A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Az RM prezikben nem volt valami becslés, hogy ők mennyi bevételre számítanak ebből?
Nagy újdonságnak számít, hogy a potenciális magyar beszerzések között az öngyilkos robotrepülőgépeket (angolról fordítva csavargó lőszer) is feltüntették.

EZEK SZERINT A RHEINMETALL LEHETŐSÉGET LÁT ARRA, HOGY A MAGYAR KORMÁNY EBBŐL POTENCIÁLISAN 250 MILLIÓ EURÓNYIT (95,5 MILLIÁRD FORINT) VÁSÁROLJON, EZZEL PEDIG TÉNYLEG ÚJ KÉPESSÉGEKKEL VÉRTEZHETNÉ FEL A MAGYAR HONVÉDSÉGET.
 
ennek @SilvioD a szakértője, de azért ezek a jövőt felvázoló RM prezik eléggé "wishful thinking" alapon készülnek a részvényesek lelkének simogatására. Azokra nem építenék...
Azért valamin csak alapulnak ezek a számok, nem csak úgy kitalálták hogy majd jól eladnak nekünk drónokat ennyiért, mi pedig még csak nem is érdeklődtünk. Valószínűleg megbeszéltük velük hogy miből és mennyit szeretnénk, ők elmondták hogy ez így mennyibe kerülne, mi pedig azóta azon gondolkozunk, hogy van-e rá pénz vagy inkább mástól veszünk mást...
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Aladeen
Én a közelmúlt tényszerűen ismert áraival számoltam.
Pl. mennyi lehet egy Skyranger 30? Ki tudja! De tippeljünk egyet okosan! ;)

A Lynxre mondnak (ha jól emlékszem) 10 millió Eurót. A Skyrangerre is mondhatnánk nagyon legyszerűsítve, hogy lényegében "egy Lynx radarral": 30-as gépágyú, elektrooptika, rakéta vető + radar. Utóbbi megdobhatja az árát az 5 AESA panellel - de nem tudjuk mennyi lehet a Rheinmetall AMMR radarja.
Egy hasonló teljesítményű, bár más kialakítású radar a Giraffe 1X, aminek tudjuk az árát: 2,3 millió dollár.

Ránk verik majd a fejlesztési költség egy részét meg a Mistral integrációt. Szerintem 15 millió EUR-ból kihozható egy Skyranger 30 láncos alvázon kiegészítő cuccokal együtt. (trailer, szimulátor, stb.)
Mennyi kell belőle?
Ez már ködszurkálás, de rá van pörögve Böröndi a csapatlégvédelemre, szóval merjünk nagyot álmodni!
Én úgy gondolom, hogy minden zászlóalj méretű lánctalpas technikát fel kell szerelni egy légvédelmi üteggel ami árnyék ként kiséri fedezi őket mindenhol ahová mennek. Az 5 zászlóalj illetve osztály: Leo2, PZH, 3x Lynx. Legyen egy légvédemi üteg 12 db Skyranger jármű, akkor minden századra jut vagy 4 légvédelmi páncélos, ami szétbontakozva átfedéssel 5-6km-es front szakaszt lefed légvédelmi tűzzel. (rakétákkal többet is)
5x12 = 60 Skyranger. A mai háborúkban tapasztalható dróndömping mellett ez talán nem kevés, de nem is sok.

60x15 millió = 900 millió EUR, ennyibe lenne becslésem szerint egy megfelelő méretű Skyranger 30 flotta.

A "RM-drón" témáról még ennyit sem lehet tippelni, mert se típus, se mennyiség nem ismert...
Zászlóalj méretű lánctalpas technika?
 
  • Vicces
Reactions: kamm
Ok, de azért van itt jópár tétel, ami erősen érdekes.
Hogy a francban ugrott meg a Légierő képességek fejlesztése cím alatt a működési kiadás hirtelen 178Mrd-ra, míg a felhalmozási kiadás 101Mrd-ra.
OK, vegyük azt, hogy a NASAMS bérleti díjként kerül leírásra (működés), de gondolom nem egy összegben, hanem évekre elszórva. Ehhez képest az jelenlegi átváltási arányon a teljes légierős működési kiadás 515M USD!
Ez nagyon sok! (ha stílszerű akarok lenni: "EZ VESZÉLYES!" :rolleyes: )
Mit takarhat?
  • Gripen bérlet (vegyük 100Mrd-ra + mondjuk 4 új gépre eső rész)
  • Nasams törlesztő (4-5 évre elosztva azért szerintem nem lehet több 100M USD-nél)
  • emelkedik a beérkező helikopterek KC-k miatt a fenntartás, valamint a már itt lévő utasszállítók fenntartása az infláció miatt.
  • alapból is több a kiképzés minden típuson

Ez így összesen nem hinném, hogy több, mint 300-350M USD. De 515M USD-nyi a költségvetés ezen része.

A felhalmozási részt még simán össze lehet gereblyézni, de a működési kiadások ilyen mértékű emelkedését az én nyomott agyammal egyszerűen nem tudom megmagyarázni.
Az uj helik teljes ktge, plusz uj fegyverzet a Gripenekre...?
 
Az uj helik teljes ktge, plusz uj fegyverzet a Gripenekre...?
Azok szerintem a felhalmozási költségekbe tartoznak. Másrészt az új helikoptereket már részben ki kellett fizessük. A H145M-esek ára szerintem az utolsó beérkezéssel kifutottak. A H225M-eket pedig már több éve fizetjük (26. oldal).
Idén 63Mrd HUF, korábban meg 47-48Mrd volt az erre kikülönített összeg.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Pogány
Azok szerintem a felhalmozási költségekbe tartoznak. Másrészt az új helikoptereket már részben ki kellett fizessük. A H145M-esek ára szerintem az utolsó beérkezéssel kifutottak. A H225M-eket pedig már több éve fizetjük (26. oldal).
Idén 63Mrd HUF, korábban meg 47-48Mrd volt az erre kikülönített összeg.
Na jo, de mennyit repülnek már stb, az sem olcsó. Plusz a H225M végét most kell csengetni.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag
2014-2020 adtak ennyit csak a határvédelemre, azóta is jött valamennyi.
Külön számolják el a menekültek támogatására szánt pénzt, az is több tízmillió euró.
Mi 2015-2024 időszakra számolunk 650 milliárddal. De abba a gondolom a rendőr zoknijától a keritésen át Orbán Viktor és Bakonyi főmuftik reptetéséig minden is benne van.
Szerinted mennyivel kellene támogatniuk? Mennyit vonjanak le a támogatásból az elengedett embercsempészekért és átengedett menekültekért?
(szerintem is a többszörösét kellene adniuk, és szerintem az EU határokon kellene járörözniuk a német-cseh-osztrák-luxemburgi rendőröknek, hogy senki ne akarjon erre jönni, de azért ha évi 60 milliárd nem fér bele, akkor végünk mint a botnak)
A beadott számlát fizessék, mert látjuk, hogy az eunak arra nincs csak pénze amire nem akar költeni. Nem sajnálom a hőr-től a zoknit, a kerítésből a vasat de még a főnökök reptetését sem, annak tudatában, hogy ukrajnára már ráköltöttek ép ésszel fel nem fogható összeget. Miért kellene csökkenteni?
 
  • Tetszik
Reactions: BJani