Igen, ez határozottan igaz. Sokat áldoznak a formaterv oltárán, de én nem ezekről a butaságokról beszéltem.
A formaterv az Apple esetében (legalább is Jobs idején) jó ha 20-30%-ban esett latba amikor egy terméket kiadtak. Ennél sokkal fontosabb a felhasználói élmény!
A Mac Pro-kat is megoldhatták volna sokkal kevesebb munkával, vagy azonos design-nal de mondjuk nem Alu ötvözetből. De amellett, hogy amikor kitalálták nem csak brutál teljesítményt kapott velük az ember, de normál használat mellett hang nélküli működést is. Az volt az első szériában gyártott gép, ahol odafigyeltek arra, hogy a ventilátorok ne őrjítsenek meg miközben pénzt keresel velük (na jó volt már korábban a Cube is, de az inkább amolyan gyűjtői darab). Pedig volt bennük egy jópár (6-8+)
Az Apple jópár ötlete már jóval korábban megvalósulhatott volna, ha Jobs az akkori technológiai színvonalon nem értékeli túl körülményesnek.
Ezen a fejlődési folyamaton minden hasonló gyár átment, de valahogy mégsem a saját vásárlóik szívatásáról híresültek el (6:30-tól 7:10-ig):
Ebből a csavarmizériából nem biztos, hogy megértetted, hogy mit akartam mondani neked.
A 10-12-15 fajta csavar nem azt jelentette, hogy annyi különböző fejet használtak, mert pl. a korábban említett MacBook-ot (ha jól emlékszem) 2 féle csavarhúzóval szét lehetett szedni. Hanem a csavarok vastagsága, hossza, fejmérete, anyaga is eltéréseket mutattak.
Ugyan abból a gépből a bal oldali zsanér rögzítése így történt:
Mind3 csavart ugyan azzal a csavarhúzóval csavarhatod ki, csak míg a piros 6mm-es hosszúságú keskeny átmérőjű, a narancs 6mm-es hosszúságú vastagabb átmérőjű, a citromsárga pedig egy hosszabb 10mm hosszúságú csavar volt.

Ott van a HP, amelyik hagyományosan szívatja a vásárlókat a nyomtatóik korlátozásával.
Itt milyen korlátozásra gondolsz?
Persze, van vicces része is a történetnek, de ettől független például igaz az is, hogy a torx csavarok dedikáltan(!) a végfelhasználók korlátozásáról szóltak.
Megsúgom neked, hogy a torx nem erről szólt. Amikor a torxot elkezdte az Apple használni, az már bőven elterjedt szabvány volt,
Gondolom fogalmad sincs róla, hogy mi az a pentalob bitfej!

NA az már tényleg a szétszedhetőség nehezítésére szolgált, de tudok neked olyan iMac-et mutatni amelyiket te soha a büdös életben nem szeded szét, pedig már 13 éve nem is gyártják!


/Hja és a váltótipusa sokkal könnyebben szerelhető! Viszont a gépen kívülről összesen 4/6 csavar volt csak. Azok is gép alján, egyáltalán nem látható helyen.
Íme egy kép a szétszedésének elejéből:
De volt olyan G5-ös PowerMac, aminek a procicseréjéhez az imbuszkulcsot úgy hegesztették/gyártatták a magyarországi központi Apple szervizbe is!


Itt megint csak nem a szétszerelés nehezítés volt a cél, hanem a teljesen egyedi speckó rögzítése egy mm-re összetervezett alkatrésznek.
A hatalmas "hűtőborda" volt megfúrva, hogy elérd a processzor modul rögzítését szolgáló csavarokat. A csavarok kúposan rögzítették a proci modult (külön áramköri elemen voltak a procik), hogy a szilárd rögzítés ne keltsen túl nagy feszültséget a nyomtatott áramköri lapban, mivel a hűtővel együtt a proci modul volt vagy 1,5-2kg.
...de aztán valahogy mindig sikerül elrontaniuk. Láthatóan sokat gondolkoztak azon is, hogy ne legyen könnyen javítható. Sikerült nekik. Gratulálok!
Csak szólok, hogy ezt a módszert elvetették. És visszahozták a csavarozható frame-et. Ha a nehezen cserélhetőség lett volna a cél, akkor maradnak a ragasztott megoldásnál.
Ez most eufemizmus?
Mindig van egy hülye, aki a sorok közt talál egy számot, amit csökkenteni tud, csak nem számol annak következményeivel.
Nem tudom az apple-nél milyen tevékenység lehetne olcsóbb a számtech termékek tárolásánál. Pont ezen kellett spórolniuk? Nekem ez logisztikai bakinak tűnik.
Pedig nagyon nem az! Egy csomó gyártó a gépet utaztatja a szerviz központokba. Ami sokkal veszélyesebb! Mivel adatokkal együtt utazik a számítógéped, így a lehetséges adatvesztések sokkal nagyobb kockázatot jelentenek a cégre nézve.
Az Apple pl. kiköti, hogy nem folyhat semmiféle adatmentés az Apple Service Providereknél. Az adatokról az ügyfélnek kell gondoskodnia. Ő adja az ingyenes TimeMachine appot minden operációs rendszeréhez. Ezzel kizár egy újabb perelhetőségi és komplikációs forrást. Hidd el, nem olyan nagy baj, ha van egy olyan adatmentő rendszer natív módon az op. rendszeredben, ami 20percenként csinál egy inkrementált backupot, mindenféle beavatkozás nélkül a háttérbe a saját adattáradra. A konfigurációja meg nagyjából kimerül egy ON/OFF kapcsoló átkattintásában. Hja és az ON/OFF kapcsolót minden alkalommal - ha még nincs TimeMachine tároló konfigurálva - feldobja a rendszer, ha olyan külső tárolót kapcsolsz a géphez, amelyik potenciális célpontja lehet, és korábban még nem találkozott a rendszer vele. (Tudod, felhasználói élmény! )
Nem túlzás ez picit? Rossmann is simán elmehetne egy apple szervizbe dolgozni és nagyon jól keresne. Ehelyett valahol a putri bolt és végtelen túlóra között egyensúlyozik. Ingyen megosztja az szakmai infókat bárkivel, és saját költségén a szabadideje kárára kiáll a nagy cégek ellen, mert szerinte az nem a világvége, ha ki tudod cserélni az aksit a kütyüdben.
Dehogy keresne jól!
Nem figyelsz! Az Apple szervizben nem végeznek áramköri szintű javításokat. Azokat max. a központi gyáraikban végzik a kuli munkások.
Nagyon nagy különbség van aközött, amit Rossman csinál és az akkucsere között.
Rossmann-nek az nem tetszett, hogy az Apple megszabja, pontosan (értsd szőrszálhasogató módon) hogy egy Apple Service Provider-nek milyen feltételeknek kell megfelelnie.
De vegyünk csak egy BMW szervizt. Ott sem lehet mindenki 0 tapasztalattal bemondásra szervizes. Már magának a szerviznek is rendelkeznie kell bizonyos infrastrukturális és eszközöket érintő feltételekkel.
Attól hogy Rossman esetleg eléri az új törvényt (valószínűleg el fogja), attól az egyszerű user (mondjuk te) nem fogja tudni megjavítani a kávéval leöntött, és szétmaratott, eloxidálódott alaplapokat, mint amit Rossman csinál.
Az Apple már jelenleg is elérte, hogy rohadt könnyen szerelhetőek egyes gépei. De alkatrészt - a nem szabványosságuk miatt - nem tudsz hozzájuk szerezni.
Ha kötelezik az Apple-t az alkatrészek kiskereskedelmi értékesítésére, akkor sem érnek el semmit, mert ha el is kell adnia az alkatrészeket mindenkinek, az árát úgy szabja meg, ahogy akarja. Megrendelheted az alkatrészt, csak nem lesz értelme!
Végre lett saját processzoruk, amikor a komolyabb számításokat már a felhőbe toljuk... A telefonok irányába tolódik el a piac. Ott van pl. a dex, illetve az android 10 alapból tudni fogja az desktop módot, stb, stb. Hogy ebből hogyan lesznek drága apple kütyük eladva a piacon, azt én nem látom.
Talán az apple autóra többet áldozhattak volna. Vagy majd egyben megveszik a
Waymo-t.
Miért, jelenleg hogy ad el óriási haszonnal okostelefont, miközben bőven van alternatívája?
És hagy kérdezzem meg, amikor nincs nagy sebességű net a közelben, akkor mit fogsz kezdeni a felhőben számoló hardvereddel?
Azok a kontrollerek minden évben fejlődnek. Nem értem miért mondana le bárki is erről a lehetőségről. A merevlemezek tartalmát is lehet már titkosítani. Ez így nem titkosítási probléma, hanem kompatibilitási, csak már megint meg akarják magyarázni.
A kontrollert hiába fejleszted a csillagokba, ha az SSD modul csatolója korlátos. Az újabb SSD chipek esetén már inkább a szűk keresztmetszet a busz sebessége.
Hogy értsd. Egy SATA3-as 2,5" SSD modulban hiába teszel "fénysebességű" memória kontrollert, ha a SATA szabvány lekorlátozza a francba.
A külön szerelhető SSD "chipek" már a lazítás jeleit mutatják. Az utolsó MacBook Pro-k már egy jó ideje alaplapra forrasztott flash chipekkel érkeztek. Ott nincsen bővítés, csak sóhajtozás, amikor rájösz, hogy nem volt jó ötlet 128GB-os tárolóval megvenni a polcról a gépedet...

Különben ezt a titkosítási dolgot nem vagyok benne biztos, hogy megértetted.
Ha csak az alaplap és az adattároló chip együtt használható, akkor sokkal nehezebb az adat visszafejtése. Tehát pl. nincs arra lehetőség, hogy mondjuk a Kürt Kft.-be elvive a technikus kivegye a chipeket, és egy "szervizpadba" betegye, és kiolvassa az adatmentő algoritmusaival az adatokat. Mert ugye kellhet (ha ez be volt állítva) hozzá maga a gép is. A gép viszont ha firmware lock-kal le van védve, akkor úgy működik, mint egy hardveres titkosítási kulcs.
Az a szerencse, hogy mindenkinek van választási lehetősége! Vagy vesz Apple gépet, vagy nem. Vagy vált, vagy nem. Senki semmire nincs kötelezve....
Tessék lábbal/pénztárcával állást foglalni!
Nekem van igazam . Tudom, már mondtad.
Én meg mindig elfelejtem!


