Jaszeny osztály / Project 885 Yasen (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Berzin

Active Member
2017. november 16.
163
124
43
Sziasztok! Az en velemenyem szerint tengo epitesben minimum 15 ev kulonbseg van a kinai es az orosz tengok kozott. Valahol olvastam egy amcsi admiralistol,hogy a jaszeny mar megkozeliti az amcsi tengok minoseget. Kinairpl meg nem olvastam hasonlot.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Sziasztok! Az en velemenyem szerint tengo epitesben minimum 15 ev kulonbseg van a kinai es az orosz tengok kozott. Valahol olvastam egy amcsi admiralistol,hogy a jaszeny mar megkozeliti az amcsi tengok minoseget. Kinairpl meg nem olvastam hasonlot.

Valahol ott keződidik, hogy még a Jaszeny-osztálynak is hagyományos hajócsavarja van, nem pedig gyűrűsházban elhelyezett vízsugár-hajtóműve (a HMS Turbulent 1984-ben már ilyennel lett vízre bocsátva, ahogy a Seawolf és Virginia osztály összes egysége is). Vagyis potenciálisan hangosabb...

A másik oldalró, olyat se nagyon olvashattál amerikai admirálisról, hogy a hagyományos meghajtású AIP tengók mennyire jók lehetnek bizonyos körülmények között. Pedig így van.

Kína az SSN-ek terén tényleg el van maradva, ez mondjuk nem vitás...
 
  • Tetszik
Reactions: Python

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Valahol ott keződidik, hogy még a Jaszeny-osztálynak is hagyományos hajócsavarja van, nem pedig gyűrűsházban elhelyezett vízsugár-hajtóműve (a HMS Turbulent 1984-ben már ilyennel lett vízre bocsátva, ahogy a Seawolf és Virginia osztály összes egysége is). Vagyis potenciálisan hangosabb...

A másik oldalró, olyat se nagyon olvashattál amerikai admirálisról, hogy a hagyományos meghajtású AIP tengók mennyire jók lehetnek bizonyos körülmények között. Pedig így van.

Kína az SSN-ek terén tényleg el van maradva, ez mondjuk nem vitás...
Volt ilyen az oroszoknak is, aztán leszerelték. Nem látom a torony elején ezt a sodornyomkövetőt.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Volt ilyen az oroszoknak is, aztán leszerelték. Nem látom a torony elején ezt a sodornyomkövetőt.

Egy kísérleti Kilo-osztályon volt, meg SSBN-eken (Typhoon-osztály, noha ott eléggé fapados megoldást használtak, illetve a Jurij Dolgorukij-osztály), szovjet/orosz SSN-en még nem volt.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 238
17 123
113
Egy kísérleti Kilo-osztályon volt, meg SSBN-eken (Typhoon-osztály, noha ott eléggé fapados megoldást használtak, illetve a Jurij Dolgorukij-osztály), szovjet/orosz SSN-en még nem volt.
Ha a technológia alapvetően rendelkezésre áll, és tapasztalat is van vele, szerinted miért nem alkalmazzák SSN-ek esetében? Talán nagyobb sebesség mellett az ő változatukkal van esetleg probléma?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ha a technológia alapvetően rendelkezésre áll, és tapasztalat is van vele, szerinted miért nem alkalmazzák SSN-ek esetében? Talán nagyobb sebesség mellett az ő változatukkal van esetleg probléma?

A gyűrűsházas meghajtás (vagy ki hogy hívja) előnye a csendesség, hátránya, hogy kisebb az adott teljesítményszinten elérhető sebesség, plusz nehezebb. Ezért nem nagyon látni hagyományos tengókon, mert ott a hatékonyságra nagyon kell ügyelni, hiszen az aksikat kímélni kell, amennyire lehet. Mivel a hagyományos tengók általában 4-6-8 csomóval kavirnyálnak, náluk a gyűrűsházas megoldás kevés előnnyel bír - a franciák a Shortfin Barracuda tengó esetében mutogatták (a Barracuda ugye eleve ilyen, a Shortfin pedig annak hagyományos / AIP meghajtású változata).

Hogy a Jaszeny esetében miért nincs, én is csak találgatni tudom. Talán a propulzor meghajtás túl nagy és drága, illetve nehéz, és/vagy túl sok áramlástani hátránya van, ami miatt csökken az elérhető sebesség. A Jurij Dolgorukij-osztálynál ugye a sebesség nem tényező alapvetően, így ott ez vállalható kompromisszum, a jelek szerint az orosz változat a Jaszeny esetében viszont nem vállalható...

Pedig mintha hamarabb lett volna saját nukleáris tengeralattjárójuk, mint hagyományos.

Szigorúan saját vélemény, de mivel a Type 09-I (Type 091) osztály tervezése még a Sino-Szovjet barátság idejére tehető, én élek a gyanúval, hogy a szovjetek elég sok mindenben segítettek nekik. A Type 09-I pedig nagyon emlékeztet a Skipjack-osztályra, tehát az is egy lehetséges forgatókönyv, hogy a Kínaiak onnan vették a hajótestre vonatkozó ötleteket. Azt sem tartom kizártnak, hogy ahogy a kínai rakétaprogramot egy amerikából hazadeportált tudós, Csien Hszüe-szen építette ki, úgy a nukleáris meghajtású vadásztengóknál is lehetett ilyen főtervező, aki amerikai (de hazatértekor világviszonylatban már elavult) tudással bírva tette le az alapokat. Sajnos nem sokat találtam e téren, pedig anno keresgéltem... :(
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
A gyűrűsházas meghajtás (vagy ki hogy hívja) előnye a csendesség, hátránya, hogy kisebb az adott teljesítményszinten elérhető sebesség, plusz nehezebb. Ezért nem nagyon látni hagyományos tengókon, mert ott a hatékonyságra nagyon kell ügyelni, hiszen az aksikat kímélni kell, amennyire lehet. Mivel a hagyományos tengók általában 4-6-8 csomóval kavirnyálnak, náluk a gyűrűsházas megoldás kevés előnnyel bír - a franciák a Shortfin Barracuda tengó esetében mutogatták (a Barracuda ugye eleve ilyen, a Shortfin pedig annak hagyományos / AIP meghajtású változata).

Hogy a Jaszeny esetében miért nincs, én is csak találgatni tudom. Talán a propulzor meghajtás túl nagy és drága, illetve nehéz, és/vagy túl sok áramlástani hátránya van, ami miatt csökken az elérhető sebesség. A Jurij Dolgorukij-osztálynál ugye a sebesség nem tényező alapvetően, így ott ez vállalható kompromisszum, a jelek szerint az orosz változat a Jaszeny esetében viszont nem vállalható...



Szigorúan saját vélemény, de mivel a Type 09-I (Type 091) osztály tervezése még a Sino-Szovjet barátság idejére tehető, én élek a gyanúval, hogy a szovjetek elég sok mindenben segítettek nekik. A Type 09-I pedig nagyon emlékeztet a Skipjack-osztályra, tehát az is egy lehetséges forgatókönyv, hogy a Kínaiak onnan vették a hajótestre vonatkozó ötleteket. Azt sem tartom kizártnak, hogy ahogy a kínai rakétaprogramot egy amerikából hazadeportált tudós, Csien Hszüe-szen építette ki, úgy a nukleáris meghajtású vadásztengóknál is lehetett ilyen főtervező, aki amerikai (de hazatértekor világviszonylatban már elavult) tudással bírva tette le az alapokat. Sajnos nem sokat találtam e téren, pedig anno keresgéltem... :(
A rakétás pasiról filmet is forgattak, de a tengeralattjárós lehet nem kapott annyi figyelmet.
https://www.imdb.com/title/tt2566924/
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 665
12 374
113
D35M7HBWsAAL8x5.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Elég nehézkesen haladnak a Kazany tengeri tesztjei. A tesztek során számos tervezési hibára fény derült, ezen kívül a teljesen új vezérlési rendszerrel is problémák voltak, ami miatt 2018 decemberben meg kellett szakítani a tengeri teszteket. Most a konstrütőr iroda mérnökei és a Szevmas szakemberei próbálják a hibákat kijavítani hiszen év végéig át kéne adniuk a flottának.
 

Berzin

Active Member
2017. november 16.
163
124
43
Szia boki! Hany darab lesz belole rendelve? Hogy oszlamak meg a ket flotta kozott. Mi van a Husky -val , A siera felujitasrol is regen hallottam. Koszi
 

Berzin

Active Member
2017. november 16.
163
124
43
Azert 6 db uj vadasz tengo eleg karcsú szerintem ez kb angol vagy francia mennyiseg de itt két nagyobb flotta kozott kell megosztani. Gondolok arra, hogy a kelet azsiai terseg eléggé felértékelodott az utobbi evekben. Lasd kinai tengereszet fejleszteseit,es ne feledkezzunk meg a japan flottarol sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Azert 6 db uj vadasz tengo eleg karcsú szerintem ez kb angol vagy francia mennyiseg de itt két nagyobb flotta kozott kell megosztani. Gondolok arra, hogy a kelet azsiai terseg eléggé felértékelodott az utobbi evekben. Lasd kinai tengereszet fejleszteseit,es ne feledkezzunk meg a japan flottarol sem.

Van nekik modernizált vadásztengójuk is és ami fontos magukat megvédeni ott halom Dízel tengó.