A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
994
1 529
93
Azokkal az "állítólag" aláírt, de be nem jelentett beszerzésekkel mi lessz, ha valóban vannak olyanok, mint egyesek sejtették korábban?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hát ha belegondolsz mint harceszköz igazából más nem is igen van, (brdm 2 t-72) szóval részben igen. Szóval a sok rozsdás szar közt az a legkevésbé rozsdás.
Szerintem ordas nagy hiba lenne bármilyen modernizáció.
Először is mert:
- Fegyverzete alkalmatlan a harcra: korlátozott éjjellátó képesség, rossz ergonómia, kevésbé hatékony fegyverzet (csak a gépágyú lehet veszélyes a vékonyabb páncélzatú eszközökre).
- Páncélzata javíthatatlanul vékony, semmilyen kiegészítő páncélozással nem lehet megfelelő védelmet kialakítani. Ennek konstrukciós okai vannak elsősorban: Elöl van a vezető és küzdőtér a parancsnokkal, egy géppuska találat találat is mindenképp megöl valakit a kezszemből. Futóműve és motorja miatt sem lehet rá annyi páncélt pakolni ami megfelelő védelmet adna.
- Rossz ergonómiai kialakítása (keskeny oldal ajtók, stb), gumikerekes futóműve (növelt tömeggel még inkább) rossz terepjáró képességet eredményez.
- Orosz eredetű alkatrészek miatt bárhogyan is szeretnénk felújítani mindig ki lennénk szolgáltatva egy NATO ellenes országnak, hisz egy rajzszeget sem gyártunk hozzá.
- Lőszere egyre nehezebben beszerezhető, mert a keleti országok is lassan átállnak a nyugati lőszerekre, illetve fogynak a készletek, új rendelés a kis széria miatt igen drága (pl bulgár gépágyú lőszer).

Másodszor:
- A fentiek miatt csak drágán, nehezen és lassan lehetne egy olyan modernizációba belefogni, ami működőképes járművet eredményezne. Ez azt jelentené, hogy valamelyest nőne a páncélvédelme és a tömege, emiatt új motor és váltó kellene bele (pl: Caterpillar és Allison), erősített futómű és valamilyen új irányzó műszer jobb éjszakai harcképességgel (vannak ilyenek a cseheknek, belaruszoknak).
- Ha ezeket összeadogatjuk árban, időben, egy nagyon drága (több száz millió Ft/db) korszerűsítés egy alig valamivel védettebb, páncéltörő képesség nélküli, rosszabb terepjáró képességű járművet eredményezne, mondjuk 10 év alatt 3-4 zászlóaljnyit. Ez nagyságrendileg belekerülne 50-100 Mrd Ft-ba. Az amerikai fődarabokhoz már amerikai alkatrészek kellenek, miközben még orosz eredetű alkatrészek miatt is állhatnak a harcjárművek, így két birodalommal is jóban kell lenni ahhoz, hogy legyen esély a járművek üzemeltetésére.
- Mindeközben a járművek valós harcértéke nem nőne annyival, mint amennyibe kerülnek, de a 2030-as évek elején újabb harcjármű beszerzési programot kellene indítani, újra el kellene magyarázni, hogy az alig véget ért BTR felújítás után rögtön miért kellene vadi új harcjármű. Ezt a magyar társadalom nem igen tolerálná, ezért a politika igyekezne kitolni a problémát 2040-en túlra. Közben az 50-60 éves járművek már sehogy sem lennének üzemeltethetőek, így valójában az MH gyhj/pszh nélkül lenne, mert van is meg nincs is, a pénz el lett költve, de valós képesség nem lett belőle.

Harmadszor:
A fentiekből következik egy lélektani szempont.
Ti szoktátok mondani, hogy a szar harcjárműbe(tankba) nem ülnétek bele. Igen a BTR annyira hulladék, hogy a katonák nem ülnének bele, mert biztos halál várna rájuk, bármivel is találnák el. Ezt tudomásul kell venni.

Ez olyan kockázat amit nem szabad vállalni! Ez zsákutca. Ezért mondom, hogy csak előre szabad menni, oldalra vagy hátra nem. A BTR-rel fizikálisan képtelenség harcolni a következő évtizedekben, akár mennyi pénzt is öntenénk bele.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Szerintem ordas nagy hiba lenne bármilyen modernizáció.
Először is mert:
- Fegyverzete alkalmatlan a harcra: korlátozott éjjellátó képesség, rossz ergonómia, kevésbé hatékony fegyverzet (csak a gépágyú lehet veszélyes a vékonyabb páncélzatú eszközökre).
- Páncélzata javíthatatlanul vékony, semmilyen kiegészítő páncélozással nem lehet megfelelő védelmet kialakítani. Ennek konstrukciós okai vannak elsősorban: Elöl van a vezető és küzdőtér a parancsnokkal, egy géppuska találat találat is mindenképp megöl valakit a kezszemből. Futóműve és motorja miatt sem lehet rá annyi páncélt pakolni ami megfelelő védelmet adna.
- Rossz ergonómiai kialakítása (keskeny oldal ajtók, stb), gumikerekes futóműve (növelt tömeggel még inkább) rossz terepjáró képességet eredményez.
- Orosz eredetű alkatrészek miatt bárhogyan is szeretnénk felújítani mindig ki lennénk szolgáltatva egy NATO ellenes országnak, hisz egy rajzszeget sem gyártunk hozzá.
- Lőszere egyre nehezebben beszerezhető, mert a keleti országok is lassan átállnak a nyugati lőszerekre, illetve fogynak a készletek, új rendelés a kis széria miatt igen drága (pl bulgár gépágyú lőszer).

Másodszor:
- A fentiek miatt csak drágán, nehezen és lassan lehetne egy olyan modernizációba belefogni, ami működőképes járművet eredményezne. Ez azt jelentené, hogy valamelyest nőne a páncélvédelme és a tömege, emiatt új motor és váltó kellene bele (pl: Caterpillar és Allison), erősített futómű és valamilyen új irányzó műszer jobb éjszakai harcképességgel (vannak ilyenek a cseheknek, belaruszoknak).
- Ha ezeket összeadogatjuk árban, időben, egy nagyon drága (több száz millió Ft/db) korszerűsítés egy alig valamivel védettebb, páncéltörő képesség nélküli, rosszabb terepjáró képességű járművet eredményezne, mondjuk 10 év alatt 3-4 zászlóaljnyit. Ez nagyságrendileg belekerülne 50-100 Mrd Ft-ba. Az amerikai fődarabokhoz már amerikai alkatrészek kellenek, miközben még orosz eredetű alkatrészek miatt is állhatnak a harcjárművek, így két birodalommal is jóban kell lenni ahhoz, hogy legyen esély a járművek üzemeltetésére.
- Mindeközben a járművek valós harcértéke nem nőne annyival, mint amennyibe kerülnek, de a 2030-as évek elején újabb harcjármű beszerzési programot kellene indítani, újra el kellene magyarázni, hogy az alig véget ért BTR felújítás után rögtön miért kellene vadi új harcjármű. Ezt a magyar társadalom nem igen tolerálná, ezért a politika igyekezne kitolni a problémát 2040-en túlra. Közben az 50-60 éves járművek már sehogy sem lennének üzemeltethetőek, így valójában az MH gyhj/pszh nélkül lenne, mert van is meg nincs is, a pénz el lett költve, de valós képesség nem lett belőle.

Harmadszor:
A fentiekből következik egy lélektani szempont.
Ti szoktátok mondani, hogy a szar harcjárműbe(tankba) nem ülnétek bele. Igen a BTR annyira hulladék, hogy a katonák nem ülnének bele, mert biztos halál várna rájuk, bármivel is találnák el. Ezt tudomásul kell venni.

Ez olyan kockázat amit nem szabad vállalni! Ez zsákutca. Ezért mondom, hogy csak előre szabad menni, oldalra vagy hátra nem. A BTR-rel fizikálisan képtelenség harcolni a következő évtizedekben, akár mennyi pénzt is öntenénk bele.

Ebben egyetértek viszont az is egyértelmű, hogy szerintem a gyalogsági harcjármű beszerzést 2030 előtt megette a koronavírus, a BTR-eknek meg egy nagyjavítás kéne akkor legalább, hogy amíg lehet kihúzzuk velük, így is nagyon ki volt számolva az új technika érkezéséig a fenntartásuk, most ez így nem megkerülhető nagyjavítás nélkül.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Ebben egyetértek viszont az is egyértelmű, hogy szerintem a gyalogsági harcjármű beszerzést 2030 előtt megette a koronavírus, a BTR-eknek meg egy nagyjavítás kéne akkor legalább, hogy amíg lehet kihúzzuk velük, így is nagyon ki volt számolva az új technika érkezéséig a fenntartásuk, most ez így nem megkerülhető nagyjavítás nélkül.

Vagy kurva nagy szerencsénk lesz és talán megússzuk kuuurva nagy gazdasági megroggyanás nélkül.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 785
30 563
113
Ebben egyetértek viszont az is egyértelmű, hogy szerintem a gyalogsági harcjármű beszerzést 2030 előtt megette a koronavírus, a BTR-eknek meg egy nagyjavítás kéne akkor legalább, hogy amíg lehet kihúzzuk velük, így is nagyon ki volt számolva az új technika érkezéséig a fenntartásuk, most ez így nem megkerülhető nagyjavítás nélkül.
Némi modernizáció is kéne nekik.Motor felújitás némi tuninggal.Korszerű kereső-célzó műszerek,rádió,esetleg rácspáncél gyorsan felszerelhető formában.Talán páncéltörő rakéta felszerelése a 80Ara.Ezzekkel még úgyahogy harcképes állapotban tarthatók.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Jogos a felvetésed. Én is max egy pár éves áthidalásos felújítást eszközölnék rajtuk. Max 2030 ig rendeszerben tartanni őket. Utánna irány a használtcikk piac.
A baj szerintem az lesz mint irtam hogy ki tudja mennyire fogja a gazdaságot kiütni a vírus mizéria. Ha szerencsénk lesz akkor 2-3 év alatt ismét helyrerázodik. Viszont egy gazdasági krizis stb helyzet esetén egy több száz milliós euro beszerzést "lenyeletni" a jó néppel. Sztem nincs az a kormány legalábbis itt az eu ban aki bevállalná.
Felújításokkal lehet "trüközni".
Én bizakodó vagyok. Ha most nem lesz új ifv, apc pár évig.......... bizva hogy pár év késéssel megérkezhetnek. Ha eddig kibirtuk és valjuk be hogy motoszkált ott egy gazdasági visszaesés. Akkor 2028-30 ig csak kibirjuk még.
Sajnos szerintem most nem tehetjük meg azt a luxust hogy kukázunk mindent. Mert azért egy forró ősszre számítani lehet majd a menekült válsággal kapcsolatban. Ki tudja hogy egyes "nagyhatalmi vezetőnek" beképzelt emberek mit fognak kavarni még itt.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ebben egyetértek viszont az is egyértelmű, hogy szerintem a gyalogsági harcjármű beszerzést 2030 előtt megette a koronavírus, a BTR-eknek meg egy nagyjavítás kéne akkor legalább, hogy amíg lehet kihúzzuk velük, így is nagyon ki volt számolva az új technika érkezéséig a fenntartásuk, most ez így nem megkerülhető nagyjavítás nélkül.

A baj, hogy a Currus nem tudja megcsinálni a nagyjavítást gyári támogatás nélkül. Ez meg több okból is bajos. A politikai, embargó stb. mellett pl a motor (kamaz) cseréje, nagyjavítása is nehézkes lehet, mert azt olvastam, hogy a Kamaz motorgyára a 90-es években leégett, ezért az Uralokba már valamilyen JaMZ motort tesznek a ruszkik (emiatt hosszabb az új motoros Ural). A Kamaznak van új motorpalettája, de a régebbi V8-at (KamAZ 7403) nem biztos hogy gyártják.
Minden megoldás jobb lehet, el kell felejteni a BTR-t. A német tesók nagyon készségesek lennének sztem az idén leálló Puma gyártósor fenntartása miatt, akár még néhány darab bérlése is előre lendítené az MH-t ebben a helyzetben. A többi meg jöhetne 21-22 ben, hisz MH variáns kellene, az is idő, meg a beszállítókkal is hosszabbítani kellene. Ha évente csak 14 db-ot vennénk, az 120-140 millió EUR lenne (40-50 Mrd Ft), azzal már meg lehetne menteni Zrínyit. Annyit a Currus is elkérne 150 db BTR modernizációjáért. És melyik ér többet egy szd Puma vagy három zászlóalj BTR?;)
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
751
2 016
93
Szerintem el fogunk jutni a kijárási tilalom szintjéig. Ez esetben a Magyar Honvédség átvenné egy nem régen kiadott hír alapján 140 cég irányítását, s muszáj lenne besegítenie a kijárási tilalom fenntartásában is. A ma elhangzottak alapján, egyelőre ezt nem nagyon akarják még meglépni, de én mint tartalékos katona készülök rá. Tehát a haderő nélkül ez a helyzet szerintem kezelhetetlen lesz, s emiatt reménykedek (lehet naívan) abban, hogy nem vágják meg majd annyira a költségvetést.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
A baj, hogy a Currus nem tudja megcsinálni a nagyjavítást gyári támogatás nélkül. Ez meg több okból is bajos. A politikai, embargó stb. mellett pl a motor (kamaz) cseréje, nagyjavítása is nehézkes lehet, mert azt olvastam, hogy a Kamaz motorgyára a 90-es években leégett, ezért az Uralokba már valamilyen JaMZ motort tesznek a ruszkik (emiatt hosszabb az új motoros Ural). A Kamaznak van új motorpalettája, de a régebbi V8-at (KamAZ 7403) nem biztos hogy gyártják.
Minden megoldás jobb lehet, el kell felejteni a BTR-t. A német tesók nagyon készségesek lennének sztem az idén leálló Puma gyártósor fenntartása miatt, akár még néhány darab bérlése is előre lendítené az MH-t ebben a helyzetben. A többi meg jöhetne 21-22 ben, hisz MH variáns kellene, az is idő, meg a beszállítókkal is hosszabbítani kellene. Ha évente csak 14 db-ot vennénk, az 120-140 millió EUR lenne (40-50 Mrd Ft), azzal már meg lehetne menteni Zrínyit. Annyit a Currus is elkérne 150 db BTR modernizációjáért. És melyik ér többet egy szd Puma vagy három zászlóalj BTR?
Az a baj hogy a németek is legalább 2 évi gazdasági visszaesésel számolnak. Hiábba rendelsz Pumát ha nincs aki legyártja ha meg le is tudná az ellátási láncok miatt csak elhúzodva tudná legyártani. Nem sajnos meg kell várnia az iparnak is mire lecseng a járvány (ok). Utánna ha minden ok akkor go belefogni.
A btr be meg nem muszály eredeti motort s váltot beraknod. Van kb száz féle motor és váltó a piacon. Egyébként is szinte olyat gyártanak le amit akarsz.
Értem hogy 1-2-3.... szd puma jól hangzik és szép is lenne,de reálisan nézve legalább 5-6 év mire kiállitanál pár szd nyi harckész pumát. És hol leszel még a komplett zl tol.
Sajnos kurvára roszkor jött ez a járvány.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Szerintem el fogunk jutni a kijárási tilalom szintjéig. Ez esetben a Magyar Honvédség átvenné egy nem régen kiadott hír alapján 140 cég irányítását, s muszáj lenne besegítenie a kijárási tilalom fenntartásában is. A ma elhangzottak alapján, egyelőre ezt nem nagyon akarják még meglépni, de én mint tartalékos katona készülök rá. Tehát a haderő nélkül ez a helyzet szerintem kezelhetetlen lesz, s emiatt reménykedek (lehet naívan) abban, hogy nem vágják meg majd annyira a költségvetést.
Annak is örülni fogunk szerintem ha csak az eddigi elért szintett fogják fentartanni pár évig.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A baj, hogy a Currus nem tudja megcsinálni a nagyjavítást gyári támogatás nélkül. Ez meg több okból is bajos. A politikai, embargó stb. mellett pl a motor (kamaz) cseréje, nagyjavítása is nehézkes lehet, mert azt olvastam, hogy a Kamaz motorgyára a 90-es években leégett, ezért az Uralokba már valamilyen JaMZ motort tesznek a ruszkik (emiatt hosszabb az új motoros Ural). A Kamaznak van új motorpalettája, de a régebbi V8-at (KamAZ 7403) nem biztos hogy gyártják.
Minden megoldás jobb lehet, el kell felejteni a BTR-t. A német tesók nagyon készségesek lennének sztem az idén leálló Puma gyártósor fenntartása miatt, akár még néhány darab bérlése is előre lendítené az MH-t ebben a helyzetben. A többi meg jöhetne 21-22 ben, hisz MH variáns kellene, az is idő, meg a beszállítókkal is hosszabbítani kellene. Ha évente csak 14 db-ot vennénk, az 120-140 millió EUR lenne (40-50 Mrd Ft), azzal már meg lehetne menteni Zrínyit. Annyit a Currus is elkérne 150 db BTR modernizációjáért. És melyik ér többet egy szd Puma vagy három zászlóalj BTR?;)

Olvasgatva a hozzászólásokat, mi lenne az optimális megoldás ebben a szomorú helyzetben, na de BTR felújítás? Használt láncosok vásárlása a csehektől meg lengyelektől, ez már egy kicsit durva. Állítsunk egymás mellé egy BTR 80-ast meg egy török 88-ast például, hát ég és föld. Vajon ki akar majd egy BTR-be beülni? Inkább felújítás helyett az utóbbiból kevesebbet újat például. Vagy esetleg használt Marder vagy CV90-es? A török 4x4-ek visszamondásával, azzal egy tucattal mennyit spórolnánk? Szinte semmit. Azért a környező országok, legalább rendelkeznek korszerű 8x8-okkal. Amit szerintem most lehet,hogy viszonylag olcsón tudnánk beszerezni azok a szállítógépek. Szerintem azt nem kéne visszamondani, ha nem más, legalább két darabot.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 785
30 563
113
A baj, hogy a Currus nem tudja megcsinálni a nagyjavítást gyári támogatás nélkül. Ez meg több okból is bajos. A politikai, embargó stb. mellett pl a motor (kamaz) cseréje, nagyjavítása is nehézkes lehet, mert azt olvastam, hogy a Kamaz motorgyára a 90-es években leégett, ezért az Uralokba már valamilyen JaMZ motort tesznek a ruszkik (emiatt hosszabb az új motoros Ural). A Kamaznak van új motorpalettája, de a régebbi V8-at (KamAZ 7403) nem biztos hogy gyártják.
Minden megoldás jobb lehet, el kell felejteni a BTR-t. A német tesók nagyon készségesek lennének sztem az idén leálló Puma gyártósor fenntartása miatt, akár még néhány darab bérlése is előre lendítené az MH-t ebben a helyzetben. A többi meg jöhetne 21-22 ben, hisz MH variáns kellene, az is idő, meg a beszállítókkal is hosszabbítani kellene. Ha évente csak 14 db-ot vennénk, az 120-140 millió EUR lenne (40-50 Mrd Ft), azzal már meg lehetne menteni Zrínyit. Annyit a Currus is elkérne 150 db BTR modernizációjáért. És melyik ér többet egy szd Puma vagy három zászlóalj BTR?;)
Csak megjegyzem,hogy maguk az oroszok is használják és modernizálják,és be is vetik harcban.Veszik is őket továbbra is,pl pakik,és be is vetik harcban.
Ne csináljunk már úgy,hogy a Pumán meg a Boxeren kivűl nincs élet.Van.
Egy Spike rakéta ugyan olyan jol kilövi amit célbavett,mintha Pumárol lőnék ki.30milis gá lőszer se fogy le 20milisre,mert egy BTRről lövik ki.Van kidolgozott,sőt,alkalmazott és harcban is járt formában is egy rakat modernizációs program hozzá.Egyszerűen az alkalmazott harcászatot hozzá kell igazitani a rendelkezésre álló technikához.41ben tán a németek visszavonultak,mert a PzIII gyengébb volt a T34nél?Nem.Módositottak a harcászaton,és vonultak tovább Moszkva felé.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Olvasgatva a hozzászólásokat, mi lenne az optimális megoldás ebben a szomorú helyzetben, na de BTR felújítás? Használt láncosok vásárlása a csehektől meg lengyelektől, ez már egy kicsit durva. Állítsunk egymás mellé egy BTR 80-ast meg egy török 88-ast például, hát ég és föld. Vajon ki akar majd egy BTR-be beülni? Inkább felújítás helyett az utóbbiból kevesebbet újat például. Vagy esetleg használt Marder vagy CV90-es? A török 4x4-ek visszamondásával, azzal egy tucattal mennyit spórolnánk? Szinte semmit. Azért a környező országok, legalább rendelkeznek korszerű 8x8-okkal. Amit szerintem most lehet,hogy viszonylag olcsón tudnánk beszerezni azok a szállítógépek. Szerintem azt nem kéne visszamondani, ha nem más, legalább két darabot.
Figyelj gyalogsági harcjárműből 300 darab kéne nagyjából mindenféle fajtából, ha nem több. Igazából zászlóaljanként van értelme vásárolni minimum az értelmes kiképzéshez mindenből. Ezt kéne leosztani értelmesen jópár évre. A BTR-eknek kell valami nagyjavítás a műszaki állapotuk miatt középhosszú távon a műszaki állapotuk miatt. Hát szerintem így a szállító géptől búcsút lehet mondani jó sokáig.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
A legideálisabb valóban az lenne ha beszereznènk mondjuk 150 db Boxert meg még mondjuk 150 db Pumát vagy valami hasonló kategóriás cuccot de egyrészt hiába lenne meg rá a keret, időbe telik mire leszállítják lásd az új LEO 2-eseket, most meg a járvány miatt a germánok leállnak a gyártással és nem tudni milyen lesz náluk a szitu a jövőben mi meg addìg is itt állunk letolt gatyával. Amink van abból kell addíg is kihozni a legjobbat, szóval fel kéne újítani, háború esetén meg mindenképpen jó lenne tartaléknak. Háborúban ez fogyóeszköz szóval minél több van egy ilyen felpáncélozott, esetleg gránátvetővel és páncéltörő rakétával is felszerelt BTR 80 -ból, annál jobb. Pár hónapja senki nem gondolta volna, hogy egy világjárvánnyal kell szembenéznünk, a nemzetközi helyzet meg csak fokozódik úgy hogy én nem csodálkoznék azon, ha itt Európában kitörne egy újabb háború mondjuk 2 éven belül.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi