Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 992
113
Azért elég röhejes, hogy ezeket a pályázatokot mindenhol botrányok kísérik. Kizaras, újabb pályázat, ilyen per, olyan per, kenőpénz.
Miért röhejes? Annyi pénz forog kockán, hogy nem csoda, mindent megtesznek azért, hogy nyerjenek. Nem az ajánlattevőket kell megmogyorózni, hanem a vevőoldali döntéshozókat...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 315
113
Miért röhejes? Annyi pénz forog kockán, hogy nem csoda, mindent megtesznek azért, hogy nyerjenek. Nem az ajánlattevőket kell megmogyorózni, hanem a vevőoldali döntéshozókat...
Jó de ezekből is latszik, hogy ezek álpályázatok, nem ez alapján döntenek, csak nagyon transzparensnek akarnak látszani. Ez számomra a röhejes.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Rotten878

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 992
113
Jó de ezekből is latszik, hogy ezek álpályázatok, nem ez alapján döntenek, csak nagyon transzparensnek akarnak látszani. Ez számomra a röhejes.
Inkább siralmas. Emlékeim szerint (hadibeszerzésekben mérve) nem is olyan régen még az amerikaiak úgy döntöttek (pl. repülőgép) beszerzésről, hogy adtak a pályázóknak zsét a prototípus kifejlesztésére, majd kipróbálták, és az összességében jobbnak ítéltet választották. Nem tudom, nálunk mi a helyzet, de szerintem legalább eddig legalább jól választottak (hallgattak a katonákra). Persze nem lennék meglepve, ha mégis kiderülne egyszer egy kis csúszópénz, de legalább nem trágyadombra való technikát vettek. (Kedvenc szavam a legalább lett, úgy látszik...)
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
A méret a lényeg
Rheinmetall_Lynx41_01.jpg


KF41_Lynx_IFV_tracked_armored_Infantry_Fighting_Vehicle_Rheinmetall_Defence_German_Germany_industry_001.jpg


kf41-3_zpsw4hfdogn.jpg
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 905
4 743
113
Inkább siralmas. Emlékeim szerint (hadibeszerzésekben mérve) nem is olyan régen még az amerikaiak úgy döntöttek (pl. repülőgép) beszerzésről, hogy adtak a pályázóknak zsét a prototípus kifejlesztésére, majd kipróbálták, és az összességében jobbnak ítéltet választották. Nem tudom, nálunk mi a helyzet, de szerintem legalább eddig legalább jól választottak (hallgattak a katonákra). Persze nem lennék meglepve, ha mégis kiderülne egyszer egy kis csúszópénz, de legalább nem trágyadombra való technikát vettek. (Kedvenc szavam a legalább lett, úgy látszik...)
Ez nem hasonlítási alap. Az usákok a saját cégeiknek adnak pénzt a kormány által megrendelt kísérleti eszközökre, ezzel nem fizetik ki a fejlesztési költségeket, pusztán támogatják. Az, hogy nálunk ez miképpen zajlik soha nem fogod megtudni, mert nálunk nem nagyon fejlesztenek, másrészt a világ összes országában a beszerzések összegéről csak nagybani információval rendelkezünk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Inkább siralmas. Emlékeim szerint (hadibeszerzésekben mérve) nem is olyan régen még az amerikaiak úgy döntöttek (pl. repülőgép) beszerzésről, hogy adtak a pályázóknak zsét a prototípus kifejlesztésére, majd kipróbálták, és az összességében jobbnak ítéltet választották. Nem tudom, nálunk mi a helyzet, de szerintem legalább eddig legalább jól választottak (hallgattak a katonákra). Persze nem lennék meglepve, ha mégis kiderülne egyszer egy kis csúszópénz, de legalább nem trágyadombra való technikát vettek. (Kedvenc szavam a legalább lett, úgy látszik...)

A fejlesztési költségek kifizetése a sorozatgyártott technika árába van beépítve így akkor kerül megfizetésre a fejlesztés amikor megrendeled a sorozatgyártást(ebből következik,hogy aki alulmarad a tenderen az pénzt bukik mert amit beleinvesztált a prototípus fejlesztésébe soha nem fog megtérülni).Amit te írtál az nem a fejlesztés finanszírozása csak segítség ahogy fentebb már leírta tanult kollégánk.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 903
113
Jó de ezekből is latszik, hogy ezek álpályázatok, nem ez alapján döntenek, csak nagyon transzparensnek akarnak látszani. Ez számomra a röhejes.

Idézet innen:
"... a Washingtonból vezérelt( Egyesült Államok-beli hadi-ipari) vállalatfúzióknak köszönhetően mára odáig fajultak a dolgok, hogy egy-egy Pentagon-tenderen nemigen van kiket versenyeztetni egymással. Ami gazdaságossági szempontból nyilván nem egy szerencsés helyzet..."
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Ez itt a lényeg:
"The Lance 2.0 Tower is the next generation already in use Lance family. It can be equipped according to customer requirements with various weapons systems up to 50-mm-MK."
Ezt kell vennünk a Puma Spz helyett.

Az is lényeges. Meg szerintem az is, hogy azt a tornyot lehet kérni automata (személyzet nélküli) verzióban is hozzá. És úgy már amellett, hogy a személyzet védettsége is nő, még a 3+9 fő is kényelmesen elfér.

Nekem is szimpatikusabb, mint a Puma. De ez még nagyon új, gyakorlatilag prototípus, ezért van benne kockázat. Szóval én azt csinálnám, hogy a Rheinmetall-lal, vagy legalább az ausztrál kormánnyal egyeztetve, küldenék egy delegációt az ausztrál Land 400 Phase 3 programban történő Lynx tesztek megfigyelésére (ez a tesztelés az idén és jövőre lesz, 2021 végéig fog tartani). Ha azokon jól szerepel (ez nem azt jelenti, hogy nyer is abban a programban, mert az ausztráloknak lehetnek egyéb szempontjaik is a végső kiválasztásnál), akkor jöhet, vegyük.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
A cseh tender feltetelei kozott szerepelt hogy 30mm-t akarnak de a 35-40mm is "elfogadott". Persze ez lehet hogy csak politika hogy a "megfelelo" jelolt nyerjen.
 
K

kamm

Guest
Az is lényeges. Meg szerintem az is, hogy azt a tornyot lehet kérni automata (személyzet nélküli) verzióban is hozzá. És úgy már amellett, hogy a személyzet védettsége is nő, még a 3+9 fő is kényelmesen elfér.

Nekem is szimpatikusabb, mint a Puma. De ez még nagyon új, gyakorlatilag prototípus, ezért van benne kockázat. Szóval én azt csinálnám, hogy a Rheinmetall-lal, vagy legalább az ausztrál kormánnyal egyeztetve, küldenék egy delegációt az ausztrál Land 400 Phase 3 programban történő Lynx tesztek megfigyelésére (ez a tesztelés az idén és jövőre lesz, 2021 végéig fog tartani). Ha azokon jól szerepel (ez nem azt jelenti, hogy nyer is abban a programban, mert az ausztráloknak lehetnek egyéb szempontjaik is a végső kiválasztásnál), akkor jöhet, vegyük.

A masik dolog, hogy ugye az alaptipust - KF31 - elvileg direkt *olcsobbra* terveztek, mint a Pumat, amolyan LEGO rendszerure - viszont ettol pont ideges lesz az ember, a mindenfele integracio ilyenkor altalaban nehezkes es sokkal problemasabb... mindekozben a KF41 mar semmivel nem lesz olcsobb a Pumanal (igaz, az mar 11 fos.)
 
K

kamm

Guest
Azért elég röhejes, hogy ezeket a pályázatokot mindenhol botrányok kísérik. Kizaras, újabb pályázat, ilyen per, olyan per, kenőpénz.

Igazabol abban a pillanatban, hogy a Rheinmetall-Raytheon duo keptelen volt a tesztpeldany leszallitasahoz mar a repterig (!) szolo utengedelyeket is beszerezni a hatosagoktol, akkor mar egyertelmu volt, hogy total csod lesz ez a palyazat meg harmadik nekifutasra is, mert olyan nincs, hogy a BAE egyedul marad es ugy nyer $45 milliard (!) dollarnyi megrendelest a legelterjedtebb IFV cserejere, a kovetkezo harminc evre...

...ez az egesz sztori mondjuk gyonyoru pelda arra, micsoda egy katasztrofalisan inkompetens es vegtelenul ostoba a nemet burokracia (lasd az osszeomlas szelen tantorgo Bundeswehrt, in general.)
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and zeal
K

kamm

Guest
Na, vegigmentem rajta, amugy tenyleg nagyon informativ, jo talalat! :)

Ami nekem ujdonsag volt:

- a KF41 teljesen uj fejlesztes, elteroen az alapvetoen Marderre v2-re?) epult KF31-tol (???)
- a KF41 csak 36t alapallasban, a tobbi (50t-ig) konfigolgatasra mind elloheto - mondjuk egy APC konfig is 44t
- a mission modulok orak alatt cserelhetoek
- a modularitas miatt eleve adott a technologiai transzfer a helyi gyartashoz, sot, sajat modulok is fejleszthetoek hozza
- 17 (!) kulonbozo mission verzio van, ebbol 10 mar elerheto plusz egy tanulovezeto verzio
- alapbol WOTAN35 (200/min) a toronyban (w00t, w00t! :D)
- nem csak hunter-killer, de killer-killer is lehet pl cmdr hasznalja Spike LR2, mig a toronylovesz a Wotant (kicsit zavaros, hogy ez megy-e parhuzamosan...?)
- 2 generator, 600A, nemcsak jovobeli teljesen digitalizalt rendszerupgradere elegendo, de meg lezerfegyverhez :)D) is van eleg juice...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
A masik dolog, hogy ugye az alaptipust - KF31 - elvileg direkt *olcsobbra* terveztek, mint a Pumat, amolyan LEGO rendszerure - viszont ettol pont ideges lesz az ember, a mindenfele integracio ilyenkor altalaban nehezkes es sokkal problemasabb...

A KF31-nél szerintem jobb a Puma, szóval ezen kettő közül inkább a Pumát választanám.

mindekozben a KF41 mar semmivel nem lesz olcsobb a Pumanal (igaz, az mar 11 fos.)

Persze. Az már minden bizonnyal hasonló árban lesz. Úgy tűnik, sokan nem vágják azt, hogy tulajdonképpen két külön Lynx van, egy "Tesco-gazdaságos" (KF31) és egy top verzió (KF41).

Jezusom, ez komoly ez az angol szoveg? Ennak tutira valami translator appnak kell lennie, hajmeresztoen, totalisan, bar vegtelenul rohejes modon broken az egesz. :D
Mar az elso mondatnal gurultam a nevetestol:
"The imported armored personnel have come in a variety of land forces in the tooth."
o_O:D


Az oldal alapvetően német nyelvű és a cikk is német nyelven íródott, az ottani angol nyelvű felület pedig egyértelműen gépi fordítással megy (ezért van benne néhány félrefordítás is). De én nem beszélek németül, tehát az angol fordítást olvastam el és azt is tettem be, mert azért itt jóval többen tudnak angolul, mint németül. :)

Na, vegigmentem rajta, amugy tenyleg nagyon informativ, jo talalat! :)

Ami nekem ujdonsag volt:

- a KF41 teljesen uj fejlesztes, elteroen az alapvetoen Marderre v2-re?) epult KF31-tol (???)

Ez kb. úgy van, hogy a KF31 a Marder 1 (al)vázat használja, vagyis tulajdonképpen egy erősen modernizált Marder. Azért is relatíve olcsó.
A KF41 pedig egy teljesen új cucc, aminél a rendszeresítésig már el nem jutott Marder 2-vel szerzett tapasztalatokat is felhasználták, úgy, mint a Puma esetén is.

- a KF41 csak 36t alapallasban, a tobbi (50t-ig) konfigolgatasra mind elloheto - mondjuk egy APC konfig is 44t

Az eredeti német nyelvű szövegben Schützenpanzer, vagyis Spz van írva a 44 tonnához, ami IFV-t jelent a németeknél, mint a Puma Spz-nél is és nem APC-t. A 44 tonna a mostani felpáncélozott IFV várható tömege. A plusz 6 tonna terhelhetőség az (a jövőben szükségessé válható) extra páncélzat, meg hasonlók számára van fenntartva.

A gyártó oldaláról:

"A flexible suspension system has been developed by Supashock, an Australian company, meaning the Lynx can be configured to carry various mission kits and survivability packages without compromising mobility. When configured for mounted combat operations with the Lance 2.0 turret and a survivability package suitable for peer-on-peer combat, the Lynx KF41 weighs approximately 44 tonnes. In this configuration it provides class leading mobility due the high power-to-weight ratio of 26 hp/t, while still leaving up to six tonnes of reserve payload for future growth."

https://www.rheinmetall-defence.com...tems/armoured_tracked_vehicles/lynx/index.php
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 950
30 821
113
Az eredeti német nyelvű szövegben Schützenpanzer, vagyis Spz van írva a 44 tonnához, ami IFV-t jelent a németeknél, mint a Puma Spz-nél is és nem APC-t. A 44 tonna a mostani felpáncélozott IFV várható tömege. A plusz 6 tonna terhelhetőség az (a jövőben szükségessé válható) extra páncélzat, meg hasonlók számára van fenntartva.
Szó szerint lövészpáncélos.
A Pumához hasonlóan több fokozatban páncélozható,jelenlegi max páncél estén 50tonna. a KF41.És alapkivitelben nehezebb,mint a Puma maxon.Vagyis van ott páncél rendesen.Bár azért azt továbbra sem hiszem,hogy a modern 120/125milis páncéltörőktől védene.De a környékünkön elfekvő régiektől,román 100milistől szemből elképzelhető,max páncéllal.
Modularitása miatt jobb alapjármű mint a Puma.
Eszement nagyok és nehezek a mai IFV-k.Hova a pékbe fognak ezek még nőni?