[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Mas


Csak hangosan gondolkodvakerdezve. Vajon ma mennyire van elengedve a katona keze hogy azt valasszon amit akar es vagy mennyire apolitika donti el hogy eztessluszpasz. ???
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
Mas


Csak hangosan gondolkodvakerdezve. Vajon ma mennyire van elengedve a katona keze hogy azt valasszon amit akar es vagy mennyire apolitika donti el hogy eztessluszpasz. ???
Ideális eset: A katonák adnak egy listát. Adott képességek ellátására, ezek a technikai eszközök stb. szükségesek. Nem egyet neveznek meg, hanem többet előnyökkel, hatranyokkal. Aztán a politikai vezetés, a szakpolitikusokat bevonva letárgyalja, majd a politikusok döntenek. Most jó a helyzet, mert a honvédelmi miniszter is volt katona, tehát a szakmai véleményt a végső dontéseknél tudja képviselni.

De sosem a katona dönt, nem is feladata. Ez a politikusoké. Ők őrzik a kassza kulcsát, övék a felelősség. Ha okosak, figyelembe veszik a katonák ajánlásait, mert különben nem lesz teljesítve a cél, egy modern ütőképes hadsereg.

Eddig nem lőttek mellé, jól halad a Zrínyi.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
H145M helyet MD-969.
H225M a IAR-330 SOCAT fegyverzetével.


Ha Puma lesz az IFV, akkor mellélövés (30 mm főfegyverzet miatt). 99%, hogy ez lesz.
Nem akarom fogyasztani a biteket ezzel, mert nem ez az a topik, de korábban a mh lehetséges fejlesztési irányaiban már felhoztam érveimet.

A Lynx 35 mm-es változata pont olyan mint a Puma 35 mm-es változata. Még nincs, de lehetséges, mindkettő tornyát, fegyverzetét az RM csinálja. Csak az egyiket már gyártják és használják, míg a másikból egy db van 30 mm-es gépágyúval, ami lehet majd akár a 35 mm-es is. Amúgy én is a 35 mm-est szeretném, de ezek a realitások. A mellélövés szerintem egy demó példányban létező, ki nem próbált, fejlesztés korai stádiumában lévő harcjárműre befizetni, ami kb annyiba fog kerülni, mint a Puma, csak 5-10 év amíg ideér. És befejezhetjük a fejlesztését a Currussal. Viszont reménykedhetsz, nagyon nincs eldöntve ez a dolog, akármelyik lehet, meg egyik sem. :(
A 80-as évek elejétől létezik a 35/50-es Rheinmetall Rh 503 ágyú. Még a Marder 2-be fejlesztették bele.
A Marder 2-ről minden megtalálható itt.
Már nem került megrendelésre a HH vége miatt. Az ágyú azonban rendelkezésre áll.
Biztosan át kell tervezni a tornyot, és a BW talán sosem rendelné meg, de a más megrendelések kedvéért szerintem megépítik.
A BW-nek kicsúszna a súlyhatárokból.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A Lynx 35 mm-es változata pont olyan mint a Puma 35 mm-es változata. Még nincs, de lehetséges, mindkettő tornyát, fegyverzetét az RM csinálja. Csak az egyiket már gyártják és használják, míg a másikból egy db van 30 mm-es gépágyúval, ami lehet majd akár a 35 mm-es is. Amúgy én is a 35 mm-est szeretném, de ezek a realitások. A mellélövés szerintem egy demó példányban létező, ki nem próbált, fejlesztés korai stádiumában lévő harcjárműre befizetni, ami kb annyiba fog kerülni, mint a Puma, csak 5-10 év amíg ideér. És befejezhetjük a fejlesztését a Currussal. Viszont reménykedhetsz, nagyon nincs eldöntve ez a dolog, akármelyik lehet, meg egyik sem. :(

Tehát ha jól vettem ki az eddigieket... Nem valószínű hogy a nehézdandárnak szánt IFV német lesz. Nem lesz úszóképes. ( Nem is kell szerintem hogy az legyen ) Nem döntöttük el azonban hogy mi legyen, noha azt tudjuk mi ne legyen.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Tehát ha jól vettem ki az eddigieket... Nem valószínű hogy a nehézdandárnak szánt IFV német lesz. Nem lesz úszóképes. ( Nem is kell szerintem hogy az legyen ) Nem döntöttük el azonban hogy mi legyen, noha azt tudjuk mi ne legyen.
Szándék van, ezt a politika kimondta. A szakma egyöntetűen korszerű, élenjáró technológiát képviselő, kiemelkedő páncélvédettségű gyalogsági harcjárművet javasol, ezt sokan sejtik, érzik, tudják. Ez Magyarország számára lényegében két járműre szűkül (láncos változatban), illetve néhány nyugat-európai kerekesre, vagy ezek megfelelő arányú kombinációjára. Vannak a katonák, szakértők véleményén kívül más aspektusok is, reméljük jó döntés születik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Szándék van, ezt a politika kimondta. A szakma egyöntetűen korszerű, élenjáró technológiát képviselő, kiemelkedő páncélvédettségű gyalogsági harcjárművet javasol, ezt sokan sejtik, érzik, tudják. Ez Magyarország számára lényegében két járműre szűkül (láncos változatban), illetve néhány nyugat-európai kerekesre, vagy ezek megfelelő arányú kombinációjára. Vannak a katonák, szakértők véleményén kívül más aspektusok is, reméljük jó döntés születik.
Miért, felmerült, hogy mindkét dandár azonos járművet kap???:eek: (ha ez már minősített infó, akkor persze nem várok választ!)
Mert én ennek nem sok értelmét látnám...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Tehát ha jól vettem ki az eddigieket... Nem valószínű hogy a nehézdandárnak szánt IFV német lesz. Nem lesz úszóképes. ( Nem is kell szerintem hogy az legyen ) Nem döntöttük el azonban hogy mi legyen, noha azt tudjuk mi ne legyen.
Miért, tudsz olyan nyugati láncos IFV-t, amelyik úszóképes? /A Borsuk még nincs kész!/
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Miért, felmerült, hogy mindkét dandár azonos járművet kap???:eek: (ha ez már minősített infó, akkor persze nem várok választ!)
Mert én ennek nem sok értelmét látnám...

@Mackensen csak láncost akar :p

Szerintem ez is csak pénzkérdés. Ha belenyomják azt a 2.5 -3 milliárdot amit a szárazföldi erők megérdemelnének akkor olyan rosszul nem sülhet el a dolog. 4x4 meg lesz török mert politika.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Tegnap egy másik topic-ba betették. Nyilván van probléma, alkatrész sincs elég még, mint ahogy üzemeltetési tapasztalat is kevés. Ugyanakkor érezhetően (német bel-) politikai célzatú műsornak tűnik, ha ki tudsz szedni konkrétumokat, engem érdekelne, had tanuljunk belőle, hátha szükség lesz rá...:rolleyes:

Ez alapján a Lynx-re rá se nézzünk mert még ha a Pumánál is science-fiction a 2024-es harcképesség úgy hogy már jó pár éve rendszerben van, akkor mit várhatnánk egy "prototípustól"?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Mert attol hogy lesz egy nato által elvárt felszerelt dandarunk amivel lehet hogy teljes mértékben
nem is rendelkezhetünk?? pl egy közös hadosztály terve, stb.........esetén.
Ezt a marhaságot meg honnan a frászból vetted?
Jelenleg is kialakítás alatt van a Közép-európai Többnemzetiségű Hadosztály.
Ez nem jelenti azt, hogy az abba beleadott alegységeink felett ne mi rendelkeznénk.
Ez csupán annyit jelent, hogy ezek az egységek az itthoni gyakorlatok mellett járnak hadosztályszintű gyakorlatokra is külföldre, hogy NATO szerepvállalás vagy vészhelyzet esetén más nemzetekkel jobb összehangolásban lehessen tevékenykedni.
Ezek nem gyors reagálású erők. De összességében sokkal nagyobb harcértékkel rendelkeznek majd, mintha csak ad hoc összedobnák a NATO országok (zászlóaljanként, dandáronként) az erőiket.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Ezért kell nagyon észnél lennünk! Ez egy többmilliárdos üzlet lehet a mi számunkra is, ha csak egy része is idetelepül egy német hátterű gyalogsági jármű gyártásának. (legyen az akár kerekes, vagy láncos is...)

Hat ha erre iranyul a hattermunka akkor nem is csoda hogy nincs bejelentes.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A Pumával meg továbbra is az a bajom hogy ha tényleg tényleg valami csoda folytán beszerzésre kerül akkor a közepesbe meg máshová mi fog jutni.

Azt csinálunk a NATO-ba felajánlott egységeinkkel, amit csak akarunk, pláne, hogy nem külföldön állomásoznak. Szerintem először Tatán vonják ki a BTR-eket, majd csak utána Debrecenben (új 8x8 helyette), mert Debrecennek kell előbb harckésznek lennie. Tata a Pumákkal lesz harckész majd, Debrecen viszont még a BTR-ekkel, aztán jöhet csak az átfegyverzés!
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Azt csinálunk a NATO-ba felajánlott egységeinkkel, amit csak akarunk, pláne, hogy nem külföldön állomásoznak. Szerintem először Tatán vonják ki a BTR-eket, majd csak utána Debrecenben (új 8x8 helyette), mert Debrecennek kell előbb harckésznek lennie. Tata a Pumákkal lesz harckész majd, Debrecen viszont még a BTR-ekkel, aztán jöhet csak az átfegyverzés!
A nehéz vagy közepes dilemmát egyszerűbben is meg lehet oldani. A nehéz dandár alárendeltségébe a gépesített lövészzászlóaljakon kívül harckocsi, önjáró tüzér (Pzh) és az ezekhez szükséges támogató alegységek szervezhetőek, míg közepes esetén ugyanilyen glz.-k harckocsi nélkül, kerekes önjáró tüzér alegységgel, könnyebb logisztikával, esetleg rohamlövész alegységekkel lennének egy kötelékbe összevonva. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a jelenleg meglévő öt lövészzászlóaljat nyugodtan egyféle GYHJ-vel fel lehet szerelni (Ez két dandár szervezésére elég). Az újonnan felállított/felállítandó lövészzászlóaljak lehetnének majd 2026 után 8x8-as GYHJ- vel vagy PSZH -val, ezekből lehetne a harmadik, az úgynevezett könnyólövész dandár.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
A nehéz vagy közepes dilemmát egyszerűbben is meg lehet oldani. A nehéz dandár alárendeltségébe a gépesített lövészzászlóaljakon kívül harckocsi, önjáró tüzér (Pzh) és az ezekhez szükséges támogató alegységek szervezhetőek, míg közepes esetén ugyanilyen glz.-k harckocsi nélkül, kerekes önjáró tüzér alegységgel, könnyebb logisztikával, esetleg rohamlövész alegységekkel lennének egy kötelékbe összevonva. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a jelenleg meglévő öt lövészzászlóaljat nyugodtan egyféle GYHJ-vel fel lehet szerelni (Ez két dandár szervezésére elég). Az újonnan felállított/felállítandó lövészzászlóaljak lehetnének majd 2026 után 8x8-as GYHJ- vel vagy PSZH -val, ezekből lehetne a harmadik, az úgynevezett könnyólövész dandár.
Mindenképpen kerekes lesz a közepesben.