A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 656
46 629
113
Az a jó ebben a tolmácsban, hogy inkább csak nehezíti a megértést.
Elsőre nem értette meg a Gidránt és annak jelentését. Később meg szerintem simán félrefordított valamit. Jó lenne ennek az eredetijét is megszerezni, mert ez a tolmács botrány. (A "local"-os rész különösen!)
Esetleg valaki tud angolul szájról olvasni, mert a hangalámondásból nagyon nehéz kiszűrni a valós tartalmat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 656
46 629
113
Akkor miért nem csapunk le azonnal a visszamondott szlovén kontingensre?
Ettől azok nem lesznek olcsóbbak. Ráadásul még hozzá is kellene rendelni, mert már a szlovénoknak is az volt az egyik fő bajuk, hogy túl keveset rendeltek belőle. Többre meg - gondolom - nem elég a pénzük. Ráadásul ezek is csak leghamarabb 2024-2026 között lennének átvehetők.
Különben így a lemondásnak utánaolvasva, van egy olyan érzésem, hogy a szlovénok azért mondták vissza a rendelést, mert úgy tűnik, hogy elég durván átverték őket.
Az eredeti szerződés még a 45 járműre 281,5M EUR-t jelzett előre, a lemondáskor meg már 343M-ról beszéltek. A lemondáskor meg az "illetékes elvtárs" azt emelte ki, hogy nagyon nem off the shelf csomag volt, amit megrendeltek. Ezek szerint a drágulás oka az lehetett, hogy valami nagyon fapad csomagot toltak le a torkukon - piszok drágán.
Ha nekünk tényleg csak APC-nek kellenek a gépek, akkor arra biztosan sokkal olcsóbban is találunk megoldást.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 722
5 789
113
Ettől azok nem lesznek olcsóbbak. Ráadásul még hozzá is kellene rendelni, mert már a szlovénoknak is az volt az egyik fő bajuk, hogy túl keveset rendeltek belőle. Többre meg - gondolom - nem elég a pénzük. Ráadásul ezek is csak leghamarabb 2024-2026 között lennének átvehetők.
Különben így a lemondásnak utánaolvasva, van egy olyan érzésem, hogy a szlovénok azért mondták vissza a rendelést, mert úgy tűnik, hogy elég durván átverték őket.
Az eredeti szerződés még a 45 járműre 281,5M EUR-t jelzett előre, a lemondáskor meg már 343M-ról beszéltek. A lemondáskor meg az "illetékes elvtárs" azt emelte ki, hogy nagyon nem off the shelf csomag volt, amit megrendeltek. Ezek szerint a drágulás oka az lehetett, hogy valami nagyon fapad csomagot toltak le a torkukon - piszok drágán.
Ha nekünk tényleg csak APC-nek kellenek a gépek, akkor arra biztosan sokkal olcsóbban is találunk megoldást.
Én - személy szerint - nem lennék szomorú akkor sem, ha minden csapat Hiúzzal lenne felszerelve és nem erőltetnénk a kerekes dandárt. Ennek ugye akkor sajnos van egy időigénye.
Másrészt úgy tűnik, hogy hosszabb távon is számolunk legalább egy ilyen egységgel és nem csak a BTR kikopásáig, hanem azon túl is. Most ez jó kérdés, hogy csupasz APC-nek vennénk-e (szerintem harcjárműnek inkább).
Gyors megoldásként kézenfekvő volna egy ilyen - ahogy te nevezed - off the shelf jármű instant beszerzése, onnan, ahol van gyártási kapacitás. Még jobb volna persze már legyártottra menni rá. Most az, hogy a szlovénok mennyire szar deal-t kötöttek, minket nem kellene, hogy érdekeljen, lévén az egy másik kontrakt.

Te milyen egyéb gyors (‘24 előtti szállítással) és olcsó megoldásra gondoltál?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
78 001
113
Én - személy szerint - nem lennék szomorú akkor sem, ha minden csapat Hiúzzal lenne felszerelve és nem erőltetnénk a kerekes dandárt. Ennek ugye akkor sajnos van egy időigénye.
Másrészt úgy tűnik, hogy hosszabb távon is számolunk legalább egy ilyen egységgel és nem csak a BTR kikopásáig, hanem azon túl is. Most ez jó kérdés, hogy csupasz APC-nek vennénk-e (szerintem harcjárműnek inkább).
Gyors megoldásként kézenfekvő volna egy ilyen - ahogy te nevezed - off the shelf jármű instant beszerzése, onnan, ahol van gyártási kapacitás. Még jobb volna persze már legyártottra menni rá. Most az, hogy a szlovénok mennyire szar deal-t kötöttek, minket nem kellene, hogy érdekeljen, lévén az egy másik kontrakt.

Te milyen egyéb gyors (‘24 előtti szállítással) és olcsó megoldásra gondoltál?
Nem létezik ilyen, haditechnikát nem a Tescoból a polcról veszel.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Szerintem a törökök képesek lennének gyorsan nagy mennyiségben szállítani ha rendelnénk. Ezt láthatjuk a Gidránnál is, nem rajtuk múlik hogy még csak 50 ért ide. Itt viszont azt írták nem muzsikáltak jól a török apc-k. Pedig nekem a Pars kifejezetten szimpi volt.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Szerintem a törökök képesek lennének gyorsan nagy mennyiségben szállítani ha rendelnénk. Ezt láthatjuk a Gidránnál is, nem rajtuk múlik hogy még csak 50 ért ide. Itt viszont azt írták nem muzsikáltak jól a török apc-k. Pedig nekem a Pars kifejezetten szimpi volt.
Ja érdekes szerkezet, a soffőr mellett ül a parancsnok és ha ő akar vezetni csak áthúzza a kormányt! Csak a páncélozottsága gyanus, nem tűnik sziklából kifaragottnak...! Szerintem érdemes lenne kérni párat és meggyilkolni hogy milyen!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 436
120 756
113
Szerintem a törökök képesek lennének gyorsan nagy mennyiségben szállítani ha rendelnénk. Ezt láthatjuk a Gidránnál is, nem rajtuk múlik hogy még csak 50 ért ide. Itt viszont azt írták nem muzsikáltak jól a török apc-k. Pedig nekem a Pars kifejezetten szimpi volt.
Ki írt olyat, hogy török apc, hogy muzsikált?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 656
46 629
113
Szerintem a törökök képesek lennének gyorsan nagy mennyiségben szállítani ha rendelnénk. Ezt láthatjuk a Gidránnál is, nem rajtuk múlik hogy még csak 50 ért ide. Itt viszont azt írták nem muzsikáltak jól a török apc-k. Pedig nekem a Pars kifejezetten szimpi volt.
Nem vagyok benne biztos, hogy pont a Pars volt nálunk, még csak abban sem, hogy kerekes volt.
Szerintem a nehézdandár kapcsán - logikusan - először láncosat kereshettünk. De ezt majd egy erre hajlandó belsős ember meg fogja erősíteni/cáfolni, ha akarja.
Mindenesetre, kerekes technikában a török egy igen jelentős know-how-t tudtak - szerintem - felhalmozni.
Saját belső piacra is több típus lett fejlesztve, ráadásul ezek folyamatos fejlesztésben is vannak.
A PARS pl. most tart ugyebár a 4. iterációjánál. A Gidrán és az NMS meg megmutatja, hogy tudnak fasz@ futóművet meg úgy általában páncélozott kerekeset csinálni.
Korábban nekem sem a Pars portfolioja, sem maga a kialakítás nem volt szimpatikus. Tudniillik a homlokfalon lévő szélvédőtől nekem valahogy borsódzik a hátam.
Ugyanakkor el kell ismerjem, maga a kialakítás nagyban segíti a vezető munkáját. A szélvédő az APC esetén viszont lehet, hogy ez egy jó kompromisszum lehet...
A portfolio pedig - így a Pars 4-re - elért egy olyan szintre, ami mutatja, hogy gyakorlatilag azt szállítanak az ügyfélnek, amit az jónak lát.
A kisebb szélvédős a sima Pars, míg a jobb kilátást biztosító a Pars Scout.
Mindkettőből van 6x6, és 8x8 is. A Scoutból 4x4 is!
Hogy mit teszel rá, vagy milyen motort kérnél bele, az részletkérdés. Mint ahogy az is, hogy agyonpáncélozva, vagy úszóképesen kéred-e.
Mindenesetre a Pars 4-nek az oldala elég védettnek tűnik nekem. Ha jól láttam alapból egy elég komoly páncélból áll a test, míg erre rákerült egy légréssel egy további vékonyabb páncél. Ha jól sejtem, akkor a kettő közé még simán kerülhet kerámia is, ha nagyon akarja a vevő.

És, hogy milyen gyártói kapacitásokkal rendelkeznek?
Nos, egy 2021 márciusi cikkben azt írták, hogy 100 Scoutot ( 5 konfigban) fognak szállítani 2022-re a török hadseregnek.
Ha jól gondolom, akkor ezek már túl vannak a szíriai teszteléseken is...

Alapanyaghiányuk biztosan nincs, mert ők aztán mindenkivel üzletelnek. Erdogan nem húzza az orrát, ha az oroszokhoz kell is bármiért menni...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ki írt olyat, hogy török apc, hogy muzsikált?
Valamiért úgy emlékeztem azt írtad volt nálunk tesztelésen de akkor az csak a Tulpar lett volna? Én reménykedem benne, hogy felgyorsulnak az események… APC problémát gyorsan meg lehetne oldani török vonalon. Csöves tüzérséggel szerb irányba indulnék. A 2-3 éven belül komoly mennyiséget lehetne beszerezni viszonylag jó áron. Persze ez csak az én véleményem és kívülről pofázok bele.