Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 823
47 161
113
Nekem az a bajom vele, hogy értelmetlennek tartom. A mai készülékek annyira sűrűn pakoltak, és annyire mini és érzékeny alkatrészek vannak bennük, hogy normális szervízen kívül hozzájuk nyúlni képtelenség. Ez már nem a régi butafon, aminek lepattintottad a hátulját, ha kontaktos volt az akksi max. beraktál egy félbehajtott, lejárt villamosjegyet.

Ha elromlik, beviszed az apple saját javítójába, vagy apple által felhatalmazott javítószalonba és ott megcsinálják. Amúgy nagyon profik, bár nekem csak egy akksicsere volt eddig, meg egy gyárilag hibás füles amit kb. azonnal kicseréltek újra, pedig nem is ott vettem. Ez kocsiknál pontosan így megy, bukod a garit ha nem megfelelő (márka vagy azzal egyenértékű, minőségbiztosított) szervízbe viszed, hanem gányolják valami sufniban.

Nyilván ennek van üzletpolitikai oka (hozzájuk jön a bevétel), de minőségbiztosítási oka is. Egy gyártó aki premium piacra pozícionált termékek gyárt, elveszti a vásárlóit, ha a termék javítás után is szarul működik, mert azt a vásárló nem nézi, hogy a dzsunka sarki javítóbolt nem volt felkészülve a speckó mini csavarok és egyéb biszbaszok szerelésére, hanem azt hogy ez a szar megint nem működik, pedig már "megjavították". Legközelebb mást fog venni, mert a terméket okolja, nem a szervízt.

Nem annyira profik. Inkább csak nagyobb egységeket cserélgetnek, mintsem, hogy egy hibakeresés után szakszerűen és takarékosan javítsanak. Ha mégis javítanak valami apróságot, akkor az sem lesz olcsóbb, hanem mondanak egy pofátlanul nagy összeget(, ahogy a lentebb linkelt videókban szerepel). Megtehetik, mert ha meg akarod menteni a túlárazott gépedet és az adataidat, akkor fizetni fogsz...

Louis Rossmannak van egy saját és független javítóműhelye, ahol többnyire apple termékeket javítanak. Ő egészen jól átlátja, hogy milyen aljas trükkökkel húzzák le a apple-nél az embereket. Éppen most folyik az usában egy "right to repair"-törvény előkészítése, aminél még csak a meghallgatásoknál tartanak. Rossmann, és sok hozzá hasonló szaki önként, saját pénzből megy el ezekre és mondja el a véleményét. A tech cégeket képviselő lobbisták inkább csak mellébeszélnek. Illetve azt azért jó látni, hogy van néhány szenátor is aki megérti a problémát (4:26-tól):

Ez jól hangzik, de sajnos nem ez áll a gyári korlátozások hátterében. Szó nincs valami előrelátó gyártói bölcsességről. Ez csak egyszerű kapzsiság:
Maradjunk annyiban, hogy mindkettőtöknek igaza van, de még ha igaz megállapításokat is tettetek, nem látjátok a teljes képet.
Én sem biztos, hogy minden aspektust átlátok, de azt gondolom, hogy nagyobb rálátásom van erre a témára.
Az Apple (most maradjunk nála, mert a perek az Ő eljárásai kapcsán robbantak ki) megpróbál egyensúlyozni a felhasználói igények, a rendelkezésre álló gyártástechnológiák, valamint a profitmaximalizálás között billegve. A gépeik tervezésénél elképesztően buta megoldásokra hajlamosak csak azért, hogy felhasználói élmény szempontjából kiemelkedőt alkossanak. Holott gyakran elképesztően nagy mérnöki marhaságokra képesek.
Mondok egy példát:
Annak idején még az eredeti fehér/fekete műanyag MacBook-os esetén a gép összeszerelésénél minimum 15-20 FÉLE csavarra volt szükség a gép összeszereléséhez. Amiből 2 olyan is volt, amelyiknek nem volt mechanikai jelentősége. Kizárólag azért kerültek a gépbe, mert kívülről szimmetrikusnak kellett lennie a gépnek és Jobs az ilyen dolgok miatt lett az aki.
Mutatom:
jesHGFcWjJWckGS1.medium

A 2 jelölt csavar tényleges funkcióval bírt, de az ellenkező oldalon volt/van 2 ugyan ilyen csavarfej - dísznek. A tényleges rögzítést a fenti képen már kicsavart 2 csavar látja el, csak belülről:
4MqPJgssmP6AGvOt.medium

Pedig van rajta kívülről is 2 csavar.
A középső gépen lévő és jól látszó 2 csavarról beszélek:
macbook-feature-stacked-2553-2600x840.jpg

Mindkét csavarnak kizárólag díszítő funkciója van!!! :rolleyes:
És azért is jó ez a fenti kép, hogy lássuk, hogy honnan jutottunk el hova. Már ami a vékonyabb gépekért kifejtett erőfeszítést illeti.
Másik példa: Az Apple egyes nem túl régi gépeinél rájött, hogy millimétereket lehet spórolni azon, hogy az akkumulátorokat nem borítják be semmivel, hanem a cellákat csak lazán összefogják, egy flexibilis műanyag fóliával. Így megspórolják a "frame"-et, amivel egyrészt könnyebb lesz a gép, másrészt vékonyabbat is lehet gyártani.
A megoldás: Ezt a nyeklő-nyakló miskulanciát egy kurv@erős kétoldalas ragasztóval beleragasztották, az egy, alumínium tömbből maratott "top case"-be.
Ez egészen addig kiválóan beválik, amíg ki nem kell cserélni az akkut. Az Apple nem is cseréli külön, csak és kizárólag a top case-zel együtt, amiben meg - szintén a vékonyítás jegyébe - oldhatatlanul bele van rögzítve a billentyűzet is (összesen valami 60.000HUF). És ha hozzáteszem, hogy ez a top case funkcionál önhordó géptestként is, aminek a cseréje a gép összes alkatrészének kiszerelését vonja magával..... Látszik ugye, hogy ez nem az olcsó javítás megtestesült példája.
Viszont cserébe az önhordó alu ötvözet eléggé ellenálló a karcoknak, maga is vezeti a hőt, és emiatt kisebb aktív hűtést igényel - csendesebb kialakítás lehetséges. Hja és rohadt vékony gépet eredményez, nagy akkukapacitással.
Másik aspektus: Az Apple rájött, hogy a support/szerviz rendszeren elég sok pénzt spórolhat. Mégpedig úgy, hogy a szervizalkatrészekként a gépbe kerülő alkatrészek igen jelentős része javított alkatrész. Az Apple rákényszeríti a rendszer szereplőit, hogy a hibás, de rentábilisan javítható alkatrészek (pl. alaplapok) pillanatokon belül (72óra) visszakerüljenek a logisztikai rendszerébe. Majd külön gyárakban ezen alkatrészek javítását elvégezve (szigorú QC) mehetnek vissza újra szervizalkatrésznek.
Eredmény: Viszonylag nagy alkatrészmozgatási igény, viszont nem tartanak alkatrészeket az egyes országokban, hanem minden egyes javításhoz a szervizes, egyedi rendeléssel igényli meg az alkatrészt az európai alkatrész-logisztikai központból, és onnan küldik be az alkatrészt 24 órán belül (persze, ha nincs készlet hiány).
Ezzel elérhető, hogy 1 központi raktárból el tudnak látni egy kontinensnyi piacot, ami olcsóbb raktározási költségekett jelent, mintha lenne minden országban alaktrész raktár.
Pl. ennek sem tennének jót a 3rd party szervizek, mert őket nem nagyon lehetne rávenni az alkatrészek villámgyors visszajuttatására. Akik ráadásul biztosan elkezdenének az alkatrészek "megpatkolásával" is próbálkozni, és kudarc esetén próbálkoznának a visszavitellel - akkor már az alkatrész javítási opcióinak 0-ra redukálásával.
Ez az alkatrész onnantól elvész a rendszer szempontjából. Később a hiányát kis példányú után gyártással kellene pótolni, arany árában.
Ez a rendszer segít a készletezni való alkatrészek minimális mennyiségen tartásában, és ezáltal csökken a nem likvid források aránya (magyarul: nem áll az alkatrészekben a pénz).
Azt se feledjük, hogy Louis Rossmann maga is nagyon komolyan érdekelt alanyi jogon az alkatrészek áramköri szintű javításában, tehát ő, a videóival nyilvánvalóan azt szeretné elérni, hogy megmaradjon az egzisztenciája, tehát az ő érdeke az, hogy az Apple rendszerének a negatív elemeit emelje ki, és nagyítsa fel. Ezzel egy elég komoly nyomást helyezzen az ügyben döntő bírókra.
Mindkét félnek igaza van, és várhatóan nagy változások lesznek az Apple-nél. De érdekes módon pl. az új Mac Pro amellett hogy elképesztően drága, már a modularitás felé lépett vissza. Ugyanakkor pl. az Apple kitalált olyan dolgokat is, hogy a High-end termékskálájánál elkezdtek olyan flash alapú tárolási formákat használni, ahol a memória kontroller már az alaplapra van integrálva. A foglalatba egy minimális elektronikával ellátott SSD memória chip kerül csak. Na ehhez alkatrészt kereskedelmi forgalomban nem nagyon lehet majd kapni. Viszont - bár ez csak feltételezés részemről - nagyobb az elérhető adatbiztonság, mert ha valaki ellopja a gépet és azon volt egy firmware lock, akkor hiába veszi ki a memória csipeket, és tenné át egy ugyan ilyen gépbe, ha a firmware lock lekódolja a adattartalmat, akkor azt csak az eredeti alaplappal lehet visszaolvastatni, ami meg ugye lockolva van.... :hadonaszos:
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
Maradjunk annyiban, hogy mindkettőtöknek igaza van,
Tisztelt bíró úr, ebből én csak annyit értek, hogy nekem van igazam. :)
. Holott gyakran elképesztően nagy mérnöki marhaságokra képesek.
Igen, ez határozottan igaz. Sokat áldoznak a formaterv oltárán, de én nem ezekről a butaságokról beszéltem.
15-20 FÉLE csavarra volt szükség a gép összeszereléséhez.
Ezen a fejlődési folyamaton minden hasonló gyár átment, de valahogy mégsem a saját vásárlóik szívatásáról híresültek el (6:30-tól 7:10-ig):

Oké, nincs egyedül, sajnos van másik rossz példa is. Ott van a HP, amelyik hagyományosan szívatja a vásárlókat a nyomtatóik korlátozásával. Tudom, meg lehet magyarázni, hogy ez miért a vásárló érdeke, de aztán két keresztkérdés után már csak a mellébeszélő lobbisták feszengő tekintete a válasz. Ez megbocsájtható egy politikusnál, de egy technikai kérdésben sosem. :hadonaszos:
és Jobs az ilyen dolgok miatt lett az aki.
Soha nem a korlátozások miatt szerették az apple termékeit. Inkább például azért, mert stabil volt a mac os. Kevés hardverre fejlesztették a rendszert, így persze jól működött. Ez akkoriban még hatalmas előnynek számított.

Jobs pedig egy akaratos barom volt. Amit a fejébe vett, az úgy volt és azt meg is csinálták.
Szvsz. a korlátozásokat fölöslegesen tolták túl. Enélkül sokkal jobb eredményeket hozhattak volna az usa piacokon kívül. A szerelés az működik gyári segítség nélkül, csak így az apple rossz hírét keltik. A rendszerüket mindig fel tudják törni, hiába zárt az egész. Elismerem, van előnye annak, ha a maximalizmus a makacssággal keveredik, de ez is vitte el... :oops:
Mindkét csavarnak kizárólag díszítő funkciója van!!!
Persze, van vicces része is a történetnek, de ettől független például igaz az is, hogy a torx csavarok dedikáltan(!) a végfelhasználók korlátozásáról szóltak.
És azért is jó ez a fenti kép, hogy lássuk, hogy honnan jutottunk el hova. Már ami a vékonyabb gépekért kifejtett erőfeszítést illeti.
Másik példa: Az Apple egyes nem túl régi gépeinél rájött, hogy millimétereket lehet spórolni azon, hogy az akkumulátorokat nem borítják be semmivel,
A maximalizmusból következett az, hogy ők mindig teletömték a gépeiket akkumulátorokkal. Ezért találkoztak először azzal a problémával, hogy ez sok helyet is foglal. Tádááám! :p
hanem a cellákat csak lazán összefogják, egy flexibilis műanyag fóliával. Így megspórolják a "frame"-et, amivel egyrészt könnyebb lesz a gép, másrészt vékonyabbat is lehet gyártani.
Nem vitás, eddig tetszik az ötlet...
Ez egészen addig kiválóan beválik, amíg ki nem kell cserélni az akkut. Az Apple nem is cseréli külön, csak és kizárólag a top case-zel együtt, amiben meg - szintén a vékonyítás jegyébe - oldhatatlanul bele van rögzítve a billentyűzet is (összesen valami 60.000HUF). És ha hozzáteszem, hogy ez a top case funkcionál önhordó géptestként is, aminek a cseréje a gép összes alkatrészének kiszerelését vonja magával.....
...de aztán valahogy mindig sikerül elrontaniuk. Láthatóan sokat gondolkoztak azon is, hogy ne legyen könnyen javítható. Sikerült nekik. Gratulálok!
Látszik ugye, hogy ez nem az olcsó javítás megtestesült példája.
Megkönnyítik az apple-ről váltást...
Az Apple rájött, hogy a support/szerviz rendszeren elég sok pénzt spórolhat.
Ez most eufemizmus?
Mindig van egy hülye, aki a sorok közt talál egy számot, amit csökkenteni tud, csak nem számol annak következményeivel.
Ezzel elérhető, hogy 1 központi raktárból el tudnak látni egy kontinensnyi piacot, ami olcsóbb raktározási költségekett jelent, mintha lenne minden országban alaktrész raktár.
Nem tudom az apple-nél milyen tevékenység lehetne olcsóbb a számtech termékek tárolásánál. Pont ezen kellett spórolniuk? Nekem ez logisztikai bakinak tűnik.

A tesco esete jut eszembe, amikor kitalálták, hogy majd ők polcpénzt szednek a termékek beszállítóitól... Gondolom ott is volt egy mutató, amit csökkenteni tudott egy szakember. Biztos felvette az ezért járó jutalmat is. Aztán pár év elteltével sorra zártak be az üzleteik, pedig voltak vásárlóik...
Azt se feledjük, hogy Louis Rossmann maga is nagyon komolyan érdekelt alanyi jogon az alkatrészek áramköri szintű javításában,
Nem túlzás ez picit? Rossmann is simán elmehetne egy apple szervizbe dolgozni és nagyon jól keresne. Ehelyett valahol a putri bolt és végtelen túlóra között egyensúlyozik. Ingyen megosztja az szakmai infókat bárkivel, és saját költségén a szabadideje kárára kiáll a nagy cégek ellen, mert szerinte az nem a világvége, ha ki tudod cserélni az aksit a kütyüdben. :rolleyes:
Mindkét félnek igaza van,
Nekem van igazam . Tudom, már mondtad. :)
és várhatóan nagy változások lesznek az Apple-nél.
Végre lett saját processzoruk, amikor a komolyabb számításokat már a felhőbe toljuk... A telefonok irányába tolódik el a piac. Ott van pl. a dex, illetve az android 10 alapból tudni fogja az desktop módot, stb, stb. Hogy ebből hogyan lesznek drága apple kütyük eladva a piacon, azt én nem látom.
Talán az apple autóra többet áldozhattak volna. Vagy majd egyben megveszik a Waymo-t. :D
ahol a memória kontroller már az alaplapra van integrálva.
Azok a kontrollerek minden évben fejlődnek. Nem értem miért mondana le bárki is erről a lehetőségről. A merevlemezek tartalmát is lehet már titkosítani. Ez így nem titkosítási probléma, hanem kompatibilitási, csak már megint meg akarják magyarázni. :hadonaszos:
mert ha valaki ellopja a gépet
Meg akarnak menteni mindenkitől, még magamtól is. ;)
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 867
5 417
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...etest-itt-az-igazsag-a-magyar-berekrol-417815
"Le mernénk fogadni, hogy te sem kapod meg a KSH által számolt átlagkeresetet! Ha kellően sok (teljes munkaidőben foglalkoztatott) dolgozóval kötnénk erről fogadást, akkor bizony nagyon sokat nyernénk. A dolog mögött egy egyszerű összefüggés húzódik meg: az átlagmagyar valójában nem keresi meg az átlagkeresetet, mivel a mediánbér sokkal alacsonyabb. A rossz hír az, hogy 2016 után nem állnak rendelkezésre mediánbérre vonatkozó adatok, a jó hír viszont az, hogy megbecsültük, miként alakulhattak a mediánkeresetek az elmúlt években."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 823
47 161
113
Igen, ez határozottan igaz. Sokat áldoznak a formaterv oltárán, de én nem ezekről a butaságokról beszéltem.
A formaterv az Apple esetében (legalább is Jobs idején) jó ha 20-30%-ban esett latba amikor egy terméket kiadtak. Ennél sokkal fontosabb a felhasználói élmény!
A Mac Pro-kat is megoldhatták volna sokkal kevesebb munkával, vagy azonos design-nal de mondjuk nem Alu ötvözetből. De amellett, hogy amikor kitalálták nem csak brutál teljesítményt kapott velük az ember, de normál használat mellett hang nélküli működést is. Az volt az első szériában gyártott gép, ahol odafigyeltek arra, hogy a ventilátorok ne őrjítsenek meg miközben pénzt keresel velük (na jó volt már korábban a Cube is, de az inkább amolyan gyűjtői darab). Pedig volt bennük egy jópár (6-8+)
Az Apple jópár ötlete már jóval korábban megvalósulhatott volna, ha Jobs az akkori technológiai színvonalon nem értékeli túl körülményesnek.
Ezen a fejlődési folyamaton minden hasonló gyár átment, de valahogy mégsem a saját vásárlóik szívatásáról híresültek el (6:30-tól 7:10-ig):
Ebből a csavarmizériából nem biztos, hogy megértetted, hogy mit akartam mondani neked.
A 10-12-15 fajta csavar nem azt jelentette, hogy annyi különböző fejet használtak, mert pl. a korábban említett MacBook-ot (ha jól emlékszem) 2 féle csavarhúzóval szét lehetett szedni. Hanem a csavarok vastagsága, hossza, fejmérete, anyaga is eltéréseket mutattak.
Ugyan abból a gépből a bal oldali zsanér rögzítése így történt:
bfSGnayAeVA3F4Ci.medium

Mind3 csavart ugyan azzal a csavarhúzóval csavarhatod ki, csak míg a piros 6mm-es hosszúságú keskeny átmérőjű, a narancs 6mm-es hosszúságú vastagabb átmérőjű, a citromsárga pedig egy hosszabb 10mm hosszúságú csavar volt. :p:D
Ott van a HP, amelyik hagyományosan szívatja a vásárlókat a nyomtatóik korlátozásával.
Itt milyen korlátozásra gondolsz?
Persze, van vicces része is a történetnek, de ettől független például igaz az is, hogy a torx csavarok dedikáltan(!) a végfelhasználók korlátozásáról szóltak.
Megsúgom neked, hogy a torx nem erről szólt. Amikor a torxot elkezdte az Apple használni, az már bőven elterjedt szabvány volt,
Gondolom fogalmad sincs róla, hogy mi az a pentalob bitfej! :D
NA az már tényleg a szétszedhetőség nehezítésére szolgált, de tudok neked olyan iMac-et mutatni amelyiket te soha a büdös életben nem szeded szét, pedig már 13 éve nem is gyártják! :p:D /Hja és a váltótipusa sokkal könnyebben szerelhető! Viszont a gépen kívülről összesen 4/6 csavar volt csak. Azok is gép alján, egyáltalán nem látható helyen.
Íme egy kép a szétszedésének elejéből:
vVcHZ6veadAdUm1V.medium

De volt olyan G5-ös PowerMac, aminek a procicseréjéhez az imbuszkulcsot úgy hegesztették/gyártatták a magyarországi központi Apple szervizbe is! :rolleyes::hadonaszos:
Itt megint csak nem a szétszerelés nehezítés volt a cél, hanem a teljesen egyedi speckó rögzítése egy mm-re összetervezett alkatrésznek.
A hatalmas "hűtőborda" volt megfúrva, hogy elérd a processzor modul rögzítését szolgáló csavarokat. A csavarok kúposan rögzítették a proci modult (külön áramköri elemen voltak a procik), hogy a szilárd rögzítés ne keltsen túl nagy feszültséget a nyomtatott áramköri lapban, mivel a hűtővel együtt a proci modul volt vagy 1,5-2kg.
...de aztán valahogy mindig sikerül elrontaniuk. Láthatóan sokat gondolkoztak azon is, hogy ne legyen könnyen javítható. Sikerült nekik. Gratulálok!
Csak szólok, hogy ezt a módszert elvetették. És visszahozták a csavarozható frame-et. Ha a nehezen cserélhetőség lett volna a cél, akkor maradnak a ragasztott megoldásnál. :rolleyes:

Ez most eufemizmus?
Mindig van egy hülye, aki a sorok közt talál egy számot, amit csökkenteni tud, csak nem számol annak következményeivel.
Nem tudom az apple-nél milyen tevékenység lehetne olcsóbb a számtech termékek tárolásánál. Pont ezen kellett spórolniuk? Nekem ez logisztikai bakinak tűnik.
Pedig nagyon nem az! Egy csomó gyártó a gépet utaztatja a szerviz központokba. Ami sokkal veszélyesebb! Mivel adatokkal együtt utazik a számítógéped, így a lehetséges adatvesztések sokkal nagyobb kockázatot jelentenek a cégre nézve.
Az Apple pl. kiköti, hogy nem folyhat semmiféle adatmentés az Apple Service Providereknél. Az adatokról az ügyfélnek kell gondoskodnia. Ő adja az ingyenes TimeMachine appot minden operációs rendszeréhez. Ezzel kizár egy újabb perelhetőségi és komplikációs forrást. Hidd el, nem olyan nagy baj, ha van egy olyan adatmentő rendszer natív módon az op. rendszeredben, ami 20percenként csinál egy inkrementált backupot, mindenféle beavatkozás nélkül a háttérbe a saját adattáradra. A konfigurációja meg nagyjából kimerül egy ON/OFF kapcsoló átkattintásában. Hja és az ON/OFF kapcsolót minden alkalommal - ha még nincs TimeMachine tároló konfigurálva - feldobja a rendszer, ha olyan külső tárolót kapcsolsz a géphez, amelyik potenciális célpontja lehet, és korábban még nem találkozott a rendszer vele. (Tudod, felhasználói élmény! )
Nem túlzás ez picit? Rossmann is simán elmehetne egy apple szervizbe dolgozni és nagyon jól keresne. Ehelyett valahol a putri bolt és végtelen túlóra között egyensúlyozik. Ingyen megosztja az szakmai infókat bárkivel, és saját költségén a szabadideje kárára kiáll a nagy cégek ellen, mert szerinte az nem a világvége, ha ki tudod cserélni az aksit a kütyüdben.
Dehogy keresne jól!
Nem figyelsz! Az Apple szervizben nem végeznek áramköri szintű javításokat. Azokat max. a központi gyáraikban végzik a kuli munkások.
Nagyon nagy különbség van aközött, amit Rossman csinál és az akkucsere között.
Rossmann-nek az nem tetszett, hogy az Apple megszabja, pontosan (értsd szőrszálhasogató módon) hogy egy Apple Service Provider-nek milyen feltételeknek kell megfelelnie.
De vegyünk csak egy BMW szervizt. Ott sem lehet mindenki 0 tapasztalattal bemondásra szervizes. Már magának a szerviznek is rendelkeznie kell bizonyos infrastrukturális és eszközöket érintő feltételekkel.
Attól hogy Rossman esetleg eléri az új törvényt (valószínűleg el fogja), attól az egyszerű user (mondjuk te) nem fogja tudni megjavítani a kávéval leöntött, és szétmaratott, eloxidálódott alaplapokat, mint amit Rossman csinál.
Az Apple már jelenleg is elérte, hogy rohadt könnyen szerelhetőek egyes gépei. De alkatrészt - a nem szabványosságuk miatt - nem tudsz hozzájuk szerezni.
Ha kötelezik az Apple-t az alkatrészek kiskereskedelmi értékesítésére, akkor sem érnek el semmit, mert ha el is kell adnia az alkatrészeket mindenkinek, az árát úgy szabja meg, ahogy akarja. Megrendelheted az alkatrészt, csak nem lesz értelme! o_O
Végre lett saját processzoruk, amikor a komolyabb számításokat már a felhőbe toljuk... A telefonok irányába tolódik el a piac. Ott van pl. a dex, illetve az android 10 alapból tudni fogja az desktop módot, stb, stb. Hogy ebből hogyan lesznek drága apple kütyük eladva a piacon, azt én nem látom.
Talán az apple autóra többet áldozhattak volna. Vagy majd egyben megveszik a Waymo-t.
Miért, jelenleg hogy ad el óriási haszonnal okostelefont, miközben bőven van alternatívája?
És hagy kérdezzem meg, amikor nincs nagy sebességű net a közelben, akkor mit fogsz kezdeni a felhőben számoló hardvereddel?
Azok a kontrollerek minden évben fejlődnek. Nem értem miért mondana le bárki is erről a lehetőségről. A merevlemezek tartalmát is lehet már titkosítani. Ez így nem titkosítási probléma, hanem kompatibilitási, csak már megint meg akarják magyarázni.
A kontrollert hiába fejleszted a csillagokba, ha az SSD modul csatolója korlátos. Az újabb SSD chipek esetén már inkább a szűk keresztmetszet a busz sebessége.
Hogy értsd. Egy SATA3-as 2,5" SSD modulban hiába teszel "fénysebességű" memória kontrollert, ha a SATA szabvány lekorlátozza a francba.
A külön szerelhető SSD "chipek" már a lazítás jeleit mutatják. Az utolsó MacBook Pro-k már egy jó ideje alaplapra forrasztott flash chipekkel érkeztek. Ott nincsen bővítés, csak sóhajtozás, amikor rájösz, hogy nem volt jó ötlet 128GB-os tárolóval megvenni a polcról a gépedet... :cool:
Különben ezt a titkosítási dolgot nem vagyok benne biztos, hogy megértetted.
Ha csak az alaplap és az adattároló chip együtt használható, akkor sokkal nehezebb az adat visszafejtése. Tehát pl. nincs arra lehetőség, hogy mondjuk a Kürt Kft.-be elvive a technikus kivegye a chipeket, és egy "szervizpadba" betegye, és kiolvassa az adatmentő algoritmusaival az adatokat. Mert ugye kellhet (ha ez be volt állítva) hozzá maga a gép is. A gép viszont ha firmware lock-kal le van védve, akkor úgy működik, mint egy hardveres titkosítási kulcs.

Az a szerencse, hogy mindenkinek van választási lehetősége! Vagy vesz Apple gépet, vagy nem. Vagy vált, vagy nem. Senki semmire nincs kötelezve....
Tessék lábbal/pénztárcával állást foglalni!

Nekem van igazam . Tudom, már mondtad.
Én meg mindig elfelejtem! :(:p:D
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
Itt milyen korlátozásra gondolsz?
https://www.youtube.com/results?search_query=hp+toner+reset+chip
Ebből a csavarmizériából nem biztos, hogy megértetted, hogy mit akartam mondani neked.
Elsőre is megértettem te pöcsfej, csak az általad felvetett témának nem sok köze van az általam említett problémákhoz, és éppen véletlenül volt egy kis sérelmem a torx csavarokkal szemben, és belebetegedtem volna, ha bennem marad. Na! :D
Gondolom fogalmad sincs róla, hogy mi az a pentalob bitfej!
Aki nem használ mac-et annak nem kell ilyen csúnya szavakat megtanulnia. :rolleyes:
Itt megint csak nem a szétszerelés nehezítés volt a cél, hanem a teljesen egyedi speckó rögzítése egy mm-re összetervezett alkatrésznek.
Folyamatosan ezt mondják/mondod, de csak mert többször elismételed, attól még nem lesz igaz. Jobs egy zárt rendszert akart. Nem akarta, hogy az emberek belenyúljanak a gépébe. Az, hogy ezzel párhuzamosan szívtak a design-nal is, az már más kérdés.
Dehogy keresne jól!
Nem figyelsz!
Te nem figyelsz. Jól keresne a szakmájával és nem kellene alkalmazottként(!) kockázatot viselnie. Pár hete beszélgettem telefonon nagynénémmel, aki éppen ott lakik a szomszédban, New York-ban. Ő is azt mondta, hogy IT és eü amivel ma jól keresnek odakint. Ennyi. Ne magyarázz bele többet a spec szervizkövetelményekről, mert nem arról beszéltem.
Rossmann nem egy nyerészkedő spekuláns, hanem egy filantróp. :p;)
Különben ezt a titkosítási dolgot nem vagyok benne biztos, hogy megértetted.
Szerintem te nem érted, hogy a titkosított merevlemezekkel amúgy sem tud semmit sem kezdeni a Kürt, hiába másolgatja. Megint csak elismétled, hogy hoztak egy döntést, ami állítólag a felhasználónak jó, pedig nem is. o_O
Én meg mindig elfelejtem! :(:p
Majd én mindig emlékeztetlek. :p
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 722
4 613
113
A "pentalob bitfej" bizonyos kultúrákban akkora sértés, amit csak vérrel lehet lemosni! :D

De jól értem, hogy van itt mac szervizelésben jártas olvtárs? Ha igen (és Bp), akkor egy privát üziben tudnék egy megbízást.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 737
113
~250 éve (1775) Massachusettsben kezdődött el az amerikai függetlenségi háború, amikor az angolok megpróbálták felszámolni az amerikai kormányt. A háborút megnyitó első csata is (lexingtoni összecsapás) ott volt. Bostont azért említi, mert pár évvel korábban ott (bostoni sortűz, bostoni teadélután) kezdődtek azok az eseménysorozatok, amik a háború kirobbanásához vezettek.

Van egy HBO (?) sorozat. A címe: John Adams. Remekül bemutatja a hátteret.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 752
61 132
113
Igen, nem szabadna elöfordulni ilyesminek.
Tanulni kell a tapasztalatból. Ha nem fogunk bele, soha nem gyülik össze a megfelelö know-how. Szerintem nem hülyeség itthon a tüzoltóautógyártâst felépiteni. De az sem biztos, hogy ezt igy kell csinâlni.
Most nem akarok azzal jönni, hogy ujjonnan fejlesztett termékeknél elöfordulnak hibák. Csak a tradicionális gyártók mâr olyan régen vannak ebben az üzletben, hogy elfelejtettük a kezdeteket és az akkori galibákat.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7
M

molnibalage

Guest
Igen, nem szabadna elöfordulni ilyesminek.
Tanulni kell a tapasztalatból. Ha nem fogunk bele, soha nem gyülik össze a megfelelö know-how. Szerintem nem hülyeség itthon a tüzoltóautógyártâst felépiteni. De az sem biztos, hogy ezt igy kell csinâlni.
Most nem akarok azzal jönni, hogy ujjonnan fejlesztett termékeknél elöfordulnak hibák. Csak a tradicionális gyártók mâr olyan régen vannak ebben az üzletben, hogy elfelejtettük a kezdeteket és az akkori galibákat.
Ezek nem "hibák".

  • Basztak összerakni egy mock-up-ot jelek szerint, ahova oda kellett volna csődíteni több száz tűzoltót, akik megmondják, hogy mi nem jó.Mert az, hogy perem van a mosandó résznél, nem folyik ki a víz, az, hogy él van, ahol ember fej van és minden más, az itt már kiderülne.
  • Az, hogy viszont az alap felszerelés és kaszni nem bírja az igénybevételt az már kőkemény tervezési vagy kivitelezési hiba. Mert egy 20 évre tervezett járműnél, ha 2 év után repedés van és javítani kell az azt jelenti, hogy bóvli. Szar. Kókány.
  • Csak cserébe ez még drága is volt.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 752
61 132
113
Egyetértek nagyjából. Azért is irtam, hogy " nem biztos, hogy ezt igy kell csinálni" Sajnos " shit happens".

A közelben ( Ausztria) az önkéntes tüzoltóság 28 èv utân egy új tüzoltóautót kapott. Iveco, 300PS, 12,5 t , 330000eur.
Szintén a közelben egy MAN alvázon egy HLF3 tipusú ( ez mindent tud, csak nem beszél) 400000 eur volt. Az adatok a helyi ujságból vannak.
Nem biztos, hogy ebben az esetben igazam van, de sokâig beszerzéssel foglalkoztam. A felhasználók igényei mem mindig felelnek meg a valós igènyeknek. Nagyon sokszor pl presztizs jelentös szerepet játszik stb. De ismétlem, ezt a tüzoltóautó történetet csak a hirekböl ismerem.
De biztos nem hâtrány, ha nem reped meg a segèdalvâz.:) A heggesztès meg nem segit. Cserèlni kell nyilvânvalóan. Azt a règebbi felborulâsos dolgot se ismerem reszletekben. De azt sem tudom, hogy ki dolgozta ki az " Igényfüzetet" ( (Lastenheft), amiben részletesen benne van, hogy milyen legyen, mit tudjon a termék. Azt sem hallottam, hogy volt-e próbaüzem, ahol többnyire kisülnek a hiânyossâgok.
Mindenestre az nem ugy müködik, hogy összhivok egy rakás tüzoltót, mert akkor egy repülö, búvâr stb csodabogâr jön lètre.
.Az ilyen beszerzèseknek megvan a bejârt módszere. Hogy azt itt alkalmazták-e, az mâs kèrdés, amire nem tudom a választ.