Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Nakérem,ez máregy érv.De.....
AV azt önállóan biztos nem tudja megcsinálni.Hogy mennyire rentábilis,az is kérdés.Hisz gyakorletilag a szerelést tudnák a csehek,és nem mi csinálni.(cseh Gripeneket eddig hol javitották?)
Még mindig csak pár évre való túlélésről beszélünk,még csak középtávú jövöképről se.
Még mindig az ország határain kivüli ipari bázis,ami nincs az ellenőrzésünk alatt.
Nekünk ez nem jelent bevételt,csak egy NER lovagnak,egy másik országban.Ottani munkavállalóknak ad munkát,a cseh államnak adóbevételt.Csehországnak marad meg egy ipari bázis,valameddig,nem Magyarországnak.
Ezt a NER lovagot, hagyjuk most egy kicsit jegelve, mielőtt tök belpol-ba elmenne a téma.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 543
113
Nem tudom, csak egy ötlet ami gazdaságilak is indokolhatóvá teszi ezt az üzletet...
GRIPEN FELÚJÍTÁS

Már a meglévő 14-14 gép felújítása is komoly üzlet, ha meg még veszünk hozzá plusz 14-14 gépet akkor kifejezetten jó üzletnek tűnik beszállni az AV-ba.
Indoklás:
- egy komolyabb mélységű felújítás cca. $30millió / gép amiből a munka - amit az AV végezne el - lehet akár $10 millió / gép is.
- az AV árbevétele a jobb években $400-500 millió körül van (bár 2018 ban inkább csak $200) tehát a 24 - 48 gép felújításával várható $250-500 millió árbevétel - mondjuk négy évre elhúzva - kifejezetten segítheti a cég túlélését az elkövetkező ínséges pár évben.
- mivel 51% ban tulajdonosok vagyunk ez a pénz kvázi "itthon marad"
- Az AV know-how-ja tökéletesen alkalmas egy ilyen jellegű projekt kivitelezésére
Különben Ferihegyen valamelyik polgári cégre költve pénzt,nem lehetne egy hasonló javitó bázist kialakitani,mint anno a PG volt?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Nem tudom, csak egy ötlet ami gazdaságilak is indokolhatóvá teszi ezt az üzletet...
GRIPEN FELÚJÍTÁS

Már a meglévő 14-14 gép felújítása is komoly üzlet, ha meg még veszünk hozzá plusz 14-14 gépet akkor kifejezetten jó üzletnek tűnik beszállni az AV-ba.
Indoklás:
- egy komolyabb mélységű felújítás cca. $30millió / gép amiből a munka - amit az AV végezne el - lehet akár $10 millió / gép is.
- az AV árbevétele a jobb években $400-500 millió körül van (bár 2018 ban inkább csak $200) tehát a 24 - 48 gép felújításával várható $250-500 millió árbevétel - mondjuk négy évre elhúzva - kifejezetten segítheti a cég túlélését az elkövetkező ínséges pár évben.
- mivel 51% ban tulajdonosok vagyunk ez a pénz kvázi "itthon marad"
- Az AV know-how-ja tökéletesen alkalmas egy ilyen jellegű projekt kivitelezésére
Mostanában ritkábban értünk egyet, de ebben lehet potenciál. :rolleyes:
Alapvetően a Gripenek 100%, hogy modernizálva lesznek. Ez benne is van a Z2026-ban! Ott ugyan elsősorban fegyverzetileg említi, de gondolom nem lenne nagy baj, ha elektronikailag is megkapná E újításait.
De mondjuk el tudok képzelni olyan forgatókönyvet, hogy az Aero licence-et szerez a Saabtól a gépek javítására, mi (és a csehek) meg cserébe további Gripeneket rendelünk. Esetleg megbugázzuk a horvátokat egy Gripenes üzletre, miközben az Aero meg csinálja a szervizüket.
Jó a Saabnak, mert az alkatrészt speciális supportot (szoftveres upgrade-ek) továbbra is ők adják, ráadásul nagyobb flottára. Jó a cseheknek mert ugye az Aero csak náluk van. És jó nekünk, mert amit kifizetünk a "lízing" után szervizre, az részben visszacsoroghat hozzánk.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Brazil légierőnek milyen trainer repülői vannak? Nem valami régi F5-ök? Lehet mi veszünk KC-t ők meg tőllünk 39NG-t. Braziloknak is Gripenjeik lesznek én meg úgy olvastam a SAAB-nak meg az AV-nak van valami közös képzési programja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Van még ilyen ötletem!
Mondjuk 10-20%-ban beszállni a Saab-ba!
Mostanában nekik eléggé felfelé fog ívelni a pálya. Egy Aero licence-ért cserébe pedig szerintem a csehek sem fognak amerikai gépet venni! Ugye megnyerték a T-X programot a Boeinggel. Durva számokat kell majd szállítani amerikába. Emellett a Z2026 egyik alapeleme a mobil réskitöltő radarok beszerzése.
Tehát nem csak befektetés szinten vállhat be, de onnan is csuroghat vissza lé.
A Saab ezen felül már beszállt a Tempestbe is ugye. De le is szögezték, hogy bármikor kiszállhatnak, ha nem szimpatikus valami.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 823
113
Az An-26-ot ugye el akarjuk adni. Ez a cég nem tudja eladásképessé tenni egy felújítással?
Az azért nem úgy működik, hogy repülő ez is, meg az is és akkor mindent lehet.
Az Aero kb. a hatvanas évektől csak a saját típusaival foglalkozott... Az An-26-os berendezéseinek nagy részéről azt sem tudják, hogy eszik-e, vagy isszák, Teljesen idegen nekik, részben azért, mert ők már nagyrészt nyugati, vagy saját cuccokat használnak, részben pedig azért, mert soha nem is volt alkalmuk találkozni An-26 sepcifikus cuccokkal....
Két hét múlva eljön az idő, amikor mind az 5 An-26-osunk legfeljebb egyszeri átrepülési engedélyt kaphat a hatóságtól (jó eséllyel 2, vagy 3db olyan van az 5-ből, ami ideiglenesen üzemképessé tehető erre az egy alkalomra, szóval az összeset, ha a fejünk tetejére állunk, sem tudjuk értékesíteni. kivéve ha statikus kiállítási tárgynak megveszi valaki a maradékot) és annak a célreptere egy nagyjavításra jogosult üzem reptere kell, hogy legyen, ha még akarunk tőlük valamit....
Ilyen üzemből egy van az ukránoknál, meg valahol az oroszoknál is kell legyen belőle.. és kész.
Ezek olyan mélységű munkák, amit senki másnak nem áll jogában végrehajtani, és nem is nagyon van olyan, aki egyáltalán képes lenne végrehajtani...
Kamm véleménye, miszerint: „De biztosan, csak nem hiszem, hogy megerne. :)” rögtön megvilágítja számunkra, hogy teljes mértékű ismerethiánnyal kűzd a témában...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and emel

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Brazil légierőnek milyen trainer repülői vannak? Nem valami régi F5-ök? Lehet mi veszünk KC-t ők meg tőllünk 39NG-t. Braziloknak is Gripenjeik lesznek én meg úgy olvastam a SAAB-nak meg az AV-nak van valami közös képzési programja.

Az Embraer Tukán számít?
 
K

kamm

Guest
Van még ilyen ötletem!
Mondjuk 10-20%-ban beszállni a Saab-ba!
Mostanában nekik eléggé felfelé fog ívelni a pálya. Egy Aero licence-ért cserébe pedig szerintem a csehek sem fognak amerikai gépet venni! Ugye megnyerték a T-X programot a Boeinggel. Durva számokat kell majd szállítani amerikába. Emellett a Z2026 egyik alapeleme a mobil réskitöltő radarok beszerzése.
Tehát nem csak befektetés szinten vállhat be, de onnan is csuroghat vissza lé.
A Saab ezen felül már beszállt a Tempestbe is ugye. De le is szögezték, hogy bármikor kiszállhatnak, ha nem szimpatikus valami.

Te mar reggel iszol? :)

A Saab tozsdei ceg, a fele kb a Wallenbergeke, ok tutira nem adjak el, masik felet ha elkezded celzottan osszevasarolni, akkor pluszt fogsz fizetni, azaz mondjuk 10% siman benne lenne $400M mire osszejonne, viszont legalabb osztalekot sem fizet. :)
 
K

kamm

Guest
Az azért nem úgy működik, hogy repülő ez is, meg az is és akkor mindent lehet.
Az Aero kb. a hatvanas évektől csak a saját típusaival foglalkozott... Az An-26-os berendezéseinek nagy részéről azt sem tudják, hogy eszik-e, vagy isszák, Teljesen idegen nekik, részben azért, mert ők már nagyrészt nyugati, vagy saját cuccokat használnak, részben pedig azért, mert soha nem is volt alkalmuk találkozni An-26 sepcifikus cuccokkal....
Két hét múlva eljön az idő, amikor mind az 5 An-26-osunk legfeljebb egyszeri átrepülési engedélyt kaphat a hatóságtól (jó eséllyel 2, vagy 3db olyan van az 5-ből, ami ideiglenesen üzemképessé tehető erre az egy alkalomra, szóval az összeset, ha a fejünk tetejére állunk, sem tudjuk értékesíteni. kivéve ha statikus kiállítási tárgynak megveszi valaki a maradékot) és annak a célreptere egy nagyjavításra jogosult üzem reptere kell, hogy legyen, ha még akarunk tőlük valamit....
Ilyen üzemből egy van az ukránoknál, meg valahol az oroszoknál is kell legyen belőle.. és kész.
Ezek olyan mélységű munkák, amit senki másnak nem áll jogában végrehajtani, és nem is nagyon van olyan, aki egyáltalán képes lenne végrehajtani...
Kamm véleménye, miszerint: „De biztosan, csak nem hiszem, hogy megerne. :)” rögtön megvilágítja számunkra, hogy teljes mértékű ismerethiánnyal kűzd a témában...


Vicces, hogy azzal probalod felhivni a figyelmem, hogy kostolgatsz... tetszem? :D
Sajna ket gyerekkel a hatam mogott mar csak hetero maradok. :p

A szuklatokorusegedrol annyit, hogy szoval nem állítottam, hogy ertenek hozza, de ugyanakkor röhejesen ostoba az a meglatas is, hogy ne tudna felujitani egy eladas szintjere egy masik ceg. Biztosaneg tudna csinalni, csak kerdes, hogyan ill - ahogy irtam - megerne-e, mert ugye fusi felujitassal mar biztos nem annyiert menne el mondjuk Zimbabwebe sem, mint a gyarto altalival, mig maga a fusi felujitas sem lenne olcso.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Különben Ferihegyen valamelyik polgári cégre költve pénzt,nem lehetne egy hasonló javitó bázist kialakitani,mint anno a PG volt?
De...CSAK:
- számít az üzemméret. A jelenlegi - és a nedves álmainkban elképzelt - pluszban beszerzett gépekkel együtt jóval nagyobb és emiatt csábítóbb a falat. Nagyobb munka -> fix klts.ek jobban megoszlanak -> nagyobb haszon.
- egy magyar üzemet a nulláról felépíteni elég komoly feladat lenne. Jelenleg se fizikai infrastruktúra, se szakemberek, semmi....
Szép lenne, de az egy minimum egy 10 éves projekt lenne.
- az esetlges Gripen projekt mellett / után is kell kezdeni valamit a céggel. Tény hogy egy Cseh / Magyar AV nak - aki már jobban benne van a nemzetközi repülőgép alkatrész / részegység gyártási businessben - nagyobb esélye lehet hosszab távon elég megrendelést gyűjteni a rentábilis működéshez mint egy kisebb méretű új cégnek.

Kérdés hogy jön össze a matek.
Ha lesz is Gripen felújítás az még minimum egy két év. Addig valahogy működteni kell a céget ami a mai viszonyok között nem lesz se egyszerű, se olcsó mulatság...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 543
113
Vicces, hogy azzal probalod felhivni a figyelmem, hogy kostolgatsz... tetszem? :D
Sajna ket gyerekkel a hatam mogott mar csak hetero maradok. :p

A szuklatokorusegedrol annyit, hogy szoval nem állítottam, hogy ertenek hozza, de ugyanakkor röhejesen ostoba az a meglatas is, hogy ne tudna felujitani egy eladas szintjere egy masik ceg. Biztosaneg tudna csinalni, csak kerdes, hogyan ill - ahogy irtam - megerne-e, mert ugye fusi felujitassal mar biztos nem annyiert menne el mondjuk Zimbabwebe sem, mint a gyarto altalival, mig maga a fusi felujitas sem lenne olcso.
Hm.Az algériai Mi17/24 gépeket a dél afrikai ACE modernizálta.Amennyire tudom,a román LenceRhez se járultak hozzá az oroszok.Egy darabig fenyegetőztek is,hogy majd nem adnak hozzá alkatrészt,aztán mégis adtak.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 823
113
Vicces, hogy azzal probalod felhivni a figyelmem, hogy kostolgatsz... tetszem? :D
Sajna ket gyerekkel a hatam mogott mar csak hetero maradok. :p
fölöslegesen próbálsz jópofáskodni...
keríts inkább egy villamosszékket és foglalj helyet.
...
...de ugyanakkor röhejesen ostoba az a meglatas is, hogy ne tudna felujitani egy eladas szintjere egy masik ceg. Biztosaneg tudna csinalni, csak kerdes, hogyan ill - ahogy irtam - megerne-e, mert ugye fusi felujitassal mar biztos nem annyiert menne el mondjuk Zimbabwebe sem, mint a gyarto altalival, mig maga a fusi felujitas sem lenne olcso.
Nem, nem tudná megcsinálni... mert egyrészt nem tudja, hogy kell; másrészt meg ilyet nem lehet csinálni...
Jogi, technológiai, tudásbeli akadályai vannak...
Teljes mértékben világtalan vagy a témában... minek vergődsz?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 543
113
De...CSAK:
- számít az üzemméret. A jelenlegi - és a nedves álmainkban elképzelt - pluszban beszerzett gépekkel együtt jóval nagyobb és emiatt csábítóbb a falat. Nagyobb munka -> fix klts.ek jobban megoszlanak -> nagyobb haszon.
- egy magyar üzemet a nulláról felépíteni elég komoly feladat lenne. Jelenleg se fizikai infrastruktúra, se szakemberek, semmi....
Szép lenne, de az egy minimum egy 10 éves projekt lenne.
- az esetlges Gripen projekt mellett / után is kell kezdeni valamit a céggel. Tény hogy egy Cseh / Magyar AV nak - aki már jobban benne van a nemzetközi repülőgép alkatrész / részegység gyártási businessben - nagyobb esélye lehet hosszab távon elég megrendelést gyűjteni a rentábilis működéshez mint egy kisebb méretű új cégnek.

Kérdés hogy jön össze a matek.
Ha lesz is Gripen felújítás az még minimum egy két év. Addig valahogy működteni kell a céget ami a mai viszonyok között nem lesz se egyszerű, se olcsó mulatság...
Ezek polgári piaconműködö cégek,magukban is rentábilisak.Szerves fejlődésükbe illeszthethetően alkalmassá tehetők lennének a Gripenek kiszolgálására is.Ha a Saabbal kooperálva egy térségi karbantaró bázist alakitanánk ki rájuk alapozva,azzal szerintem jobban járnánk,mint az Aeroval.És a mai gazdasági helyzetben ezeknek a hazai üzemeknek is kell a megrendelés a minnél biztosabb túléléshez.
Igy valóban hazai ipari bázist támogatnánk,valóban a hazai gazdaságot növelné,és valóban hazai adóbevételt generálna.
Szerintem jobban jártunk volna egy ilyen iránnyal.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Igen, valószínű a csehek jóindulatának a megszerzése áll mögötte, mint ahogy az sem véletlen, hogy CZ fegyvereket rendszeresítünk. Bár hazai gyártással.

Kivéve a cső. Amit pár hónapja még a csehek gyártottak. Remélem ez változott azóta.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A szuklatokorusegedrol annyit, hogy szoval nem állítottam, hogy ertenek hozza, de ugyanakkor röhejesen ostoba az a meglatas is, hogy ne tudna felujitani egy eladas szintjere egy masik ceg. Biztosaneg tudna csinalni, csak kerdes, hogyan ill - ahogy irtam - megerne-e, mert ugye fusi felujitassal mar biztos nem annyiert menne el mondjuk Zimbabwebe sem, mint a gyarto altalival, mig maga a fusi felujitas sem lenne olcso.
A repülésben ez nem így működik, hogy bárki kijelenti hogy "Én tudom javítani!", és akkor javítja a gépet "eladás szintjére" (vajon mit jelent ez?)! Így ha nincs jogosítása a tervező és gyártó cégtől ez jogilag nem javítás hanem fusimunka (ott kezdődik hogy alkatrészt, berendezést se kapnának hozzá a gyártótól!), és nincs az az európai légügyi hatóság, ami egy ilyen fusizott gépnek felszállási engedélyt adna! Úgyhogy ha össze is fusizná valami kamu cég a gépeket (komoly cég hülye lenne bevállalni, mert megvonnak tőle minden jogosítást), jöhetne a megrendelő Zimbabwéből 500 kicsi négerrel, és vihetnék haza a hátukon vagy kötéllel vontatva a gépet. Szóval vagy a nemzetközi légügyi szabályok szerint lesznek javítva, vagy utána nincs repülési engedélyük ...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezek polgári piaconműködö cégek,magukban is rentábilisak
Már amelyik...
Igen sok repipari részegység gyártó cég van a világon és komoly a verseny minden megrendelésért. Az elkövetkező időszakban pedig kifejezetten cudar világ jön rájuk. Sokkal inkább jellemző lesz hogy a munkákat visznek el tőlük, mint az hogy új megrendeléseket szereznek.
Ha a Saabbal kooperálva egy térségi karbantaró bázist alakitanánk ki rájuk alapozva,azzal szerintem jobban járnánk,mint az Aeroval.És a mai gazdasági helyzetben ezeknek a hazai üzemeknek is kell a megrendelés a minnél biztosabb túléléshez.
Igy valóban hazai ipari bázist támogatnánk,valóban a hazai gazdaságot növelné,és valóban hazai adóbevételt generálna.
Szerintem jobban jártunk volna egy ilyen iránnyal.
Ez az idealista megközelítés.
Szerintem is jobb lenne egy teljesen hazai cég felépítése a nulláról, csakhát van egy pár probléma vele:
- nincs infrastruktúra - neki kellene kezdeni építkezni, gépeket beszerezni, stb.. ez önmagában 3-4 év és $100 mliiós nagyságrend
- valahonnan szakembereket kéne találni az új gyárba - több száz tapasztalt megfelelő tudással és szakszókkal bíró mérnök, üzemmérnök és szakmunkást találni ma Mo.on szimplán lehetetlen. Mondjuk azzal kéne kezdeni hogy Csepelen a Kossuth repülőgép szerelő képzését (ha még létezik egyáltalán…én cca. 6 éve voltam velük utoljára kapcsolatban) a többszörösére kéne bővíteni, igazi szakember tanárokat kéne lőni valahonnan, és neki kéne kezdeni a piacon is versenyképes repülőgép szerelőket képezni. Mindenesetre a megfelelő szakember gárda megtalálása, kiképzése is minimum 4-5 év.

Az AV üzlet lehet a realista megközelítés.
Ehhez a koncepcióhoz nélkülözhetetlen hog a Cseh és a Magyar állam jó darabig elegendő katonai megrendelést adjon az AV-nak, mivel civil megrendelések jó darabig nem igazán lesznek és az L39NG program pedig kevés ahhoz hogy az AV talpon maradjon.
Ahhoz hogy a Cseh és a Magyar állam így együtt működjön tényleg kell hogy OV és A. Babis jó mélyen egymás szemébe nézzen, és meglegyen a bizalom, de végül is ha Cseh és a Magyar tulaj nem akarja átb.ni egymást és adnak elég állami megrendelést az AV-nak akkor van esély arra hogy működhet a dolog.

Kíváncsian várom a fejleményeket...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Mondjuk azzal kéne kezdeni hogy Csepelen a Kossuth repülőgép szerelő képzését (ha még létezik egyáltalán…én cca. 6 éve voltam velük utoljára kapcsolatban) a többszörösére kéne bővíteni, igazi szakember tanárokat kéne lőni valahonnan, és neki kéne kezdeni a piacon is versenyképes repülőgép szerelőket képezni. Mindenesetre a megfelelő szakember gárda megtalálása, kiképzése is minimum 4-5 év.
Hát igen. Kellett az akkori csodás kormánynak ezt az egészet beszántani. Sose gondolta a sok bölcsész, jogász meg közgazdász, hogy egyszer még szükség lesz repülős szakemberekre.