A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 922
12 544
113
Érdemes odafigyelni mit mond a vezérkar. Most mintha azt csinálnák, amit mondanak. A nehézdandárt akarnak kiállíttani. És én egy preziben ugy láttam, hogy kb. százas nagyságrendű Puma elég egy gépesített lövészdandárhoz.

Értem én hogy lesz full német nehézdandár, azt is értem ha nem lenne minden olyan qrva drága akko vennénk mindenből többet is. Azért írtam ha normális mennyiségre IFV-ből nem telne akkor legalább APC legyen elég.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 480
113
Mit nem húztak fel?
A ruszkiknál az a két légbeszívót úgy mondták itt hogy felhúzták 2014-ben mikor beúsztak a Krímhez a Btr-80-asok, a Fekete tengeren. Nem ám a Sajón! Itt is volt róla duma egy ideig, és vagy fél métert fel voltak tolva azok a légbeölők az átlaghoz képest. Itt az elején azt hittük hogy ez valami új jármű altípus.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 824
77 999
113
Mint fentebb leirtam,mást jelent egy jármű képességmeghatározásakor,és mást jelent egy haderő hadműveleti tevékenységének a jellemzésekor.
Jármű esetén ez ma már akár szó szerint is vehető,de a 60as,70es évekbeli technikáknál még azért nem mindig.Akkoriban még sok járgánynak kézzel meg kellet toldani pl a légbeszivó csövet,vagy kihúzni a házáből,és ehez pár percre megáltak a viz elött.Ma már ezek gombnyomásra mennek.
Hadműveleti szempontból viszont az még simán menetből való partváltásnak számit,hogy mondjuk egy hk zl odaér a partra,és ott 3-4órát várakozik a szallaghid elkészűltére,és utána folytatja a menetet.Ebben az esetben ez a hadmveleti tevékenység formájához,vagy/és időrendjére vonatkozó meghatározás.[/QUOTE]

Össze vissza beszélsz!Te harcban menetből való folyóleküzdés képességéről kezdtél el okoskodni most meg már egy teljesen más dologról zagyvász!Ha gondolod idézhetlek is de inkább nem tenném.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 824
77 999
113
A ruszkiknál az a két légbeszívót úgy mondták itt hogy felhúzták 2014-ben mikor beúsztak a Krímhez a Btr-80-asok, a Fekete tengeren. Nem ám a Sajón! Itt is volt róla duma egy ideig, és vagy fél métert fel voltak tolva azok a légbeölők az átlaghoz képest. Itt az elején azt hittük hogy ez valami új jármű altípus.

Melyik része ez a BTR-nek ami nincs felhúzva?Hol van ez a légbeszívó rajta?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 050
92 103
113
Ez mennyire lehet az alapja elvi felépítésben a nehézdandárnak, amit fejlesztünk. Nem a fegyvertípusokra gondolok, mert az nyilvánvalóan modernebb nyugati fegyverzet lesz, de a darabra nagyon hasonlóak a beszerzéseink.


24 Gvodzika vs. 24 Pzh2000
3 hidvető vs. 3Leguan hidvető
33 T72 vs. 44 Leo

111 BTR vs 98 Puma???
Bakker, nem engedi beszúrni...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 824
77 999
113
Ez a hadműveleti tevékenységi meghatározás.De egy harcjármű technikai képességmeghatározása esetén nem ezt jelenti.
Hogy a fenti hk zl példánál maradjunk,a hk zl képes menetből partot váltani,de maga a hk,mint harcjármű nem képes a menetből való partváltásra.(kicsit nagyon sántitt a példa,mert úszva nem képes,vizalatt elvileg igen,és egy úszó hk meg menetből is,szóval legyen nem úszó az a hk,és nincs náluk a vizalatti átkelőkészlet-bár szerintem nincs az a pk,ki vizalatti átkelést menetből elrendelne)

A menetnek egy meghatározása van az pedig az amit leírtam.Fajták vannak mint pl logisztikai menet,harcszerű menet,meg még ezer fajta de ez a tényen nem változtat.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Érdemes odafigyelni mit mond a vezérkar. Most mintha azt csinálnák, amit mondanak. A nehézdandárt akarnak kiállíttani. És én egy preziben ugy láttam, hogy kb. százas nagyságrendű Puma elég egy gépesített lövészdandárhoz.
A mennyiségi találgatáshoz azt is kéne tudni,hogy milyen szervezésű lesz az a nehézdd.1hk+2gl zl?Vagy 1+3?Milyen harctámogató alakulatokat terveznek,milyen járműalapra?Lesz é hozzá csatolva csapatfelderitő osztály,vagy zl,milyen kialakitással?Mert elég lehet 100 is,de akár a 150 is lehet kevés hozzá
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 480
113
Ez a hadműveleti tevékenységi meghatározás.De egy harcjármű technikai képességmeghatározása esetén nem ezt jelenti.
Hogy a fenti hk zl példánál maradjunk,a hk zl képes menetből partot váltani,de maga a hk,mint harcjármű nem képes a menetből való partváltásra.(kicsit nagyon sántitt a példa,mert úszva nem képes,vizalatt elvileg igen,és egy úszó hk meg menetből is,szóval legyen nem úszó az a hk,és nincs náluk a vizalatti átkelőkészlet-bár szerintem nincs az a pk,ki vizalatti átkelést menetből elrendelne)
Ismerek olyan T-54 vezetőt aki átkelt a Duna alatt valahol Budapest környékén. Be volt xarva, még ha piás minden alkalommal felemlegeti, hátrabaxtuk a csövet, hideg volt a víz, stb... Valami olyan volt ha megtelik vízzel, akkor jönnek ki belőle, ő jött volna ki utoljára, de szerintem tuti halál,aztán valahogy kihúzták volna a tankot. Csak az a bibircsók hogy a többi is azon a nyomvonalon ment volna mert kijelölték. Szóval ha egy bentragad, akkor addig a többi vár míg kiszedik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár
R

rejsz felügyelő

Guest
ja , ugyanúgy 2 lábú emberek alkotják és itt vége is a hasonlóságnak
Itt vannak háromlábúak is! :hadonaszos:
17spinty271mdjpg.jpg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mint fentebb leirtam,mást jelent egy jármű képességmeghatározásakor,és mást jelent egy haderő hadműveleti tevékenységének a jellemzésekor.
Jármű esetén ez ma már akár szó szerint is vehető,de a 60as,70es évekbeli technikáknál még azért nem mindig.Akkoriban még sok járgánynak kézzel meg kellet toldani pl a légbeszivó csövet,vagy kihúzni a házáből,és ehez pár percre megáltak a viz elött.Ma már ezek gombnyomásra mennek.
Hadműveleti szempontból viszont az még simán menetből való partváltásnak számit,hogy mondjuk egy hk zl odaér a partra,és ott 3-4órát várakozik a szallaghid elkészűltére,és utána folytatja a menetet.Ebben az esetben ez a hadmveleti tevékenység formájához,vagy/és időrendjére vonatkozó meghatározás.

Össze vissza beszélsz!Te harcban menetből való folyóleküzdés képességéről kezdtél el okoskodni most meg már egy teljesen más dologról zagyvász!Ha gondolod idézhetlek is de inkább nem tenném.[/QUOTE]
Végig elkülönitettem a két meghatározást,Te kevered még mindig.Egy hadműveleti meghatározáson lovagolsz egy járműtechnikai képességmeghatározásnál.Fogd már fel,hogy a menetből való partváltás meghatározás nem ugyanazt jelenti egy harcjármű képesség jellemzésekor,mint egy katonai alakulat tevékenységekor.
De én itt befejeztem.Vagy 5x leirtam,példákkal illusztráltam,és ráuntam.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 480
113
Akkor a válasz:az nem légszűrő csak egy cső,hogy ne follyon be a víz a légszűrőn keresztül.Valószínűleg azért nem húzták fel mert a Tiszán meg a Dunán szép időben 30cm-nél nagyobb hullámok nincsenek.
Nah, akkor csak a légszűrőhöz van köze! Legközelebb tessék felhúzni, a ruszkik is felhúzzák, ők jobban értenek hozzá, tessék szakszerűen használni a járművet, és akkor úszik.A Krímre mennyit úsztattak be hirtelen akkor? Csak mert itt megy a téma hogy fel kell készíteni meg satöbbi, de Szerjózsának mennyi volt felkészítve, kitömítve hirtelen kéznél?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 824
77 999
113
Nah, akkor csak a légszűrőhöz van köze! Legközelebb tessék felhúzni, a ruszkik is felhúzzák, ők jobban értenek hozzá, tessék szakszerűen használni a járművet, és akkor úszik.A Krímre mennyit úsztattak be hirtelen akkor? Csak mert itt megy a téma hogy fel kell készíteni meg satöbbi, de Szerjózsának mennyi volt felkészítve, kitömítve hirtelen kéznél?
Nem egyik napról a másikra szálták meg a Krímet főleg mert nem azok voltak az első alegységek akik átúsztak hanem az alapból ott települtek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ismerek olyan T-54 vezetőt aki átkelt a Duna alatt valahol Budapest környékén. Be volt xarva, még ha piás minden alkalommal felemlegeti, hátrabaxtuk a csövet, hideg volt a víz, stb... Valami olyan volt ha megtelik vízzel, akkor jönnek ki belőle, ő jött volna ki utoljára, de szerintem tuti halál,aztán valahogy kihúzták volna a tankot. Csak az a bibircsók hogy a többi is azon a nyomvonalon ment volna mert kijelölték. Szóval ha egy bentragad, akkor addig a többi vár míg kiszedik.
Szerintem sose használták ezt a képességet élesben,harchelyzetben
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 656
46 627
113
Az a baj,hogy elképzelésed sincs arról,hogy mi is az a menet és,hgy mikor alkalmazzák a katonák.Segítek nem az a ment,hogy gurul a gép vagy gyalogol a katona mint ahogyan te azt gondolod.
De tessék itt egy meghtározás arra,hogy mi is az a menet:"Egységek,alegységek szervezetszerű és megerősítésül alárendelt szállítóeszközökön,harcigépeken és gyalogosan menetoszlopban, az ellenséggel közvetlen harcérintkezésen kívü végrehajtott mozgást menetnek nevezzük."

Csak amíg olyan szinten mozogsz,hogy menet az amikor gurul a gép addig nincs miről beszélni.
Az baj, ha én ezzel a definícióval tisztában voltam? :rolleyes:
Amit te leírtál, az a harcászati definíciója a "menetnek".
Amiről Celebra beszél, az a járműtechnikai jelentése.
Van ezen kívül gépelemek témában külön jelentése.
Meg a boxban, meg még kismillió más helyen.
A Haditechnikából (33.oldal lapalja) kimásolok ide egy kis részt a Pandurral kapcsolatban:
A 6×6-os úszóképes változatok csak bizonyos részletek-ben térnek el a bázismodelltől. Harci tömegük alacsonyabb, emiatt főfegyverük kalibere nem haladja meg a 30 mm-t. A vízen való mozgást vízsugaras hajtóművek biztosítják. Az úszóképes járművek menetből – megállás és előkészítés nélkül – képesek vízi akadályok leküzdésétre. Mélyvízi műveletekre, vízideszantra is alkalmasak.
Az eredeti kérdés az volt, hogy tisztázzuk, hogy miért is van szüksége Kishazánknak úszóképes gyalogsági harcjárműre.
Az egyik lehetséges magyarázat: hogy meggyorsítja a műveletet ha a folyami átkelésnél a járművek bizonyos része alkalmas a "menetből" (járműtechnikai) történő úszásra.
Erre mutattam a példát a német gyakorlat videójával, amikor a Fuchs a műszaki felderítés után pillanatok alatt átrongyolt a folyón.
Ugyan erre képes többek között egy modern Patria AMV, vagy egy Pandur is (stb.). Képzeld el, hogy mennyivel hatékonyabb egy ilyen átkelés, ha mondjuk nem csak egy felderítő jármű megy át maga, hanem át tudsz "dobni" mondjuk egy komplett IFV-vel felszerelt gépesített lövész századot, amelyik a túlparton szétbontakozva biztosíthatja a pontonozást, hídépítést.
Tényleg lenne értelme befejezni ezt az egészet, mert nyilvánvalóan nem nagyon fogtok közös nevezőre jutni az ügyben, és ahogy már a többiek is jelezték, ez már fórumrombolásba hajlik. Részemről tényleg befejeztem! :(