Én a régi avatarjait szeretném látni: a helyes japán lányokat. Az utóbbi pár nagyon nem jött be nekem. ONOFF:
Biztos, hogy szeretnénk mi látni a Fenneked?
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Én a régi avatarjait szeretném látni: a helyes japán lányokat. Az utóbbi pár nagyon nem jött be nekem. ONOFF:
Biztos, hogy szeretnénk mi látni a Fenneked?
Azt személy szerint csak Rába vagy MAN alvázon tudnám elképzelni itthon.Szlovakiát már olvastam, bár ez semmit sem jelent. Kivéve ha bejelentkezünk az Eva-ra....
Szerintem ha valamit meg kéne venni az a RUAG Ammotech. Kb 2019 óta privatizálni akarják a Svájciak:
https://www.seco.admin.ch/seco/en/home/seco/nsb-news.msg-id-74367.html
Ezzel a siroki gyár visszakerülne magyar kézbe és lehetne fejleszteni. Ruag + Hirtenberger egy nagyon komoly portfóliót adna mely lefedné a hadsereg teljes lőszerigényét. Kézigránátot is gyártanak valamint a Hirtenberger 155 és 120 milis tüzérségi lőszer részlegét szintén a Ruag vette meg és bizony igencsak szükség lenne rá. Hirtenberger meg kielégítené az aknavető lőszere igényeket Ezen kivül RUAG-nak endkívül erős pozíció vannak vadász lőszerek piacán nem csak Európában de az USA-ban is. Erre már lehetne egy lőszergyárat építeni mert meglenne a piaca. Nem biztos hogy nekünk egyből arra kell menni hogy ifv-t meg repülőt gyártsunk... az is lehet egy ellentételezés hogy mondjuk valaki muníciót vásárol tőlünk, és itt nem csak hadsereg jöhet szóba hanem bármely rendvédelmi szerv. Már csupán ez nagy ugrás lenne számunkra én úgy érzem. Aztán innen lehetne tovább gondolni a dolgokat hogyan merre tovább.
Vagyis a nagy V4 hadiipari együttműködéshez mi adjuk a piacot?
Amíg nincs magasabbegység, addig hova! Nagyjából így néz ki a történet általában:A rakétás tüzérséget is vissza kéne hozni. Akár vmi olcsóbb (pl cseh Grad továbbfejlesztés, akár szerb cucc licensz stb) formában is de nagyon hiányzó elem.
Amíg nincs magasabbegység, addig hova! Nagyjából így néz ki a történet általában:
zlj.tü: 120 mm önjáró aknavető
dd.tü: 155 mm önjáró ágyútarack
ho.tü: 155 mm önjáró ágyútarack, rakétatüzérség
hdt., hds.tü: 155 mm önjáró vagy vontatott ágyútarackok, rakétatüzérség, harcászati szinten is (Himars pl)
Nem véletlenül, hiszen mozgékonyság mint követelmény, lőtáv és képességek (pl. ellenséges tüzérség ellen) alapján hadosztályszintbe lehet ésszerűen beilleszteni, vagy e fölé. Itt van rá szükség, védelmezi a dandárokat az ellenséges tüzérségtől, a hagyományos tüzérségnél nagyobb mélységben csapást mér a masszívabb ellenséges csoportosulásukra, stb.
Van dandárba/zászlóaljba illeszthető rakétatüzérség, az orosz TOS például, vagy a horvát mini, a RAK, de az ilyesmi mindig specifikus eszköz.
Nélkülözhetetlen a zászlóaljtüzérség, nekünk is kell majd!Ehhez kapcsolódik,hogy a cseh haditechnikával foglakozó média szerint a cseh hadsereg önjáró 120mm aknavetők beszerzését tervezi.
Igazság szerint amíg nem ismerjük a PZH-k rendszerbe illesztését, addig bármi lehet.Amíg nincs magasabbegység, addig hova! Nagyjából így néz ki a történet általában:
zlj.tü: 120 mm önjáró aknavető
dd.tü: 155 mm önjáró ágyútarack
ho.tü: 155 mm önjáró ágyútarack, rakétatüzérség
hdt., hds.tü: 155 mm önjáró vagy vontatott ágyútarackok, rakétatüzérség, harcászati szinten is (Himars pl)
Nem véletlenül, hiszen mozgékonyság mint követelmény, lőtáv és képességek (pl. ellenséges tüzérség ellen) alapján hadosztályszintbe lehet ésszerűen beilleszteni, vagy e fölé. Itt van rá szükség, védelmezi a dandárokat az ellenséges tüzérségtől, a hagyományos tüzérségnél nagyobb mélységben csapást mér a masszívabb ellenséges csoportosulásukra, stb.
Van dandárba/zászlóaljba illeszthető rakétatüzérség, az orosz TOS például, vagy a horvát mini, a RAK, de az ilyesmi mindig specifikus eszköz.
Igazság szerint amíg nem ismerjük a PZH-k rendszerbe illesztését, addig bármi lehet.
Ha mind a 24 egy osztályba kerül, akkor ugye megy Tatára (3x8- löveges üteg).
De a 24-es szám feldob egy olyan lehetőséget is, hogy (4x6 löveg). Ebben az estben lehetséges, hogy Tata és Debrecen is kap 2-2 ütegnyi tüzérséget, és még mindig ki lehet egészíteni őket 1-1 rakétatüzér üteggel.
Ha a 3x8-as dandártüzérségnél maradunk, akkor még mindig lehet szervezni egy független tüzér ezredet 3 osztállyal kerekes alapon. 2 db csöves tüzér osztályal, meg 1 rakétás tüzérségi osztályal + felderítéssel.
Egyelőre viszont még a PZH-k sincsenek itt.![]()
A raketasorozatvetobol egyedul az iranyitott raketa sorozatvetonek van ertelme abbol meg folosleges hogy egy jarmu 40-60 raketat hordozzon... Tehat a sorozatveto kepesseg ertelmetlenne vallik.Igazság szerint amíg nem ismerjük a PZH-k rendszerbe illesztését, addig bármi lehet.
Ha mind a 24 egy osztályba kerül, akkor ugye megy Tatára (3x8- löveges üteg).
De a 24-es szám feldob egy olyan lehetőséget is, hogy (4x6 löveg). Ebben az estben lehetséges, hogy Tata és Debrecen is kap 2-2 ütegnyi tüzérséget, és még mindig ki lehet egészíteni őket 1-1 rakétatüzér üteggel.
Ha a 3x8-as dandártüzérségnél maradunk, akkor még mindig lehet szervezni egy független tüzér ezredet 3 osztállyal kerekes alapon. 2 db csöves tüzér osztályal, meg 1 rakétás tüzérségi osztályal + felderítéssel.
Egyelőre viszont még a PZH-k sincsenek itt.![]()
Szittya,nagyon el vagy maradva.Sokkal több lehetöség van a sorozatvetőkben.Pl már 91ben az irakiak visszavonulási útját MLRS-ekkel telepitett aknamezőkkel zárták le.A raketasorozatvetobol egyedul az iranyitott raketa sorozatvetonek van ertelme abbol meg folosleges hogy egy jarmu 40-60 raketat hordozzon... Tehat a sorozatveto kepesseg ertelmetlenne vallik.
A raketasorozatvetoket /nem iranyitottakat./ csives tuzerseg ellen nem igen lehet hasznalni kissebb a hatotavjuk joval a csovesnel aminek meg nagyobb azok igen nagy raketak is.
Raketasorozatveto egy dologra valo teruletlovesre...
Ket esetben van szukseg akkora terulettuzre mint amire a sorozatvetok kepesek. Tamadasban levo ellenseg ellen. /ma mar joval nagyobb ter es tavkozzel operalnak a tamado egywegek alegysegek repeszek ellen vedett jarmuvekbe.../ide elavult./
Tamadas elokeszitesere... 2-3 helyen elkezdenek a sorozatvetok teruletet veretni hogy az ellen bujjon be az allasaiba /ugyanis a sorozatvetok repeszeitol mar egy teglaepulet is siman menedeket myuljt de ha a tuzeloallasba behuzza a fejet az ember mar az is eleg./ majd a 2-3 hely kozul egyiken masikon megindul a tamadas... A sorozatveto szerepe itt az ellenseges erok vedelmi allasaiba valo uzetese vagy a kivannt zonabol kiuzetese /aki epp csak kovlyog/ emellett a pszihologiai hatas jelentos /jol befosik akit ilyennel veretnek megha valamire valo fedezekkel rendelkezik eselye a halalra a 0 hoz konvergal./
Ha raketasorozatvetot akarunk akkor eleg bm 21 eseket rabara tenni es csokolom majd tartalekos ruzertisztek kezebe helyezni tartalekos allomamyal. Iranyitatlan raketas sorozatvetonek harcolok ellen csekely harcerteke van./pszihologiailag jelentos ez teny./ varosokat is le lehet vele rombolni. De inkabb taktikazasra valo fegyver mint pusztitasra... Hasznos ha van de a csatat nem ez foglya eldonteni... /megegyszer. Hasznos mert megremiti az ellent es felspanolja a sajat csapatokat /amibol kesobb nagy bukta lehet hogy de lotuk oket mint a veszett es megis emmyien vannak es ellenalnak.../ egy hasznos jatekszer inkabb mint valos pusztito eszkoz.
Gondolod, hogy most is lekörözné?Hát volt anno egy csapatpróba a 90-es évek elején amiben kissé lekörözte a Tátra...
Konsrukciósan nem sokat változott a Rába,csak a most gyártott motor,váltó van benne.Tátra viszont azóta konstrukciósan is fejlesztettGondolod, hogy most is lekörözné?
A németeknél van 16+8-as osztály. Asszem az amerikaiaknál meg 6 löveges ütegeket alkalmaznak, de ez nem biztos.Kizárt hogy megosszák őket, ez egy osztály, a 24 db. Együtt is kell alkalmazni, egy alegységben. Ez a tatai dandár tüzérsége lesz.
Alkalmas aknaszorasra es kazettas fejek celbajuttatasara szorasara.Szittya,nagyon el vagy maradva.Sokkal több lehetöség van a sorozatvetőkben.Pl már 91ben az irakiak visszavonulási útját MLRS-ekkel telepitett aknamezőkkel zárták le.
A fő problémánk inkább,úgy általában,nem csak a (rakétás)tüzérségnél,a kazettás tölteteket betiltó egyezménybe való belépésünk.
én mernék rá fogadni hogy igen, régen is sokkal verte, ennyire nem lett szarabb szerintemGondolod, hogy most is lekörözné?
szittya,már a 90es évekbeli C+D kiállitáson láttam a saját szememmel a kiállitott 122milis Grad rakétafejet,meg 122milis 2Sz1be való gránátot az izraeli standon,amit nekünk ajálgadtak.Alkalmas aknaszorasra es kazettas fejek celbajuttatasara szorasara.
Csak nem az altalatok hianyolt 120 mm es kategoria hanem a nagyobb 230 mm koruli. Ezek mar precizios lezeres raketaval is el vannak latva... Ezek valojaban mar nem sorozatvetok. 6-12 raketa egy jarmuvon.../egsre inkabb a 6 terjed vagy az alatt/ Ez sima raketaveto. Erre valoban lenne szukseg de nem dd szinten hanem egy ezredbe rendezve atacams al.
...könnyű/spec dandár???Neeeee
ide is tartozik:
A bolgárokkal "nyugodtan" barátkozhatnánk kicsit jobban
Akár be is szállhatnánk vmi haditechnikai cégükbe...
V4,5 ???
(Asszem van ATGM "gyáruk". Mi most hogy állunk ATGM-mel?)
...csak a "játék" kedvéért!!!
u.i: ők is "szeretik" a románokat, a "váltogatós" történelmi múltjukkal(jövőjükkel ???) együtt...
Ahhoz felesleges lenne
Yörük: Felderítő, ATGM hordozó, Mistral hordozó?, esetleg különlegeseknek, ha kell.
Yalcin: határ járőr, mentő, CRBN, parancsnoki, missziós konvojba akna, ied mentesítő, zavaró..
Ezek csak a már kifejlesztett, létező verziók.
Szerintem röhögve felszív a sereg ilyenekből pár száz darabot jelenlegi mérete mellett is.
És akkor még szerencsétlen tartalékosokat sem kell ilyen páncélozott batárokba pakolni.
Nézzétek meg a Nurol honlapján, fenn vannak a verziók. (tudom, sokszor volt, de ne kelljen keresni, ha valakit érdekel)
https://www.nurolmakina.com.tr/en/ejder-yalcin-en
Egy 122 mm raketaba iranyitatlanul belefer 5 db gyata...szittya,már a 90es évekbeli C+D kiállitáson láttam a saját szememmel a kiállitott 122milis Grad rakétafejet,meg 122milis 2Sz1be való gránátot az izraeli standon,amit nekünk ajálgadtak.
20+éve van 105milis kazettás gránát.Meg 70milis kazettás rakétafej.És ami azt illeti,azok a kis 70milisek a Hydra70 rakétákat,meg változatukat használják,amiben van félaktiv lézeres egy idő óta már.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..