NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 129
113
Kíváncsi vagyok, mikor lesz hozzá értelmes rakéta. Akárki akármit mond, a C7 földről indítva kicsi, úgy közép hatótávolságú rendszer, hogy sehogy. Az ABM képesség meg ami többször is említve lett, minimum utalás szintjén, konvergál a nullához. Felemás érzéseim vannak, pláne a román himars/atacms miatt.

Én egy Meadsnak örültem volna, bevallom.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ébren vagyok :), ...csak Cifu reggeli kommentjére reagáltam ;)

Ettől még nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az általam leírtakat. A NASAMS indítókon lehet keverni a rakétákat, noha feltehetően maradnak az AIM-120C-7-esek, semmi akadálya annak, hogy AMRAAM-ER vagy ESSM Mk.2 rakétákat vásároljunk adott esetben.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ettől még nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az általam leírtakat. A NASAMS indítókon lehet keverni a rakétákat, noha feltehetően maradnak az AIM-120C-7-esek, semmi akadálya annak, hogy AMRAAM-ER vagy ESSM Mk.2 rakétákat vásároljunk adott esetben.
Alig várom :) már itt lehetnének.:rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
Generáció váltás avatárban?

Kíváncsi vagyok, mikor lesz hozzá értelmes rakéta. Akárki akármit mond, a C7 földről indítva kicsi, úgy közép hatótávolságú rendszer, hogy sehogy. Az ABM képesség meg ami többször is említve lett, minimum utalás szintjén, konvergál a nullához. Felemás érzéseim vannak, pláne a román himars/atacms miatt.

Én egy Meadsnak örültem volna, bevallom.
Egy indítót nézve igen. Egy 4-6 indítós osztályt nézve meg lábremegtetős a történet és a HMZ nem egy pontból indul ki, tehát a long range AD SAM-hez képest a difi az, hogy az összesített HMZ szélére is gyorsan ér el a rakéta, mert nem 50km+ távolságot repül, hanem kisebbet.

Én speciel többre tartok 50 km-es HMZ-vel NASAMS2-őt AMRAAM-ER vagy ESSM Block II-vel, mint egyetlen nagy SAM-et 100-120 km-es HMZ-val. Az ABM képesség meg egy olyan dolog, ami megfontolás kérdése, hogy kell-e. Eszméletlen drága és korlátos a HMZ ellene. Főleg úgy, hogy a hh-s M3.0 rakéták kb. kihalnak és M4-7 tája lett a menő.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
180 rakéta (feltételezve hogy mindet földi indításúnak szánják) - 6 rakéta az indítóban - két teljes töltet minden indítóhoz = 15 db indító (?)
15 indítót legfeljebb max 3 osztályba szervezhetnek, ami 3 parancsnoki kabint és 6-9 db Sentinelt feltételez (meg talán kb. u.ennyi EO / IR egységet).
A három osztály, három védett pontot jelent.
"Ó mond, Te kit választanál…?"
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
180 rakéta (feltételezve hogy mindet földi indításúnak szánják) - 6 rakéta az indítóban - két teljes töltet minden indítóhoz = 15 db indító (?)
15 indítót legfeljebb max 3 osztályba szervezhetnek, ami 3 parancsnoki kabint és 6-9 db Sentinelt feltételez (meg talán kb. u.ennyi EO / IR egységet).
A három osztály, három védett pontot jelent.
"Ó mond, Te kit választanál…?"
Én azért bizom abban, hogy az inditók tartalma majd vegyesebb lesz, kerül bele Aim-9X ill. Amraam-ER vagy ESSM Block II, több lehetőséget biztosítva ezzel a védelemnek...
 
M

molnibalage

Guest
180 rakéta (feltételezve hogy mindet földi indításúnak szánják) - 6 rakéta az indítóban - két teljes töltet minden indítóhoz = 15 db indító (?)
15 indítót legfeljebb max 3 osztályba szervezhetnek, ami 3 parancsnoki kabint és 6-9 db Sentinelt feltételez (meg talán kb. u.ennyi EO / IR egységet).
A három osztály, három védett pontot jelent.
"Ó mond, Te kit választanál…?"
Hát ezzel azért vitatkoznék.
  • Eleve nem tudni, hogy akkor ez honi légvédelem lesz-e (ami kvázi nincs a Vega és az összes többi kiszórása miatt) vagy csapatlégvédelem.
  • Az ország méretét és HMZ-t nézve valójában egy elképzelt konfliktus esetén a széttelepült NASAMS egyszerre jelentene védelmet Kecsónak és mondjuk a román határ felé védekező erőknek. (Ez csak egy légbőlkapott példa volt.)
  • Akár kombinált is lehet. 1 osztály honi, ami lefedi Paksot, Kecsót és talán még Szolnokot is, a másik kettő meg a jóég tudja.

Én azért bizom abban, hogy az inditók tartalma majd vegyesebb lesz, kerül bele Aim-9X ill. Amraam-ER vagy ESSM Block II, több lehetőséget biztosítva ezzel a védelemnek...
Semmi sem gátolja a későbbi rakéta vásárlást.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
De az 500 millábol csak sima NASAMS és nem ER jön vagy nagyon jó üzletet kötünk.A sima ma már nem éri meg.

Ebben nincs benne a NASAMS. Ez csak a 180 darab éles AIM-120C-7 rakéta, egy maréknyi gyakorlórakéta, pótalkatrész és a minősített szoftverháteret takarja.
A NASAMS rendszer(ek) külön tétel(ek).

180 rakéta (feltételezve hogy mindet földi indításúnak szánják) - 6 rakéta az indítóban - két teljes töltet minden indítóhoz = 15 db indító (?)
15 indítót legfeljebb max 3 osztályba szervezhetnek, ami 3 parancsnoki kabint és 6-9 db Sentinelt feltételez (meg talán kb. u.ennyi EO / IR egységet).

Én inkább így számolnék:

3 osztály, osztályonként 6 indító = 3x6x6 = 108 darab rakéta
Marad 72 darab utántöltésre illetve a légierőnek (ha jól rémlik az AIM-120C-5-ösök még 2004-ben lettek véve, vagyis már 15 évesek...).
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Eleve nem tudni, hogy akkor ez honi légvédelem lesz-e (ami kvázi nincs a Vega és az összes többi kiszórása miatt) vagy csapatlégvédelem.

NATO-ban, mivel védekező jellegű harcra készül (ellentétben a VSz-el, ami egykoron ugyi támadóra készült), nem igazán van értelme ennek a megkülönböztetésnek.
Azon ritka alkalmakkor, amikor meg támadó műveletben vesz részt NATO szárazföldi hadsereg (lásd Irak), akkor meg hurcibálják magukkal a fix telepítésű eszközöket.
 
M

molnibalage

Guest
NATO-ban, mivel védekező jellegű harcra készül (ellentétben a VSz-el, ami egykoron ugyi támadóra készült), nem igazán van értelme ennek a megkülönböztetésnek.
Azon ritka alkalmakkor, amikor meg támadó műveletben vesz részt NATO szárazföldi hadsereg (lásd Irak), akkor meg hurcibálják magukkal a fix telepítésű eszközöket.
Ezért fogalmaztam roppant óvatosan. Csak mivel számomra az, hogy a VSz örökségéből is itt maradt szervezeti felépítés és múlt mennyire játszik arról bevallom lövésem sincs. Illetve, hogy a máig élő Kub tradíció miatt mit mondanak egy páncélozatlan járműre, ki kezelné "csapatlévédelemnek". Mondjuk az Atlas Mistral-t nézve ilyen téren kifogás nem lehet. A maroknyi Sztrela-10M utódja az én szememben a Mistral. HMZ kb. ugyanaz. Páncélról szó nincs, mert még zárt küzdőtér sincs...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ebben nincs benne a NASAMS. Ez csak a 180 darab éles AIM-120C-7 rakéta, egy maréknyi gyakorlórakéta, pótalkatrész és a minősített szoftverháteret takarja.
A NASAMS rendszer(ek) külön tétel(ek).



Én inkább így számolnék:

3 osztály, osztályonként 6 indító = 3x6x6 = 108 darab rakéta
Marad 72 darab utántöltésre illetve a légierőnek (ha jól rémlik az AIM-120C-5-ösök még 2004-ben lettek véve, vagyis már 15 évesek...).
Szerintem az is egészséges előnyünk lesz -ha lesz- hogy ezek a rakéták nem csak a mostani Gripen új fegyverei lesznek, hanem 26 után egy lehetséges váltótipusé is úgy, hogy valószinű használva lesznek "föld-levegő üzemmódban" is...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 129
113
Az ESSM-el, AMRAAM-ER-el egész pofás kis rendszer, a sima akár C-7 AMRAAM-al a földről nekem karcsúnak tűnik. Az hogy kell e horror összegért ABM-képesség, az valóban erősen vitatható, ebben egyet értek Molnival, viszont a C-7 földről széttelepítve is akár, rajzolgathatjuk a kis elméleti köröket HMZ-ről, de az a rakéta egyszerűen kicsi, gyenge, kevés SAM feladatkörben, ez nekem vesszőparipám. Fel kell repülni 6km felé, és rohamosan elkezd esni a rendszer ferde hatótávolsága, csodák nincsenek, ez egy másfél mázsás egyfokozatú nem ramjet hagyományos rakéta, a világot nem váltja majd meg :(.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 129
113
Szerintem az is egészséges előnyünk lesz -ha lesz- hogy ezek a rakéták nem csak a mostani Gripen új fegyverei lesznek, hanem 26 után egy lehetséges váltótipusé is úgy, hogy valószinű használva lesznek "föld-levegő üzemmódban" is...
Megint nem vagyok boldog, mert oda én már kb. IRIS-T + Meteort vártam.