Type 055 - kínai cirkáló osztály

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 227
17 085
113
@Mackensen Maga a tempó és fejlődés lenyűgöző, hadihajó kedvelőként csak csillog a szemem :D
De van referencia mint ahogy az oroszról és az európairól is.
Ezzel meg kell várni, amíg exportálnak valahova ilyen technológiát. Ami hirtelen eszembe jut, a JF-17 és a drónok, nem emlékszem komolyabb hírre, hogy gond lett volna velük, vagy az elektronikájukkal.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
@Mackensen Maga a tempó és fejlődés lenyűgöző, hadihajó kedvelőként csak csillog a szemem :D

Ezzel meg kell várni, amíg exportálnak valahova ilyen technológiát. Ami hirtelen eszembe jut, a JF-17 és a drónok, nem emlékszem komolyabb hírre, hogy gond lett volna velük, vagy az elektronikájukkal.

De nem is adtak el olyan helyre vadászgépet vagy drónt, ahol lett volna más opció. ;)

Kazaksztán, Üzbekisztán, Türkmenisztán, Nigéria, Pakisztán vagy Miammar nem válogathat igazán.
Irak, Egyiptom, Szaud-Arábia, Egyesült Arab Emírségek és hasonló országok megint arra példák, mint akik hosszú ideje állnak sorba Reaper drónokért, de az USA egyszerűen nem ad el nekik különféle korlátozásokra hivatkozva.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Aztán utána viszont sokkal több mindent lehet vele csinálni, mint a PESA-val, tehát képességek terén legalább akkora, ha nem nagyobb ugrás, mint a PESA radar a mechankus mozgatású radarokhoz képest.
Igen valami ilyesmit mondtam én is. Nagyon nincs mit hasonlítgatni. Ha övék a "leggyatrább" AEGIS rendszerbe építhető AESA radar, ami azért úgy ahogy hozza a papírformát, még mindíg előnyben vannak egy PESA radarhoz képest.
Sajnos ez megint a találgatás esete. Talán pont te linkeltél nemrég fotót a DK-10 (a PL-12 VLS indítós változata) rakétáról. Ez például megint olyan dolog, hogy az aktív radaros ESSM Block 2 még azért 1-2 évre van. Ha (és itt van azért egy nagy HA) a kínaiaknak ez már most megvan, akkor hopp, megint előrébb járnak...
Kínai fegyvereknél általában csak találgatni lehet. Abból indulok ki, hogy megcsinálták azt a nagyon hagy hatótávolságú levegő-levegő rakétát aminek minden jel szerint aktív radaros+IR vezérlése lehet (ez is csak feltételezés). Elvileg akkor van olyan technológia a bírtokukban.
Jah de ezek mind olyan technológiák amit az odavitt nyugati cégek átadtak(kínában nem gyárthatsz úgy hogy nem adhatsz át technológiát)és már amennyire tudom semmilyen modetn külföldi haditechnika nem készül náluk.
Lásd szegény NOKIA esetét a Huaweiiel. A NOKIA Kínába vitte a mobil hálózatokhoz használt hardware gyárát, a helyi partner meg a Huawei volt. Idővel aztán a Huawei kezdte gyártani olcsóbban ezeket a kütyüket, úgy, hogy kiszorította a Nokiát. De ezt olyan hatékonyan csinálta, hogy asszem az USA-ban még nemzetbiztonsági ügy is lett a dologból. A mobiltelefonpiac meg csak hab volt a tortán. Csak azt tudom mondani amit arbalest, egyre több helyre exportálnak komplexebb fegyverrendszereket. Onnan meg csepeghetnek infók.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Igen valami ilyesmit mondtam én is. Nagyon nincs mit hasonlítgatni. Ha övék a "leggyatrább" AEGIS rendszerbe építhető AESA radar, ami azért úgy ahogy hozza a papírformát, még mindíg előnyben vannak egy PESA radarhoz képest.

Kínai fegyvereknél általában csak találgatni lehet. Abból indulok ki, hogy megcsinálták azt a nagyon hagy hatótávolságú levegő-levegő rakétát aminek minden jel szerint aktív radaros+IR vezérlése lehet (ez is csak feltételezés). Elvileg akkor van olyan technológia a bírtokukban.

Lásd szegény NOKIA esetét a Huaweiiel. A NOKIA Kínába vitte a mobil hálózatokhoz használt hardware gyárát, a helyi partner meg a Huawei volt. Idővel aztán a Huawei kezdte gyártani olcsóbban ezeket a kütyüket, úgy, hogy kiszorította a Nokiát. De ezt olyan hatékonyan csinálta, hogy asszem az USA-ban még nemzetbiztonsági ügy is lett a dologból. A mobiltelefonpiac meg csak hab volt a tortán. Csak azt tudom mondani amit arbalest, egyre több helyre exportálnak komplexebb fegyverrendszereket. Onnan meg csepeghetnek infók.

És mik csepegtek?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Ez meg a Shanghai hajógyár
4-10.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Python and endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ez meg a Shanghai hajógyár
4-10.jpg

Most ez off egy kicsit, de emlékszem, hogy anno 1999-2000 körül a FAS.org-on láttam egy, az 1980-as években készült műholdképet az akkor épülő későbbi Kuznyecovról. Oda meg vissza voltam én kis naiv, hogy váóóó, mire képes a technológia. Most meg civil műholdak sokkal jobb képeket csinálnak. :p
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Most ez off egy kicsit, de emlékszem, hogy anno 1999-2000 körül a FAS.org-on láttam egy, az 1980-as években készült műholdképet az akkor épülő későbbi Kuznyecovról. Oda meg vissza voltam én kis naiv, hogy váóóó, mire képes a technológia. Most meg civil műholdak sokkal jobb képeket csinálnak. :p
Akkor én is offolok kicsit. A képen még látható, egy "úrhajókövető-hajó" és hat légpárnás. És még egy hatalmas nagy hajó, talán valamilyen partiőrségi feladatra.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 025
113
Lusta vagyok visszaolvasni, ez a Type 52 D egyenes ági leszármazottja, igaz?
Akkor a Romboló osztályból hogy lett Cirkáló?
Látom hogy nagyobb egy kicsit, de a feladatkör és a fegyverzet, hatótávolság/szerepkör is ennyit változott, vagy mi történt itt?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Lusta vagyok visszaolvasni, ez a Type 52 D egyenes ági leszármazottja, igaz?
Akkor a Romboló osztályból hogy lett Cirkáló?
Látom hogy nagyobb egy kicsit, de a feladatkör és a fegyverzet, hatótávolság/szerepkör is ennyit változott, vagy mi történt itt?
Számold meg a kéményeket. Kb a duplája a Type 52D-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: wankel

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 227
17 085
113
Lusta vagyok visszaolvasni, ez a Type 52 D egyenes ági leszármazottja, igaz?
Akkor a Romboló osztályból hogy lett Cirkáló?
Látom hogy nagyobb egy kicsit, de a feladatkör és a fegyverzet, hatótávolság/szerepkör is ennyit változott, vagy mi történt itt?
A méret, és a szállított fegyverek mennyisége. Valahol illik határokat húzni, viszont manapság nincs egységes rendszer, hogy mikortól mi "micsoda", plusz kb senki sem akar úgy tűnni, mint aki jobban fegyverkezk a másiknál, számít, hogy papíron mit építész, mit mondasz a döntéshozóknak, illetve az újságoknak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 025
113
A méret, és a szállított fegyverek mennyisége. Valahol illik határokat húzni, viszont manapság nincs egységes rendszer, hogy mikortól mi "micsoda", plusz kb senki sem akar úgy tűnni, mint aki jobban fegyverkezk a másiknál, számít, hogy papíron mit építész, mit mondasz a döntéshozóknak, illetve az újságoknak.
Ezért is kérdeztem, mert kb. körbenéztem, de zavaros ez nagyon, hogy mi a romboló, mi a cirkáló.
Láttam olyat hogy kb. 10.000t vízkiszorítás, de ott is melyik? meg üresen/feltöltve?
Azt odáig értem, hogy egy cirkálónak képesnek kell akár egyedül is nagy távolságban sokáig tevékenykednie úgy, hogy lehetőleg kiegyensúlyozottan mind légi, vízfelszíni, víz alatti célokra tudjon dolgozni úgy, hogy ma már az is elvárás hogy szárazföldi célokat is tudjon CM el nagy távolságból támadni. Legyen helikopter is.

Ezzel az a probléma mint definícióval, hogy a modern rombolók is tudják már pont ugyan ezt.
Nekem ez még mindig zavaros. Ha akarom ugyan arra a hajóra ráfogom hogy ez bazzmeg egy kis cirkáló, de igazából lehet egy nagyobb romboló is, ha úgy tetszik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Nekem ez még mindig zavaros. Ha akarom ugyan arra a hajóra ráfogom hogy ez bazzmeg egy kis cirkáló, de igazából lehet egy nagyobb romboló is, ha úgy tetszik.
Pntosan, de így van a többi hajóegységnél is. Pl nézd meg néhány európai korvettet, ha utána megnézed az új oroszokat azok szinte apróbb fregattok. Az amiknak itt az új kategóriájuk a LCS. Fegyverzetüket tekintve egy gyengébb korvett szintjén állnak, visztont a vízkiszorítás miatt lényegében inkább fregattok. Nagyon nincs mit ebbe belegondollni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 025
113
Pntosan, de így van a többi hajóegységnél is. Pl nézd meg néhány európai korvettet, ha utána megnézed az új oroszokat azok szinte apróbb fregattok. Az amiknak itt az új kategóriájuk a LCS. Fegyverzetüket tekintve egy gyengébb korvett szintjén állnak, visztont a vízkiszorítás miatt lényegében inkább fregattok. Nagyon nincs mit ebbe belegondollni.
Akkor megnyugodtam, simán nincs benne logika/törvényszerűség.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 025
113
Nem nagyon. A japánok egy helikopterhordozót neveznek cirkálónak (vagy mittoménmicsodának).
Az azért komoly. Akkor már csak tényleg abban reménykedem, hogy amit elképzelhetetlennek tartottam pár napja hóbagollyal folytatott vitám alatt, be ne következzen: nevezetesen az hogy elsüssék full komolysággal azt, hogy mondjuk egy hordózócsoport mindenestül igazából egy megtévedt indonéz kalózcsapat...