A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
Az izraeli nagykövetet fogadta a honvédelmi miniszter

"A közös értékeken alapuló szoros kormányközi, politikai együttműködés eredményeképpen megerősödött a szándék, hogy az oktatási- és képzési együttműködésen túl az innováció, a védelmi ipar terén is fejlesszük kapcsolatainkat - jelentette ki dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter február 7-én, pénteken, miután bemutatkozó látogatáson fogadta Yacov Hadas-Handelsmant, Izrael budapesti nagykövetét.

A miniszter szólt arról is, hogy az elmúlt időszak felső szintű találkozóin visszatérő közös igényként fogalmazódott meg a haditechnikai, védelmi ipari együttműködés erősítése. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a honvédelmi tárca nyitott az együttműködés szélesítésére és fontos számunkra a lehető legjobb képességek kialakítása. Példaként tekintünk az izraeli haderőre, amely birtokában van azon képességeknek, melyek elengedhetetlenek egy ország védelméhez."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
A Gripenekhez a Reccelite konténereket hány éve tervezik már hogy megrendelik? :rolleyes:
(Az 5 db nem akkora pénz, hogy ennyit kelljen rajta gondolkodni...)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
E
"Kiképzésen az Ellenerő Század

Három hete vette kezdetét az Ellenerő Század szakharcászat felkészítése Hajmáskér Kiképző Bázison, amely során a század felkészül, hogy szakasz kötelékben légimozgékonyságú műveletet hajtson végre.

Az MH Bakony Harckiképző Központ Ellenerő Század kijelölt szakasza a HAWK STRIKE gyakorlatra készül, ahol az amerikai 1-8 Cavalry (CAV) egységeibe integrálva közös légimozgékonyságú eljárást hajtanak majd végre. A felkészítés elméleti szakaszában a híradó kiképzés keretein belül a HARRIS rádió kezelését sajátították el a katonák, emellett az éjjellátó használata, illetve a CZ fegyverek ismerete is a tananyag része volt.
A gyakorlati felkészítés során helikopteres ki- és berakást, illetve járőr tevékenységet és egyéb harcászati mozzanatokat hajtott végre az állomány. A felkészítést egyhetes lövészet zárja majd, melynek része lesz a nappali és éjszakai, valamint egyéni és kötelék lőgyakorlat végrehajtása is.

Szöveg: Schäffer Mónika hadnagy
Fotó: Pintér László ha."

84986337_2826652370714534_23890789943738368_o.jpg


84763985_2826652500714521_6298767670720331776_o.jpg
84563999_2826652637381174_842506600169078784_o.jpg

Egy jozan paraszti kerdest feltehetek? Ha ezek hivatalos, dedikalt ELLENERO SZAZAD, akkor nem az lenne a dolguk hogy ugy harcojanak, viselkedjenek mint a szoba joheto ellensegeink? Mondjuk mint pl talibok ott messze, a megboldogult daesh kicsit kozelebb, vagy ha mar annyira Nato akkor mondjuk azoroszok? De en a romant is megertenem, na midegy, vagy az ukrant egyenlore. Na szoval akkor miert gyakorlatoznak ezek valami amcsi cserkeszekkel, az amcsi modit gyakorolva? Hat milyen ellenero szazad ez, ha ugy harcol mint mi vagy a szovetsegeseink? Csak en nem ertem?
 
  • Tetszik
Reactions: emel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
E

Egy jozan paraszti kerdest feltehetek? Ha ezek hivatalos, dedikalt ELLENERO SZAZAD, akkor nem az lenne a dolguk hogy ugy harcojanak, viselkedjenek mint a szoba joheto ellensegeink? Mondjuk mint pl talibok ott messze, a megboldogult daesh kicsit kozelebb, vagy ha mar annyira Nato akkor mondjuk azoroszok? De en a romant is megertenem, na midegy, vagy az ukrant egyenlore. Na szoval akkor miert gyakorlatoznak ezek valami amcsi cserkeszekkel, az amcsi modit gyakorolva? Hat milyen ellenero szazad ez, ha ugy harcol mint mi vagy a szovetsegeseink? Csak en nem ertem?

Annyira eltérően nem lehet harcolni.70-80%-ban az orosz is ugyan úgy harcol mint a román vagy a magyar.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
E

Egy jozan paraszti kerdest feltehetek? Ha ezek hivatalos, dedikalt ELLENERO SZAZAD, akkor nem az lenne a dolguk hogy ugy harcojanak, viselkedjenek mint a szoba joheto ellensegeink? Mondjuk mint pl talibok ott messze, a megboldogult daesh kicsit kozelebb, vagy ha mar annyira Nato akkor mondjuk azoroszok? De en a romant is megertenem, na midegy, vagy az ukrant egyenlore. Na szoval akkor miert gyakorlatoznak ezek valami amcsi cserkeszekkel, az amcsi modit gyakorolva? Hat milyen ellenero szazad ez, ha ugy harcol mint mi vagy a szovetsegeseink? Csak en nem ertem?
Miert hogy harcolnak a talibok, oroszok, romanok stb. A lenyeg hogy elő erő ellen gyakorolnak. Vegyenek fel zsakruhat meg kendőt a fejükre?
Kerdesed minden csak nem józan paraszti ész.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Ugy harcolnak a talibok mint a nato katonak? Olyan harceljarasokkal, rajszervezetben, nato fegyverekkel? Mert ha igen akkor minek ez az ellenero szazad, szembe allitom Tatan az egyik szazadot a masikkal aztan ugyanez van. Minek akkor fenntartani ezeket?
Miert hogy harcolnak a talibok, oroszok, romanok stb. A lenyeg hogy elő erő ellen gyakorolnak. Vegyenek fel zsakruhat meg kendőt a fejükre?
Kerdesed minden csak nem józan paraszti ész.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Ugy harcolnak a talibok mint a nato katonak? Olyan harceljarasokkal, rajszervezetben, nato fegyverekkel? Mert ha igen akkor minek ez az ellenero szazad, szembe allitom Tatan az egyik szazadot a masikkal aztan ugyanez van. Minek akkor fenntartani ezeket?
Amúgy általában gerilláznak az ellenerősök, az meg hogy milyen kézifegyverrel lőnek vakkal nem kurva mindegy?

Van bármi fogalmad milyen szervezetben vannak gyakorlatokon amikor aktív ellenerőt adnak?
Vagy megint láttál 2 képet és szokásosan extrapolálsz kevéssé intelligens irányokba.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Amúgy általában gerilláznak az ellenerősök, az meg hogy milyen kézifegyverrel lőnek vakkal nem kurva mindegy?

Van bármi fogalmad milyen szervezetben vannak gyakorlatokon amikor aktív ellenerőt adnak?
Vagy megint láttál 2 képet és szokásosan extrapolálsz kevéssé intelligens irányokba.
Szerint a kérdése kivételesen teljesen logikus volt.
Mivel sosem harcolt ellenerő ellen, pláne nem volt a kötelékében, ezért kérdezett.
Szerintem is logikus lenne az ellenerőnek minél élethűbben modellezni a lehetséges ellenfelet.
Értelem szerűen egy sajtónyilvanos eseményen ez nem cél.
482265-Z-RHD93-378.jpg

bfb3b99164846c8ae1475409485e044e.jpg

Ez utóbbinak sincs gyakorlati jelentőség, vagy csak minimális.
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Amúgy általában gerilláznak az ellenerősök, az meg hogy milyen kézifegyverrel lőnek vakkal nem kurva mindegy?

Van bármi fogalmad milyen szervezetben vannak gyakorlatokon amikor aktív ellenerőt adnak?
Vagy megint láttál 2 képet és szokásosan extrapolálsz kevéssé intelligens irányokba.
Harom kepet lattam, meg olvastam hogy a cz fegyverekkel egyutt gyakoroljak az amcsikkal a deszantolast vagy mit, meg valami nyugati radio ismeretet.
Na szoval akkor taliboknak nincs jenki radio, nincs cz, meg nincs helikopter. Meg gyakorlatilag azt gyakoroljak mint a tobbi rendes bokorugro a seregben. Szoval akkor felsejlett hogy milyen ellenero szazad ez ha ugy mozog es ugy viselkedik, ugy van kikepezve, olyan fegyvereket, eszkozoket hasznal, mint a szovetsegeseink? Meg miert egyutt gyakorolnak veluk, ahelyett hogy ellenuk gyakorolnanak, mint ellenero szazad? Hat nem ugy kene cselekedniuk hogy az egyszeru katona tanuljon beloluk es felkeszuljon arra hogy az ellen hogy tesz majd? Mondjuk igy nem ertem hogy pl az amcsik is minek szereztek be egy halom ruszki vasat, repuloket meg alakitottak at konnyupancelosokat, azert pl hogy azok eljatszhassak az aktualis ellenseget a vilag barmely tajarol?
Miert tokmindegy hogy mibol lovi a vakloszert? Ilyen alapon fegyver se kell mert eleg a seprunyel is. Ha oroszosdit kellene eljatszaniuk, mint fogonoszt, akkor szerintem nem mindegy hogy egy adott orosz alakulat, vagy fegyvernem amit eljatszanak, pl milyen teljesitmenyu eszkozokkel, milyen tipusu fegyverekkel, milyen nehez vagy nagy felszerelessel mozog a terepen. Mert ennyi erovel akar paintballozhatnak is. Lovoldoznek egymasra ticsu ticsu, aztan kesz.
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Ugy harcolnak a talibok mint a nato katonak? Olyan harceljarasokkal, rajszervezetben, nato fegyverekkel? Mert ha igen akkor minek ez az ellenero szazad, szembe allitom Tatan az egyik szazadot a masikkal aztan ugyanez van. Minek akkor fenntartani ezeket?

Mert mit gondoltál hogyan?Lehet hogy nekik nincsenek rajaik de egy ember parancsnoksága alatt ugyan úgy kb egy vajnyi ember tartozik mert így praktikus,hatékony.Ne gondold,hogy egy amerikaibrajparancsnok dupla annyi embert tud irányítani mint egy tálib.Az meg hogy AK-val vagy M4-elbhrcol gyakorlatilag mind1.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Harom kepet lattam, meg olvastam hogy a cz fegyverekkel egyutt gyakoroljak az amcsikkal a deszantolast vagy mit, meg valami nyugati radio ismeretet.
Na szoval akkor taliboknak nincs jenki radio, nincs cz, meg nincs helikopter. Meg gyakorlatilag azt gyakoroljak mint a tobbi rendes bokorugro a seregben. Szoval akkor felsejlett hogy milyen ellenero szazad ez ha ugy mozog es ugy viselkedik, ugy van kikepezve, olyan fegyvereket, eszkozoket hasznal, mint a szovetsegeseink? Meg miert egyutt gyakorolnak veluk, ahelyett hogy ellenuk gyakorolnanak, mint ellenero szazad? Hat nem ugy kene cselekedniuk hogy az egyszeru katona tanuljon beloluk es felkeszuljon arra hogy az ellen hogy tesz majd? Mondjuk igy nem ertem hogy pl az amcsik is minek szereztek be egy halom ruszki vasat, repuloket meg alakitottak at konnyupancelosokat, azert pl hogy azok eljatszhassak az aktualis ellenseget a vilag barmely tajarol?
Miert tokmindegy hogy mibol lovi a vakloszert? Ilyen alapon fegyver se kell mert eleg a seprunyel is. Ha oroszosdit kellene eljatszaniuk, mint fogonoszt, akkor szerintem nem mindegy hogy egy adott orosz alakulat, vagy fegyvernem amit eljatszanak, pl milyen teljesitmenyu eszkozokkel, milyen tipusu fegyverekkel, milyen nehez vagy nagy felszerelessel mozog a terepen. Mert ennyi erovel akar paintballozhatnak is. Lovoldoznek egymasra ticsu ticsu, aztan kesz.

Ha mindenkinek seprűnyele lenne akkor tök mind1 lenen,hogy bükkből van az egyik mogyoróból meg a másik.Semmi nem múlna ezen.Azt nem akarod megérteni,hogy a kisalegységes harceljárások közt nincs akkora különbség mint amennyit te gondolsz.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Mert mit gondoltál hogyan?Lehet hogy nekik nincsenek rajaik de egy ember parancsnoksága alatt ugyan úgy kb egy vajnyi ember tartozik mert így praktikus,hatékony.Ne gondold,hogy egy amerikaibrajparancsnok dupla annyi embert tud irányítani mint egy tálib.Az meg hogy AK-val vagy M4-elbhrcol gyakorlatilag mind1.
De akkor meg azt nem ertem hogy miert kell amerikai kikepzo, meg amerikai kikepzes, zoldsapkas kikepzes, meg kozos ingyombingyomot, meg harceljarast tanulni nektek allandoan ha Ahmed a Panjir volgyben ugyanazt tudja amerikaiak nelkul is? Meg akkor minek, meg mit oktatnak az afganoknak ha nem ezeket? Ak-val tudnak loni gyerekkoruktol is, azt nem kell. Miert mindegy az hogy Ak vagy M4? Talib Ak-n nincsen semmi, M4-en meg minden van amit akarsz, de suly, lotavolsag, optika van, nincs, jo, nem jo, ejjellato van, nincs, hany rpg, mesterlovesz, geppuskas, stb, stb van egy egy ellenseges csapatban?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
De akkor meg azt nem ertem hogy miert kell amerikai kikepzo, meg amerikai kikepzes, zoldsapkas kikepzes, meg kozos ingyombingyomot, meg harceljarast tanulni nektek allandoan ha Ahmed a Panjir volgyben ugyanazt tudja amerikaiak nelkul is? Meg akkor minek, meg mit oktatnak az afganoknak ha nem ezeket? Ak-val tudnak loni gyerekkoruktol is, azt nem kell. Miert mindegy az hogy Ak vagy M4? Talib Ak-n nincsen semmi, M4-en meg minden van amit akarsz, de suly, lotavolsag, optika van, nincs, jo, nem jo, ejjellato van, nincs, hany rpg, mesterlovesz, geppuskas, stb, stb van egy egy ellenseges csapatban?

Szerintem se te, se én, nem fogjuk megtudni, háborús helyzetben, milyen feladatot kellene megoldani a békeidőben ellenerős alegységeknek. Nem hinném hogy csak gyakorlatokra vannak fegyverben. Biztosan meg lenne a helyük a hadrendben, ha háborúznunk kellene itt valamelyik szomszéddal.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Ha mindenkinek seprűnyele lenne akkor tök mind1 lenen,hogy bükkből van az egyik mogyoróból meg a másik.Semmi nem múlna ezen.Azt nem akarod megérteni,hogy a kisalegységes harceljárások közt nincs akkora különbség mint amennyit te gondolsz.
De akkor meg minek dedikalt ellenero alakulat? Kimesz holnap a gyakorloterre, a szazad egyik felet felallitod jobbra, masikat balra, aztan azt mondod az egyik felenek hogy on honved vegye elo a kanalgepet mert mostantol mersekelten lefejezos tenorista.
De aztan nekem mindegy am mert se tobb se kevesebb, csak nem tudom minek ez a szazad mikor rendes alakulatok sincsenek feltoltve, igaz ezek is lehetnek tan harminoten. Olyba tunik nekem hogy ezeket valamikor vagy tizenot eve valami fejes kitalalta, mert hallott rola azusaban is van valami ilyesmi, ez meg igaz hogy kicsit sarga meg kicsit savanyu, de a mienk, nekunk is van am ilyen. Aztan azota is megannak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Szerintem se te, se én, nem fogjuk megtudni, háborús helyzetben, milyen feladatot kellene megoldani a békeidőben ellenerős alegységeknek. Nem hinném hogy csak gyakorlatokra vannak fegyverben. Biztosan meg lenne a helyük a hadrendben, ha háborúznunk kellene itt valamelyik szomszéddal.
Remelem en is hogy valami elfoglaltsagot csak kapnanak legjobb tudasuk figyelembe vetelevel.