A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 863
113
Keleti szomszédunknál másfél éve tart a háború. Most a déli szomszédunknál is forrnak az indulatok. Ráadásul KFOR tagok is vagyunk, elég nagy létszámmal. Lehet tervezgetni, meg számítani a háborúra ekkor meg akkor, de ha az események eszkalálódnak, akkor semmi nem az elképzelések szerint alakul. Tényleg gyorsítani kéne.
Más: Nem sok egy kicsit az a 20 magyar sérült? A többieknek mennyi volt? Az olaszoknak úgy tudom 11 vagy 14 sérültjük van. Engem nagyon zavar Böröndi zárt körben elhangzott, de a sajtóba kikerült beszéde, amiben elmondja, hogy az oroszok nagyon gyengék, de mi is azok vagyunk. Vagy valami ilyesmit mondott.
Ha utána nézel, hogy milyen alegységben teljesítenek szolgálatot a magyarok, akkor kis logikával rájössz, hogy mi lehet az oka a nagyobb számú magyar sebesülteknek.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 270
93
Keleti szomszédunknál másfél éve tart a háború. Most a déli szomszédunknál is forrnak az indulatok. Ráadásul KFOR tagok is vagyunk, elég nagy létszámmal. Lehet tervezgetni, meg számítani a háborúra ekkor meg akkor, de ha az események eszkalálódnak, akkor semmi nem az elképzelések szerint alakul. Tényleg gyorsítani kéne.
Más: Nem sok egy kicsit az a 20 magyar sérült? A többieknek mennyi volt? Az olaszoknak úgy tudom 11 vagy 14 sérültjük van. Engem nagyon zavar Böröndi zárt körben elhangzott, de a sajtóba kikerült beszéde, amiben elmondja, hogy az oroszok nagyon gyengék, de mi is azok vagyunk. Vagy valami ilyesmit mondott.

Harmadik legnagyobb létszámú kontingens a magyar. Harcászati tartalék zla.
A KFOR szempontjából a mi is gyengék vagyunk szöveg (persze amúgy igaz és súlyos probléma!!) irreleváns. A fiúk képzettsége, fizikai felkészültsége a misszióra és az ilyen feladatokra semmivel se gyengébb mint az olasz, amerikai társaiké. Reméljük a legjobbakat! Csodálkoztam is miért láttam a város felett az egy Airbus-t felszállni, gondoltam biztos valami szokásos diplomáciai meló...hát nem.
 
K

kamm

Guest
Nem hiszem, hogy ő dönti el. Felvázolja a számokat és pénzügyi kockázatokat Orbánnak aztán ő megmondja "go" vagy "no-go".
Ha tényleg úgy gondolnák, hogy küszöbön áll egy háború, akkor óriási hitelek felvétele árán is öntenék a pénzt a honvédelembe. De ahogy Orbán mondta: azt kell nézni amit csinál, nem azt amit mond. A cselekedetei alapján meg nem számít háborúra rövid távon.
A fejlesztéseket 2030-ról 2028-ra hozták elvileg előre - nem 2026-ra vagy 2025-re.

Szóval nem valószínű, hogy Varga a hibás, hogy nincs megrendelés: egyszerűen Orbán nem látja szükségét, hogy gyorsabban fejlesszünk, különben kiadná hogy szerezzenek rá pénz akár a föld alól is.
Te sem erted, hogyan mukodik Orban meg a NER... Orban eldonti a prioritasokat, de Varga donti el, melyikre mikor van penz. Szazszor elmondtak mar itt is sokan, meg interjukbol is kiderult. Orban nem egy penzugyi figura, o Vargara hallgat.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 810
35 279
113
Keleti szomszédunknál másfél éve tart a háború. Most a déli szomszédunknál is forrnak az indulatok. Ráadásul KFOR tagok is vagyunk, elég nagy létszámmal. Lehet tervezgetni, meg számítani a háborúra ekkor meg akkor, de ha az események eszkalálódnak, akkor semmi nem az elképzelések szerint alakul. Tényleg gyorsítani kéne.
Más: Nem sok egy kicsit az a 20 magyar sérült? A többieknek mennyi volt? Az olaszoknak úgy tudom 11 vagy 14 sérültjük van. Engem nagyon zavar Böröndi zárt körben elhangzott, de a sajtóba kikerült beszéde, amiben elmondja, hogy az oroszok nagyon gyengék, de mi is azok vagyunk. Vagy valami ilyesmit mondott.
Mit mondott a Böröndi?
Kéretik a forrást linkelni, előre is köszönöm.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Keleti szomszédunknál másfél éve tart a háború. Most a déli szomszédunknál is forrnak az indulatok. Ráadásul KFOR tagok is vagyunk, elég nagy létszámmal. Lehet tervezgetni, meg számítani a háborúra ekkor meg akkor, de ha az események eszkalálódnak, akkor semmi nem az elképzelések szerint alakul. Tényleg gyorsítani kéne.
Más: Nem sok egy kicsit az a 20 magyar sérült? A többieknek mennyi volt? Az olaszoknak úgy tudom 11 vagy 14 sérültjük van. Engem nagyon zavar Böröndi zárt körben elhangzott, de a sajtóba kikerült beszéde, amiben elmondja, hogy az oroszok nagyon gyengék, de mi is azok vagyunk. Vagy valami ilyesmit mondott.
Ott konkrétan a logisztikáról beszélt, nem általánosságban.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A PM szerint jövőre 1796 Mrd Ft, a GDP 2,1 %-a mehet honvédelemre.
Valami 650 Mrd határvédelemre, az nekem nem világos, hogy ebből, vagy ezen felül.
A NATO gondolom a kifejezetten honvédelmi célra fordított eszközöket nézi.


Úgy tűnik van pénz a haderőfejlesztés folytatására. Ez jó hír.
 
K

kamm

Guest
A PM szerint jövőre 1796 Mrd Ft, a GDP 2,1 %-a mehet honvédelemre.
Valami 650 Mrd határvédelemre, az nekem nem világos, hogy ebből, vagy ezen felül.
A NATO gondolom a kifejezetten honvédelmi célra fordított eszközöket nézi.


Úgy tűnik van pénz a haderőfejlesztés folytatására. Ez jó hír.
Aha. Majd ebressz fel, ha DJ Bobo elso rendeleset vegre leadja.
Mit is magyarazott, Mercedes-meretu beruhazas...? :rolleyes: Majdnem akkor duma, mint a regio meghatarozo hadereje volt...
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 705
2 252
113
Ez a cikk a Net Média Zrt. tulajdona. Minden jog fenntartva.

Honvédelmi Alap
1310 milliárd forintot tesz ki a Honvédelmi Alap keretösszege.

A honvédelmi kiadások GDP-arányos szintje 2,1% lesz. Nominálisan 1796 milliárd forintot tesznek ki, ez 401 milliárd forintos többletet jelent az idei évhez képest.

A menekülthullám elleni védelem jövőre 650 milliárd forintba fog kerülni Varga Mihály ismertetése szerint.

Ez a cikk a Net Média Zrt. tulajdona. Minden jog fenntartva.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
A PM szerint jövőre 1796 Mrd Ft, a GDP 2,1 %-a mehet honvédelemre.
Valami 650 Mrd határvédelemre, az nekem nem világos, hogy ebből, vagy ezen felül.
A NATO gondolom a kifejezetten honvédelmi célra fordított eszközöket nézi.


Úgy tűnik van pénz a haderőfejlesztés folytatására. Ez jó hír.
Álljunk meg itt egy polgári szóra! Itt nem stimmelhetnek a számok.
2022-es GDP a KSH szerint 66.387Mrd HUF volt. Idén elvileg stagnálással számolnak, azaz 0,5%-al növekedni fog - várhatóan (66718Mrd). Ha hozzávesszük a 2024-re tervezett 2,8%-os előrejelzett bővülést (68587Mrd), akkor sem egyeznek a számok.
Ha az idei költségvetés 2,1% -ával számolnak az 1394Mrd, a jövö éves tervezett GDP 2,1%-a meg 1440Mrd . Az 1796Mrd sehogy sem jön ki. Még úgy sem, hogy ideszámolnánk a 650Mrd-os határvédelmi pénzt.
Namost ez utóbbi sem lenne túl logikus, mivel a határvédelem (határvadászok) elvileg a Belügyminisztáriumhoz tartozik. Azt felesleges lenne ide keverni.

De hogy még kicsit visszatérjek a határvadászokra:
Nekem ez a 650Mrd HUF nagyon soknak tűnik! Irgalmatlanul soknak! Ugye jelenleg a cél létszám 4000fő. Gondolom ez még most sem teljes. De vegyük egyszerűség kedvéért ennyinek. A fizetésük Január 1-től 463.000Ft-ra emelkedik (gondolom bruttó). Ez ha csak a legénységi állománnyal számolunk, akkor sincs 23Mrd Ft (X)
Fizessük túl a vezetői réteget (+1X), meg fordítsunk az állomány teljes újrafelszerelésére ennek az összegnek a dupláját (+2X), meg még cseréljük le az összes fegyvert és járművet, mert mér' ne (+2x). Meg még használunk áramot, üzemanyagot (2x). Ha ezt mind összeadjuk (8X=184Mrd), és még ha bőven rá is hagyunk, sem éri el a 200Mrd-ot. A 650Mrd ehhez képest több mint 3x-os pénz! Csak a miheztartás kedvéért: 2015-től az év elejéig (7,5 év) ÖSSZESEN költött az állam usque 600Mrd Forintot a határvédelemere. Amibe persze mindent IS beleszámoltak, mivel az EU-val el akarták számoltatni az ügyet.
Szóval az, hogy 2024-ben, 1 év alatt szeretnénk eltapsolni ennyi pénzt, határvédelemre, még akkor is irreális, ha a határvadászok mellett a Rendőség és a Honvédség is besegít, és nekik is beleszámoljuk a költségeiket. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy én - szándékosan - sokszorosan túlkalkuláltam mindent.

Hogy visszatérjek a honvédelmi számokhoz.
Van még 2 opció:
Az 1796Mrd HUF az a HM teljes költségvetése. Ha ebből levonjuk az idei előirányzott sportra fordítandó 385Mrd Forintot (év közben ugyan emeltek kicsit ezen), akkor nagyjából tényleg megkapjuk a GDP 2,1%-át, azaz 1411Mrd Forintot.
Az a "baj" :oops: , hogy közben elhangzottak részletes számok is a Honvédelmi költségvetésről. Azaz 1310Mrd megy CSAK a Honvédelmi Alapba.
Ha pedig maradunk a 1796Mrd-os teljes honvédelmi számnál, akkor ez azt jelenti, hogy ebben nem lesz benne a sport, mint költségvetési terület.
Mindenesetre az 1796Mrd Forint egy olyan szám, ami brutális. Már csak annál is inkább, mert ez azt jelenetné, hogy a GDP maga 66 ezres régióból hirtelen felugrott 85.500-as régióba!
:rolleyes:
VAAAGY, nem is 2,1% lesz honvédelemre költve, hanem 2,7!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 409
113
Álljunk meg itt egy polgári szóra! Itt nem stimmelhetnek a számok.
2022-es GDP a KSH szerint 66.387Mrd HUF volt. Idén elvileg stagnálással számolnak, azaz 0,5%-al növekedni fog - várhatóan (66718Mrd). Ha hozzávesszük a 2024-re tervezett 2,8%-os előrejelzett bővülést (68587Mrd), akkor sem egyeznek a számok.
Ha az idei költségvetés 2,1% -ával számolnak az 1394Mrd, a jövö éves tervezett GDP 2,1%-a meg 1440Mrd . Az 1796Mrd sehogy sem jön ki. Még úgy sem, hogy ideszámolnánk a 650Mrd-os határvédelmi pénzt.
Namost ez utóbbi sem lenne túl logikus, mivel a határvédelem (határvadászok) elvileg a Belügyminisztáriumhoz tartozik. Azt felesleges lenne ide keverni.

De hogy még kicsit visszatérjek a határvadászokra:
Nekem ez a 650Mrd HUF nagyon soknak tűnik! Irgalmatlanul soknak! Ugye jelenleg a cél létszám 4000fő. Gondolom ez még most sem teljes. De vegyük egyszerűség kedvéért ennyinek. A fizetésük Január 1-től 463.000Ft-ra emelkedik (gondolom bruttó). Ez ha csak a legénységi állománnyal számolunk, akkor sincs 23Mrd Ft (X)
Fizessük túl a vezetői réteget (+1X), meg fordítsunk az állomány teljes újrafelszerelésére ennek az összegnek a dupláját (+2X), meg még cseréljük le az összes fegyvert és járművet, mert mér' ne (+2x). Meg még használunk áramot, üzemanyagot (2x). Ha ezt mind összeadjuk (8X=184Mrd), és még ha bőven rá is hagyunk, sem éri el a 200Mrd-ot. A 650Mrd ehhez képest több mint 3x-os pénz! Csak a miheztartás kedvéért: 2015-től az év elejéig (7,5 év) ÖSSZESEN költött az állam usque 600Mrd Forintot a határvédelemere. Amibe persze mindent IS beleszámoltak, mivel az EU-val el akarták számoltatni az ügyet.
Szóval az, hogy 2024-ben, 1 év alatt szeretnénk eltapsolni ennyi pénzt, határvédelemre, még akkor is irreális, ha a határvadászok mellett a Rendőség és a Honvédség is besegít, és nekik is beleszámoljuk a költségeiket. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy én - szándékosan - sokszorosan túlkalkuláltam mindent.

Hogy visszatérjek a honvédelmi számokhoz.
Van még 2 opció:
Az 1796Mrd HUF az a HM teljes költségvetése. Ha ebből levonjuk az idei előirányzott sportra fordítandó 385Mrd Forintot (év közben ugyan emeltek kicsit ezen), akkor nagyjából tényleg megkapjuk a GDP 2,1%-át, azaz 1411Mrd Forintot.
Az a "baj" :oops: , hogy közben elhangzottak részletes számok is a Honvédelmi költségvetésről. Azaz 1310Mrd megy CSAK a Honvédelmi Alapba.
Ha pedig maradunk a 1796Mrd-os teljes honvédelmi számnál, akkor ez azt jelenti, hogy ebben nem lesz benne a sport, mint költségvetési terület.
Mindenesetre az 1796Mrd Forint egy olyan szám, ami brutális. Már csak annál is inkább, mert ez azt jelenetné, hogy a GDP maga 66 ezres régióból hirtelen felugrott 85.500-as régióba!
:rolleyes:
VAAAGY, nem is 2,1% lesz honvédelemre költve, hanem 2,7!

Megfejthetetlen ez a honvédelmi keret. Persze mi képesek lehetünk, ekkora pénzből sem venni semmit. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 409
113
Nekem ez a 650Mrd HUF nagyon soknak tűnik! Irgalmatlanul soknak!

Fele a Honvédség pénzének majdnem. Ahhoz mérten elképesztően sok. Jó kérdés, hogy ezt mire költik el. Mert ha kap a szervezet új terepjáró flottát, a határrendészek új felszerelést, fegyverzetet, akkor is elképesztően soknak tűnik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
1.310 a honvédelmi alap

675 mrd a minisztériumi költségvetés
Ebből 171 mrd a sport.

Nekem a teljes védelmi költségvetés első blikkre 2.156 mrd.

Ez durván 6-700 mrd-os emelkedés.

De majd még átszámolom.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 337
113
Álljunk meg itt egy polgári szóra! Itt nem stimmelhetnek a számok.
2022-es GDP a KSH szerint 66.387Mrd HUF volt. Idén elvileg stagnálással számolnak, azaz 0,5%-al növekedni fog - várhatóan (66718Mrd). Ha hozzávesszük a 2024-re tervezett 2,8%-os előrejelzett bővülést (68587Mrd), akkor sem egyeznek a számok.
Ha az idei költségvetés 2,1% -ával számolnak az 1394Mrd, a jövö éves tervezett GDP 2,1%-a meg 1440Mrd . Az 1796Mrd sehogy sem jön ki. Még úgy sem, hogy ideszámolnánk a 650Mrd-os határvédelmi pénzt.
Namost ez utóbbi sem lenne túl logikus, mivel a határvédelem (határvadászok) elvileg a Belügyminisztáriumhoz tartozik. Azt felesleges lenne ide keverni.

De hogy még kicsit visszatérjek a határvadászokra:
Nekem ez a 650Mrd HUF nagyon soknak tűnik! Irgalmatlanul soknak! Ugye jelenleg a cél létszám 4000fő. Gondolom ez még most sem teljes. De vegyük egyszerűség kedvéért ennyinek. A fizetésük Január 1-től 463.000Ft-ra emelkedik (gondolom bruttó). Ez ha csak a legénységi állománnyal számolunk, akkor sincs 23Mrd Ft (X)
Fizessük túl a vezetői réteget (+1X), meg fordítsunk az állomány teljes újrafelszerelésére ennek az összegnek a dupláját (+2X), meg még cseréljük le az összes fegyvert és járművet, mert mér' ne (+2x). Meg még használunk áramot, üzemanyagot (2x). Ha ezt mind összeadjuk (8X=184Mrd), és még ha bőven rá is hagyunk, sem éri el a 200Mrd-ot. A 650Mrd ehhez képest több mint 3x-os pénz! Csak a miheztartás kedvéért: 2015-től az év elejéig (7,5 év) ÖSSZESEN költött az állam usque 600Mrd Forintot a határvédelemere. Amibe persze mindent IS beleszámoltak, mivel az EU-val el akarták számoltatni az ügyet.
Szóval az, hogy 2024-ben, 1 év alatt szeretnénk eltapsolni ennyi pénzt, határvédelemre, még akkor is irreális, ha a határvadászok mellett a Rendőség és a Honvédség is besegít, és nekik is beleszámoljuk a költségeiket. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy én - szándékosan - sokszorosan túlkalkuláltam mindent.

Hogy visszatérjek a honvédelmi számokhoz.
Van még 2 opció:
Az 1796Mrd HUF az a HM teljes költségvetése. Ha ebből levonjuk az idei előirányzott sportra fordítandó 385Mrd Forintot (év közben ugyan emeltek kicsit ezen), akkor nagyjából tényleg megkapjuk a GDP 2,1%-át, azaz 1411Mrd Forintot.
Az a "baj" :oops: , hogy közben elhangzottak részletes számok is a Honvédelmi költségvetésről. Azaz 1310Mrd megy CSAK a Honvédelmi Alapba.
Ha pedig maradunk a 1796Mrd-os teljes honvédelmi számnál, akkor ez azt jelenti, hogy ebben nem lesz benne a sport, mint költségvetési terület.
Mindenesetre az 1796Mrd Forint egy olyan szám, ami brutális. Már csak annál is inkább, mert ez azt jelenetné, hogy a GDP maga 66 ezres régióból hirtelen felugrott 85.500-as régióba!
:rolleyes:
VAAAGY, nem is 2,1% lesz honvédelemre költve, hanem 2,7!

Esetleg kerítés renoválás, erősítés? Nemrég rakta be ide valaki a betonacél dobálós Suzuki esetet, nemrég volt hír, hogy kb átjáróház a kerítés, hiánycikk szerb oldalon a létra a boltokban stb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Megfejthetetlen ez a honvédelmi keret. Persze mi képesek lehetünk, ekkora pénzből sem venni semmit. :)
Ahogy írtam is vannak opciók. Ráadásul úgy, hogy leírták, hogy az 1796Mrd hogy áll össze (hogy ebből 1310Mrd a Honvédelmi alap), így azért nagyjából a végösszeg stimmel.
Reménykedjünk benne, hogy ez tényleg el is lesz költve. Mindenesetre a majd 1800Mrd Forint az brutálisan sok a magyar viszonylatokhoz képest.
Ne feledjük idén, és főleg jövőre nagyon sok lesz az eddig berendelt tételek kifizetése (PZH, A7+, H225M, KC, Lynxek, török 4x4-ek, NASAMS és rakétái, +4 Gripen, lőszerek, mindenféle rakéta, drónok, stb. ), de még úgy is marad majd bőven elkölthető keret....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Álljunk meg itt egy polgári szóra! Itt nem stimmelhetnek a számok.
2022-es GDP a KSH szerint 66.387Mrd HUF volt. Idén elvileg stagnálással számolnak, azaz 0,5%-al növekedni fog - várhatóan (66718Mrd). Ha hozzávesszük a 2024-re tervezett 2,8%-os előrejelzett bővülést (68587Mrd), akkor sem egyeznek a számok.
Ha az idei költségvetés 2,1% -ával számolnak az 1394Mrd, a jövö éves tervezett GDP 2,1%-a meg 1440Mrd . Az 1796Mrd sehogy sem jön ki. Még úgy sem, hogy ideszámolnánk a 650Mrd-os határvédelmi pénzt.
Namost ez utóbbi sem lenne túl logikus, mivel a határvédelem (határvadászok) elvileg a Belügyminisztáriumhoz tartozik. Azt felesleges lenne ide keverni.

De hogy még kicsit visszatérjek a határvadászokra:
Nekem ez a 650Mrd HUF nagyon soknak tűnik! Irgalmatlanul soknak! Ugye jelenleg a cél létszám 4000fő. Gondolom ez még most sem teljes. De vegyük egyszerűség kedvéért ennyinek. A fizetésük Január 1-től 463.000Ft-ra emelkedik (gondolom bruttó). Ez ha csak a legénységi állománnyal számolunk, akkor sincs 23Mrd Ft (X)
Fizessük túl a vezetői réteget (+1X), meg fordítsunk az állomány teljes újrafelszerelésére ennek az összegnek a dupláját (+2X), meg még cseréljük le az összes fegyvert és járművet, mert mér' ne (+2x). Meg még használunk áramot, üzemanyagot (2x). Ha ezt mind összeadjuk (8X=184Mrd), és még ha bőven rá is hagyunk, sem éri el a 200Mrd-ot. A 650Mrd ehhez képest több mint 3x-os pénz! Csak a miheztartás kedvéért: 2015-től az év elejéig (7,5 év) ÖSSZESEN költött az állam usque 600Mrd Forintot a határvédelemere. Amibe persze mindent IS beleszámoltak, mivel az EU-val el akarták számoltatni az ügyet.
Szóval az, hogy 2024-ben, 1 év alatt szeretnénk eltapsolni ennyi pénzt, határvédelemre, még akkor is irreális, ha a határvadászok mellett a Rendőség és a Honvédség is besegít, és nekik is beleszámoljuk a költségeiket. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy én - szándékosan - sokszorosan túlkalkuláltam mindent.

Hogy visszatérjek a honvédelmi számokhoz.
Van még 2 opció:
Az 1796Mrd HUF az a HM teljes költségvetése. Ha ebből levonjuk az idei előirányzott sportra fordítandó 385Mrd Forintot (év közben ugyan emeltek kicsit ezen), akkor nagyjából tényleg megkapjuk a GDP 2,1%-át, azaz 1411Mrd Forintot.
Az a "baj" :oops: , hogy közben elhangzottak részletes számok is a Honvédelmi költségvetésről. Azaz 1310Mrd megy CSAK a Honvédelmi Alapba.
Ha pedig maradunk a 1796Mrd-os teljes honvédelmi számnál, akkor ez azt jelenti, hogy ebben nem lesz benne a sport, mint költségvetési terület.
Mindenesetre az 1796Mrd Forint egy olyan szám, ami brutális. Már csak annál is inkább, mert ez azt jelenetné, hogy a GDP maga 66 ezres régióból hirtelen felugrott 85.500-as régióba!
:rolleyes:
VAAAGY, nem is 2,1% lesz honvédelemre költve, hanem 2,7!
Nekem lenne otletem: adjuk el a BTReket a hatarvadaszoknak, es az arat fizesse ki reszben-egeszben az EU FRONTEX. :D