[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Az 5.45 és az 5.56 lőszernek van egy nagyon jó tulajdonsága. Az ún hidrodinamikai sokk, a 7.62 egy végtag találatnál simán keresztül megy, így nem okoz túl nagy sérülést ezzel szemben az 5.45 és az 5.56 os lelassul elveszti a mozgási energiáját ami miatt hatalmas sebet szakít, gyakran az egész végtagot. (Kicsit hasonlít a hatása az ún. Dumdum lövedékéhez csak az szét is törik)
Emiatt az 5.45, 5.56 hatékonysága sokkal jobb. Hátrányuk a hatótávolságuk kisebb de a tűzharcok szinte mindig 100-200 méteren belül történnek ott pedig teljesen megfelelő.
Azért nem kellene legendákat gyártani...
Az ilyen végtagleszakítós sztorikat hagyjuk inkább hállivúdnak, mert közük sincs a valósághoz.
Itt nem a teljes energiaátadásról van szó (Megjegyzem a jelenleg NATO standardnek számító SS-109es is nagy valószínűséggel átmegy a testen), hanem arról a sokkhatásról melyet a lövedék becsapódása okoz. Ez pedig azért jön létre, mert az emberi test nagyrészt víz, ami mint azt tudjuk összenyomhatatlan ezáltal a becsapódás ütése sokkal nagyobb területen fejti ki hatását, mivel a folyadékrészecskék amiket a becsapódás ereje "arrébb tol" szintén leginkább folyadékot tolnak maguk előtt, ezért aztán adott esetben véredények is roncsolódhatnak még a becsapódás helyétől távolabb is. Viszont ez a hatás csak extrém magas lövedéksebességnél jelentkezik, leginkább a "full size" karabélyok 900 m/s-ot is bőven meghaladó kezdősebességű változatainál és csak nagyon rövid távolságon. Valahol biztosan meg lehet találni hogy mekkora sebességű becsapódás kell ennek a hatásnak az előidézéséhez.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Ma már ez sem igaz, mert a megnövelt tömegű kiskaliberű köztes lőszerek már nem nagyon érzékenyek a szélre vagy egy faágra, azaz sokkal stabilabb a röppályájuk.
Mesélj cicus ? Hallgatunk ? Kaliberen belül lehet javult a szélállóság de a 7,62x39-hez képest még fényévekre van pont úgy mint az akadállyal ütközés tekintetében is ! A megállító ereje meg a pecsába sincsen ! A kisebb súlyon(és ami azzal jár) kívül én nem látom előnyét ! Ha a 43M is olyan lövedék fejlesztést kapott volna mint az 5,56 akkor minden harcászati jellemzőben felül múlná azt !

Csak egy torz groteszk példa ! A banán forradalmak után sok AK végezte az orvvadászok kezében mert egy sorozattal még egy elefánt vagy kafferbivaly is leküzdhető volt ! Na most a 90 években megérkezett az 5,56 is különböző USA fegyverek kalibereként ! Hát nem lett siker az orvvadászok között mert aki használta a két nevezett bigfive-ra az nem nagyon úszta meg !

Lehet isteníteni az 5,56-t de ha nekem háborúba kéne mennem akko43M kaliberben hozzá csövezett AK-m lenne !

Töltöttem , lőttem 223Rem-t 45-72gr-ig különböző receptek szerint 900-1100m/s V0között 48 és 51cm csőhöz , 150-200m ig viszonylag pontos de felette gagyi , és már 10-12km/h szél is használhatatlanná teszi 100m felett ! Gyakorlásra jó mert nem készít ki még 50-100 lövés se és anyagilag is kibírható de vadászni 243W alatt nem vadászok !
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ukrán motivációs videó a front közeléből:

Operatőr - Szóval srácok, jó napot, a TSN tudósítója vagyok, motiváló videót forgatok azoknak, akik csatlakoznak a hadsereghez. Mit fogsz nekik mondani?
Katona 1 - Ne gyere ide.
Katona 2 - Hova a fenébe mész...
Katona 1 – Isten ments, hogy ideérj.
Operatőr – Várjatok egy percet, és felváltva beszéljetek. Mit mondtál?
Katona 2 - Hová a fenébe mész, meguntad az életed baszod?
Operatőr – Ó! Nézd meg. Egy kétszázas (halott). Ahahaha.
Operatőr – Mit mondasz az újoncoknak?
Katona 3 – Mit mondjak nekik? Hogy ők még szabad emberek. Amint belépnek Ukrajna fegyveres erőibe, tehetetlen, lélektelen rabszolgák lesznek. Rabszolgák.
Kezelő - Plusz. Nos, megkaptátok. A hadsereg az erő. A halál ami a sírba visz. És picsába.


Random orosz youtuber BTR-4 bemutatót forgat zsákmányolt cuccal


Fura. Az első kép át van forgatva a hossztengelyén. A fegyverek tűzváltója, a felvarrók mind rossz oldalon vannak. A Sztálin+Lenin felvarró meg sokkoló....
Legtöbb telefon szelfikamerája tükrözve fotóz, hacsak ki nem kapcsolod.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Végre!!! :)
Lassan már magától "rend" lesz és értelem is meg több szakértelem a topicban! Most az elmúlt 2-3 napban több értelmes infót kaptam meg orosz-ukrános fanozós szopós k.va anyázás nélkül, mint előtte 1 év alatt! De ezt azért korábban is próbálták itt többen amíg nem jelent meg egy-két ugyanazt mantrázó provokátor.

El ne basszuk!
Ha van értelmes alap...onnan már lehet értelmes konszenzusra jutni. Engem pl. leginkább az a három dolog érdekel:
1. Bahmut után betörnek mélyebben az oroszok attól a ponttól?
2. nyithatnak mádodik frontot az oroszok Belaruszból vagy odessza felé?
3. Az ukrán ellentámadásnak vagy egyáltalán bármiféle támadásnak lehet-e esélye realitása?

Pakisztán nem tudom mennyire teheti meg hogy a legutóbbi (8 órája) hír szerint "TALÁN átad" 44 db mbt-t ukrajnának...ebben nem is Kína a fő szempont, hanem az az India akivel háborúban áll pult alatt évek óta...kérdés mit adna azért a 44 darab igencsak lerongyolt állapotú tankért cserébe az USA? A régióban az egyetlen szövettségese, akik már a tálibok miatt is nyomás alá vannak helyezve.

Orosz csecsen harcos nem nézi a fegyvere és a lőszer súlyát...csak megy előre:hadonaszos::


 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 589
8 714
113
Mesélj cicus ? Hallgatunk ? Kaliberen belül lehet javult a szélállóság de a 7,62x39-hez képest még fényévekre van pont úgy mint az akadállyal ütközés tekintetében is ! A megállító ereje meg a pecsába sincsen ! A kisebb súlyon(és ami azzal jár) kívül én nem látom előnyét ! Ha a 43M is olyan lövedék fejlesztést kapott volna mint az 5,56 akkor minden harcászati jellemzőben felül múlná azt !

Csak egy torz groteszk példa ! A banán forradalmak után sok AK végezte az orvvadászok kezében mert egy sorozattal még egy elefánt vagy kafferbivaly is leküzdhető volt ! Na most a 90 években megérkezett az 5,56 is különböző USA fegyverek kalibereként ! Hát nem lett siker az orvvadászok között mert aki használta a két nevezett bigfive-ra az nem nagyon úszta meg !

Lehet isteníteni az 5,56-t de ha nekem háborúba kéne mennem akko43M kaliberben hozzá csövezett AK-m lenne !

Töltöttem , lőttem 223Rem-t 45-72gr-ig különböző receptek szerint 900-1100m/s V0között 48 és 51cm csőhöz , 150-200m ig viszonylag pontos de felette gagyi , és már 10-12km/h szél is használhatatlanná teszi 100m felett ! Gyakorlásra jó mert nem készít ki még 50-100 lövés se és anyagilag is kibírható de vadászni 243W alatt nem vadászok !

Csak a vadászos dologra reagálnék. Tavaly előtt vizsgáztam. Volt egy csoporttársam a tanfolyamon, akinek a gazdag német haverja Kamkcsatkára ment medvéd lőni. Azt mondta a srác, hogy minimum 6 lövés kellett egy medvének, hogy ott maradjon. SZVD-ből. Ezt csak azért írom, hogy ne hasonlítsunk egy embert a vadhoz, vadakhoz. Amiből egy vad lazán vagy kevésbé lazán, de túlél akár 2-3 találatot, abból egy lövés egy embernek még simán lehet halálos. Az ember jóval kevesebbet bír ki, mint egy vad. Így, ami egy vadnak kevés, az nem biztos, hogy az embernek is az lesz. Vagyis szerintem, ha egy fegyverrel kiválóan lehet embereket ölni, attól még nem garantált, hogy az embernél jóval többet kibíró vadak ellen is jó lesz. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy egy 12,7-es mesterlövészpuskára is igaz ez. Elsősorban a kisebb, többet használt kaliberekre értem.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 816
21 000
113
Attól, hogy könnyebb alőszered miért kapnál több tárat? A tárak mennyisége nem a tömegük miatt annyi amennyi, hanem a lőszermennyiség miatt. Tehát attól, hogy 5,45-ös lőszered van nem 7,62-es nem fogsz több lőszert vinni, hanem ugyanannyi lőszer lesz nálad, csak a tömege lesz kisebb az azonos lőszermennyiségnek. És így jön ki a könnyebb lőszer előnye (4db 5,56-os/5,45-ös tár tömege kb 2kg, míg 4db 43M lsőzeres tár tömege kicsit több mint 3,5kg).

@krisss bejegyzesehez szoltam hozza, vagy egeszitettem ki, amiben o is leirja, hogy a ket tar kialakitasa kozotti kulonbsegnek koszonhetoen az 5.45-os tarnak kisebb hely kell. Ebbol kovetkezik, hogy tobbet tudsz magadra pakolni nagyjabol ugyanakkora helyen. Gyanitom 5.45-os bakelit vagy polymer tarak nem voltak a rajtad meg soha -kulonben tudnad. Nekem volt ez is, az is. A 4 darab 7.62-es es 6 darab 5.45-os tar kb. ugyanakkora helyen es kb. ugyanakkora suly viseleset tapasztalat alapjan irtam, nem kis Tamiya figurakon baboztam el tizenpareve… Bar sehol nem irtam, hogy tobb tarat kapsz, de amugy igen. A fentiek miatt pontosan 2-vel tobbet teszel magadra, ha teheted.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 983
113
Azóta olvastam máshol, hogy ez egy T72B3 lehetett. Akkor pedig tényleg egész biztos, hogy féknyúz, hiszen az a "kohószökevény" az orráig nem lát el, nem hogy 4 km-re ;)

Más:
Sparta trollkodás (és kivételesen kurvajó a zene is alatta):

A zene (orosz kortárs "népdal", többek közt a drónozás viszontagságairól is):

A szöveg:
Az a dronos az mi volt? Atlattak a bunker tetejen? Nem alcahalonak tunt. Esetleg sator? De szet meg nem szakadt...

Exportra gyártanak már '95 óta. Ak-101, AK-19, AK-201 (itt egy link a 200-as családról). Még augusztusban linkeltek itt egy videót (talán Kopi), ahol orosz lőszerekkel is próbálták az ukránok - gondolom - legjobb mellényét (~30 méterről), s azt egyedül az orosz 5,45-ös vitte át (az ilyen mesterlövészfegyókat most engedjük el), amit pl az AK-12 használ. Később a kommentekben azzal magyarázták, hogy egy korábbi 9mm-es lövés a közelben volt, így ott a mellény már meg volt gyengülve.*
Ezenfelül a zsákmányolt fegyvereket is használhatják, továbbá pl. Ázsiából nato-lőszer kompatibilis fegyvereket (pl m4) könnyű behozni. Az is egy nagyon elterjedt fegyver a világban, s ahhoz pedig ugyebár 5,56-os kell, de ezt már előttem is említették.

*Akinek ez furcsa lenne, annak írnám, hogy én is csak laikus vagyok, de a lényeg az, hogy néhány felfogott lövés után ezeket el lehet dobni, mert az anyaga/szerkezete túlságosan meggyengül.
Az egy jó kerdes hogy vajon mennyi kezifegyvert zsakmanyoltak eddig az oroszok az ukranoktol egy ev alatt.
Mindenfele lehet köztük, a több szazezer halott, sebesult, fogoly ukran katonatol. Mindenfele szetszort kezifegyverek vannak egy egy elfoglalt pozicional.


Abbol a 62-bol kerek egyet itthonra.
Csak nehogy Leokat lukasszanak vele Szasaek mert az jujj de nagy blama lenne...
Egy amerikai atombombázó kiképzőlövéseket adott le Szentpétervárra.
Az amerikai légierő B-52H Stratofortress, nukleáris fegyverek szállítására alkalmas stratégiai bombázója rakétakilövő pozícióba lépett Szentpéterváron, Gotland szigete közelében - ez 200 km-re van az északi fővárostól.
Ezt követően az amerikai bombázó éles kanyart tett, és a Baltikum irányába távozott.
A gyakorlatok céja az északnyugati körzet rakétavédelmének/légvédelmének áttörése és nukleáris rakétacsapások lebonyolítása Oroszország katonai és infrastrukturális létesítményeire, valamint a légierőkkel való „kölcsönhatás kidolgozása”. a NATO országok közül.
Epp egy ilyen B 52 korozott orakig Taszar felett megmagyarazhatatlanul minap. Annak is vajon mi celja lehetett, felmerte Taszart, nosztalgiazott, szerbeknek celzas, ellenunk valami tevekenyseg? Oka biztosan volt.
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 046
2 187
113
Úgy látszik a szélvihar összefújta a szef@sokat ide a fórumra...
Láttam már hidd el és lőttem is vele (géppuskából)
szóval : a 43M lőszer teljes hossza bizony 56mm...
Egyébként a 7,62x51mm az NATO űrméret, a szovjet 39M az 7,62x54R...
Persze ettől még gyártanak az oroszok 7,62x51-hez is puskát de a mesterlövészpuskáiknál sokkal gyakoribb a .308 Winchester űrméret, ami ugyan nagyon hasonló de nem ugyanaz. Újabb 7,62 NATO űrméretű fegyverek alkalmasak rá hogy .308assal etessék őket, de a régebbiek nem.

Nézd már meg az említett képet, nincs telepakolva. összesen lehet max 100 kg túlsúly amit felraktak.
A kendacsolt verzión kb van 300kg szerintem , és nagyon kis részét védik a felületnek.
Egy ilyen tégla legalább 5kg, a vas az nehéz tud lenni nagyon.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 449
113
Akit jobban érdekel, hogy melyik golyó milyen sebet ejt/hogyan viselkedik becsapódás után, azoknak itt egy link:

Két lényegesebb kép:
smallcal.jpg

lrgcal.jpg

A második vonalig látható a lényeges rész, mert utána átmegy egy átlagos méretű ember felsőtestén/törzsén.
A külső vonal/"burok" az ideiglenes (üreg), a belső a maradandó. Ahol kis "koszok" látszanak, azok az adott golyó apró töredékei.

Külön még bemásolom, hogy mit ír a két oroszról:
7,62 M43: "This is the wound profile of the 7.62x39 PS Steel Core AK-47 round at 2340 f/s. Great penetration but otherwise not very impressive, eh? The permanent cavity is flat in cross-section. I removed two sections at the left and right sides so the image would fit on the page better. At around 60cm the bullet yawed downward and wound up base first as shown." - első kép utolsóelőttijéhez nagyon hasonló, a másik kép a linkben.
5,45 M74 első kép első:
"This is the profile of the 5.45mm AK-74 round at 3066 f/s. The lack of fragmentation makes a smaller permanent wound cavity than that achieved by the M16. However, penetration in flesh is better because of no fragmentation. The permanent cavity is actually flat in cross-section due to the long narrow bullet's tumbling so it is not as effective as the M16 rounds."
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Csak a vadászos dologra reagálnék. Tavaly előtt vizsgáztam. Volt egy csoporttársam a tanfolyamon, akinek a gazdag német haverja Kamkcsatkára ment medvéd lőni. Azt mondta a srác, hogy minimum 6 lövés kellett egy medvének, hogy ott maradjon. SZVD-ből. Ezt csak azért írom, hogy ne hasonlítsunk egy embert a vadhoz, vadakhoz. Amiből egy vad lazán vagy kevésbé lazán, de túlél akár 2-3 találatot, abból egy lövés egy embernek még simán lehet halálos. Az ember jóval kevesebbet bír ki, mint egy vad. Így, ami egy vadnak kevés, az nem biztos, hogy az embernek is az lesz. Vagyis szerintem, ha egy fegyverrel kiválóan lehet embereket ölni, attól még nem garantált, hogy az embernél jóval többet kibíró vadak ellen is jó lesz. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy egy 12,7-es mesterlövészpuskára is igaz ez. Elsősorban a kisebb, többet használt kaliberekre értem.
1. 600 kilós medvében kevesebb kárt tesz azonos űrméretű/sevességű/kialakítású lövedék, mint egy 90 kilós emberben.
2. ha egy vad túlél pár órát a lövés után, már valószínűleg elveszik (nem derül ki, hogy elpusztult) ellentétben egy emberrel.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 295
44 919
113

Lengyelország építi Európa legnagyobb szárazföldi hadseregét - The Telegraph (FOTO)​

"Varsó az elmúlt 50 év legnagyobb újrafegyverkezési kampányába kezd, válaszul az Oroszország növekvő fenyegetésére."
Lengyelország 1000 K2 harckocsira adott le védelmi megrendelést Dél-Koreából és 250 új M1A2 SEPv3 harckocsit az Egyesült Államokból.
Ezzel Lengyelország lesz Európa legnagyobb harckocsierejének tulajdonosa, megelőzve Nagy-Britannia 227 egységből álló haderejét.
A tüzérséget 600 K9-es, 18 HIMARS MLRS 9000 rakétával és 288 MRL K239 Chunmoo rendszerrel is megerősítik Dél-Koreából.
„Több mint 1000 lengyel gyártmányú Borsuk gyalogsági harcjármű, valamint 96 AH-64E Apache helikopter (az USA-ból) és 48 FA-50 harci repülőgép Dél-Koreából fedezi majd a levegőt” – írja a kiadvány.
Источник: https://rusvesna.su/news/1678556941

Bakhmutban a helyzet közel áll a kritikushoz: a Wagner PMC hatalmas offenzívát hajt végre, szorító fogók (MAP)​

Az Ukrán Fegyveres Erők katonasága és az ukrán katonai elemzők minden órával újabb és újabb pánikjelentéseket és nyilatkozatokat tesznek közzé a helyzetről:
„A Bahmut-irányban a helyzet általában nagyon nehéz és közel a kritikushoz.”
"Az összes forrásból származó információ az ukrán fegyveres erők Kleshcheevka térségében történő előrehaladásáról 6 km-rel nem igaz."
„Ma általánosságban véve délen Wagner nagyon heves támadása kezdődött minden irányban, nyomást gyakorolva a T-0504-es autópályára, Ivanovszkoje és Sztupocski falura.
„Bakhmuttól északra a PMC hatalmas offenzívát hajt végre az O0506-os autópályán (Chasov Yar – Bakhmut) és Khromovón. A „wagneriták” előretörése az erdősávokban rögzített.
"Az AZOM üzem északi részén a PMC-k folytatják támadásaikat."
„Bakhmut déli részén szintén rendkívül nehéz a helyzet. Harcok a T0504-es autópálya környékén.
„A Kvadraty és a Budjonovka körzet déli részén az ellenséges gyalogság több házat előrenyomott, de az ukrán fegyveres erők ellentámadásba lendültek. A harcok folytatódnak."
Источник: https://rusvesna.su/news/1678566580

Az amerikai források jelentése szerint a közelmúltban Kijev elleni csapás során Dagger rakéták találták el az irányítóközpontot NATO-tisztekkel, akik között vannak halottak és sebesültek is – írja Vlagyimir Szolovjov.‼️
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Azért nem kellene legendákat gyártani...
Az ilyen végtagleszakítós sztorikat hagyjuk inkább hállivúdnak, mert közük sincs a valósághoz.
Itt nem a teljes energiaátadásról van szó (Megjegyzem a jelenleg NATO standardnek számító SS-109es is nagy valószínűséggel átmegy a testen), hanem arról a sokkhatásról melyet a lövedék becsapódása okoz. Ez pedig azért jön létre, mert az emberi test nagyrészt víz, ami mint azt tudjuk összenyomhatatlan ezáltal a becsapódás ütése sokkal nagyobb területen fejti ki hatását, mivel a folyadékrészecskék amiket a becsapódás ereje "arrébb tol" szintén leginkább folyadékot tolnak maguk előtt, ezért aztán adott esetben véredények is roncsolódhatnak még a becsapódás helyétől távolabb is. Viszont ez a hatás csak extrém magas lövedéksebességnél jelentkezik, leginkább a "full size" karabélyok 900 m/s-ot is bőven meghaladó kezdősebességű változatainál és csak nagyon rövid távolságon. Valahol biztosan meg lehet találni hogy mekkora sebességű becsapódás kell ennek a hatásnak az előidézéséhez.

Hát egy gyakorlati példa:



A végtagelvesztés egyebként nagyon gyakori a 5.56 illetve az 5.45 találatok miatt Hollywoodon kívül is. Teljesen egybevág azzal amit Te és én is mondunk. A nagyfokú roncsolódás miatt az orvosok kénytelenek amputálni az adott végtagot. (Valahol találtam a vietnami háború tapasztalatait feldolgozó amerikai statisztikákat, egészen brutális a különbség a 5.56 és a 7.62 között ilyen téren.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 823
117 996
113
Mesélj cicus ? Hallgatunk ? Kaliberen belül lehet javult a szélállóság de a 7,62x39-hez képest még fényévekre van pont úgy mint az akadállyal ütközés tekintetében is ! A megállító ereje meg a pecsába sincsen ! A kisebb súlyon(és ami azzal jár) kívül én nem látom előnyét ! Ha a 43M is olyan lövedék fejlesztést kapott volna mint az 5,56 akkor minden harcászati jellemzőben felül múlná azt !

Csak egy torz groteszk példa ! A banán forradalmak után sok AK végezte az orvvadászok kezében mert egy sorozattal még egy elefánt vagy kafferbivaly is leküzdhető volt ! Na most a 90 években megérkezett az 5,56 is különböző USA fegyverek kalibereként ! Hát nem lett siker az orvvadászok között mert aki használta a két nevezett bigfive-ra az nem nagyon úszta meg !

Lehet isteníteni az 5,56-t de ha nekem háborúba kéne mennem akko43M kaliberben hozzá csövezett AK-m lenne !

Töltöttem , lőttem 223Rem-t 45-72gr-ig különböző receptek szerint 900-1100m/s V0között 48 és 51cm csőhöz , 150-200m ig viszonylag pontos de felette gagyi , és már 10-12km/h szél is használhatatlanná teszi 100m felett ! Gyakorlásra jó mert nem készít ki még 50-100 lövés se és anyagilag is kibírható de vadászni 243W alatt nem vadászok !
Úgy lehet a legjobban összefoglalni, hogy az 5.45 és az 5.56.-os lőszerek
350-400 méterre vannak optimalizálva.
Afölött elveszti az energiàját nagyon gyorsan és szélérzèkeny. Viszont addig mivel könnyebb a lőszer nagyobb energiát ad le a testnek talàlatkor.

A 7.62x39-es közelebbi távon átszalad a testen, nagyobb távon viszont jóval nagyobb energiát ad le becsapódáskor.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Úgy lehet a legjobban összefoglalni, hogy az 5.45 és az 5.56.-os lőszerek
350-400 méterre vannak optimalizálva.
Afölött elveszti az energiàját nagyon gyorsan és szélérzèkeny. Viszont addig mivel könnyebb a lőszer nagyobb energiát ad le a testnek talàlatkor.

A 7.62x39-es közelebbi távon átszalad a testen, nagyobb távon viszont jóval nagyobb energiát ad le becsapódáskor.

Nekünk még úgy oktatták, az AMD lőszere 8 emberen menne át, ha egymás mögé állítanák őket. A PKM géppuska lőszere 12 emberen. Brutális az ereje mindkettőnek.
Ugyanakkor amit írtál, arra reflektálva, normál emberi szemmel, optika nélkül használva a fegyvert, a gyalogsági harc, olyan 300-400 méter távolságon zajlik átlagban, max.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
@krisss bejegyzesehez szoltam hozza, vagy egeszitettem ki, amiben o is leirja, hogy a ket tar kialakitasa kozotti kulonbsegnek koszonhetoen az 5.45-os tarnak kisebb hely kell. Ebbol kovetkezik, hogy tobbet tudsz magadra pakolni nagyjabol ugyanakkora helyen. Gyanitom 5.45-os bakelit vagy polymer tarak nem voltak a rajtad meg soha -kulonben tudnad. Nekem volt ez is, az is. A 4 darab 7.62-es es 6 darab 5.45-os tar kb. ugyanakkora helyen es kb. ugyanakkora suly viseleset tapasztalat alapjan irtam, nem kis Tamiya figurakon baboztam el tizenpareve… Bar sehol nem irtam, hogy tobb tarat kapsz, de amugy igen. A fentiek miatt pontosan 2-vel tobbet teszel magadra, ha teheted.
Ha a fateromnak áramszedője lenne, akkor villamos lennék. Nem a hely az ami korlátozza azt, hogy mennyi tár van nálad. Persze 20 nem fér el, de, hogy 4 vagy hat van a mellényeden és az öveden az nem hely kérdése.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 734
13 659
113
Mit is mondtam, hogy a felépítése zajlik a médiában! Viszont erre a csavarra nem számítottam :D
Úgy látszik, az előző év teljesítménye, és mutatványai alapján Ő is bejelentkezik? az EU F.O.S médiacirkuszi bohóc sátrába az egyik fő sátortartó oszlopos színházi khmmm... tagnak.

Ezért mondogatom, hogy nincs itt semmi látnivaló a két fél (no nem a proxi ukrán, hanem a mozgatója) között valamiféle együttműködés látszik (kilóg a patás (nem)lóláb ukrajna füstje alól..)
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 514
15 753
113
Úgy lehet a legjobban összefoglalni, hogy az 5.45 és az 5.56.-os lőszerek
350-400 méterre vannak optimalizálva.
Afölött elveszti az energiàját nagyon gyorsan és szélérzèkeny. Viszont addig mivel könnyebb a lőszer nagyobb energiát ad le a testnek talàlatkor.

A 7.62x39-es közelebbi távon átszalad a testen, nagyobb távon viszont jóval nagyobb energiát ad le becsapódáskor.
E=1/2m*v^2 Nem ad le nagyobb energiát (max torkolatnál, ahol lehet nagyobb sebességkülönbség). Mint katonától, csak megkérdem: 5,56-ossal helységharcolnál, erdőben lövöldöznél (ahol egy vályogfal, 10 éves nyárcsemete megfogja kis túlzással) vagy 7,62-vel (ami acélmaggal a gőzölt vasbeton panelfalat átüti)?