Falkland - 1982

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Jó. :)

Leírtuk több témakört, pl én is 2 linket, abból 1-et beillesztek, sok érdekes van az írásban.

"Az argentinokat váratlanul érte, hogy az angolok a katonai válaszlépés mellett döntöttek, ugyanis nem igazán készültek komolyabb fegyveres összetűzésekre. Ezt mutatja,
... "

https://toriblog.blog.hu/2008/04/08/a_falklandi_haboru_iii

:)

Ezt mondom az eleje óta!Álmukban nem gondolták,hogy fegyverrel kell megvédeniük a szigetet így nem is készületek erre.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and jani22
T

Törölt tag 1945

Guest
Nos az elmúlt időszakban lehetőségem nyílt egészen érdekes Brit és Argentin elsődleges forrásokat olvasni a Falkland szigetek körüli 1982-es konfliktus, tengeralattjáró és tengeralattjáró-elhárító műveleteiről.

Mivel a küzdő felek által alkalmazott technikák jellemzően ismertetve voltak korábbi sorozatokban, így a részletek értelmezéséhez javaslom a korábbi topicok újraolvasását:
Szonárok
Meghajtások

Ellentétben a fenti sorozatok idealizált matematikai számításával, itt a véres valósága kerül bemutatásra.
Előre is elnézést kérek az esetleges mítosz-rombolásért...

ps: ha érdekel a sorozat, nyomj egy like-ot, hogy lássam megéri-e a sorozat fordításába befektetett munka...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Kb 10.000 argentín védte a szigetet tudtak volna még küldeni ha akarnak.

Jóformán Argentína minden részéből dobtak át az ezredeket.
base-locations-of-the-Argentine-units-deployed-to-the-Falklands.jpg


Eléggé szét is voltak szórva a szigeteken.

5dc82a03-91cf-4aa2-bfa0-3af988e2ba80.jpg


És ugyan kidolgozták az ellentámadás módját, de igazából utánpótlás nélkül (teljes Brit tengeri és légifölény miatt) nem igazán mozdultak az egységek, és inkább kivárták a megadást.
681f777f-1d83-4874-8d3b-8d9a937acdfc.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nos az elmúlt időszakban lehetőségem nyílt egészen érdekes Brit és Argentin elsődleges forrásokat olvasni a Falkland szigetek körüli 1982-es konfliktus, tengeralattjáró és tengeralattjáró-elhárító műveleteiről.

Mivel a küzdő felek által alkalmazott technikák jellemzően ismertetve voltak korábbi sorozatokban, így a részletek értelmezéséhez javaslom a korábbi topicok újraolvasását:
Szonárok
Meghajtások

Ellentétben a fenti sorozatok idealizált matematikai számításával, itt a véres valósága kerül bemutatásra.
Előre is elnézést kérek az esetleges mítosz-rombolásért...

ps: ha érdekel a sorozat, nyomj egy like-ot, hogy lássam megéri-e a sorozat fordításába befektetett munka...

Folyamatban van a sorozat készítése, már ki jegyzeteltem a konfliktusban aktívan résztvevő 5 tengeralattjáró elsődleges forrásanyagát, nagyjából van most egy (angol nyelvű) vázlatom, illetve gyártom a térképeket, mert nekem legalábbis a Cape Meredith, a Punta Delgada, vagy az Isla de los Estados nem sokat mond...

És persze ínyencek kedvéért a szovjetek résztvétele is ki lesz tárgyalva, jósok visszaemlékezéssel...

Ascension-Island-from-the-CER-501.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Folyamatban van a sorozat készítése, már ki jegyzeteltem a konfliktusban aktívan résztvevő 5 tengeralattjáró elsődleges forrásanyagát, nagyjából van most egy (angol nyelvű) vázlatom, illetve gyártom a térképeket, mert nekem legalábbis a Cape Meredith, a Punta Delgada, vagy az Isla de los Estados nem sokat mond...

És persze ínyencek kedvéért a szovjetek résztvétele is ki lesz tárgyalva, jósok visszaemlékezéssel...

Ascension-Island-from-the-CER-501.jpg

Talán ideje lenne elkezdeni megtanulni spanyolul...;)
 
M

molnibalage

Guest
Folyamatban van a sorozat készítése, már ki jegyzeteltem a konfliktusban aktívan résztvevő 5 tengeralattjáró elsődleges forrásanyagát, nagyjából van most egy (angol nyelvű) vázlatom, illetve gyártom a térképeket, mert nekem legalábbis a Cape Meredith, a Punta Delgada, vagy az Isla de los Estados nem sokat mond...

És persze ínyencek kedvéért a szovjetek résztvétele is ki lesz tárgyalva, jósok visszaemlékezéssel...

Ascension-Island-from-the-CER-501.jpg
Jósok? Mágusok is részt vettek? :)
Az egyik kedvenc képem Asencion-ról ez. Pure '80s életérzés.
Ascension-Island_ZD7XF.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Folyamatban van a sorozat készítése, már ki jegyzeteltem a konfliktusban aktívan résztvevő 5 tengeralattjáró elsődleges forrásanyagát, nagyjából van most egy (angol nyelvű) vázlatom, illetve gyártom a térképeket, mert nekem legalábbis a Cape Meredith, a Punta Delgada, vagy az Isla de los Estados nem sokat mond...

És persze ínyencek kedvéért a szovjetek résztvétele is ki lesz tárgyalva, jósok visszaemlékezéssel...

Ascension-Island-from-the-CER-501.jpg

Megfordult a fejükben egy század SZU-24 odapakolása?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Lehet,hogy elgurult a gyógyszerem de úgy néz ki,hogy egy kicsit reálisabban látom az akkoti Szovjet vezetést.Az,hogy nem SZU-24 hanem teszem azt egy tengeralattjáró lett volna a tetes már csak részletkérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
Komolyan, számomra elég rettenetesek az Argentin források, mert ugyan angol nyelvűek, de feltételezik, hogy teljesen tisztában vagy a helyi földrajzzal...
Retrato_Oficial_Galtieri.jpg


Leopoldo Galtieri Argentin elnök a Svájci közvetítő nagykövetnek (UK felé) megemlítette, hogy a szovjetek felajánlották hogy elsüllyeszthetik az egyik Britt hordozót, az argentínokra fogva azt...
... persze lehet hogy ez csak böff volt???
(ezt is kitárgyaljuk majd)
:)

Szerintem az amerikai támogatás volt a sorsdöntő ebben a háborúban,illetve Reagan elnök katonai és erkölcsi támogatása.
Thatcher asszonynak csak hívni kellett Ronaldot,és mindent megkapott amit kért. :)
Pár éve egy amerikai nyugdíjas tengerészgyalogos parancsnok megemlítette,hogy a Falklandi háború alatt, előkészítettek egy partra szállító hajót,a rajta levő amerikai Harrier gépekkel együtt átadásra,ha a brit hordozókat,sikerült volna megrongálni,akkor kaptak volna egyet kölcsönbe.
Az argentinok egy katonai nagyhatalom+szuperhatalom párosával néztek szembe.
 
M

molnibalage

Guest
Lehet,hogy elgurult a gyógyszerem de úgy néz ki,hogy egy kicsit reálisabban látom az akkoti Szovjet vezetést.Az,hogy nem SZU-24 hanem teszem azt egy tengeralattjáró lett volna a tetes már csak részletkérdés.
Lehet, hogy neked az. Nekem nem. Szép felvételek vannak ahogy a argi gépek repültek. Kicsit sem lett volna feltűnő, ha hirtelen Szu-24-eseket kezdenek felvenni. Az, hogy egy huszadrangú szaros konfliktusban meg a bármilyen ASM-mel menjen oda a szovjet kicsit sci-fi. A harmadik világban 10+ éves degradált cuccokat, sokszor szarokat (MiG-23MSz) adtak el.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Mondjuk azért az Argiknak eszébe juthatott volna valamilyen komolyabb export haditechnika beszerzése a sziget elfoglalása előtt.
Mert elég ramaty haderővel vágtak neki a konfliktusnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Lehet, hogy neked az. Nekem nem. Szép felvételek vannak ahogy a argi gépek repültek. Kicsit sem lett volna feltűnő, ha hirtelen Szu-24-eseket kezdenek felvenni. Az, hogy egy huszadrangú szaros konfliktusban meg a bármilyen ASM-mel menjen oda a szovjet kicsit sci-fi. A harmadik világban 10+ éves degradált cuccokat, sokszor szarokat (MiG-23MSz) adtak el.

Akkoriban még nem nagyon voltak SZU-24M(évekkel később álltak rendszerbe) gépek a sima SZU-24-nek pedig elég karcsú volt az irányitott rakétafegyverzete(volt valami SEAD rakéta meg H-23 és ennyi),persze ettől még jelentős erőt képviseltek volna.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
dudi

Én értem, hogy a háború elterelés volt. De az angoloknak a sziget vissza vételéhez partra kell szállni. Annak megnehezítésére meg tök jók az ATGM-ek meg a MANPAD-ok.
Tudtommal az argik nem használtak ilyeneket. És ezek azért elég olcsó cuccok.
Ha meg tényleg rá szántak volna némi pénzt akkor lehetett volna a szigetre cipelni S-125 Nyevát meg Zsu-23-2/4-et. Vagy venni 10-18 Mirage F1-et vagy MIG-23-at.
Ezek mind opciók voltak ha bele gondolsz, és nem egy eget verő összegek. De tény nem tudom mennyi idő alatt találták ki ezt a dolgot. Ha 1980-ban akkor lett volna idejük vásárolni, ha 1982-ben jött az ötlet akkor marad az ATGM+MANPAD meg egyéb könnyű eszközök.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
dudi

Én értem, hogy a háború elterelés volt. De az angoloknak a sziget vissza vételéhez partra kell szállni. Annak megnehezítésére meg tök jók az ATGM-ek meg a MANPAD-ok.
Tudtommal az argik nem használtak ilyeneket. És ezek azért elég olcsó cuccok.
Ha meg tényleg rá szántak volna némi pénzt akkor lehetett volna a szigetre cipelni S-125 Nyevát meg Zsu-23-2/4-et. Vagy venni 10-18 Mirage F1-et vagy MIG-23-at.
Ezek mind opciók voltak ha bele gondolsz, és nem egy eget verő összegek. De tény nem tudom mennyi idő alatt találták ki ezt a dolgot. Ha 1980-ban akkor lett volna idejük vásárolni, ha 1982-ben jött az ötlet akkor marad az ATGM+MANPAD meg egyéb könnyű eszközök.

Azt nem oldották meg,hogy készleteket halmozzanak fel a szigeten...