Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 932
53 495
113
Légi célok ellen van látótávolságon túli harcar(BVR).


Bakker, és ez a kicsinyített verzió?!
Kicsit elnéztem a méreteket,a repcsik szárnya alatt nézve,max fele ekkorának láttam.
Ez 1 tankot is szétkapna,ha telibeveri,a repülőnek reszeltek,ha ezzel hátbavágják.
Még ha el sem működik,akkor is keresztül megy a gépen ilyen tömeggel.
Na,le vagyok nyűgözve.
:)
 
M

molnibalage

Guest
Bakker, és ez a kicsinyített verzió?!
Kicsit elnéztem a méreteket,a repcsik szárnya alatt nézve,max fele ekkorának láttam.
Ez 1 tankot is szétkapna,ha telibeveri,a repülőnek reszeltek,ha ezzel hátbavágják.
Még ha el sem működik,akkor is keresztül megy a gépen ilyen tömeggel.
Na,le vagyok nyűgözve.
:)
Dehogy kapna szét, túl puha ahhoz a rakéta. Max. az érzékelőket bontaná le, de még az oldalpáncél is rögöve vennél le. A rakéta az egy héjszerkezet, semmi több. Még egy MiG-15 is elvitt haza egy vezérsíkba ékelődött rakétát. Akkor szerinted egy tank páncélját mennyire nyűgözi le egy AAM?

Hogy hova szánják ezeket a kis rakétákat homályos, amikor már az eredeti R-77 problémája is az, hogy az AIM-120B HMZ is jobb volt nála, nemhogy a C-7 vagy a Meteor.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hatótávolsága nem kisebb, mint az eredetinek?
Biztos hogy kisebb, de mit érne egy nagyobb hatótávú rakéta, ha egy stealth-gépet jó ha az indító GÉP fedélzeti radarja is csak max 15-20km-ről tudna befogni. Annál messzebbről úgyse indíthatná a saját rakétáját ... szóval jön a stealth-korszak, és vele újra a közeli légiharc.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Biztos hogy kisebb, de mit érne egy nagyobb hatótávú rakéta, ha egy stealth-gépet jó ha az indító GÉP fedélzeti radarja is csak max 15-20km-ről tudna befogni. Annál messzebbről úgyse indíthatná a saját rakétáját ... szóval jön a stealth-korszak, és vele újra a közeli légiharc.
Ok, csak ennek semmi értelme. Mert közepes magasságon ennek az izének a HMZ olyan röhejesen kicsi, hogy erre sem jó. A nagyobb R-77-et 20 km-en indítva 4-5 km magasan bőven NEZ-en kívül lehet lenni, az ellenfél gyors és fordul és magasságot is változtat. Mindez úgy, hogy az L/D arányt jól hazavágja a rakéta rövidsége és az átmérője továbbra is nagy...

A Peregrine rakéta nem csak rövidebb, de sokkal kisebb átmérője van. Okkal.

Az egésze nem értem, hogy ezzel mi a búbánatot akarnak.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Ok, csak ennek semmi értelme. Mert közepes magasságon ennek az izének a HMZ olyan röhejesen kicsi, hogy erre sem jó. A nagyobb R-77-et 20 km-en indítva 4-5 km magasan bőven NEZ-en kívül lehet lenni, az ellenfél gyors és fordul és magasságot is változtat. Mindez úgy, hogy az L/D arányt jól hazavágja a rakéta rövidsége és az átmérője továbbra is nagy...

A Peregrine rakéta nem csak rövidebb, de sokkal kisebb átmérője van. Okkal.

Az egésze nem értem, hogy ezzel mi a búbánatot akarnak.


Tudni én sem tudom, Vova bácsi MÉG nem írta meg, csak tippelek:
- ez a bigyó befér a Szu-57-es kisebb belső fegyverterébe is, és több fér be belőle, mint az alap R-77-esből. (Talán csak nem ez a beharangozott R-77M?)
- olcsó kifejleszteni, mert minden alkotóeleme kész, csak át kell emelni az R-77-esből. Egy rövidebb (esetleg, ha bilibe lóg a kezem, akkor kettős üzemmódú) rakéta hajtómű, és máris kész az új orosz "csoda".
- attól, hogy rövid és nagy az átmérője, még alaposan el tudja rontani egy RC-135, vagy egy B-52 napját. Nem minden légicél surranó, izé csökkentett észlelhetőségű, és nem mind száguldozik.
Nem állítom, hogy Szergej feltalálta a spanyolviaszt, de azt sem hinném, hogy teljesen hülye. Biztos nem ok nélkül kezdte összelegózni ezt a cuccot. Szóval nem ítélkeznék, inkább várok és figyelek.

bokinak: kiválóak a forrásaid, mindig meg tudsz lepni valami újdonsággal!
 
M

molnibalage

Guest
Tudni én sem tudom, Vova bácsi MÉG nem írta meg, csak tippelek:
- ez a bigyó befér a Szu-57-es kisebb belső fegyverterébe is, és több fér be belőle, mint az alap R-77-esből. (Talán csak nem ez a beharangozott R-77M?)
- olcsó kifejleszteni, mert minden alkotóeleme kész, csak át kell emelni az R-77-esből. Egy rövidebb (esetleg, ha bilibe lóg a kezem, akkor kettős üzemmódú) rakéta hajtómű, és máris kész az új orosz "csoda".
- attól, hogy rövid és nagy az átmérője, még alaposan el tudja rontani egy RC-135, vagy egy B-52 napját. Nem minden légicél surranó, izé csökkentett észlelhetőségű, és nem mind száguldozik.
Nem állítom, hogy Szergej feltalálta a spanyolviaszt, de azt sem hinném, hogy teljesen hülye. Biztos nem ok nélkül kezdte összelegózni ezt a cuccot. Szóval nem ítélkeznék, inkább várok és figyelek.

bokinak: kiválóak a forrásaid, mindig meg tudsz lepni valami újdonsággal!
Egy alkalmazás jutott még eszembe. CM vadászatra. Oda nem feltétlen kell nagy HMZ. Ha egy csapatban halad sok CM, akkor nagy magasságban szupercirkálva tud rohangálni a Szu-57 úgy, hogy belső térben akkor akár elvisz 16 db-ot is.
De más tényleg nem jut eszembe, mert egymás melletti elhelyezésben nem nyújt semmi előnyt.

Az RC és B-52 ellen pont a szupernagy HMZ kéne és azt sem érne szart sem. Vész esetén lemennek 12 km-ről vészsüllyedéssel SL-re és a támadó rakéta HMZ-je minimum feleződik.
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest and fip7

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Az RC és B-52 ellen pont a szupernagy HMZ kéne és azt sem érne szart sem. Vész esetén lemennek 12 km-ről vészsüllyedéssel SL-re és a támadó rakéta HMZ-je minimum feleződik.

HA észreveszi a közeledő Szu-57-est, ami surranó, és HA észleli a rakétaindítást, akkor sem hiszem, hogy előbb leér földközelbe, mint ez a kis apróság a hátsójába. Nem indítják ezt olyan messziről. Szóval az nem vészsüllyedés lenne, hanem az lyuknak ütése az édes anyaföldbe. De még, ha megússza is az RC, a missziót már fújhatja! Már Pokriskin is megmondta, hogy a légvédelem nem csak a támadó gép lelövésével érheti el a célját. Elég ha a támadónak meg kell szakítania a feladatát.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
HA észreveszi a közeledő Szu-57-est, ami surranó, és HA észleli a rakétaindítást, akkor sem hiszem, hogy előbb leér földközelbe, mint ez a kis apróság a hátsójába. Nem indítják ezt olyan messziről. Szóval az nem vészsüllyedés lenne, hanem az lyuknak ütése az édes anyaföldbe. De még, ha megússza is az RC, a missziót már fújhatja! Már Popriskin is megmondta, hogy a légvédelem nem csak a támadó gép lelövésével érheti el a célját. Elég ha a támadónak meg kell szakítania a feladatát.
Egy B-52-es az ellenfél 400 km-es távolságába sem szabadna, hogy kerüljön. Bármilyen helyen, ahol vadász ellenállással kell számolni és légvédelemmel nem megy közelebb. Így nézd ezt. A Szu-57 sem all aspest stealth, tehát ha elkezd egy B-52 felé menne "annak hátsójába", akkor már régen vadászik rá a HAVCAP és ott kb két E-3 lenne 200-300 km-re egymástól. Mindkettő ellen nem megy az RCS csökkentést... Ha egyik felé repülne, akkor a másik látja.

A stealthnek is megvan a maga korlátja.

A B-52 JASSM és egyéb több száz km-es HMZ-jű fegyverével nem repül vadászgép közelébe. Ez nem 1972 és Hanoi... Az rég volt. Nagyon.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Egy B-52-es az ellenfél 400 km-es távolságába sem szabadna, hogy kerüljön. Bármilyen helyen, ahol vadász ellenállással kell számolni és légvédelemmel nem megy közelebb. Így nézd ezt. A Szu-57 sem all aspest stealth, tehát ha elkezd egy B-52 felé menne "annak hátsójába", akkor már régen vadászik rá a HAVCAP és ott kb két E-3 lenne 200-300 km-re egymástól. Mindkettő ellen nem megy az RCS csökkentést... Ha egyik felé repülne, akkor a másik látja.

A stealthnek is megvan a maga korlátja.

A B-52 JASSM és egyéb több száz km-es HMZ-jű fegyverével nem repül vadászgép közelébe. Ez nem 1972 és Hanoi... Az rég volt. Nagyon.

Korrekt!
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 313
13 346
113
Biztos hogy kisebb, de mit érne egy nagyobb hatótávú rakéta, ha egy stealth-gépet jó ha az indító GÉP fedélzeti radarja is csak max 15-20km-ről tudna befogni. Annál messzebbről úgyse indíthatná a saját rakétáját ... szóval jön a stealth-korszak, és vele újra a közeli légiharc.

Nem azt kell nézni, hogy nagyobb hatótávolságú, hanem hogy (az általad említett stealth-stealth esetet szemlélve) a célt elérve működhet a hajtóműve (bekapcsolja újra vagy addig megy - mindegy). Ha pedig a célt elérve megy a raksimotor, annak reszeltek, ha valami aktív cucc nem szedi le...

És ebben van a lényeg - aktív védelem. Ránézésre ez az USAF SACM raksijának a megfelelője. Elvileg ez lesz mindenen, pl. a B-21 aktív védelmének része. Leszed mindent, AA és SAM raksit, vadászgépet, CM-et vagy drónt.

Az oroszok valszeg ugyanezért csinálták, a Szu-57 esetében már van értelme egy ilyen eszköznek. A jövő lényegében ez. Amolyan AEGIS/SM-2 a levegőben, kisebb méretben (pl. a DAS számára tökéletes).
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
Tudni én sem tudom, Vova bácsi MÉG nem írta meg, csak tippelek:
- ez a bigyó befér a Szu-57-es kisebb belső fegyverterébe is, és több fér be belőle, mint az alap R-77-esből. (Talán csak nem ez a beharangozott R-77M?)
- olcsó kifejleszteni, mert minden alkotóeleme kész, csak át kell emelni az R-77-esből. Egy rövidebb (esetleg, ha bilibe lóg a kezem, akkor kettős üzemmódú) rakéta hajtómű, és máris kész az új orosz "csoda".
- attól, hogy rövid és nagy az átmérője, még alaposan el tudja rontani egy RC-135, vagy egy B-52 napját. Nem minden légicél surranó, izé csökkentett észlelhetőségű, és nem mind száguldozik.
Nem állítom, hogy Szergej feltalálta a spanyolviaszt, de azt sem hinném, hogy teljesen hülye. Biztos nem ok nélkül kezdte összelegózni ezt a cuccot. Szóval nem ítélkeznék, inkább várok és figyelek.

bokinak: kiválóak a forrásaid, mindig meg tudsz lepni valami újdonsággal!

Szerintem ez lesz az RVV-MD. (tipp)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Ok, csak ennek semmi értelme. Mert közepes magasságon ennek az izének a HMZ olyan röhejesen kicsi, hogy erre sem jó. A nagyobb R-77-et 20 km-en indítva 4-5 km magasan bőven NEZ-en kívül lehet lenni, az ellenfél gyors és fordul és magasságot is változtat. Mindez úgy, hogy az L/D arányt jól hazavágja a rakéta rövidsége és az átmérője továbbra is nagy...

A Peregrine rakéta nem csak rövidebb, de sokkal kisebb átmérője van. Okkal.

Az egésze nem értem, hogy ezzel mi a búbánatot akarnak.

Az 5.gen. gépek légi jarca nagy magasságban folyik nem közepesen.Vagyis ezt írják az okosok.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Még egy vélemény:
Ebből a "zsebrakétából" 17 db látható a képen. Hacsak az orosz hozzáállás - gondolok itt a mániákus titkolódzásra - nem változott meg gyökeresen, amit kétlek, akkor ez a cucc már vagy sorozatgyártásra érett, vagy sorozatban gyártják. Egyébként nem mutogatnák. (Most eltekintenék a maszkirovka és nincs is ilyen, meg az április 1.-ei tréfa verzióktól.) Tehát várom a tippeket, hogy milyen típuson, és mikor fog először feltűnni függesztve! Én a Szu-57-re, és a 2021.-es MAKS-ra teszem a zizit.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Python
T

Törölt tag 1945

Guest
Még egy vélemény:
Ebből a "zsebrakétából" 17 db látható a képen. Hacsak az orosz hozzáállás - gondolok itt a mániákus titkolódzásra - nem változott meg gyökeresen, amit kétlek, akkor ez a cucc már vagy sorozatgyártásra érett, vagy sorozatban gyártják. Egyébként nem mutogatnák. (Most eltekintenék a maszkirovka és nincs is ilyen, meg az április 1.-ei tréfa verzióktól.) Tehát várom a tippeket, hogy milyen típuson, és mikor fog először feltűnni függesztve! Én a Szu-57-re, és a 2021.-es MAKS-ra teszem a zizit.

Színükből ítélve, állami átvételi tesztekhez készítenek a képen egy szériát. (éleslövészet, Északi-sark-i támaszpont, sivatagi támaszpont, akár Szíria, stb...)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
R-77 rakétákat kaptak a szírek a MiG-29 gépeikhez válaszul az idlibi török agresszióra.

r-77-e-2.jpg
 

Rotten878

Active Member
2018. november 21.
211
181
43
R-77 rakétákat kaptak a szírek a MiG-29 gépeikhez válaszul az idlibi török agresszióra.

r-77-e-2.jpg

Engem érdekelne, hogy ezek milyen változatú R-77 rakéták, illetve nem vagyok képben hogy a szír légierő Fulcromjainak a radarja egyáltalán alkalmas-e az újabb verziók bevetésére?
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 894
113
Mennyi 29 lehet még repképes? Törököknél F16? Jobb lenne gyorsan megállapodni Assadnak, szerintem... A számok nem hazudnak sajnos.

f-16 és amraam ellen nem kellene erőltetni azt a 29-est az r77-tel se
talán van ennyi eszük
ha viszont megjelenik egy nagy török drón és valamiért fentről kellene leszedni de úgy hogy az a mig ne repüljön be az amraamok hatósugarába tehát viszonylag távolról akkor arra pont jó lehet
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
Engem érdekelne, hogy ezek milyen változatú R-77 rakéták, illetve nem vagyok képben hogy a szír légierő Fulcromjainak a radarja egyáltalán alkalmas-e az újabb verziók bevetésére?
Jó kérdés. Szerintem az exportváltozatú RVV-AE, amely kisebb hatótávú mint az orosz légierő által használt R-77-1.
 
  • Tetszik
Reactions: Rotten878