A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
Nekem is van mégsem hordom, hacsak kurvára nem kötelező.
Az a baj, hogy neked van aki ezt megmondja, vagy meg kellene mondania (felettes), neki meg tudnia kellene, vagy tartani egy titkárt, tisztiszolgát, "kurvát", aki gondoskodik róla.
Mondom, hogy ez nem életbevágó, ugyanakkor sokkal többet számít, mint gondolnád. Különösen azokban a körökben, ahol ő mozog.
Ugyan így "hülyét" csináltunk magunkból a múltkori lengyel gyakorlaton a fehérre szívatott lövedék álló mellénnyel. Akkor is ha valakinek van annyi esze, hogy levetesse a katonákkal sorakozó előtt, akkor nem jelennek meg a médiában azok a képek.
Tudom villogunk, hogy mennyire el vannak látva a katonáink modern védőfelszereléssel, de senkinek nem tűnt fel, hogy a többieken sincs? Akkor majd kint a terepen feladjuk a szerencsétlen katonára, hogy szokja, de sorakozóra, beszédekhez minek? :eek::D
Különben azt is megértem, ha Böröndi vagy más vezérkari tiszt kurva sokat dolgozik és leszarja az öltözködését. Ha tehetséges, és szükség van rá, akkor a főnöke eltűri ezt neki, akkor nem kell neki ilyen eseményekre menni. Minimalizálja. Semmi gond. El kell küldeni valamilyen légierő szemlélő főmuftit, vagy magát Benkő papát.
Amin viszont megjelenik, azon próbálja meg a legjobb formáját adni. Ebben meg kell kapnia a maximális segítséget! Ez nem pénz, hanem szervezés, és felelősség kérdése.
Tudom, hogy ettől nem lesz jobb szakember katona, viszont nem kerül ő, és az egész főtiszti kar kellemetlen helyzetbe.
De nem hiszem el, hogy nincs egy nyomorult a vezérkarba, vagy a HM-ben aki a protokolláris feladatokért felel!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
Múltkor linkelt német-magyar kiképzési együtműnködés mellé egy érdekes hír:
https://kitekinto.hu/2019/07/01/eur...oznak-a-nemet-hadsereg-fejlesztesehez/173026/

"A Die Welt birtokába jutott bizalmas jelentés kiemelten felhívja a figyelmet arra, hogy ilyen számok mellett nem tarthatóak a védelmi képességek fejlesztésére vonatkozó célok, és döntést kell hozni arról, hogy mely tervbe vett projekteket valósítják meg és melyeket halasztják el.
A nagyberuházások közül így veszélybe került a nehéz szállítóhelikopterek beszerzése, az MKS-180 fregattok hadrendbe állítása, illetve a légvédelmi képességek fejlesztése, amelyek terén a német hadsereg a NATO szerint jelenleg “kritikus kapacitáshiánnyal” küzd"

Szóval németek úgy tűnik tovább vágják a védelmi kiadásokat, és sok fejlesztés ezzel veszélybe kerül. Ez alapján nekem már az is csoda hogy megrendelték a következő Puma szériát. Légvédelmi képesség fejesztése alatt ha a MEADs-ot kell érteni akkor az is csúszik. Remélem azért arra lesz pénz hogy a Pumára integráljanak Spike-ot elivleg ezt 2018-ra ígérték, lehet nincs rá lóvé? Mindenestre nem lepődnék meg ha maradna a 30 mm.. szerintem nem mostanában fognak hozzányúlni.
Én nagyon favorizáltam a Pumát de ha ennyire nem megy a fejéesztés lehet inkább mégicsak Lynx kéne. Arra már elérhető a 35 mm-es löveg meg integrálva Spike.
Most kapott BW +1Mrd eurót több fontos fejlesztésre.
Többek között a Spike integrálásra is, meg a digitális rendszer fejlesztésére.
Nekem alapvetően nincs bajom a 30mm-rel sem....ha mellette ott a Spike.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
Ilyesmire mondhatta Bödőcs hogy ufó libafos szín. Ezeket komolyan nem akarják lecserélni?
Miért kellene lecserélni? Először legyen teljes a felszerelés, utánna kezdjünk a régiek cseréjébe.
Mellesleg az új tervezett modellek színe sem tér el sokban ettől.
Különben meg szerintem egészen vállalható ez a mostani.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Miért kellene lecserélni? Először legyen teljes a felszerelés, utánna kezdjünk a régiek cseréjébe.
Mellesleg az új tervezett modellek színe sem tér el sokban ettől.
Különben meg szerintem egészen vállalható ez a mostani.
egyelőre nem lecserélni kéne hanem hagyni a francba és arra koncentrálni hogy a szerencsétleneknek legyen végre új egyenruha (2015M) nem egyik ilyen másik olyan harmadik meg amilyen, régen is gyűlöltem ezt a díszelgős kinyalós tetszelgős hülyeséget , oké hogy kell de nehogy már ez legyen a létszükséglet első sorban egy katonának ...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
egyelőre nem lecserélni kéne hanem hagyni a francba és arra koncentrálni hogy a szerencsétleneknek legyen végre új egyenruha (2015M) nem egyik ilyen másik olyan harmadik meg amilyen, régen is gyűlöltem ezt a díszelgős kinyalós tetszelgős hülyeséget , oké hogy kell de nehogy már ez legyen a létszükséglet első sorban egy katonának ...
Itt nem egy katonáról volt szó, hanem a Magyar Honvédség főparancsnokáról, akinek VAN az alkalomhoz illő egyenruhája, mégsem azt hordta.
A "profi" hadsereghez szerintem hozzátartozik, hogy a már meglévő erőforrásokat megfelelően alkalmazzuk.
Ezzel együtt persze, azokat a tiszteket, akik az elmúlt 25-30 évben felelősek voltak az egyéni felszerelésekért, a katonai ügyészségnek alaposan ki kellene kérdezni, hogy: "Mire gondolt a Költő?"
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Az a baj, hogy neked van aki ezt megmondja, vagy meg kellene mondania (felettes), neki meg tudnia kellene, vagy tartani egy titkárt, tisztiszolgát, "kurvát", aki gondoskodik róla.
Mondom, hogy ez nem életbevágó, ugyanakkor sokkal többet számít, mint gondolnád. Különösen azokban a körökben, ahol ő mozog.
Ugyan így "hülyét" csináltunk magunkból a múltkori lengyel gyakorlaton a fehérre szívatott lövedék álló mellénnyel. Akkor is ha valakinek van annyi esze, hogy levetesse a katonákkal sorakozó előtt, akkor nem jelennek meg a médiában azok a képek.
Tudom villogunk, hogy mennyire el vannak látva a katonáink modern védőfelszereléssel, de senkinek nem tűnt fel, hogy a többieken sincs? Akkor majd kint a terepen feladjuk a szerencsétlen katonára, hogy szokja, de sorakozóra, beszédekhez minek? :eek::D
Különben azt is megértem, ha Böröndi vagy más vezérkari tiszt kurva sokat dolgozik és leszarja az öltözködését. Ha tehetséges, és szükség van rá, akkor a főnöke eltűri ezt neki, akkor nem kell neki ilyen eseményekre menni. Minimalizálja. Semmi gond. El kell küldeni valamilyen légierő szemlélő főmuftit, vagy magát Benkő papát.
Amin viszont megjelenik, azon próbálja meg a legjobb formáját adni. Ebben meg kell kapnia a maximális segítséget! Ez nem pénz, hanem szervezés, és felelősség kérdése.
Tudom, hogy ettől nem lesz jobb szakember katona, viszont nem kerül ő, és az egész főtiszti kar kellemetlen helyzetbe.
De nem hiszem el, hogy nincs egy nyomorult a vezérkarba, vagy a HM-ben aki a protokolláris feladatokért felel!
A norvégokon kívül senki sem vette fel a díszgöncöt, se a németek se az amerikaiak se más. Elhiszem, hogy bántja a szemeteket, de szerintem kurvára lényegtelen, meg igazából senkit se érdekel (a jelenlévőket se) Én kifejezetten szívesen látom, hogy a tábornoki kar levetkőzi a "pizsamás" múltat, Böröndi meg pont az a tábornok akit még néz is valamibe az állomány.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
A többszázeres kilóméteres haldokló járműparkot le kellett cserélni. Még mindig van olyan trasnporter ami 1 millió kilométerrel használva van. Arra nem sajnálom a pénzt. A seggfejeknek való tetszelgésre meg főleg külön társasági és külön köznapi ruhára meg baromira sajnálom, 1 fajta is elég.


A honvédségben elég sok irodában tevékenykedő katona van.
Direkt nem írok vízfejet, mert sokukra ugyanolyan szükség van mint lövészkatonára, hogy működjön a sereg.
Ezek az emberek nem járnak gyaktérre, árvízre, olyan helyre ahol kell a gyakorló. Max nagyritkán lövészet.
Egy gyakorló jóval nagyobb összeg mint egy köznapi. (Jóesetben feltételezve nincs korrupció)
30 ezres bakancs helyett az irodába elég a 10 ezres akár tisza álltal legyártott cipő.
Tűzálló,nagy kopásállóságú anyag oldalzsebes, térdvédős nadrág helyett valami sima. Stb.
Veheted spórolásnak.

Annak aki harcoló, műszaki nem irodában ücsörgő, szerintem is felesleges pénzkidobás.

És bár szerintem is előrébbvaló szinte minden egy díszegyenruhánál, de azért az sem árt. Nem amiatt nincs rendes felszerelése a magyar katonának.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
A honvédségben elég sok irodában tevékenykedő katona van.
Direkt nem írok vízfejet, mert sokukra ugyanolyan szükség van mint lövészkatonára, hogy működjön a sereg.
Ezek az emberek nem járnak gyaktérre, árvízre, olyan helyre ahol kell a gyakorló. Max nagyritkán lövészet.
Egy gyakorló jóval nagyobb összeg mint egy köznapi. (Jóesetben feltételezve nincs korrupció)
30 ezres bakancs helyett az irodába elég a 10 ezres akár tisza álltal legyártott cipő.
Tűzálló,nagy kopásállóságú anyag oldalzsebes, térdvédős nadrág helyett valami sima. Stb.
Veheted spórolásnak.

Annak aki harcoló, műszaki nem irodában ücsörgő, szerintem is felesleges pénzkidobás.

És bár szerintem is előrébbvaló szinte minden egy díszegyenruhánál, de azért az sem árt. Nem amiatt nincs rendes felszerelése a magyar katonának.
A társasági egyenruha bőven többe kerül mint százezer forint, a köznapit nem tudom mert nincs gyártásban 10 éve a készletek meg kifogytak.

Egyébként van direkt kiképzési egyenruha ami, nem lángálló és fele annyiba kerül mint a műveleti, direktben spórolásként.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
igen , igazad van , némelyikre ugyanolyan szükség van mint pl egy lövészre de mikor a 30.000 seregből kb a harmada/fele a hasznos ... nemár na :D

Én most csak az egyenruha miatt hoztam föl az irodistákat. Sosem tudtam hol vannak az emberek.
Tatán kb voltunk 800-900an. Szolnok,debrecen,hódmező ha mindenhova 1500 embert számolok, és még hozzáveszem kecsót,győrt,szentest,pápát veszprémet , jóindulattal sincs 8 ezer.
Vagy én nem vagyok tisztába a számokkal. Hol a többi?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
A társasági egyenruha bőven többe kerül mint százezer forint, a köznapit nem tudom mert nincs gyártásban 10 éve a készletek meg kifogytak.

Egyébként van direkt kiképzési egyenruha ami, nem lángálló és fele annyiba kerül mint a műveleti, direktben spórolásként.


Neked milyen van itthon lángálló vagy spórolós?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Annyi, hogy a lángállót el kell rakni. Misszióban meg csak lángállót kapsz.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Most kapott BW +1Mrd eurót több fontos fejlesztésre.
Többek között a Spike integrálásra is, meg a digitális rendszer fejlesztésére.
Nekem alapvetően nincs bajom a 30mm-rel sem....ha mellette ott a Spike.
1 milliárd euro abban a rendszerben legfeljebb tűzoltásra elég. Szerintem nem a pénzel van ott is gond. Mert évről évre egyre nagyobb forrás állhat rendelkezésre ott is. Sokkal inkább az évek sorrán felgyült elhanyagolt rendszerek most törnek felszínre erre tetőzve a létszám és egyéb hiányok együttes tényezője miatt tart most itt a BW.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Én most csak az egyenruha miatt hoztam föl az irodistákat. Sosem tudtam hol vannak az emberek.
Tatán kb voltunk 800-900an. Szolnok,debrecen,hódmező ha mindenhova 1500 embert számolok, és még hozzáveszem kecsót,győrt,szentest,pápát veszprémet , jóindulattal sincs 8 ezer.
Vagy én nem vagyok tisztába a számokkal. Hol a többi?
nagyon jó indulattal mondtam harmadát/felét
erről egy régi cikk :
https://www.szeretlekmagyarorszag.h...itene-a-kormany-a-magyar-honvedseg-letszamat/
(csak a létszámok miatt raktam be , nézd meg és döntsd el te hol a hiba ;) )

1 milliárd euro abban a rendszerben legfeljebb tűzoltásra elég. Szerintem nem a pénzel van ott is gond. Mert évről évre egyre nagyobb forrás állhat rendelkezésre ott is. Sokkal inkább az évek sorrán felgyült elhanyagolt rendszerek most törnek felszínre erre tetőzve a létszám és egyéb hiányok együttes tényezője miatt tart most itt a BW.
a korábban linkelt cikk ki is fejti hogy 23-ig mekkora forráshiánya is lehet a BW-nek , azaz 1 mlrd tűzoltásra se elég , max befejezni/lezárni 1-2 projektet
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow and Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113

Te írtad le,(teljesen jogosan)hogy mindenre jobban kellene a pénz mint díszegyenruhára.

Szóval amíg nincs min 2-3 lángállód(hamár rendszeresítették) és ugyanennyi olcsóbb, hogy ne koptasd, addig szerintem szarul vagy felszerelve.

A köznapi sokkal olcsóbban legyártható lenne mint az olcsóbb gyakorló. Irodában pedig megfelelő.

Díszegyenruha bőven több mint 100000. Ugye te is érzed a korrupció ízét a szádban. :(