Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem, tisztán emlékszem, hogy Áramlástan vizsgán az egyik kérdés pont az volt, mennyi extra párát tud felvenni 1 köbméter levegő ha a nyomás és hőmérsékletben x mértékben változik.
Az, hogy a vízpára üvegházhatású nem túl komplikált dolog, az össze felmelegedés akkor pörgött fel amikor a víz párolgatása beindította az öngerjesztést, olyankor valóban trópusi/sivatagi klíma volt az egész Földön.
Aztán az elburjánzó növényzet megkötött annyi CO2-t, hogy a víz is elkezdett visszapotyogni majd jött a lehűlés.
Pontosan de ez egy önmagát szabályozó folyamat .
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 207
113
A föld 2/3 vízzel borított ha cikk szerint lenne akkor kb 90 fokos szauna lenne a föld folyamatosan!
És ha az alma is vontaná a földtekét, nem csak a földteke az almát, akkor az almafa már rég eltört volna, ugye? Az intuíció kezdeti modellalkotásra jó, de azért azt általában sokat kell finomítani, mire prediktív erejű lesz. A modelled fontos és helyes elemeket tartalmaz, de a teljes képet nem fedi még le.

Miért? Mert ha melegítjük a levegőt, akkor több vízpárát tud "oldani", amikor nincs felhő, akkor is van vízpára ám a levegőben. Ezt írta a cikk, hogy mi melegítjük, ettől több lehet a vízpára, és az tovább fokozhatja a melegedést. Plusz pár más ÜHG-t is felsorolt (a természetes lebomlási/kiürülési ciklusuk nem részletezve).

A másik cikk meg a fosszilis hidrogén kitermelését, elégetését szorgalmazza, ami amúgy ugyanúgy további,l eddig ott nem levő ÜHG-t juttat a rendszerbe, mint a CO2 kibocsájtó energiatermelés.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 626
3 301
113
A végén még az éltető víz lesz a vesztünk !
OFF
Van olyan tudományos elmélet amúgy, hogy igen. Bár addigra már úgy sem lesz emberiség. A nap életének vége felé (már a vörös óriássá fúvódás előtt) olyan erősen fog sugározni, hogy a Vénuszhoz hasonló klimatikus viszonyok alakulnak ki a Földön is. (A lakható zóna jelentősen kijjebb kerül). Pontosabban még annál is rosszabb, mert a Vénusszal ellentétben a Földön (mivel van számottevő mágneses tere) a víz nem esik szét atomjaira és nem szökik meg a hidrogénje. A vízgőz pedig még a Vénusz mostani felszíni hőmérsékleténél is nagyobb forrósághoz vezet majd. De ez nem most lesz.
ON
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
Az Eurostat a forrás. Azért azt megtehette volna, hogy berakja a cikkbe a konkrét hivatkozást.!

Már leírtam nem így működik a gáz ellátás. Kapacitás lekötés éves! forrás lekötéséves éves nem tőzsdei napi forrásokból látják el a fogyasztóat. energia ellátás nem szerencse szerződésekre van alapozve. ez nem belpesti bőcsész szak!!!!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 637
46 610
113
@Giskard
Ma teljesen véletlenül ránéztem az FGSZ honlapjára, és azt láttam, hogy elindult a gáz betárolása - még ha nem is max. kapacitáson.
Az mfgt honlapja szerint elvileg április 1-el kezdődik a betárolási szezon, de ahogy keresgéltem, korábban még bőven előfordult olyan, hogy április 15-én még alacsonyabb volt a töltöttségi szint, mint egy hónappal korábban. Igazság szerint az elmúlt 5 évben csak 2019-ben volt, hogy ez nem volt igaz.

Ez most valami különleges dolog, vagy ezen nem kell fennakadni?
Mivel tudjuk, hogy jelenleg - a 2 hónapos késleltetett árazás miatt - nem kapjuk olcsón a gázt. Ha később kezdenénk a betárolást, akkor jobban járnánk értelem szerűen, de ezek szerint az ellátás biztonságnál - a jelenlegi geopolitikai helyzetben - felülírja a gazdasági érdekeket?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
@Giskard
Ma teljesen véletlenül ránéztem az FGSZ honlapjára, és azt láttam, hogy elindult a gáz betárolása - még ha nem is max. kapacitáson.
Az mfgt honlapja szerint elvileg április 1-el kezdődik a betárolási szezon, de ahogy keresgéltem, korábban még bőven előfordult olyan, hogy április 15-én még alacsonyabb volt a töltöttségi szint, mint egy hónappal korábban. Igazság szerint az elmúlt 5 évben csak 2019-ben volt, hogy ez nem volt igaz.

Ez most valami különleges dolog, vagy ezen nem kell fennakadni?
Mivel tudjuk, hogy jelenleg - a 2 hónapos késleltetett árazás miatt - nem kapjuk olcsón a gázt. Ha később kezdenénk a betárolást, akkor jobban járnánk értelem szerűen, de ezek szerint az ellátás biztonságnál - a jelenlegi geopolitikai helyzetben - felülírja a gazdasági érdekeket?
Szerintem kezdjünk el aggódni! Normál esetben mikor ilyen magas a tározók töltöttsége még játszanánk az árakkal. A trendeket látva lehet befolyásolni hogy mikor mennyit tároljunk be. Ha elkezdtük már most tölteni a tározókat akkor arra készülünk, hogy történik valami.
  • elszállnak a gázárak nyár végén.
  • várható valami terror cselekmény a déli vezetéken
  • elindulhat a háború eszkalációja, ha az ukránok összecsuklanak.
  • a törökök feladják a semleges pozíciójukat az usa nyomására

és ezek kombinációja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 637
46 610
113
Szerintem kezdjünk el aggódni! Normál esetben mikor ilyen magas a tározók töltöttsége még játszanánk az árakkal. A trendeket látva lehet befolyásolni hogy mikor mennyit tároljunk be. Ha elkezdtük már most tölteni a tározókat akkor arra készülünk, hogy történik valami.
  • elszállnak a gázárak nyár végén.
  • várható valami terror cselekmény a déli vezetéken
  • elindulhat a háború eszkalációja, ha az ukránok összecsuklanak.
  • a törökök feladják a semleges pozíciójukat az usa nyomására

és ezek kombinációja.
Én is valami hasonlóra jutottam...
Szerintem az árak nem nyár végén fognak elszállni, hanem ez a trend már nyár elején, vagy már májusban el fog indulni... o_O
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 050
92 080
113
Ki nyert a szankciókon és ki lépett az oroszok helyére.

ea4abd31-6a92-8fc5-07da-d65d77f1303d

6c584994-5095-aa0c-c408-6ae4eead2d25
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 626
3 301
113
Szerintem kezdjünk el aggódni! Normál esetben mikor ilyen magas a tározók töltöttsége még játszanánk az árakkal. A trendeket látva lehet befolyásolni hogy mikor mennyit tároljunk be. Ha elkezdtük már most tölteni a tározókat akkor arra készülünk, hogy történik valami.
  • elszállnak a gázárak nyár végén.
  • várható valami terror cselekmény a déli vezetéken
  • elindulhat a háború eszkalációja, ha az ukránok összecsuklanak.
  • a törökök feladják a semleges pozíciójukat az usa nyomására

és ezek kombinációja.
Az még bekavar a képletbe, hogy a tárolók egy részébe újabban a szerbek gázát tároljuk be, az ő szerződésüket az oroszokkal részleteiben nem ismerjük.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
Az még bekavar a képletbe, hogy a tárolók egy részébe újabban a szerbek gázát tároljuk be, az ő szerződésüket az oroszokkal részleteiben nem ismerjük.
A szerbeknek évtizedek óta tárolunk! A lényeg, miért kezdtük meg a betárolást egy hónappal előbb úgy , hogy annyi gáz maradt a tárolókban mint a fene.
Egy dolgot kihagytam, de erre adok a legkevesebb esélyt.
olyan olcsón szereztünk gázt hogy csak na és a letárolt gáz (könyv szerinti) árát így hígítjuk.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
A szerbeknek évtizedek óta tárolunk! A lényeg, miért kezdtük meg a betárolást egy hónappal előbb úgy , hogy annyi gáz maradt a tárolókban mint a fene.
Egy dolgot kihagytam, de erre adok a legkevesebb esélyt.
olyan olcsón szereztünk gázt hogy csak na és a letárolt gáz (könyv szerinti) árát így hígítjuk.

Lehet csak készülünk arra, hogy Usa a feketi-tengeri vezetéket is megdemokratizálhatja.
Avagy ahogy nagyapám mondta:
"A vantól nem kell félni."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 637
46 610
113
A szerbeknek évtizedek óta tárolunk! A lényeg, miért kezdtük meg a betárolást egy hónappal előbb úgy , hogy annyi gáz maradt a tárolókban mint a fene.
Egy dolgot kihagytam, de erre adok a legkevesebb esélyt.
olyan olcsón szereztünk gázt hogy csak na és a letárolt gáz (könyv szerinti) árát így hígítjuk.
Nem olyan kicsi az az esély, ráadásul nagyon szükség is van rá, mert piszokdrága gáz van letárolva. (Tavalyi kényszer)
Elvileg volt hír több gázbeszerzésről is.
Ugyebár az orosz gáz még 2 hónap árkésésben van. Viszont egy prompt vétel jelenlegi olcsó áron érkezhet.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
A témában a tudásom elég homályos, de úgy emlékszem a vízgőz sokkal durvább üvegházhatású gáz, mint a co2.
Márpedig ha egy felmelegedő Földön elkezdünk vizet termelni eddig lekötött hidrogénből akkor az lesz a vége...
Évente 505 000 köbkilométer víz párolog el. Ehhez képest az összes hidrogénfelhsználásunk egy töredékszázalék töredéke lenne.

 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 207
113
Évente 505 000 köbkilométer víz párolog el. Ehhez képest az összes hidrogénfelhsználásunk egy töredékszázalék töredéke lenne.

Hát a széndioxid kibocsájtásunk is aprólék, de állítólag mégis számít hosszú idő alatt ...

Szerintem amikor a fosszilis erőforrásokból apránként felszabadított ÜHG-vel riogatás megy, és arra akarsz egy "tiszta" megoldást kínálni, akkor érdemes úgy csinálni, hogy ne legyen minden az ellen felhozott érv azonnal lefordítható a te megoldásod elleni érvre is, és ha bagatellizálsz egy ilyen érvet, ne bagatellizáld az általad megoldanó démonizált technológia hátrányait is.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Évente 505 000 köbkilométer víz párolog el. Ehhez képest az összes hidrogénfelhsználásunk egy töredékszázalék töredéke lenne.


Ezek szerint pont csökkenteni kellene a kibocsátást, hogy megállítsuk a felmelegedést!
Azonnal be kellene tiltani minden hidrogénnel üzemelő járművet.
Betiltani a vegán étrend különféle növényeinek termesztését mert rengeteg vizet párologtatnak el.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 207
113
Ezek szerint pont csökkenteni kellene a kibocsátást, hogy megállítsuk a felmelegedést!
Azonnal be kellene tiltani minden hidrogénnel üzemelő járművet.
Betiltani a vegán étrend különféle növényeinek termesztését mert rengeteg vizet párologtatnak el.
Különösen a mandula-, és szója-"tejet", amit néhol fosszilis víz felhasználásával locsolnak, termesztenek!

Amúgy van szén-ciklus is!