gyártását nem áll le. 200 ezer darabra szól a licensz. Még 2026 ban is fogjuk gyártani.


Van vészhelyzet a szomszédban zajlik a háború. De ettől még a stratégia maradt, csak finomítanak rajta. Mivel NATO tagok vagyunk, nincs miért kapkodni. Illetve nem is lenne hova. Tudsz vkiről, aki február óta beszerzett nagyobb mennyiséget? Nem papíron szerződésre, hanem fizikai vasakra gondolok. Kelet - Europa, még a lengyelek is, max. leadott egy csomó nehézfegyvert, lőszert. Tehát augusztusra gyengültek a kepességeik év elejéhez képest. Jó ez átmeneti, de akkor is.


Állandóan mantrázod ezt a forráshhiányt.,pedig sosem költöttünk ennyit a seregre. Bárhol vágnak csak itt nem. Persze ahhoz képest hogy nulláról indultunk lehet forráshiánynak nézni, de azért lássunk már a pályán és a realitásokat figyelembe véve kérjünk számon vmit.
Szerintem itt nem a forráshiányt mantrázza senki, hanem hogy:
1, Későn kezdődött a haderőfejlesztés, miközben forrás lett volna rá, csak más volt a prioritás (stadionok).
2, Lassan halad a haderőfejlesztés, mert teljesen új fegyverrendszereket akarunk hadrendbe állítani, amik még tervezés alatt vannak, és amikhez még integrálni kell a fegyverzetet.
És bár szép dolog, hogy mindenből a legújabbat, legkorszerűbbet akarjuk, de nem biztos, hogy jó ötlet most kivárásra játszani, pl. a rakétafegyverzetnél, drónoknál, tüzérségnél...
Azt sem teljesen értem, hogy miért nem lehetett korábbra ütemezni pl. A LEO-kat, PZH-kat, közepes heliket, rámpás szállítógépeket....
Mások rendelnek, és utólag, ütemezetten fizetnek, mi meg fordítva.
Először fizetünk, utána jövögetnek a cuccok.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Azért itthon max 30 perc zötykölődés után (Szabolcs, Nógrád, Jász, stb.) csak ráfutsz egy felújított útra, autóútra vagy pályára. Székelyudvarhely meg még mindig ugyanannyi idő kocsival, mint 90-ben volt. A gondozatlan földjeikről nem is szólva. Eleve Erdély már más dimenzió valachiához képest és mégis.
Nem tudom, én 2015ben voltam utoljára azthiszem, de már akkor is elkezdődtek az utak felújításai. Én mondjuk pont Segesvár-Keresztúr-Udvarhely útvonalon.. hááát... mondjuk amíg kiértünk irigykedtünk sok helyen, illetve voltam 17-18 környékén Brassóban szintén busszal. Lehet, hogy az emlékek megszépülnek, de hasonló rendű utakon pl. Bács Kiskunban sokkal rosszabb minőségűek voltak. Nekik az autópálya az sokáig szenvedés lesz.. a főútvonalakkal meg inkább az probléma, hogy milyen közel vannak az épületekhez, talán keskenyebbek is valamivel és eléggé kanyargósak.

@kamm:
Még szerencse, hogy nálunk csak élvonalbeli felszerelések vannak.
HX? Hol vannak aktív szolgálatban nagy számban az MH-ban?,
A4: Jelenleg van pár darab.. vajon eljutnának-e a román csapatokkal szemben, vagy mondjuk akár a HIMARS odacsapna esetleg a 40 éves 16osok közül valamelyik. Illetve azzal az óriási darabszámmal mit tudunk kezdeni?
Román IFV: MLI-84, Piranha a btr ellenálló páncélzatával szemben.
Létszám: Még jó, hogy hegyipásztorokból áll és nem képzik őket, sőőt se csendőrség se SRI nincs náluk... még szerence, hogy nálunk mindenki magasan képzett elitkatona.. :D :D :D
Ipar: Tényleg ők a leggázabbak az IT szektorban, jaa az tényleg nem fontos. Náluk és nálunk mióta van Airbus? Hány helikoptert is szereltünk mi össze? és ők? Ja, hogy ők még exportáltak is. Uhh tényleg ők hülyék.. TR-85 egy hulladék.. szerencsére mi tiporjuk őket, mert ugye akkora hadiipar van nálunk.. sikerült pár mindenhol elbukó Kommondort összehegeszteni.

Nincs angol wc: Egyébként az megvan, hogy a román fiatalok boldogabbak és egyébként találékonyabbak, mint az elkényeztetett magyar, ugye? Legalábbis nagy átlagban. Egyébként sok helyen pedig a guggolós wc higéniai okokból terjedt el és bár kényelmetlenebb, de egészségesebb.

De neked lehet bármit magyarázni, nem tudom éltél-e kint és láttad e a különbséget mondjuk a Parcium, Erdély és Mordor között. Gondolom nem, én éltem és sokat jártam ki, ráadásul nem úgy ahogy az átlag magyar kamionsofőr elmondja, hogy mekkora világlátott ember, de igazából kommunikálni nem tud se angolul, se németül viszont osztja az észt, hogy mi van külföldön.. mert bár a helyiekkel nem tud kommunikálni, de ő lát valamit a szélvédőn keresztül meg hozzágondol, illetve alkalmak adtán tapasztal valamit és máris megvan a vélemény, amit szórnak szanaszét. (Tisztelet a kivételnek, bár abból nagyon kevés van.)


Én sem szeretem őket, de eltudok velük lenni, mert ugyanolyan emberek mint mi. Vannak normálisak és idióták is.
Te lenézed őket, régen én is lenéztem őket, míg nem éltem közöttük - is - , mondjuk pont az ilyen hozzáállásoknál szoktak csatákat bukni. :D De biztos nincs igazam. :D Hallgass csak az erdélyi barátaidra akik nagy része a magyar államhoz dörgölőzik mikor az ad valamit, de a romántól is ugyanúgy elveszi. Nagyon patrioták és utálják a románokat, de mégis a nagy részük a román fociválogatottnak szurkol, csak hogy 1 konkrét példát mondjak.. és ilyenből még sok van ám.
 
K

kamm

Guest
Nem tudom, én 2015ben voltam utoljára azthiszem, de már akkor is elkezdődtek az utak felújításai. Én mondjuk pont Segesvár-Keresztúr-Udvarhely útvonalon.. hááát... mondjuk amíg kiértünk irigykedtünk sok helyen, illetve voltam 17-18 környékén Brassóban szintén busszal. Lehet, hogy az emlékek megszépülnek, de hasonló rendű utakon pl. Bács Kiskunban sokkal rosszabb minőségűek voltak. Nekik az autópálya az sokáig szenvedés lesz.. a főútvonalakkal meg inkább az probléma, hogy milyen közel vannak az épületekhez, talán keskenyebbek is valamivel és eléggé kanyargósak.

@kamm:
Még szerencse, hogy nálunk csak élvonalbeli felszerelések vannak.
HX? Hol vannak aktív szolgálatban nagy számban az MH-ban?,
A4: Jelenleg van pár darab.. vajon eljutnának-e a román csapatokkal szemben, vagy mondjuk akár a HIMARS odacsapna esetleg a 40 éves 16osok közül valamelyik. Illetve azzal az óriási darabszámmal mit tudunk kezdeni?
Román IFV: MLI-84, Piranha a btr ellenálló páncélzatával szemben.
Létszám: Még jó, hogy hegyipásztorokból áll és nem képzik őket, sőőt se csendőrség se SRI nincs náluk... még szerence, hogy nálunk mindenki magasan képzett elitkatona.. :D :D :D
Ipar: Tényleg ők a leggázabbak az IT szektorban, jaa az tényleg nem fontos. Náluk és nálunk mióta van Airbus? Hány helikoptert is szereltünk mi össze? és ők? Ja, hogy ők még exportáltak is. Uhh tényleg ők hülyék.. TR-85 egy hulladék.. szerencsére mi tiporjuk őket, mert ugye akkora hadiipar van nálunk.. sikerült pár mindenhol elbukó Kommondort összehegeszteni.

Nincs angol wc: Egyébként az megvan, hogy a román fiatalok boldogabbak és egyébként találékonyabbak, mint az elkényeztetett magyar, ugye? Legalábbis nagy átlagban. Egyébként sok helyen pedig a guggolós wc higéniai okokból terjedt el és bár kényelmetlenebb, de egészségesebb.

De neked lehet bármit magyarázni, nem tudom éltél-e kint és láttad e a különbséget mondjuk a Parcium, Erdély és Mordor között. Gondolom nem, én éltem és sokat jártam ki, ráadásul nem úgy ahogy az átlag magyar kamionsofőr elmondja, hogy mekkora világlátott ember, de igazából kommunikálni nem tud se angolul, se németül viszont osztja az észt, hogy mi van külföldön.. mert bár a helyiekkel nem tud kommunikálni, de ő lát valamit a szélvédőn keresztül meg hozzágondol, illetve alkalmak adtán tapasztal valamit és máris megvan a vélemény, amit szórnak szanaszét. (Tisztelet a kivételnek, bár abból nagyon kevés van.)


Én sem szeretem őket, de eltudok velük lenni, mert ugyanolyan emberek mint mi. Vannak normálisak és idióták is.
Te lenézed őket, régen én is lenéztem őket, míg nem éltem közöttük - is - , mondjuk pont az ilyen hozzáállásoknál szoktak csatákat bukni. :D De biztos nincs igazam. :D Hallgass csak az erdélyi barátaidra akik nagy része a magyar államhoz dörgölőzik mikor az ad valamit, de a romántól is ugyanúgy elveszi. Nagyon patrioták és utálják a románokat, de mégis a nagy részük a román fociválogatottnak szurkol, csak hogy 1 konkrét példát mondjak.. és ilyenből még sok van ám.
Te fested is magad?
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
767
2 287
93
Micsoda? Acelsisak, fatusas AK?

Mondjuk a rengeteg HXszel?

Hat, mar a kikepzo A4 is legalább egy generacioval jar a T55-osbol hekkelt szarjaik előtt, de az érkező zl az momdjuk kettővel fog.

Milyen roman IFVrol beszélsz?
Még ha az iden érkező Lunxet felreteszem, akkor is van 500-600 BTR80 szolgalatban, nagy részük A - ez a naluk hekkelt 60asoknal ket generacioval modernebb (kepzelheted, az milyen...)
A romániai dolgokhoz nem tudok hozzászolni.
@kamm nincs rengeteg HX.Konkrétan tudok neked mesélni arról,hogy milyen mértékben ül meg néha egy LogZé egy seggel két lovat a járműhiány/eszközhiány miatt.És még mindig a sok ural/1017/umimog pörög amiket sokszor ugy kell toldozgatni-foltozgatni.Az acélsisak+tártáska kombó még nálunk is top csak mondom.Egy átlag katona azt sem tudja hogy hogyan viseljen egy pc-t,egy fegyver karbantartást nem tud normálisan elvégezni,nem tud normálisan lőni (lásd Simonyi írása a szentesiek posztjánál).
Amugy mitől rosszabb egy fatusás AK egy aláhajthatós válltámaszos Ak-nál,ami nem mindig működik megfelelően?
A magyar btr-ek eléggé tetemes része kuka.Az optikák öregek,sokszor beáztak.Vannak helyek ahol a kpvt-t kiszedik a toronyból és ugy tárolják szabad ég alatt,vagy fél tető alatt,ponyva nélkül.Láttam olyan btr-t lövészet elötti bevizsgálás elött,hogy vöröslött a rozsdától a belseje.A fegyzervetükről inkább nem irok semmit.Alkatrész beszerzés pl levolt tiltva a btr-hez,nem tudom most hogy van.Az meg hogy egy közös ami-magyar lövészetre 8-10 db btr-ből nem lehet 4-et összeszedni,ami megfelelően működik,szerintem elmond mindent..
Az a 12 db A4 nem váltja meg a világot,főleg hogy volt aminek már szétrugták a motorját.
 

Katica

Well-Known Member
2022. március 1.
202
604
93
A romániai dolgokhoz nem tudok hozzászolni.
@kamm nincs rengeteg HX.Konkrétan tudok neked mesélni arról,hogy milyen mértékben ül meg néha egy LogZé egy seggel két lovat a járműhiány/eszközhiány miatt.És még mindig a sok ural/1017/umimog pörög amiket sokszor ugy kell toldozgatni-foltozgatni.Az acélsisak+tártáska kombó még nálunk is top csak mondom.Egy átlag katona azt sem tudja hogy hogyan viseljen egy pc-t,egy fegyver karbantartást nem tud normálisan elvégezni,nem tud normálisan lőni (lásd Simonyi írása a szentesiek posztjánál).
Amugy mitől rosszabb egy fatusás AK egy aláhajthatós válltámaszos Ak-nál,ami nem mindig működik megfelelően?
A magyar btr-ek eléggé tetemes része kuka.Az optikák öregek,sokszor beáztak.Vannak helyek ahol a kpvt-t kiszedik a toronyból és ugy tárolják szabad ég alatt,vagy fél tető alatt,ponyva nélkül.Láttam olyan btr-t lövészet elötti bevizsgálás elött,hogy vöröslött a rozsdától a belseje.A fegyzervetükről inkább nem irok semmit.Alkatrész beszerzés pl levolt tiltva a btr-hez,nem tudom most hogy van.Az meg hogy egy közös ami-magyar lövészetre 8-10 db btr-ből nem lehet 4-et összeszedni,ami megfelelően működik,szerintem elmond mindent..
Az a 12 db A4 nem váltja meg a világot,főleg hogy volt aminek már szétrugták a motorját.
Nekünk is mondták Tatán h, ha pár napja jövünk akkor láthattunk volna motor cserét is
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 880
91 440
113
Szerintem itt nem a forráshiányt mantrázza senki, hanem hogy:
1, Későn kezdődött a haderőfejlesztés, miközben forrás lett volna rá, csak más volt a prioritás (stadionok).
2, Lassan halad a haderőfejlesztés, mert teljesen új fegyverrendszereket akarunk hadrendbe állítani, amik még tervezés alatt vannak, és amikhez még integrálni kell a fegyverzetet.
És bár szép dolog, hogy mindenből a legújabbat, legkorszerűbbet akarjuk, de nem biztos, hogy jó ötlet most kivárásra játszani, pl. a rakétafegyverzetnél, drónoknál, tüzérségnél...
Azt sem teljesen értem, hogy miért nem lehetett korábbra ütemezni pl. A LEO-kat, PZH-kat, közepes heliket, rámpás szállítógépeket....
Mások rendelnek, és utólag, ütemezetten fizetnek, mi meg fordítva.
Először fizetünk, utána jövögetnek a cuccok.
Most ebbe a direkt politikába itt nem akarok belemenni, de ez a stadionok vmi joker?? Bármilyen témában, bármikor.....

Nézzük a számokat az nem politika.

2020as összesítés.
10 ev alatt (!!!) 330 mrd forint ment stadionépítésre és ebben benne van a Puskás 190 mrd-ja.

Részletes stadiononkénti bontás a cikkben


Ha most ezt arányosan leosztod 33 mrd plusz lehetett volna évente.
Ez az idei HM költségvetés 3%-a sincs. A jövő évi 2%-a. 2010-es eveke eleji mélyponton mondjuk 10%-a.

A 28.000 mrd-os költségvetési összkiadások 0.12%-a.
Maradjuni annyiban ez egy politikai lózung, gyakorlati haszna nagyon csekély lett volna. Ha van szándék stadionépítéstől függetlenül van haderőfejlesztésire pénz.


Ami teljesen jogos, hogy a haderőfejlesztés nem volt 2016 előtt prioritás. Ez nem vita tárgya. Most ezt magyarázzák, hogy xar volt a költségvetési helyzet anno, ez igaz, de most sem jobb mégis rekordösszeg van. Ez politikai prioritás és geopolitikai kényszerek kérdése.


A második kritika lassú. Nem cáfolom. De mutass a térségben 1 haderő, ami 2018 óta gyorsabban halad, mint mi!! Nincs ilyen. Sem mennyiségben, sem minőségben. Belemehetünk a részletekbe, lehet 1 - 1 szegmenst találunk, de összeségében nincs. (- a lengyelek, de ott is inkább tervek vannak)


Új fegyver vagy régi. Valóban régi, akár használt gxorsabban jöhet. 12 Leopard itt volt másfél - két év után, az ujra 4,5 - 6 évet kell várni.. De valóban a régit gxorsan akarjuk?. Lásd román 30-40 éves F-16-osai. Aki ilyet vesz 10 év után újra vásárol. És egy 30 éves gép paraméterei, kepességei messze árnyéka egy újnak. (ennek ellenére nem ördögtől való használtat venni átmeneti időre, képzésre, tűzoltásra)


Prototípusok.
Én ugy latom ez egy jó kompromisszum. Biztos sok gond lesz a Lynx-szel mehet majd a hupákolás. De ha ezt az RM-el közösen kezeljük, az nagy szakmai előrelépés lesz. Ez a fejlesztési meló egyik csúcsa. És ilyen projektek nélkül nincs magyar hadiipar. Max. átmeneti összeszerelés és nem fejlesztő, tesztelő központ, exportorientált alkatrészgyártás.

Ez mind idő, de 5 év múlva már egyértelmű versenyelőny lesz a térség haderőfejlesztéséhez képest. Ne csak rövid távon gondolkodjatok!


Előre fizetünk vagy hátra. Mo. elore megy, nem hátra a fizetésnél is. :cool: (bocs)
Mivel mi nulláztuk a haderőt, nincs infrastruktúra. Zsír új gépet szabad ég alá vagy vmi szakadt akolba??? Igen, ez is idő, de ez van, ez a realitás.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Szerintem itt nem a forráshiányt mantrázza senki, hanem hogy:
1, Későn kezdődött a haderőfejlesztés, miközben forrás lett volna rá, csak más volt a prioritás (stadionok).
2, Lassan halad a haderőfejlesztés, mert teljesen új fegyverrendszereket akarunk hadrendbe állítani, amik még tervezés alatt vannak, és amikhez még integrálni kell a fegyverzetet.
És bár szép dolog, hogy mindenből a legújabbat, legkorszerűbbet akarjuk, de nem biztos, hogy jó ötlet most kivárásra játszani, pl. a rakétafegyverzetnél, drónoknál, tüzérségnél...
Azt sem teljesen értem, hogy miért nem lehetett korábbra ütemezni pl. A LEO-kat, PZH-kat, közepes heliket, rámpás szállítógépeket....
Mások rendelnek, és utólag, ütemezetten fizetnek, mi meg fordítva.
Először fizetünk, utána jövögetnek a cuccok.
De akkor még nem számoltak azzal, hogy kitör a háború és azonnal kell egy kifutóban lévő cucc.
Stadionok pedig a hadsereg alapjai az ókortól kezdve: sport, edzés, motivált fiatalok vagy légiósok...senki nem értette amit már akkor beszéltünk a rokonságban (származás: volt nemes majd kommunizmus kizsákmányolása után pedagogusok, az egyik közeli vérrokonom tanította OV-t és egyik felmenőm pedig a Horthy gyerekek nevelője volt) hogy a stadion már a hadsereg előkészítésére irányul. Csak mindenki a qva drága foci látványstadionokra gondol és automatikusan lölőzik, de ez nem teljesen igaz mert mindenhol vidéken a 7 ezres kisvárosokban is: uszodák épültek, atlétikai épületek sportpályák, stadionok szerte az országban és ez nem azért mert OV szereti a focit...hanem a kiképzés, erőnlét alapjai miatt. Innen indult a Zrinyi az akapok.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 096
113
De akkor még nem számoltak azzal, hogy kitör a háború és azonnal kell egy kifutóban lévő cucc.
Számomra ez az irracionális a magyarázataikban. A rendelkezésükre állt minden információ ehhez, hogy tudják, tehát tudták.

Szuper az iparfejlesztésünk, még szuperebb, hogy csupa csúcsmodern rendszerrel számolunk, csak közbejöhet egy apróság amit háborúnak hívnak és akkor BTR, Don-kanyar csak azért, mert nem akartunk régiben feccölni pénzt az átmeneti időre, amit amúgy aztán ha nem kell el tudnánk sütni.
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
767
2 287
93
De akkor még nem számoltak azzal, hogy kitör a háború és azonnal kell egy kifutóban lévő cucc.
Stadionok pedig a hadsereg alapjai az ókortól kezdve: sport, edzés, motivált fiatalok vagy légiósok...senki nem értette amit már akkor beszéltünk a rokonságban (származás: volt nemes majd kommunizmus kizsákmányolása után pedagogusok, az egyik közeli vérrokonom tanította OV-t és egyik felmenőm pedig a Horthy gyerekek nevelője volt) hogy a stadion már a hadsereg előkészítésére irányul. Csak mindenki a qva drága foci látványstadionokra gondol és automatikusan lölőzik, de ez nem teljesen igaz mert mindenhol vidéken a 7 ezres kisvárosokban is: uszodák épültek, atlétikai épületek sportpályák, stadionok szerte az országban és ez nem azért mert OV szereti a focit...hanem a kiképzés, erőnlét alapjai miatt. Innen indult a Zrinyi az akapok.

Hát öööö...ne haragudj de szerintem semmi köze nincs hozzá.Attól hogy a gyerekeket focira nevelik,nem fognak katonai pályára többen menni.Ha mondjuk a gyerekeknek/fiataloknak szánt önvédelmi vagy harcművészeti dolgokat támogatják,vagy tényleg építenek egy rakat lőtéret,ahova kedvezményesen mehetnek akkor még igazat is adnék.De ugye látjuk hogy a foci az uj hercegnőképző...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 413
113
Mások rendelnek, és utólag, ütemezetten fizetnek, mi meg fordítva.
Először fizetünk, utána jövögetnek a cuccok.
Mondasz erre egy példát?
Mert teljesen nyilvánvaló, hogy halvány lila fingod nincs a fegyverpiacról - de rendszeresen teli szájjal okoskodsz.
Mindenhol, mindenki előre penget.
Lehet utólag fizetni! Azt úgy hívják, hogy hitelre, lízingre. A NASAMS-unk pl. ilyen, de a szerződés megkötésének pillanatában ott is előre le kellett tenne signing fee-t. A maradékot meg hitelből fizetik ki. De a fegyvergyartó sosem finanszíroz előre.
Az ügyletek érzékenysége miatt.
Mert a fegyverek beszerzése mindig politikai döntés. Ha meg új politikusok kerülnek a polcra a választásoknál, akkor előszeretettel szeretik felmondani az elődeik által kötött szerződéseket....
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Számomra ez az irracionális a magyarázataikban. A rendelkezésükre állt minden információ ehhez, hogy tudják, tehát tudták.

Szuper az iparfejlesztésünk, még szuperebb, hogy csupa csúcsmodern rendszerrel számolunk, csak közbejöhet egy apróság amit háborúnak hívnak és akkor BTR, Don-kanyar csak azért, mert nem akartunk régiben feccölni pénzt az átmeneti időre, amit amúgy aztán ha nem kell el tudnánk sütni.
azt a verziot még nem gondoltad, hogy mivel nincs magyar hadsereg egyenlőre erre hivatkozva ki is lehet maradni a buliból!;)
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Hát öööö...ne haragudj de szerintem semmi köze nincs hozzá.Attól hogy a gyerekeket focira nevelik,nem fognak katonai pályára többen menni.Ha mondjuk a gyerekeknek/fiataloknak szánt önvédelmi vagy harcművészeti dolgokat támogatják,vagy tényleg építenek egy rakat lőtéret,ahova kedvezményesen mehetnek akkor még igazat is adnék.De ugye látjuk hogy a foci az uj hercegnőképző...
Katonai pályára nagy tömeget csak a HÁBORÚ visz! Az pedig nem mindegy, hogy milyenek az alapok, egy relatíve kis lélekszámú nemzetnek nem mindegy hogy mi áll rendelkezésre egy erős hadsereghez: erős, izmos, sportos, agilis, strapabbíró nemzet vagy egy lusta elhízott kényelmesedett divatmajom (ezt mi magyarok a létszámunk szétszakításunk miatt nem engedhetjük meg). Önvédelmet és harcművészetet (5 évig wing-tsunoztam majd utána jött a krav maga tornacsarnokokban) is a sportlétesítményekben oktatják! Már modern létesítményekben tömegesen is a vidéki városokban is.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Te fested is magad?

"Mondjuk a rengeteg HXszel?" , "Még ha az iden érkező Lunxet felreteszem, akkor is van 500-600 BTR80 szolgalatban, nagy részük A" , "De mi van ezzel a létszámmal?" , "Ha egyszer mindenuk szar, működőképes hk max 1-2 zl van, az is 40-50 éves design" . Ezekután nem is értem a kérdést, bár ha festenem kell magam akkor majd kérek kölcsön tőled, mert eléggé sok lehet nálad. :)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
767
2 287
93
Katonai pályára nagy tömeget csak a HÁBORÚ visz! Az pedig nem mindegy, hogy milyenek az alapok, egy relatíve kis lélekszámú nemzetnek nem mindegy hogy mi áll rendelkezésre egy erős hadsereghez: erős, izmos, sportos, agilis, strapabbíró nemzet vagy egy lusta elhízott kényelmesedett divatmajom (ezt mi magyarok a létszámunk szétszakításunk miatt nem engedhetjük meg). Önvédelmet és harcművészetet (5 évig wing-tsunoztam majd utána jött a krav maga tornacsarnokokban) is a sportlétesítményekben oktatják! Már modern létesítményekben tömegesen is a vidéki városokban is.

Nem.Katonai pályára BÉKEIDŐBEN csak a kiszámitható életpálya,a megfelelő bérezések és szociális háló,Normális parancsnoki hozzáállás és a nem lanullázott,semmit nem érő technika fog bevonzani,és ami a legfontosabb,hogy megtartani is.Háborús helyzetben meg ugyis visznek mindenkit,akit kell.Attól hogy te építesz 2 focistadiont,8 sportcsarnokot és 9 futópályát,még nem jelenti azt hogy a 11 éves Józsika sportolni fog,és fizikálisan toppon lesz.Ez nem így működik.