Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 080
10 262
113
Ahogy írtam, Szijjártó Péter, a folyóvizes erőmű gátrendszerére tette azt a megjegyzését hogy elcsúfítja a tájat. Én arra hoztam a példámat egy esztétikus működő városi folyóvizes erőművel, Szó nem volt a teljesítmény nagyságáról.

Elfogadnám ennek az olasz minivizi erőműnek az éves árbevételét az 1740 MWh termelt villamos energiájáért.

Itt egy osztrák tározós rendszer felső tava, a Kaprun Limberg II SZET létesítményen:

yumHENu.jpg


Ez szerinted ronda? Valahogy meg kell oldani a naponta feleslegesen keletkező zöldségenergia csúcstermelés tárolását. Az ottani létesítmények komplett több tárolósak, most már mintegy 1200 MW beépített teljesítménnyel.

Ha van jobb energia tárolási ötleted, írd meg..
A mieink nem ilyenek lesznek, ott egy hegycsúcson fogunk levágni vízszintesen és körbefutó betongatat rakni a hegyre. Mások az adottságok. Nekünk ez jut.
Én így is támogatom a megepitesuket, de szépek nem lesznek
 
  • Szomorú
Reactions: enzo and fip7

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 206
113
Ahogy írtam, Szijjártó Péter, a folyóvizes erőmű gátrendszerére tette azt a megjegyzését hogy elcsúfítja a tájat. Én arra hoztam a példámat egy esztétikus működő városi folyóvizes erőművel, Szó nem volt a teljesítmény nagyságáról.

Elfogadnám ennek az olasz minivizi erőműnek az éves árbevételét az 1740 MWh termelt villamos energiájáért.

Itt egy osztrák tározós rendszer felső tava, a Kaprun Limberg II SZET létesítményen:

yumHENu.jpg


Ez szerinted ronda? Valahogy meg kell oldani a naponta feleslegesen keletkező zöldségenergia csúcstermelés tárolását. Az ottani létesítmények komplett több tárolósak, most már mintegy 1200 MW beépített teljesítménnyel.

Ha van jobb energia tárolási ötleted, írd meg..
1. Szerintem csúnya.
2. Nincs sok hegyünk, alig van érintetlen természet. Ami van oda kell azonnal kilátót építeni, vagy függőhidat, bányát, SZET-et.
3. Nem kell a zöldenergiát túltolni?
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and vata

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 206
113
ha a gát szabad oldala fel lenne töltve földel és be lenne fásítva aztmondanák gyönyörű hegyi tó
Csak úgy nem tudod rendesen monitorozni, meg esetleg karbantartani a gátat. (Valamint máshogy kell statikailag méretezni, sokkal több beton megy bele, hogy leeresztve is stabil maradjon a föld súlya ellenében.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
Csak úgy nem tudod rendesen monitorozni, meg esetleg karbantartani a gátat. (Valamint máshogy kell statikailag méretezni, sokkal több beton megy bele, hogy leeresztve is stabil maradjon a föld súlya ellenében.
nem kellene hogy funkciója legyen a főldtöltésnek azt sem kellene feltétlen hogy összeérjen a valós gáttestével . egy szerviz folyosóval megoldható lenne.

csupán esztétikai jelleggel.

tudom maradna egy igen mély árok a betontámfal és a gát szerkezeti elemei között (ami bármikor bármivel színtén lefedhető.

máris megszünne azok abajgása akik az esztétikum miatt problémáznak igaz drágán de hát ők akarják hogy gyönyörködni kelljen egy ipari létesítménybe.... és máris egy csodálatos akár turisztikai látványossságként kiemelt pont születik (mivel komoly műtárgy ezért megközelítése az ilyeneknek megoldott.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
a föld nyomása sem probléma mielött megjegyzés jönne rá. ellenrézsübe kell építeni tehát a földtöltés támfala az aljánál közelebbre kerülne a gáthoz mint a felsőrésze tehát lejt. nem kell függőlegesnek lennie. vagy azt megközelítenie
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
de akár egy koplett szervizfal is építhető rá (ez csak a tervezőkön mullik. ) az egész gát betonigényéhez képest töredékből ami külső oldalon szintén rendelkezhetne támfal funkcióval. számos gát van ahol a külső rész csak ránézésre képzi a gátat de valójában csak egy takarófal. kisebbekbe a múlt századba komplett lakásokat építettek amerikába az ott dolgozó személyzet számára ilyen módszerrel.
 

minek

Member
2018. április 30.
17
37
13
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 023
30 874
113
8:32 -nél jót somolyogtam ezen az indokon: "Ha nem akarjuk gyönyörű folyóinkat gátakkal elcsúfítani"... ebben a témában kellene egy kicsit gátak fényképeit nézegetni.
Pld az olaszokról mindent el el lehet mondani azt az egyet kivéve, hogy nincs szépérzékük..
Itt egy a San Martino város közepébe, 1917-ben telepített vizierőművük:

ahHS24A.jpg

Bocs, de ez a kép energetikailag semmi.

Amúgy is a SZET-ek tájrombolása az ami legfőképpen kiveri a biztosítékot.

Ahogy írtam, Szijjártó Péter, a folyóvizes erőmű gátrendszerére tette azt a megjegyzését hogy elcsúfítja a tájat. Én arra hoztam a példámat egy esztétikus működő városi folyóvizes erőművel, Szó nem volt a teljesítmény nagyságáról.

Elfogadnám ennek az olasz minivizi erőműnek az éves árbevételét az 1740 MWh termelt villamos energiájáért.

Itt egy osztrák tározós rendszer felső tava, a Kaprun Limberg II SZET létesítményen:

yumHENu.jpg


Ez szerinted ronda? Valahogy meg kell oldani a naponta feleslegesen keletkező zöldségenergia csúcstermelés tárolását. Az ottani létesítmények komplett több tárolósak, most már mintegy 1200 MW beépített teljesítménnyel.

Ha van jobb energia tárolási ötleted, írd meg..

Ha az elme elszabadul...és szorgalom is van a bajság mögött...
Scwabi-vízió...(méreteiben, elrugaszkodásában, hatásaiban)
Csak nehogy leporolja valaki...
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 850
14 803
113
Ha az elme elszabadul...és szorgalom is van a bajság mögött...
Már Murphy megmondta, hogy az igazi természeti katasztrófa ha egy emberben találkozik a hülyeség a szorgalommal... Hát még amikor több ilyen ember találkozik egy döntéshozói csoportosulásban..

Most is több emberre gondolok, az UNIÓ-s energia politika gyártóira, hogy először kellett volna az országok átviteli, energia elosztó hálózatát legalább 10X 20X nagyobb kapacitásúra felbővíteni és utána bezöldülni, fokozatosan, tesztelve a hatásokat. Ehhez viszont be kellett volna itt magyarban is ismerni hogy a hálózati szolgáltatók az elmúlt 30 évben csak minimálisan költöttek a hálózatunk fejlesztésére, kellő karbantartására, inkább a pénz kiszivattyúzásán törték a fejüket, innen is. Tudnék trükkös módszereket mondani de hagyjuk..

Ha az átviteli hálózat erős, akkor tök mindegy, hogy az Únió melyik részén tombol a vihar és mikor, a szélenergiát bárhová olcsó hálózati költségekkel lehetne teríteni. Részben ugyanez a helyzet s naperőművekkel is.

Pld a folyamatban lévő magyar hálózatfejlesztési munkák melyek előreláthatólag csak magyarban ezer milliárd Euro nagyságrendekben falják fel a tőkét, a szélenergia engedélyezett bővítése 1000 MW-ig korlátozva csak egyetlen helyen , Győr mellett lehetséges, mert a hálózat csak ott bírja el most a rácsatlakozást - egészen 2030-ig.

Mielőtt valaki "Zöld" ellenesnek tartana, leszögezem hogy az egy megkerülhetetlen, és jó álláspont hogy a fosszilisok felhasználását villamos energia termelésre az elkövetkezendő század fordulóig fokozatosa meg kell szüntetni, vagy elkerülhetetlen minimumra korlátozni.
Ennek egyetlen fő oka van, hogy eddig is felesleges volt a vegyipari felhasználásra nélkülözhetetlen és pótolhatatlan szénhidrogének, szén elégetése értelmesebb felhasználás helyett. Egyszer ezek annyira le fognak fogyni , hogy a szükséges szénhidrogén előállítása a levegő CO2-jének kivonásával fog történni, villamos energia felhasználásával teljesen "Zöld" módon, persze a mostani költségeknél nagyságrendekkel többre számítok.
Viszont egyáltalán nem aggaszt a levegő CO2 tartalmának növekedése, én nem vagyok Gréta klímahívő különböző okoknál fogva..

Az energia átállásnak van egy nagyon kellemetlen és kivédhetetlen gondja hogy az Energia politika gyártók ezt a nap és szélenergiával gondolják elképzelni. Ezek az elvek több sebből is véreznek, és ennek ellenére miért ezt választották?

Ennek egyetlen de nem "épeszű" oka van:
A 2000-re felhízott, politikus oligarcha réteg ebbe a két erőmű típusba tudja egyszerű módon beleönteni a pénzét, elvárva a legfeljebb 6 - 8 éves megtérülési időt. Az már kevésbé érdekli őket, hogy a megtérülést, és későbbi profitot hozó beruházása miatt a villamos energia ára 3 - 5 X -ös mértékben ugrik (ugrott) fel az előző évtizedekben mértekhez képest.
Ezt az áramelkedést próbálják most a termelő üzemekkel, közületekkel, lakossággal megetetni, de úgy látom túl hirtelen volt az ugrás belerendült az egész Únió gazdasága.. Mindez azért hogy egy szűk politikus - oligarcha réteg jól járjon..

Tipikusan a más f@rkával verni jól esik a csalánt esete.

Van a hirtelen gomba módra kinőtt felerősödött Zöld energia termelésnek egy nagyon kellemetlen hatása a villamos energia hálózatra...

A köveztkező posztomba felteszem ezt részletesebben. Addig hagyok időt a most leírtakra, ha van kedvetek, reagáljatok rá..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 850
14 803
113
Szia,

Igen: uran pasztilla az egyik atomeromuben. :cool:
Általam elfogadva.. Paksi típusból 20 tonna 8 765 000 MWh villamosenergia betárolva..

Ennek csak egy a baja, hogy a középszerű politikus-oligarcha réteg ennek az energiának legyártásánál nem fér hozzá a profithoz..

Ehhez ők már túl kisfiúk, ez már állami szint a biztonság okokból is..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 850
14 803
113
Változnak az idők... Látjuk hogy még a tisztázatlan tulajdonosi hátterű Westinghause is labdába akar rúgni, pedig nyomós okokból a csehek is nemrég nyilvánították őket szalonképtelennek - tender ügyben. Viszont mint Ukrajna esete mutatja, hogy van az a pénz, mire minden ajtó kitárul.
Egyébként egy ilyen, tisztázatlan tulajdonosi szerkezetű társaság már eleve nemzetbiztonsági kockázatot rejt magában, nem tudom hogy jók e az információim, erősítsétek meg..
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Nemerson

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 850
14 803
113
Csak úgy nem tudod rendesen monitorozni, meg esetleg karbantartani a gátat. (Valamint máshogy kell statikailag méretezni, sokkal több beton megy bele, hogy leeresztve is stabil maradjon a föld súlya ellenében.

Meg tobb hely is kell neki. 10 méter magas gátnál meg 15 széles a töltés. Az elég sok.

nem kellene hogy funkciója legyen a főldtöltésnek azt sem kellene feltétlen hogy összeérjen a valós gáttestével . egy szerviz folyosóval megoldható lenne.

csupán esztétikai jelleggel.

tudom maradna egy igen mély árok a betontámfal és a gát szerkezeti elemei között (ami bármikor bármivel színtén lefedhető.

máris megszünne azok abajgása akik az esztétikum miatt problémáznak igaz drágán de hát ők akarják hogy gyönyörködni kelljen egy ipari létesítménybe.... és máris egy csodálatos akár turisztikai látványossságként kiemelt pont születik (mivel komoly műtárgy ezért megközelítése az ilyeneknek megoldott.

a föld nyomása sem probléma mielött megjegyzés jönne rá. ellenrézsübe kell építeni tehát a földtöltés támfala az aljánál közelebbre kerülne a gáthoz mint a felsőrésze tehát lejt. nem kell függőlegesnek lennie. vagy azt megközelítenie

de akár egy koplett szervizfal is építhető rá (ez csak a tervezőkön mullik. ) az egész gát betonigényéhez képest töredékből ami külső oldalon szintén rendelkezhetne támfal funkcióval. számos gát van ahol a külső rész csak ránézésre képzi a gátat de valójában csak egy takarófal. kisebbekbe a múlt századba komplett lakásokat építettek amerikába az ott dolgozó személyzet számára ilyen módszerrel.
Összefoglalva a kérdést, a mai modern méréstechnikai módszerekkel lehet hogy kiépíthető egy megfigyelő, szonda rendszer hálózat a földdel való szépítés, "szépségtapasz" megépítése előtt is.
Pld gondolok a sűrün elhelyezhető, talajnedvesség mérő műszerekre, vagy más megoldásokra. Nyilván erre is a számítógépes méréstechnika és automatizálás fejlődése ad lehetőséget, figyelembe véve annak a fejlődését az elmúlt évtizedekben.
Elképzelhető lenne a gátban ébredő feszültségek, terhelések állandó figyelése IoT eszközök bevetésével is. Mindez csak pénz kérdése...
Én eddig két völgyzáró gát szervíz alagútjában jártam egy magyar küldöttség keretében, Romániában egy súlygátas völgyzáras víztározónál, későbbi erőművel kiegészítve, valamint Ausztria - Svájc határánál épült víztározó gátjánál a turbina csarnokban, valamint a szervizalagutakban megtekintve a felszerelt érzékelőket. Az Alpok erőművében a szervíz alagutak egy részének megtekintése is fizikai állóképességeket igényel a szintkülönbség és a rengeteg lépcsőzés. A romániai gát még Csau elképzelése miatt lett súlygátas, nem hallgatott a tervezői javaslatára, az ideális hely helyett saját, szépérzékére, elképzelésére hallgatott. Ott a föld fel töltésű gát alapja egy hatalmas teherbíró betonalap, betoncölöpökkel stabilizálva, annak az aljánál fut végig lényegében a tó aljával egy szintben a kémlelő alagút. Mikor láttam, az nem volt láthatóan végig műszerezve, a helyi vizesek naponta többször bejárják. Mindkét gát esetében felfedezhetőek enyhe szivárgási pontok több helyen is, de csepegés szintűek.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 023
30 874
113
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 080
10 262
113
Összefoglalva a kérdést, a mai modern méréstechnikai módszerekkel lehet hogy kiépíthető egy megfigyelő, szonda rendszer hálózat a földdel való szépítés, "szépségtapasz" megépítése előtt is.
Pld gondolok a sűrün elhelyezhető, talajnedvesség mérő műszerekre, vagy más megoldásokra. Nyilván erre is a számítógépes méréstechnika és automatizálás fejlődése ad lehetőséget, figyelembe véve annak a fejlődését az elmúlt évtizedekben.
Elképzelhető lenne a gátban ébredő feszültségek, terhelések állandó figyelése IoT eszközök bevetésével is. Mindez csak pénz kérdése...
Én eddig két völgyzáró gát szervíz alagútjában jártam egy magyar küldöttség keretében, Romániában egy súlygátas völgyzáras víztározónál, későbbi erőművel kiegészítve, valamint Ausztria - Svájc határánál épült víztározó gátjánál a turbina csarnokban, valamint a szervizalagutakban megtekintve a felszerelt érzékelőket. Az Alpok erőművében a szervíz alagutak egy részének megtekintése is fizikai állóképességeket igényel a szintkülönbség és a rengeteg lépcsőzés. A romániai gát még Csau elképzelése miatt lett súlygátas, nem hallgatott a tervezői javaslatára, az ideális hely helyett saját, szépérzékére, elképzelésére hallgatott. Ott a föld fel töltésű gát alapja egy hatalmas teherbíró betonalap, betoncölöpökkel stabilizálva, annak az aljánál fut végig lényegében a tó aljával egy szintben a kémlelő alagút. Mikor láttam, az nem volt láthatóan végig műszerezve, a helyi vizesek naponta többször bejárják. Mindkét gát esetében felfedezhetőek enyhe szivárgási pontok több helyen is, de csepegés szintűek.
Vannak már mozgás érzékelő bélyegek meg feszültségmérők és hasonlóak bőven. Én a helyigény miatt gondolom hogy jobb a sima vasbeton gát. még mindig lehet rá akasztani növénytálcákat, felfuttatni valamivel hogy zöld legyen.
Tőlem épülhet, mielőbb, akár több is.
Egyetlen kérésem van: keressünk olyan tervező céget, aki már csinált ilyet. A statikai-vízépítő részét megugorja a hazai szakma (bár jó lenne szerezni rá olyan tervezési projekt vezetőt aki már látott hasonlót), de a többiben nem vagyok biztos.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 088
32 621
113
A szomszéd napeleme mindig ződebb...

 
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 850
14 803
113
Valószínű oka, hogy tavaly pld történelmi maximumon volt (vagy van ma is) a Zöldenergia miatt az áram ára: A lakosság például kb 120 Ft / kWh áron kapta Romániában az áramot.. Ennél többet csak a német lakosság fizet kb 150 Ft / kWh.