A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
borisz + fedett_mókus

Köszöntem, csak érdekelt, hátha...

Az a Kfir-ötlet meg mi amúgy?! Újraindult a gyártása? Ezeken a gépeken nem túllépett már a világ?
1.sajnálom hogy nem tudok jobbat mondani a nyilvánosságra hozott infók alapján
2. ne kérlek , ne menjünk bele ebbe a Kfir-ba megint , elég volt az agymenésből , zárjuk le annyival hogy de , igazad van , túllépett rajtuk a világ csak páran ne, szóba se hozd kérlek :D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
borisz + fedett_mókus

Köszöntem, csak érdekelt, hátha...

Az a Kfir-ötlet meg mi amúgy?! Újraindult a gyártása? Ezeken a gépeken nem túllépett már a világ?
Nékem van egy olyan elgondolásom,hogy 1századnyi F35 kéne,meg mellé 1-2,neadjisten 3századnyi tescógazdaságos kiegészitő gép.Erre a tescogazdaságos gépre az egyik jellötem a Kfir block 60.Van másik is,csak odáig már nem jutottak el a fiuk
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Erre a tescogazdaságos gépre az egyik jellötem a Kfir block 60.Van másik is,csak odáig már nem jutottak el a fiuk
rendben , oké , oké , maradjunk annyiban hogy a Kfir nem igazán megfelelő mindenki más szerint , mi volt/lenne a másik ilyen "tesco gazdaságos" ötlet ?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A hatékony védelemhez sok rakéta kell. Valahogy így:

SHORAD: nagyon sok a bejövő egyszerűbb pgm fegyverek ellen (bomba, rakéta)! A shorad ma már elsősorban a pgm ellen véd, hatókörébe ellenséges gép már nem repül be. Minek is tenné! Ebben a műfajban még a gépágyú is szóhoz jut. Nem feltétlen a legolcsóbb egy jó shorad rendszer.

MRAD: sok kell a bejövő komoly fegyverek (cirkálórakéták) és az esetleg berepülő ellenséges gépek ellen. Még komoly légierők, full EW-vel és AR fegyverkészlettel se szeretnek berepülni ma már. Pláne nem egy NASAMS üteg fölé! Ennek a szintnek van valószínűleg a legjobb ár/érték aránya

LRAD: kevés rakéta és inkább elrettentésből. Puszta léte tehermentesíti valamennyire a többi rendszert, feltéve, hogy azok komolyan vehető szinten léteznek. Ugyanakkor drágasága miatt mennyisége rendkívül korlátozott lesz, így önmagában rendkívül keveset ér! Olyan egy légvédelmi rendszerben, mint a zárókő egy boltívben.
DSCN1054_DCE.JPG

Mondjuk ezt a képet elnézve,valon lehetne integrálni a NASAMS rendszerbe a Stunnert?Meg az egyéb izraeli rakétákat
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
rendben , oké , oké , maradjunk annyiban hogy a Kfir nem igazán megfelelő mindenki más szerint , mi volt/lenne a másik ilyen "tesco gazdaságos" ötlet ?
Használt gépböl a Gripen C.Új gépböl az FA50 bvr képes vb változata.De már ezt korábban is többször leirtam.Csak a Kfir hatalmas deltaszárnyai ugylátszik eltakarta a szemetek elöl....
 
M

molnibalage

Guest
rendben , oké , oké , maradjunk annyiban hogy a Kfir nem igazán megfelelő mindenki más szerint , mi volt/lenne a másik ilyen "tesco gazdaságos" ötlet ?

+

Nékem van egy olyan elgondolásom,hogy 1századnyi F35 kéne,meg mellé 1-2,neadjisten 3századnyi tescógazdaságos kiegészitő gép.Erre a tescogazdaságos gépre az egyik jellötem a Kfir block 60.Van másik is,csak odáig már nem jutottak el a fiuk

Nem igazán értem, hogy miért akar bárki másik típus egy csúcs mellé. Az olcsóbb gép árából kell még több F-35. De akkor ezt engedjük el.

Ha lenne új F-35A század a Gripenek után, akkor miért egy másik új, de amúgy régi és sok szempontból elavult gépet kéne az F-35A mellé tenni...? Két új típust rendszeresíteni és 33 év alatt 4 db szuperszonikus (MiG-29, Gripen, F-35A, Kfir Block 60) típust rendszeresíteni...? Ez idő alatt egy a fejlett nyugati NATO államokban ez 1 db.
EF, Rafale vagy F-35.

De kurva gazdag ez az ország...

Hahó, az a gazdaságos gép az Gripen lenne. Ugyanazon alap fegyverzetet képesek használni a Gripen üzemeltetésében már elég jók vagyunk és kiépült a háttere is. Ez mi, ha nem gazdaságos? A kérdés az, hogy mennyiért maradhatnának itt 2026 után vagy akarunk-e pl. lízing hosszabbítást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 114
45 413
113
Használt gépböl a Gripen C.Új gépböl az FA50 bvr képes vb változata.De már ezt korábban is többször leirtam.Csak a Kfir hatalmas deltaszárnyai ugylátszik eltakarta a szemetek elöl....
Azt megkérdezhetem, hogy az FA50 beszerzését, karbantartását, nagyjavításait hogyan gondoltad kivitelezni? A gép a repült óráinak jelentős részét azzal fogja tölteni, hogy elporoszkál Koreába?
Mert abban biztos lehetsz, hogy 1-2 századnyi gépért nem fognak neked itt szervizbázist építeni.
Ugyebár a kefírt meg már megette a macska.... :p
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

lincolnosiris

Active Member
2013. március 22.
214
237
43
Nékem van egy olyan elgondolásom,hogy 1századnyi F35 kéne,meg mellé 1-2,neadjisten 3századnyi tescógazdaságos kiegészitő gép.Erre a tescogazdaságos gépre az egyik jellötem a Kfir block 60.Van másik is,csak odáig már nem jutottak el a fiuk
És hová tesszük a Gripeneket? Bár tök mindegy szerintem, mi a jelölted, mindegyik balgaság. Ahogy az egész ötlet.

Nagyapám katonakorában még oké, na de manapság?! Ne vicceljünk.
 

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Atnezve az elmult oldalakat nekem az jon le, hogy ez az F35 nekunk tul nagy falat meg ugy is ha Olasz testvereink gyartjak le nekunk.

Ok kell meg egy szazad es ha realisan nezzuk a dolgot, akkor kezenfekvo elsonek meg egy adag Gripen, gondolom ez nem kerdes. Ha picit belemegyunk politikai hatszellel akkor teljes csere F16 ra Izraelbol vagy az Usa bol.

Ha szivemmel kene kondolkodni akkor 2hajtomu es 2 adag F18

Jaj mikor lesz mar majus 13????
 

lincolnosiris

Active Member
2013. március 22.
214
237
43
Egyébként én arra lettem volna kíváncsi nem sokkal ezelőtt, hogy a szállítógépek kapcsán nem volt-e eddig valami elszólás pl. Airbus-ról vagy más gyártóról. Vagy országról.

Csak mert mostanában nem néze az ezirányú híreket.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A kérdés az, hogy mennyiért maradhatnának itt 2026 után vagy akarunk-e pl. lízing hosszabbítást.
Itt a válasz.Plusz a Gripeneket pont modernizálni kéne,mig a block60ast modernizálva adják.Pénzügyi és pénzügyhatékonysági kérdés.Valójában az a kérdés,hogy ugyanazon pénzért melyik ad nagyobb harcértéket,és hosszútávon melik olcsóbban üzemeltethető.
Valójában egész jó ajánlat a block60as,a legérdekesebb kérdés a hosszútávú üzemeltetés költségei.8000óra/30évröl beszélünk.Erre irtam,hogy bele kéne nézni a kolumbiai főkönyvbe.
A favorittom különben az FA50 Elta 2052AESA radarral(a frissitett block60ba is ezt raknák),és komplett harcelektronikával.
1század tényleges háborúban kevés.De meg tudnánk fizetni 2-3századnyi F35 rendes rendszeresitését és üzemeltetését?Főleg,hogy a szárazfőldieknek is minden kell?
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
+



Nem igazán értem, hogy miért akar bárki másik típus egy csúcs mellé. Az olcsóbb gép árából kell még több F-35. De akkor ezt engedjük el.

Ha lenne új F-35A század a Gripenek után, akkor miért egy másik új, de amúgy régi és sok szempontból elavult gépet kéne az F-35A mellé tenni...? Két új típust rendszeresíteni és 33 év alatt 4 db szuperszonikus (MiG-29, Gripen, F-35A, Kfir Block 60) típust rendszeresíteni...? Ez idő alatt egy a fejlett nyugati NATO államokban ez 1 db.
EF, Rafale vagy F-35.

De kurva gazdag ez az ország...

Hahó, az a gazdaságos gép az Gripen lenne. Ugyanazon alap fegyverzetet képesek használni a Gripen üzemeltetésében már elég jók vagyunk és kiépült a háttere is. Ez mi, ha nem gazdaságos? A kérdés az, hogy mennyiért maradhatnának itt 2026 után vagy akarunk-e pl. lízing hosszabbítást.
Egyetértek, mi lenne gazdasdágosabb mint a Gripen ? Ki vannak képezve az emberek , itt vannak , nem is értem. Kfir.....
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Használt gépböl a Gripen C.Új gépböl az FA50 bvr képes vb változata.De már ezt korábban is többször leirtam.Csak a Kfir hatalmas deltaszárnyai ugylátszik eltakarta a szemetek elöl....
oké , ezek kicsivel értelmesebb ötletek mint a Kfir de 1.honnan lesz használt grif C? 2.tényéleg rendszeretítsünk egy olyan dél-koreai gépet ami hát , nem egy nagyon nagy sikertörténet?
Egyetértek, mi lenne gazdasdágosabb mint a Gripen ? Ki vannak képezve az emberek , itt vannak , nem is értem. Kfir.....
HA mondom újra HA az F35 megvétele 1 gépre leosztva gazdaságosabb a jövőben mint a hatalmas grif lízinget fizetni akkor megéri átnyergelni az ami típusra , HA nem akkor támogatom hogy jöjjön még1 század grif
És hová tesszük a Gripeneket?
ezt pontosan hogy érted?
Egyébként én arra lettem volna kíváncsi nem sokkal ezelőtt, hogy a szállítógépek kapcsán nem volt-e eddig valami elszólás pl. Airbus-ról vagy más gyártóról. Vagy országról.

Csak mert mostanában nem néze az ezirányú híreket.
akiknek kell már tudják ;) bejelentés meg majd a légvédelmi rendszer után lesz szerintem
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
És hová tesszük a Gripeneket? Bár tök mindegy szerintem, mi a jelölted, mindegyik balgaság. Ahogy az egész ötlet.

Nagyapám katonakorában még oké, na de manapság?! Ne vicceljünk.
A Gripenek nem a mieink.Senki nem tudja,hogy mennyiért lehetne a miénk
Azt megkérdezhetem, hogy az FA50 beszerzését, karbantartását, nagyjavításait hogyan gondoltad kivitelezni? A gép a repült óráinak jelentős részét azzal fogja tölteni, hogy elporoszkál Koreába?
Mert abban biztos lehetsz, hogy 1-2 századnyi gépért nem fognak neked itt szervizbázist építeni.
Ugyebár a kefírt meg már megette a macska.... :p
FA50.Gyakorlatilag LM gép.LM megoldja az F35tel együtt.
A Kfir meg régi technológia maga a gép.MiG21est tudtuk üzemeltetni,tudnánk ezt is-és izrael itt van egy köpésre.
 

lincolnosiris

Active Member
2013. március 22.
214
237
43
ezt pontosan hogy érted?

Úgy értem, 2026 után mi lesz velük? Bár tudom, ebben az országban nagy hagyománya van a még használható, jelentős tartalékkal rendelkező típusok kihajításának.
 

Dactilus

Active Member
2018. november 10.
89
175
33
Nékem van egy olyan elgondolásom,hogy 1századnyi F35 kéne,meg mellé 1-2,neadjisten 3századnyi tescógazdaságos kiegészitő gép.Erre a tescogazdaságos gépre az egyik jellötem a Kfir block 60.Van másik is,csak odáig már nem jutottak el a fiuk
Több gépünk lenne, mint fecske az égen..