T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egészen biztosan volt / van ilyen. Ahogy nyugaton a 140mm-es kalibernél is adott ez.



Elvileg ez már évtizedek óta elvárás egy modern harckocsitól, tehát feltételezhetjük, hogy természetesen tud. Persze itt nem arra kell gondolni, hogy folyamatos irány és sebességváltások mellett, átszedett terepen képes erre, de sík terepen, relatíve kis (értsd: 20-30 km/h) és állandó sebességnél ez teljesen elvárható.



Ez is évtizedes képesség, persze bizonyos szintű becslésből eredő bizonytalansággal, de nagy általánosságban ez is meg kell legyen.



A 125mm-es 2A46M lövegnél is 4 km a maximális vízszintes lőtáv, amit a tűzvezető számítógép képes kezelni a T-64B / T-80B harckocsiknál. A Leo2A6/A7 esetében (ugye L/55 löveg) 5km effektív lőtáv van megadva a DM53 APFSDS lőszerhez. Szóval ez már a jelenlegi harckocsiknál is megoldható, persze azért azt kétlem, hogy 100%-os eredménnyel.



Hogy nem 100%-os találati eséllyel, azt aláírom, de a képesség szerintem már a meglévő harcjárműveknél adott. A Kotsch88 oldalon van egy táblázat a 125mm-es 2A46M löveg külballisztikai képességei terén. 4000 méter a táblázat vége, 8.7 métereben adják meg a lövedék pályacsúcsát és 2.666 másodpercben a repülési időt ekkora távolság esetén, a sebessége pedig 1273 m/s (1785 m/s torkolati sebesség esetében), ami azt jelenti, hogy a torkolati energiájának még azért cirka 70%-ával bírhat.

Azt én sem tartom valószínűnek, hogy szemből nagy eséllyel kilőjön egy hasonló színvonalat képviselő modern harckocsit, de hogy eltalálja, arra azért jó esélyt látok én...
A 90ben megjelent Merkava IIIon már olyan tüzvezető rendszer volt,ami célkijelölés után a kellő kontrasztosság megléte esetén,autómatikusan képes volt követni a mozgó célt,mozgás közben és folyamatosan számitva a lőelemeket.Amenyire tudom,a célsebesség elég magas,mert helikopterek ellen is működik a dolog.(zsidőknak van kettős repeszkumulativ gránátjuk kettős érintő-közelségi gyújtóval).A saját sebesség a terepminőségtöl függ.Vagyis amig a stabilizáló rendszer kompenzálni tudja a terepegyenetlenségeket.Földi célokra amennyire tudom,ez a nyugati hk-k célzórendszerében általános képesség
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 995
113
A 90ben megjelent Merkava IIIon már olyan tüzvezető rendszer volt,ami célkijelölés után a kellő kontrasztosság megléte esetén,autómatikusan képes volt követni a mozgó célt,mozgás közben és folyamatosan számitva a lőelemeket.Amenyire tudom,a célsebesség elég magas,mert helikopterek ellen is működik a dolog.(zsidőknak van kettős repeszkumulativ gránátjuk kettős érintő-közelségi gyújtóval).A saját sebesség a terepminőségtöl függ.Vagyis amig a stabilizáló rendszer kompenzálni tudja a terepegyenetlenségeket.Földi célokra amennyire tudom,ez a nyugati hk-k célzórendszerében általános képesség
Az újabb oroszokon is.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 212
4 414
113
Úgy látszik a te fizikai tudásod nem elég ennek a kiszámolásához.
Miért. Azért ez nem bonyolult... ha 3 másodpercig repül egy lövedék akkor arra pont 3 másodpercig fog hatni a gravitácio..... azért irtam hogy kb. mert a 9,81m/s az gyorsulás kezdő érték ez csak nőni fog az idő elteltével.... dobj fel egy követ és számolj... ugyanaz....
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 212
4 414
113
Félreértés én sem tudom kiszámolni de láttam már elég sok lőtáblát így van némi fogalmam arról,hogy hogyan alakulnak a röppályát.
Én is láttam pár lőtáblát, a nehéz mesterlövész puskák szereléksíne is nem véletlenül 40 MOAs, ha 2500 méterre lőnek majdnem 60 méterrel céloznak a cél fölé.... itt mondjuk messze nincs akkor V0 mint egy harckocsiágyúnál.... szóval ha láttál pár lőtáblát akkor nem vagy fogalmatlan, számolj kicsit és rájössz nem írtam ordíto nagy baromságot.... amit nem számolhattam jól az a repülési idő, valszeg az rövidebb mint amit irtam, igy a lövedékesés sem akkora....
 
M

molnibalage

Guest
Úgy látszik a te fizikai tudásod nem elég ennek a kiszámolásához.
Félreértés én sem tudom kiszámolni de láttam már elég sok lőtáblát így van némi fogalmam arról,hogy hogyan alakulnak a röppályát.
Akkor linkelhetnéd esetleg azokat...
,,,mert a Silka adata és középiskolás fizika elég jó iránymutató. Szerinted más fizika ha a harckocsi gránátokra? Arra szerinted nem hat a gravitáció?

u6agncauobjdupbojma0.png

Akkor segítek értelmezni.

5,5 sec repülési idő, ennyi ideig gyorsít a gravitáció.
a = g
s = a/2*t*t = 9,81/2*5,5*5,5 = 148,4 m

Na, akkor csak nem az van, hogy a fizika tudja a dolgát?

A harckocsinál azért kisebb az esés, mert kevésbé lassul a gránát. Tehát te simán a távolság alapot vetted, amit vissza kéne számolni időre és akkor mellé tehetnéd a fenti táblánál és adott távon kisebb esés jön ki a magasabb átlagsebesség miatt. De azonos idő alatt a minimális felhajtóerő difit leszámítva a gravitáció azonosan dolgozik mindenre. Ezt úgy Galilei, de legalább Newton óta tudjuk, de ezek szerint neked ez valami új felfedezés. A gondolkozás nem megy, pedig ez csak középiskolás fizika...

Azt, hogy akkor a tűzvezetés számára milyen hibafaktort és szórást jelent, most nem írom le, talán rájössz magad, de ezek után vannak kétségeim...

Szóval muris mekkora arcod volt, hogy "nem tudod kiszámolni", amikor meg lehet tenni és még referencia is van rá a Silkánál. Csak el kellene fogadni, hogy nem minden "rocket science" a középiskolai fizika is elég erős szűrő a baromságok ellen, csak sajnos az átlag gyök2 ember még ehhez is hülye. Nem baj, nem kell mindenkinek ebből jónak lenni, de akkor talán kettővel kisebb arcméret nem lenne baj...

Pont ez a lényeg.Nagyobb a sebesség laposabb a röppálya!Nyilván akkor láttál már olyan képletet amivel kiszámolják azt,hogy mennyivel kell a cél fölé célozni,szóval azt is tudod,hogy nem egy egyszerű szorzás.
Te a távolság és idő közötti kapcsolatot szartad le. Egy 1800 m/s táján kilőtt hk. gránát 2000 méteren alig lassul és odaér rohadt rövid idő alatt. Ekkora idő alatt a Silka 0,6 és 1,4 sec közötti értékét látod. De bakker 5 km-nél azért már a hk gránát is érzi a gravitációt, de erősen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Én is láttam pár lőtáblát, a nehéz mesterlövész puskák szereléksíne is nem véletlenül 40 MOAs, ha 2500 méterre lőnek majdnem 60 méterrel céloznak a cél fölé.... itt mondjuk messze nincs akkor V0 mint egy harckocsiágyúnál.... szóval ha láttál pár lőtáblát akkor nem vagy fogalmatlan, számolj kicsit és rájössz nem írtam ordíto nagy baromságot.... amit nem számolhattam jól az a repülési idő, valszeg az rövidebb mint amit irtam, igy a lövedékesés sem akkora....

Pont ez a lényeg.Nagyobb a sebesség laposabb a röppálya!Nyilván akkor láttál már olyan képletet amivel kiszámolják azt,hogy mennyivel kell a cél fölé célozni,szóval azt is tudod,hogy nem egy egyszerű szorzás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Akkor linkelhetnéd esetleg azokat...
,,,mert a Silka adata és középiskolás fizika elég jó iránymutató. Szerinted más fizika ha a harckocsi gránátokra? Arra szerinted nem hat a gravitáció?

u6agncauobjdupbojma0.png

Akkor segítek értelmezni.

5,5 sec repülési idő, ennyi ideig gyorsít a gravitáció.
a = g
s = a/2*t*t = 9,81/2*5,5*5,5 = 148,4 m

Na, akkor csak nem az van, hogy a fizika tudja a dolgát?

A harckocsinál azért kisebb az esés, mert kevésbé lassul a gránát. Tehát te simán a távolság alapot vetted, amit vissza kéne számolni időre és akkor mellé tehetnéd a fenti táblánál és adott távon kisebb esés jön ki a magasabb átlagsebesség miatt. De azonos idő alatt a minimális felhajtóerő difit leszámítva a gravitáció azonosan dolgozik mindenre. Ezt úgy Galilei, de legalább Newton óta tudjuk, de ezek szerint neked ez valami új felfedezés. A gondolkozás nem megy, pedig ez csak középiskolás fizika...

Azt, hogy akkor a tűzvezetés számára milyen hibafaktort és szórást jelent, most nem írom le, talán rájössz magad, de ezek után vannak kétségeim...

Szóval muris mekkora arcod volt, hogy nem tudja kiszámolni, amikor meg lehet tenni és még referencia is van rá a Silkánál.

Ott a tévedésed,hogy egy nyíllövedéket hasonlítasz egy normálhoz!Nem véletlen ír annyit a német löveg lőtáblázata amennyit!
 
M

molnibalage

Guest
Ott a tévedésed,hogy egy nyíllövedéket hasonlítasz egy normálhoz!Nem véletlen ír annyit a német löveg lőtáblázata amennyit!
Dudi, szerintem ez most fejezd be. Ha ennyire nulla vagy fizikából, akkor nem tennéd meg, hogy inkább csendben maradsz?

Elolvastad és értelmezted a fenti hosszabb kommentet? Ez alapján kétlem. De akkor csak neked, lásd kivel van dolgod. Talán egyszer végre tanulsz valamiből, de úgy látom, hogy 9 év alatt a totális fejlődésképtelenség jeleit tudtad eddig felmutatni.
  1. Időegység alatt minden lövedékre azonos módon hat a gravitáció. Az erő függőleges irányban vonalvastagságíny eltérést mutat amiatt, hogy van felhajtóerő is a lövedékeken egy minimális és zuhanásuk közben légellenállás. A valóban precíz tűzvezetésnél ez számít, de a probléma nagyságrendjének felmérésénél nem.

  2. Tehát a lövedék átlagsebessége az, ami fontos ahhoz, hogy elég jó közelítéssel megkapd, hogy adott lőtáv esetén mennyivel húzza lentebb a lövedéket a gravitáció, hogy mennyire lesz lapos a röppálya. Minél többet repül, annál inkább gyorsul y irányban és egyre nagyobb lesz az y irányú sebesség is.

  3. A fenti s(y) = g/2*t*t összefüggésben feltűnik az hogy az idő a négyzeten van? Ez mit is jelent? Hogy a lőtávolsággal minél pontatlanabb a becslés a szélre és egyéb paraméterekre, akkor négyzetesen nő a hiba pálya függőleges komponensére még akkor is, ha a röppálya becslés időjének fix hibája lenne. Ha 1 sec gránát repüléssel a becslés pontatlan 0,002 sec-cel, akkor sokkal nagyobb a függőleges táv hiba, mintha ezt 3 sec repülés esetén tévedsz 0,002 sec-et. Az egyiknél még a harckocsi méretének nagyságrendjében van a hiba, a másik esetben rohadtul nem. Apró hiba, hogy az időbecslés hibája nemhogy nem állandó, de az is nő a távolsággal. Meg a szórás is.
1+2+3.
A harckocsik esetén nem a sebesség miatti előretartás a nehezebb feladat, hanem a szél és egyéb faktorokat figyelembe véve annak kiszámolása, hogy a gránát mennyi ideig lesz úton. Mert a gránát függőleges sebesség az v = g*t értékkel változik és mivel adott távon

Megtennéd ezután azt, hogy ahol fizika és matek van nem próbálsz okosnak látszani? Attól, mert úgy érzed, hogy osztottak észt neked nem biztos, hogy kaptál...
Mind ehhez csak középiskolás fizika kell és gondolkodás. Nem több. Csak mai világunkban gondolkozni ezek szerint luxus. Mérnökként meg kötelező feladat.

Őszintén szólva kezd kurvára elegem lenni. Pontosan olyan fajta levezés volt ez, amit a drónoknál megtettem pár hónapja, mert ott is volt pár néhány vérhülye, aki szerint a nagyobb CEP értékkel bíró löveg az jó, mert nő tőle a találat esélye...

Megint ott vagyok, hogy minek írjak cikket? Hogy egy csapatnyi kőhülye ne értse meg és kötekedjen is?
Elnézést az értelmes olvasóktól, nem célom általánosítani, de ez most ledobta nálam a gépszíjat, de nagyon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Dudi, szerintem ez most fejezd be. Ha ennyire nulla vagy fizikából, akkor nem tennéd meg, hogy inkább csendben maradsz?

Elolvastad és értelmezted a fenti hosszabb kommentet? Ez alapján kétlem. De akkor csak neked, lásd kivel van dolgod. Talán egyszer végre tanulsz valamiből, de úgy látom, hogy 9 év alatt a totális fejlődésképtelenség jeleit tudtad eddig felmutatni.
  1. Időegység alatt minden lövedékre azonos módon hat a gravitáció. Az erő függőleges irányban vonalvastagságíny eltérést mutat amiatt, hogy van felhajtóerő is a lövedékeken egy minimális és zuhanásuk közben légellenállás. A valóban precíz tűzvezetésnél ez számít, de a probléma nagyságrendjének felmérésénél nem.

  2. Tehát a lövedék átlagsebessége az, ami fontos ahhoz, hogy elég jó közelítéssel megkapd, hogy adott lőtáv esetén mennyivel húzza lentebb a lövedéket a gravitáció, hogy mennyire lesz lapos a röppálya. Minél többet repül, annál inkább gyorsul y irányban és egyre nagyobb lesz az y irányú sebesség is.

  3. A fenti s(y) = g/2*t*t összefüggésben feltűnik az hogy az idő a négyzeten van? Ez mit is jelent? Hogy a lőtávolsággal minél pontatlanabb a becslés a szélre és egyéb paraméterekre, akkor négyzetesen nő a hiba pálya függőleges komponensére még akkor is, ha a röppálya becslés időjének fix hibája lenne. Ha 1 sec gránát repüléssel a becslés pontatlan 0,002 sec-cel, akkor sokkal nagyobb a függőleges táv hiba, mintha ezt 3 sec repülés esetén tévedsz 0,002 sec-et. Az egyiknél még a harckocsi méretének nagyságrendjében van a hiba, a másik esetben rohadtul nem. Apró hiba, hogy az időbecslés hibája nemhogy nem állandó, de az is nő a távolsággal. Meg a szórás is.
1+2+3.
A harckocsik esetén nem a sebesség miatti előretartás a nehezebb feladat, hanem a szél és egyéb faktorokat figyelembe véve annak kiszámolása, hogy a gránát mennyi ideig lesz úton. Mert a gránát függőleges sebesség az v = g*t értékkel változik és mivel adott távon

Megtennéd ezután azt, hogy ahol fizika és matek van nem próbálsz okosnak látszani? Attól, mert úgy érzed, hogy osztottak észt neked nem biztos, hogy kaptál...
Mind ehhez csak középiskolás fizika kell és gondolkodás. Nem több. Csak mai világunkban gondolkozni ezek szerint luxus. Mérnökként meg kötelező feladat.

Őszintén szólva kezd kurvára elegem lenni. Pontosan olyan fajta levezés volt ez, amit a drónoknál megtettem pár hónapja, mert ott is volt pár néhány vérhülye, aki szerint a nagyobb CEP értékkel bíró löveg az jó, mert nő tőle a találat esélye...

Megint ott vagyok, hogy minek írjak cikket? Hogy egy csapatnyi kőhülye ne értse meg és kötekedjen is?
Elnézést az értelmes olvasóktól, nem célom általánosítani, de ez most ledobta nálam a gépszíjat, de nagyon.

Akkor magyarázd el nekem,hogy miért ír annyit a német lőtábla amennyit?
 
M

molnibalage

Guest
Akkor magyarázd el nekem,hogy miért ír annyit a német lőtábla amennyit?
Kifejtenéd végre, hogy MENNYIT ÍR adott távon? Tényleg örülnék, ha végre számokkal dolgoznál. Neked az a hobbid, hogy felhúzzál?Megint az van hogy én írok levezetést és kisregényt, te meg számok nélküli egysorosokat böfögsz be. Szerinted ez vita...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Én is láttam pár lőtáblát, a nehéz mesterlövész puskák szereléksíne is nem véletlenül 40 MOAs, ha 2500 méterre lőnek majdnem 60 méterrel céloznak a cél fölé.... itt mondjuk messze nincs akkor V0 mint egy harckocsiágyúnál.... szóval ha láttál pár lőtáblát akkor nem vagy fogalmatlan, számolj kicsit és rájössz nem írtam ordíto nagy baromságot.... amit nem számolhattam jól az a repülési idő, valszeg az rövidebb mint amit irtam, igy a lövedékesés sem akkora....

Mikor céloznak a cél fölé 60mrel?
Valamit nagyon félreértesz.
Főleg, ekkora lőtávolságok pl afgán,irakba vannak. Ahol szinte biztos nem síkban történik a lövés.
Már nem azonos a röppálya egy 2400m re lévő célpontnál ha az síkba van veled, mondjuk 5 fokkal feljebb, vagy lejjebb.
Teljesen más.
És ahogy írtad egy csomò monden bejátszik még.
Légnyomás,szél,lőszer tipusa,minősége, ebből adódóan a csőtorkolati energiálya mégha ugyanazzal a fegyverrel is lősz.
Na mindegy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Akárhogy is nézem a német lőtábla 8,7
Kifejtenéd végre, hogy MENNYIT ÍR adott távon? Tényleg kurvára örülnék, ha végre számokkal dolgoznál. Neked az a hobbid, hogy felhúzzál?

8,7 méteres pályacsúcsot ír 4000 méteren.
Azt kinéztem belőled,hogy az elejétől olvastad a beszélgetést de látom nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
M

molnibalage

Guest
Akárhogy is nézem a német lőtábla 8,7


8,7 méteres pályacsúcsot ír 4000 méteren.
Azt kinéztem belőled,hogy az elejétől olvastad a beszélgetést de látom nem.
Ez az értelmezés kicsit nekem zavaros. 4000 méteren mi van? A cél vagy a pálya csúcsa 8000 méteres lőtávnál? Rohadtul nem mindegy.

Ha közel állandónak veszed a gránát sebességét (Cifu sg-n írta, hogy valami 50 m/s-ot sem lassul talán 2 km-ig asszem) akkor 2080 méternél 1700 m/s átlaggal jön ki 8,3 m méteres esés..

Ez mit is jelent? Annyival céloznak fentebb az ágyúval, hogy annyi v(y) legyen, hogy felmegy 8,3 méterre a gránát 2 km távolságban, akkor lesz a v (y) = 0 m/s. Aztán a maradék 2 km alatt szépen leesik. A tized méteres eltérések abból adódnak, hogy a gránát sebessége nem állandó, hanem lassul.

Szóval bocs, de jelek szerint azt sem tudod értelmezni, amit eléd raknak. Rajzoljak ábrát is vagy megérted?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ez az értelmezés kicsit nekem zavaros. 4000 méteren mi van? A cél vagy a pálya csúcsa 8000 méteres lőtávnál? Rohadtul nem mindegy.

Ha közel állandónak veszed a gránát sebességét (Cifu sg-n írta, hogy valami 50 m/s-ot sem lassul talán 2 km-ig asszem) akkor 2080 méternél 1700 m/s átlaggal jön ki 8,3 m méteres esés..

Ez mit is jelent? Annyival céloznak fentebb az ágyúval, hogy annyi v(y) legyen, hogy felmegy 8,3 méterre a gránát 2 km távolságban, akkor lesz a v (y) = 0 m/s. Aztán a maradék 2 km alatt szépen leesik. A tized méteres eltérések abból adódnak, hogy a gránát sebessége nem állandó, hanem lassul.

Szóval bocs, de jelek szerint azt sem tudod értelmezni, amit eléd raknak. Rajzoljak ábrát is vagy megérted?

A röppálya nem így néz ki.Kb a röbbálya kétharmadánál háromnegyedénél van a röppálya csúcsa.

Azt jelenti,hogy 4000 méterre lévő célponthoz tartozó irányzékállásnál a röppálya csúcsa 8,7 méter.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ez az értelmezés kicsit nekem zavaros. 4000 méteren mi van? A cél vagy a pálya csúcsa 8000 méteres lőtávnál? Rohadtul nem mindegy.

Ha közel állandónak veszed a gránát sebességét (Cifu sg-n írta, hogy valami 50 m/s-ot sem lassul talán 2 km-ig asszem) akkor 2080 méternél 1700 m/s átlaggal jön ki 8,3 m méteres esés..

Ez mit is jelent? Annyival céloznak fentebb az ágyúval, hogy annyi v(y) legyen, hogy felmegy 8,3 méterre a gránát 2 km távolságban, akkor lesz a v (y) = 0 m/s. Aztán a maradék 2 km alatt szépen leesik. A tized méteres eltérések abból adódnak, hogy a gránát sebessége nem állandó, hanem lassul.

Szóval bocs, de jelek szerint azt sem tudod értelmezni, amit eléd raknak. Rajzoljak ábrát is vagy megérted?

Molni szerintem átugrottad a #4398-as hsz.-t. Ott linkeltem az anno talán HPASP által előásott Kotsch88.de oldalról származó táblázatot.
Anno mikor ez a vita volt, én valóban ilyen minimális sebességvesztést tudtam, erre előállt HPASP ezzel a táblával, és nem találtam jobb forrást, ami ezzel vitatkozni tudna.

Ugyanezen az oldalon van 120mm-es lövedékhez is tábla, többé-kevésbé hasonló kolletarációval (1640m/s torkolati sebességből 1475 m/s marad 3km-en, és ilyen távon 4.55 méterrel kell célpont fölé célozni).
 
M

molnibalage

Guest
216Leo2_Modell.png


Tessék. Mindehhez középiskolás fizika kell és annak megértése, hogy mit tesznek eléd. a kék a sebességvektor, csak természetesen nem arányosan és a x irányú rövidülést sem ábrázoltam, de talán leesik végre miről van szó. Ennél egyszerűbben és szemléletesebben nem lehet.

(Anno kb. ez a 2-es fizikáért kellett papíron...)

Azért jött ki nekem 8,4 méter a 8,7 m helyett, mert és egy 1700 m/s sebességgel számoltam 2 km-ig utána meg 1600 átlaggal fixen távolságnál és mert nem a távolság felénél van a csúcs, hanem kicsit eltérő attól. A valóságban meg a lövedék sebessége folyamatosan csökken nem ilyen lépcsőzetesen

Ez egyben meg is mutatja, hogy mi a feladat, a lövedék ballisztikájának ismerete és a szél, hogy tudd hogyan lassul, mert ebből számolsz teljes röppálya időt és ebből lesz a pályacsúcs. Tehát a középiskolás fizika a probléma nagyságrendjét kurva jól belőtte. Csak ezzel 2 km felett te az életben ne találsz el semmit, ennél pontosabb számítás és mérés kell.

A probléma ott van, ha egy fedezék mögül tüzel a hk és a célpont függőleges mérete 0,5-1 méteres, fúj a szél, a páratartalom nem állandó és vannak egyéb random faktorok, ami miatt a löveg CEP létezik. A löveg CEP-jének közepét viszed rá a célra a lehető legpontosabban tűzvezetéssel (ahogy a AAA-nél már magyaráztam*) és aztán reménykedsz, hogy tökéletesen pontos célzásnál a CEP kisebb, mint a cél és akkor jó esély van a találatra.

*https://forum.htka.hu/threads/Összefoglaló-a-légi-harcászatról-és-légvédelmi-eszközökről.387/page-72#post-473868

Röviden, én úgy látom megint sikerült teli talppal beleállnod a hülyeségbe, megy egész egyszerűen nem érted mit raknak eléd és nem is gondolkodsz. Veszélyes kombó, hogy fejjel menj a falnak sokadjára is.

Bennem van a hiba, hogy ezt már kezdem unni?

Molni szerintem átugrottad a #4398-as hsz.-t. Ott linkeltem az anno talán HPASP által előásott Kotsch88.de oldalról származó táblázatot.
Anno mikor ez a vita volt, én valóban ilyen minimális sebességvesztést tudtam, erre előállt HPASP ezzel a táblával, és nem találtam jobb forrást, ami ezzel vitatkozni tudna.

Ugyanezen az oldalon van 120mm-es lövedékhez is tábla, hasonló kolletarációval (1640m/s torkolati sebességből 1428 m/s marad 3km-en, és ilyen távon 4.55 méterrel kell célpont fölé célozni).
Helyes, akkor a táblázat is engem igazol, mert az Entfernung az bizony lőtáv. Erős közelítéssel a pályacsúcs féltávon van. A táblázatod szerint a sebesség az ennyiménél kisebb 2 km felett, emiatt is még magasabb célzás kell fölé, mert a röppálya ideje nő.

Szóval minden klappol. A fizika tudja dolgát, dudi arca meg nagy, hogy "nem tudod kiszámolni". De. Ki lehet. Az, hogy neki nem megy, azon meg sem lepődöm.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon and Cifu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
216Leo2_Modell.png


Tessék. Mindehhez középiskolás fizika kell és annak megértése, hogy mit tesznek eléd. a kék a sebességvektor, csak természetesen nem arányosan és a x irányú rövidülést sem ábrázoltam, de talán leesik végre miről van szó. Ennél egyszerűbben és szemléletesebben nem lehet.

(Anno kb. ez a 2-es fizikáért kellett papíron...)

Azért jött ki nekem 8,4 méter a 8,7 m helyett, mert és egy 1700 m/s sebességgel számoltam 2 km-ig utána meg 1600 átlaggal fixen távolságnál és mert nem a távolság felénél van a csúcs, hanem kicsit eltérő attól. A valóságban meg a lövedék sebessége folyamatosan csökken nem ilyen lépcsőzetesen

Ez egyben meg is mutatja, hogy mi a feladat, a lövedék ballisztikájának ismerete és a szél, hogy tudd hogyan lassul, mert ebből számolsz teljes röppálya időt és ebből lesz a pályacsúcs. Tehát a középiskolás fizika a probléma nagyságrendjét kurva jól belőtte. Csak ezzel 2 km felett te az életben ne találsz el semmit, ennél pontosabb számítás és mérés kell.

A probléma ott van, ha egy fedezék mögül tüzel a hk és a célpont függőleges mérete 0,5-1 méteres, fúj a szél, a páratartalom nem állandó és vannak egyéb random faktorok, ami miatt a löveg CEP létezik. A löveg CEP-jének közepét viszed rá a célra a lehető legpontosabban tűzvezetéssel (ahogy a AAA-nél már magyaráztam*) és aztán reménykedsz, hogy tökéletesen pontos célzásnál a CEP kisebb, mint a cél és akkor jó esély van a találatra.

*https://forum.htka.hu/threads/Összefoglaló-a-légi-harcászatról-és-légvédelmi-eszközökről.387/page-72#post-473868

Röviden, én úgy látom megint sikerült teli talppal beleállnod a hülyeségbe, megy egész egyszerűen nem érted mit raknak eléd és nem is gondolkodsz. Veszélyes kombó, hogy fejjel menj a falnak sokadjára is.

Bennem van a hiba, hogy ezt már kezdem unni?


Helyes, akkor a táblázat is engem igazol, mert az Entfernung az bizony lőtáv. Erős közelítéssel a pályacsúcs féltávon van.

Mi a vélemémyed a lövedék ballisztikai együtthatójáról?Csak azért kérdezem mert enélkül az adat nélkül(meg páratartalom nélkül meg még kell pár adat) a ballisztikai programok el sem tudják végezni azt a számítást amit te itt megtettél.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Mi a vélemémyed a lövedék ballisztikai együtthatójáról?Csak azért kérdezem mert enélkül az adat nélkül(meg páratartalom nélkül meg még kell pár adat) a ballisztikai programok el sem tudják végezni azt a számítást amit te itt megtettél.
Mi lenne? Olvasd már a fenti kibaszott kommentemet. Mindaz, ami kell ahhoz kell, hogy ne méteres nagyságrendben számold a CEP közepét, hanem ennek a negyedével, harmadával, de az is becslés marad a szél miatt.

A ballisztikai együttható írja le azt, hogy a lövedék hogyan lassul, pontosan ezt írtam a kommentben, hogy nem olyan durva becslés kell a sebességre, mint amit én írtam. De a probléma nagyságrendjét pontosan belőtte. Egy faék egyszerűségű modell a pályacsúcsra 4% pontosságot adott. Nem esik le hogy ez mit jelent? Hm...?

Csak, ha mozog mindkét hk, a stabilizátor sem tökéletes a végletekig, szél random, van mérési hiba és nincs két azonos gránát, akkor a szórás is dolgozik.

Mikor érted már meg az alapvető fizikai jelenségeket?
Kurvára elegem van abból, hogy elmagyarázok minden részletesen és akkor te meg sokan nemhogy nem köszönnék meg, de nekiállnak kötekedni. Lásd az UAV vs AAA részt is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
216Leo2_Modell.png


Tessék. Mindehhez középiskolás fizika kell és annak megértése, hogy mit tesznek eléd. a kék a sebességvektor, csak természetesen nem arányosan és a x irányú rövidülést sem ábrázoltam, de talán leesik végre miről van szó. Ennél egyszerűbben és szemléletesebben nem lehet.

(Anno kb. ez a 2-es fizikáért kellett papíron...)

Azért jött ki nekem 8,4 méter a 8,7 m helyett, mert és egy 1700 m/s sebességgel számoltam 2 km-ig utána meg 1600 átlaggal fixen távolságnál és mert nem a távolság felénél van a csúcs, hanem kicsit eltérő attól. A valóságban meg a lövedék sebessége folyamatosan csökken nem ilyen lépcsőzetesen

Ez egyben meg is mutatja, hogy mi a feladat, a lövedék ballisztikájának ismerete és a szél, hogy tudd hogyan lassul, mert ebből számolsz teljes röppálya időt és ebből lesz a pályacsúcs. Tehát a középiskolás fizika a probléma nagyságrendjét kurva jól belőtte. Csak ezzel 2 km felett te az életben ne találsz el semmit, ennél pontosabb számítás és mérés kell.

A probléma ott van, ha egy fedezék mögül tüzel a hk és a célpont függőleges mérete 0,5-1 méteres, fúj a szél, a páratartalom nem állandó és vannak egyéb random faktorok, ami miatt a löveg CEP létezik. A löveg CEP-jének közepét viszed rá a célra a lehető legpontosabban tűzvezetéssel (ahogy a AAA-nél már magyaráztam*) és aztán reménykedsz, hogy tökéletesen pontos célzásnál a CEP kisebb, mint a cél és akkor jó esély van a találatra.

*https://forum.htka.hu/threads/Összefoglaló-a-légi-harcászatról-és-légvédelmi-eszközökről.387/page-72#post-473868

Röviden, én úgy látom megint sikerült teli talppal beleállnod a hülyeségbe, megy egész egyszerűen nem érted mit raknak eléd és nem is gondolkodsz. Veszélyes kombó, hogy fejjel menj a falnak sokadjára is.

Bennem van a hiba, hogy ezt már kezdem unni?


Helyes, akkor a táblázat is engem igazol, mert az Entfernung az bizony lőtáv. Erős közelítéssel a pályacsúcs féltávon van. A táblázatod szerint a sebesség az ennyiménél kisebb 2 km felett, emiatt is még magasabb célzás kell fölé, mert a röppálya ideje nő.

Szóval minden klappol. A fizika tudja dolgát, dudi arca meg nagy, hogy "nem tudod kiszámolni". De. Ki lehet. Az, hogy neki nem megy, azon meg sem lepődöm.

Egyébként nem értem miről beszélsz! Én ezt írtam: "Honnan szedted te ezt a 40 métert?A 125-ös ágyú 2000 méteren pár métert esik..."

Ugyan is a fizikára hivatkozva 40méteres lövedékesésről beszéltek 4 vagy 5000 méteren.Na erre írtam,hogy ez butaság.
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként nem értem miről beszélsz! Én ezt írtam: "Honnan szedted te ezt a 40 métert?A 125-ös ágyú 2000 méteren pár métert esik..."

Ugyan is a fizikára hivatkozva 40méteres lövedékesésről beszéltek 4 vagy 5000 méteren.Na erre írtam,hogy ez butaság.
Nem nem butaság, csak értelmezésbeli difi, amit nem ismersz fel.

Ha vízszintesen lősz a löveggel, akkor a gránátnak csak x irányú sebesség komponense lesz és egyből -y irányba kezd gyorsulni. Ő ezt a jelenséget írta le. Ez igaz is, csak haszontalan és nem szemléletes.

Ehelyett jön az, hogy tudod, hogy a gránát esni fog y irányba és ezért fölé kell célozni. Csakhogy ez azt jelenti, hogy akkor +y irányú sebességkomponenst is adsz neki és ebből lesz egy olyan parabolapálya, ami nem egyből lefelé indul el. Tehát először elveszti a +y sebességet és ugyanennyi idő alatt gyorsul fel -y-ra. Csak az +y -nyi idő alatt nagyobb távot tesz meg a gránát, mint a -y elvesztése alatt.

Felrajzoljam ezt is vagy megérted így szöveggel is?


Pontosan erről beszélek, elégtelen vagy vagy a középiskolás fizikához, mert nem tudod ezt a két esetet felismerni. Érdekes, nekem egyből ment. Pedig ott volt táblázatod is mankónak, amit én nem is láttam. Na ezért vagyok én a mérnök, te meg bokorugró. Esetleg ezek után technikai vitában legalább egyes területeken megtennéd a szívesség, hogy a mérnök szavára adsz, aki vakon gyorsan fejszámolással kihozza a táblázat csúcsértékéét 4% pontossággal? Hm...?

Mondjuk ez nem nagy önfényezés mert ahogy írtam ez csak 10. osztály fizika, ferde hajítás. A lövedék lassulásának ismerete az, ami már egyetemi szint, hogy pontosabb fogalmam van róla, mint egy 10. osztályosnak. A 10. osztályos meg akkor kiszámolja ezt több féle gránát sebességre és lesz fogalma a valóságról, ha a táblázatot mellé nézi. Lényegében visszafelé gondolkodva rájön a ballisztika alapjaira.

Személyeskedés volt ez? Lehet. Csak akkor nem késsel gyere pisztolypárbajba..