A hiperszónikus fegyverek oroszok által bejelentett szolgálatba állítása óta néhány év telt el. Életszerűtlen, hogy ezekből számottevően többet és gyorsabban gyártanának, mint a kevésbé fejlett, nem hiperszónikus fegyverekből, ahogy arra sem utal semmi, hogy a hordozásukra képes hajók és repülőgépek elárasztanák a légteret és a világtengereket.
Ez alapvetően korrekt leírása a helyzetnek. Ugyanakkor a 10 és az 1000 között elég nagy a távolság, illetve érdemes megnézni, milyen célokra, illetve milyen hatékonysággal lehet ezeket a fegyvereket használni.
Csak példaképp: hány B-21 bombázó áll szolgálatban? Tudom, hogy a bombázó újrahaszosítható, de a lényeg az, hogy bizonyos drága, de hatékony fegyverrendszerből nem szükséges sok.
Ha feltételezzük, hogy a hiperszonikus fegyverek fő célja az amerikai anyahajók támadása, és megnézzük, milyen védekezési lehetőségek vannak ellenük, akkor 100 darab hirtelen már picit túl soknak is tűnik.
Mire fogják használni? Minek gyártsanak többet?
Ahogy én látom, az oroszok elsősorban védekezésre rendezkedtek be, nem támadásra. Ennek megfelelően szenvednek is most rendesen, de pont ezért fog szendvedni mindenki, aki megpróbálja őket sarokba szorítani.
Nem gondolom azt sem, hogy az oroszok kitáraznának Ukrajnában. Valószínűbb, hogy a technika szinvonala esni fog, viszont azt a kevésbé potens technikát tömegben fogják gyártani. Háború esetén mindenki ezt csinálná, hiszen tipikusan a csúcstechnika gyárási kapacitása véges, míg a régebbiek gyorsabban gyárthatók.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy a helyzet bármelyik oldalon statikus, és a gyártási kapacitások változatlanok. Az viszont lényeges különbség, hogy az oroszországi haditermelést az ország berendezkedése miatt sokkal könnyebb felpörgetni. Nyugaton ugyanis jelenleg még piaci áron piaci vállalatok termelnek, akik nem fognak csak úgy milliárdos beruházásokat végrehajtani. Épül már az új Javelin vagy Leo gyártósor az ukrajnai konfliktus miatt? Az oroszok viszont már majd egy éve kijelentették, hogy elkezdenek hadigazdaságra átállni.