Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kis szar kvadkopterek ellen bőven jó a gépágyú, a nagyobbacskákra a Stinger, a felett meg jöhet egy panzir szintű rakéta. A lényeg a költséghatékonyság, ésszerűség.

A quadrokopterek ellen overkill a gépágyú, az US ARMY is szilárdtest lézert szeretne erre a célra...

Drónok ellen egyébként nekem meggyőződésem hogy az elektronikai rendszerek legalább ilyen komoly jelentőséggel bírnak, és hatalmas lehetőség van még ebben az irányban a további fejlődésre, már 2011 ben sikerült lehozni komoly stealth technikával és nem 200m magasan járőröző RQ-170est.

Rossz a példa. Az RQ-170-est nem 2,4Ghz-es frekin irányították, szemben a népszerű quadrokopterekkel. A fenti képen is látható drón-zavaró rendszer is arra épül, hogy megbontsa ezt a 2,4Ghz-es kapcsolatot irányított antennákkal. Na ennek a hatótávolsága az, ami nem km-es szintű.

Ahogy a másik topicban is írtam, egy példából nem kellene világmegváltásra gondolni. Az EW jelentős tényező, de nem mindent vivő. Ha felkészülnek rá, márpedig a harci drónoknál felkészülnek rá (az RQ-170 ugye a CIA részére készült kémdrón), akkor azért nem annyira könnyű a dolog, mint ahogy leírod...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 236
76 796
113
A quadrokopterek ellen overkill a gépágyú, az US ARMY is szilárdtest lézert szeretne erre a célra...



Rossz a példa. Az RQ-170-est nem 2,4Ghz-es frekin irányították, szemben a népszerű quadrokopterekkel. A fenti képen is látható drón-zavaró rendszer is arra épül, hogy megbontsa ezt a 2,4Ghz-es kapcsolatot irányított antennákkal. Na ennek a hatótávolsága az, ami nem km-es szintű.

Ahogy a másik topicban is írtam, egy példából nem kellene világmegváltásra gondolni. Az EW jelentős tényező, de nem mindent vivő. Ha felkészülnek rá, márpedig a harci drónoknál felkészülnek rá (az RQ-170 ugye a CIA részére készült kémdrón), akkor azért nem annyira könnyű a dolog, mint ahogy leírod...

A nyakamat teszem rá,hogy jó sokáig nem lesz olyan lézer ami olcsóbban leszedné a drónokat mint egy 30-as gépágyú.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113
A nyakamat teszem rá,hogy jó sokáig nem lesz olyan lézer ami olcsóbban leszedné a drónokat mint egy 30-as gépágyú.
Én nem. Nem kell vaporizálni, csak megsütni az érzékelőit. Ettől még a gépágyúnak igen is reneszánszát fogjuk élni szerintem is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113
A quadrokopterek ellen overkill a gépágyú, az US ARMY is szilárdtest lézert szeretne erre a célra...



Rossz a példa. Az RQ-170-est nem 2,4Ghz-es frekin irányították, szemben a népszerű quadrokopterekkel. A fenti képen is látható drón-zavaró rendszer is arra épül, hogy megbontsa ezt a 2,4Ghz-es kapcsolatot irányított antennákkal. Na ennek a hatótávolsága az, ami nem km-es szintű.

Ahogy a másik topicban is írtam, egy példából nem kellene világmegváltásra gondolni. Az EW jelentős tényező, de nem mindent vivő. Ha felkészülnek rá, márpedig a harci drónoknál felkészülnek rá (az RQ-170 ugye a CIA részére készült kémdrón), akkor azért nem annyira könnyű a dolog, mint ahogy leírod...
Óóóó, hol írtam én hogy könnyű dolog, vagy hogy mindent vivő egy és ultimate megoldás? Egy iránya a versenynek ez is. A fenti képen látható nyilván nem komoly harci drónok ellen van, hanem a most is COIN környezetben tömegesen használt kis kb. polgári belépő és közép kategóriás tucat szarok ellen. Ettől függetlenül, biztos vagyok benne hogy igen komoly drónok irányítása felett is van olyan eszköz/kód amivel át lehet venni a hatalmat. Kb. ez a vonal most az egyik leginkább dinamikusan fejlődő irány a HT-ben.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A nyakamat teszem rá,hogy jó sokáig nem lesz olyan lézer ami olcsóbban leszedné a drónokat mint egy 30-as gépágyú.

A quadrokopterek ellen elég lenne egy 5-10kW-os lézer is, ha a lézer-vágó gépekből indulunk ki (az un. fiber-lézereknél általában az ilyen megoldások lézer-gerjesztő modulját használják fel), akkor pár száz ezer dollárból kijön. Ráadásul több haszna is van:

-A működése nem jár látványos hang- és fényjelenséggel (nem árulja el a helyzetét).
-Gyakorlatilag a hordozó jármű üzemanyag-mennyisége befolyásolja, hogy mennyiszer lőhet (a gépágyúhoz képest közel végtelen tűznyitás, divatos buzzworddel szólva: deep magazine)
-Az effektív lőtávolság 3-5km-t is elérheti, márpedig gépágyúknál ez kis méretű drónok ellen már bőven hatótávolságon túl van.

Az US ARMY most ilyen eredményes a quadrokopterek ellen a saját kísérleti lézerével:

image

image
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113
Na végre valamiben egyet is értünk Cifu... Viszont szerintem nem lesz mindenkinek elérhető a high tech lézer tömegével, mert ezeket a kis szar 200.000 ft os quadkoptereket tömegével használják már ma is COIN környezetben is. Ezért abban meg Dudinak adok igazat, hogy az AA gépágyúk reneszánszukat fogják élni megint, mivel egy jó repesz romboló harci résszel meglepően hatékonyak ezek ellen a célpontok ellen, s hatalmas mennyiségben vannak jelen a világon raktárakban.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Na végre valamiben egyet is értünk Cifu... Viszont szerintem nem lesz mindenkinek elérhető a high tech lézer tömegével, mert ezeket a kis szar 200.000 ft os quadkoptereket tömegével használják már ma is COIN környezetben is. Ezért abban meg Dudinak adok igazat, hogy az AA gépágyúk reneszánszukat fogják élni megint, mivel egy jó repesz romboló harci résszel meglepően hatékonyak ezek ellen a célpontok ellen, s hatalmas mennyiségben vannak jelen a világon raktárakban.

A gépágyúk és a lőszerük lehet, hogy nagy mennyiségben áll a raktárakban, de a drónok felderítésére és a drónok elleni tűzvezető rendszer egy más kérdés.
Én továbbra is úgy vélem, hogy a gépágyú egy quadrokopter ellen overkill és nem elég hatékony.
Paradox módon a lézer a fent említett forrásokból félig-meddig bárki számára elérhető (elég rákeresni az Alibabán a "laser cutting machine"-ra). Természetesen a lézernyalábok optikai egyesítését még meg kell oldani, de ez annyira nem bonyolult.
Persze itt is a célfelderítés és tűzvezetés még a megoldandó...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
de a drónok felderítésére és a drónok elleni tűzvezető rendszer egy más kérdés.
Az általad linkelt lézeres Stryker drónvadász pl. hogy fog felderíteni és követni egy kisméretű drónt?
Ha jól látom nincs rajta radar... (ami a vezetőtől jobbra van a jármű elején az szerintem nem az, vagy ha igen nem ad 360 fokos lefedést)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
The MEHEL laser system was recently teamed with a radar detection system as an effect means of combatting multiple fixed- and rotary-wing UAVs.

http://www.mwrf.com/defense/laser-and-radar-team-combat-uavs

(halkan megjegyzem pld az újabban istenített szakárhányszá indytójárművén sincs radar.. :) )

nekem nagyobb gondnak tűnik, ha valaki megsorozza ezt a felépítményt, akkor lebontja a baromidrága lézercuccot a tetejéről, osztjónapot...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
The MEHEL laser system was recently teamed with a radar detection system as an effect means of combatting multiple fixed- and rotary-wing UAVs.

http://www.mwrf.com/defense/laser-and-radar-team-combat-uavs

(halkan megjegyzem pld az újabban istenített szakárhányszá indytójárművén sincs radar.. :) )

nekem nagyobb gondnak tűnik, ha valaki megsorozza ezt a felépítményt, akkor lebontja a baromidrága lézercuccot a tetejéről, osztjónapot...

1.: Ez egy tesztjármű, nem harctéri alkalmazásra készült, hanem arra, hogy milyen gyakorlati tapasztalatokat mutat, ha szimulált éles helyzetekben tesztelik.
2.: Az optika az optika. Ahogy egy EO/IR tornyot is lehet bizonyos szintű páncélzattal körbevenni, és páncélajtó mögé rejteni az optikát (hogy használaton kívül óvják), úgy lehet egy lézer optikáját is védeni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113
Bizony ez a vonal a drónok ellen nagyon hatékony lesz szerintem is. Egy drón jelenleg ha felderítik nem fog úgy védekező manővereket folytatni mint egy csatarepülőgép, vagy harci helikopter. Az majdnem útvonalat repül, egy légvédelmi gépágyúnak CSEMEGE ha fel van derítve és lőtávon, hatómagasságon belül van. Rengeteg féle fajta típus és méret, így árkategória van, gyakorlatilag a gépágyúlőszer versenyképes és költséghatékony mind ellen amit el lehet vele érni. Amit nem, az viszont olyan rohadt drága drón lesz, amire már megéri egy panzirral lőni. End of Story.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113
Menyi lehet egy 35mm-es AHEAD lőszer ára? Élek a gyanúval, hogy egy 5 lövedékes sorozat annyiba kerülhet, mint egy jobb DJI drón...
Egy ilyen Phantom pár százezer forint ákciósan is, rákerestem és most az első találat kihozta hogy 400+ helyett csak most csak neked 339.000 ft. Ez a full civil változat. Ezen még komoly felderítő eszköz nincs, és semmi páncélozás, illetve ez tényleg 50-100m en repül. Erre nem kell semmi más csak két tár lőszer. Ismerem ezt a típust, a határon is van lent, ez max. fegyvertelen migránsra jó, és tudom hogy miről beszélek...
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 477
113

Itt nem sikerült leszedni.


Itt meg gyanúsan kicsi a sérülés a kalibert tekintve. Sztem leszedték mesterlövésszel hogy ne égjen be a Pancir.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 262
13 639
113
Menyi lehet egy 35mm-es AHEAD lőszer ára? Élek a gyanúval, hogy egy 5 lövedékes sorozat annyiba kerülhet, mint egy jobb DJI drón...
Igen, gondolom megvan annyi.

Hát, nem is tudom, minél kissebb egy drón annál nehezebb ellene költséghatékonyan védekezni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 903
113

Itt nem sikerült leszedni.


Itt meg gyanúsan kicsi a sérülés a kalibert tekintve. Sztem leszedték mesterlövésszel hogy ne égjen be a Pancir.
Erre a kis szarra nem gépágyúval kell lőni, pont elég egyetlen egy karabély lőszer találat is, vége van azonnal kb. Erre mondtam, két tár lőszer kell, vagy ha éppen lebegve sasolnak róla valamit, egy db pontos lövés. Ismerem elég jól ezt a típust. Annyi szufla van benne, hogy a kis kameráját épp hogy elbírja, ha átlagosnál jobban fúj a szél, már félő hogy borul, ha borul game over. Nagy magasságból nem fogsz látni értelmesen semmit róla, ez nem arra van hogy km-es magasságból felderítsen neked, ahogy írtam 50-100m ahol tényleg effektív. A gond az, hogy 50m-ről ha még haladni is akarsz vele, csodás hangja van. A kamera az szép képet ad, csak azért egy civil eszköz, semmi extra. Egyéb plusz vagy másik nehezebb kamerát nem igen bír el. Fegyverzet nincs rajta, azt sem bírja el. A használati idő kb. a gyakorlatban 20 perc. Ez egy játékszer, és felderítésben tőled néhány száz méterig hasznos, másra nem jó.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 262
13 639
113
Erre a kis szarra nem gépágyúval kell lőni, pont elég egyetlen egy karabély lőszer találat is, vége van azonnal kb.
Ok, de, hogyan észleled? Főleg éjszaka. Kíváncsi vagyok 500-600 méterről, hogy találod el gépkarabéllyal.