A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A PKM meg az M240 nem könnyű géppuska!
Az M249 a könnyű-géppuska vagy más néven golyószóró.

Tudom, hogy jelenleg így nevezik.
De azért te is érzed az enyhe ellentmondást, nem? Köztes, "karabélylőszert" használnak az M249-hez hasonló fegyverek, nem pedig puskalőszert, de ennek ellenére géppuskának hívják...
Én inkább maradok a "golyószóró" elnevezésnél ezeknél.


Látom nem nagyon értitek,hogy az ember nem egy harckocsi amit kicsit megbütykölök és máris kicserélem a 105-ös löveget 120-asra.Még is ki vinné a .338-as lőszert vagy a hozzá való 15 kilós fegyvert?

Pedig ezek szerint te nem érted. (Vagyis szerintem érted te, csak na...)

Az M240 10-13 kilós és viszik. A GD .338 NM kaliberű LWMMG-je 11 kg-os és szintén viszik, vinni fogják. A lőszer jóval nagyobb tömege ugyan hátrány (viszont a dupla akkora lőtáv és a sokkal nagyobb lövedékenergia meg nem kicsi előny).
DE!
Én (és más sem) nem azt mondom, hogy ahol/akinél most 7.62-es géppuska volt, oda mindenhova kell/jó lesz majd a .338-as.
Pár helyen jó lesz, vagyis sokkal jobb lesz, a többi helyen meg vagy marad a 7.62-es, vagy azokat majd leváltja a 6.5-6.8-as, amihez ugye még könnyebb a lőszer, mint a 7.62x51/54 , tehát még jobb lesz cipelni, vagy többet lehet vinni.

Amúgy néhány helyen még az M2-est is cipelgetik és nem csak járműre szerelve használják. Na annak a tripoddal együtt közel 60 kg-os tömege az igazi baromság, a 12.7 BMG lőszer tömegéről már nem is beszélve. Na ennek a helyére is jön majd a .338.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Benkő előadása a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programról. Érdemes lehet végignézni.:) ( Én még nem néztem.;) )
45:00-nél érdemes körbenézni.;)

A "kvantum, lézer és űrtechnológia" azért odabasz! Borneó és Celebesz... Meg még az Olympos Mons is. :D


"Katonai terepjáró gépkocsik gyártása", céldrónok, MI (AI)...


A "terepjáró gépkocsi" fedőnév az szerintem a Rába teherautókat takarja.

Erre a szintre a forgószárnyas drónok sokkal alkalmasabbak, mert nincsenek nagy távolságok. csomagban vagy málhában is könnyedén szállítható. Akár még külön személyzet sem kell neki. A szakasz vagy rajparancsnokok simán alkalmazhatnák.
Ha lenne rá affinitás a HM-ben a hazai cégek 1-1,5 éven belül le is szállíthatnák ezeket a gépeket. Jelenleg is folyik fejlesztés, de ha jól tudom azok elsősorban merev szárnyasok, és nagyobb léptékűek.

Vegyesen érdemes használni forgószárnyas és merevszárnyas elektromos mini-mikro UAV-ket. Mert a forgószárnyas UAV-k üzemideje nagyon kicsi. Jellemzően csupán 20-30 percet bír az aksijuk, mint pl. a Mavic Pro-é is. A legtovább, maximum 50 percig, tudomásom szerint a Lockheed Indago bírja, de annak az ára is elég durva (25000$, szemben a Mavic Pro, vagy a Phantom 4 1000-2000 dolláros árával).
Míg a merevszárnyas elektromos meghajtásúak úgy másfél-két óráig bírják, mint pl. az RQ-11 Raven is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 498
77 279
113
Tudom, hogy jelenleg így nevezik.
De azért te is érzed az enyhe ellentmondást, nem? Köztes, "karabélylőszert" használnak az M249-hez hasonló fegyverek, nem pedig puskalőszert, de ennek ellenére géppuskának hívják...
Én inkább maradok a "golyószóró" elnevezésnél ezeknél.




Pedig ezek szerint te nem érted. (Vagyis szerintem érted te, csak na...)

Az M240 10-13 kilós és viszik. A GD .338 NM kaliberű LWMMG-je 11 kg-os és szintén viszik, vinni fogják. A lőszer jóval nagyobb tömege ugyan hátrány (viszont a dupla akkora lőtáv és a sokkal nagyobb lövedékenergia meg nem kicsi előny).
DE!
Én (és más sem) nem azt mondom, hogy ahol/akinél most 7.62-es géppuska volt, oda mindenhova kell/jó lesz majd a .338-as.
Pár helyen jó lesz, vagyis sokkal jobb lesz, a többi helyen meg vagy marad a 7.62-es, vagy azokat majd leváltja a 6.5-6.8-as, amihez ugye még könnyebb a lőszer, mint a 7.62x51/54 , tehát még jobb lesz cipelni, vagy többet lehet vinni.

Amúgy néhány helyen még az M2-est is cipelgetik és nem csak járműre szerelve használják. Na annak a tripoddal együtt közel 60 kg-os tömege az igazi baromság, a 12.7 BMG lőszer tömegéről már nem is beszélve. Na ennek a helyére is jön majd a .338.

Könnyű-géppuska a köztes lőszert tüzelő neve nem pedig géppuska.Nincs ellentmondás csak te nem tudod a nevét.

Üresen 11kg-s .338-as fegyverről beszélsz és megtartod ugyan azt a fogyatékosságát,hogy gyakorlatilag töltetlenül viszik mert rakasszal buzi nehéz lenne.Na ez aztán az előrelépés.

Az meg aztán tényleg a blődség teteje,hogy majd te a 12,7-est kiváltod .338-assal.

Értem én,hogy papíron jól hangzik amit kitaláltál de a valóságban igazából használhatatlan.

Amit ebből meglépnek az és/vagy a .338-as vagy 6,8-as géppuska/könnyű-géppuska csere az SF-nél.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 199
113
Én abban reménykedem, nem csak céldrónok fejlesztésére futja, hanem a talán még hasznosabb felderítő drónokra is.
Akár raj szintre, akár szakasz szintre is lehetne rendszeresíteni kis méretű felderítő drónokat. Tudom-tudom gyakorló sincs, ennek ellenére jelenleg szerintem már alapnak kellene lennie, és nem csak a különlegeseknél. Az irányításuk készségszintűre fejleszthető egy intenzív 2-3 napos tanfolyam alatt is. Ugyanakkor elképesztően hasznos lehet, ha elkezdik a digitalizálást.
Erre a szintre a forgószárnyas drónok sokkal alkalmasabbak, mert nincsenek nagy távolságok. csomagban vagy málhában is könnyedén szállítható. Akár még külön személyzet sem kell neki. A szakasz vagy rajparancsnokok simán alkalmazhatnák.
Ha lenne rá affinitás a HM-ben a hazai cégek 1-1,5 éven belül le is szállíthatnák ezeket a gépeket. Jelenleg is folyik fejlesztés, de ha jól tudom azok elsősorban merev szárnyasok, és nagyobb léptékűek.
Szerencse, hogy a magyar cégek/kutatók kimondottan innovatívak a drón fejlesztésben kutatásban
Íme egy példa az általam preferált megvalósításokra:
Szakasz szintre pedig egy ilyesmi mehetne a hátizsákra/ba:
a kamerát le lehet cserélni egy C4ISR specifikusabbra, mivel a Mavic egy civil drón de alapvetően ez lenne a cél méret/tudás.
Azért ha katona volnék inkább az első drón kéne (kicsi, autonóm). Elképzelem, ahogy a mavic vagy hasonszőrű gépet nekiáll bárki hadi helyzetben kalibrálgatni percekig (felszállás előtt), aztán wifi jelet osztani (amit nagyszerűen be lehet mérni), aztán a távirányítót vakarászni és végül jelvesztés esetén RTH-üzemmódban még fel is fedi a helyzetemet. Gerilláknak jók ezek (lásd ukrajna vagy szíria, ahol még tűzcsapás pontosításra is használható...vagy bombázni), de nem kötném össze az életem egy alapjába véve (zavar)védtelen civil géphez.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 521
46 490
113
Azért ha katona volnék inkább az első drón kéne (kicsi, autonóm). Elképzelem, ahogy a mavic vagy hasonszőrű gépet nekiáll bárki hadi helyzetben kalibrálgatni percekig (felszállás előtt), aztán wifi jelet osztani (amit nagyszerűen be lehet mérni), aztán a távirányítót vakarászni és végül jelvesztés esetén RTH-üzemmódban még fel is fedi a helyzetemet. Gerilláknak jók ezek (lásd ukrajna vagy szíria, ahol még tűzcsapás pontosításra is használható...vagy bombázni), de nem kötném össze az életem egy alapjába véve (zavar)védtelen civil géphez.
Az természetes, hogy a katonai modellnek lényegesen más szoftvert (és ew védelmet) kell kapnia, azonban a mechanikai rész az simán megegyezhet.
Elég friss hír, hogy a Black Hornet beszerzése, és rendszerbe állítása mellett a Pentagon most bízta meg a Parrott céget egy Mavic 2 méretkategóriás katonai felderítődrón fejlesztésére.
A követelmények: 3 font payload, 30 perces repidő, 2 percen belüli elindítás, a zsákból kivéve.
A Mavic ezt kb. tudná is, bizonyos dolgokban jobb is, csak ugye most a kínai gyártók nem annyira játszanak. ;)
A 3 km-es hatótáv pedig pont azért ennyire korlátozott, hogy nehezebb legyen bemérni.
De mondjuk képzeld el azt a helyzetet, hogy egy ilyen mavic méretű járművet hőkamerával, egy kisméretű He balonnal felküldesz kötélen a katonai tábor közelében éjszaka.
0 jelkibocsátással, gyakorlatilag 0 hanggal, olyan felderítőeszközöd lesz, ami tőbb óráig aktív, és helyzet esetén a ballonról oldva pár percen belül az aktivitást közelebbről is megnézheti.
Ennek a leprogramozása gyakorlatilag egy ilyen cégnél 1 hónap alatt megoldható.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and Loken

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 057
12 023
113
Amúgy néhány helyen még az M2-est is cipelgetik és nem csak járműre szerelve használják. Na annak a tripoddal együtt közel 60 kg-os tömege az igazi baromság, a 12.7 BMG lőszer tömegéről már nem is beszélve. Na ennek a helyére is jön majd a .338.
Az meg aztán tényleg a blődség teteje,hogy majd te a 12,7-est kiváltod .338-assal.
Az M2HB katonák általi cipelése egy oltári baromság, 3-4 embert lefoglal, találati esélye nagyobb távolságon marginális.
A 12,7-es lőszerre viszont tényleg szükség van, de ezt nem egy nehézgéppuskával kell elérni, hanem egy rombolópuskával, amely sokkal könnyebb és nagy távolságon is pontos, 1 emberes fegyver (+ esetleg spotter).
Szerencsére nekünk van erre egy kiváló fegyverünk, a GM-6 Lynx.
Az M240 10-13 kilós és viszik. A GD .338 NM kaliberű LWMMG-je 11 kg-os és szintén viszik, vinni fogják. A lőszer jóval nagyobb tömege ugyan hátrány (viszont a dupla akkora lőtáv és a sokkal nagyobb lövedékenergia meg nem kicsi előny).
Én a Sig Sauerre szavazok, lévén 9 kilós és multi kaliber képességű.
De legjobban a PKM-PKT páros felűrméretezésével járnánk, ha az lehetséges lenne.
Én (és más sem) nem azt mondom, hogy ahol/akinél most 7.62-es géppuska volt, oda mindenhova kell/jó lesz majd a .338-as.
Pár helyen jó lesz, vagyis sokkal jobb lesz, a többi helyen meg vagy marad a 7.62-es, vagy azokat majd leváltja a 6.5-6.8-as, amihez ugye még könnyebb a lőszer, mint a 7.62x51/54 , tehát még jobb lesz cipelni, vagy többet lehet vinni.
Amit ebből meglépnek az és/vagy a .338-as vagy 6,8-as géppuska/könnyű-géppuska csere az SF-nél.
Ami ebből ránk, a MH-re releváns az az, hogy ha amúgy is űrméretet váltunk, akkor miért elavult, kifutó lőszertípusokat rendszeresítünk (5.56 és 7.62 NATO), miért nem az újakat (6.8 GP és 8.6 NM).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 498
77 279
113
Az M2HB katonák általi cipelése egy oltári baromság, 3-4 embert lefoglal, találati esélye nagyobb távolságon marginális.
A 12,7-es lőszerre viszont tényleg szükség van, de ezt nem egy nehézgéppuskával kell elérni, hanem egy rombolópuskával, amely sokkal könnyebb és nagy távolságon is pontos, 1 emberes fegyver (+ esetleg spotter).
Szerencsére nekünk van erre egy kiváló fegyverünk, a GM-6 Lynx.

Én a Sig Sauerre szavazok, lévén 9 kilós és multi kaliber képességű.
De legjobban a PKM-PKT páros felűrméretezésével járnánk, ha az lehetséges lenne.


Ami ebből ránk, a MH-re releváns az az, hogy ha amúgy is űrméretet váltunk, akkor miért elavult, kifutó lőszertípusokat rendszeresítünk (5.56 és 7.62 NATO), miért nem az újakat (6.8 GP és 8.6 NM).

Nem nagyon cipelnek M2-est sehol.

Milyen új lőszer?Az nem új lőszer,hogy az amerikai SF talán kap valamikor a jövőben....
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ami ebből ránk, a MH-re releváns az az, hogy ha amúgy is űrméretet váltunk, akkor miért elavult, kifutó lőszertípusokat rendszeresítünk (5.56 és 7.62 NATO), miért nem az újakat (6.8 GP és 8.6 NM).

Mert az 5.56 és a 7.62 mm NATO (már te is leírtad) NATO szabvány lőszer. A 6.8GP és a 8.6 NM meg nem.
Persze lehet egyébként egzotikus lőszereket rendszeresíteni, csak utána ne csodálkozz, hogy ha sokkal szűkebb a beszerzési lehetőség, és macerásabb a logisztika...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 384
120 605
113
Az M2HB katonák általi cipelése egy oltári baromság, 3-4 embert lefoglal, találati esélye nagyobb távolságon marginális.
A 12,7-es lőszerre viszont tényleg szükség van, de ezt nem egy nehézgéppuskával kell elérni, hanem egy rombolópuskával, amely sokkal könnyebb és nagy távolságon is pontos, 1 emberes fegyver (+ esetleg spotter).
Szerencsére nekünk van erre egy kiváló fegyverünk, a GM-6 Lynx.

Én a Sig Sauerre szavazok, lévén 9 kilós és multi kaliber képességű.
De legjobban a PKM-PKT páros felűrméretezésével járnánk, ha az lehetséges lenne.


Ami ebből ránk, a MH-re releváns az az, hogy ha amúgy is űrméretet váltunk, akkor miért elavult, kifutó lőszertípusokat rendszeresítünk (5.56 és 7.62 NATO), miért nem az újakat (6.8 GP és 8.6 NM).
A lynx inkább rendőrségi célokra jó. A nyitott görgős rendszere nagyon érzékeny a koszra és mivel nyitott bele is megy. Nagyon jó fegyver lőttem is vele, de attól még a korlátai megvannak. Illetve sokkal könnyebb mint a legtöbb romboló puska emiatt nagyobb távolságon kevésbe pontos.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and zsolti

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Akár raj szintre, akár szakasz szintre is lehetne rendszeresíteni kis méretű felderítő drónokat.

Rajnak tuti, szakasznak is tuti, de talán egy alap lövész századnak se kell felderítő drón, hacsak nem elvágva a többiektől dolgozik. Egy zászlóaljnál már lehet okos dolog lenne. Nyílván itt jön be megint, hogy a mai aktív katonák tudnák elmondani, miként zajlik a harctéri felderítés, egy lövész zászlóalj esetében, ha nincsen kéznél dedikált felderítő alegység éppen. Egykoron, réges régen, raj, szakasz szinten, kijelölt terepkutató párok haladtak elől, vagy mentek előre, felderíteni egy adott terepszakaszt, ellenséges erőt. Ma nem tudom hogy megy.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Azt magyarázta a lőkiképzőm hogy nagyobb a cső kilengése.

Ezt én sem értem. A csőlengés önmagában nem a tömegtől függ, az inkább a fegyver reakcióerejének hatásainál számít. Legalábbis ahogy nekem magyarázták, meg ahogy én olvastam róla...

Rajnak tuti, szakasznak is tuti, de talán egy alap lövész századnak se kell felderítő drón, hacsak nem elvágva a többiektől dolgozik.

Ehhez képest ugyebár most az dívik sok helyen, hogy legalább szakasz szinten van legalább egy kis quadrokopter.
Innen és innen tervek az USMC szerint minden gyalogsági raj kap egy saját quadkoptert, és lesz egy kijelölt drone-operátor (Ugyanakkor 13-ról 12-re csökkentenék a raj létszámát).
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 384
120 605
113
De ez csak a második, gyorsan ismételt lövéskor számít, nem? Amúgy meg a cső a saját kilengési jellemzőivel lesz pontos, ezért is hagyják szabadon lengőn a modern forgó-tolózáras puskák csövét, ugye?
Részben igen, csak ez a kis tömeg és rekordkicsi méret miatt kevésbé pontos.
Aki ezt mondta nekem, többek közt a a lynx egyik gyári tesztelője volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 384
120 605
113
Ezt én sem értem. A csőlengés önmagában nem a tömegtől függ, az inkább a fegyver reakcióerejének hatásainál számít. Legalábbis ahogy nekem magyarázták, meg ahogy én olvastam róla...
Elvileg a görgős rendszer miatt pontatlanabb amivel behúzod a csövet szállító módba.


Ehhez képest ugyebár most az dívik sok helyen, hogy legalább szakasz szinten van legalább egy kis quadrokopter.
Innen és innen tervek az USMC szerint minden gyalogsági raj kap egy saját quadkoptert, és lesz egy kijelölt drone-operátor (Ugyanakkor 13-ról 12-re csökkentenék a raj létszámát).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Ezt én sem értem. A csőlengés önmagában nem a tömegtől függ, az inkább a fegyver reakcióerejének hatásainál számít. Legalábbis ahogy nekem magyarázták, meg ahogy én olvastam róla...



Ehhez képest ugyebár most az dívik sok helyen, hogy legalább szakasz szinten van legalább egy kis quadrokopter.
Innen és innen tervek az USMC szerint minden gyalogsági raj kap egy saját quadkoptert, és lesz egy kijelölt drone-operátor (Ugyanakkor 13-ról 12-re csökkentenék a raj létszámát).

Hazai lövész raj kis létszámú, géppuskásnehéz szervezret. ( 2 géppuskás ) 8 fős egy raj. Amiben van rajparancsnok, RPG gránátvetős, a 2 géppuskás mellett. Marad 4 gépkarabélyos, ha így van egyáltalán és nem még kisebb a létszám ma már. Ráadásul, a rajok közvetlenül egymás mellett vannak a harcrendben. Egy drón fel tud deríteni nagyobb terepszakaszt is, felesleges, egymástól 40-50 méterre lévő rajok szintjén mindenkinek felelmelni drónt ugyanarra a feladtatra, lekötve egy harcoló katonát, annak kezelésével. Nem tudom mennyire lenne hatásos. Jó lenne erről mai katonák véleményét hallani.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 057
12 023
113
A lynx inkább rendőrségi célokra jó. A nyitott görgős rendszere nagyon érzékeny a koszra és mivel nyitott bele is megy. Nagyon jó fegyver lőttem is vele, de attól még a korlátai megvannak. Illetve sokkal könnyebb mint a legtöbb romboló puska emiatt nagyobb távolságon kevésbe pontos.
Ennek ellenére a szaudiak vásároltak belőle, pedig homok ott van bőven.