[HUN] Airbus A319

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 859
113
  • Tetszik
Reactions: marton

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Mér kérdeztem, de nem kaptam választ akkor. Mit kéne szállítani, és milyen rendszerességgel, ami az Ancsába befért, ebbe meg nem?[/QUOTE]

De , kaptunk választ, pár oldallal korábban. Napi használati tárgyak matrac, élelem (ilyenekkel példálozott valaki)stb... amit leírtak bőven belefér az A319-be,,, de lehet, hogy itt páran PONT azt a kommentet nem olvasták ;)

Amúgy mit vittek eddig az ancsák? Asszem volt mikor 3 G Mercit, vagy egy BTR-80 ast, Raba H-18ast.. ilyesmiket, amiket váltásonként cserélünk... :D ,, már én is átmegyek hülyébe inkább....

Sokan nézik itt a Flight radart, majd inkább térjünk vissza jövőre erre a témára, mikor már lesz egy összefoglaló arról, hogy merre voltak az A319-esek(szerintem lesz bőven útjuk). Akkor már lesz bizonyíték is, viszont akik most fikázzák ezt(is) akkor (is) majd mélyen kussolnak,,, mint pártjaik,, akik alternatívát kívánnak a mostaniak ellenébe..buhaha
 
M

molnibalage

Guest
Én sem bírtam tovább.
Mér kérdeztem, de nem kaptam választ akkor. Mit kéne szállítani, és milyen rendszerességgel, ami az Ancsába befért, ebbe meg nem?
Pl. mondjuk egy kismunkagépet tábor építéshez...
RM12 hajtóművet...
Bármi ami meghaladja a A319 teherterének fő méreteit... Ha te most azt mondod, hogy kevés ilyen dolog van, akkor ahhoz azért várnék indoklást. Mert a szállítógépek civil és katonai vonalon nem viccből léteznek...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Nem arról volt szó, hogy a Svédektől kapunk jó öreg de még repképes Herculeseket? Hogy legyen itt rámpás képesség, amíg beszereznek valamit.
......má' elnézést.... :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, csak itt celebra nem éppen a MEDEVAC típusairól beszélt. Ezt pont neki kellene elmagyarázni miért van pl a németeknek A310-es MEDEVAC gépe.. nem azért mert le tud szállni a mező közepén.
Polgári MEDEVAC képesség alat én a mentőautó képességet értelmezem.Ezek a szegény Airbuszok betegszállitó szintet jelentik.Attol még nem MEDEVAC,hogy szálithat beteget mentőágyon.Ez egy mundérba bujtatott utasszállitó.Politikai szemfénvesztés multi-role harcászati szállitónak nevezni,de nem ez a léneg,hanem,hogy milyen költségkeretet emészt fel.Mert itt fog a hadsereg sokat vesziteni,nagyon sokat.Nem a HM,hanem az MH
 
M

molnibalage

Guest
Ha az ajtó mérete a tehertér magasság mérete is, akkor állítva nem fér be még egy nagyobb frigó sem... Ha van kint nehézfegyverzet, akkor kb. egy csere löveget nem lehet ezzel kivinni. Ez kb. katonák személyes tárgyaira és totálisan könnyűfegyverzetre redukálja a szállítható mennyiséget. Ha a gép kb. 2/3-ig van tele, akkor egy főre vetítve azért ilyen téren egész sok cumó fér be, de ettől azért nem kellene végletesen hasra esni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 337
113
Nem arról volt szó, hogy a Svédektől kapunk jó öreg de még repképes Herculeseket? Hogy legyen itt rámpás képesség, amíg beszereznek valamit.
......má' elnézést.... :)

Úgy volt róla szó, hogy valami svéd-magyar találkozó volt, és valaki innen a fórumról beleképzelte, hogy akár a Herkykről is lehetett szó.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én sem bírtam tovább.



Mér kérdeztem, de nem kaptam választ akkor. Mit kéne szállítani, és milyen rendszerességgel, ami az Ancsába befért, ebbe meg nem?
Mit tudsz felpakolni az IFÁra?És mit tudsz bepakolni egy Ikarusz poggyászterébe?Az Ikarusz nagobb,erössebb....Igysem érted?
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 974
93
Ha az ajtó mérete a tehertér magasság mérete is, akkor állítva nem fér be még egy nagyobb frigó sem... Ha van kint nehézfegyverzet, akkor kb. egy csere löveget nem lehet ezzel kivinni. Ez kb. katonák személyes tárgyaira és totálisan könnyűfegyverzetre redukálja a szállítható mennyiséget. Ha a gép kb. 2/3-ig van tele, akkor egy főre vetítve azért ilyen téren egész sok cumó fér be, de ettől azért nem kellene végletesen hasra esni.

Hasra esésről szó sincs, de a két saját A319 hozzáadva némi SAC repidővel és 3-5 szintén saját közepes taktikai géppel (AN-26 v új típus), egész korrekt kapacitást tud biztosítani 7/24-ben.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
824
4 186
93
Szerintem gyújtsuk fel a két gépet. Hihetetlen hogy a magyar államnak, az egész országnak végre van két db saját közepes méretü utasszállitója, amit lehet használni viszonylag sok feladatra, és megy a fikázás lassan tényleg 10+oldalon át. Igazából én azt kifogásolom a gépben, hogy nem lehet gunship feladatra használni, pedig milyen jól mutatna az oldalából kilógó T72es ágyúcső. Mondjuk én csak olyat vettem volna, aminek a tetejére toronnyal együtt lehetne felszerelni, mert jöhet még olyan idö amikor repülö sárkányokkal, ne adj Isten leviathánokkal kell küzdenünk magyar légtérben.....tényleg, faroklövésznek sincs hely hátul. Meg kifogásolom, hogy uszótalp sincs, és tengerre sem lehet vele leszállni, csak egyszer :) De a legeslegjobban azt kifogásolom hogy magyar felségjel van rajta.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 377
8 564
113
ebben az országban annak is örülni kell ha hasznos dologra költik a pénzt

Az egy dolog, hogy használni valóban lehet ezeket a gépeket. Más kérdés, hogy anyagilag nem nagyon lehet ebből pozitívan kijönni. Inkább kényelmi, nemzetbiztonsági előnyei vannak.
De a probléma az, hogy ha ennek örülünk, akkor gyakorlatilag megerősítjük a kormányt abban, hogy ne honvédelmi szempontok alapján fejlesszen, hanem a népszerűség/választás mentén, ad-hoc szerezzen be. Nem bízok olyan kormányban amelyik bebizonyította, hogy nem érdekli a honvédelem.

Nem mindenhol lehet normális eszközöket venni, és ha tudsz is, akkor csak dollárért.

Külföldi beszerzéseknél eszembe jutottak a biztonsági kérdések is. Lehet egyes helyeken bomba vagy lehallgató-készüléket is keresni kéne egy helyileg vásárolt eszközben.

van pl a németeknek A310-es MEDEVAC gépe

Valóban van A310-nek többfeladatú változata. MRTT. De az - legalábbis úgy tudom - csak rendes repteren szállhat le-fel, a katonai igényeknek teljesen megfelelő durvább pályákon nem. És ezt tudja:

airbus_a310_mrtt_l1.jpg


Amihez amúgy plusz kiegészítő kell, ami eleve rendes és felkészített repteret feltételez:

hamburg-airbus-a310-mrt-medevac-medical-evacuation-der-luftwaffe-picture-id544211467


Plusz a gép utántöltő is egyben:

Airbus_A310_MRTT.jpg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az egy dolog, hogy használni valóban lehet ezeket a gépeket. Más kérdés, hogy anyagilag nem nagyon lehet ebből pozitívan kijönni. Inkább kényelmi, nemzetbiztonsági előnyei vannak.
De a probléma az, hogy ha ennek örülünk, akkor gyakorlatilag megerősítjük a kormányt abban, hogy ne honvédelmi szempontok alapján fejlesszen, hanem a népszerűség/választás mentén, ad-hoc szerezzen be. Nem bízok olyan kormányban amelyik bebizonyította, hogy nem érdekli a honvédelem.



Külföldi beszerzéseknél eszembe jutottak a biztonsági kérdések is. Lehet egyes helyeken bomba vagy lehallgató-készüléket is keresni kéne egy helyileg vásárolt eszközben.



Valóban van A310-nek többfeladatú változata. MRTT. De az - legalábbis úgy tudom - csak rendes repteren szállhat le-fel, a katonai igényeknek teljesen megfelelő durvább pályákon nem. És ezt tudja:

airbus_a310_mrtt_l1.jpg


Amihez amúgy plusz kiegészítő kell, ami eleve rendes és felkészített repteret feltételez:

hamburg-airbus-a310-mrt-medevac-medical-evacuation-der-luftwaffe-picture-id544211467


Plusz a gép utántöltő is egyben:

Airbus_A310_MRTT.jpg
Hm.Ha ilenek lennének a mi Airbusaink,nem is morognék.Azmondanám,remek,van 2 logisztikai/utántöltőgépünk,hasznos jószágok.Nem harcászati szállitók ugan,azok még kellenének melléjük.De ilyenek is kellenek.De amit mi vettünk,azok sima utasszállitok
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 556
113
Polgári MEDEVAC képesség alat én a mentőautó képességet értelmezem.Ezek a szegény Airbuszok betegszállitó szintet jelentik.Attol még nem MEDEVAC,hogy szálithat beteget mentőágyon.Ez egy mundérba bujtatott utasszállitó.Politikai szemfénvesztés multi-role harcászati szállitónak nevezni,de nem ez a léneg,hanem,hogy milyen költségkeretet emészt fel.Mert itt fog a hadsereg sokat vesziteni,nagyon sokat.Nem a HM,hanem az MH
Megvan benne a mentőautó képesség...
A többször posztolt videóban a 8 perctől kezdenek beszélni a MEDEVAC képességről. Az Összhaderőnemi Parancsnokság Egészségügyi főnöke személyesen beszél a várhatóan tavasszal beszerelésre kerülő MEDEVAC modulról. Nekem elég világosnak tűnik, hogy az egység célja egy a már földi körülmények között (műveleti területen/katasztrófa sújtotta területen) ellátott/stabilizált beteget/sérültet, kényelmes körülmények között, stabil állapotban eljuttassanak egy hazai kórházba.
A modul két részből áll. Van benne egy Intenzív Ellátási Egység, aminek segítségével akár altatni, lélegeztetni, fájdalmait csillapítani is lehetséges. Mindeközben az élettani paramétereit is tudják monitorozni, rögzíteni. Ráadásul még minimális labor képességekkel is rendelkeznek. Tehát nem csak betegágyakról van szó. Amikből ha a tervrajzot megnézed egyébként nem csak 3-at lehet beépíteni. Úgy gondolom ez máris több mint amit egy egyszerű utasszállító gép nyújtani képes. Majd nyárra kiderül hogyan is néz ki ez valójában. A lényeg az, hogy ez már mindenképp beépítésre kerül a közeljövőben.
Még mindig nem értem miért rossz az nekünk ha van két repülő mentőautónk ami ugyanakkor más célokra is használható? A hadsereg költségvetése évről évre bővülni fog gondolom az üzemeltetési költségekkel a vezérkar is számolt különben bele sem vágtak volna. Szerintem egyáltalán nem fogja befolyásolni az egyéb későbbre ütemezett beszerzéseket.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Hm.Ha ilenek lennének a mi Airbusaink,nem is morognék.Azmondanám,remek,van 2 logisztikai/utántöltőgépünk,hasznos jószágok.Nem harcászati szállitók ugan,azok még kellenének melléjük.De ilyenek is kellenek.De amit mi vettünk,azok sima utasszállitok

Ha ilyenek lennének, akkor nem a becsődölt A.Berlin állományából vettük volna azokat, tehát komoly pénzbe kerültek volna. Akkor meg az lenne a bajotok, hogy ennyiért miért nem Millenium Falcont vettek, abból is tizet..