A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Ha nem ez a végső cél, akkor be kell szántani sóval a picsába az egész MH-t!

Nem érted,hogy ez lehetetlen?Nem vagyunk elég gazdagok ahhoz,hogy akkora seregünk legyen amivel ezt meg tudjuk tenni.Vagy te a fél országot nyomorba akarod tartani azért,hogy legyen egy kb néphadsereg létszámú hadseregünk haonló számú de modern eszközparkkal?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Már szaladhatsz is az ekéért.
Komolyan mondom, hogy szerintem arra, hogy Irakban meg Afganisztánban tudjunk parádézni, kiképzősdit és konvoj kíséretet játszani kár az adóforintokat elkölteni, ha deklaráltan felteszi itt a kezét még hivatásos is, hogy "Theee hülye, tééényleg elhitted hogy meg kéne tudni védeni magunkat ???!"

Igen, el :(.
A környező országoktól, akik JELENLEG a szövetségeseink, de a történelmet én nem felejtettem el, igen is CÉLNAK kell hogy legyen minden időben hogy védelemben meg tudjuk védeni magunkat. Ehhez NINCS szükség sem amerikai, sem semmilyen harmadik ország állandó bázisára itthon.

Ha meg nem a környező államok, történelmi ellenfeleinkről beszélünk, hanem a "zoroszveszélyről" akkor meg vallom, hogy józan ésszel belátható az is, hogy ha beengedjük ide az amerikaiakat, csak rosszabbul járunk, mint ha nincsenek itt, mivel megvédeni NEM fognak, csak extra célpontokat generálnak a hazánk területén!

Ráadásul akárki akármit mond, sérül a szuverenitásunk is.

Persze velem ellentétben, lehet ennek tapsolni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Hogy egy kis mézet kenjek a madzagra....;)
DmPfZJzXcAAnyfD.jpg
RCD.jpg
cb-90-ff-ga-drawings.gif
67f235db79cf23322de0578224f1cdfc.jpg
Én úgy olvastam, hogy az CB90+AMOS combo nem vált be. Törölték is a programot. (bár legyártottak több ilyen járművet is) A CB nem volt elég nagy és stabil a nagy AMOS toronyhoz, viszont a sima NEMO beszerzésre került a finneknél, csak egy másik hajóra (Watercat M14 ).
Namost a mi AM-jeink jóval nagyobbak, és stabilabbak mint a CB-90-esek. Utóbbiak inkább a AN-ek kategóriájába "versenyeznek". Igazság szerint valahol a 2 típus között vannak. Persze csak méretben, mert sebességben mindkettő más kategória. Ugyanakkor nem biztos, hogy megéri azt a pénzt (3-4M USD), amiből szerintem az összes AM-et rendbe lehetne rakni (a kivontakat is!). Az általam feldobott fegyverzet persze egy másik kategória, de ha a CB90-et is fel akarod szerelni komolyabban, arra is pluszban kell költeni
Különben nem igazán értem, hogy miért ne kerülhetne fel folyami hajónkra egy NEMO torony. (A SRAMS azért nem játszik, mert az nem stabilizált)
Egyedül az ára az, ami meredek, de cserébe a 10km-es lőtávolsággal elég távolról lehet vele zargatni bármilyen ellenfelet. Akár a vízen, akár a parton, akár több kilométer mélységben.
Ráadásul az összes 120-as gránát kilőhető vele (füst és világítós is).
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
De nem lesz állandó katonai bázis!Honnan van ez a hülyeség?
Azt olvastam, hogy 4 bázison lesznek építkezések az amik miatt. Ha ez nem azt jelenti, hogy itt amerikai katonák fognak állomásozni, akkor vedd úgy, hogy nem szóltam egy szót sem.

Bocsi, de nem akarok még egy szarkavaró Goodfriendet az országba, főleg nem úgy, hogy elég komoly erőt állomásoztatnának itt. Nekem már az is sok volt tavaly októberben(?) amikor a Lavrov látogatásakor Ospreyekkel parádéztak a Parlament előtt. Arra a keménykedésre semmi szükségünk nem volt. És azt sem szeretném, ha mindezért nekünk kellene fizetnünk, márpedig... :rolleyes:
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ilyesmi a maximum, amire a KR-nek (határvadászok) szüksége lehet:
2863976286_aa9a36d215_b.jpg


A három Nestinből kettő mehet a kohóba, egyet meg át kell építeni egy darus műszaki-támogató bázishajóvá a tűzszerészeknek, búvároknak. Vagy egy-egy EOD és búvár bázishajó. A lényeg, hogy jelen formában nem kellenek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Azt olvastam, hogy 4 bázison lesznek építkezések az amik miatt. Ha ez nem azt jelenti, hogy itt amerikai katonák fognak állomásozni, akkor vedd úgy, hogy nem szóltam egy szót sem.

Bocsi, de nem akarok még egy szarkavaró Goodfriendet az országba, főleg nem úgy, hogy elég komoly erőt állomásoztatnának itt. Nekem már az is sok volt tavaly októberben(?) amikor a Lavrov látogatásakor Ospreyekkel parádéztak a Parlament előtt. Arra a keménykedésre semmi szükségünk nem volt. És azt sem szeretném, ha mindezért nekünk kellene fizetnünk, márpedig... :rolleyes:

De azok nem azért lesznek mert ide jönnek hosszútávra hanem azért,hogy egyáltalán esélyük legyen idejönni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Azt olvastam, hogy 4 bázison lesznek építkezések az amik miatt. Ha ez nem azt jelenti, hogy itt amerikai katonák fognak állomásozni, akkor vedd úgy, hogy nem szóltam egy szót sem.

Bocsi, de nem akarok még egy szarkavaró Goodfriendet az országba, főleg nem úgy, hogy elég komoly erőt állomásoztatnának itt. Nekem már az is sok volt tavaly októberben(?) amikor a Lavrov látogatásakor Ospreyekkel parádéztak a Parlament előtt. Arra a keménykedésre semmi szükségünk nem volt. És azt sem szeretném, ha mindezért nekünk kellene fizetnünk, márpedig... :rolleyes:
Hát pedig nem állandó jelenlét miatt van építkezés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Lehetetlen állandó amerikai katonai bázis nélkül garantálni az ország biztonságát? Ne már!

Komolyan mondom, hogy szerintem arra, hogy Irakban meg Afganisztánban tudjunk parádézni, kiképzősdit és konvoj kíséretet játszani kár az adóforintokat elkölteni, ha deklaráltan felteszi itt a kezét még hivatásos is, hogy "Theee hülye, tééényleg elhitted hogy meg kéne tudni védeni magunkat ???!"

Igen, el :(.
A környező országoktól, akik JELENLEG a szövetségeseink, de a történelmet én nem felejtettem el, igen is CÉLNAK kell hogy legyen minden időben hogy védelemben meg tudjuk védeni magunkat. Ehhez NINCS szükség sem amerikai, sem semmilyen harmadik ország állandó bázisára itthon.

Ha meg nem a környező államok, történelmi ellenfeleinkről beszélünk, hanem a "zoroszveszélyről" akkor meg vallom, hogy józan ésszel belátható az is, hogy ha beengedjük ide az amerikaiakat, csak rosszabbul járunk, mint ha nincsenek itt, mivel megvédeni NEM fognak, csak extra célpontokat generálnak a hazánk területén!

Ráadásul akárki akármit mond, sérül a szuverenitásunk is.

Persze velem ellentétben, lehet ennek tapsolni...

El sem akarja hinni, hogy lehetséges nem szolga mentalitással élni, nekem ez a legfurcsább!

Srácok PISA teszt? Negatív lett?
Mondjuk dudi is írról híres, hogy tőmondatokban értekezik.
@dudi egy kurv@ szóval sem állította, hogy nekünk amerikai bázis kellene! Sőt!
Ne legyél már buta.Mi a francot akarnának itt hosszútávon?Semmilyen szempontból nem vagyunk jó helyen jelenleg.Semmi nem történik a világban amihez egy itthoni bázis lenne a legalkalmasabb
Tényleg át kellene nézni azt a DCA megállapodást!

A Jogalappal-ról kimásolom ide:
És nyilvánvalóan ez az alaptörvényi rendelkezéshez mi mindvégig ragaszkodtunk a tárgyalás során, ez okozott is elég komoly vitákat és elég hosszú csúszásokat is a tárgyalásokban. Ugyanis a megközelítés teljesen ellentétes volt. Mi mindvégig azt hangsúlyoztuk, hogy ez a DCA semmilyen módon nem tekinthető egy biankó felhatalmazásnak semmire. Tehát ugyanúgy, ahogy eddig, minden egyes csapatmozgást vagy állomásoztatást vagy műveletet, tehát minden jelentősebb amerikai katonai aktust a megfelelő közjogi engedélyezési folyamatnak kell megelőznie.
Ha önök végigtanulmányozták a szöveget, gondolom, megtették, akkor láthatják, hogy az Alaptörvényre és a magyar jogszabályokra több ponton is konkrét utalás szerepel. A tervezet szövege világosan körül határolja, hogy az Egyesült Államok hadereje milyen módon, milyen körülmények között és milyen tevékenységek végzésére lehet jogosult, milyen felhatalmazás és milyen engedélyezés nyomán.

Nagyon sok újdonság azért nincsen a történetben, tekintettel arra, hogy alapvetően olyan tevékenységeket szabályozna az új DCA is, amely tevékenységeket az elmúlt két évtized során folyamatosan vagy többször is elvégeztek az amerikaiak Magyarországon.

Ténylegesen új elem a Magyar Honvédség infrastruktúrájának fejlesztésében való részvétel, valamint a gyakorlatozás és az eszköztárolás és eszközkarbantartás rugalmasabb szabályozása. Eddig is voltak közös hadgyakorlataink, kétoldalú alapon is meg NATO-kereteken belül is, eddig is zajlottak közös kiképzések. Pápán ott található a NATO stratégiai légiszállítási kapacitása, tehát tevékenységek tekintetében már eddig meglévő tevékenységekről beszélünk.
A bázisbővítések/fejlesztések nem azt jelentik, hogy idetelepülhetnének önkényesen.
Egyszerűen arról van szó, hogy ha és amennyiben nekünk vagy a NATO megtámadása esetén másik NATO tagnak szüksége van az amerikai légierő támogatására, akkor ne csak a saját gépeit kiszolgálni képes infrastruktúrával rendelkezzenek a bázisaink, hanem mondjuk még 2-3 szövetséges (hangsúlyozom nem kizárólag amerikai) repülőszázadot is ki tudjanak szolgálni. Ezek megérkezéséhez továbbra is országgyűlési felhatalmazás kell.

Irak esete rohadtul más. Ők már fekete krix-kaxos zászló alatt tevékenykednének, ha az amerikaiak nem növelik a jelenlétüket.
Konkrétan: hivatalosan az iraki kormányzat kérte a csapatok visszatelepítését, továbbá a saját területeiken lévő ellenséges erők légicsapásait.

Eddig vicces, hogy remegtek itt a DCA ellen, miközben annyira be akar jönni ide az USA, hogy beláthatatlan időre lemondta a tervbe vett infrastrukturális fejlesztéseket....
Szerintem egy teljesen vállalható DCA lett aláírva, ami meg ráadásul csak 10 évre szól. Várhatóan 3-4 éven belül nem fognak az amerikaiak semmilyen lóvét itt infrastruktúrába beletenni. Meg ugye a szóban forgó fejlesztések saját erőből fognak megvalósulni. Akkor mit is kellene nekünk visszafizetni?
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Én úgy olvastam, hogy az CB90+AMOS combo nem vált be. Törölték is a programot. (bár legyártottak több ilyen járművet is) A CB nem volt elég nagy és stabil a nagy AMOS toronyhoz, viszont a sima NEMO beszerzésre került a finneknél, csak egy másik hajóra (Watercat M14 ).
Namost a mi AM-jeink jóval nagyobbak, és stabilabbak mint a CB-90-esek. Utóbbiak inkább a AN-ek kategóriájába "versenyeznek". Igazság szerint valahol a 2 típus között vannak. Persze csak méretben, mert sebességben mindkettő más kategória. Ugyanakkor nem biztos, hogy megéri azt a pénzt (3-4M USD), amiből szerintem az összes AM-et rendbe lehetne rakni (a kivontakat is!). Az általam feldobott fegyverzet persze egy másik kategória, de ha a CB90-et is fel akarod szerelni komolyabban, arra is pluszban kell költeni
Különben nem igazán értem, hogy miért ne kerülhetne fel folyami hajónkra egy NEMO torony. (A SRAMS azért nem játszik, mert az nem stabilizált)
Egyedül az ára az, ami meredek, de cserébe a 10km-es lőtávolsággal elég távolról lehet vele zargatni bármilyen ellenfelet. Akár a vízen, akár a parton, akár több kilométer mélységben.
Ráadásul az összes 120-as gránát kilőhető vele (füst és világítós is).
Ránézésre látszik,hogy nagy neki.DiGép 81milis változatú Vasziljok variánsa lenne neki való(DE-81).De az a hajó meg elment.(pedig szerintem jó lenne gépesitett/hk századonként 2-t berakni a hadrendbe).Különben szerintem pont a SRAMSot elbirná még-csak akkor el kell látni egy jóféle stabilizátorral.
De minek nekünk tüzérségi hajó?Duna delta a legközelebbi tájék,ahol lenne komoly haszna.AM maradjon csak aknász/tüzszerész hajó.A légvédelmét kéne erősiteni,ellátni füstfejlesztővel,ködvetővel,meg némi REH cuccal.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Hát pedig nem állandó jelenlét miatt van építkezés.
Amit aláírtunk DCA-t, az azért ha akarják lehetővé teszi hogy jöjjenek állandóra is. Most éppen úgy megy az építkezés hogy nem lesz. Aztán meg ha akarják lehet, jó gyorsan, mert alá van írva rá a jogi háttér.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
De azok nem azért lesznek mert ide jönnek hosszútávra hanem azért,hogy egyáltalán esélyük legyen idejönni.
Igen, de az iraki példa miatt ez már nem kívánatos. Nehogy az legyen, hogy ha ittlétük ellentétes lenne az érdekeinkkel (ugye már volt egy ospreyezés rosszkor!), akkor benyögjék, hogy ők márpedig azt csinálnak Magyarországon, amit akarnak és ha nem tetszik, akkor fizessünk ezercsillió dollárt és még szankciókat is kapunk, és lefoglalják a külföldi javainkat is, mert ők itt beruháztak a bázisokba, ahogy most előadják magukat Irakban!

Ez az iraki műsor átírta a forgatókönyveket, addig jó, amíg semmi közük az országhoz, már az aláírt DCA-t is jobb lenne felmondani, mert olcsóbban megúszhatjuk a haragot a felmondás miatt, mintha megvárnánk a következményeit, hogy esetleg betelepednek hozzánk!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Igen, de az iraki példa miatt ez már nem kívánatos. Nehogy az legyen, hogy ha ittlétük ellentétes lenne az érdekeinkkel (ugye már volt egy ospreyezés rosszkor!), akkor benyögjék, hogy ők márpedig azt csinálnak Magyarországon, amit akarnak és ha nem tetszik, akkor fizessünk ezercsillió dollárt és még szankciókat is kapunk, és lefoglalják a külföldi javainkat is, mert ők itt beruháztak a bázisokba, ahogy most előadják magukat Irakban!

Ez az iraki műsor átírta a forgatókönyveket, addig jó, amíg semmi közük az országhoz, már az aláírt DCA-t is jobb lenne felmondani, mert olcsóbban megúszhatjuk a haragot a felmondás miatt, mintha megvárnánk a következményeit, hogy esetleg betelepednek hozzánk!

Ne nevettesd már ki magad ilyen elő sem fordulhat.Azért lesznek fejlesztések(ha már Irak a példa),hogyha mégegyszer előfordulhat olyan eset mint irakban akkor ne az államokból kelljen majd egy zászlóaljat átmozgatni hanem meg tudják azt tenni,hogy idehozzák őket és ha kell bevetik ha nem meg mennek vissza haza.