[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Addigra már a most megrendelt KF51 első példányai is megérkeznek. Kell vagy 200 MBT tartalékkal együtt, az az 56 db nagyon nem elég.
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
Ha én minisztelelnök lennék, és valaki engem ellől tájékoztatna, akkol bele se kezdenék a hadelőfejlesztésbe...
A pesszimizmus helyett inkább a honvédelmi középiskola-hálózat fejlesztésében hiszek! (amivel egy kicsit le vagyunk maladva)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Ha én minisztelelnök lennék, és valaki engem ellől tájékoztatna, akkol bele se kezdenék a hadelőfejlesztésbe...
A pesszimizmus helyett inkább a honvédelmi középiskola-hálózat fejlesztésében hiszek! (amivel egy kicsit le vagyunk maladva)
Ez nem pesszimizmus, hanem tények. A katonai középsuliban végzetteknek is csak egy része lesz katona. (HVG-ben volt erről egy jó cikk nem rég.)
Épp múltkor volt egy riport a harckocsizók parancsnokával, aki mondta hogy milyen nehéz hozzájuk bekerülni. A katonának jelentkezők fele vagy több mint fele a "sima honvéd" fizikai követelményeit sem ugorja meg, pedig már lejjebb is vitték azokat pár éve - ha jól tudom.
Mostani bérfejlesztés jó lépés, de mostani inflációs környezetben csak remélhetjük, hogy elég motivációt ad.

Nagyon sok jobban fizető munka van kevesebb kötöttséggel. Szóval tovább kell javítani a körülményeket és fizetést.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
A Bocskai-dandárnak kéne egy hk. zl., keleten talán lenne munkaerő hozzá.
(44 db Leopard 2A4?)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
A Bocskai-dandárnak kéne egy hk. zl., keleten talán lenne munkaerő hozzá.
(44 db Leopard 2A4?)
Igen, az még elképzelhető, bár akkor nem tudom mitől lesz csak "közepes". Néha kerekesekkel harcol, néha nem?
Ha nem lesz a kerekes dandárnak harckocsi-zászlóalja, akkor tüztámogató-páncélvadász 8x8-asból tennék bele egy századnyit zálóaljanként 120-as löveggel felszerelve...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
H

Hummen23

Guest
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
Ezt hogy számolod ki? +88 harckocsi az +352 fő kezelőszemélyzetet jelent. Tudom ebben nincs benne a logisztika, viszont az nem is növekszik egyenesen arányosan a harckocsik mennyiségével.
Ha ez gondot okoz egy közel 10 milliós országban, akkor tényleg kár is erőltetni. Mert 44 harckocsi csak nagyon drága pénzkidobás.
Vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megúszni.
Bocsánat, hogy rád hivatkozok @krisss , de a te véleményed sokkal relevánsabb a témában.
Szóval az adottságainkat tekintve szükségünk volna nagyjából 150-200 db harckocsira az ország védelméhez.
Ezt hogyan akarod megoldani 44 db-al?
Nem lehet. Meg kell venni a 150-200 db-ot.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and Katica

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Igen, az még elképzelhető, bár akkor nem tudom mitől lesz csak "közepes". Néha kerekesekkel harcol, néha nem?
Ha nem lesz a kerekes dandárnak harckocsi-zászlóalja, akkor tüztámogató-páncélvadász 8x8-asból tennék bele egy századnyit zálóaljanként 120-as löveggel felszerelve...
Szerintem a 2x nehézdandárt (Klapka, Bocskai) még meg tudjuk ugrani. Plusz a szolnoki különleges, de ott se tudom, hány és milyen zl.-ekben gondolkodnak.
Kéne még egy tüzérezred, mondjuk Miskolcra (HX3, GIDRÁN 120 mm, esetleg MLRS).
 
  • Tetszik
Reactions: Katica and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Ezt hogy számolod ki? +88 harckocsi az +352 fő kezelőszemélyzetet jelent. Tudom ebben nincs benne a logisztika, viszont az nem is növekszik egyenesen arányosan a harckocsik mennyiségével.
Ha ez gondot okoz egy közel 10 milliós országban, akkor tényleg kár is erőltetni. Mert 44 harckocsi csak nagyon drága pénzkidobás.
Vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megúszni.
Bocsánat, hogy rád hivatkozok @krisss , de a te véleményed sokkal relevánsabb a témában.
Szóval az adottságainkat tekintve szükségünk volna nagyjából 150-200 db harckocsira az ország védelméhez.
Ezt hogyan akarod megoldani 44 db-al?
Nem lehet. Meg kell venni a 150-200 db-ot.
"több harckocsin van most is mint személyzet" - ezt asszem pont @krisss mondta nem olyan rég.
Az ország védelmét a kormányzati szájkaratéval ellentétben pedig a NATO-ra építjük. Önálló védelmi képesség csak üres duma: nincs rá se pénz, se ember.
Ha nem is ebben a formában de ezt is az előbb idézett kolléga mondta.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 012
113
"több harckocsin van most is mint személyzet" - ezt asszem pont @krisss mondta nem olyan rég.
Az ország védelmét a kormányzati szájkaratéval ellentétben pedig a NATO-ra építjük. Önálló védelmi képesség csak üres duma: nincs rá se pénz, se ember.
Ha nem is ebben a formában de ezt is az előbb idézett kolléga mondta.
A NATO nem egy államoktól független szuperhaderő. Az az államok hadereje összesen. (Igen jelenleg az USA a legerősebb, de pont nem akar mindenhol csak és kizárólag ő jelenni meg mint az erős nagytesó. Ezért ment az asztalcsapkodás a védelmi kiadások körül.)
 
  • Tetszik
Reactions: Lengyel_nem_medik
H

Hummen23

Guest
"több harckocsin van most is mint személyzet" - ezt asszem pont @krisss mondta nem olyan rég.
Az ország védelmét a kormányzati szájkaratéval ellentétben pedig a NATO-ra építjük. Önálló védelmi képesség csak üres duma: nincs rá se pénz, se ember.
Ha nem is ebben a formában de ezt is az előbb idézett kolléga mondta.
Rendben van, merjünk kicsik lenni. Kár is erőlködni.
De kérlek akkor többé ne is álmodozz Puls meg Mars 2 rakétavetőkről meg a többi lázálomról!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
A NATO nem egy államoktól független szuperhaderő. Az az államok hadereje összesen. (Igen jelenleg az USA a legerősebb, de pont nem akar mindenhol csak és kizárólag ő jelenni meg mint az erős nagytesó. Ezért ment az asztalcsapkodás a védelmi kiadások körül.)
Pont ezért építjük a tatai dandárt mert az van fel ajánlva a NATO-nak. Kvázi ez a belépőjegyünk a közös védelembe - MG szerint "közel álltunk a kirúgáshoz"
Az viszont scifi, hogy önmagában a két-három dandárunk meg véd minket - még kétszer ennyire sem lenne feltétlen igaz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Rendben van, merjünk kicsik lenni. Kár is erőlködni.
De kérlek akkor többé ne is álmodozz Puls meg Mars 2 rakétavetőkről meg a többi lázálomról!
Neked vannak lázálmaid a 200+ harckocsis honvédséggel!

Semmi álmodozás nincs a PULS-ban: épp ma írta meg a Magyar Nemzet, hogy újrateremtika rakétatűzérséget. Én realista vagyok többnyire, te álmodozol "világverő honvédségről"! A Magyar Nemzet is sok mindent "összehaluzik" (vagy inkább hazudik), de ilyenekben nem szoktak tévedni.
200 harckocsi beszerésről még nem írtak...érdekes! Melyikünk álmodozik akkor? :p

Állj be toborzónak és próbáld ki a "merjünk nagyok lenni" dumára hányan fognak aláírni! :D :D :D
Amint megmondod, hogy milyen kötöttségekkel és juttatásokkal jár és máris alábbhagy a lelkesedés az érdeklődőknél.

Legyen meg a három fullra felszerelt dandárjunk, aztán örüljünk ha azokat feltölrtve működtetni tudjuk! Jelenleg az a helyzet hogy még ezért is nagyon kell erőlködni.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 012
113
Pont ezért építjük a tatai dandárt mert az van fel ajánlva a NATO-nak. Kvázi ez a belépőjegyünk a közös védelembe - MG szerint "közel álltunk a kirúgáshoz"
Az viszont scifi, hogy önmagában a két-három dandárunk meg véd minket - még kétszer ennyire sem lenne feltétlen igaz.
Ezt nem is állítottam, de a másik véglet sem igaz, a minek fegyverkezni, a NATO úgyis megvéd.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23
H

Hummen23

Guest
Neked vannak lázálmaid a 200+ harckocsis honvédséggel!

Semmi álmodozás nincs a PULS-ban: épp ma írta meg a Magyar Nemzet, hogy újrateremtika rakétatűzérséget. Én realista vagyok többnyire, te álmodozol "világverő honvédségről"! A Magyar Nemzet is sok mindent "összehaluzik" (vagy inkább hazudik), de ilyenekben nem szoktak tévedni.
200 harckocsi beszerésről még nem írtak...érdekes! Melyikünk álmodozik akkor? :p

Állj be toborzónak és próbáld ki a "merjünk nagyok lenni" dumára hányan fognak aláírni! :D :D :D
Amint megmondod, hogy milyen kötöttségekkel és juttatásokkal jár és máris alábbhagy a lelkesedés az érdeklődőknél.

Legyen meg a három fullra felszerelt dandárjunk, aztán örüljünk ha azokat feltölrtve működtetni tudjuk! Jelenleg az a helyzet hogy még ezért is nagyon kell erőlködni.
Nem világverő honvédségről álmodozom, hanem egy olyanról ami képes az ország védelméhez szükséges képességet felmutatni. A logika ezt diktálja.
Ha ez neked fáj, akkor gúnyolódj nyugodtan, szíved joga.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Nem világverő honvédségről álmodozom, hanem egy olyanról ami képes az ország védelméhez szükséges képességet felmutatni. A logika ezt diktálja.
Ha ez neked fáj, akkor gúnyolódj nyugodtan, szíved joga.
Nem tudja az ország ezt az általad megálmodott képességet megugrani - pláne a jelenlegi és következő években várható gazdasági helyzetben. Mindenféle extra intézkedés kellett, hogy a te elvárásid szerint "harmat gyenge" Zrínyi-program egyáltalán folytatódni tudjon.
Nálunk jóval gazdagabb országoknak sincs önálló védelmi képessége. Pl. a BW egyedül nem sokig húzná két nagy szomszédja ellen jelen állapotában...
Amúgy a meg a gúnyolódást te kezdted: 200 harckocsiról álmodozol, miközben egy osztálynyi rakétasorozatvetővel engem hívsz álmodozónak - úgy, hogy ez már gyakorlatilag be van jelentve! :D
Lehet vitázni, hogy HIMARS, MARS II vagy épp PULS, de lesz rakétatüzérségünk. A milyen típusból mikor és mennyit a kérdés már csak.

Általában igyekszem "konzervatívan tippelni": ezért gondolom, hogy Gripen-C lesz a légierő bővítés esetén. A Skyrangerre is Mistralt mondtam, SkyKnight helyett. Szóval nem én szoktam elszállni, álmodozni - többnyire.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974
K

Kopi2000

Guest
Igen, az még elképzelhető, bár akkor nem tudom mitől lesz csak "közepes". Néha kerekesekkel harcol, néha nem?
Ha nem lesz a kerekes dandárnak harckocsi-zászlóalja, akkor tüztámogató-páncélvadász 8x8-asból tennék bele egy századnyit zálóaljanként 120-as löveggel felszerelve...
En pld. nem latom semmi ertelmet egy kerekes dandarnak, egy ilyen kicsi haderoben, legfeljebb csak akkor, ha a beszerzesi es uzemeltetesi koltsegeken szerwtnenk sporolni....
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér
H

Hummen23

Guest
Nem tudja az ország ezt az általad megálmodott képességet megugrani - pláne a jelenlegi és következő években várható gazdasági helyzetben. Mindenféle extra intézkedés kellett, hogy a te elvárásid szerint "harmat gyenge" Zrínyi-program egyáltalán folytatódni tudjon.
Nálunk jóval gazdagabb országoknak sincs önálló védelmi képessége. Pl. a BW egyedül nem sokig húzná két nagy szomszédja ellen jelen állapotában...
Amúgy a meg a gúnyolódást te kezdted: 200 harckocsiról álmodozol, miközben egy osztálynyi rakétasorozatvetővel engem hívsz álmodozónak - úgy, hogy ez már gyakorlatilag be van jelentve! :D
Lehet vitázni, hogy HIMARS, MARS II vagy épp PULS, de lesz rakétatüzérségünk. A milyen típusból mikor és mennyit a kérdés már csak.

Általában igyekszem "konzervatívan tippelni": ezért gondolom, hogy Gripen-C lesz a légierő bővítés esetén. A Skyrangerre is Mistralt mondtam, SkyKnight helyett. Szóval nem én szoktam elszállni, álmodozni - többnyire.
Nem azt írtam, hogy lesz, hanem azt hogy annyira volna szükség.
Továbbá, hogy nem lenne szabad gondot okoznia 352 embert találni erre a feladatra.
A magyar nemzetben leírtakat hiteles forrásnak tartod, de a kormányzati "lózungokat" nem? Szerinted a magyar nemzetben leírt tervek és eredmények kiktől származnak?
Okozott már meglepetést a kormány nem egyszer azóta, hogy itt mindenki csak kukabúvárkodott és rozsdás vasak reszelgetéséről álmodozott.
Nézd meg azóta milyen fejlesztések indultak el. Senki álmodni sem mert volna róluk korábban.
Minden csak lózung volna?
Sajnos hosszabb távon számoltak csak konfliktussal, és ahhoz igazították a fejlesztési irányokat, annak mértékét.
A forgatókönyv változott, így a fejlesztések is fognak.
Én látom a szándékot, és látom a tetteket is, és uram bocsáss merek álmodozni.

Kérlek cáfold meg az érveimet.
 
  • Tetszik
Reactions: Lengyel_nem_medik