[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 443
12 410
113
Másold csak, legalább annyi valóságtartalom van az egyéb mondandóidban is.
Valami értelmezhető reakció? Esetleg kijavítani, most hogy látod az eredetit is?
Vagy annyira nem is lényeg, hogy a valóságot tükrözze? Ez illik a kis buborékodba?
Nemtudom mióta vagy a fórumon, de 5 perc után nem lehet szerkeszteni a hozzászólásokat.
A burokról meg annyit, hogy kinek-mi, azt tudjuk, hogy neked a slává ukrájíní burok tetszik, az angolszász balfaszokkal együtt. Mert neked az a valóság. (xDD)

Amúgy, ha nem beugattál volna, és nem vádolnátok az 1 bites kis wilson co brigádoddal azzal, hogy ÉN ÁTÍROM A CIKKEKET A MAGAM SZÁJÍZE SZERINT (ez is baszurd, hisz minden postnál odarakom a linket is.. és nem, nem én szerkesztem az intel slavat, meg az orosz oldalakat), talán még meg is köszöntem volna a pontosítást.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 291
44 890
113
A TÖMEGHADSEREGEK ÉS AZ ELHÚZÓDÓ HÁBORÚK VISSZATÉRÉSE?
Nekem úgy tűnik, hogy nincs semmi kirívó az orosz hadsereg állapotában, ahogy erről az idézett cikkben a szakértő beszámol.
A legtöbb fejlett állam hadseregében létezik egy nagyon modern, nagyon profi, nagyon vékony réteg. Ezeket látjuk általában akcióban.
Ami ez alatt van az egy sokkal kevésbé profi és sokszor muzeális eszközpark.
Az utóbbi évtizedek munkahipotézise az volt, hogy a háborúk rövidek és mobilisak lesznek, a támadással mint az erősebb harcformával.
Nem kizárt, hogy amit látunk az egy visszatérés a védelem felsőbbrendűségére, a hosszú háborúkra amit újra a tömeghadseregek dominálnak.
Ez a változás a háború jellegében vezetett oda, hogy az ukrán hadsereg professzionális és tapasztalt elitje hat hónap alatt felmorzsolódott.
Az oroszoknál az amortizáció abszolút mércével mérve hasonló volt, a hadsereg méreteiből kifolyólag azonban relatíve kevésbbé bénító.
Erre az új fajta háborúra még az USA sincs felkészülve.

 
W

Wilson

Guest
Szerintem cellatarsa lesz Navalnijnak....ugy 10-15 evig... Elvegre mindketten a vezert kritizaltak...
A blogján ez a bejegyzés jelent meg érdemes lesz figyelni, hogy mennyire ,fog megváltozni a bejegyzései hangvétele.

Sztrelkov Igor Ivanovics

augusztus 14., 10:04

1. Igor Bezlerről nyilatkozni tiszteletlenség.
2. Nem voltam még a büntetés-végrehajtási intézetben, és nem is tervezem.
3. Előbb-utóbb biztosan a fronton leszek (ez a háború hosszú és kemény lesz, ahogy előre figyelmeztettelek). De nem most.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 313
113
Profi módon hogy lehet hatástalanítani? A kazánlemez ennyire erős? Nekem az is Darwin díjasnak tűnik, mert mi van ha előbb dől el a kazánlemez...
robbanőszert tenni mellé és úgy elrobbantani szerintem elég macerás az ilyen kis vackokat mondjuk rgyzs általában van elégazt meg lehet formázni.
de én lelocsolnám valami éghetővel és meggyújtanám. azt lehet távolról is és üzemanyag mindig van meg egy vizesflakon aminek a kupakjába lyukat lehet gyártani.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
497
1 688
93
Lényeg a lényeg, nincs 30 ezer orosz halott, maximum a te vágyálmaidban. Ugye az ukránok meg ladagrant már 42 ezer halottnál járnak. Úgyhogy húzz bele
A napokban Resperger egy podcastben 35K orosz és 30K ukrán halottról beszélt, hozzátéve hogy értelemszerűen az ukikat ez jobban megviseli mert az oroszoknál több a tartalék.

Természetesen ez is csak egy szám, nem tudom honnan vette, de szerintem Ő általában reálisan méri fel a helyzetet (már amennyire innen reálisan lehet).
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 785
113
robbanőszert tenni mellé és úgy elrobbantani szerintem elég macerás az ilyen kis vackokat mondjuk rgyzs általában van elégazt meg lehet formázni.
de én lelocsolnám valami éghetővel és meggyújtanám. azt lehet távolról is és üzemanyag mindig van meg egy vizesflakon aminek a kupakjába lyukat lehet gyártani.
Én a távcsöves fegyverre szavazok, egy Dragunov elég is lenne. 25-30 m távolságról.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
Ukránoktól zsákmányolt T-80UE-1 harckocsi

Inkább oda - vissza zsákmányolt T-80UE-1 ez, eredetileg Orosz volt, de kifutott a naftából / egyből műszaki baja történt, otthagyta a személyzete, az Ukrik begyűjtötték, ők is feladták a harcokat, és visszakerült eredeti gazdáihoz.

Alacsony színvonalú Szláv belháború ez.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 313
113
Inkább oda - vissza zsákmányolt T-80UE-1 ez, eredetileg Orosz volt, de kifutott a naftából / egyből műszaki baja történt, otthagyta a személyzete, az Ukrik begyűjtötték, ők is feladták a harcokat, és visszakerült eredeti gazdáihoz.

Alacsony színvonalú Szláv belháború ez.
basszus nem is tudtam hogy van román gyártású T80 as :D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A TÖMEGHADSEREGEK ÉS AZ ELHÚZÓDÓ HÁBORÚK VISSZATÉRÉSE?
Nekem úgy tűnik, hogy nincs semmi kirívó az orosz hadsereg állapotában, ahogy erről az idézett cikkben a szakértő beszámol.
A legtöbb fejlett állam hadseregében létezik egy nagyon modern, nagyon profi, nagyon vékony réteg. Ezeket látjuk általában akcióban.
Ami ez alatt van az egy sokkal kevésbé profi és sokszor muzeális eszközpark.
Az utóbbi évtizedek munkahipotézise az volt, hogy a háborúk rövidek és mobilisak lesznek, a támadással mint az erősebb harcformával.
Nem kizárt, hogy amit látunk az egy visszatérés a védelem felsőbbrendűségére, a hosszú háborúkra amit újra a tömeghadseregek dominálnak.
Ez a változás a háború jellegében vezetett oda, hogy az ukrán hadsereg professzionális és tapasztalt elitje hat hónap alatt felmorzsolódott.
Az oroszoknál az amortizáció abszolút mércével mérve hasonló volt, a hadsereg méreteiből kifolyólag azonban relatíve kevésbbé bénító.
Erre az új fajta háborúra még az USA sincs felkészülve.


Inkább nincs meg sem a számbeli,sem a technikai fölény. Ezért ilyen lassú, szenvedős az egész.
Ami miatt más, mint amiről írsz, az Putyin kegyetlensége: nem számít az emberi, anyagi áldozat.
Ezt a húsdarálót csak tömeg hadseregek bírják.
Hitler, Sztálin hasonlóan lelketlen diktátorok voltak.
E miatt tűnik csalókának.
Azt hittük már nem lesznek ilyen diktátorok, ilyen háborúk.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Pedig volt rá elképzelés, igaz nem ilyen sufnituning formában
Bolgár könnyű harckocsi tervezet a 1980-as évek végéről
Bulgaria-LPT-Lek-Plavus-Tank.jpg

Az ukrán elképzelés se lenne teljesen rossz, ha ez nem 2022 nyarán, hanem mondjuk 2016 táján jut eszükbe
Ott azért némi tervezési munkát is tettek bele. Mert valljuk be az azért kicsit más amikor egy gyárban egy mérnökcsapat módosít egy teknőt és megint más, hogy Szerhij, Oleh meg Tarasz a 2. számú kolhoz mezőgépjavító állomásáról lekaszabolja egy MT-LB hátulját és felapplikál egy Rapirát. Mert látom én hogy felhegesztettek egy támkeretet, de azért komoly kétségeim vannak annak tartósságával kapcsolatban, mert ugye pont ott vannak ócska félszelvényekből fabrikált tartóelemek, ahol a legnagyobb igénybevétel jelentkezik. Ugyanígy komoly gond, az oldalirányzás, a cél komolyabb elmozdulását már a járművel kell lekövetni, ami nem túl szerencsés. Ha mellévesszük még a pompás hohol ergonómiát is, hát azt kell mondjam, ez a kétélű fegyver iskolapéldája. A fegyver töltéséhez is igencsak kucorogni kell, az irányzó/parancsnok helyzete pedig kimondottan parádés, harci alkalmazás során igen hamar lesznek ott bokaficamok, törések.
UI és persze a karbantartás is szuper lesz mikor létráról kell a csövet kihúzni ;)
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
Lényegében itt azt mondod amit én. Nincs elég erejük az oroszoknak egy a Szeverodonyonyeck-Liszicsanszk méretű offenzíva fenntartásához se. Sőt tovább megyek, ha ilyen áron kellene egész Ukrajnát elfoglalni, akkor előbb rokkanna bele az orosz hadsereg mint hogy célt érjenek.

Teljesen függetlenül, mindig is kritizálódtam, hogy elégtelenül, fejetlenül, eszetlenül vágtak bele.

Amúgy nem látom hogy ez miért wihsfull thinking szemben az itteni oroszbarátok Odesszáról szőtt álmaival.

Én mindkettőt hasonlóan bénának tekintem, az Ukrik objektíve demilitarizálták magukat a Hidegháború végével, és a raktáron maradt RPG meg nem offenzív fegyver, hanem beásva, védekezésre jó, ami működik is. Az Oroszok meg képesek lennének USA vagy Szovjet stílusban tolni, csak ahhoz nem Putyinnak és talpnyalói körének kellene őket vezetni, hiperkorruptan, sőt megkockáztatom, öreg fegyverzettel, de okos taktikát használva is lehetne haladni, de még az értelmes tervezés sem megy, a katonai akadémiákon kábé díszlépést, meg késsel - villával evést tanítanak, és ezekre osztogatják a plecsniket a mellényükön.
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
885
9 992
93
Én mindkettőt hasonlóan bénának tekintem, az Ukrik objektíve demilitarizálták magukat a Hidegháború végével, és a raktáron maradt RPG meg nem offenzív fegyver, hanem beásva, védekezésre jó, ami működik is. Az Oroszok meg képesek lennének USA vagy Szovjet stílusban tolni, csak ahhoz nem Putyinnak és talpnyalói körének kellene őket vezetni, hiperkorruptan, sőt megkockáztatom, öreg fegyverzettel, de okos taktikát használva is lehetne haladni, de még az értelmes tervezés sem megy, a katonai akadémiákon kábé díszlépést, meg késsel - villával evést tanítanak, és ezekre osztogatják a plecsniket a mellényükön.
Az ukrik irdatlan pénzt öltek a seregbe 2014 után. Rohadt sok technikát reaktiváltak és képességeket szereztek vissza.
A katonai akadémiás megjegyzésed tapasztalat, vagy esetleg kliséket használsz forrásnak?
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Castel nyomán elterjedt,hogy a 70 éves letárolt lőszerrel lehet csatázbi....Hát,nem igazán.A lőszer is elöregszik álltában is.Ugyanez érvényes a teknyikára is.Minnél bonyorultabb,annál inkább.Egy 30 éve a tajgán rohadó T72 csak gyári helyrepofozás után vethető harcba.
Te már csak tudod, hisz értesz a lőszerekhez IS!
Most a 70 évbe ne menjünk bele, bár megfelelő tárolás mellett kibírja a lőszer. Anno lőttünk el 50 db 2 VH-s gyártású Para lőszert, egyetlen hiba/akadály nélkül.
Viszont alapvetően nem erre gondolt a Robi sem (sem időben sem lőszertípusban), hanem arra hogy a 122, 152 , 203 mm gránátok, a Grad , sz-5,sz-8 stb rakéták nagy része használható. Persze a kilövőtölteteket, hajtóműveket, gyújtókat cserélni kell, de ez teljesen normális dolog, főleg fekete lőport tartalmazó cuccok esetén ez rutineljárás.
Ugyanez igaz a technikára, először nyilván kikonzerválják, felmérik az állapotot és az alapján a szükséges javításokat elvégzik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Te már csak tudod, hisz értesz a lőszerekhez IS!
Most a 70 évbe ne menjünk bele, bár megfelelő tárolás mellett kibírja a lőszer. Anno lőttünk el 50 db 2 VH-s gyártású Para lőszert, egyetlen hiba/akadály nélkül.
Viszont alapvetően nem erre gondolt a Robi sem (sem időben sem lőszertípusban), hanem arra hogy a 122, 152 , 203 mm gránátok, a Grad , sz-5,sz-8 stb rakéták nagy része használható. Persze a kilövőtölteteket, hajtóműveket, gyújtókat cserélni kell, de ez teljesen normális dolog, főleg fekete lőport tartalmazó cuccok esetén ez rutineljárás.
Ugyanez igaz a technikára, először nyilván kikonzerválják, felmérik az állapotot és az alapján a szükséges javításokat elvégzik.
Prima.Leirtad azt,amit én-hogy elöbb hadrafokható állapotba kell hozni a cuccot....Plusz ismét biznyitottad,hogy szövegértelmezés mellet a morális állapotod is a béka segge alatt van.
 
  • Tetszik
Reactions: PPP

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Van még az oroszoknak szűk másfél hónapjuk az őszi esőkig amely megfogja könnyíteni a védők dolgát, én személy szerint úgy látom, hogy a harmadik védővonal elfoglalására nem mostanában fog sor kerülni amennyiben a jelenleg az ott rendelkezésre álló erőkkel akarják ezt az Oroszok végrehajtani.
Bár sok mindenben nem értünk egyet, de ez előfordulhat. Az őszi raszputyica lehetőséget ad mindkét fél számára a sorok rendezésére. Meglátásom szerint, amikor eljön a tél, az ukránok külföldi támogatottsága jelentősen vissza fog esni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Az 1:3-as arány a háború elején hangzott el, azt akarták bizonyítani ezzel az oroszokkal nem túlzottan szimpatizálók (vagy ha megfordítjuk ebből vezették le) hogy az elégtelen logisztika stb miatt a sebesülteket nem tudják idejében ellátni, így többen hallnak meg mint kellene (összehasonlítva egy "jól szervezett" hadsereggel).

Hogy ez a szám honnan jött nem tudom, de azóta sok videóban hallottam mint ökölszabályt (úgy látom helytelenül).
nem kevertem semmit. 1 halottra háromszor annyi sebesült jut minimum. Lásd az idézett CIA becslés: 15 ezer halott 45 000 sebesült. Annyiban igazad lehet, hogy a valóságban az 1:4-hez arány életszerűbb lehet. A Donyecki Népi Milícia veszteségei február 18-június 9 között 2057 halott és 8526 sebesült. Azaz 1 halottra kicsit több, mint 4 sebesült jut
DNR-vesztes-gek.png



Igen elfogult vagy. Vagy csak számolni nem tudsz :D
Néggyel kellett volna osztanod a 70-80 ezret. Tehát a Pentagon becslése alapján maximálisan 17500-20 000 főre tehető az orosz halottak száma. Amúgy a CIA becslés sincs egy hónapos, július 20-ai.

A tankok kapcsán megint csak csúsztatsz, szokásod szerint. Én azt az adatot fogadtam el, hogy a mintegy 6000 bizonyíthatóan letárolt harckocsi közül, kb 3000 vethető be kisebb-nagyobb munkálatok elvégzése után. ezzel szemben te azt állítottad, hogy az összes letárolt orosz harckocsi roncsállapotú. Ennek szép cáfolata a frontra harckocsik tömegét szállító szerelvények sora. A T-62 harckocsikat a népköztársasági erők és a segédcsapatok(dél-oszétek) kapták.
Egyértelműen nekem volt igazam, ezt te is beláthatod.
T-62-d-l-osz-t-hadoszlop-0621.jpg

T-62-d-l-osz-t-hadoszlop-0621-C.jpg
Az általanos szám a konvencionális háború 1 a 4-5-höz. Ezt fogja hozni az ukrán konflikus is.