Remelem nem volt meg, ha netan igen akkor bocs. Annak ellenere, hogy en meg mindig az 1 szemelyes "future-tank" koncepcio mellett vagyok a lehetseges massziv elektronikai zavarasok miatt itt egy proto:
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Remelem nem volt meg, ha netan igen akkor bocs. Annak ellenere, hogy en meg mindig az 1 szemelyes "future-tank" koncepcio mellett vagyok a lehetseges massziv elektronikai zavarasok miatt itt egy proto:
Az elektronikai ellen-tevékenységről és ellen-ellentevékenységről beszélhetünk. A zavarókat (relatíve) könnyen meg lehet találni és semlegesíteni. Nyilván ezzel a veszéllyel is számoltak. Ráadásul egyre szélesebb spektrumot kellene zavarnod. A Starlink, OneWeb és a többi műholdas internet-szolgáltatás új fejezetet nyit a katonai adatkapcsolatok terén. Már nem csak egy viszonylag szűk katonai rendszerrel és annak pár műholdjával kell számolni, hanem több globális műholdhálózattal.
Szóval nem lesz annak olyan egyszerű dolga, aki zavarni akarja majd ezeket a drónokat.
Ha pedig a politikusok kifizetik a drónok fejlesztését és tömeges gyártását, akkor semmi akadálya, hogy az első vonalba ők menjenek. Attól az ember vezette harcjárművek ott lesznek még mögöttük, szükség esetén...
En a zavarast inkabb olyan mertekben gondoltam, hogy egy adott teruleten ugymond nem csak specifikus el. zavaras lenne, hanem full spektrum, olyan ami a sajat rendszereket is elnyomja/hasznalhatatlanna teszi GPS,GSM stb.holt zonat letrehozva.
Ezt nem olyan kozponti zavaroberendezeskent kepzelnem, hanem ugymond pl. 4 harckocsi mellett menne egy 5. jarmu ami ilyen zavaro lenne (ha esetleg nem lehet mar eleve minden jarmu resze egy ilyen zavaroberendezes), igy tobbszorosen atfednenek egy teruletet.
Azt ugye tudod, hogy az elektronikus ellen-ellentevékenység alapja, hogy a zavaró jelet követi az azt megsemmisíteni szándékozó eszköz?
Na igen, tipikusan őt fogják akkor először elcsapni a SEAD egységek...
Eleve célszerű lenne drónt használni erre a célra.
Ez a taviranyitott harckocsi meg a 5obbi csak vagyalom a fegyveres dronok is csak addig jatszanak ameddig nem komoly ellenfelel szembe megy a harc vagy nem tolt eleg idot a csatateren.
Egy radiojelekkel taviranyitott hk szamitogepe epp ugy feltorheto mint az othoniszamitogepek. nem lehet azt megcinalni mint dronok eseteben hogy tobb tucat vagy akar szaz km re allomasozzanak az ellensegtol.... Egyedi darabok csak jatekszerek semmi ertelme demo... Jo hogy ilyegessek vele az ellent vagy ongyilkos akcioba memjen semmi tobb nagy szamba az ellenhez kozel meg lessz a res... Ha megvan a res azon be is hatol valaki az ellen oldalarol ha mar bentvan nem csak kukkerol es adatokat gyuljt elobb utobb az iranyitast is at fogja venni. Ha atveszi az iranyitast hasznalni is fogja. Ha hasznalja barati csapatok esnek aldozatul. Nincs annal kiabranditobb egy katona szamara mint amikor a sajat csucstechnikajukkal pusztitjak a bajtarsaikat...
Egy radiojelekkel taviranyitott hk szamitogepe epp ugy feltorheto mint az othoniszamitogepek.
En a zavarast inkabb olyan mertekben gondoltam, hogy egy adott teruleten ugymond nem csak specifikus el. zavaras lenne, hanem full spektrum, olyan ami a sajat rendszereket is elnyomja/hasznalhatatlanna teszi GPS,GSM stb.holt zonat letrehozva. Ezt nem olyan kozponti zavaroberendezeskent kepzelnem, hanem ugymond pl. 4 harckocsi mellett menne egy 5. jarmu ami ilyen zavaro lenne (ha esetleg nem lehet mar eleve minden jarmu resze egy ilyen zavaroberendezes), igy tobbszorosen atfednenek egy teruletet. Igen, biztos kiemelt celpontnak szamitananak, de addig amig ezeket ki nem lonek, nem tudnak bevetni a taviranyitott eszkozoket. Ami ellen lehetne olyan tavvezerlest kifejleszteni ami lezernyalabbal mukodne direkt besugarzassal, de ahhoz persze kozelebb kene menni az iranyitojarmunek (feltetelezem jarmunek kene lenni, hogy lepest tudjon tartani veluk), ami megint azt tenne elsodleges celpontta es igy megy ez korbe korbe
Meg esetleg olyat is lehetne fantazialni, hogy pl. minden embervezerelte egyseg mellett menne egy robotizalt (lehet ugyanaz a jarmutipus is csak epp nem ul benne senki), ami ilyen eros zavaras eseten "wingman" uzemmodban csak kovetne ot es ugyanazokat a celpontokat tamadna. Ha egy a tipus nehezebb eldonteni azt is elsore melyikben van ember es melyikben nem...sok erdekes koncepciot es taktikat lehetne kitalalni.
Az is jatszik, hogy ha pl. emelnenk a robotizalt egysegek szamat az emberesekhez kepest, lehet, hogy valoban tartana magat tovabbra is a nagyobb letszamu legenyseg pl.3, mert mar tobb egyseget kellene koordinalni stb., aminek szinten vannak elonyei es hatranyai.
Szemely szerint itt is ammellett tennem le a voksom, h. lenne 1 kismeretu tipus ami emberhiany eseten mukodhetne automata uzemmodban (serult kezelo kimentese, wingman uzemmod, full tavvezerelt uzemmod...). Ertem azt is , hogy ha embert teszunk bele jobban meg kell pancelozni is, de en vallalhato hatranykent tekintek erre. Raadasul az lehet modularis is, amit csak akkor tesznek fell ha bele is ul valaki.
Múltkoriban volt ilyesmiről szó...Egy érdekes cikk hogyan is képzeli el az USA a jövőben a szárazföldi összfegyvernemi harcot "near-peer" ellenséggel szemben:
"TECHNET AUGUSTA KONFERENCIA: Egy jövőbeli háborús övezetben egy amerikai tankoszlop behatol az ellenség területére. Egy útelágazásnál a tankok balra fordulnak - de mindegyik lerak egy kicsi lánctalpas robotot amelyek jobbra haladnak tovább. A személyzettel felszerelt járművek kikapcsolják a nagy hatótávolságú rádió adójukat, és sötétté válnak az ellenség irány meghatározó szenzorai számára, miközben a robotok jókedvűen beszélgetnek továbbra is minden hullámhosszon elvonva ezzel a figyelmet az igazi egységtől. Amikor az ellenség precíziós rakétái megérkeznek, felrobbantják a robotokat, de eközben a személyzettel ellátott járművek észrevétlenül és háborítatlanul mozognak a széleken.
Néhány mérfölddel távolabbról Paladin önjáró tarackok nagy távolságból indított tűzcsapással támogatják a harckocsik támadását. A kilőtt gránátok többsége rakéta póthajtású, precíziós vezérlésű lövedék, a célmeghatározást és célmegjelölést pedig pedig támogatott drónok és előre tolt célmegjelölők végzik AI-val támogatott távcsövek segítségével. Néhány lövedék testében azonban nem robbanóanyag van hanem ütésálló rádióadóvevő készülék. Becsapódáskor ezek a gránátok nem robbannak föl hanem zavaró jeleket kezdenek el sugározni, megbénítva ezzel a környezetükben lévő rádióka és radarokat vagy elterelő rádióüzeneteket kezdenek el sugározni hogy úgy tűnjön hogy egy légideszant szállt le a körzetben.
Amikor az ellenség légvédelmét elvakította a zavarás, megsemmisítette az tüzérségi tűz, vagy lerohanták a tankok akkor lép színre a légideszant. A helikopterek vagy a jövő nagy sebességű helikopter-repülőgép hibridjei által szállított gyalogság megtisztítja a célpont körzetét szobáról szobára. Miközben a főerők a valódi kirakási zóna felé tartanak (LZ) ami egy focipálya, addig néhány gép és drón a többi szóba jöhető LZ (nagy parkolók, autópálya kereszteződések, stb…) felé tart ahol még több elterelő eszközt raknak ki. Ezek a csalik a parancsnokság és a kirakott egység közötti rádió forgalmazást szimulálják. Kisebb mobil robotok indulnak útnak itt is és u.azon a mobil rádiókon kezdenek kommunikálni amit a gyalogos rajok is használnak.
Miközben az ellenség a fals LZ-k ellen indít ellentámadást - ahol csak a robotok működnek - a valódi deszant rárúgja az ajtó az ellenséges parancsnoki központra. A támadók össze kapkodják a laptopokat - amik teli vannak értékes hírszerzési adatokkal - mielőtt a parancsnoki központ megdöbbent személyzete törölni tudná az adatokat a merevlemezekről.
Az ARMY-nak egyenlőre még nem állnak rendelkezésre a fenti eszközök a fenti földi, légi, cyber-elektronikai elemeket kombináló komplex multi-domain hadviseléshez, de valamennyi fejlesztés alatt áll: ágyúból indított zavaró töltetek, levegőből ledobható kamu parancsnoki központok, tankokat vagy gyalogságot szimuláló mobil földi robotok. A sereg jelenleg azon dolgozik hoy ezek az eszközök kiforrot, bevethető eszközökké váljanak"
Ez a taviranyitott harckocsi meg a 5obbi csak vagyalom a fegyveres dronok is csak addig jatszanak ameddig nem komoly ellenfelel szembe megy a harc vagy nem tolt eleg idot a csatateren.
Egy radiojelekkel taviranyitott hk szamitogepe epp ugy feltorheto mint az othoniszamitogepek. nem lehet azt megcinalni mint dronok eseteben hogy tobb tucat vagy akar szaz km re allomasozzanak az ellensegtol.... Egyedi darabok csak jatekszerek semmi ertelme demo... Jo hogy ilyegessek vele az ellent vagy ongyilkos akcioba memjen semmi tobb nagy szamba az ellenhez kozel meg lessz a res... Ha megvan a res azon be is hatol valaki az ellen oldalarol ha mar bentvan nem csak kukkerol es adatokat gyuljt elobb utobb az iranyitast is at fogja venni. Ha atveszi az iranyitast hasznalni is fogja. Ha hasznalja barati csapatok esnek aldozatul. Nincs annal kiabranditobb egy katona szamara mint amikor a sajat csucstechnikajukkal pusztitjak a bajtarsaikat...
Mindig van mindenre ellenszer. Megis van harckocsi akkor is ha letezik ellene pctoro raketa. Ertem a lenyeget amit irsz es tisztaba is kell lenni ezzel. Egyszeruen fogalmazva viszont elkerulhetetlen, hogy:
- dronokkal kezdenek operalni
- zavaroberendezeseket vesznek elo
- dronok bevetese elott zavaroberendezeseket kiiktato eszkozoket vetnek be
- szetszorjak, olcsositsak, innovativabban alzaccak a zavarokat, felrevezetik a tamado eszkozoket...
- ezekre talalnak megint hatekony ellenszereket...es ez folytatodik korbe korbe.
Egyszeruen ha meglepsz egy lepest, az alltaban ki is kenyszerit egy adott ellenlepest, a lenyeg az, mennyi lepesre elore tudsz kalkulalni es hogy amit kitalaltal helyes volt-e vagy csak egy technologiai/taktikai zsakutca... (mikozben az eroforrasok vegesek)
Szét kell választani továbbá azt a két esetet, amikor:
A probléma létezik, de nagyon "elmédiásodott".
- nekiáll egy teljes ügynökség és sikeresen megbúbol egy darab eszközt mondjuk két év alatt,
- ott áll a kiskatona a mezőn és jön szembe 20 db cucc, amelyből egyet a teljes ügynökség két év alatt búbolt meg
Múltkoriban volt ilyesmiről szó...
Automatizálható is a folyamat,
Kinaiakrol volt hir,nem is tegnap,már régebben,hogy fejlesztenek egy olyan hk-t,ami magával visz egy dron mimihk-t.De azóta csönd van róla.Ebben teljesen egyetértünk, de egyre nyilvánvalóbb, hogy a jövőben a harctéren csak nőni fog a drónok száma. Nem csak a levegőben és a tengeren, de a szárazföldön is.
A pontos koncepció még nincs kikristályosodva, de a fent linkelt jármű szintje az kb. mint a harckocsik esetén a Mark1. volt egy évszázaddal korábban. Ott is kiderült, hogy abban a formában nem tökéletes, de az alapot, a harctéri tapasztalatokat vele szerezték....
A mostani MI-ket az is hazavágja ha leálcázol egy harckocsit.Kinaiakrol volt hir,nem is tegnap,már régebben,hogy fejlesztenek egy olyan hk-t,ami magával visz egy dron mimihk-t.De azóta csönd van róla.
Nem a feltörés a gond,hanem az adatkapcsolat zavarása.Mert ezeknek a kis robotoknak nagyon is kell az irányitás.Nincs továbbra se MI.Amig a számitógép nem képes megkülönböztetni egy éles kontrasztú árnyékot egy betonfal szélétöl,addig önálló bevetésük eléggé esetleges.
Pontosan.Mert nincs MI,csak programvezérlés.Viszont lehetetlen olyan programot irni,ami mindenre tartalmaz választ.Az,hogy kvázi zárt pályán van már közforgalomban is városi busz Oslóban,az egy dolog.Ha le kéne térniök a számukra kialakitott külön sávrol,a rendes forgalomban a sima átlagos úton meghalnak.És akkor hol van ez a nehézségi fok egy harctér rombolt/nem rendezett körülményeitöl....A mostani MI-ket az is hazavágja ha leálcázol egy harckocsit.
Kinaiakrol volt hir,nem is tegnap,már régebben,hogy fejlesztenek egy olyan hk-t,ami magával visz egy dron mimihk-t.De azóta csönd van róla.
Nem a feltörés a gond,hanem az adatkapcsolat zavarása.Mert ezeknek a kis robotoknak nagyon is kell az irányitás.
Amig a számitógép nem képes megkülönböztetni egy éles kontrasztú árnyékot egy betonfal szélétöl,addig önálló bevetésük eléggé esetleges.
Ködfüggöny/füstgránát elég hamar ködös időjárást hozhatnak létre.És van már olyan is belőlük,ami a mm-es radarok ellen is fed.Mondok egy egyszerű példát: lézeres optikai adatkapcsolat, amikor lézernyalábbal továbbítják az adatokat. Több évtizedes technológia, az elmúlt 10 évben egyre gyorsabban fejlődik, jelenleg a műholdak közötti adatkapcsolatoknál szélsebesen terjed. Igen, ködben vagy esőben annyira nem optimális, de ezt leszámítva ha közvetlen rálátás van a drónra (pl. az optikai adattovábbító rendszer egy teleszkópos karon felnyúlik), akkor elég jól zavarvédet és nincs árulkodó kisugárzás.
Ez csak egy példa, de nagyjából rámutat arra, mennyire összetett dologról beszélünk, és nem lehet félresöpörni annyival, hogy úgy is zavarni fogják a drónokat, tehát mind meg lesz hackelve vagy csontra szétzavarva...
Nagyon leegyszerűsíted a problémát. Igen, egy optikai képazonosításnál problémát okozhat az árnyék, de pont az ilyen problémákra találták ki az MI-t, amely képes például az ilyen optikai jellemzőket kiszűrni. De az, hogy ilyesmire van példa, az a fejlesztés velejárója. Oké, egyszer a rendszer egy árnyékot betonfalnak tekintet. A hibát azonosították, a rendszer fejlesztésénél be kell iktatni egy olyan lépést, ahol erre megnyugtató választ tudnak adni. Azt tesztelik, és ha mondjuk 100-ból már csak egyszer téveszti össze, ezt a problémát megoldottnak tekinthetik.
De adott esetben úgy is át lehet lépni a gondon, hogy több érzékelő adatát összesíti a rendszer, teszem azt a sima kamera képét egy radar vagy egy lidar által adott (távolságméréses) adatokkal kiegészítve a számítógép meg tudja már határozni azt, hogy az ott egy masszív betonfal, vagy csak egy árnyék...
Mondok egy egyszerű példát: lézeres optikai adatkapcsolat, amikor lézernyalábbal továbbítják az adatokat. Több évtizedes technológia, az elmúlt 10 évben egyre gyorsabban fejlődik, jelenleg a műholdak közötti adatkapcsolatoknál szélsebesen terjed. Igen, ködben vagy esőben annyira nem optimális, de ezt leszámítva ha közvetlen rálátás van a drónra (pl. az optikai adattovábbító rendszer egy teleszkópos karon felnyúlik), akkor elég jól zavarvédet és nincs árulkodó kisugárzás.
Ez csak egy példa, de nagyjából rámutat arra, mennyire összetett dologról beszélünk, és nem lehet félresöpörni annyival, hogy úgy is zavarni fogják a drónokat, tehát mind meg lesz hackelve vagy csontra szétzavarva...
Nagyon leegyszerűsíted a problémát. Igen, egy optikai képazonosításnál problémát okozhat az árnyék, de pont az ilyen problémákra találták ki az MI-t, amely képes például az ilyen optikai jellemzőket kiszűrni. De az, hogy ilyesmire van példa, az a fejlesztés velejárója. Oké, egyszer a rendszer egy árnyékot betonfalnak tekintet. A hibát azonosították, a rendszer fejlesztésénél be kell iktatni egy olyan lépést, ahol erre megnyugtató választ tudnak adni. Azt tesztelik, és ha mondjuk 100-ból már csak egyszer téveszti össze, ezt a problémát megoldottnak tekinthetik.
De adott esetben úgy is át lehet lépni a gondon, hogy több érzékelő adatát összesíti a rendszer, teszem azt a sima kamera képét egy radar vagy egy lidar által adott (távolságméréses) adatokkal kiegészítve a számítógép meg tudja már határozni azt, hogy az ott egy masszív betonfal, vagy csak egy árnyék...
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..