A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Nem nem elég védett,hacsak nem egy 50 évvel ezelőtti IFV védelme a célod.

Azt látom,hogy te direkt beszélsz hülyeséget.Teljesen egyértelmű amit mondunk de te valami fura perverzió miatt kiforgatod a szavainkat.Ehhez nem tudok más kívánni csak erőt,egészséget meg katona szerencsét...
Én senkinek a szavait nem forgattam ki! Ezt kikérem magamnak! o_O
Egymás után beidéztem mindkettőtök egymást követő 2 mondatát, ami teljesen homlokegyenest ellentétes véleményt fogalmaz meg. Lehet kerekes IFV vs. nem lehet.
Még csak ki sem kellett ragadni a szövegkörnyezetből.
Elvileg ti mindketten aktív katonák vagytok. Ez a szakmátok.
Szerinted egy műkedvelő mennyire lehet tisztában ezekkel az IFV/AFV/APC/ATTC kifejezésekkel, ha ti (ezzel foglalkozó emberek) sem tudtok megegyezni ezen járművek kritériumaiban?
Én már az elején láttam, hogy valami hasonló lesz a végkifejlet.
Szerintem teljesen felesleges ezeket a kategóriákat kőbe vésni, mert a technikai fejlődés úgy is átírja.
Ha nagyon kellene én csak egy igen laza kritériumhalmot tudnék megadni az IFV-re: minimum 30mm-es gépágyúval és ATGM-mel felszerelt minimum 30mm-es gépágyú lövedék ellen felpáncélozott gyalogsági szállító jármű. (engem annyira nem zavar, ha kerekes is) DE ez csak egy jelenleg aktuális kritérium halom - a saját rendszeremben. Lehet hogy 5-10 év múlva ez már csak APC-nek lesz jó...:)
Peace, Love, miegymás.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
amit sokszor mindenki elfelejt...1 a hazáját védő katona (lásd 56) felér 10 másikkal..és ez nem vicc..de mindegy is. mindenki abban hisz amiben akar. és tegyen mindenki azt amit akar. a végén majd ugyis minden kiderül.
amit n mondtam eredetileg az az volt hogy csak a tesi tanár bosszantására megtettük azt hogy a 10x tavot lefutottuk. mert volt önbecsulésunk..ez volt a mondanivalom semmi mas.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Én senkinek a szavait nem forgattam ki! Ezt kikérem magamnak! o_O
Egymás után beidéztem mindkettőtök egymást követő 2 mondatát, ami teljesen homlokegyenest ellentétes véleményt fogalmaz meg. Lehet kerekes IFV vs. nem lehet.
Még csak ki sem kellett ragadni a szövegkörnyezetből.
Elvileg ti mindketten aktív katonák vagytok. Ez a szakmátok.
Szerinted egy műkedvelő mennyire lehet tisztában ezekkel az IFV/AFV/APC/ATTC kifejezésekkel, ha ti (ezzel foglalkozó emberek) sem tudtok megegyezni ezen járművek kritériumaiban?
Én már az elején láttam, hogy valami hasonló lesz a végkifejlet.
Szerintem teljesen felesleges ezeket a kategóriákat kőbe vésni, mert a technikai fejlődés úgy is átírja.
Ha nagyon kellene én csak egy igen laza kritériumhalmot tudnék megadni az IFV-re: minimum 30mm-es gépágyúval és ATGM-mel felszerelt minimum 30mm-es gépágyú lövedék ellen felpáncélozott gyalogsági szállító jármű. (engem annyira nem zavar, ha kerekes is) DE ez csak egy jelenleg aktuális kritérium halom - a saját rendszeremben. Lehet hogy 5-10 év múlva ez már csak APC-nek lesz jó...:)
Peace, Love, miegymás.

Nem felesleges csak azt nem akarod megérteni,hogy teszem azt ha egy AV-10 Broncora rakunk radart meg rakétát attól még nem lesz vadászgép hiába felel meg a papír szerinti definíciónak!
És erről beszéltem amikorcazt mondtym,hogy kiforgatod a szavainkat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
amit sokszor mindenki elfelejt...1 a hazáját védő katona (lásd 56) felér 10 másikkal..és ez nem vicc..de mindegy is. mindenki abban hisz amiben akar. és tegyen mindenki azt amit akar. a végén majd ugyis minden kiderül.

Felejtsük már ezt el.A motiváció fontos de az önmagában nem valami joker motiváció,hogy a hazáját védi.A támadóknak is tudsz adni ilyen értékű motivációt, lásd az amerikaiak 2001-es és 2003-as inváziói.Hidd el,hogy azok a katonákvegy pillanattsl nem voktak jevésbé motiváltak mint bárki aki az országát védi.Nincs olyan,hogy én vagyok a motiváltabb mert a hazámat védem,ez csak a mesében létezik.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Nem felesleges csak azt nem akarod megérteni,hogy teszem azt ha egy AV-10 Broncora rakunk radart meg rakétát attól még nem lesz vadászgép hiába felel meg a papír szerinti definíciónak!
És erről beszéltem amikorcazt mondtym,hogy kiforgatod a szavainkat.
Dehogy hiszem azt! :eek:
Leírtam egy ilyen mondatot:
Akkor ezek szerint, ha egy Bronco 3-ra felteszek egy 30mm-es FLW-500-as tornyot meg csatolok hozzá egy Spike-ot, akkor az már IFV?
láncos, 65km/h-ra képes, ez mindenhova elmegy, ahova egy Leopard, STANAG 4-ig páncélozható, és 10-12 katonát el is visz magával... ;)
Még a smile is ott a végén!!!
Csak hogy értsd, leírok egy másik mondatot:

"Akkor ezek szerint, ha a nagyapámnak áramszedői lettek volna, sárga színű, és csilingel is, akkor én most villamos lennék?"

Érzed a kettő közötti párhuzamot?
Azt azért remélem érted, hogy ha valami megfelel egy definíciónak, és még sem az, akkor a definícióval van a probléma. Én indirekt módon bebizonyítottam neked, hogy rossz/nem pontos a definíciód. Tulajdonképpen, szerintem nem is lehet pontosan definiálni az IFV fogalmát, vagy csak nagyon bonyolult módon.
Na és ezért írtam, hogy hosszú este lesz ez....:oops: Nekem eddig tartott.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Felejtsük már ezt el.A motiváció fontos de az önmagában nem valami joker motiváció,hogy a hazáját védi.A támadóknak is tudsz adni ilyen értékű motivációt, lásd az amerikaiak 2001-es és 2003-as inváziói.Hidd el,hogy azok a katonákvegy pillanattsl nem voktak jevésbé motiváltak mint bárki aki az országát védi.Nincs olyan,hogy én vagyok a motiváltabb mert a hazámat védem,ez csak a mesében létezik.
Motivációval jó fegyverek nélkül senki még nem nyert háborút :D :D Azért abban egyetértek, hogy szerintem a támadókat gyorsabban motiválatlanabbá lehet tenni , mint aki a védi a családját hazáját, de motiváció nem elég , sok Magyar nem ért egyet Trianoni békeszerződéssel és lenne motiváció , de nyalhatunk 2 egyenlőre.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Én is még mindig arról beszélet.Az APC közel sem annyi,hogy a harctérre katonát szállít.Felejtsük már ez azt,hogy 2020-ban úgy akarunk harcolni mint 1950-ben(bár akkor sem csak ennyi volt a dolga egy APC-nek).



Annak elég amiről te beszélsz de a többiek APC-nek szeretnék aminek viszont alkalmatlan.

Én sem akarom APCnek!
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Milyen tempóban?Mennyi pihenéssel?Milyen minőségű pihenéssel?Tudnának futni is ha kell?
Van nég egy halom kérdésem de felesleges feltenni őket.

Nézd, ha valóban érdekel, ezekre a kérdésekre könnyen megtalálod a választ - nem minôsített információ.

Természetesen attól függ, mit vállalsz, mennyi idôd van, szállodában vagy zarándokszálláson pihensz stb.

Általában 8-12 órás napi adagokban (4-5 kilométerperóra az átlag, persze attól is függ, hogy a Pireneusokat mászod épp vagy a spanyol Platón araszolsz); mondjuk napi 8 órás alvással, általában közös hálótermekben, közös mosdóval (szerencsés esetben van meleg vized, ami egy napos esôben való etap végén elég sokat tud számítani), meleg vacsorával, pohár borral rekreálódik az átlag. Mosásra szokott lenni lehetôség, szárítógéppel fônyeremény.
Biztosan van olyan, aki tudna futni is - de miért kellene neki? Nem háborúban van, sôt még csak fizetést sem kap ezért!

Nem azért írtam a fentieket, hogy a 45 kilós kemós néni harcértékét a hozzád hasonló KMZ-s rambókéval hasonlítsam.
Arról van szó, hogy 2 hét intenzív megterhelést követôen majdnem bárki legyalagol napi 30 km-t 10 kilós málhával. Egy évnyi célzott edzéssel meg majdnem bárki lefut egy maratont. Ilyen az emberi test: mindenkié ilyen.

Érdekes, hogy akinek írtam, annak átment az üzenet. Kicsit kevesebb arrogancia talán az imázst is javítaná, meg a gyomorfekély kialakulásának esélyét is csökkentené. De ez csak egy jószándékú tanács, nem kell megfogadni.
 
Last edited:
  • Tetszik
Reactions: Ocses and krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Nézd, ha valóban érdekel, ezekre a kérdésekre könnyen megtalálod a választ - nem minôsített információ.

Természetesen attól függ, mit vállalsz, mennyi idôd van, szállodában vagy zarándokszálláson pihensz stb.

Általában 8-12 órás napi adagokban (4-5 kilométerperóra az átlag, persze attól is függ, hogy a Pireneusokat mászod épp vagy a spanyol Platón araszolsz); mondjuk napi 8 órás alvással, általában közös hálótermekben, közös mosdóval (szerencsés esetben van meleg vized, ami egy napos esôben való etap végén elég sokat tud számítani), meleg vacsorával, pohár borral rekreálódik az átlag. Mosásra szokott lenni lehetôség, szárítógéppel fônyeremény.
Biztosan van olyan, aki tudna futni is - de miért kellene neki? Nem háborúban van, sôt még csak fizetést sem kap ezért!

Nem azért írtam a fentieket, hogy a 45 kilós kemós néni harcértékét a hozzád hasonló KMZ-s rambókéval hasonlítsam.
Arról van szó, hogy 2 hét intenzív megterhelést követôen majdnem bárki legyalagol napi 30 km-t 10 kilós málhával. Egy évnyi célzott edzéssel meg majdnem bárki lefut egy maratont. Ilyen az emberi test: mindenkié ilyen.

Érdekes, hogy akinek írtam, annak átment az üzenet. Kicsit kevesebb arrogancia talán az imázst is javítaná, meg a gyomorfekély kialakulásának esélyét is csökkentené. De ez csak egy jószándékú tanács, nem kell megfogadni.


Nem vagyok KMZ-s!Meg is válaszoltad a kulcskérdést:rendes körülmények közt megfelelő miennyiségű és minőségű pihenés mellett képesek erre.Na egy háborúban pont ebből van a legkevesebb.Pont ez a különbség egy 20 éves meg egy 40 éves közt:az előbbi sokkal gyorsabban regenerálódik mint az utóbbi.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Mi provokatív okoska?

Nem tisztem védeni az urat (nincs is rá szüksége) és elképzelhetô, hogy a sereg részérôl inkább okoskodásnak minôsül, amit itt csinál, de szerintem arra utal, hogy próbálja csellendzselni az uralkodó doktrinákat.
Azt azért el kell ismerni, hogy sok idôt áldoz a témára, utánanéz, informálódik és továbbosztja azt (hogy ezt egy adott haditechnikai beszállító píáros-szosölmédiás munkatársaként, vagy egyszeri mûkedvelô civilként, ez ilyen szempontból mindegy) és ezzel hozzájárul a fórum színvonalának emeléséhez. Mivel a cégen belül az ilyen ötleteléseket nem szívesen veszik, van ennek egy olyan aspektusa is, hogy adott esetben egy jó megoldás inspirálhatja a döntéshozókat vagy az állományt. (Bizonyára az itt felmerülô ötletek többségén már végigmentek az illetékesek és oka van annak, hogy miért nem úgy van, de ugye egyrészt ezt mi itt nem tudhatjuk (mert titkos), másrészt meg több szem többet lát, hátha valami tényleg olyan, ami használható.)

@pöcshuszár én szívesen olvasom továbbra is az okoskodásait.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem felesleges csak azt nem akarod megérteni,hogy teszem azt ha egy AV-10 Broncora rakunk radart meg rakétát attól még nem lesz vadászgép hiába felel meg a papír szerinti definíciónak!
És erről beszéltem amikorcazt mondtym,hogy kiforgatod a szavainkat.
NANANA!!! Én az IFV/APC meg egyéb csörömpösökbe nem akarok beleszólni (örülök ha egyáltalán értem miről van szó), de egy OV-10 Bronco még radarral+ rakétával felszerelve se lenne vadászgép, mert pont a "papír szerinti" vadászgép-definíciónak nem felel meg!! Egy vadászgépnél ugyanis nemcsak a radar+rakéta jelenti a VADÁSZGÉP-definíciót, kell oda pl. gyorsulás, emelkedőképesség, sebesség, szenzorok a harci helyzetkép felismeréséhez, többfunkciós harcászati rendszerek stb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
NANANA!!! Én az IFV/APC meg egyéb csörömpösökbe nem akarok beleszólni (örülök ha egyáltalán értem miről van szó), de egy OV-10 Bronco még radarral+ rakétával felszerelve se lenne vadászgép, mert pont a "papír szerinti" vadászgép-definíciónak nem felel meg!! Egy vadászgépnél ugyanis nemcsak a radar+rakéta jelenti a VADÁSZGÉP-definíciót, kell oda pl. gyorsulás, emelkedőképesség, sebesség, szenzorok a harci helyzetkép felismeréséhez, többfunkciós harcászati rendszerek stb.

Van neki gyorsulása,emelkedőképessége stb.Épp csak szar,pont mint amilyen ez a lánctalpas dolog lenne IFV-nek.
Amit te írsz az egy modern vadászgéppel szemben támasztott követelmény de ugye a MIG-15 is vadászgép attól,hogy teljesen elavult.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Nem vagyok KMZ-s!Meg is válaszoltad a kulcskérdést:rendes körülmények közt megfelelő miennyiségű és minőségű pihenés mellett képesek erre.Na egy háborúban pont ebből van a legkevesebb.Pont ez a különbség egy 20 éves meg egy 40 éves közt:az előbbi sokkal gyorsabban regenerálódik mint az utóbbi.

Nekem ez jött le, elnézést a lekáemzésezésért. Nem degradációnak szántam, tisztelem ôket meg amit csinálnak.

A regeneráció tekintetében nincs (sincs) köztünk vita. Aláírom. Sôt egy 16 éves egy átpiált éjszakát is könnyebben túlél, mint egy 26 éves (ez tapasztalat).
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Felejtsük már ezt el.A motiváció fontos de az önmagában nem valami joker motiváció,hogy a hazáját védi.A támadóknak is tudsz adni ilyen értékű motivációt, lásd az amerikaiak 2001-es és 2003-as inváziói.Hidd el,hogy azok a katonákvegy pillanattsl nem voktak jevésbé motiváltak mint bárki aki az országát védi.Nincs olyan,hogy én vagyok a motiváltabb mert a hazámat védem,ez csak a mesében létezik.

Már a világháborúban sem úgy harcoltak. :) Német sd.kfz 251 igazi igásló volt és ha csak géppuska is volt a páncélgrénétosok harcjárművén, azzal is lehetett a harcjárműről harcolni. Bocs az offért. :)

133017-10911-pristine.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Nekem ez jött le, elnézést a lekáemzésezésért. Nem degradációnak szántam, tisztelem ôket meg amit csinálnak.

A regeneráció tekintetében nincs (sincs) köztünk vita. Aláírom. Sôt egy 16 éves egy átpiált éjszakát is könnyebben túlél, mint egy 26 éves (ez tapasztalat).

Nem haragudtam meg.Na látod ezt nem akarja megérteni a sok bagyszájú 40-50 éves ember.Az,hogy egyszer egyszer képes hozni a huszonévesek színvonalát az egy Spartanon oké de gyorsan lefőne a kávé ha napi két Spartant kéne letolni minőségi pihenés nélkül...
Esszük nem esszük az emberi szervezet ilyen(mindenkié).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 955
113
Háát szerintem 30-as gépágyúval már tőlünk nyugatabbra mindenki IFV-t emleget. Legyen az kerekes (STANAG4), vagy láncos (STANAG 2), sőt a Bradleyre már 25mm-es gépágyúval, meg STANAG 4/5-tel rámondták, hogy IFV (és úgy is alkalmazták). A Boxer meg .50-es géppuskával APC (STANAG 5/6), mint ahogy az Armadillo is az ugyan ilyen fegyverzettel és hasonló védettséggel.
De befejezem, mert így nagyon hosszú este lesz! ;):D
Nalunk is IFV-nek hasznaljak a tr-80-at.Pedig apc. Es 30 mm ga-val. :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Mi provokatív okoska?
Háát ha neked hiányzik, egy 1-1,5 napnyi fórumbejegyzés arról, hogy:
- kell-e nekünk nagyobb légierő (Persze!!)
- ha igen, akkor milyen típussal (Nem Negan, felejtsd el a KFIR-t :p:D)
- kell-e F-35, vagy nem
- miért nem kell/miért kell
- F-35 kurv@drága (fentartani is), de azért szétvernénk vele a románok száját :hadonaszos:
- Kell nekünk a lopakodó / minek nekünk, úgysincsensenkinekakörnyéken
- de csak jóó lenne az az F-35, naa!
- belemenjünk a költségvetési számokba? lesz pénz! nem lesz pénz!
- jönnek a választások: nem lesz
- Megbukik/nem bukik a Fidesz
- majd egy félnapos Belpol. után - és Mack tai-chi órája után - pár elhullott kitiltottat hátrahagyva, mindenki lenyugszik a pics@ba...

Kell ez neked? :p:D