Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
A magánoktatás csak azért működik jobban -ha jobban működik és a jobbság definíciója is relatív- mert aki ezt bevállalja, annak van egy igényszintje. Pl. igénye az, hogy a gyereke tanuljon is.
Már bocsánat, de azért az oktatás módszere, a tanárok képességei, a rendelkezésre álló eszközök, eléggé meghatározóak.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Miféle szülői felügyelettel? Az átlagemberek nagy része nem könyvelő, nem gazdasági szakember és nem oktatási szakember, ezért a tételes költések helyességéről sok fogalma nincs.
Az általad belinkelt videóban a Charter schoolok részben erről szólnak.


Érdekes, hogy itt leírsz olyat, hogy zéró összegű, amikor pont ezért nincs semmi értelme a tömeges magánosításnak. Adott számú tanulód van, akik ha több iskolába járnak, akkor attól nemigen lesz jobb. Végignéznéd már a videót, amit linkeltem...?
Megnéztem. Kár volt. A magániskolákról alig beszél. Helyette a Charter schoolokat(Ez mi magyarul?) veti össze az állami oktatással, hogy most jobb eredményeket értek el, vagy nem, vagy mi van... Egyébként senki sem mondta, hogy több iskola kéne. Az államiak helyett kéne magán. Na most persze az átmenet nehézkes lehet.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
A matematikai levezés több, mint homályos. Mert ok, hogy mért egy rakás paramétert, de azt nem igazán értem első átfutásra, hogy ebből egész populációra vonatkozó eredményre hogy a búbánatba extrapolált. Csakis a korszülés és császár eredményeket vizsgálta és aztán nézte, hogy milyen tanulási nehézségek lehetne. Az n+1 egyéb lehetséges okot hogyan zárta ki, hogy ne minimális korreláció, hanem ebből ok és okozati viszonyt vezessen le?
Hát csak ennyit tudtam kitúrni tegnap este :) Annyit tudok személyes tapasztalatból hozzátenni, hogy segítettem egy elég komoly adag anamnézis feldolgozásában, amik fejlesztésre szoruló, tanulási és viselkedészavaros gyerekek adatait tartalmazták. Bőven 60% fölötti volt a császárosok aránya, a többiek is jellemzően az anyaméhben vagy születés közben elszenvedett kisebb-nagyobb problémákkal indultak. Szóval sztem nyugodtan tekinthetjük igazoltnak az összefüggést, mert annyi még józan paraszti ésszel is belátható, hogy ha a természetes biokémiai-idegrendszeri fejlődési folyamat kulcspillanatát, magát a szülést átugorjuk, akkor annak komoly hatásai vannak.

+1 Fun fact: az anamnézis-lapok kitértek arra is, hogy mik voltak a császármetszések okai, és az indikációk között a második leggyakoribb az volt, ahogy apuka szerette volna, ha a szülés után is elég szűk marad a felesége punája. Sztem ez nagyon sokat elárul szorgos népünk szellemi színvonaláról.
 
M

molnibalage

Guest
Hát csak ennyit tudtam kitúrni tegnap este :) Annyit tudok személyes tapasztalatból hozzátenni, hogy segítettem egy elég komoly adag anamnézis feldolgozásában, amik fejlesztésre szoruló, tanulási és viselkedészavaros gyerekek adatait tartalmazták. Bőven 60% fölötti volt a császárosok aránya, a többiek is jellemzően az anyaméhben vagy születés közben elszenvedett kisebb-nagyobb problémákkal indultak.
Felsorolok n+1 olyan faktort ami igaz a populáció 60%-ra. Ebből aztán levezetni azt, hogy a császár az oka elég mulatságos...

Az általad belinkelt videóban a Charter schoolok részben erről szólnak.
Megnéztem. Kár volt. A magániskolákról alig beszél. Helyette a Charter schoolokat(Ez mi magyarul?) veti össze az állami oktatással, hogy most jobb eredményeket értek el, vagy nem, vagy mi van... Egyébként senki sem mondta, hogy több iskola kéne. Az államiak helyett kéne magán. Na most persze az átmenet nehézkes lehet.
Akkor nem jött át a lényeg. Hiába a magán forrás csak az esetek 16%-ban a nem állami iskola jobb eredményeket felmutatni, mint a state. És volt olyan, ami rosszabb is. Az, hogy átrasz mindent magánba az nem megoldás semmire.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Felsorolok n+1 olyan faktort ami igaz a populáció 60%-ra. Ebből aztán levezetni azt, hogy a császár az oka elég mulatságos...


Akkor nem jött át a lényeg. Hiába a magán forrás csak az esetek 16%-ban a nem állami iskola jobb eredményeket felmutatni, mint a state. És volt olyan, ami rosszabb is. Az, hogy átrasz mindent magánba az nem megoldás semmire.
Nem a társadalom volt a minta, hanem a "fejlesztésre szoruló, problémás gyerekek" halmaza, és a következtetés úgy szól, hogy "az ismert okok közül az egyik" :) De sztem túltoltuk ezt a témát, akit mélyebben érdekel, az beszéljen egy korai fejlesztéssel foglalkozó neurobiológussal, aztán cáfoljon meg. Az állítás továbbra is csak annyi, hogy van összefüggés a kényelmi császármetszések nagy száma, és az idegrendszeri okok miatt tanulási-beilleszkedési nehézségekkel küzdő gyerekek nagy száma között. De tényleg inkább haditechnikázzunk. :)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
De, a leghatékonyabb a vasszigor. Ha van rend, fegyelem és meg tudod az alap dolgokat tanítani, akkor jöhet az élményalapú oktatás, a szemléltetés, a megbeszélés, inspirálás, meg még sok minden; azonban még nem tudsz órát tartani, azt nem tudod megfelelő mederben tartani, addig semmi nincs. Hogy ki, hogy éri el és hogy tudja az egyensúlyban tartani az más kérdés.

Ezzel egyetértek. Fizika tanárom nagyon érdekes órákat tartott, sokszor voltak különféle kísérletek is, sokat beszélgettünk mindenféle diákok által bedobott témákról is. De, túl jó szívű volt. Nem adott rossz jegyet, ha egyesek szétbarmolták az órát. Sőt, még kiabálni is nagyon ritkán kiabált. Sokszor tényleg azzal telt el a fél óra, hogy könyörgött a hülyegyerekeknek, hogy maradjanak a helyükön csendben.
Na a magyar tanárom száraz unalmas órákat tartott. De székely volt. :)
Akkora körmösöket adott a vonalzóval még a csajoknak is ha nem figyeltek, hogy megkönnyezték.
Síri csend volt az órán...
 
M

molnibalage

Guest
Nem a társadalom volt a minta, hanem a "fejlesztésre szoruló, problémás gyerekek" halmaza, és a következtetés úgy szól, hogy "az ismert okok közül az egyik" :) De sztem túltoltuk ezt a témát, akit mélyebben érdekel, az beszéljen egy korai fejlesztéssel foglalkozó neurobiológussal, aztán cáfoljon meg. Az állítás továbbra is csak annyi, hogy van összefüggés a kényelmi császármetszések nagy száma, és az idegrendszeri okok miatt tanulási-beilleszkedési nehézségekkel küzdő gyerekek nagy száma között. De tényleg inkább haditechnikázzunk. :)
Már elnézést, de lefordulok a székről. A kutatás módszertani alapjait nem tetszik érteni...

  1. Mivel a feladat annak kiderítése, hogy egy adott dolog milyen hatással lehet valamire ezért minimum kontrollcsoport is kéne.
  2. Mivel ilyen nincs a vizsgálat csak azt képes vizsgálni, hogy van-e korreláció a császár/koraszüléssel, de ez is csak korreláció. Ok, okozatit nem tud, mert nem vizsgál több lehetséges faktort sem, aminek semmi köze nincs ahhoz.
Totális prekoncepció és cherry picking ahogy és amiket posztoltál. Egy ilyen vizsgálathoz milliós nagyságrendű nyomon követett alany kéne 40 éves átlagban. Nem ilyen 30 oldalas tanulmány.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Az általad belinkelt videóban a Charter schoolok részben erről szólnak.

Megnéztem. Kár volt. A magániskolákról alig beszél. Helyette a Charter schoolokat(Ez mi magyarul?) veti össze az állami oktatással, hogy most jobb eredményeket értek el, vagy nem, vagy mi van... Egyébként senki sem mondta, hogy több iskola kéne. Az államiak helyett kéne magán. Na most persze az átmenet nehézkes lehet.

Kérlek arra válaszolj, hogy ki finanszírozná a hátrányos helyzetű gyerekek taníttatását? Ok, hogy a fizetésből az állam nem vonná le az oktatásra szánt pénzt, na de szerinted a zsűrös családok azt a pénzt a gyerek oktatására költenék?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Már elnézést, de lefordulok a székről. A kutatás módszertani alapjait nem tetszik érteni...

  1. Mivel a feladat annak kiderítése, hogy egy adott dolog milyen hatással lehet valamire ezért minimum kontrollcsoport is kéne.
  2. Mivel ilyen nincs a vizsgálat csak azt képes vizsgálni, hogy van-e korreláció a császár/koraszüléssel, de ez is csak korreláció. Ok, okozatit nem tud, mert nem vizsgál több lehetséges faktort sem, aminek semmi köze nincs ahhoz.
Totális prekoncepció és cherry picking ahogy és amiket posztoltál. Egy ilyen vizsgálathoz milliós nagyságrendű nyomon követett alany kéne 40 éves átlagban. Nem ilyen 30 oldalas tanulmány.

Magyarországon az újszülöttek 30%-a császárral születik. Ha egy adott betegségben szenvedő gyerekek 60%-a császárral született, az azt jelenti, hogy van összefüggés a betegség és a császározás között.
Ez olyan mint a tüdőrák. Ha a tüdőrákosok 80%-a (ez csak példa, nem tudom mennyi az annyi) dohányos, míg a teljes lakosságnak csak a 30%-a dohányos, akkor megállapítható, hogy a dohányzás nagyban hozzájárul a dohányzáshoz.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Vajon mire fel ez a lekezelő magabiztosság egy mindkettőtök számára tök ismeretlen terület kapcsán? (Költői kérdés volt.)

Számomra csak annyira ismeretlen, hogy császárral születtem, oszt csodák csodája, a végén elit egyetemet végeztem, versenyszakmában tevékenykedem. Ha igaz lenne hogy császár = mindenféle neuróligai baj, azt valszeg már érzékeltem volna.
Egyetemi cimbi hasonló szitu, jelenleg vezető, viszont szép kocka feje van mindekettőnknek.

A tanulmányok meg non sequitor. Az első kettő levezeti, hogy a neurólógiai probléma jelentkezik elégtelen oxigénellátásnál, koraszülésnél (nem mondod!), jellemzően ezeket is császározzák mert ugye nem biztos hogy a sima út működik. Magyarán a kettő között az összefüggés nem annyira a császározás, hanem hogy a császárosok között eleve nagy halmaz a valamilyen fejlődési rendelenességben szenvedők és, koraszülöttek és-vagy oxigénhiányosak száma, ők eleve nagy eséllyel így jönnek (legalábbis élve) a világra. Ugyanez az igaz az állítólag izom fejlődési rendelenességre - aki koraszülött volt, az mind csont és izom, szálkás-ványadt alkatú, mert a zsírszövetek csak valamikor a terhesség legvége felé alakulnak ki.

A harmadik tanulmány összefogalója annyit mond, hogy a normál időben természetes úton született meg a császáros gyerek között annyi a difi, hogy a normál nagyobb izgalmi állapotban van és élénkebb 2 napig, az 5. nap után ugyanaz a reakció mindkét csoportban). És hogy talán lehet összefüggés az idegrendszeri fejlődés között, de nem igazán igazolható, maximum így is értelmezhető. Én ebben annyit látok, hogy bakker persze, ha a mai fejemmel átnyomnának kerti slagon, lehet 2 napig én is elég “élénk” lennék ahhoz képest, aki ezt tortúrát megúszta.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Magyarországon az újszülöttek 30%-a császárral születik. Ha egy adott betegségben szenvedő gyerekek 60%-a császárral született, az azt jelenti, hogy van összefüggés a betegség és a császározás között.
Ez olyan mint a tüdőrák. Ha a tüdőrákosok 80%-a (ez csak példa, nem tudom mennyi az annyi) dohányos, míg a teljes lakosságnak csak a 30%-a dohányos, akkor megállapítható, hogy a dohányzás nagyban hozzájárul a dohányzáshoz.

Magyarországon a betegségben szenvedő gyerekek és a tüdőrákosok 98%-a magyar nemzetiségű, TEHÁT ha magyarnak születsz, az nagyban hozzájárul ahhoz hogy fejlődési rendellenességgel született magyar tüdőrákos legyél...
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Már elnézést, de lefordulok a székről. A kutatás módszertani alapjait nem tetszik érteni...

  1. Mivel a feladat annak kiderítése, hogy egy adott dolog milyen hatással lehet valamire ezért minimum kontrollcsoport is kéne.
  2. Mivel ilyen nincs a vizsgálat csak azt képes vizsgálni, hogy van-e korreláció a császár/koraszüléssel, de ez is csak korreláció. Ok, okozatit nem tud, mert nem vizsgál több lehetséges faktort sem, aminek semmi köze nincs ahhoz.
Totális prekoncepció és cherry picking ahogy és amiket posztoltál. Egy ilyen vizsgálathoz milliós nagyságrendű nyomon követett alany kéne 40 éves átlagban. Nem ilyen 30 oldalas tanulmány.
Értem ám a statisztika alapjait, szigorlatoztam belőle. :D De itt még nincs hosszú távú, kontrollcsoportos nagykutatás, mert a "problémás" gyerekek számának növekedése újabb keletű probléma. Ráadásul az életmóddal kapcsolatos hatások (kaja, digitália, mozgás stb.) szintén jelen vannak – ahogy írtam is. Amiből dolgozni lehet, az a cherry, meg némi józan ész:
  • igazolt a születéssel kapcsolatos problémák, köztük a császármetszés negatív hatása az idegrendszer későbbi fejlődésére;
  • igazolt a tanulási-viselkedési problémák idegrendszeri eredete;
  • a rendelkezésre álló anamnézis-adatok nem mondanak ellent mindezeknek, sőt;
  • az ezekre kidolgozott és alkalmazott terápiák eredményesen működnek;
  • a téma alaposabb ismerői és kutatói nem vitatják, hanem kutatják mindezt.
Az első két pont esetén az összefüggés sztem már logikailag is megáll. Ha valakinek szülés közben eltörik a lábát és kezeletlen hagyják, akkor később problémái lesznek, tehát meg kell gyógyítani. Ugyanez van az idegrendszer esetében is. Nagyon respektálom a szkeptikus alaposságodat, de most békülj ki azzal a tudattal, hogy nekem laikusként ennyi elegendő – pláne, hogy a közvetlen családomban ketten is ezzel foglalkoznak, ebből diplomáztak, és bízom benne, hogy nem tanítottak nekik nettó hülyeséget. Ha mindent megkérdőjeleznék, amit az asztalnál hallok, egy idő után nem kapnék enni. :D
 
M

molnibalage

Guest
Számomra csak annyira ismeretlen, hogy császárral születtem, oszt csodák csodája, a végén elit egyetemet végeztem, versenyszakmában tevékenykedem. Ha igaz lenne hogy császár = mindenféle neuróligai baj, azt valszeg már érzékeltem volna.
Egyetemi cimbi hasonló szitu, jelenleg vezető, viszont szép kocka feje van mindekettőnknek.

A tanulmányok meg non sequitor. Az első kettő levezeti, hogy a neurólógiai probléma jelentkezik elégtelen oxigénellátásnál, koraszülésnél (nem mondod!), jellemzően ezeket is császározzák mert ugye nem biztos hogy a sima út működik. Magyarán a kettő között az összefüggés nem annyira a császározás, hanem hogy a császárosok között eleve nagy halmaz a valamilyen fejlődési rendelenességben szenvedők és, koraszülöttek és-vagy oxigénhiányosak száma, ők eleve nagy eséllyel így jönnek (legalábbis élve) a világra. Ugyanez az igaz az állítólag izom fejlődési rendelenességre - aki koraszülött volt, az mind csont és izom, szálkás-ványadt alkatú, mert a zsírszövetek csak valamikor a terhesség legvége felé alakulnak ki.

A harmadik tanulmány összefogalója annyit mond, hogy a normál időben természetes úton született meg a császáros gyerek között annyi a difi, hogy a normál nagyobb izgalmi állapotban van és élénkebb 2 napig, az 5. nap után ugyanaz a reakció mindkét csoportban). És hogy talán lehet összefüggés az idegrendszeri fejlődés között, de nem igazán igazolható, maximum így is értelmezhető. Én ebben annyit látok, hogy bakker persze, ha a mai fejemmel átnyomnának kerti slagon, lehet 2 napig én is elég “élénk” lennék ahhoz képest, aki ezt tortúrát megúszta.
Pontosan ezek a bajom a linkelt anyagokkal, amit betettél, de úgy látom, te alaposabban olvastad végig, mint én.
ui. Én is koraszülött vagyok...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Átfutottam csak gyorsolvasással. Az feltűnt, hogy van egy jókora logikai ugrás, és több közös halmaz is lehet.
ui.. Én nem vagyok, de sanszosan túl nagy volt a seggem / pofám ahhoz, hogy kiférjen :D
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Magyarországon a betegségben szenvedő gyerekek és a tüdőrákosok 98%-a magyar nemzetiségű, TEHÁT ha magyarnak születsz, az nagyban hozzájárul ahhoz hogy fejlődési rendellenességgel született magyar tüdőrákos legyél...

Az előző hozzászólásod után már megértettem, hogy hol a probléma Filc hozzászólásában.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Értem ám a statisztika alapjait, szigorlatoztam belőle. :D De itt még nincs hosszú távú, kontrollcsoportos nagykutatás, mert a "problémás" gyerekek számának növekedése újabb keletű probléma. Ráadásul az életmóddal kapcsolatos hatások (kaja, digitália, mozgás stb.) szintén jelen vannak – ahogy írtam is. Amiből dolgozni lehet, az a cherry, meg némi józan ész:
  • igazolt a születéssel kapcsolatos problémák, köztük a császármetszés negatív hatása az idegrendszer későbbi fejlődésére;
  • igazolt a tanulási-viselkedési problémák idegrendszeri eredete;
  • a rendelkezésre álló anamnézis-adatok nem mondanak ellent mindezeknek, sőt;
  • az ezekre kidolgozott és alkalmazott terápiák eredményesen működnek;
  • a téma alaposabb ismerői és kutatói nem vitatják, hanem kutatják mindezt.
Az első két pont esetén az összefüggés sztem már logikailag is megáll. Ha valakinek szülés közben eltörik a lábát és kezeletlen hagyják, akkor később problémái lesznek, tehát meg kell gyógyítani. Ugyanez van az idegrendszer esetében is. Nagyon respektálom a szkeptikus alaposságodat, de most békülj ki azzal a tudattal, hogy nekem laikusként ennyi elegendő – pláne, hogy a közvetlen családomban ketten is ezzel foglalkoznak, ebből diplomáztak, és bízom benne, hogy nem tanítottak nekik nettó hülyeséget. Ha mindent megkérdőjeleznék, amit az asztalnál hallok, egy idő után nem kapnék enni. :D

Mivel a terhesség alatti komplikációk általában császározva vannak, így hát nem csoda, hogy a császárral születettek körében gyakoribb a betegség. De ez nem a császározás miatt van, hanem a már meglévő komplikációk miatt.
Így tehát csak akkor lenne összefüggés a császározás és az idegrendszeri betegségek között, ha csak a komplikációk nélkül lefolyt és csak kényelmi okokból császározottak között lenne gyakoribb a betegség, mint a normál szülések között.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Számomra csak annyira ismeretlen, hogy császárral születtem, oszt csodák csodája, a végén elit egyetemet végeztem, versenyszakmában tevékenykedem. Ha igaz lenne hogy császár = mindenféle neuróligai baj, azt valszeg már érzékeltem volna.
Egyetemi cimbi hasonló szitu, jelenleg vezető, viszont szép kocka feje van mindekettőnknek.

A tanulmányok meg non sequitor. Az első kettő levezeti, hogy a neurólógiai probléma jelentkezik elégtelen oxigénellátásnál, koraszülésnél (nem mondod!), jellemzően ezeket is császározzák mert ugye nem biztos hogy a sima út működik. Magyarán a kettő között az összefüggés nem annyira a császározás, hanem hogy a császárosok között eleve nagy halmaz a valamilyen fejlődési rendelenességben szenvedők és, koraszülöttek és-vagy oxigénhiányosak száma, ők eleve nagy eséllyel így jönnek (legalábbis élve) a világra. Ugyanez az igaz az állítólag izom fejlődési rendelenességre - aki koraszülött volt, az mind csont és izom, szálkás-ványadt alkatú, mert a zsírszövetek csak valamikor a terhesség legvége felé alakulnak ki.

A harmadik tanulmány összefogalója annyit mond, hogy a normál időben természetes úton született meg a császáros gyerek között annyi a difi, hogy a normál nagyobb izgalmi állapotban van és élénkebb 2 napig, az 5. nap után ugyanaz a reakció mindkét csoportban). És hogy talán lehet összefüggés az idegrendszeri fejlődés között, de nem igazán igazolható, maximum így is értelmezhető. Én ebben annyit látok, hogy bakker persze, ha a mai fejemmel átnyomnának kerti slagon, lehet 2 napig én is elég “élénk” lennék ahhoz képest, aki ezt tortúrát megúszta.
Nem állítottam hogy a császár lenne az egyetlen faktor, sőt: a kaja, a mozgás, a multimédia stb. mind szerepet játszanak. Amúgy örülök, hogy jól vagy, és a császár esetleges negatív hatásait leküzdötted. :) Fogadni mernék látatlanban, hogy a mozgásnak valahogy köze volt ehhez. És biztosan nem a tévé nevelt fel, és jó ételeket ehettél, és relatíve egészségesen éltél gyerekkorodban. Ezek mind számítanak, ezekre épülnek a terápiák is.

Talán tényleg hozhattam volna jobb anyagokat, bár a pedagógiai alap pdf sztem bőven elfogadható; a doktoriból látható, hogy egy mennyire összetett biokémiai-idegi folyamat sérül meg császár esetén. A természetes szüléskor kimutatott magasabb dopaminszint viszont fontos, mert a pezsgő neurotranszmitterek az idegrendszer fokozottabb működését jelzik. Pont ez a dopaminfröccs az a bizonyos "indítójel" a szervezet számára, ami "átkapcsolja" a lényt a születés utáni működésre. A felvetés épp az, hogy ennek híján sérül az egészséges fejlődés – pl. a magzati reflexek is ennek az dopaminfürdőnek a hatására kapcsolnak ki, hogy helyet adjanak a megváltozott környezetben hasznos újaknak. (Ez terápiás szinten annyira feltárt téma, hogy Magyarországon is elérhető olyan terapauta, aki egy rém egyszerű mozgásvizsgálattal, ott helyben bárkiről kideríti, hogy milyen magzati és csecsemőkori reflexek maradtak fenn valakiben, és ezek alapján jó eséllyel azt is elsőre eltalálja, hogy császárral született-e az illető.)

A többit már leírtam Molninak, ld. ott.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg