A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Tisztelt urak! Kérdésem lenne felétek. Esetleg, ha a legkedvesebb dél-keleti szomszédunk - mivel ihletet kaptak tőlünk a CZ fegyverek után - hogy állnak a Barretta gyártásával? Esetleg beindult már? Vagy csak egy fellángolás volt részükről? A másik dolog: A CZ fegyverekről esetleg valami tapasztalat, hogy beváltak-e? Én nekem , mint kívülállónak tetszik, de én nem értek hozzá. Még egy kérdésem volna a szállítógép terén. Ha netán rendelünk 3 db KC390-t, volna- e realitása brazil rakétatüzérségnek? Mert gondolom azért nem gagyi minőség, tudom, nem ez a legfontosabb elsődlegesen, de azért szerintem nem ártana ilyesmik beszerzése is.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Az élelmezési norma emelés nem képes kompenzálni az elmúlt évtizedek élelmiszer áremelkedését.
Ismét egy terület, amit a felső vezetés elhanyagol. A nagy frászt nem lehetne emelni a normát. Szándék és tervezés kérdése. Míg ilyen körülmények lesznek (felszerelés, szállás, ellátás, fizetés) a szerződésesek nem fognak tolongani a laktanya kapukban. A határra kivezényelt katonák nem panaszkodtak az ellátásra. Miért a zsaruellátó oldalára töltötték fel? Ezt tán nem a sétálgatós rendőrök kapják?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Brit/amerikai tüzérség 2003ban is képes volt az 1perces reakcióidőre.Másfél évtizede
Ja, az izraeli tüzérség meg a 80-as években Bejrútnál 5-10 másodpercen belül visszalőtt!!! Persze azok speciális esetek voltak, de sikerült nekik. Mi viszont (és a környező országok se) nem vagyunk se a British, se az US Army, se az izraeli hadsereg. Elég sokáig nem is leszünk azok ... szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 868
113
Ismét egy terület, amit a felső vezetés elhanyagol. A nagy frászt nem lehetne emelni a normát. Szándék és tervezés kérdése. Míg ilyen körülmények lesznek (felszerelés, szállás, ellátás, fizetés) a szerződésesek nem fognak tolongani a laktanya kapukban. A határra kivezényelt katonák nem panaszkodtak az ellátásra. Miért a zsaruellátó oldalára töltötték fel? Ezt tán nem a sétálgatós rendőrök kapják?
A rendőrök hatszor jobb kaját kaptak a határon mindig is. Ahol amúgy emelt norma van nekünk is ami azért fogyasztható, csak túl sok a pékárú benne. Egyébként kicsit hangulatkeltő poszt mert azt nem írta oda, hogy amúgy kapott napközben rendes kaját.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 424
113
A rendőrök hatszor jobb kaját kaptak a határon mindig is. Ahol amúgy emelt norma van nekünk is ami azért fogyasztható, csak túl sok a pékárú benne. Egyébként kicsit hangulatkeltő poszt mert azt nem írta oda, hogy amúgy kapott napközben rendes kaját.

Egyébként kell ezért fizetni a katonáknak ? Mert a munkájukért ugye, illetményt kapnak. Ne jó, ez elég kósza gondolat, hisz műveletben, gyakorlaton, vagy épp a határon, nem biztos hogy el tudná magát ennivalóval látni egy katona. Viszont a felvetés annyiban helytálló, hogy ez is benne van a katonai szolgálatban, vagy az élelmezérét fizetni kell ?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 868
113
Egyébként kell ezért fizetni a katonáknak ? Mert a munkájukért ugye, illetményt kapnak. Ne jó, ez elég kósza gondolat, hisz műveletben, gyakorlaton, vagy épp a határon, nem biztos hogy el tudná magát ennivalóval látni egy katona. Viszont a felvetés annyiban helytálló, hogy ez is benne van a katonai szolgálatban, vagy az élelmezérét fizetni kell ?
Hs szolgálatban jár neki a kaja ha 8 órásban akkor fizetős de baromi olcsó és a legtöbb laktanyában jó a kaja.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
A rendőrök hatszor jobb kaját kaptak a határon mindig is. Ahol amúgy emelt norma van nekünk is ami azért fogyasztható, csak túl sok a pékárú benne. Egyébként kicsit hangulatkeltő poszt mert azt nem írta oda, hogy amúgy kapott napközben rendes kaját.


A tényekben mi a hangulatkeltés?

Az van odaírva, hogy vacsora+éjszakai pótlék.

Amúgy mivel nem vagyok diatetikus nem tudom mi az igazán jó és egészséges.
Pl egy épületügyeletesi szólgálatban kb 4 órát alszol a 24ből.
Ami nem is 24 hisz elötte eligazítás, utánna átadás, átvétel. Van reggeli, ebéd meg ez a vacsora+éjszakai.

Ráadásul ha külszolgálatban éjfélkor elmész kajálni, vagy kapsz csomagot ettől fényévekre van.
Persze nem azt várom el, de 2 csoffadt zsömle mondjuk egy 100 kilós embernek szerintem nem elég.

Amit napközben kaptunk kaját azzal nekem sem volt bajom.

Egyedül Tünde utcában. Ott azt mondták azt kapjuk mint a honvéd kórházban a betegek. Szegények.
Ja a szar és kevés kajához ott President vajat kaptunk. Ami meg k nem olcsó. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika
M

molnibalage

Guest
Ez a kommentet viccnek szántad? Akkor kezdjük egy állítással, amit aztán kifejtek.

A valódi tömeghadsereg kora lejárt.


Ez mikor fog feltűnni végre egyeseknek...?
A hidegháború alatt is csak az elsővonalas alakulatoknak jutott igazi élvonalbeli fegyverzet. A VSz és kis NATO országokban még azoknak sem, csak részben. Mindenki másnak jutott, ami. Sokszor szar, sokszor semmi a harctámogató részen. A hh óta kb. mindenki hagyta leépülni az erejének egy bizonyos részét. Melyik részét? Segítek, a haszontalant. Aminek fenntartása drága, de cserébe harcértéke annyira alacsony, hogy nem éri megtartani. Mert az első komolyabb alakulat is hülyére picsázza azokat.

Mi változott? Az, hogy a jóléti megközelítés és szavazatszerzés legyőzte a fegyverkezést - minden újságírói tamtam ellenére - és az, hogy a tömeghadseregek a sorkatonasággal is búcsúztak. Ahol van sorkatonaság ott egészen más rendszerű, mint ami a tömeghadseregek korában volt. Viszont a trend az, hogy ami megmarad, azt igen keményen felfegyverzik. Egy mai US Army bakához képest a 30-40 évvel ezelőtti egy csóró cigánynak tűnik. Tessék megnézni. Ez részben a technológiai fejlődés eredménye is, csak ugyebár lehetne ma az, hogy fejlődés ellenére legyen csupasz egy lövész. De nem ez a trend.

Annak semmi értelme, hogy ágyútöltelék 0 felszerelésű egységeket állítson fel az ember. Akkor az is jobb, ha az nincs. Mert mennyivel egyszerűbb mozgatni, etetni és ellátni 5 ezer kőkemény harcost, mint 25 ezer toprongyost?

Mire jó a toprongyos haderő? Jön az első harci helikopter géppár és egy fél zl-at felszámol PGM-mel fél óra alatt. Repülőgép dettó. Akkor egy toprongyos ezred (nuku MANPAD, nuku éjjjelátó, teherautón utaznak IFV helyett és szaros T-55-je, ha van, nincs ezred szintű és semmilyen légvédelem) helyett legyen egy KŐKEMÉNY kisebb zl. Aminek van Leo2A7-e, Pumája, normális légvédelme, rádiója, éjjellátója GPS, felderítő drónja, zavarvédett tikosított rádiója, Pzh 2000 és CG kézi pct-je és minden ami kell. Egy ilyen mennyiségileg kisebb erő is egy szutyok 1980-as "színvonalú" sokkal nagyobb, de színvonaltalan egységen úgy menne keresztül, mint fos a libán. Mint a 80-as évek gyenge MN hadosztályai.

Az angoloknak összevissza 2 db hadosztálya lesz jövőre. Igen, jól látjátok. Kettő. Csak van hozzá normális RAF, nem Chieftain hk-ja van, hanem Challenger 2-je (kérdés meddig lesz hozzá lőszer...), AH-64D (vagy E?) támogatja, meg AS.90 és nem vontatott tüzérség. Remélem érthető trend.

Most megint másoljam be a HTÖ idézetét a NATO és VSz első és másodvonalas egységek relációjáról? A VSz + szovjet teljes tartalékos minden szirszar erőket tartalmazó ereje összeszámolva valami 200 hadosztály volt. Ezt anno @Hpasp be is tette asszem.

Mi volt ebből az igazán jól felszerelt krém? Hát úgy 20 szovjet hadosztály. A matekban gyengébbek kedvéért ez 10%. A hh óta eltel idő arról szólt, hogy ezt szutyok masszát felszámolták és a maradék lett sokkal keményebb. Mert a Sivatagi Vihar pl. megmutatta, hogy egy légvédelem nélküli erőt a mai PGM előtt hogyan szednek darabokra. Ez ma tessék a 3. hatványra emelni.

Nincs értelme egy nagy, sok embert követelő erőt fenntartani, ha úgysem tudod megvédeni, mert nincs hozzá elég vadászgép és légvédelem. Szart megtartani értelme nincs, mert az meg a fejlett kemény ellen az első nap fogja és agyoncsapja. Tehát az, hogy pl. az oroszok is lemondtak a régi szutyok tartalékos tömeges hülyeségről nem véletlen.

Mert így meg lehet azt csinálni, hogy a HTÖ-ben idealizált hh-s légvédelem az ma az elsővonalas erőiknél reális. Csak éppen akár már Buk-M2 van, Sz-300VM, Tor-M2 és 2K22M. Zl. szinten meg nem Sztrela-2/3 és Igla, hanem Igla, Igla-Sz és Verba. És lehet, hogy nincs 20 első és sok sok Cat II/III egység, de az az egy, ami van, az azért elég lábremegetető erőt tud felmutatni. Tessék csak kiszámolni a célcsatornákat és lehet sokkolódni. És ez csak a légvédelem.


Na, magyar szinten ez azt jelenti, hogy az 1986-os állapot a 4+2 db toprongyos ho. helyett két kőkemény dandár a cél most tudtommal a Z2026 szerint. De annak aztán adni kell mindent. NASAMS II csapatlégvédelem, Mistral és kéne igazi MANPAD is. A NASAMS II lenne a Kub és a Krug váltója úgy, hogy kell ESSM Block II vagy AMRAAM-ER. A Mistral a Sztrela-10M utódja és az Igla helyett kéne Stinger, mert más nem nagyon jön szóba. Valódi MANPAD kell.

Remélem így már érthető, hogy miért mondtál butaságot. Mert minden országnál az van, hogy a valódi képességet ezek kőkemény erők jelentik. Azt látjuk a COIN konfliktusokban, hogy a mire jók a mezítlábas egységek. Megdögleni.

Szerinted melyik színvonalú haderőbe könnyebb embert találni, aki szolgál is benne? A toprongyosba vagy a kőkeménybe?
C8YBNaw.png


ui. Ha valaki Kínával jön, virtuálisan pofánverem. Magyarország nem 1+ mrd-os ország.
A kapcsolódó komment.
https://forum.htka.hu/threads/harckocsik-harctéri-alkalmazása.848/page-51#post-413913
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
826
4 198
93
A tényekben mi a hangulatkeltés?

Az van odaírva, hogy vacsora+éjszakai pótlék.

Amúgy mivel nem vagyok diatetikus nem tudom mi az igazán jó és egészséges.
Pl egy épületügyeletesi szólgálatban kb 4 órát alszol a 24ből.
Ami nem is 24 hisz elötte eligazítás, utánna átadás, átvétel. Van reggeli, ebéd meg ez a vacsora+éjszakai.

Ráadásul ha külszolgálatban éjfélkor elmész kajálni, vagy kapsz csomagot ettől fényévekre van.
Persze nem azt várom el, de 2 csoffadt zsömle mondjuk egy 100 kilós embernek szerintem nem elég.

Amit napközben kaptunk kaját azzal nekem sem volt bajom.

Egyedül Tünde utcában. Ott azt mondták azt kapjuk mint a honvéd kórházban a betegek. Szegények.
Ja a szar és kevés kajához ott President vajat kaptunk. Ami meg k nem olcsó. o_O
Tudni kellene, hogy mire kapta a katona. A határon tényleg jobb volt a rendőrségi kaja, ráadásul mi az éjszakai ellátmányt úgy kaptuk, hogy meleg vacsorát ettünk asztalnál, megkaptuk az éjszakai hideget és azzal kellett kibirni reggel 8ig mondjuk. Mert akkor alvás előtt mentünk reggelizni és ugy feküdtünk le. Alapbol ha lenne hozzá még egy paradicsom is, teljesen OK lenne. És gondolom udito volt hozzá. Azt hozzá kell azért tenni, hogy mi csak a határon és csapaterőben kapunk ellátást. Ha 12 órázunk, ha 24 órázunk, megoldjuk ahogy akarjuk az étkezést. A panaszkodásról meg annyit, hogy egy katona haverom szerint, de én is tapasztaltam ezt, mindig azok panaszkodnak legjobban az ingyen kapott ellátmány minőségére, akik egyébként otthon szart esznek kővel....
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Ez sima tévedés.Csak tüzérség tekintetében,szlovákok,románo és a szerbek is gyártanak hasonló képességű löveget,mint a PzH.Plusz mindegyiknek van saját,és egész fejlett sorozatvető rendszereik.Helikopácsok terén sincs,és nem is lesz semmiféle különösebb elönyünk.5db páncélvadász képességű felfegyverzett könnyű szállitó H145M,ennyiröl szolnak a hirek.Románoknak van 2század Sokac,szerbek most kaptak Mi35m gépeket.
Megint a hülyeségek a beteges külföld imádatba :D

Románok hol gyártanak pzh 2000 szintű löveget? A szlovákok vicc zsuzsannáját pedig ne nevezd minőségnek.... Sehol nincsenek a pzh 2000-hez és lényegében alig tudják gyártani.
Egyedül talán a szerbek ötletes önjáró löveget hoztak össze, ami kerekes, de közelítőleg sem veszi fel a pzh 2000 szintjét minőségben sem és kurvára nehezen "gyártják"

A románoknak régóta nincs saját gyártású helikopterei, csak össze szerelő üzemeik és ahoz is kell külső segítség. Az 1 bitesek kedvéjért egyszerűen = képtelenek lennének új helikoptereket gyártani maximum csak updatelni és azt is külső segítséggel.
A szlovákoknak harci helikopterük sincs, és a szerbeknek meg vicc mennyiség van akármiből is, lényegében nincs légierejük.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Tisztelt urak! Kérdésem lenne felétek. Esetleg, ha a legkedvesebb dél-keleti szomszédunk - mivel ihletet kaptak tőlünk a CZ fegyverek után - hogy állnak a Barretta gyártásával? Esetleg beindult már? Vagy csak egy fellángolás volt részükről? A másik dolog: A CZ fegyverekről esetleg valami tapasztalat, hogy beváltak-e? Én nekem , mint kívülállónak tetszik, de én nem értek hozzá. Még egy kérdésem volna a szállítógép terén. Ha netán rendelünk 3 db KC390-t, volna- e realitása brazil rakétatüzérségnek? Mert gondolom azért nem gagyi minőség, tudom, nem ez a legfontosabb elsődlegesen, de azért szerintem nem ártana ilyesmik beszerzése is.
A románok beretta gyártása kb akkora kamu mint a leopard 2 vétel. Érdekes mélyen kussolnak ha mind kettőről van szó.
A románok minden egyes magyar bejelentésre bejelentenek egy érdeklődési nyilatkozatot akár egy űrhajóra is, szánalmas banda.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Megint a hülyeségek a beteges külföld imádatba :D

Románok hol gyártanak pzh 2000 szintű löveget? A szlovákok vicc zsuzsannáját pedig ne nevezd minőségnek.... Sehol nincsenek a pzh 2000-hez és lényegében alig tudják gyártani.
Egyedül talán a szerbek ötletes önjáró löveget hoztak össze, ami kerekes, de közelítőleg sem veszi fel a pzh 2000 szintjét minőségben sem és kurvára nehezen "gyártják"

A románoknak régóta nincs saját gyártású helikopterei, csak össze szerelő üzemeik és ahoz is kell külső segítség. Az 1 bitesek kedvéjért egyszerűen = képtelenek lennének új helikoptereket gyártani maximum csak updatelni és azt is külső segítséggel.
A szlovákoknak harci helikopterük sincs, és a szerbeknek meg vicc mennyiség van akármiből is, lényegében nincs légierejük.

Jah és egy dolog lemaradt. A szerbek csak álmodnának 8 darab mi-24-ről mert annyi sincs nekik.
A honvédségnek van és burkoltan modernizált méghozzá.
Ez mellet akár tetszik akár nem neked a legmagasabb Hfroce-al jöttek a H-145M és jönni fognak. H225 is hforcal jönnek.
36 tűztámogató helikopter odabasz az imádott szomszédaidnak és megeszik reggeli a mi-35 m-et is, amiből mennyi van a szerbeknek? 2 darab? Vagy 4? Hű ha.....
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Megint a hülyeségek a beteges külföld imádatba :D

Románok hol gyártanak pzh 2000 szintű löveget? A szlovákok vicc zsuzsannáját pedig ne nevezd minőségnek.... Sehol nincsenek a pzh 2000-hez és lényegében alig tudják gyártani.
Egyedül talán a szerbek ötletes önjáró löveget hoztak össze, ami kerekes, de közelítőleg sem veszi fel a pzh 2000 szintjét minőségben sem és kurvára nehezen "gyártják"

A románoknak régóta nincs saját gyártású helikopterei, csak össze szerelő üzemeik és ahoz is kell külső segítség. Az 1 bitesek kedvéjért egyszerűen = képtelenek lennének új helikoptereket gyártani maximum csak updatelni és azt is külső segítséggel.
A szlovákoknak harci helikopterük sincs, és a szerbeknek meg vicc mennyiség van akármiből is, lényegében nincs légierejük.
Ezeket a nagykepű hozzaszolasokat az egyeb 1 biteseknek leci megtartani. Megertenem ha tartanank valahol. De sehol sem.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Ezeket a nagykepű hozzaszolasokat az egyeb 1 biteseknek leci megtartani. Megertenem ha tartanank valahol. De sehol sem.
A lekezelő és semmit nem érő kommentedet tartsd meg magadnak ( érezd a saját stílusod) és tanulj belőle, hogy ne kamuzz és ne imád a szomszéd hazugságait. Ha valaki a tényeket közli mint én nem megsértödni kell rajta hanem megköszöni, hogy tanulhattál és felvilágosítottak, hogy eddig álom világban éltél a szomszédokkal kapcsolatosan is.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 068
113
Off
Édes jó istenem! Nekem akinek ha bárkire azt mondják, hogy turbó magyar, rosszul esik, s mégis új értelmet nyer a kifejezés...
On
A kajáról annyit, mikor én még soros voltam Románéknál, 1 pástétomos konzervet kellet 6 felé osztani, s egy kb ekkora zsömi volt a teljes napi kenyér adag, mint amit itt mutattak a képen.
Egy dolgot megtanultam, olyan katona nincs aki ne sírna mindig valamiért!
Félreértés ne essék, kapják meg a lehető legtöbbet! De azért ez nem a Hotel Royal....
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
Tudni kellene, hogy mire kapta a katona. A határon tényleg jobb volt a rendőrségi kaja, ráadásul mi az éjszakai ellátmányt úgy kaptuk, hogy meleg vacsorát ettünk asztalnál, megkaptuk az éjszakai hideget és azzal kellett kibirni reggel 8ig mondjuk. Mert akkor alvás előtt mentünk reggelizni és ugy feküdtünk le. Alapbol ha lenne hozzá még egy paradicsom is, teljesen OK lenne. És gondolom udito volt hozzá. Azt hozzá kell azért tenni, hogy mi csak a határon és csapaterőben kapunk ellátást. Ha 12 órázunk, ha 24 órázunk, megoldjuk ahogy akarjuk az étkezést. A panaszkodásról meg annyit, hogy egy katona haverom szerint, de én is tapasztaltam ezt, mindig azok panaszkodnak legjobban az ingyen kapott ellátmány minőségére, akik egyébként otthon szart esznek kővel....


Hát én nem szart eszem kővel;), de ha asszonyom ezt odapattintaná elém, egy hétfői nap este mikor megyek éjszakás műszakban. Hááát. Felszaladna a szemöldököm. :D
Még ha délben cordon blue volt akkor is. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Shed